Het oude Easteel. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN FEUILLETON. 46ste Jaargang. Donderdag 4 Januari 1923. No. 13531. Bureau KOEMARKT 4. |jTele!oon Inier communaal 85bjPostbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentièni 1—5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. p8r regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandseh Nieuws. DE PARIJSCHE CONFERENTIE. De tweede zitting der conferentie werd gister namiddag te 3 uur geopend en te kwart over vijf verdaagd, nadat door Poincaré critiek was uitge oefend op het Engelsche plan. De besprekingen zullen worden voortgezet. Evenwel is tot dusver nog geen enkel voorstel gedaan, dat de mogelijk heid opent voor het bereiken van overeenstem ming. Nadat de gedelegeerden, zegt de „Times", de thee hadden gebruikt, werd de zitting, die om 3 uur was aangevangen en te kwart over vijf was onderbroken, hervat. De verschillende meeningen werden met vriendschappelijke open hartigheid besproken. Er is geen breuk. Hoewel schijnbaar de Britsche en Fransche plannen onvereenigbaar zijn, kan althans worden gezegd, dat Bonar Law en Poincaré in de conferentie hun opmerkingen op hartelijke en hoffelijke wijze maakten en niettegenstaande een zekere bitter heid in de commentaren van de pers, voerden de staatslieden hun discussies met het meest op rechte verlangen tot een vriendschappelijk be sluit te geraken. Er bestaat wederzijdsche ach ting en sympathie, Poincaré verklaarde zich in zijn rede teleur gesteld met het Britsche plan, hoewel hij den Britsch.cn geest van oprechtheid waardeerde. De beide plannen schijnen hem toe onvereenigbaar te zijn. Gister gaven we reeds in den breede het Engel sche plan, door Bradbury opgesteld, dat echter door den Franschen ministerraad definitief is verworpen. Het Èransche plan, door Poincaré nogmaals met nadruk verdedigd, komt in hoofdzaak op 't volgende neer Frankrijk is van oordeel, dat Duitschland in staat zal zijn om in 1923 met medewerking der industrieelen een bevredigende poging te doen ter uitvoering van den staat van betalingen en dat een moratorium slechts aannemelijk is op voorwaarde, dat het geen vermindering be- teekent van het totaalbedrag der betalingen en gepaard gaat met het nemen van onder panden. Het moratorium zal niet langer dan twee jaar mogen duren en de beLaling der kosten voor de bezettingslegers en de controle-commis sies zullen moeten worden gehandhaafd, evenals de leveringen in natura. De Fransche regeering acht het nemen van onderpanden onvermijdelijk tegenover den on wil van Duitschland en is van oordeel, dat de te nemen maatregelen de onmiddellijke pro ductiviteit van de panden moet verzekeren. Het program is zoodanig ontworpen, dat elke nieuwe militaire bezetting wordt vermeden be halve ingeval Duitschland niet zou voldoen aan alle verplichtingen er van. De panden, welke zijn bestemd de leveringen in natura te verzekeren, beoogen de instelling te Essen van een intergeallieerde controle commissie voor de steenkoolproducLie en de exploitatie der bosschen onder toezicht van de intergeallieerde commisie voor het Rijnland. Ingeval de leveringen niet worden gedaan, zullen requisities plaats hebben in het bezette gebied of in het Roer-bekken. De panden, bestemd om tegelijkertijd de be talingen in baar en de leveringen in natura te verzekeren, omvatten le. heffing, in buitenlandsche deviezen, op de uitvoeren der bezette gebieden en het Roer bekken, waardoor het mogelijk wordt, belang- rijke bedragen te ontvangen en de afgifte yan uitvoervergunningen te controleeren. Het program voorziet in verschillende straf bepalingen in geval van fraude en schat het totale jaarlijksche bedrag der ontvangsten op 400 millioen goudmark. 2e. Inbeslagneming der douane-ontvangsten inhet bezette gebied en bezetting van de voor naamste douanebureaux in het Roerbekken. Het document zet uiteen, dat de controle d0or de commissie voor het Rijnland niet het ves tigen van een feitelijk douane-cordon nood zakelijk maakt en raamt de jaarlijksche ont vangsten uit deze bron op 200 millioen gcud- mark. 3e. Inbeslagneming van de ,,Kohlensterer!' in het bezette gebied en het Roerbekken, waar door een bedrag zou worden verkregen van 400 millioen goudmark. 4e. Realiseering van de papiermarken, die oij de heffing der „Kohlensteuer" en de inbe slagneming der douane-ontvangsten zijn ver kregen. De opbrengst van genoemde panden zal 1 milliard goudmark bedragen. Door deze onderpanden zou men een krach- tigen druk kunnen uitoefenen op de groot industrie. Ingeval Duitschland dit programma niet ten uitvoer legt, zullen onmiddellijk en automa tisch de volgende sancties in werking treden le. militaire bezetting van de districten Essen en Bochum en een deel van het Roergebied door maarschalk Foch aan te wijzen. 2e. Instelling van een douane-cordon ten Oosten van het gezamenlijke bezette gebi^ onverminderd het recht om den datum van ont ruiming' van het bezette gebied te verzetten. Ten aanzien van de Britsche en Fransche plan nen, die op de eonferentie te Parijs aan de orde werden gesteld, helt over het algemeen de ofj|cp eele Amerikaansche meening sterk over naai ,}e Britsche zijde. Openlijk wordt echter geen mee- ning uitgesproken.Hetstaatsdepartement zwijgt. Het Witte Huis laat niets los. Kolonel Hariey de Amerikaansche gezant te Londen, die op bet oogenblik te Washington vertoeft, laat zich riet intervieuwen. De Amerikaansche regeering begrijpt ten volle den toestand, waarin Frankrijk verkeert en ook de Fransche zienswijze en wenscht 0p dit oogenblik niets te doen, waardoor de posi tie van Frankrijk moeilijker zou kunnen Wor den. De gister gehouden zitting der conferentie eindigde om 7.25. De volgende zitting vindt heden te 3 uur 's namiddags plaats. te komen. In officieele kringen wordt de gedach te geopperd, dat er waarschijnlijk een regeling zal worden getroffen, waarbij Engeland jaarlijks .minstens 125 en hoogsten 150 millioen dollar zal betalen. CHINA. Het ministerie van buitenlandsche zaken heeft een telegram uit Canton ontvangen, waar in de regeering van Canton mededeelt, dat ze besloten heeft, de centrale regeering te erkennen en het gezag aan haar wenscht over te dragen. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Dé subcommissie voor de minderheden kon gister hoegenaamd geen vorderingen maken we gens de intransigente houding van de Turken nopens de amnestie en de kwestie der vrijstelling Van dienstplicht, ofschoon de Geallieerden voor stelden desnoods ten aanzien van de laatste kwes tie de hulp van den Volkenbond in te roepm. Ik ken die tot'in de geringste bijzonderheden door Moeder en Grootvader, die beiden toen ter tijd hier waren zij, tot gezelschap van de jonge Burchtvrouw, hij, in zijn betrekking als houtves ter, met zijn onderhoorigen door Freule Au rora ter verdediging van het slot opgeroe pen. Want Freule Aurora was daar na een afwe zigheid van anderhalf jaar teruggeroepen, na lang aanhouden van haren neef Siegfried, die naar het leger terugkeerde en zijn vrouw in zorgwekkenden toestand had moeten achterla ten. Hij had door zijn vader zoo menigmaal Aurora's geestkracht en zaakkennis hooren roemenAlleen aan haar had hij het be stier van zijn goederen en de zorg voor zijn jonge Vl lvW W!''en toevertrouwen. e oude Vrijheer was dood en de zevenjarige oorlog in vollen gang. Na zijn overwinningen te Rosbach en te Lethen had de krijgskans zich tegen Fredörik den Groo- te gekeerd de legers van Saksen, Oostenrijk, Rusland en Frankrijk waren Pruisen binnenge vallen. Maarschalk Richelieu de vader der stroopers zooals zijn tijdgenooten hem noem den, liep het van troepen ontbloote Westphalen df. Plundering van het vijandelijk land, instee ALLERLEI. Naar uit Londen bericht wordt, is de Volken bondscommissaris vooi de vrije stad Danzig, lui tenant-generaal Haking tot opperbevelhebber der Britsche troepen in Egypte benoemd. Uit Londen: Er is vastgesteld, dat de ex- sultan van Turkije Vrijdag op een Britsch oor logsschip Malta zal verlaten. Men verwacht, dat hij naar Jeddah zal gaan en vandaar over land naar Mekka. De Poolsche regeering heeft besloten te Lodz een universiteit op te richten. Dit zal de vijfde Poolsche universiteit zijn. Te Antwerpen is gistermorgen een staking onder de dokwerkers uitgebroken. De oorzaak hiervan ligt in een loonkwestie. Geruchten doen de ronde dat in verband met de Gentsche Hoogeschool-kwestie het Bel gische kabinet na de Parijsche Conferentie zal aftreden. Minister Theunis schijnt vast besloten af te treden. Uit Washington wordt gemeld, dat het staatsdepartement bekend heeft gemaaktt dat Cuno's aanbod aan Frankrijk door de Fransche regeering werd verworpen nadat het informeel te harer kennis was gebracht. Derhalve werd de Fransche regeering niet meer officieel van het aanbod in kennis gesteld. Volgens een uit Washington ontvangen telegram, heeft de Amerikaansche regeering berust in de uitspraak van het Haagsche Hof van Arbitrage, waarbij aan Noorsche scheeps eigenaars een schadevergoeding van ongeveer 12 millioen dollar werd toegewezen. Naar van hoogst gezaghebbende zijde wordt gemeld, zijn de Turksche berichten om trent de opstand te Mosoel van allen grond ontbloot. Een maand geleden werd te Bagdad bericht ontvangen omtrent toenemende Turk sche propaganda nabij Zakko. Overigens is de toestand volkomen normaal. Den 6en Januari komt de Oostenrijksche bondskanselier Seipel te Boedapest met een staf deskundigen om met de Hongaarsche regeering economische onderhandelingen te voeren en bij deze gelegenheid ook een bezoek te brengen aan den rijksbestuurder Horthy. Binnenland. R.-.K. Volksbond, te Leiden R. U. Jongenbur ger, te Gouda U. J. Mijs, te Gouda dr. J. L. Palache, te Leiden mr. J. C. Overvoorde, te Leiden W. M. C. Regt, te Alphen aan d m Rijn A. J. Schoneveld, voorzitter van den Chr. Be sturenbond, te Leiden dr. H. Thomas, te Lei den, en W. Warnaar, te Sassenheim. De zaak-Wesseling. In dé vergadering van de R.K. Kiesvereeni- ging Rijkskieskring 's Gravenhage is met 230 tegen 52- stemmen 9 blanco aangenomen een motie van een der leden, waarbij ingestemd wordt met de houding van het bestuur, dat zich niet heeft neergelegd bij de conclusie van de commissie-Aengenent, waarbij de heer Wesse- ling vrijgesproken werd van de tegen hem inge brachte beschuldigingen. ENGELAND EN AMERIKA. De Britsche commissie, die met de Amerikaan sche regeering komt onderhandelen over de regeling der Engelsche schulden aan Amerilta, zal na aankomst terstond haar werk aanvangen. Men denkt, dat het mogelijk zal zijn, met 4e onderhandelingen binnen veertien dagen gereed van soldij voor zijn soldaten, was zijn leus. Wat op zijn weg lag, werd uitgeroofd, uitgemoord, vernield. Vooral het platteland had te lijden. Zijn woeste benden waren in aantochteen afdeeling voetvolk was boven Bermen ge zien Op een Aprilmorgen van 1758 zaten Moeder en de Burchtvrouw voor het opengeslagen raam van een der bovenvertrekken in den burcht en keken naar de ongewone drukte op het bin nenplein. Daar was geen plek schier onbezet daar werd gewerkt en gehamerd houten loodsen werden opgeslagen tot berging van het vee dat steeds in grooter aantal door de bezorgde, tie rende eigenaars werd naar binnen gedreven daar woelde en drong en draafde alles door el kaar voor de Wijdgeopende stallen en kelders van voorburcht en zijgebouwen loeiende run deren, schreiende kinderen, schreeuwende man nen en vrouwen verdrongen elkander in klimmen de onrust en verwarring. Freule Aurora had de ingezetenen van Bir- kenbach, Sturinfels en Hohenlinde, die drie dorpen die tot de Heerlijkheid behoorden, laten aanzeggen, dat hun in tijd van nood huisvesting berging voor hun kostbaarste have en hun e op den burcht werd aangeboden. De slotvoogd, die de elkaar snel opvolgende wagens en karren in ontvangst nam, kon zich nauwelijks boven het tumult doen verstaan. In het laatste uur, sedert de komst van den Huldeblijk aan de Koningin. Het comité Zuid-Holland-Noord voor het nationale huldeblijk aan de Koningin, bij Haar zilveren regeeringsjubileum in dit jaar, is als volgt samengesteld E. G. baron Sweerts de Landas Wyborgh, commissaris der Koningin, eere-voorzitter prof. dr. P. J. Blok, te Leiden voorzitter mr. P. E. Briet, te Leiden, onder voorzitter jhr. J. M. M. v. Asch v. Wijck, te Leiden, secretaris prof. J. D. J. Aengenent, te Warmond, mr. J. de Bergh, te Alphen aan den RijnPater Borromaeus de Greeve, te Woerden P. Heemskerk, voorzitter van den en vee jonkman, die nu gevoelloos en dof op een bank naast de poortgang neerzat, waren de lie den als dol van angst geworden. De jonge vreemdeling moest een langen rit in één adem hebben afgelegd zijn paard was op de brug neergestort en hij zelf zag er uit of hij dat voor beeld zou navolgen. Hij hield een pakket in de hand en had op gejaagden toon naar Freule Aurora gevraagd. Toen men hem had gezegd, dat die was uitgereden, had hij zich norsch en zwijgend afgewend. „Een vluchteling, die den vijand ontkomen is en die belangrijke tijdingen brengt," heet te het weldra, en men had hem omringd en overstelpt met vragen, die hij slechts met een kort ja of neen had beantwoord. Nu voor het eerst ontwaakte hij uit zijn dof heid hoefgetrappel op de slotbrug kondigde Aurora's terugkeer aan. Hij sprong op, den blik gericht op den poortgang, waardoor een kleine ruiterstoet naderde. Voorop reed Aurora. Dat haar tocht ver en vermoeiend was geweest, getuigde haar met zweet overdekt paard dat bij gevaarlijk was geweest hare verhoogde kleur en vonkelende oogen. Een oogenblik van stilte volgde. Zelfs de angstigsten en ongeduldigsten staak ten hun werk en drongen vooruit om de woorden van den jonkman op te vangen, wien het gelukt was in haar nabijheid te komen en die nu de hand op den teugel van haar paard legde. „Van Wisburg", zeide hij en hief het pakket in de hoogte. Zij had hem tot nog toe niet bemerkt. Geheel Uit de glasindustrie. Te Delft zal op de Deventer glasfabrieken nog niet tot loonsverlaging worden overgegaan. Waarschijnlijk zullen echter te Leerdam, waar de loonsverlaging wel wordt ingevoerd, Maandag ongeveer 200 arbeiders der Vereenigde Glas fabrieken, het werk neerleggen. Bestrijding van de tuberculose. De minister van arbeid, handel en nijverheid brengt ter kennis van de belanghebbende ver- eenigingen op het gebied der tuberculosebestrij ding, dat met betrekking tot het Rijkssubsidie voor de bestrijding van de tuberculose voortaan met het volgende rekening moet worden ge houden. I. Voortaan zal niet meer tusschen plaatselijke vereenigingen en daarmede gelijkgestelde ver- eenigingen tot bestrijding van de tuberculose onderscheid worden gemaakt. In plaats daar van zal steedsworden gesprokenvan plaatselijke vereenigingen tot bestrijding van de tubercu lose, c.q. onder bijvoeging van den naam der vereeniging, bijv. het Groene Kruis, het Witte Kruis, het Wit-Gele Kruis, Vereeniging voor Ziekenverpleging enz. II. Afzonderlijke erkenning der vereeniging door eenig lichaam of door de regeering is, na de Koninklijke goedkeuring der statuten, niet meer noodig de statuten moeten bewijzen, dat de vereeniging zich bezighoudt met de bestrij ding van de tuberculose als volksziekte. Scholenbouw. Het Staatsblad no. 759 bevat de wet van 29 December, tot wijziging van de wet van 23 April 1922 houdende maatregelen ter voorkoming van het zonder noodzakelijkheid bouwen van scholen voor lager onderwijs De wet treedt in werking met ingang van den dag volgende op dien harer afkondiging. Tijdelijke invoer belemmering. De algemeene vergadering vanwege den Midden standsbond, ter bespreking van het vóór en tegen van tijdelijke invoerbelemmeringen, zal worden gehouden op Woensdag 1/ dezer te Amsterdam. Inleiders van het onderwerp zullen zijn de heeren dr Jan van Best te Eindhoven, oud-lid van de Tweede Kamer, mr. J. G. Schürmann, te Rot terdam, lid van den raad van advies, en mr. A. G. Josephus Jitta, te 's-Gravenhage, secretaris van den Hoogen Raad van Arbeid. De Posltaricven. Op vragen van den heer Weitkamp, lid van de vervuld van het gevaar dat dreigde, was haar eerste blik voor het slot geweest, dat zij zou verdedigen met een glimlach van trotsche vol doening overzag zij de hooge, sterke gebouwen en berekende de kansen van tegenweer en over- W1EenJichte trilling doorliep haar bij het hooren van zijn stem. Zii sloeg de donkere wimpers even neer toen zij ze ophief, was het om hem bedaard te gelasten haar paard los te laten en Grootva der, die inmiddels was afgestegen, te wen- ^"van Wisburgherhaalde de jonkman en hief andermaal het pakket in de hoogte. „De oude Heer is Het overige ging verloren. Nu het bleek, dat hij niet uit de overvallen streken kwam, was de belangstelling van de omstanders verflauwd en werd hij teruggedrongen en overschreeuwd. Aurora gebood stilte. „De vijand is op zes uur afstands van Bermen gezien", zeide zij met verheffing van stem. „Als hij te Bermen niet wordt opgehouden, kan hij vanavond nog hier zijn." En na de beweging van schrik en ontsteltenis onder de saamgepakte menigte „Ik heb goed nieuws daarbij De Vrijheer nadert met zijn ruiters de grenzen. Door een ijlbode heb ik hem kennis gegeven van het ge vaar. Zeker zal hij, die zijn leven lief heeft voor Koning en Vaderland, verlof bekomen om eigen huis en hof te verdedigen. (Wordt vervolgd) r-'-gJLJg

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1