Het oude Kasteel. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN F EU I L L ETC> blT 45ste Jaargang. Donderdag 28"December 1922. No. 13526. BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.—, per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiëni 1—5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor/herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. In het nummer onzer courant van Zaterdag 30 December zullen NIEUWJAARSWENSCHEN worden opgenomen tegen den prijs van f 1. per annonce. Tijdige toezending der advertentiën wordt ten zeerste aanbevolen. Bij of krachtens wetten of verordeningen voo geschreven en andere officieelc af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat op den a.s. Oudejaarsdag de winkels van con sumptie-artikelen geopend mogen zijn tot des avonds 11 uur, onder voorwaarde, dat daarin door het personeel geen arbeid mag worden verricht. Schiedam, 28 December 1922. Buitenlandsch Nieuws. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Bij het ingaan van de zesde week der conferen tie, schrijft de „Times", vragen de geallieerde gedelegeerden zich ernstig af, of dc Turken al dan niet een oplossing der geschillen wenschen. De Turken toonen een koppigheid, die niet strookt met de Westersche methoden van diplomatieke onderhandelingen. De geallieerden dachten te Lausanne verlichte vertegenwoordigers te vin den van een nieuwen Turkschen staat, die ver langend waren, te toonen, dat deze staat een plaats waardig is onder de naties van de Wester sche wereld, maar de ervaring van de laatste weken heeft bewezen, dat het nieuwe Turkije niet van het oude verschilt. Hoewel de geallieer den tot dusver de meeste concessies hebben ge daan, vinden zij hun streven naar een duurzamen vrede nog maar weinig gevorderd. De talrijke impasses, waarin ,de verschillende sub-commissies geraakt zijn, belemmeren het welslagen van de conferentie en 'als de Turken hun onhandelbare houding niet spoedig opgeven, is het niet onmogelijk, dat de geallieerde delega ties het gehaspel moede worden, en bestaat de kans, dat deze vredesconferentie schipbreuk lijdt op de klip van Turkschen onwil. Gister is de kwestie-Mosoel verder in behande ling gekomen de Turksche eischen in dezen werden echter door Lord Curzon afgewezen. Ook in de commissie voor de minderheden is men nog niet tot overeenstemming geraakt. HET HERSTEL. Sir John Bradbury, de Engelsche gedelegeerde in de Commissie van Herstel, is gister uit Parijs te Londen aangekomen ten einde aan de regee ring verslag uit te brengen over de beslissing van de Commissie van Herstel om Duitschland in gebreke te stellen met betrekking tot de leveran ties van hout in 1922. De eerste der drie beslissingen, waarop de handelwijze der Commissie is gebaseerd, werd zooals gemeld, met algemeene stemmen aange nomen. Deze beslissing luidde dat „Duitsch land niet ten volle de bepalingen van het verdrag van Versailles is nagekomen in zake de hout leveringen aan Frankrijk in 1922." De tweede beslissing, welke door Bradbury werd bestreden, luidde, dat „deze achterstal ligheid 'n in gebreke blijvenvan Duitschland be- i. Ik was arts en in 1840 sedert een jaar te Ber men, eene aanzienlijke stad in Westelijk West- phalen, waar ik de praktijk deelde van mijn Oom, die al op jaren begon te komen en die mij langzamerhand zijne geheele praktijk hoopte over te doen. Die praktijk strekte zich ook uit tot het nabu rige Birkenbach, waar de onlangs gestorven ge neesheer nog niet was vervangen, een groot wel varend dorp, dat deel uitmaakte van de Heer lijkheid Sturmfels. Die laatste naam had al menigmaal mijne aan dacht getrokken. Mijne behoeftige patiënten ken den hem L Waar te helpen, te steunen of aan te moedigen viel, trad de Vrijheer van Sturmfels op. Of juister zijn zaakgelastigde. Het slot Sturm fels was sedert jaren onbewoond. „Gij zijt verkeerd ingelicht," zeide Oom. „Die giften zullen krachtens een legaat worden uitge reikt. De laatste Majoraatsheer is sinds jaren dood. Korten tijd nadat ik mij hier had geves tigd, werd ik aan zijn sterfbed geroepen. Met hem teekent bij de uitvoering van zijn verplichtingen, genoemd in par. 17 annex 2". De derde beslissing, waarbij Bradbury zich van stemmen onthield, zegt, dat „de Commissie besloten heeft de betrokken regeeringen in herinnering te brengen, dat zij in haar schrij ven van 21 Maart, waarbij de Duitsche beta lingen voor 1922 werden vastgesteld, heeft verklaard, dat indien Duitschland om eeniger- ci reden de leveringen in natura niet nakomt, Welke" zijn genoemd in het vredesverdrag en in de beslissingen der Commissie van Herstel, •betalingen in baar voor het niet geleverde ge deelte van Duitschland aan het einde van 1922 worden verwacht." In gezaghebbende kringen te Londen wordt leedwezen betuigd over het feit, dat Duitsch land door zijn in gebreke blijven om de voor geschreven houtleveringen te doen, er niet toe medewerkt, een meer gematigde houding van de zijde der geallieerden in zake de kwestie der schadeloosstelling te rechtvaardigen. In de Duitsche pers wordt er op gewezen, dat Duitschland geen schuld treft wegens den ach terstand bij de houtleveringen, daar Duitschland aan de eischen onmogelijk op tijd kon voldoen. Wegens de vertraagde ontvangst van de gealli eerde nota betreffende de eischen in zake de houtleveringen, kon de Rijksregeering niet op tijd de beschikking krijgen over de noodige voor raden. Duitschland verklaarde zich bereid de nog ontbrekende hoeveelheden binnen een bepaalden termijn te leveren, waarbij als uiter ste termijn de datum van 31 Maart was voorge steld. De Parijsche correspondent van de „Times" meldt omtrent de beslissing van de Commissie van Herstel dat het yan betrekkelijk weinig be- teekenis is, dat de Commissie van Herstel op deze wijze tegen Duitschland optreedt, maar niettemin zal het voor Frankrijk mogelijk zijn, hiermede gewapend, zelfstandig te handelen tegen Duitsch land, indien het zulks nuttig acht, aannemende, dat de Fransche interpretatie van den zin van het Verdrag van Versailles, welke zulk een recht toekent aan de „respectieve" regeeringen, juist is. AMERIKA EN EUROPA. Otto Kalm, de welbekende Amerikaansche bankier, heeft een brief aan Senator Smoot, lid van de schuldfundeeringscommissie, gericht, waarin hij krachtig aandringt op kwijtschelding van een deel der geallieerde schulden of een ver laging van de van deze schulden te betalen rente. Met betrekking tot Groot-Britannië dringt de heer Kahn aan op de vorming van een jaarlijksch amortisatiefonds van 3/4 a 1 pet., waardoor de totale schuld in 47 jaar zou zijn afgelost.Boven dien stelt hij voor, dat de rentekoers zou worden vastgesteld op 2 pet. voor de eerste periode van acht jaar, 21/2 pet. voor de tweede periode enz. tot ten laatste 41/2 pet. voor de laatste periode van zeven jaar. IERLAND. Zaterdagavond is te Dublin een lijst openbaar gemaakt van gevangenen die in vrijheid gesteld zijn, op schriftelijk onderteekende belofte dat zij geen wapenen meer tegen de Vrijstaatsche regee ring zouden dragen. Zij bevat de namen van 250 mannen en van vier vrouwen. Berichten uit Dublin behelzen, dat Kerstmis in volkomen kalmte voorbij is gegaan. Bijkans drie dagen achtereen werd er geen enkele misdaad gepleegd. Verscheidene ministers verlieten voor het eerst in vele weken de regceringsgebouwen, om de Kerstdagen bij hun familie te slijten. is het oude geslacht uitgestoxwen en zijn de uit gestrekte goederen aan de Kroon vervallen. Het is jammer voor de geheele streek, dat het slot na dien tijd nooit meer werd bewoond jammer ook voor het slot zelf, dat door geschie denis, ligging en bouworde tot de oudste en merkwaardigste kasteelen van Duitschland be hoort. Wat Oom mij verder vertelde, vermeerderde mijne belangstelling zoo zeer, dat ik besloot mijn eersten vrijen Zondag aan een uitstapje naar Sturmfels te wijden. ,,Als het te zien is," merkte Oom aan. „De vroegere vergunning werd ingetrokken." „Voor een enkele maal zal het wel toegankelijk blijken over de bi-ug van geld en goede woorden," antwoordde ik. „En als gij mij uw kaartje van aanbeveling medegeeft „Mijn naam zal weinig baten. In geen veei'tig jaar heb ik er een voet gezet." Ik gaf mijn plan niet op. Veertien dagen later ging ik op weg. „Komi gij binnen, zoo vergeet niet u in de groo- te wapenzaal het portret van Freule Aui'ora van Wisbux-g te laten aanwijzen," riep Oom mij na, toen ik het rijtuig instapte, dat mij naar Birken bach zou brengen. -„Let wel op eene statige vrouw van een Spaansch type, groote schitteren de oogen, donkere gelaatstinteene Juno-ge- stalte. Ik heb haar maar eens bij een feest gezien. Ik was een knaap en zij de vijftig nabij, maar welk eene vrouw, welk eene vrouwEen ITALIË. Mussolini heeft besloten vier-en-twintig Sena toren te benoemen, die gekozen zullen worden uit de wetenschappelijke menschen, de letter kundigen en kunstenaars en de politicivoorts uit de vertegenwoordigers van de nieuwe provin ciën, die hebben bijgedragen lot het werk van nationaal herstel. ALLERLEI. Naar aanleiding van de arrestatie te Lausanne van zekerenKirchbaum, die in het bezit bevon den werd vanmiütaire documenten van Fran- schen oorspronen van een aan Tsjitsjerin gerich- ten brief,heeftTsjitsjerin ten stelligste verklaard dat hij en de Russische, Oekrainsche en Georgi sche delcgatiesgeheel vreemd zijn aan dit inci dent. Uit Caii'o. Prof. Robsen is door drie inlan ders doodgeschoten toen bij zich per fiets met nog een anderen Engelschman naar zijn woning begaf.Zijn metgezel werd niet gewond.Tot dusver hebben nog geen arrestaties plaats gevonden. De vermoording van prof. is ongetwijfeld een politieke misdaad. Hij is alleen vermoord, omdat hij Engelschman was. De „Vossische Zeitung" kondigt tegen 15 Januari een nieuwe verhooging der posttai'ieven met 100 percent aan. Binnenland. De Eerste Kamer. De Eerste Kamer beeft gistermiddag 'n open bare vei-gadei'ing gehouden, waarin de voor zitter heeft medegedeeld, dat de centrale sectie besloten heeft, onmiddellijk na deze openbare vei'gadei'ing verschillende wetsontwerpen in de afdeelingen te doen ondei'zoeken. Deverga dering werd hierop verdaagd tot hedenochtend 11 uur. De Statenverkiezingen. In een vergadering van de Antirev. Kieskrin gencentrale Nederland en Oranje te 's-Graven- hage zijn naar volgorde van de "uitgebrachte stemmen tot candidaten gesteld voor de Pro vinciale Staten de heeren H. de Wilde (lid van Ged. Staten), I. van der Loo, rnr. F. Fennhout, mr. A. J. L. van Beeck Calkoen, J. van Andel, mri C. J. Heemskerk, L. Slagter, H. A. Dijkstra, J. Schaafsma en G. Wildenberg. Nederland en België. Oij een vi-aag van senator van Ovei'bcrghe over de Nedeidandsche-Belgische betrekkingen heeft minister Jaspar bij de behandeling van zijn begrooting in den Belgischen Senaat gezegd De Senaat heeft het antwoord gelezen van minister van Karnebeck op een schriftelijke vraag in het Nedexlandsche parelement. Mijn Nederlandsc.he collega heeft gezegd dat hij te Luzern en te Genua besprekingen met mij heeft gevoerd en een arbitrage heeft voorgesteld in zake 't vraagstuk van de Wielingen. Ik voeg erbij dat deze besprekingen plaats hebben gehad en de betrekkingen tusschen beide landen heb ben verbeterd, maar dat wij nog niet aan het doel zijn.Iir den wensch om de verschillende ge schillen,dié ons scheiden op te lossen, hebben wij verscliilleixde oplossingen besproken, die thans in onderzoek zijn. De dure Kamerleden. De afdeeling Valkenswaard, van de R.K. kiesvereeniging, heeft, naar het „Eindh. Dagbl." meldt, een motie aangenomen, waarin zij, naar aanleiding van het feit, dat de heer Wintemians. lid der Tweede Kamer die pas 9 maanden bur gemeester van Zeelst was, toen deze gemeente prachtexemplaar, zooals ik er geen tweede heb ontmoet." Ik knikte Oom lachend toe, greep de teugels Een uur later was ik te Birkenbach, stalde er mijn paard, liet mij den koristen weg naar Sturmfels wijzen en ging toen verder, de Sturm- felser bosschen in, die achter Birkenbach be ginnen en zich uren ver over de heuvelen uit strekken. De morgen was zoo opwekkend en helder als een lentemorgen maar kan zijn. Grootsch en stil breidde het nog bladerlooze woud zich uit. Geen bijslag stoorde de Zondagsrust, geen windje verdreef den nevel, die roerloos neerhing tusschen de ernstige, statige beuken, welke hoog boven mij de kruinen ineenstrengelden, een luchtig netwerk van gladde, fijngrijze takken, fijner van toon, nu zij zich afteekenden tegen het vroolijke, zon nige blauw van den voorjaarshemel. Woon in de stad en vergast u op een dag buiten een dag in een bosch, dat nog niet als fashionable uitspanningsoord dienst doet voor honderden, maar dat zijn kalmte, zijn nist behouden heeft en alleen voor u zijn geheimzinnige diepten schijnt te openen. Uw verrukking stijgt bij eiken stap, bij elke wending; altijd meer, altijd verder rijzen bleekgrijze fluweelige stammen op, naast en achter elkaar, in eindelooze gi'oepen en rijen, waarheen gij het oog wendtforscher en breeder legeren zij zich op de dunner beplante hellingen en klimmen op langs de hoogten, alle zoo kalm en vol majesteit, dat gij onwillekeurig met Veldhoven vcreenigd werd thans op wachtgeld gestold is, welke wachtgeldregeling zich over 10 jaren uitstrekt, het moreele recht op dit wachtgeld betwist en den heer Wintcr- mans verzoekt, er alsnog afstand van te doen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Weenschc keukon. Dc opbrengst van den speldjesdaggehouden ten bate der Wccnsche kinderkeuken bedraagt 288.10. Aan allen, die hiei'toe hebben bijgedragen, betuigt het Comité zijn hartelijken dank. Oudejaarsdag. Blijkens een officieel bericht in dit blad, mogen op Oudejaarsdag (Zondag) de winkels van con sumptieartikelen geopend zijn tot 's avonds 11 uur, mits daarin door het personeel geen ar beid wordt verricht. Gev. en Verk. Onr. Goederen. Notaris H. B. E. B 1 a i s s e. Afslag 28 Dec. I. Een bouwmanswoning met stalling voor 24 stuks vee, 3 schuren, hooiberg, weiland, werf en kade, te Kethel aan de~Broekkade in den Ke- thelpolder Wijk B. nu. 60, ter grootte van onge veer 34 A. en 5 c.A. In veiling ƒ5500, verkocht voor 6600. II. Een stal voor 14 stuks vee, open grond en kade, staande naast het vorige perceel, ter groot te van ongeveer 2 A. 90 c.A. In veiling 1700, verkocht voor 1710. Nieuwjaarsdrukte. De directie der posterijen herinnert er aan, dat correspondentie, waarvan men de bestelling op 1 Januai-i wenscht, van een merkteeken moet worden voorzien. Zooals men weet, be staat dit teeken uit 2, elkaar schuin snijdende strepen, getrokken over de geheele adreszijde. Tevens verdient het aanbeveling reeds op 27, 28 of 29 December te posten. De kaartjes enz. kunnen dan tijdig voor de bestelling worden gereedgemaakt, blijven tot 1 Januari op de kantoren bewaard, en worden zooveel mogelijk op dien dag in de bestellingen opgenomen. Volksbadhuis. In de week van 1723 Dec. 1922 werden genomen 543 baden. Isle klasse kuipbaden 41, regenbaden 84. 2de klasse kuipbaden 44, regenbaden 372. Kinderbaden 2. Gisteravond half zeven h.eeft een 22-jarige jongeman op het Beursplein drie personen met een geladen x-evolver bedreigd. Op het hulpgeroep der aangevallenen schoten de biugwachters toe, die er in slaagden het over spannen jongmenseh te ontwapenen. Pi-oces- verbaal is opgemaakt en de revolver in beslag genomen. Teleurgestelde liefde was de oorzaak van dit incident. Hedenmorgen is de 61-jarige L.G. wonende op het Broersveld, die zich naar Delft wilde begeven, op het perrron van het N.S. station, plotseling door een hartverlamming getroffen. De ontboden geneesheer kon niet anders dan den dood constateeren. Per politie-brancard is het lijk van den ongelukkige naar zijn woning overgebracht. stil wordt en luisteit naar de taal dier woud reuzen, de taal van het grootsche en vei-hcvene. Daar is geen bosch, dat zoo bedarend en inachtig tot het gemoed spreekt als het rustige stalge beukenbosch De sombere den vangt een echo op van den zang der zee.maar de zang wordt een treuxlied in zijn schaduw en wekt weemoed in het hart van den wandelaar de eik kronkelt en wringt zijn armen of hij worstelend ware groot geworden en nog in zijn grootheid zijn wor steling niet kan vergetende beuk alleen staat en breidt zijn takken uit of alle stormen langs hom waren afgegleden, en rust en kracht dalen in het hart, dat zijn schoonheid aan schouwt. Vroolijk gleden dc zonnestralen neer tusschen de Sturmfelser beuken en riepen alle boscli- geuren wakker. Zij stroomden mij toe, terwijl ik voortging. Hoelang Een dorpsklok in de nabijheid maakte mij opmerkzaam, dat ik ruim anderhalf uur moest geloopen hebben. Nog eenige minuten en Sturmfels zou voor mij liggen Doch meer dan een kwartier, een halfuur verliep,zonder dat ik iets wat naar muren geleek tusschen de hoornen zag schemeren. Daar hoorde ik een hond Ik verliet het gebaande pad en drong door het hout in de ï'ichting van het welkome geblaf. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1