I'OORTERS-TOEBACK Binnenland. 6 Steds- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. quireerd, terwijl troepen worden gemobiliseerd, om een mogelijke invasie .vanuit de provincie Kwangsi tegen te houden. Op Nieuwjaarsdag gaf de pas gevormde bond van oproerige Gantonsche elementen, die Sun Yat-Sen steunen en troepen uit Kwangsi en Yyennan zijn voornemen te kennen, via Kwangtoeng naar Canton op te trekken, en dat te nemen. Er wordt reeds gevochten in de buurt van Woetsjou aan de West-rivier, en men denkt, dat 't weldra tot een grooten slag zal komen. De zaken staan zoo goed als stil. Britsche oorlogsschepen zijn de" rivier opge stormd om de Britsche belangen te bescher men. Zooals men weet, werd Sun Yat-Sen, die vroe ger in de provincie Canton heerschte, en tot president van China was uitgeroepen, verleden jaar verslagen. Hij vertoefde den Iaatsten tijd in Sjanghai. ALLERLEI. De staking in de Berlijnsche markthallen duurt onveranderd voort. Zaterdagmorgen hadden ernstige uitspattingen der stakers plaats. Tegen over de centrale markthal werd voor een levens- middelen-engroszaak door de stakende hande laren een groentewagen omgegooid en werden de vensterruiten vernield. De zaak moest daarom sluiten. In de markthallen zelf werd een demon stratie gehouden voor de gemeentelijke verkoops plaatsen, waar echter voldoende politiebescher ming aanwezig was. Uit Brussel De minister van Arbeid heeft Zaterdag delegaties van de werkgevers en werknemers uit het Antwerpsche havenbedrijf ontvangen. In den loop van een voltallige bijeen komst, die daarna plaats had, werd besloten, Dinsdag het werk te hei-vatten. De onderhande lingen zullen in de havencommissie worden voortgezet en als men niet tot overeenstemming- mocht geraken, zal een raad van arbitrage, die door beide partijen is goédgekeurd, uitspraak doen. Uit PraagVrijdagmorgen kwart voor negenen zijn op den Tsj echo-Slow aakschen minister van Financiën, dr. Raschin, toen deze voor de deur van zijn woning in een auto wil de stappen, eenige revolverschoten gelost door den 21-jarigen bankbeambte Joseph Soupal. De minister werd door een kogel in de heup ge troffen en is zwaar gewond. Tot de besprekingen, welke heden door de Commissie van Herstel zullen worden gehouden met betrekking tot de kwestie der Duitsche steenkoolleveringen, zijn als Duitsche experts uitgenoodigd Geheimrat Ruppel van het depar tement voor Herstel, de directeur van het steen koolsyndicaat Lüdsen en de vertegenwoordiger van het rijkskolencommissariaat Wallmich.ath. „L'Etoile Beige" meldde dezer dagen, dat de Belgische premier Theunis eerstdaags zijn ontslag zou indienen met het oog op de kwestie der Genfsche Hoogeschool. Het blad deelt thans mede, dat Theunis aan zijn bijzonderen corres pondent te Parijs heeft verklaard, dat het be richt van zijn aanstaand aftreden van a tot z onjuist is. Uit Belgrado De minister voor Sociale Aangelegenheden heeft thans bepalingen doen afkondigen in zake de wet, waarbij wederom de 10-ui'ige arbeidsdag wordt ingevoerd en waarbij tevens de Zondagsrust wordt opgeheven. De Amerikaansche Senaat lieeft een reso lutie van Reeds aangenomen, waarin de terug trekking der Amerikaansche troepen uit het Rijnland wordt geëischt. De Temps" verneemt uit Constantinopel, dat de Britsche troepen zich gereed houden om zoo spoedig mogelijk te vei trekken. Het ravitail- leeringsmateriaal en de archieven zijn reeds aan boord gebracht of reeds naar Gallipoli vervoerd, waar de Britsche contigenten schijnen gecon centreerd te Worden. De leden van de Britsche kolonie hebben last gekregen, zich gereed te houden, zich op het eerste sein binnen twee uur te kunnen inschepen. Volgens berichten uit Petrogad. zullen de aartsbisschop Cieplak, de prelaat Dudkiewicz en verscheidene katholieke priesters voor de revo- lutionnaire rechtbank moeten terechtstaan we gens ongehoorzaamheid aan de sovjet-autori teiten. De beklaagden loopen kans, hiervoor tot de doodstraf te worden veroordeeld. De firma Wilton tegen (le werkeloozen. Naar aanleiding van de ernstige beschuldiging door de directie van Wilton's machinefabriek geuit tegen de werkelooze arbeiders heeft de Ned. R. K Metaalbewerkersbond onderstaand schrijven gericht aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam. Weledele Ileeren, Door dezen bevestigen wij de goede ontvangst van uw schrijven d.d. 2 dezer No. 3/2, gezonden aan het béstuur van onze afdeeling Rotterdam, en zeggen u tevens dank, dat gij óók dezerzijds inlichtingen vraagt over de klakkelooze beschul diging van de heeren Wilton's, aan het adres der werklooze arbeiders, in dit geval bedoeld bikkers en Ververs, al zouden deze werklieden liever van den steun trekken, dan productief werk verrichten. Wij hebben ons terstond tot onze werklooze leden gewend, en moeten uit hun mededeelingen concludeeren, dat, de mededeelingen inhet schrijven van Wilton, als een grove onjuistheid en een verachtelijke insinuatie valt aan te mer ken. Ter bewijsvoering hiervan het volgende FI. J. Leenders, wonende, Watergeusstraat 37, lid van bovengenoemde bond, afd. Rotterdam, is vanaf 7 December 1921 werkloos geweest, en heeft gedurende dien lijd geen uitkeeringen ont vangen (liever van de steun trekken, dan wer ken is hier dus uitgesloten) en is regelmatig ingeschreven geweest bij de Gem. Arbeidsbeurs, als werkzoekende onder No. 3572, gr. 13 B. bij de groep bikkers. Bedoeld persoon kreeg op 30 December 1922, s namiddags 12 3/4 uur van de Gem.%Arbeids- beurs (Afd. Metaal) een kaartje voor werk als bikker bij de N.V. Wilton's Machinefabriek. Onmiddellijk (per trafn 1) naar de fabriek gaan de, wercl hem daar medegedeeld, dat cle baas niet geroepen kon worden, en hij maar Dinsdag morgen 2 Jan. '23 terug moest komen. Dinsdag morgen present zijnde, werd hij, gelijk met een 200-tal werkwillige arbeiders, als opgejaagd wild, de poort uitgejaagd, waarna er een 20 a 30-lal door de baas werden uitgezocht, ongeachi of men een bewijs der Gem. Arbeidsbeurs bezat of niet. Woensdagmorgen hetzelfde beestachtige spel letje, en Donderdagmorgen eveneens. Alhoewel men in den aanhef van dien brief schettert, "er kunnen nog steeds meer werk krachten gebruiken", werden er Donderdag morgen slechts eenige bankwerkers geplaatst. Donderdagmorgen 4 Januari zijn meerdere onzer werklooze leden bij de Gem. Arbeidsbeurs ge weest om geplaatst te worden bij Wilton's Machi nefabriek. Er werd echter medegedeeld, dat er geen aanvragen van dezen werkgever waren. Een van onze werklooze leden heeft met tus- schenpoozen zes jaar bijWilton's Machinefabriek gewerkt, het laatste als bikker. Deze persoon heeft n.l. indertijd aan de Arbeidsinspectie me degedeeld, dat bij zijn werkgever de Arbeidswet Werd overtreden. Meerdere malen om werk gevraagd hebbende, wordt hij volgens een der bazen niet meer in dienst genomen. Wij verklaren bovendien dat niet één onzer leden geweigerd heeft werk te verrichten bij Wilton's Machinefabriek, Mochten echter enkele arbeiders opzettelijk langzaam arbeiden en sabotage plegen wat wij dan ten zeerste zouden laken dan willen wij dat toeschrijven r le. Aan de minder mooie behandeling, welke de arbeiders dikwijls van de Directie Wilton ondervinden. Het is geen zeldzaamheiddatjnen daar arbeiders ontslaat van 10 of 20 dienstjaren, met een opzegtermijn van een dag. Aan pensioen of wachtgeld wordt geen oogenblik gedacht. 2e. dat het in den regel buitengewoon vuil werk is, waarvoor deze werklieden worden gevraagd, en dan soms voor 1 of 2 dagen arbeid,voor slechts 45 a 46 cent per uur. 3e. de volkomen rechteloosheid dér werklie den tegenover de behandeling van dezen werk gever. 4e. de huidige werkloosheidsregeling met al zijn idiote voorschriften, w.o niet het minst de weinige waardeering van de georganiseerde werklieden. Wij hebben hiermede onze zienswijze weerge geven, en willen tenslotte hieraan nog dit toe voegen, dat o.i. het z.g.n. noodig hebben van arbeiderskrachten en het niet meer durven ac cepteeren van werk door de heeren Wilton's niet als ernstig is te beschouwen. Wij geven u daarom beleefd in overweging, dergelijke brieven van dezen werkgever, als kennisgeving aan te nemen. Wij doorzien evenwel zeer goed waarop hun streven is gericht. Zulks blijkt duidelijk uit de laatste alinea van Wilton's schrijven. De steun- verleening is de heeren een doorn in het oog. Daarvoor dient geheel het schrijven en wordt daarin gegeneraliseerd alsof in doorsnee hier door de arbeidschuwheid in de hand wordt gewerkt. Het is daarom o.i. aan gerechten twijfel onder hevig, of de financiëele steun aan de werkloozen de luiheid der arbeiders bevordert, ofwel voor de heeren Wilton's de zucht naar loondruk en de dividend-begeerlijkheid in den weg staat. Wij hopen hiermede UEd. voldoende ingelicht en volledig te hebben aangetoond, de onjuist heid van de beweringen der heeren Wilton's. Namens den Ned. R.K. Metaalbewerkersbond. Floogachtcnd, w.g. J. van Abbevé. Hoofdbestuurder. De voorzitter van den Rotterdamschen be- stuurdersbond heeft den waarnemenden burge meester van Rotterdam, den heer van Aalten, verzocht een scherp onderzoek in te stellen naa» de juistheid van de feiten, vermeld in den brief van den heer Wilton aan de Kamer van Koop. handel met betrekking tot 't door hem geconsta- teerde gebrek aan arbeidslust bij de werkelooze metaalbewerkers. De waarnemende burgemees ter kon, mededeelcn dat het onderzoek reeds oopende is in verband met van regeeringszijdc ingekomen bemerkingen te dezer zake. Of een rapport naar aanleiding van dit onderzoek openbaar gemaakt zal worden, kon thans nog niet worden gezegd. De typografenstaking. In een Zaterdagmiddag te Haarlem gehouden vergadering van stakende typografen werd niet een aanzienlijke meerderheid van stemmen be sloten de staking met ingang van Maandag 8 Jan. op te heffen en op de bepalingen der nieuwe collectieve overeenkomst aan het werk te gaan, onder voorwaarde, dat alle stakers weer op hun oude plaats terugkomen. Ook in andere plaatsen zooals Amersfoort, Wijk bij Duurstede, Zaandam, enz. hebben de stakers de patroonsvoorwaarden aangenomen. In Amsterdam en Den Ilaag is de toestand nog hetzelfde. Eerste Kamer. De leden der Eerste Kamer zijn ter vergade- eengeroepen tegen Dinsdag a.s., 's avonds half 9. Pfaag om met Swehla en Benesj besprekingen t< voeren Over het herstel van Oostenrijk. Katholieke werkgevers. Z. D. IT. Mgr. A. J. Callier heeft benoemd tot geestelijk adviseur der Alg. R.K. Werk- glv er sv er e eni ging in ht Bisdom Haarlem rec- ttr J. G. Jansen te Amsterdam. Nederland en Roemenie. De minister van buitenlandsche zaken maakt hfekend, dat met de Roemeensche regeering ii overeengekomen, de handelsbetrekkingen tus- sthen Nederland en Roemenië voorloopig te Pgelon op den voet van wederzijdsche meest- Ifegunstiging. Deze voorloopige regeling is vast gelegd bij wisseling van nota's tusschen ITarer ïajesteits gezant te Boekarest en den minister 1an buitenlandsche zaken aldaar en zal met een iermijn van drie maanden door een van beide ifegeeringen kunnen worden opgezegd. I De regeling is tot stand gekomen den 19den December j.l. Mr. Zimmerman. Mr. Zimmerman komt de volgende week te W erkloosheidszor g Naar Voorwaarts verneemt heeft de regeering «an het gemeentebestuur van Rotterdam een irculaire gericht waardoor het mogelijk is dat ie uitkeeringen aan de georganiseerde weik- Ibozen, die tot de uitget okkenen behooren, weer »p 13.50 per Week kunnen worden gebracht, looals men weet, zijn deze uitkeeringen in De- fember verlaagd tot 12 per week. Met ingang lan vandaag worden deze uitkeeringen nu weei «p het oude peil f 13,50 per week gebracht. Nader verneemt het blad nog fat tusschen de emeentebesturen van Amsterdam, Rotterdam, )en Haag en Utrecht overeenstemming verkre- en is om zich gezamenlijk tot de regeering te enden met het voorstel, de uitkeeringen aan e werkloozen op den grondslag .van 1922 ook a de nieuwe circulaire van de regeering aan de emeentebesturen voort te zetten. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handelsinfor- ïatiebureau van Van der Graaf Co's Bureaux oor den Handel zijn over de afgeloopen week, Ündigende 5 Jan. in Nederland uitgesproken Ï7 faillissementen tegen 50 faillissementen in lezelfde week van het vorige jaar. Een hof-diner. Naar het Corr. Bur. verneemt zal de Koningin 15 dezer aan de hoofden der bij haar hof geac crediteerde gezantschappen 'n diner aanbieden. Inhalen van verzuim. De R.K. Werkgever meldt, dat de minister tan arbeid aan de R.K. werkgeversorganisatie jen ontwerpbeschikking ter prae-advies heeft fezonden, betrekking hebbende op het inhalen i'an het verzuim, veroorzaakt door het vieren Van de R.K. feestdagen. Uit de textielnijverheid. Men meldt uit Almelo aan de ,,N. Rott. dat Zaterdagmiddag de Fabrikantenvereeniging al daar een bespreking heeft gehouden met de tex- lielarbeidersorganisaties over de arbeidsvoor waarden. Medegedeeld werd, dat de patroons hebben besloten tot een loonsverlaging van 10 pet.., ingaande 1 Maart a.s. De organisatie's gaven in overweging, de loons verlaging nog wat langer uit te stellen. Hierom trent heeft de Fabrikantenvereeniging nog geen beslissing genomen. Contr ae t- o pzeg g i n g De Vereeniging van papier-groothandelaren heeft in haar vergadering besloten, het contract met de Grafische Bonden op te zeggen. Naar van de zijde van de papier-groothandelaren wordt medegedeeld, is de reden hiervan, dat de ge organiseerde drukkers zich niet gehouden hebben aan de bepaling van het contract, volgens welke zij hun papier niet in het buitenland mogen koo- pen, maar hier te lande moeten betrekken. Door de opzegging van het contract zullen de papier-groothandelaren nu ook aan de ongeor ganiseerde drukkers kunnen leveren. gevonden v orwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van Poli tie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags damesceintuur, sleutel, kinderbeursje, verhuis- biljet, balk. Bij vinders bont, W. Schoom ok, Puttershoek- schestr. 26 tamme watervogel, L. A. Marks, Nieuwe Haven 71 hond, J. Jonkers, Westvest 27 kinderportemonnaie met inh., G. J. Schaap, v. Smaleveltstraat 35 portemonnaie met inh., A. Verheijcn, Nieuwsticht M. 18 slagersjas, P. Rijnberg, N. Maasstraat 45/6kinderporte monnaie met inh., J. Janson, Zalmstraat 22 zadeldek, J. Elderkamp, Broersveld 42/2 kin derportemonnaie met inh., G. v. d. Most, Rott. dijk 67 armband, A. v. Beek, Brugmanstraat 46 dasspeld, A. W. Blokland, Louisé de Co- lignystraat 2kinderportemonnaie met inh., C. Bakker, Brielschestraat 24 kinderschoen, C. Bronsgeest, p./a. Floeks Transport Mij., Rott. dijk dasspeld, W. van Ravens, Broersveld 74a postduif, C. J. Wuister, Grutterssteeg 8 her dershond, Kuperus, Rott. dijk. zoekers aanbiedt is welverzorgd en voor iedereen geschikt. De dramatische en komische films zor gen beurtelings in prettige afwisseling voor ge zonde spanning en ontspanning. Het hoofdnummer ,,Niet schieten" is grootsch van opzet en uitwerking, maar ook de kleinere films „Dwaze levens" en „Baddag" waarin het wonderpaardOueenie optreedt, zijn van een voor treffelijke kwaliteit. Een gang naar Flora zal iedareen voldoen. Dc werkloosheid. Het aantal ingeschreven werkzoekenden, bij de Arbeidsbeurs, alhier, bedroeg op 30 November j.l. 3122; ingeschreven werden in |len loop der maand December 477 personenhet aantal plaatsingen in deze maand bedroeg 139, terwijl werden afgevoerd 305 inschrijvingen, zoodat op 31 December j.l. nog 3155 personen als werk loos bleven ingeschreven. pandora. Wat in de Pandora deze week wordt gegeven, durven we iets buitengewoon moois te noemen. Vooral de hoofdfilm „Het meisje uit de Nacht kroeg" is een werk, dat op ieder gebied aan de hoogste eischen voldoet; gang, spel en enscènee- ring van het boeiende drama is in één woord overweldigend. Slechts in 't eerste bedrijf tref fen we de hoofdactrice in een nachtkroeg, in 't verder verloop telkens in geheel andere omge ving. De bij-filmen zijn deze week ook bijzonder interessant de komieke dikkert Fatty onder de beren, W.S. Hart in zijn geliefde cow-boy- wereld en verder nog „Het kind der wildernis", een film, rijk aan echt lieve scènes. ITet journal is eveneens zeer bezienswaardig. Te Amsterdam slaagden Zater dag voor het diploma Kantoorstenographiste (systeem Groote) de dames Tr. Janse en C. v. Neede, alhier, beide leerlingen van Mej. T. Zoet mulder, alhier. B ij het examen s 1 o j d (h o, u t b e- werken), te Amsterdam gehouden, is o.m. ge slaagd mej. Bijloo se Schiedam. Zondagmorgen bemerkte de eerw. moeder overste van het St. Liduina-gc- stocht, dat ongenoode gasten, door 't openduwen van een raam, zich toegang hadden verschaft, tot de kamer, waar de kleeren der verpleegden worden bewaard, en zoo laaghartig waren ge weest om allerlei zaken van de oude menschen te rooven. Vermist worden 1 zilveren horloge, 1 zilveren broche, 2 gouden zeeuwsche oorbellen en nog eenige snuisterijen. Van de 10 gulden die aanvankelijk ook verdwenen waren zijn later nog 3 zilverbons van-een rijksdaalder terugge vonden. UIT OVERSCHJE. De minister van binnenland- sche zaken en landbouw heeft het gemeentebej stuur te kennen gegeven, dat met het oog op den gunstigen financieelen toestand van deze gemeen te niet kan worden voldaan aan het verzoek om subsidie voor den aanleg van straten op Schie- wijk, welke werkzaamheden ter bestrijding van de werkeloosheid werden ondernomen. Geheime bran der ij. Te Hilversum is door rijksambtenaren der invoerrechten met behulp der politie een geheime branderij ont dekt in een pakhuis van S. aan den Noorderweg 12 a. Het onderzoek wordt voortgezetveel materiaal is in beslag genomen. Liefdesdrama. In de gemeente Bruns- sum, nabij den ITeusenberg heeft een 18-jarige jongen zijn meisje, een 21 jarige onderwijzeres, uit Amsterdam van het leven beroofd en daarna zelfmoord gepleegd. Flora. Het program dat de Flora-bioscoop haar be- Een nieuw wapen. Aan de gemeente Woensdrecbt bij Bergen op Zoom is, volgens het „Ilbl.", door de Koningin een wapen verleend, waarop een Lieve Vrouwenbeeld voorkomt, hou dend op den rechterarm een Christuskind, dat in den linkerhand een wereldbol draagt, alles van zilver. De staking opgeheven. De staking bij de tapijtfabriek der firma IT. J. Peters te Deventer, omvattende 71 man, is opgeheven door een overeenkomst tusschen de R.K. Werkgevers- vereeniging en de drie betrokken arbeidersor ganisaties in de textielindustrie. Er komt ar bitrage aangaande al of niet uitbetaling van Chr. feestdagen en vacantiedagen. Er is een termijn vastgesteld, binnen welken men een overeen komst moet bereiken over de loonregeling. De moordaanslag te Valken s- waarT Zaterdagmiddag arriveerde uit Den Bosch het parket, ten einde onderzoek te doen i.z. den moordaanslag, te Valkenswaard g'< pleegd. Allereerst werd het slachtoffer, de heer Desmet, in verhoor genomen, en daarna de vermoedelijke dader. Ook werd door het parket per auto een bezoek gebracht aan de plaats des onheils, n.l. het bosch te Valkenswaard. Midden in dit bosch is een ven. Bij onderzoek bleek ons, dat de dader zijn slachtoffer tot dicht bij dezen waterplas heeft weten mee te tronen om hem daar voor het hoofd te schieten. Dit schijnt niet gelukt tezijn, want blijkens de sporen in het bloed, dat nog zichtbaar is, heeft zich het drama een eind on geveer 100 Meter, van dezen plas, midden in 't bosch afgespeeld. ITier en daar kan men nog gebroken takjes en voetsporen bespeuren. Ook de sporen van den auto, die 'n het bosch moet zijn gereden, zijn nog zichtbaar Omtrent den vermoedelijken dader verneemt de „Tel." dat deze blijft ontkennen, doch men vermoedt, dat hij spoedig door de mand zal vallen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2