Het oude Easteel. m wasckt" wal voor 1/ FEUILLETON. I DAGBLJID MOOR SCHIEDAM tEJV Eigenlyk- kan n Kmckcïe tvasch doen! Als heir goed Ingesmeerd is met Sunlight* Zeep,, en er wordt dan wofm water opge stort, is al het Werk gedaan!! 46ste Jaargang. Dinsdag 2r Januari 1923. No. 13529. Bureau KOEMARKT 4. A—^Telefoon Intercommunaal^ 8a.?Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiëni 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandsch Nieuws. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. De Turken hebben hun eind-memorie over de kwestie van Mosoel bij de conferentie van Lausanne ingeleverd en in gemeenschappelijk overleg is aan dezen vorm van discussie een einde gemaakt. Lord Curzon heeft toegezegd, dat de eerste commissie de kwestie binnenkort in behandeling zal nemen. In de commissie voor de minderheden heeft Riza Naoer bei, daartoe aanleiding vindend in de jongste Amerikaansche tusschenkomst be treffende de amnestie, verklaard, dat de Turk- sclie delegatie protesteert tegen elk voorstel of eiken voorslag, door den vertegenwoordiger van 5e Vereenigde Staten gedaan, daar deze slechts de rol van waarnemer behoort te spelen. Een medewerker van het agentschap liavas spreekt tegen, dat men aan de Turken een ont- werp-verdiag in den vorm van een ultimatum zou aanbieden. DE CONFERENTIE TE PARIJS. Met de voortzetting der onlangs gehouden Londensche conferentie over de schadevergoe dingen zal heden te Parijs een aanvang worden gemaakt. De verschillende gedelegeerden zijn er reeds aangekomen. Men verwacht, dat Poincaré een moratorium van twee jaar zal willen toestaan ondervoorwaar- de van de volgende onderpanden exploitatie van de rijks-bosschen binnen de grenzen van het program der houtleveranties toezicht op de kolenmijnen in het Roer-bekken belasting op de kolenproductie inning van douane-rechten op den linker Rijn-oever heffing op den uitvoer uit Rijn- en Roer-gebied. Het waarborg-co- mité zou naar Berlijn verplaatst worden.Duitsch- land moet een plan tot stabilisatie van de mark overleggen, een binnenlandsche leening uitschrij ven; de vermindering van de schulden zou slechts de C-bons betreffen door middel van een overeen komstige vermindering van de schulden der geallieerden onderling, maar'Poincaré zou van te voren het aandeel van Frankrijk eischen in de eerste verschuldigde 50 milliard. Poincaré zal er op aandringen, dat er haast gemaakt wordt met een.internationale leening. De „Times" zegt, dat het laatste Britsche plan om het de Duitsche regeering mogelijk te maken de mark te stabiliseeren en de betalingen voor het herstel te doen, feitelijk niet verschilt van het plan, dat sir John Bradbury in October aan de commissie van herstel voorgelegd heeft. Duitschland moet een eind maken aan de in flatie door zijn begrooting in evenwicht te bren gen en de mark te stabiliseeren. Daartoe heeft het een moratorium noodig. Maar het interest moet dan bij het kapitaal gevoegd worden. Te vens moet er in geval van moratorium een inter nationale commissie van toezicht ingesteld wor den met afdoende rechten van toezicht op de Duitsche financiën. Deze commissie moet vast stellen welke som Duitschland van jaar tot jaar betalen moet. Zij moet het recht hebben het moratorium op te heffen, indien de Duitsche regeering de aanwijzingen der commissie niet naar letter en geest opvolgt. Het is onmogelijk met zekerheid den duur van het moratorium vast te stellen. Men heeft te Parijs den indruk, dat Engeland aan Duitschland een moratorium zonder onder panden wil toestaan. Naast hem, op hetzelfde paneel geschilderd, stond een vrouw van middelbare jaren, waar schijnlijk zijn moeder, te oordeelen naar het verschil in leeftijd, niet naar de gelijkenis, Want zij was donker van tint en oogen, donkerder zelfs dan men gewoonlijk in Noord-Duitschland aantreft, een vrouw van zeldzame schoonheid. Het hooggekapte gepoederde haar deed den gebiedenden opslag der groote, schitterende oogen, de fijngepenseelde donkere wenkbrauwen, de classiek-zuivere lijnen van haar gelaat nog meer uitkomen. „Aurora van Wisburg 1" Ik twijfelde er niet aan. Ze boog toestemmend het hoofd. „Moeder en zoon," zeide zij, terwijl zij Ver der ging. „Ik heb van de bestorming gehoord, die Sturm- fels in het midden van de vorige eeuw heeft doorstaan ik weet, dat die vrouw toen mannen moed en mannelijk beleid heeft getoond en deze streken het aan haar krachtig optreden te danken hadden, dat zij aan de algemeene plun dering der Franschen zijn ontkomen. Oom heeft mij daarvan verhaald Leeft er niemand meer, die mij bijzonderheden van die bestorming kan vertellen Zij antwoorde niet. Reeds was zij de volgende AMERIKA EN IIET HERSTEL. Volgens berichten uit gezaghebbende bron aan de „Tel." zijn de pogingen der Amerikaansche regêering in zake het herstel op de volgende pun ten gericht. lo. Men hoopt, dat op de conferentie van de geallieerde premiers, welke 2 Januari te Parijs aanvangt, een accoord zal worden bereikt in zake de Duitsche schadeloosstelling. 2o. Er wordt voorgesteld, dat indien een vriendschappelijke regeling van het probleeih der schadeloosstelling niet zou worden bereik' de betrokken regeeringen, met inbegrip v.a Amerika, vooraanstaande financieele deskun digen zullen aanwijzen, om den financieele- toestand van Europa, voornamelijk van Duitsch land te onderzoeken. Daarna zal het bedrag der schadeloosstelling worden vastgesteld, dat Duitschland in staat is te betalen. 3o. Er wordt voorgesteld een financieele conferentie ter uitwerking van een plan on Duitschland financieele middelen te verschaf fen, dermate, dat Frankrijk en ook de andere naties verzekerd zijn van betaling. 40. De geallieerde schulden aan Amerika zul len door de voorgestelde conferentie niet worden behandeld. 5o. Amerika wenscht niet dc uitnoodigingen voor de conferentie te verzenden en vindt het beter, dat de conferentie niet op Amerikaansch gebied plaats vindt. 60. De regeering is bereid de Amerikaansch financieele experts aan te wijzen voor deelne ming aan de financieele conferentie. REDE VAN RIJKSKANSELIER LLNO. De rijkskanselier dr. Cuno heeft Zaterdag in de zaal van de Hamburgsche beurs voor de Vereeni- ging van Hamburgsche kooplieden een rede ge houden over den economischen en politiekcn ^toestand vanDuitschland.Cuno ging bij zijn rede uit van twee grondbeginselen, ten eerste, dat Duitschland evenals een koopman slechts die aan biedingen, zijn prestatie-vermogen betreffende, kan doen, welke het werkelijk op grond van con- mercieele calculatie vervuilen kan. Het tweede grondbeginsel erkent volkomen e behoefte van Frankrijk om betaling te verkrijg n De Duitsche regeering heeft daarom besloten t n vast bedrag als eerste betaling aan te bieden. De regeering is bereid zich deze som te verschaffen door het plaatsen van een leening bij een inter nationaal financieel consortium,aan welk lichaam zij elke dragelijke garantie ter beschikking wil stellen. Maar Duitschland zal alleen een leening kun nen krijgen, wanneer zijn betalingverplichtin gen definitief zijn vastgesteld. Dat heeft reeds het internationale bankierscomité te Parijs ver leden zomer in zijn rapport, dat Cuno de magna chartavan het schadeloosstellingsprobl^pm noem de, geconstateerd. Het economisch feven van Duitschland heeft, ondanks zijn ontwrich ting, zulke kolossale prestaties geleverd, als geen enkel volk in de Europeesche geschiede nis. Op het oogenblik is het economisch leven echter zoo verlamd, dat het dringend een rust pauze van enkele jaren noodig heeft. In de eerstkomende jaren zal Duitschland niet eens zelf de rente en amortisatie der vereischte lee- ning kunnen opbrengen, maar deze bedragen moeten bestrijden uit de opbrengst der leening zelf. Zoodra echter de gehoopte opleving van het economisch leven van Duitschland zal zijn ingetreden, zal dit ook aan de tegenpartij ten schilderij genaderd. „Het portret van den man, over wien gij straks gesproken hebt," zeide zij, en haar stem trilde. Zij bleef er voor staan, terwijl ik de andere portretten langs ging. Eerst aan het einde der zaal voegde zij zich Weer bij mij. Wij doorliepen een reeks van vertrekken,maar zij was niet meer in de rechte stemming om te verteller. De herinneringen, wel verre van haar spraakzaam te maken, hadden haar te sterk ontroerd. Ik vreesde reeds, dat ik weinig of niets meer zou hooren, toen een onverwachte stoornis afleiding bracht en haar lust tot vertellen ver levendigde. Wij hadden den linker zijvleugel bezocht en waren thans in een hoogere verdieping van het gebouw, waarin zich de portretten-galerij bevond. Dit achtergebouw, oprijzend aan den rand der rots, die hier bijna loodrecht in de vlakte afdaalt, was kennelijk het hoofdgebouw en bevatte de woonvertrekken van den Burcht heer, en zijn gezin, de receptiezalen en het ar chief. De zware toren, waarvan ik reeds melding maakte, vormde, daarvan den linkerhoek. Werktuigelijk was de oude vrouw mij in het laatste half uur voorgegaan, werktuigelijk had zij mij de bestemming der verschillende kamers en gangen aangegeven. Nu stond zij een oogen blik als vermoeid stil voor een smal venster van een portaal, dat vlak naast dien hoofd toren moest liggen. Hoe oud zij was en wie zij wel kon zijn, was VlAARD V PsiGËLN LEVE CL'5 goedo komen. Daarom verzaakt de Duitsche regeering ook voor een verder aantal jaren door tusschenkomst van het internationale financieele consortium verdere leeningen tot een beperkt bedrag op te nemen. De Duitsche industrie- en bankwereld zijn besloten, de regeering bij de ten uitvoerlegging van haar aanbod te steunen. Aangaande de Dinsdag a.s. te Parijs begin nende conferentie zeide de rijkskanselier, dat de rijksregeering met het oog op het feit, dat al haar tot dusver gedane voorstellen niet zijn aanvaard, er van heeft afgezien, schriftelijke aanbiedingen naar Parijs te zenden. Zij heeft echter den geallieerden regeeringen verzocht een vertegenwoordiger van Duitschland te hoo ren, ten einde aan de conferentie de gewenschte ophelderingen te kunnen geven. Maar de zake lijke bespreking zou als mislukt moeten worden beschouwd, indien door de tegenpartij de poli tiek van onderpanden wordt gebezigd, hetgeen den dood zou beteekenen van elk economisch herstel. In Frankrijk wordt de noodzakelijkheid der bezetting van het Rijnland verdedigt met te wijzen op beweerde aanvalsplannen van Duitsch land. Daarom heeft de Duitsche regeering mij nog altijd een raadsel. Een afstammelinge van het geslacht, waaraan zij zoo gehecht scheen Die voorstelling paste niet bij haar kleeding. De vrouw van den slotbewaarder, waarvan Oom mij gesproken had - Onmo gelijk I Toon, houding manieren, alles getuigde in haar van fijne beschaving. De vrouw van een der voormalige hoogere beambten van Sturm- fels Velen onder hen hadden gestudeerd en den rang van Mr. in de rechten" verworven. Wij schrikten beiden op uit onze overpein zingen. Een slag, veroorzaakt door het vallen van een zwaar voorwerp, klonk door het eenzame huis. Een deur achter ons vloog knarsend open en een donkere ruimte daarachter werd zicht baar. „Een verroest slot, dat door <»igen zwaarte is losgescheurd," zeide mijn onbekende. „Het zal wel de laatste keer zijn, dat de kast, want veel meer is deze hoek niet, iemand schrik zal aanjagen. Ik zal hem open laten. De lucht is duf," en zij duwde nog verder open, zoodat ik den geheelen hoek kon overzien, Tegelijkertijd bemerkte ik een tweede deur. „Die leidt naar de kleine, smalle gangen, welke dit gedeelte van den burcht doorkruisen," zeide zij, daar zij mijn nieuwsgierigen blik had opge vangen. „Gij zult u zeker over de buitengewone dikte der binnenmuren hebben verbaasd. Die muren zelfs zijn gangen en verbergen trappen, ja, wat niet al 1" „Wellicht zouden deze gangen nog meer kunnen vertellen dan de groote vertrekken van het slot." besloten over te gaan tot eftn ongewonen stap en door tusschenkomst van een neutrale mogend heid aan Frankrijk een verdrag aangeboden krachtens hetwelk voor den tijd van langer dan een menschenlecftijd plechtig zou worden verze kerd, dat er geen oorlog tusschen Frankrijk en Duitschland mag worden gevoerd, voordat hier over een volksstemming heeft plaats gevonden. Een groote mogendheid, welke niet bij den Rijn is geinteresseerd, zou over deze overeen komst waken. De Fransche regeering heeft helaas dit aanbod van de hand gewezen. (De vergadering bracht den rijkskanselier bij deze mededeeling een stormachtige ovatie). De president van de Hamburgsche Kamer van Koophandel legde daarop de verklaring af, dat de economische kringen van Hamburg zich als één man achter den rijkskanselier plaatsen. Naar aanleiding van Guno's verklaring te Hamburg betreffende een Duitsch aanbod aan Frankrijk ter verzekering van den vrede, deelt de diplomatieke medewerker van Havas mede, dat hij meent te weten, dat met een derde mogend heid Amerika wordt bedoeld. De Duitsche ge zant heeft zich inderdaad bij Hughes over een dergelijk denkbeeld geuit, doch dit denkbeeld „Bij de bestorming van Sturmfels heeft deze kast een treurige rol vervuld," antwoordde zij ernstig en ging mij voor op de trap, die naar beneden leidde. „Dkkr zijn de gevangenissen," vervolgde zij en wees op den toren, dien wij thans rechts lieten liggen. „De Vrijheeren van Sturm fels oefenden vroeger hoog en laag recht over hunne onderdanen uit. Ik ben nu te moe om verder met u rond te gaan.Wellicht wilt gij even bij mij uitrusten daarna kan de slotbewaarder mijn taak overnemen. Ik zal u een aanbeveling medegeven. Sturmfels is, zooals ik in den beginne zeide, anders niet te zien. Ik boog en dankte voor het mij verleende voor recht. Wij staken de binnenplaats over zij opende een deur in den rechtervleugel het vriende lijkste gedeelte van den burcht, en wij waren ia een ruim® kamer, die over de gracht, in den straks bezochten slottuin uitzag, Ga den slotbewaarder roepen, Marianne," beval zij het aankomend dienstmeisje, dat d® tafel dekte. „Ik vrees, dat hij nog niet van de kerk teruggekomen zal zijn," ging zij tot mij ge wend voort, terwijl zij mij uitnoodigde plaats te nemen. „Mocht dit zijn, zoo schiet u niets anders over dan geduld te oefenen en nnjn eenvoudig maal te deelcn. Het was zooals zij vermoedde. De slotbewaar der werd eerst tegen vier uur terugverwacht, (Wordt vervolgd) NIEUWE JIEDAMSCHE COURANT Oohanna eosreR. ©nugc

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1