heelt nooit den vorm van een nauwkeurig om lijnd voorstel aangenomen. Het Amerikaansche staatsdepartement meende dan ook, dat zij een dergelijk voorstel niet officieel ter kennis van de Fransche regeering kon brengen. De Fransche regeering heeft dit voorstel dus niet kunnen ver werpen, daar het haar niet gedaan is. Verder kan er aan worden herinnerd, dat het verdrag van Versailles ingeval van een con flict tusschen naties in de volledige procedure voorziet, om het geschil in der minne door den Volkenbond te doen beslechten en het verdrag biedt minstens evenveel waarborgen als de non agressie-overeenkomst, waarvan het denkbeeld door Duitschland is geopperd. Uit Peking Nadat de Senaat zijn goed keuring had verleend aan de benoeming van ge neraal Tsang Sjoe Tseng tot premier, heeft het kahinet en bloc zijn ontslag genomen. OOSTENRIJK. Het „Wiener Journal" geeft verslag van een .-.gesprek met Avenol, den chef van de delegatie van den Volkenbond te Weenen. Avenol ver klaarde dat het buitenland zeer teleurgesteld ..was over den uitslag totdusver van de maat regelen om den financieelen toestand gezond te maken. Als dit tempo voortduurt, komt de hulp van het buitenland in gevaar. De prijzen die boven het peil van de wereldmarkt staan, moeten met geweld naar beneden gedrukt worden. De inkrimping van het ambtenaarscorps is volmaakt onvoldoende. De „Rote Fahne" kondigt een staking van te legraaf- en telefoon-beambten aan, omdat de regeering hare toezeggingen aangaande hun be zoldiging niet gehouden heeft en vooral de vrou welijke telefonisten met werk overlast. DE IERSCHE VRIJSTAAT. Het gevaar van een. Iersche spoorstaking ten gevolge. van het verzet tegen de voorgestelde loonsverlaging is vermeden, daar de regeering meedeelt, dat zij alle maatschappijen, welke niet in steat zijn de bestaande loonschaal te hand haven, onder haar hoede zal nemen, waarbij zij haar exploitatie-kosten garandeert, maar geen dividend. Met uitzondering van chie maatschap pijen, zullen waarschijnlijk alle Iersche sporen tot deze regeling gedwongen zijn, die de regeering naar schatting een millioen pond jaarlijks zal kosten. DE GENTSCHE HOOGESCHOOL. In verband met de a.s. debatten in den senaat over de hoogeschoolkwestie, welke vermoede lijk einde Januari zullen beginnen, is reeds door enkele senatoren een wetsvoorstel ingediend, dat neerkomt op volledige splitsing, dus het in richten van Fransche leergangen naast de Vlaam- sche. AMERIKA EN DUITSCHLAND. Uit Washington verluidt Zaterdag is in den Senaat een wetsontwerp ingediend, dat voor ziet in het verleéffen van eën crediet aan Duitsch land ter grootte van 1 milliard dollar voor den aankoop van levensmiddelen en grondstoffen in Amerika, onder controle van staatssecretaris Mellon. Het ontwerp is voor onderzoek naar de financieele commissie uit den Senaat verwezen. Van dit crediet mag per maand niet meer dan 50 millioen dollar door Duitschland worden opgenomen en per jaar in totaal niet meer clan 350 millioen dollar. Duitschland zal van dit crediet geen gebruik kunnen maken, zoolang het de voorwaarden, welke in het ontwerp zijn genoemd niet heeft aanvaard. Staatssecretaris Mellon wordt tevens ge machtigd, hiervoor belastingvrije crediet- obligaties in Amerika uit te geven. AMERIKA. De Senaat heeft de marinebegrooting ten be drage van 325 millioen dollar aangenomen zon der wijziging te brengen in de bepaling van het Huis van Afgevaardigden, waarbij de president wordt verzocht, te onderhandelen over het slui ten van een accoord ter zake van verdere beper king der bewapening ter zee. ALLERLEI. Uit Washington Het dept. van koophandel heeft zich tevreden verklaard over den economi- schen toestand in de Ver. Staten. Er bestaan naar het dept. meent geen ernstige hinderpa len tegen een verdere verbetering in het komende jaar. De minister van arbeid, Davis, heeft er de noodzakelijkheid van betoogd, dat de loonen in de Amerikaansche nijverheid der arbeiders niet enkel het levensonderhoud moeten waarborgen dö'cE tevens hen moeten instaatstellen tot sparen. De bevolking van het Saargebied heeft op nieuw het verzoek tot den Volkenbondsraad ge richt om de Fransche bezettingstroepen zoo spoedig mogelijk terug te trekken. Het is, aldus de nota, ongerijmd dat een door den Volkenbond bestuurd gebied niet onder het gezag van den Volkenbond doch onder dat van den Franschen minister van oorlog staat. Volgens bericht uit Moskou heeft Kame- nof op het tiende Al-Russische Congres ge zegd, dat het noodzakelijk is met Urquha.t tot een overeenkomst te geraken. Uit Rome: Aan de „Giornale d'Italia" wordt gemeld, dat te Ancona een complot is ontdekt tegen de veiligheid van den staat. Uit Parijs De Kamer heeft het wetsont werp aangenomen, dat de regeering machtigt een gedeelte van de leening aan Oostenrijk te garan deeren. - Het arbeidsgeschil in de kolenmijnen in Wales, dat sluiting van groote ijzer- en staal fabrieken ten gevolge had en duizenden werk loos maakte is thans geregeld door de aanvaar ding door de werkgevers en de werknemers van scheidsrechterlijke uitspraak. Het nieuws is in het district met groote voldoening ontvangen. Armoede en werkloosheid zijn er bijzonder ern stig geweest. Gewapende republikeinen hebben te Dublin verscheidene huizen in brand gestoken. Gister avond hebben ze tevens gepoogd de kantoren van de Irish Independant in de lucht te laten vliegen. Ernstige schade is vermeden door snelle maatregelen. Belga meldt uit Warschau, dat Niewa- dowsky, de moordenaar van Narutowicz, den president der Poolsche republiek, ter dood is veroordeeld. Binnenland. Van het Hof. De Koninklijke Familie is Zaterdagochtend per Staatsspoortrein te 11 uur 6 minuten van het Kerstverblijf op het Loo te 's-Gravenhage teruggekeerd. Onze gezant bij het Vaticaan. Uit Rome seint men aan de „Msb.", dat Vrijdag onze gezant bij het Vaticaan ,jhr. mr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer, door den Paus, in bijzondere audiëntie is ontvangen tot het aanbieden van zijn wenschen bij gelegen heid van het Nieuwjaar. Verbond van Nederl. Fabrikanten Vereenigingen. De heer Simon A. Maas, die in de laatst ge houden vergadering van het Verbond van Ne- derlandscheFabrikantenvereenigingen zijn herbe noeming tot algemeen voorzitter in beraad had gehouden, heeft aan het centraal bestuur dier organisatie bericht, dat hij die benoeming alsnog aanvaardt. Faillissementen. Volgens mededeeling van, het Handelsinforma tiebureau van Van der Graaf Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 29 Dec. in Nederland uitgesproken 63 faillissementen tegen 41 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 29 Dec. 1922 3212 faillissementen tegenover 2207 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. R. K. Volkspartij. Zaterdagmiddag hebben te Amsterdam in het Augustinus Patronaat de personen vergaderd, die instemming hadden betuigd met het voor nemen tot het oprichten van een R.K. Volks partij. Omtrent deze vergadering is het volgende communiqué uitgegeven „Hoewel het voornemen der initiatiefnemers slechts beoogde voorloopig over te gaan tot het stichten van een landelijk comité, hetwelk de oprichting der nieuwe partij meer concreet zou voorbereiden, bleek uit de geestdriftige stemming der aanwezigen, en uit den inhoud der talrijke adhaesiebetuigingen, nog staande de vergadering ontvangen, zoowel als uit de ge houden besprekingen, de wenschelijkheid om definitief tot het vormen der nieuwe partij reeds nu over te gaan. Een hoofdbestuur, aan hetwelk uit den aard der zaak slechts een voorbereidende functie werd opgedragen, is gekozen. Het bestaat uit de heer Beyerbergen van Henegouwen, voorzit ter, Kayen, secretaris, Vredeveld, penningmeester allen te Amsterdam, Gooien'te Tilburg en Setteur te Utrecht. Afdeelingen werden gesticht te Amsterdam, Utrecht, Tilburg, Eindhoven en Goirle.Te Leiden en Zwolle, is de oprichting van een afdeeling in voorbereiding, terwijl in meerdere plaatsen, vooral in de industrieele centra van Noord- Brabant, als Waalwijk, Kaatsheuvel, het op richten van afdeelingen slechts een kwestie is van nog enkele weken. Getracht zal worden met de aanstaande Sta tenverkiezingen nog met eigen candidaten uit te komen. Zulks zal in elk geval geschieden met de aanstaande gemeenteraadsverkiezingen. Aan deze candidaatstelling zal op Zondag 4Februari a.s. de constitueerende vergadering vooraf gaan. Statuten en partijprogram zullen alsdan in bespreking komen." Waar moet dit weer heen Uit het drukkersbedrijf. In de Zaterdagavond te Amsterdam gehouden buitengewone hoofdbestuursvergadering van den Alg. Nederl. Typografenbond is het proces verbaal van het referendum over de ontwerp- collectieve arbeidsovereenkomsten in de boek drukkers-en deboekbindersbedrijven-vastgesteld. Over de collectieve arbeidsovereenkomst in het drukkersbedrijf zijn 6554 stemmen uitge bracht, waarvan 3501 tegen 2860 voor en 193 blanco, zoodat zij is verworpen. De bondsver gadering had hetzelfde besluit genomen met 169 stemmen tegen, 53 voor en 3 blanco. Over het boekbinderscontract zijn bij het referendum uitgebracht 1092 stemmen, waarvan 623 voor, 400 tegen en 69 blanco, zoodat deze overeenkomst is aangenomen. De bondsverga dering hadditontwerpcontract aangenomen met 88 stemmen voor en 33 tegen. Gelijk men weet, hebben de werkgevers in het drukkersbedrijf aan de werknemers medege deeld, dat degenen die niet de voorwaarden van het nieuw aangeboden contract aanvaarden, met een termijn van 14 dagen worden ontslagen. Naar verluidt,zijn gisteravond de typographen- leden van den A.N.T.B. in den Haag niet aan het werk gegaan, zoodat o.m. de aldaar ver schijnende liberale bladen veel stagnatie in hun bedrijf zullen ondervinden. Ook in Haarlem wil men het werk op de nieuwe voorwaarden niet hervatten, wel in Amsterdam en Rotterdam. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gouden jubileum. De heer G. M. Meyer herdacht gister den dag waarop hij voor 50 jaar in betrekking kwam bij de firma Herman Jansen, Branders en distilla teurs te Schiedam, waar hij als procuratiehouder gedurende vele jaren de afdeeling gisthandel bestuurde en later, bij de gestadige uitbreiding der zaken,den verantwoordelijken post van Chef de bureau en daarna van kassier met grooten ijver en plichtsbetrachting heeft vervuld. Het was dan ook met vreugde, dat een der patroons door dezen herinneringsdag gelegenheid vond inhet bijzonder den dank derVennootschap te betuigen voor den ijver en trouw gedurende al die jaren betoond, waarna den jubilaris vanwe ge de Directie een enveloppe werd overhandigd, en de hoop werd uitgedrukt, dat hij nog vele jaren in goede gezondheid zijn krachten aan de zaak zal willen blijven besteden. Daarna werd den jubilaris namens het kan toorpersoneel in hartelijke woorden hulde ge bracht door den onderdirecteur van de Glas fabriek, den heer Oosterholt en als souvenir aan dezen dag een fraaie electrische kamerkroon overhandigd benevens een Majolica bloemen vaas, terwijl door de bazen der branderij, distilleer derij en likeurstokerij, glasfabriek, slijperij en kistenmakerij een zeer schoone wandklok Werd aangeboden. In de feestelijk versierde Directie-kamer wer den verder den jubilaris, omgeven door diens familie, vele hartelijke gelukwenschen geboden door de talrijke vrienden,die hij zich door zijn rechtzinnigheid en beminnelijkheid heeft Weten te Verwerven en waaraan vele een bijzondere uitdrukking gaven door het zenden van fraaie bloemstukken. Jubilé. De gemeentelijke Reinigingsdienst had gister 4 werklieden dié jubileerden het waren T. Lan- ser, C. de Regt, M. Sitton en G. Kerssen. Zij allen herdachten den dag, waarop zij voor 25 jaar bij dezen gemeentelijken dienst tewerk werden ge steld. Zaterdag kwam de Voorzitter vandeCommissie voor de Reinigingsdienst, den heer Boddeus deze mannen op het kantoor van den dienst complimenteeren en hen het gebruikelijkecouvert overhandigen. Postcheque en Girodienst. Gestort op postrekeningen maand December f 599.652.66x/2 i vorige maand 564.405,261/2 Uitbetaald wegens cheques maand Dec.ember f 702.455,71 vorige maand 563.710,öd1/^ Op de postrekening van dit kantoor werd bijgeschreven wegens stortingen maand Decem ber f 899.584,9372 vorige maand 821.279,501/2 bijgeschreven wegens overschrijvingen maand December 1.599.556,59voiige maand 1.353.800,2572 afgeschreven wegens overschrijvingen maand December 1.659.174,86, vorige maand 1. 1.544.456,42'. afgeschreven wegens cheques maand Decem ber f 703.914,7272vorige maand 541.370,5572 Aantal rekeninghouders op dit kantoor op het einde der maand 292, vorige maand 284. Door B. en W. is behoudens nadere goedkeuring van den Minister van Arbeid, in de plaats van den heer A. Reijers die met in gang van 1 Januari 1923 als secretaris der Huur- Commissie eervol ontslag verkreeg, wegens ver trek uit deze gemeente, benoemd mej. E. W. F. L. Kramers, thans Chef de Bureau. Zond a.g avond hebben eenige jongens bij den heer K. F. v. P.Kortlandstr., toen deze buiten de stad was, mèt vuurwerk tegen de ruiten gegooid, wat ten gevolge had, dat een ruit barstte. Bij zijn thuiskomst bemerkte v.P. dit en tevens dat het gordijn was geschroeid, 't Baldadig spel der jongens had dus nog heel an dere gevolgen kunnen hebben. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbe kend zijn. Terugontvangen in de 2e helft der maand Dec. 1922. Brieven binnenland: W. Kool, Ouddorp. de Telegraaf, Amsterdam Comt. Ie Gompie, AmsterdamCulissch, Doetichem Wheldrevue, Leiden Holzelman, Rotterdam Hooghoed, Amsterdam; Levers zeep Mij, Vlaar- dingen C. H. Gids, Pijnacker A v. Eyk, Rot terdam Nijgh, Amsterdam Rott. Nieuwsblad, Schiedam. Briefkaarten binnenland: Coos- nel, Schiedam; Verburgh, Vlaardingen J. v. Nieuwenhuizen, Rotterdam J. Leveroy, Woer den M. Schoenmaker, Rotterdam. Briefkaarten buitenland: B. Heesman, Cunnerich G. de Gids, Taconi M. v. Woerkom, HamburgNobiscli, Köln A. Ciemer, Hannover; Albeit, Brussel. UIT ROTTERDM. Drie mannen zijn Zaterdagavond in den siga renwinkel van juffrouw J. C. in de Oostmolgn- straat te Rotterdam gekomen zoogenaamd om sigaren te koopen. Terwijl zij de gekochte sigaren in een zakje deed, werd zij plotseling door twee van deze mannen beetgegrepen en tegen den grond gegooid. De derde lichtte inmiddels de toonbanklade en stal er f 100 uit, waarna de drie mannen de vlucht namen. Per circulaire is aan de gemeente-ambte naren in Rotterdam bekend gemaakt dat dit jaar geen promotie zal worden gemaakt. Tege lijkertijd is een salarisverlaging in uitzicht gesteld Gemengd Nieuws. Hotel-diefstallen. Zaterdag is te Am sterdam der logeergasten van het hotel des Pays Bas in de Doelenstraat, de heer Granaat, voor een belangrijk bedrag bestolen.Des middags kwam hij uit de stad terug en op zijn kamer ge komen, bemerkte hij, dat zijn koffers waren open gebroken, en dat hij voor eenige duizenden gul dens aan goud en zilver miste. De sloten waren opengemaakt en de inhoud was over hoop gewor pen. Er werd lang gezocht en eerst des nachts, dus vele uren nadat het misdrijf geconstateerd was, werd de politie van het bureau Singel ge waarschuwd. Bij het onderzoek, dat zij instelde, kwam aan het licht, dat ook in eenige andere kamers gestolen was. Hier heeft men op dezelfde wijze gewerkt als op de kamer van den heer Gra naat. Een der vermiste voorwerpen is een pas van een der vrouwelijke gasten. Tevens kwam aan het licht dat twee andere logeergasten des middags het hotel verlaten hadden. Dit zijn twee buiten landers één hunner is een zekere E. van Herzog, vermoedelijk een Belg. Zijn kamferaad is iemand met een donker voorkomen. Waarheen zij ver trokken zijn is niet bekend. Ernstig ongeval met H. M. de Koningin-Moeder. II. M. de koningin moeder heeft Zondagavond te gevolge van een van in haar paleis den linker bovenarm ter hoogte van het schoudergewricht gebroken. Er bestaat alle kans op een goede genezing. De koningin, de prins en prinses Juliana hebben haar aanstonds een bezoek gebracht met de zuster van den prins en hebben bij haar het middagmaal gebruikt.De koningin-moeder kon mee aan tafel zitten. Staking. De arbeiders der bontweverij In- sulinde te Hengelo hebben besloten met ingang van 7 Januari te staken,als de directeur niet vol doet aan hun eisch omh et wachtgeld van 6 op 121/2 cent per uur te brengen en vergoeding te geven voor het verwerken van slecht garen. O v e r ij 1 d. Een dezer nachten werden de bewoners van de huizen aan den Haagweg te Rijswijkplo tseling opgeschikt door een viertal schoten. Wat was gebeurd Een ingezetene' aldaar had gedacht onraad te bespeuren, was uit bed gesprongen en had zonder zich te bedenken zijn revolver enkele malen gelost met het gevolg, dat de ruiten van één zijner overburen er door werden verbrijzeld. Van dieven of iets dergelijks geen spoor 1 Snelle post. Een inwoner van Breda deed 22 dezer te Breda een briefkaart ter post (afgestempeld 22 XII 3 N.) welke te ScheVenin- gen is bezorgd. .27 dezer (afgestempeld 27. XII 22 5-6 N.) Ruim vijf dagen voor een brief kaart van Breda naar Scheveningen P s e u d o - c o g n a c. In de omgeving van Emmenwordt doorsmokkelaars cognac verkocht in goed gelakte flesschen, welke bij opening niet anders dan slootwater bevatten De brand te Groningen. Deweduwe van den te Groningen omgekomen brandweer man W. Kluitert, ontvangt een uitkeering van 4000, benevens aan ongevallen uitkeering en pensioen 628 per jaar. De kosten der begrafenis draagt de Rijksverzekeringsbank. Gemeentel, melkbedrijf. De Melk- commissie, welke den Raad van Amsterdam van advies moet dienen in zake de oprichting van een gemeentelijk melkbedrijf, heeft met groote meer derheid de principieele vraag, of een gemeente lijk melkbedrijf gewenscht is, bevestigend be antwoord. Ongelukken. Een slachtoffer van het fabrieksongeval vanDonderdag,toen drie knechts door ontsnappende stoom gewond werden, de 41- jarige A. van Beurden, gehuwd en vader van 7 kinderen, is aan de gevolgen overleden. Zaterdagavond tusschen 9 en 10 uur reden de steenkolenhandelaars A. en T. Huy te Leiden met een collega, den heer Heykoop, van-Gouda per auto langs den Stationsweg te Leiden, in een blijkbaar zeer snelle vaart. Na den overweg van den Holl. Spoor te zijn gepasseerd, reed de auto tegen een booglijnpaal van de Noord-Zuid- Holl. tram de auto werd vrijwel in elkaar ge reden, en de inzittenden werden meer of minder ernstig gewond. De gebrs. Huy uit Leiden werden opgenomen in het academisch ziekenhuis, de heer Heykoop werd gebracht naar de kliniek van prof. Van der Hoeven aan den Rijksburgèr- weg en kon later nog naar Gouda worden ver voerd. Een der broeders H. kon, na in het zie kenhuis verbonden te zijn, naar zijn woning vervoerd worden, de andere is ernstiger gewond de dokters hebben hersenschudding vastgesteld. Het 6-jarig zoontje van T. te Weert, is door het luik van den hooizolder met het hoofd op den steenen vloer van den koestal gevallen. De kleine was op slag dood. Gepakt. De politie te Hengelo heeft eergister den woonwagenbewoner H. gearresteerd die ervan verdacht wordt, uit het woonschip De goede Verwachting te Amsterdam 975 te hebben gestolen. Een som van f 200 was nog in zijn bezit. Vaals. De Commissaris der Koningin heeft ten raadhuize te Vaals een onderzoek ingesteld naar den noodtoestand te Vaals. De beide wethouders en vertegenwoordigers van de arbeiders-organisaties en middenstand namen aan de besprekingen deel. De burgemeester sinds eenige weken ziek, was niet aanwezig.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2