DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN Teruggekeerd. De oude en nieuwe jaarkring. 45ste Jaargang. Zaterdag 30 Deeember 1922. No. 13528. Bureau s KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2. per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Dit nummer bestaat uit drie bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. EERSTE BLAD. Het jaar 1922 eindigt morgen en een nieuwe jaarkring Wordt ons Maandag ontsloten. Welk een rampspoedig jaar ligt thans achter ons De schijnvrede, die tusschen de Europeesche mogendheden heerscht, bracht geen verbetering in den algemeenen economischen toestand. De middenrijken van het oude Europa, weleer tot de beste afzetgebieden voor den wereldhandel behoorend, zijn geheel uitgeput en meer en meer genaderd tot een algemeenen ondergang. Ook ons land ondervindt van al de ellende, welke onze naburen hebben te verduren, nog steeds in niet geringe mate den terugslag. Het eens zoo bloeiende scheepvaartverkeer, de veel omvattende transito-handel, de onderscheidene industriën, de tuinbouw en velerlei andere bronnen van bestaan hebben nog nimmer zulk een treurig beeld gegeven van een algemeene depressie als in het jaar, hetwelk thans achter ons ligt. Fortuinen, in de vette jaren bijeengegaard, zag men te niet gaan de belastingen, waaronder ons volk gebukt gaat, drukten nog nooit zoo zwaar als in dezen malaisetijd nu in zoovele zaken en gezinnen het evenwicht tusschen ont vangsten en uitgaven is verbroken. De financiën van den staat, van de gemeenten enz. geven een droevig beeld van den stand van zaken in ons land. De schuldenlast van stad en staat groeit steeds aan en door middel van lee ningen tracht men het zinkende schip nog boven te houden. Het getal werkloozen is onrustbarend gestegen en er zijn nog maar Weinig teekenen van verbete ring waar te nemen. Ook onze stad ondervond in het afgeloopen jaar in hooge mate den druk der tijden. Een zoozeer van den gang van exportzaken afhankelijke stad als Schiedam met haar talrijke industriën werd al bijzonder zwaar getroffen. Groot is het getal fabrieken, die geheel stop staan en evenzeer het getal firma's die slechts met een tot een minimum ingekrompen personeel Werken. Het is toch veelzeggend als men voor Schiedam een cijfer van circa 3000 werkloozen hoort noe men. De overeenkomst in zake de havenwerken tusschen Rotterdam en Schiedam, waaromtrent sommigen zulke buitengewoon gunstige ver wachtingen voor Schiedam hebben gehad, kwam in het jaar 1922 tot stand. Zal deze overeenkomst kunnen worden aan gemerkt als een nieuwe aera van opbloei en vooruitgang onzer stad, of een tegenoverge stelde uitwerking hebben Hopen wij dat de optimisten in het gelijk zullen worden gesteld en Schiedam aan het dreigend isolement zal weten te ontkomen. De laatste blik, welken wij op het verleden werpen, roept ons nog veel voor den geest wat er In het kleine Zwitsersche dorpje X, gelegen in een dal, woont de smid Willem Enkers met zijn vrouw en zijn zoon Wouter. Wouter werkt in een andere smederij. Hij is een op passende jongen doch heeft (j£n groot gebrek, hij is driftig, doldriftig. Op een zekeren dag in December heeft hij een hoogloopcnde ruzie gehad niet een kameraad van hem. 's Avonds was Wouter uitgegaan en eerst laat thuis gekomen. En s' morgens had men dezen ka meraad Josef Wever vermoord gevonden op de dorpstraatweg. Alle schijn lag op hem, vaak had hij al oneenigheid gehad met Josef Wever. Sinds dien dag meed ieder hem, ieder zonder uitzondering van de oudere menschen tot de kinderen toe. ieder wees hem met den vinger na. Zijn ouders leden hieronder vree sdij k, want ze wisten wel dat hun Wouter zoo iets niet doen kon. De zaak was in handen van 't gerecht doch al zou men nu niet kunnen bewijzen dat Wou ter het gedaan had, men verdacht hem toch. zoo had Wouter het plan gemaakt om te vluch ten naar Amerika. En voor Nieuwjaar zou hij het nog doen. 't Is een bitter koude nacht. Langs de dorps kerk sluipt of liever kruipt een gedaante, Wouter Enkers is het, de vluchteling. Nu is 't Nieuwjaarsnacht, 't vriest, de maan staat aan den onbewolkten blauwen hemel. De ster ren schitteren op de sneeuw en maken het schouwspel nog verrukkelijker. „Wat heb ik gedaan o mijn God, dat ik dezen bitterkou- den nacht mij genoodzaakt zie het ouderlijk huis te ontvluchten zoo vraagt Wouter zich af. ,,Ja te ontvluchten om het in geen jaren weder in den afgesponnen tijdkring is omgegaan. Hoevelen staan met ons voor den mijlpaal des levens, maar ook hoevelen hebben dien niet kunnen bereiken Hoevelen missen wij! die het vorig jaar nog met ons stonden In hoe menig oog, dat hier omhoog blikt, pinkt een traan, schrijnt nog d3 wonde, die de voortspoedende tijd nauwelijks vermag te hcelen, Zoovelen, die in eigen kring, in stad en land zoo noode gemist Werden, hebben het „heden ik, morgen gij", weer ten volle tot waarheid ge maakt Gelijk het in het familieleven ging, zoo was het op velerlei terrein. Het afgeloopen was jaar rijk aan gebeurtenissen, die een terugblik op den afgesponnen tijdkring alleszins wettigen. Zien wij naar het lot dat anderen volken trof, dan mogen wij, Nederlanders, nog dankend op zien tot Hem, Die het lot van vorsten en volken bestuurt en ze huns onwillens dienstbaar maakt aan Zijn wereldhistorieplan. Een blik over de geheele beschaafde wereld werpend, doet ons zien, dat er nog ontzettend veel te herstellen en te verbeteren valt, dat er nog tal van wenschen en verlangens voor den nieuwen tijdkring te bevredigen zijn. Talrijke vragen rijzen er, wier beantwoording nog onder den dikken sluier der toekomst verborgen ligt. Zij, die gelooven en hopen, vinden echter in het ontzaglijk toekomstgeheim geen reden tot ang stige bezorgdheid. Zij houden zich vast overtuigd dat er niets op het wijde wereldrond geschiedt zonder den IJ. Wil of met de toelating vanHem, Die heel ons levenslot naar Zijn welbehagen schikt. Wat dan ook de toekomst ons brenge veel bewogen tijden of kalme dagen, ziekte of gezondheid, voorspoed of tegenslag, in het heer lijk woord ons door den Heiland der wereld Zelf op de lippen gelegd Uw wil geschiede vinden wij kalme berusting, onderwerping aan het ons beschoren lot. Hopen wij intusschen dat het jaar 1923 zich kenmerke door een in velerlei opzicht gunstiger en gelukkiger jaar dan het nu afgeslotene. Wenschen wij, dat het jaar 1923 voor onze stad, voor de burgerij en voor onze lezers in 't bijzonder zal zijn een voorspoedig jaar, geken merkt door Gods overvloedigen zegen, die allen de vervulling schenkt van hunne veelzijdige en rechtmatige wenschen Treden wij allen den nieuwen jaarkring in met een gevoel van algeheele berusting in Gods H. Wil, die de zoete rust des gemoeds brengt zelfs te midden van de stormen des levens, dan zeker zal het jaar 1923 zijn, zooals we 't allen Loewenschen een ZALIG NIEUWJAAR Buitenlantisch Nieuws. I)E CONFERENTIE TE LAUSANNE. De Turksche afvaardiging heeft gister haar antwoord van Curzon overhandigd, nopens de kwestie dan Mosoel. Het antwoord verklaart volkomen het Turksche standpunt ten aanzien van de terugeisching van Mosoel. Gisterochtend was de algemeene toestand on veranderd. Goedwilligen trachten vooraf ont spanning en overeenstemming te verzekeren. Vervolgens zou men den Turken hebben over_ te zien." Nu begon het te sneeuwen ook nog gij bib berde van koude in zijn schamele kleeren. Als men hem zag, zouden zij hem weder thuis brengen, en de schuld zou met vernieuwde kracht op den onschuldige drukken. Stil had hij zijn koffertje met goed en gereedschapinge pakt, had zich uit zijn kamertje laten zakken, was den tuinmuur overgeklommen en toen was hij op den straatweg gekomen. Verder, steeds verder van zijn ouderlijk huis en zijn geboorteplaats verwijderd, liep hij over de koude, naakte vel den. De sneeuw joeg hem om de ooren, de wind bulderde met vernieuwde kracht, 't Was of hij riep „Weg, weg van hier 't Werd een ware sneeuwjacht. Wouter kon niets meer on derscheiden en zou misschien hier den dood vinden door insneeuwing. Gelukkig was hij nu aan een heuveltje gekomen, waar hij even rustte hier kon hij nog eens zijn liep dorpje zien, waarvan hij haast niet kon scheiden. De maan scheen op de witte sneeuwdaken en deed de sneeuw glinsteren als edelgesteente. Uit het kerkje kwam hem een zoet geluid in de ooren. 't Waren de klokken die luidden, een klein rood licht straalde op den weg. Liefelijk lag zijn dorpje daar tusschen de bergen in. Nooit zag hij het zoo mooi gezien en toen begon hij te weenen als een klein kind. „Wouter, wordt wakker en sta op Zoo roept moeder Enkers aan de deur van Wou ter's kamertje. Haar hart klopt angstig,- een zeker voorgevoel zegt haar dat Wouter er niet meer is, op dezen schoonen Nieuwjaars morgen. Geen antwoord klinkt haar in de ooren. Bevend opent zij de deur en zij ziet Wouter niet meer. Radeloos vertelt zij het aan haar man deze hoort met ontstelling. Niets is in staat de Advertentiëm 1—5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. reed, zich niet te overhaasten bij de kwestie van Mosoel. Hun nota zou, zegt men, voor 1923 wor den overhandigd. DE CONFERENTIE TE PARIJS. In de bladen wordt de meening te kennen ge geven, dat gister door het Engelsche kabinet de laatste phase van de kwestie der schadeloosstel ling is besproken. De „Daily News" meldt, dat wanneer Bonar Law over enkele dagen naar Parijs zal ver trekken naar de conferentie der geallieerde pre miers, hij nieuwe voorstellen naar Parijs zal medebrengen, doch dat het in den loop der be sprekingen zal afhangen, of deze voorstellen zul len worden ingediend. Liet blad voegt er aan toe, dat het Britsche kabinet bereid is voorstellen te doen, waarbij belangrijke offers worden gebracht en waarbij aan Frankrijk betere financieele voor uitzichten worden geopend dan volgens het be staande plan. Volgens het blad zijn deze voorstellen ge baseerd op het brengen van Duitschlands reparatieverplichtingen binnen de betalings capaciteit van het land en de consolidatie van alle verplichtingen van dien aard in één enke' schema. Een tijdelijke ontheffing van volledige betalingen over zekere periodes is naar verluidt een ander van de Britsche voorstellen. Het blad stelt voor, dat het bedrag van 50 milliard goud mark over een redelijk aantal jaren verdeeld, zooals door Mussolini is voorgesteld, en ook de som vertegenwoordigd door de a en b honds on der het huidige betalingsplan, als behoorlijk mag worden beschouwd. Voorts wordt voorgesteld, dat het Duitsch- land zoo gemakkelijk mogelijk moet worden gemaakt, om zich van zijn verplichtingen te kwijten. Het blad gelooft, dat Engeland van zijn kant gaarne zou meewerken en misschien honds van een speciale soort in betaling voor de gealli eerde schulden zou willen aanvaarden, en daarbij misschien enkele gedeelten van die schulden zou willen annuleeren. Het spreekt overigens vanzelf, zooals trou wens nog onlangs door Bonar Law met nadruk is gezegd, dat Groot-Brittannië een dergelijk edelmoedig aanbod slechts zou doen, op de uitdrukkelijke voorwaarde, dat de algeheele en definitieve oplossing van het geheele schadeloos- stellingsvraagstuk er door zou worden verzekerd. Het wordt bevestigd, dat Mussolini niet naar Parijs zal gaan hij zal worden vertegenwoor digd door de Italiaansche gezanten te Londen en Parijs en de Italiaansche vertegenwoor digers in de Commissie van Herstel. DE IERSCHE VRIJSTAAT. De acute crisis bij de Iersche spoorwegen duurt voort. Gister heeft de regeering een conferentie gehad zoowel met de spoorweg-directeuren als met de leiders van het spoorwegpersoneel. Na afloop van de besprekingen met laatstge noemden, wglke eenigszins abrupt eindigden, deelden ambtenaren van de bonden aan de di recteuren mede, dat 90 percent van hun leden de geamendeerde voorwaarden verwierp. De troostelooze ouders wat op te beuren. Heel de natuur ademt rust en vrede, doch in het hart van Enkers is er geen rust. Het geheele dorp sprak er over, het ging als een loopend vuurtje van mond tot mond Praatzieke vrouwen waren blij van stof tot bab belen gevonden te hebbben. Doch het voor naamste waar Wouter was, daarop wist niemand een antwoord te geven. Dit nieuwe jaar ging voor de familie Enkers droevig voor bij. Tien jaren zijn heengesneld. Hun kind is valsch verdacht geweest. De couranten heb ben gemeld hoe na jaren de ware schuldige op zijn doodsbed bekend heeft. Zou nu hun zoon weerkomen Vader Enkers zit voor het raam van zijn huisje, veel is er veranderd in die tien jaren. Zijn haar is vergrijsd, diepe rimpels doorgroe ven zijn voorhoofd en gelaat. Een ernstige blik staart uit zijn weemoedige, droefstaren- de oogen. Hij denkt aan zijn zoon, vandaag is het juist tien jaren geleden, dat Wouter van hem wegging. Waar zou hij zijn Zou hij soms al dood wezen Deze twijfelingen, die nooit voor hem zijn opgelost, zijn erger dan licha melijke ziekten. Droef kijkt hij door de ramen en volgt de dwarrelende sneeuwvlokken. Moe der Enkers ligt zwaar ziek te bed. Nadat zij haar Wouter niet meer gezien heeft, is zij heel zacht gaan kwijnen. Een nicht harer man verpleegt haar sinds eenigen tijd. Nooit kwam er een klacht over haar bleeke lippen. „Als ik nog maar eenmaal mijn Wouter zie, voor ik sterf zegt zij vaak. Zij voelt dat zij spoe dig gaat sterven, „misschien nog vandaag." lispelt zij. In een vreeselijke vaart rijdt een auto door het dorp, en houdt stil voor Enkers' huis. Ver maatschappijen doen geen ander aanbod meer. Naar verluidt heeft de regeering de kwestie besproken, en zal zij een tijdelijken bijslag geven, in afwachting van de definitieve be kendmaking van haar spoorwegpolitiek. GRIEKENLAND. In Grieksche regeeringskringen wordt thans begrepen, dat de diplomatieke breuk van Grie kenland met Groot-Brittannië en Italië veel nadeel aan het land bezorgt. Naar verluidt wordt het aftreden van het revolutionnaire comié overwogen, alsmede de samenstelling van een nieuw kabinet. Men denkt, dat het alleen op deze wijze mogelijk zal zijn, den weg te banen naar een hervatting van de vriendschappelijke betrekkingen met bovengenoemde landen. Een dergelijke oplos sing wordt ook voorgetaan door Venizelos en zijn aanhangers, in wier oogen Zaimis de cenige is, die met het oog op het vertrouwen, hetwelk hij bij de geallieerden geniet, leider van de nieuwe regeering zou kunnen worden. AMERIKA EN EUROPA. Uit Washington meldt Reuter In het debat, dat volgde ip de voorlezing van den brief van president Harding aan Lodge, waarin de President verzocht het amendement- Borah niet aan te nemen omdat dit hem zou be lemmeren bij de onderhandelingen, welke reeds worden gevoerd ten behoeve van een internatio nale economische conferentie, verklaarde Lodge dat hij niet precies den aard kan aangeven van de onderhandelingen van den president. Hij kon echter zeggen dat zij niet de annuleering dei- schulden betreffen. De president stond echter niet afwijzend tegenover een langere periode voor amortisatie en betaling der interest. Bij de debatten van gisteren in den Senaat schilderde Borah op bewonderenswaardige wijze den toestand van Europa af en den nauwen sa menhang daarvan met den toestand van Ameri ka. Zijn redeneering was dat Amerika reeds in" Europa is, en goed zou doen, verder te gaan zich met de Oude Wereld te moeien, ten einde aldaar behulpzaam te zijn bij het herstel, om zich daarna volkomen uit Europa terug te trekken. Deze verklaring van den leider der onverzoenlijke tegenstanders van inmenging in Europa lokte schimpscheuten uit. Een der senatoren riep ,De bekeering van Paulus is niet merkwaardiger geweest dan de bekeering van den senatoi van Idaho." Onder groot gejuich en luid gelach, antwoordde Borah daarop „De se nator zal zich herinneren, dat de bekeering van Paulus zijn ziel redde." Nadat aan Borah te kennen was gegeven dat zijn amendement nadeelig zou zijn voor de han gende onderhandelingen met Europa, deelde hij in den Senaat mede, dat hij zijn amenement introk. Staatssecretaris Hughes hield gister voor het Historisch Genootschap te New Haven in den Staat Connecticut een belangwekkende rede, waar in hij een tip oplichtte van den sluier,die de voor nemens van de Amerikaansche regeering omhult. Het grootste gedeelte zijner rede was gewijd aan schrikt kijkt Enkers door het raam, verrast een prachtige auto voor zijn deur te zien stil- gouden. Een heer, deftig gekleed, stapt uit en belt zelf aan. Een scherp opmerker ziet, dat, hoewel net gekleed, zijn handen toch grof en vereelt zijn, evenzoo zoo zijn gezicht, dat ver raadt een jaren langen harden arbeid. Enkers doet zelf open en vraagt: „Is u hier wel te recht?" Herkent u me niet vader?" roept Wouter uit, want niemand anders was de vreemdeling. Ik ben uw zoon Wouter, die u in jaren niet gezien hebt." „Mijn God, Wouter zijt gij het?" Vader Enkers had willen toor nen nu hij kon niet. .alles is te plotseling. „Leeft moeder nog," is de vraag van Wou ter. „Ja, doch laten wij voorzichtig wezen. Moeder is zwaar ziek en zal het niet lang meer maken. Daarom zal ik haar' er wat op voor bereiden." Enkers gaat de ziekenkamer in, terwijl zijn zoon in de huiskamer blijft wachten, in angstige spanning verkeerende. Eindelijk na een uur keert Enkers in de huiskamer terug. „Ga binnen, .uw moeder wacht u met smart." Wouter valt in de armen der zieke moe der. „Moeder, lieve moeder," kermt hij zacht en huilt van vreugde. Ook moeder Enkers is diep ontroerd en weent van vreugde tra nen over het geluk haar Wouter weder bij zich te hebben na zooveel jaren. Het hart en de oogen spreken op zulke oogenblikken meer dan den mond. En de vrede was Weder in dit gezin gedaald in dezen Kersttijd. 's Avonds stierf moeder Enkers, zacht ont sliep zij met een vredigen glimlach op den gesloten mond. En 's nachts als ieder slaapt, droomt Wouter van zijn móeder en hoort zijn droom klokken luiden zacht en vriendelijk. Nicuwsjaarsklokken. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1