iienffj Het oude lasieel. DAGBLAD 1mOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN ^FEUILLETON. 45ste Jaargang. Vrijdag 29 December 1922. No. 13527. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden f2.—, per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiëni 1—5 regels 1.75 5 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag* toegezonden. Incassokosten worden berekend. EERSTE BLAD. In het nummer onzer courant van Zaterdag 30 December zullen NIEUWJAARSWENSCHEN worden opgenomen tegen den prijs van f 1.— per annonce. Tijdige toezending der advertentiën wordt ten zeerste aanbevolen. Bij of krachtens wetten of verordeningen voo geschreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. KOSTELOOZE EVENTING. Burgemeester en Wethouders van Schiedam maken bekend, dat op Woensdag, den 3 Januari a.s., des namiddags te 31/? uur, de gelegenheid zal zijn opengesteld tot Kostelooze Inenting en Herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe in den St. Joris Doele, bij den Gemeente genees kundige aanmelden. Voor een juiste vermelding in de vaccinebewij- zen van de namen en geboortedatums der kin deren, is het gewenscht, dat bij de aanmelding worden medegebracht trouwboekjes der ouders of geboortebewijzen der kinderen. Schiedam, 29 December 1922. Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat de door den Raad dezer gemeente in zijne openbare vergadering van den 5den September 1922 vast gestelde Verordening op de heffing van school geld voor de cursussen voor Vervolgonderwijs, bij Koninklijk Besluit van 30 November 1922 no. 42 is goedgekeurd en op den 28sten Decem ber is afgekondigd. Buitenlandsch Nieuws. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Afbreking? De commissie voor de capitulaties is gister in volle zitting bijeengeweest,onder voorzitterschap van Garroni. In deze vergadering werd het rap port der sub-commissie aan de orde gesteld. In het rapport van de sub-commissie deelde haar voorzitter, Sir Horace Rumbold, de Brit- sche Hooge Commissaris te Constantinopel, mede, dat de subcommissie wegens de intransi gente houding van de Turken er niet in kon slagen tot een vergelijk te komen. Ismet Pasja hield over het rapport een rede, die een zoo slechten indruk maakte, dat Lord Curzon het noodig achtte de volgende waar schuwing te geven „Als dit inderdaad het laat ste woord van Ismet Pasja is, dan zie ik het nut er niet van in, de besprekingen voort te zetten. Ismet Pasja heeft zelf niemendal inge willigd en wil niets van ons aanvaarden. Het maakt op mij den indruk, dat de Turksche dele gatie omtrent dit onderwerp niet tot een over eenkomst wenscht te komen." Ismet Pasja beloofde ten slotte zijn antwoord zoodra mogelijk te zullen geven, zoodat na eenige dagen zal blijken, of de conferentie al dan niet schipbreuk zal leiden. Verder verluidt, dat de geallieerde gedele geerden te Lausanne maatregelen hebben ge nomen, om de zaken tot een beslissing te bren gen. Er is een speciale commissie ingesteld, be staande uit vertegenwoordigers der geallieer den, welke de bepalingen van 't vredesverdrag te zamen met de bevoegde experts zal uitmaken en coördineeren. Het verdrag zal binnen enkele Eindelijk een muur Links en rechts, zoover ik zien kon, liep die voort. Het blaffen van den hond was heftiger geworden. Ik volgde den muur. Mijn blaffende gids hield gelijken tred aan den anderen kant. „Hier, Tiras!" De persoon, die geroepen had, moest weinig passen afstands van den muur staan. Tegelijker tijd bespeurde ik een poortje. Ik ijlde er heen, trok aan de schel De deur ging open. Ik trad met zooveel haast binnen, dat ik bijna de oude vrouw omvér liep, wier hand nog op den grendel rustte. II. Was dit Sturmfels Ik keek met gretige oogen rond. Een groote tuin, een halve wildernis lag voör mij. Boven die ineengewarrelde heesters, reeds met het eerste teere geel-groen van zwellende blader knoppen overspreid, rezen uitgestrekte gebou. dagen aan de Turksche gedelegeerden worden aangeboden ter aanvaarding of verwerping. HET HERSTEL. De Parijsche correspondent van de „Vossische Zeitung" meldt, dat men te bevoegder plaatse niet meer verwacht, aannemelijke voorstellen den Duitsche regeering in zake de kwestie der schadeloosstelling te ontvangen. Duitschland moet zich zeer haasten, wanneer het in de vier dagen, die nog liggen voor de bijeenkomst der conferentie te Parijs nieuwe voorstellen wil indienen. Met mondelinge besprekingen, b.v. met staatssecretaris Bergmann, waarvan her haaldelijk in de Duitsche bladen sprake is, zal men zich niet inlaten. Indien de Duitsche voorstellen op de conferentie nog zullen wor den onderzocht, moeten zij schriftelijk wor den ingediend en nauwkeurig zijn gepreciseerd alsmede voorzien van afdoende waarborgen. Het optreden van Duitschland in de kwestie der houtleveringen wordt beschouwd als een onbegrijpelijke politieke fout, welke aan Frank rijk enkele dagen vóór de conferentie gelegenheid heeft gegeven een niet-nakoming der verplich tingen vast te stellen. Bij eenigen goeden wil zou de Duitsche re geering de houtleveringen hebben kunnen doen uit de voorraden van de staatsbosschen en zelfs indien zij het hout van Duitsche leveranciers had moeten koopen, zou het eenvoudig een gebod van politieke wijsheid zijn geweest, om Frankrijk geen aanleiding voor nieuwe sanc ties aan de hand te doen. AMERIKA EN EUROPA. De eerste offieieele onthulling, dat president Harding over het bijeenkomen van een inter nationale economische conferentie onderhande lingen voert is gekomen gedurende de rede van senator Lodge in den senaat, toen hij erop aandrong, dat de president niet zou gehinderd worden in de pogingen, welke hij thans deed. Het staatsdepartement weigerde iets aan deze verklaring van Lodge toe te voegen. Naar echter verluidt, wordt door Harding ernstig het plan overwogen, om aan den senaat een rondschrijven te zenden, waarin hij dan in lichtingen betreffende zijn onderhandelingen zou verstrekken en de interventie van het con gres, welke zijn pogingen zou kunnen verhinde ren, zou betreuren. Voorts verluidt, dat Harding door middel van het staatsdepartementverscheidene mogend heden over de wenschelijkheid van een economi sche conferentie heeft gepolst. Of echter de con ferentie in Amerika zal gehouden worden dan wel of Amerika zal deelnemen zijn details, waar omtrent nog niets met zekerheid bekend is. President Harding heeft in een brief aan Lodge den senaat gevraagd, het amendement van Borah niet aan te nemen, omdat dit hem zou hinderen bij de onderhandelingen, welke reeds gevoerd worden voor een internationale econo mische conferentie. In den brief wordt verklaard, dat, als de senaat handelen zou op Borah's voorstel, dit een verkeerden indruk iqpu wekken bij dc Euro- peesche mogendheden. De regeering tracht hulp te bieden aan Europa, welks toestand vele maanden lang met de meeste zorg onderzocht is. VAN IIET VATIC AAN. Uit Rome wordt gemeld, dat in den loop van het volgende jaar in de Vaticaanschc ba siliek drie gelukzaligverklaringen zullen plaats hebben, n.l. ten eerste van de eerbiedwaardige Theresia van het Kind Jezus, religieuse uit de wen, aaneengeschakeld tot een groot, onregel matig vierkant, waarhoven een zware wacht toren uitkeek als een breedgeschouderde reus een trotsche dreigende burcht, ondanks de klim op, die zich aan de grauwe muren had vastge hecht, opklom langs de ramen, de omgangen der kleinere hoektorens overdekte en van daar in festoenen neerhing. De bouwmeester had niet naar schoonheid getracht. „Sterk en tegen stormen bestand," was de gedachte, die hem had geleid, maar het sterke had het grootsche te voorschijn geroepen. Ik volgde de stoute lijnen, de schijnbaar grillige afwijkingen, het voor- en terugspringen der muren, de hooge daken en breede omgangen, de hoekige kanteelen, als scherpgekante kronen gedrukt op de roerloos zwijgende steenmassa's ik stroopte den weelderigen klimop af, bevolkte transen en omgangen en was zoo in dien arbeid verdiept, dat ik er de oude vrouw om ver gat. „Wat wilt gij vroeg zij kortaf. „Den tuin zien," antwoordde ik lachend, ter wijl ik een Mark in haar hand wilde laten glijden, en meteen een stap vooruit deed, alsof na die gift een weigering onmogelijk was. „Niet te zien," zeide zij met een afwijzend ge baar, „vaarwel." orde van de ongeschoeide Carmelitessen, in 1897 overleden, ten tweede van den in 1863 over leden eerbiedwaardigen priester Michiel Car- riccits, priester der Congregatie der priesters van het H. Hart en ten derde van den eerbiedwaar digen kardinaal Belarminus, die in 1621 overleed en wiens proces van gelukzaligverklaring reeds in 1626 is begonnen. RUSLAND. Volgens een bericht van de Zweedsche relief- expeditie in Samara, welke haar werkzaamheden op beperkte schaal voortzet, is de toestand nog vreeselijk en wordt de ellende steeds grooter. Malaria en typhus nemen toe. Daarom is het noodig het reliëfwerk weer uit te breiden, en wordt een beroep gedaan op de Zweedsche wel dadigheid. GENTSCHE HOOGESCIIOOL. De Belgische Senaat zal 16 Januari a.s. een aanvang maken met de behandeling van het door de Kamer aangenomen wetsontwerp tot vervlaamsching van de Genlsche Hoogeschool. Vrij algemeen wordt thans verwacht, dat de Senaat 't door de Kamer aangenomen Wets ontwerp niet principieel zal wijzigen verwer ping ervan is echter nog niet uitgesloten. SINN FEIN-CONGRES. Volgens berichten uit Londen heeft Zater dag jl. een groep Sinn Fciners te Dublin be raadslaagd over een voorstel tot bijeenroeping van een nieuw Sinn Fein-congres, dat tot doel zou hebben een rechtvaardigen en duurzamen vrede te herstellen. Een commissie van 8 le den werd ingesteld, om dit congres voor te bereiden. Besloten werd, intusschen te Dublin alle Sinn Fein-vereenigingen tot een conferentie bijeen te roepen, om te beraadslagen over de beste middelen, om den vrede te herstellen. Deze conferentie is op 7 Januari a.s. vastge steld. SMYRNA. Dc civiele gouverneur van Constantinopel heeft aan de geallieerde hooge commissarissen nota's doen toekomen, waarin verklaard wordt, dat er zich geen oorlogsschepen of onderzeeërs grooter dan 1000 ton mogen ophouden in dc haven van Smyrna en dat er geen Lweede oorlogs schip zal worden toegelaten, alvorens het vorige is vertrokken. Er mogen tc Smyrna geen troepen worden geland zonder toestemming der Turk sche autoriteiten. De Turksche autoriteiten moeten te voren in kennis worden gesteld van het voornemen van vreemde oorlogsschepen om een Turksche ha ven te bezoeken. Er zullen geen twee oorlogs schepen gelijktijdig worden toegelaten. BRITSCÏÏ-1NDIE. Uit Gaya (Britsch-Indië) verluidt Bij "de opening van de kalifaatsconferentie, zeide de voorzitter Ansari het te betreuren, dat, hoe wel de Britsclie openbare mcening veel heeft verloren van haar vooroordeel tegenover de Turken, Curzon aan het Foreign Office is ge bleven en Bonar Law geen waarborgen heeft gegeven, dat 'Engeland zich uit Mesopotamië en Palestina zal terugtrekken. Ansari legde er den nadruk op, dat zelfs, indien de Turk sche kwestie op bevredigende wijze te Lausanne wordt opgelost, de Indische Mohammedanen zullen blijven eischen, dat bepaalde districten vrij blijven van controle door niet-Mohammeda- nen. Ansari beweerde, dat de handelwijze der Toen eerst wendde ik mijn blik van het gebouw op haar. Zij paste in deze omgeving. „Oud maar sterk", dacht ik, terwijl ik haar in de nog leven dige, doordringende oogen keek, die zulk een contrast vormden met het dichte spierwitte haar, eenvoudig boven haar breed voorhoofd gescheiden en onder een glad, hagelwit mutsje weggestreken „zeer oud," de vele fijne rimpels om mond en oogen bewezen dit, niet haar hou ding zij hield zich rechtop haar rijzige ge stalte scheen weinig van haar veerkracht ver loren te hebben. „Vaarwel", herhaalde zij ongeduldig, toen ik bleef staan. Maar zoo spoedig wilde ik mij niet laten af schrikken. „Waarmede kan ik u vermurwen vroeg ik, den versmaden Mark opstekende en zeer teleur gesteld. „Gebouwen zooals Sturmfels zijn schaars en mij viel nog nooit de weelde te beurt er een te bezoeken" „Wat denkt gij er tc vinden vroeg zij spot tend. „Herinneringen uit een verleden dat mij aan- trekt." Zij keek mij een oogenblik oplettend aan. „Wat gaat u het verleden van Sturmfels aan 'Voor een oogenblik zou het u boeien, omdat het voor u den prikkel van nieuwheid ep zeld- tr Geen Zeep even/, aard LIFEBUOY voor» babies en kinderen- Hei lecji de basis voor duurzame gezondheid, en schoonheid der huid./ Hei overvloedid LIFEBUOY-Zeepbop, is een genot voor^ ,de kleinen. 8602 26 regeering van Angora bij de uitroeping van den nieuwen kalief uitsluitend den sultan tot een constitutioneel vorst maakte. Hij voegde er aan toe, dat, indien dc Turken een fout hadden begaan, de Mohammedanen hun best zouden doen om die te verbeteren. ALLERLEI. Uit Malta In verband met. ongunstig nieuws uit Lausanne, heeft deEngelsche Middellandsche zeevloot last gekregen naar hetO terug te keeren. De autoriteiten laten niets los, doch het heet, dat alle beschikbare schepen gistermiddag zou den vertrokken zijn. Uit TriestGisternacht 2 uur werd het gehcele redactie-personeel van het communisti sche dagblad „II Lavoratore" in het redactie gebouw gearresteerd. De redenen van deze arres tatie zijn niet bekend. Verschillende telegrammen constateeren, dat in de laatste 48 uur in Griekenland belang rijke troepenbewegingen hebben plaats gehad. Zoo wordt uit Saloniki geseind, dat de Grieksche generale staf in allerijl groote troepenmachten concentreert in West-Thracië, o.a. te Demyr— Hyssar, waar 30.000 manschappen zijn bijeen getrokken. Verder wordt gemeld, dat generaal Panga- los, dc minister van oorlog, gisteren tot ge neralissimus van Thracië werd benoemd. Volgens berichten aan de Londensche bladen bevatte de „Giornale de Roma" gister het volgende bericht Signor Mussolini heeft alle plannen, om naar Parijs te gaan, opgegeven. Hij beschouwt de conferentie van 2 Januari a.s. als van een „zuiver academisch belang." Hij zal zich laten vertegen woordigen door signor Delia Torretta, den Itali- aanschen gezant te Parijs. Liet Italiaansche ministerie van onderwijs heeft een besluit uitgevaardigd, volgens hetwelk het godsdienstonderwijs; dat tot nu toe faculta tief was, ten grondslag zal gelegd worden aan het geheele onderwijs. Met deze opheffing der leekenschool wordt een oude wensch der Katholieken vervuld, zegt de „Msb." Lord Cruwe, de nieuwe Engelsche gezant in Frankrijk, is gister uit Londen naar Parijs ver trokken. Volgens een bericht uit Gibraltar is Lloyd George te Algeciras aangekomen. Hij heeft zijn zaamheid bezitZij eindigde den volzin niet. „Wacht totdat Sturmfels in andere handen overgaat, totdat het wellicht onder den hamer komt en aan baatzuchtige en onverschillige handen wordt prijsgegeven. Het zal zoolang niet meer duren of men zal hier naar har telust mogen ronddolen en snuffelen." „Als Sturmfels' rust verstoord wordt, zou het voor mij zijn bekoring verliezen," antwoord de ik, getroffen door den weemoed en de bit terheid van haar toon. „Ik wil het zien voordat een schendige hand het aanraakt. Ik heb veel van zijn laatste bewoners gehoord, veel van den Iaatsten eigenaar bovenal. Laat mij de woning zien van den man die veertig jaar na zijn dood nog zoovelen ten zegen is." De starre, strakke uitdrukking van liaar ge laat verdween. Zij had mij laten uitspreken; zij zweeg ook nu, terwijl ik haar, verrast over de uitwerking van mijn woorden, aanstaarde. Zij wendde zich af. Langzaam sloot zij het poortje en keerde zich nog langzamer tot mij „Wie zijt gij Ik reikte haar met Oom's kaartje het npijne over. „Zijn neef?" vroeg zij, en haar stem klonk zacht en week. „De neef van den dokter, die aan zijn sterfbed werd geroepen?" Ik boog toestemmend. Wordl vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE lever-s zeep m* VLAARDIHOErt. fabrikanten van Sunli^hl en lu*.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1