DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN Nieuwjaarsbeschouwing in de „Voorwaarts". 46ste Jaargang. Vrijdag 5 Januari 1923. No. 13532 Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnem enten per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. EERSTE BLAD. Wegens den feestdag van DRIE KO NINGEN zal de NIEUWE SCHIEDAMSCHE CJOUBANT, Dagblad voor Schiedam en om streken, Zaterdag-middag NIET VERSCHIJNEN. De lezers van de „Voorwaarts" werden bij den aanvang van het jaar eens extra onthaald op de gewichtige beschouwingen van een zekere A. B. K. Het is een artikel, nog wel aan het hoofd van het blad, waarin de schrijver zijn eigen lof uit bazuint, bestaande toestanden hekelt en heen- wijst naar de gloriezon, welke eenmaal in het beloofde land zal opgaan. Gij moet weten, lezer, dat het voor A. B. K. nog geen nieuwjaar is, want op den 2en Januari zit de wereld vol van dezelfde vlekken als op den laatsten dag van het oude jaar en wat wij nieuw jaar noemen, is niets dan verbeeldingsspel, wisse ling van den scheurkalender, een fooi aan den brievenbesteller. En basta Daarom zal die man waarschijnlijk zijn ver jaardag ook nooit vieren en immer jong blijven. Maar nu komt het, let maar op. Het vervult A. B. K. met weerzin, dat op zoo'n nieuwjaarsdag twee bankiers (natuurlijk christelijke) naar de kerk gaan en 's Heeren zegen afsmeeken, elkander bij het huis-toe-kee- ren innig de hand schudden en nog eens „veel goeds kerel, veel goeds" toewenschen en zoo zich zelf vervloeken achteraf en hier volgt een cynische godslastering, welke ik maar ach terwege laat omdat ik niet schrijf in de „Voor waarts" en voor de lezers van het roode orgaan en dan volgt de interessante uitroep, dat zoo'n nieuwjaar ook niet alles is. Van het verscheiden jaar weet de schrijver wegens het weinige goeds, dat het opleverde, niets anders te zeggen, als dat het „een bedon derd jaar" was. Maar nog grooter weerzin vervult hem, wan neer hij denkt aan de burgerlijke pers-machines, die hun gladde volzinnen zullen afdraaien van de „benarde tijden" en de „zorgelijke vooruitzich ten" van de „algemeene verwikkelingen" en de „angstige toekomstvragen" van de „be klemmende perspectieven" en de „onoplosbare problemen"Reeds de mogelijkheid ver vult mij aldus de schrijver met afgrijzen, dat ik zijn zou gelijk dezulken Is het niet, of men hier het schijnheilig ge zwets verneemt van den trotschen pharizeër in den tempel, die ook blij was, dat hij niets gemeen had met wat niet deugde in de maat schappij. Ja, de schrijver schijnt erg met zich zelf inge nomen, want hij durft beweren, dat degene, die zijn werk leest, een rechtsvermoeden schept in zijn eigen voordeel. Dan trekt hij flink van leer tegen de burger lijke pers-knullen en tegen gekroonde hoofden zonder hersens om dan tot de conclusie te komen, dat het voor hem nog geen nieuwjaar is, zoolang de socialistische maatschappij nog geen werke lijkheid is geworden. Dan eerst, wanneer die gou den toekomst is aangebroken, Waarin o.a. de ontwapening en socialisatie een feit geworden is, begint voor A. B. K. het nieuwe jaar. En zoolang die gelukkige tijd nog niet daar is, zal hij strijden voor een andere en eerlijker wereld. Ziedaar in het kort de kost die de lezers van de „Voorwaarts" op het einde van het oude jaar te verduwen kregen. Zooals de lezer ziet, zijn het de gewone laag- bij-de-grondsche beschouwingen der socialisti sche pers. Geen enkele edele of verheffende ge dachte, welke den lezer op nieuwjaarsdag moet opbeuren of begeesteren, vinden wij in het arti kel. Geen heenwijzen naar boven, naar den Heer en Bestierder van het heelal. Alleen zoo terloops een sarcastische godslastering. Verder is het het oude liedje. Het is alleen het vette der aarde, hetwelk den schrijver aantrekt en wanneer hij als een echt kind Israels een flinke massel zal kunnen maken, dan eerst zal hij voldaan zijn. Wij zullen niet in den breede op het persproduct van den schrijver ingaan. Die A. B. K. is een venijnig anti-godsdienstig heer. Als men God loochent en zijn schoonen hemel wegcijfert, dan komt men tot dergelijke dwaze beschouwingen dan heeft alleen het slijk der aarde voor den mensch eenige waarde, dan zal hij daarnaar ver langen en hunkeren en als hij het niet bezit, geen middel onbeproefd laten om het te bemachtigen. Dan eerst zal hij zich voldaan en gelukkig achten. Zeker, het kon op dit ondermaansche heel anders zijn en ook wij wenschen, dat er wat meer recht en billijkheid in de wereld mocht heerschen, doch wij vertrouwen de socialisten niet, als zij beweren, dat zij het monopolie van het rechts ta billijkheidsgevoel bezitten en in alles strikt Advertentiën 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal bereltend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. eerlijk te werk gaan. Immers, waar zij eenjge zeggingskracht bezitten of de macht in handtn hebben, ziet het er met de gelijkheid en broedtf. schap allesbehalve rooskleurig uit en daar^ zullen wij nooit een betere en eerlijker wereld bij de socialisten zoeken. De christelijke en „burgerlijke pers-knulb p' bejammeren de benarde tijden, de zorgelijke vooruitzichten en de heerschende malaise, m ar zij treuren niet als degenen, die geen hoop h b- ben en zij beschouwen de rampen dezer weMd met een niet al te angstige bezorgdheid zij zi >n dat alles in het licht des geloofs, overtuigd, djt er niets op het wijde wereldrond geschiedt zende den Wil en toelating van Hem, die hetlotd»r volkeren in zijn handen draagt en uit het kwa.le het goede kan doen geboren worden. Neen, zij beschouwen de wereld-misére ni»t in het roode licht van het socialisme en kankeren niet tegen de perverse toestanden eener inrotte maatschappij. „Alles herstellen in Christus", met dit devi«s voor oogen hopen zij verbetering te brengen sociale misstanden en wanverhoudingen weg (e nemen. En niet, zooals A.B.K. wenscht, verwachten zij uitkomst en verbetering van ontwapening en socialisatie. Hoe kan iemand, die zich zeiven zoo verstaip dig noemt en zich als de leider van liet proletary aat opwerpt, zoo iets nog neerschrijven? Hebbejj de socialisten niet allen in den grooten oorlog oijj het heftigst meegevochten en overal voor 4 leger-subsidies gestemd En wie zijn na den oorlog in verschillen4 landen de vurigste verdedigers van het leger ge worden Laat A.B.K. maar eens denken aan de bewe ring van den socialist Van der Velden in 4 Belgische Kamer aan den eisch van president Ebert in Duitschland, aan de woorden va& minister Branting in Zweden. Laat bij zich eens de bewering van Troelstri voor den geest halen, die heel leuk in zijn redfe in Den LIaag den 12den Nov. 1921 verkondigt heeft, dat de Nederlandsclie Sociaal-democr;- tie wel de ontwapeningsleuze heeft aangeheven, doch dat dit nog zoo eenvoudig niet is. Wij kun- nen niet volstaan, aldus de roode leider, met geen man en geen cenl. Dat kan een kleine partij als de S.P.doen. Een op één na de grootste poli tieke partij als de S.D.A.P. kan dit echter niet. Wat zegt A.B.K. op dit alles. En dan de socialisatie, welke hij als een tweede afdoend remedie aandient ter leniging der kwa len onzer hedendaagsche maatschappij Laat hij zijn geheugen eens even opfrisschen en rade gaan bij zijn roode broeders, die ook in dfe socialisatie geen heil zien. Toen in 1921 fut roode Intern. Vak-Verbond aan de vakbond^ het parool uitgaf om op 1 Mei in alle landen te betoogen voor de socialisatie, kwam uit Amerika de boodschap de Amerikaansche federatie he ft wel wat anders te doen dan te manifesteeren voor de hersenschimmige socialisatie-plannenvajj meneer Fimmen's partij genooten te Amsterdam. Amerika doet niet mee, De roode vakbonden van België, die in October 1921 een sociale week hielden, vonden het beter het zoo ingewikkeld* vraagstuk der socialisatie buiten bespieking tl laten. Ook zij moesten ei niets van hebben. Noske, de roode voormalige rijksweerminister heeft verleden jaar een rede gehouden, waarin hij den raad gaf alle socialisatieplannen voorloo- pig in een hoek te zetten. En heeft ten slotte de roode Vliegen verleden jaar in de le Kamer niet verklaard, dat de eerste aanstorm voor de socialisatie verloopen was en dus weinig begeestering meer kon wekken? En nu komt A.B.K. als een echte leuke Cocado- rus in zijn nieuwjaarsboodschap de lezers van de „Voorwaarts" Weer eens warm maken voor ontwapening en socialisatie als de bij uitstek geëigende en afdoende remedie's voor de kwa len en rampen der hedendaagsche maatschappij. Wij voor ons verwachten de verbetering der maatschappelijke misstanden van andere midde len. De grooten dezer aarde mogen conferentie houden na conferentie, de socialisten mogen schermen met Ontwapening en socialisatie; de groote geesten mogen zich moede denken en zoeken naar middelen ter verbetering, wanneer de mensch niet gelooft in het Opperwezen, dat alles leidt en bestiert, wanneer die God vergeten en Zijn wetten op uitdagende en hemeltergende wijze vertreden worden wanneer de hoogmoed en heerschzucht de grooten dezer wereld bezielt en de menschen door geen hoogere motieven be wogen worden dan door het goud en goed dezer wereld, dan zal men tevergeefs hopen óp en zoeken naèr de redding en genezing der zieke maatschappij, omdat er dan geen liefde, geen rechts - en billijkheidsgevoel kan wonen in het hart der menschen en zonder deze eigenschappen de betere wereld een utopie of heischenschim blijft. Van uit het stille Bethlehem is eenmaal het ware Licht over de wereld opgegaan. Hij, die dat Licht volgt, wandelt niet in de duisternis maar zal het valsche en bedriegelijke licht mis- V- Doet wol niet krimpen! Maakt zijde niet geel! Beschadigt zelfs chiffons niet! trouwen, en den weg bewandelen, die leidt naar het waarachtig geluk, naar den vrede en gerech- rechtigheid. En nu kan A.B.K. droomen van een toekom- stigen gelukstaat en beweren, dat zijn nieuwjaar eerst begint, als het socialisme redding gebracht en een eerlijker wereld gegrondvest heeft, wan neer hij zelf en de volkeren in hun ongeloof het Licht der wereld blijven verwerpen, dan zal dat gedroomde en vurig gewenschte nieuwjaar nooit voor hem aanbreken, al wordt hij zoo oud als Methusalem. W. Binnenland, Kantooruren. Door de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Tilburg e.o. in een adres aan (jen Mi- niseer van Arbeid, Nijverheid en Handel ver zocht niet over te gaan tot regeling van de werktijden van volwassenen op kantoren, ten zij kan worden aangetoond dat er misstanden zijn, die de overheid nopen, om den handel lastig te vallen met den rompslomp van ar beidsinten, arbeidsregisters, overwerkvergun- ningen, conferenties en onderzoekingen. Wachtgeldregeling voor Onderofficieren. In aansluiting aan hetgeen door den Minister van Oorlog bij de behandeling der Oorlogsbegroo- ting in de Tweede Kamer is medegedeeld, kan thans worden gemeld, dat binnen enkele dagen te wachten is de wachtgeldregeling voor de onder officieren, terwijl die voor de officieren die naar men weet een geheel facultatief karak ter zal dragen in bewerking is .en eveneens binnenkort zal kunnen worden gemaakt. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. De eerstvolgende vergadering van den ge meenteraad zal gehouden worden op Vrijdag 12 Januari des middags te 2 uur. lintzaagscherpmachine, electromotor 6V2 P-K. met weerstand (fabrikaat Smit, Dordrecht) menginrichting met kleine désintregator met alle daarbij behoorende drijfwerken, alles zich be vindende in perceel II. In veiling 1000. Perceelen I, II, III en IV gecombineerd ver kocht voor 29130. V. Een geriefelijk ingericht heerenhuis met tuin en open plaats te Schiedam, Overschiesche- straat no. 57, achter uitkomende aan de Schie, groot 2 A. en 3 c.A. In veiling 11100, verkocht voor 11100. VI en VII. Twee afzonderlijk te veilen huizen •te Schiedam, Spinhuispad nos. 5 en 7 groot 25 c.A. en 29 c.A. In veiling 900 en 950, gecomb. verkocht voor 1850. Volksbadhuis. In de week van 24—30 Dec. '22 werden ge nomen 453 baden. lste Klasse kuipbaden 38, regenbaden 5/. 2de Klasse kuipbaden 39, regenbaden 309. Kinderbaden 10. Gev. en verk. onroerende goederen. Notarissen H. B. E. Blaisse (Schiedam) en R. C. A. v. Cranenburglx (Haarlem) A f^s 1 a g 5 Jan. Twee zeer gunstig gelegen hechte en sterke fa briekspanden en open grond, te Schiedam Nieuwe ■Haven Nos. 65 en 67 uitkomende aan de Waran de, groot 13 A. en 98 c.A. De panden ingezet op 6000 en 6000 en de gronden ingezet op 3600 en 3100 werden ge combineerd verkocht voor 26700. Notaris Blaisse. Afslag 5 Jan. I. Een pand, ingericht voor kantoor en wo ning en erve te Schiedam, St. Anna Zusterstraat no, 26, ter grootte van ongeveer 1 A. 66 c.A. In veiling 5600. II. Een hecht en sterk zoo goed als nieuw Fabriekspand en erf te Schiedam St. Anna Zus terstraat nos. 22 en 24, ter grootte van ongeveer 7 A. 53 c.A. In veiling 11000. III. Een Gornwal Stoomketel van 22 M2 ver warmingsoppervlakte, met oververhitter, 2s .oom pompen en stoomleiding, zich bevinden e in perceel II. In veiling 500. IV. Een Hydraulische pers lintzaagmachme, UIT KETHEL. Typhus, Over de typhus-ziekte (febris-typhoidea), die op 't oogenblik in Kethel heerscht, vernemen we nog de volgende bijzonderheden. 20 Dec. j.l. werd het eerste geval geconstateerd dat spoedig tot 22 gevallen over 12 gezinnen opliep. Dertien patiënten werden in de zieken huizen te Delft en Rotterdam opgenomen, waar zij op rekening der gemeente Kethel worden verpleegd, de overige genieten thuis hun ver pleging. Van deze zijn reeds eenige weer her steld, een jongentje van 11 jaar is overleden. De ontsmettingsdienst heeft direct alle maat regelen tegen uitbreiding der ziekte genomen, leidingwater wordt verstrekt en niet anders dan gepasteuriseerde melk mag er gedronken worden, verpleegzusters zijn gekomen om hun deskundige hulp te verleenen. De niet aangetaste inwoners werden verzocht, zich met het anti-typhus-serum te laten menten en zeer vele geven aan dit verzoek gehoor. Van bevoegde zijde verzekert men ons, a gevaar voor uitbreiding thans is geweken. De toestand der patiënten kan over t algemeen vrij gunstig worden genoemd. Naar de oorzaak der ziekte wordt nog gezocht,vooral in de richting der geleverde melk. Verondersteld wordt, dat mogelijk de kiem der ziekte in de melk heeft kunnen liggen, die door een melkboer te Kethel is geleverd, maar zeker is dit nog met. INGEZONDEN. Het Streeknet.1 Mag ik u verzoeken onderstaande in uw ge- eerd blad op te nemen, bij voorbaat mijn dank. Gister ontving ik bezoek van twee heeren en wel de Voorzitter der Neutrale Middenstand- vereeniging, lid van de Kamer van Koophandel en nog een lid dierzelfde Kamer. De heeren waren uit, om zieltjes te winnen voor het Streeknet Alle circulaires hebben niets geholpen nü geprobeerd, om den Middenstand om te praten o( te vangen DE LEVER S ZEEP-MAATSCHAPP1J, VLAARDINGEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Van ingezonden stukken ook al worden te nietge plaatst WOrdt de kopy n ie t te rngg ege v e n

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1