DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 45ste Jaargang. Vrijdag 29 December 1922. No. 13527 1 Ot; Pncrtme V» Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal Bureau: KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaa plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. ^Éggpjg4 toegezonden. Incassokosten worden berekend. TWEEDE BLAD. Staten- Generaal EERSTE KAMER. Vergadering van Donderdag28 December. Bij de suppletoire Indische begrooting 1920 critiseert de heer van Embden (v.D.) de houding van den minister van koloniën, die 325 millioen heeft uitgegeven zonder goedkeuring van <je Staten-Generaal, dus op onwettige wijze. De heer Idenburg(A. R.) merkt op, dat de commissie van rapporteurs op de opmerkingen van den heer van Embden voor het voorloopig verslag niet voorbereid was, zoodat ook de minister zich niet kon voorbereiden. Minister de Graaff sluit zich bij deze op merking aan en wijst er verder op, dat dr. v. Embden de Indische Comptabiliteitswet niet kent. Volgens de bepalingen dezer wet tochkon spr. niet vroeger komen met de suppletoire begrooting. Deze wordt aangenomen met 28 tegen 5 stem men. Zonder hoofdelijke stemming worden aange nomen een aantal kleine ontwerpen, waaronder de wijziging van de maatregelen ter voorkoming van het zonder noodzakelijkheid bouwen van scholen voor lager onderwijs en de wering van besmettelijke pluimveeziekten. De Kamer gaat tot 9 Februari uiteen. Bicn e b 1 a si d. De verkiezing van de Eerste Kamer. De Studiecommissie van de Vereeniging tot verbetering van het stelsel van Evenredige V er- tegenwoordiging heeft aan den minister van binnenlandsche zaken doen toekomen een \om stel tot verbetering van de verkiezing van leden van de Eerste Kamer. Het voorstel is uitgewerk door het lid der Commissie den heer J. II. de Waal Malefijt, lid van de Eerste Kamer, burge meester van Katwijk a.d. Rijn. St. Vincentius-Vereeniging. Tot lid van den Hoofdraad van de St. Vmcen- tiusvereeniging is benoemd dr. A. J. Joriits- ma voorzitter van den Bijzonderen Raad van de St. Vincentius-vereeniging te Zwolle. Zijn installatie zal 11 Jan te 's-Gravenhage plaats hebben. Herwonnen Levenskracht. De R.K. Vereeniging tot bestrijding dei tuberculose Herwonnen Levenskracht heeft een film van haar sanarotium Berg en Bosch nabij Apeldoorn laten maken en deze film, gistei- middag in de Haagsche Resjdentiebioscoop ver toond voor een aantal genoodigden, vooi.d ge- neesheeren. Het Nederlandsche Wegencongres. Gistermorgen 11 uur is in Den Haag de jaar- lijksche vergadering van de Vereeniging Het Nederlandsche Wegencongres geopend. In deze vergadering werd behandeld de vraag op welke wijze kan het beheer over onze wegen worden herzien en verbeterd Ter inleiding van deze vraag waren zes praeadviezen uitgebracht dooi de heeren mr. R. H. de Vos van Stéenwijk, dr. ir. L. R. Wentholt, ir. D. A. van Heijst, mr. M. W. Scheltema, ir. J. W. Thierrij en door de we gencommissie van den Algem. Nederl. Wicl- rijdersbond. Vrachtvcrlaging. Aan de klachten van het publiek omtrent de hooge vracht voor bestelgoed wordt weldra een heel eind tegemoet gekomen, op 1 Januari 192o zullen, voor afstanden tot 100 K.M., vrachtver lagingen worden ingevoerd, die, vooral voor kleine zendingen, van niet geringe bcteekenis zijn. Lafaards. Naar aanleiding van een vraag, in den Rot- terdamschen Raad aan den leider der communis ten gedaan, namelijk of er in de „Tribune" niet „een jonge man gevraagd is om den burge- meestervanRotterdam inWeenen tevermoorden" een vraag die onbeantwoord bleef haalt de Rotterdammer uit de „Tribune" aan „Want één man zal er dan toch nog wel over gebleven zijn, die naar. voren zal treden, één jonge kerel, die genoeg proletarisch fanatisme in zich zal hebben om het voorbeeld te volgen van Friedrich Adler, toen hij nog een man was en Stüi'ghk, den tyran, zijn loon gaf. Zimmerman hoopt roem en eer te oogsten op het proletariërskerkhof, dat Oostenrijk heet. Een lugubere begeerte, een vertegenwoordiger der kapitalistische klasse volkomen waardig. Zimmerman zit hoog?óp den troon, hij is ko ning van Hongerland, hij is de onbeperkte heer- scher in Oostenrijk. Wij hopen, dat zijn heerschappeij van korten duur moge zijn. Wij hopen vurig, dat Zimmerman-Gessler zijn Teil moge ontmoeten in de gelederen der in opstand gekomen massa van het Oostenrijksche proletariaat." We zullen van de domheid van de rede- néering niet veel zeggen mr. Zimmerman is volstrekt geen onbeperkt hecrscher in Oos tenrijk, en wat hij er te doen heeft is juist, den honger uit Hongerland weg te krijgen. Maar wat een lafheid in die ophitsingWaarom gaat de schrijver niet zelf naar Weenen om de waanzin nige daad te begaan die hij verheerlijkt,in plaats van te trachten een jongen proletariër aan de galg te brengen. Zouden de Oostenrijksche com- munistischen dien ophitser uit de verte niet min achten („Vdh") Gemengd Nieuws. De ongeluk strein. Toen dé D.-trein welke gisteravond om kwart voor zes uit Olden- zaal vertrok het station Almelo zou binnenrijden braken plotseling twee koppelstangen. Ten gevol ge van den schok viel in een 2e klasse-coupé een koffer uit een bagagenet op het hoofd van een der inzittende dames, welke door den schrik een zenuwtoeval kreeg en eenigen tijd buiten kennis geraakte. Toen de trein verder reed en het station Apeldoorn zou binnenstoomen, brak de trek kingstang, zoodat de machine en de bagage wagen het station inreden, terwijl de rest van den trein er voor bleef staan. Het duurde on geveer een half uur voor den trein de reis kon vervolgen. Een moordaanslag. Op de Voorstraat te Middelharnis had gistermorgen een moord aanslag plaats. Een rondreizend ketellapper ontmoette daar zijn vrouw met wie hij vermoe delijk van tevoren een woordenwisseling had frehad. Onverwacht viel hij zijn vrouw van achter aan en bracht haar met een scheermes een niet diepe doch vrij lange snede toe. De vrouw is daarop hevig bloedend binnengedragen bij een aldaar wonend geneesheer. De snede- is niet levensgevaarlijk. De dader, die daarop vluchtte en achter volgd werd door burgers en politie, werd ge arresteerd. Oplichting? Naar de „Dord. Crt." verneemt, zijn dezer dagen op last van den offi cier van justitie naar het huis van bearing over gebracht de directeur der Dordr. Papierwaren- fabriek, welke onlangs in staat van faillissement werd verklaard en de oud-directeur van deze maatschappij, wegens oplichting. Noodlottige brand. Een ontzettende tragedie wordt gemeld uit Gorey, een dorp in het Suiden van Ierland, in 't Graafschap Wex ford. In den nacht van Zaterdag op Zondag, brandde de boerderij van een 42-jarige we duwe geheel af. De vrouw kwam, met al haar zeven jonge kinderen, van 1 tot 10 jaar, in de vlammen om. De oorzaak van het ontstaan van den brand is nog onbekend. Men vermoedt, dat de hooi berg naast de boerderij, door de een of andere omstandigheid in brand is geraakt, e dat de vlammen het gebouw aantastten. Toen hulp verscheen, was het geheele gezin reeds in de vlammen omgekomen. Wederom gearresteerd. De voor eenigen tijd op vrije voeten gestelde administra teur den bouwvereeniging Heerlen, tc Heerlen, is gistermiddag opnieuw in hechtenis genomen. In de duinen onder Katwijk is de 22-jorige v.B., bij het konijnendelven onder een vallende zandmassa geraakt en levens be graven. Het lijk is later uitgegraven. Vondst. Te Diessen (Noordbr.) heeft, de landbouwer De Laat bij het afgraven van land een ijzeren pot gevuld met gouden en zilveren munten uit de 16e en 17e eeuw gevonden, Ongelukken. Drie knechts van den aan nemer S. die gistermorgen herstellingen verricht ten aan een stoomketel in de ververij van de firma v.d. Berg Krabbendam tc Tilburg, zijn door ontsnappenden stoom getroffen. Twee zijn levensgevaarlijk, de derde is minder ernstig gewond. Zij zijn naar het gasthuis vervoerd. Een dorps kerstfeest. Het dorps- kerstfeest teBilthoven heeft onder groote belang stelling van de ingezetenen en velen van buiten plaats gehad. Uit den omtrek, en zelfs van groote afstanden, waren volwassenen en kinderen ge komen met pakketten, om deze bij den Kerst boom neer te leggen. Groote stapels werden het, vol Kerstgeschenken voor de gezinnen van werk- loozen en armen in het algemeen. De verlichte boom met de flikkerende flambouwen door de gemeentebrandweer afgestaan, en de vuren van de veldkeukentj es, waarop padvinders voor de honderden aanwezigen chocolademelk bereid den leverden temidden van het donkere dennen bosch een schilderachtigen aanblik op. Kerst liederen met zachte orgelbegeleiding gave wijding aan het geheel. Geheime distilleerderij. Gister middag hebben ambtenaren der Invoerrechten en Accijnzen een inval gedaan in n perceel aan de Bickcrsgracht, omdat zij veimoedden daar een geheime distilleerderij te vinden. Hun vermoe den werd bewaarheid. De apparaten werden in beslag genomen, benevens achtien vaten ster ken drank.Deze laatste zijn op de binnenenplaats van het Oost-Indische Huis opgeslagen. Ieder wordt geacht de wet te kennen. Gistermorgen omstreeks halfelf is procesverbaal opgemaakt Legen een Haagsche rechter, omdat hij niet voldoende uitweek. Ilij fietste op de Laan van Meedervoort. De brand weerauto kwam aan en tegelijk de tram. De rechter week niet genoeg uit, tram en auto remden om het hardst, waardoor ongelukken voorkomen zijn. Alleen de trapper van de rech terlijke fiets werd verbogen. Stoomschip vergaan. De stoomboot „Heinrich Kaiser" is met zijn bemanning van 44 koppen bij New-Foundland in een orkaan ver moedelijk vergaan. Op 6 December werd een draadloos nood signaal opgevangen, waaruit bleek, dat het sehip bij de New-Foundbank met een defect stuur en ingeslagen luiken, hulpeloos rond dreef. Latere draadlooze aanvragen zijn door het vaartuig niet meer beantwoord. De stoomboot werd na den oorlog aan En geland uitgeleverd en anderhalf jaar geleden door de reederij Kaiser" te Hamburg terugge kocht. Dia mant-vond sten. Naar uit Para maribo aan de „New York Times" wordt ge seind, zijn er diamanten ontdekt te Brouwnsweg 80 mijlen van Paramaribo. De onderzoekers heb ben zeven fraaie steenen gevonden, nadat slechts gedurende enkele weken gezocht was. Het bewuste district leverde gedurende 74 jaar goud op. Een stelselmatig onderzoek naai edelgesteenten heeft nimmer plaats gehad. De streek waar de diamanten gevonden zijn, is gemakkelijk per spoor te bereiken. Een groote stroom van diamantzoekers wordt verwacht. De o n d e r z e e s c h e kabel. Deze maand was het 80. jaar geleden, dat Morse de eerste onderzeesche telegraafkeiding in Amerika legde. Walker herhaalde 10 Jan. 1849 de proef met een onzcrzee-kabel te Folkestone. De eerste kabel over grooteren afstand verbond Dover met Galais. Deze kabel werd tusschen 17 en 26 Octo ber 1851 gelegd. Ontploffing. In het demonteerings- depot te Klaut'sch is gistermorgen een mijn uit elkaar gesprongen waardoor 2 arbeiders gedood werden. Scheepsramp. Door een aantal vlieg tuigen worden heden het Eriemeer afgezocht om een spoor te ontdekken van de vermiste opvarenden van de sleepboot „Cornell" die, zooals gemeld is verongelukt. Het lijk van een hunner werd gisteren, geheel bevroren, teruggevonden in een reddingsboot. Het ver brandde gelaat duidde op een ontploffing, die aan boord van de sleepboot moet hebben plaats gehad. Duur voeder. Een boer in het departe ment Isére hing, toen hij zijn koeienstal binnen ging, zijn jas over de afscheiding tusschen twee stallen. Toen hij terugkeerde, meldt de „Daily Chronickle" zag hij dat een koe bezig was zijn portefeuille op te eten. Met een bedrag van on geveer 1700 franc in bankpapier, verdwenen obligaties van de Fransche nationale leeningtot een bedrag van 10.000 franc in de maag der hon gerige koe. Ook een tentoonstelling. Te Dus- seldorp heeft de politie een groote tentoonstel ling georganiseerd van groote partijen en soor ten tapijten en zilverwerk ter waarde van een milliard mark alles van inbraken en diefstallen afkomstig. Het doel der tentoonstelling is om de oorspronkelijke eigenaars weer het hun. toekomen de terug Le bezorgen. Bank dief stal. Te New Orleans zijn twee mannen en twee vrouwen gearrstcerd, die er van worden verdacht, betrokken te zijn ge weest bij den diefstal te Kansas City, waar onlangs in een clearinghouse een bedrag van 97.000 dollar werd gestolen. Kerkdiefstallen. De „Petit Parisien" verneemt uit Mainz In den nacht van Kerstmis hebben inbrekers uit de kerk van de Heilige Maria te Keulen kunstvoorwerpen gestolen ter waarde van 80 millioen mark. -Postkantooor van 27 verdie pingen. Te Chicago zal een wolkenkrabber worden gebouwd van 27 verdiepingen, welk ge bouw zal moeten dienen als postkantoor. Het gebouw zal het hoogste van Chicago worden. Nadeelige kermis. De Nederlandsche wafelbakker Bock, die ter gelegenheid van het Domfeest, te Hamburg vertoeft, is het slacht offer geworden van een brutalen diefstal. Inbre kers hebben zich met valsche sleutels toe gang verschaft tot zijn woning en zich meester gemaakt van een familiesieraad dat Bock bij zich had nl. een groot Hollandsch gouden oor ijzer versierd met brillanten en paarlen. Het sieraad vertegenwoordigde een waarde van 50 millioen makr en was oorspronkelijk af komstig van de bekende wafelbakkersfamilie Veldkamp. INGEZONDEN. Eigenwijs. In nagenoeg alle groote en kleine Gemeenten in Nederland zijn de bedrijven voor Gas, Elec- triciteit en watervoorziening aangesloten bij den Postcheque Girodienst, waardoor zij, die er een postrekening op na houden, kunnen pro- fiteeren van het gemak dat, hetgeen men schul dig wordt voor gas-, electriciteit- of aterlevering automatisch op die rekening wordt afgeboekt. Nu zou men zoo denken dat Schiedam, een stad van meer dan 40.000 inwoners, hierop natuur- 1 ij k geen uitzondering maakt. Maai och arme, hoe vergist men zich dan In Schiedam zien de leidende persoonlijkheden het nut van een Post rekening nog niet in en geeft men er de voor keur aan met kwitanties te laten leuren om, vaak genoeg, te worden terug gezonden met de bood schap „Mijnheer heeft het geld niet gereed gelegd, Mevrouw is niet thuis, of, de kas is al gesloten." De Staat, in overleg met de Gemeenten, tracht het aantal Rekeninghouders zooveel mogelijk uit te breiden, zooals nu weer blijkt uit een circulai re van de Telefoon Administratie te Rotterdam dat de abonné's met ingang van 1 Januari 1923 of het verschuldigde bedrag moeten sgorten (binnen 10 dagen na ontvangst van de rekening) óf zelf moeten gireeren op de rekening van het telefoonbedrijf, óf automatisch moeten laten afschrijven. Maar Schiedam wil er niet aan, is er nog niet van doordrongen dat het met kwi tanties laten loopen meer en meer uit den tijd raakt. Het is te hopen dat in het jaar 1923 hun oogen zullen opengaan ofschoon ik haast vrees dat het weer 1973 moet worden voordat de inwoners van Schiedam kennis zullen krijgen, dat men in het vervolg liet verschuldigde op zijn Postreke ning kan laten afboeken. Opmerker. Rechtzaken. De diefstallen bij Varenkamp. De Haagsche rechtbank heeft uitspraak ge daan in de zaken tegen personen, die zich in dienst van Varenkamp's^motorbootsienst schul dig hebben gemaakt aan diefstal van goederen ten nadeele van dien dienst of heling van gesto len goederen. Veroordeeld werdenA.L., wegens diefstal meermalen gepleegd, tot 8 maanden gevangenis- strag J. v.T., wegens diefstal, eveneens tot 8 maan den gevangenisstraf Th. de. R., wegens heling, tot 2 maanden ge vangenisstraf. A. P., wegens diefstal, tweemaal gepleegd, tot 8 maanden gevangenisstraf. J. A. C., wegens heling, meermalen gepleegd, ook tot 8 maanden gevangenisstraf. Aanrijding. De rechtbank heeft voorts uitspraak gedaan in de zaken tegen W.G., procuratiehoudci te Amsterdam die in den laten avond van den 16den Augustus van Scheveningen gekomen, op de Koninginnegracht in Den Haag met zoodanige snelheid en zeer roekeloos met zijn automobiel zou hebben gereden, dat tengevolge daarvan de agent van politie Th. Baas door de auto werd aangereden en zeer ernstig werd verwond. De bekl. werd schuldig verklaard aan het aan zijn schuld te wijten zijn, dat een ander zwaar lichamelijk letsel krijgt en deswege veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf De eisch was 6 maanden gevangenisstraf. De Utrechtsche rechtbank heeft gister den 23-jarigen steenbakkersknecht A. T. v. B., uit IJsselstein, beschuldigd van moord op' zijn meisje, veroordeeld wegens doodslag tot 7 jaar gevangenisstraf, met aftrek van de voorloopige hechtenis. Geëischt was wegens moord 12 jaar gevangenisstraf. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) JUF" Van ingezonden stnkken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy nie tteruggegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 5