Telegrammen, Laatste Berichten. Brand. 5 Jan. 8 Jan. 11.71 B/a 11.684/4 Berlijn - 0.031 - 0.0262 - 1792V2 - 17.117, - 16.561/2 - 15.797, Zwitserland - 47.66 Weenen - 0.003/a - O.OOVs Kopenhagen -51.65 - 51.35 Stockholm -68 05 - 67.577, - 47.95 - 47 50 Amerika - 2.52 - 2.517s - 39.677a - 39.55 Milaan -12.95 - 12.50 SPORT. Kerknieuws. Rechtzaken. Burgerlijke Stand. Scheepvaart. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Advertentiën. Wed. P. SANDERS, De toestand van het slachtoffer is betrekke lijk bevredigend en niet levensgevaarlijk, zoo er zich althans geen complicaties voordoen. Zooals gemeld, is een der kogels verwijderd, de andere zitten nog in het hoofd en de schou ders. Het krachtige gestel van den heer Desmet heeft hem vermoedelijk behouden. Nader verneemt men nog, dat het niet onmo gelijk is, dat in verband met deze zaak nog meer arrestaties zullen volgen. Moordaanslag. Te 'Geervliet is een moordaanslag gepleegd op den landbouwer A.P. Hij ontmoette 's avonds oj3 een weg tusschen zijn weilanden een man, die zich op hem wierp en hem een slag in het gezicht gaf, waarschijnlijk met een boksbeugel. Daarna trachtte de aan valler een das over P's hals te krijgen om hem te worgen. Met alle kracht trachtte P. zich hier tegen te verzetten, waarop hij door den man in een sloot werd geworpen, waarin gelukkig niet veel water was.Daarna is de onverlaat verdwenen P. kon zich nog naar huis begeven, waarna de dokter ontboden werd en tevens de politie op de hoogte werd gesteld. Men vermoedt hier te doen te hebben met een geval van wraak daar van roofzucht niets bleek. In verband met een en ander is aangehouden zekere H. die echter ont kent daar geweest te zijn. De toestand van P. is redelijk. Ongelukken. De machinist M. Brons, uit Amersfoort, die bij het spoorwegongeval bij Blauwkapel Woensdag j.l. ernstig is gewond, is gisterochtend in de Rijksklinieken te Utrecht overleden. V a I s c h e klacht. Het gerechtshof te Amsterdam heeft de heeren mr. F. A. van H., commissaris van de N.V. Paleis voor Volksvlijt cn W. F. K. R., directeur van deze maatschap pij, buiten gerechtelijke vervolging gesteld, in zake de klacht, dat zij zich aan verduistering van ongeveer 500.000 zouden hebben schuldig gemaakt. Schurken. Te Emmerik werd gistermid dag een ingezetene uit Harnm in de wachtkamer van het station door twee medewachtenden tot een korte wandeling uitgenoodigd. Aan den Rijn gekomen, werd de reiziger plotseling door de bei de personen gegrepen, van alles beroofd, van zijn jas ontdaan en vervolgens in den Rijn ge worpen. De man wist zich zwemmende te red den. De daders zijn onbekend gebleven. I n b r a a k. Te Delft is ingebroken in het kantoor der R.K. coöperatie Ons Doel. Er werd ongeveer ƒ200 gestolen. Diefstal. Donderdag is op het kantoor van de posterijen aan het station te Maastricht een diefstal van brieven en stukken vastgesteld. Vier personen zijn reeds aangehouden en in verhoor genomen. Drama. In Den Tlaag heeft zich Zaterdag een ernstig drama afgespeeld. In het gezin J., in de Rembrandtstraat hadden man en vrouw na het thuiskomen van den man 's nachts twist gehad, welke zoo hoog liep, dat de vrouw in min meer radeloozen toestand de echtelijke wo ning verliet, haar beide kinderen een meisje van 4'/, en een jongentje van 572 jaar, medenemend. Eenige buren, die de vrouw zagen vertrekken vreesden het ergste en volgden haar eenigen tijd, doch verloren vrouw en kinderen ten slotte uit het oog. 's Morgens werd uit het water aan den Zuid- Buitensingel tegenover het gebouw van de Duin- Waterleiding het dochtertje opgehaald, dat on middellijk naar het ziekenhuis werd vervoerd, Waar men tevergeefs heeft getracht de levens geesten bij het kind op te weeken. Het ernstige vermoeden bestond bij de politie, dat ook de moeder en het jongetje te water zijn geraakt. Er werd dadelijk begonnen met dreggen in de Buitensingelgracht. 's Middags halftwec is het lijk van de 35-jarige vrouw opgevischt. Gevangenen ontsnapt. Al het be schikbare politiepersoneel van Neder-Oosten- rijk, geholpen door de stadspolitie van Weenen is zoekende naar acht zeer gevaarlijke misdadi gers, die op Oudejaarsdag uit de gevangenis te Stein wisten te ontsnappen. De cipiers waren toen bezig degevangeniskapel ingereedheid te brengen voor de middernachtmis, en elf gevangenen pro fiteerden van deze gelegenheid, om een gat te breken in den celmuur, en zich in vrijheid te stellen. Drie van hen werden gearresteerd, toen zij bezig waren den Donau over te zwemmen. Deandere acht,die allen langdurige straffen had den te ondergaan wegens möord en inbraak, zijn naar men denkt, over de Moravische grenzen gevlucht. V erschrikkelijke misdaad. In de Duitsche badplaatè Ahlbeck nabij Swirnemünde is een verschrikkelijke misdaad aan het licht gekomen. Donderdagmorgen vond men, be graven in een veld, de lijken van den banket bakker Höft en zijn vrouw. Zij waren blijkbaar kort geleden vermoord. De justitie stelde een on derzoek in, waarbij het volgende aan hét licht kwam Höft had kort geleden van den hotelier Sa- lewski liet Schützenhaus te Ahlbeck gekocht. De.verkooper kreeg spoedig spijt van zijn trans actie, en trachtte Höft te overreden, den koop ongedaan te maken. Hierdoor ontstond een twist, die steeds hooger liep, totdat Salewski probeerde Höft met een bijl te vermoorden. Höft gaf echter, na een vreeselijken slag te hebben ontvangen, nog teekenen van leven, waarna Salewski hem met eenige revolverschoten afmaakte. De onver laat schoot daarop ook de echtgcnoote van zijn slachtoffer dood. Onmiddellijk daarna- begroef Salewski de lijken in het veld, waar zij thans ge vonden zijn. De moordenaar werd gearresteerd en heeft reeds een volledige bekentenis afgelegd. Tragisch. Tijdens een jachtpartij in het bosch van Dreux (dep. Eure et Loire Fr.) viel de25-jarige dochter van den eigenaar van het kas teel d'Abondant millelTopITarjes, van haar paard en kwam met haar hoofd op een heiningpaal terecht. Drie uur later overleed ze, zonder tot kennis gekomen te zijn. Vochtende blanken en negers.Naarj aanleiding van een beweerde aanranding van een blanke vrouw door een neger, heeft te Roosewood. (Forida) een hevig gevecht tusschen blanken en negers plaatsgevonden, waarbij talrijke slacht offers zijn gevallen. Sommige berichten spreken van 22 dooden. Bomaanslagen. Volgens mededeelingen uit Spalato hadden daar met tusschenpoozen van enkele dagen drie bomaanslagen plaats. De beide eerste leverden den bedrijvers geen resultaten op, maar de 3de slaagde.De bom, springt in de redactie lokalen van het nationalistische blad ,,Nova Do- ba". Een medewerkster dezer courant werd gedood. In cle stad heerscht groote opwinding, vooral omdat het vermoeden bestaat, dat deze aanslagen slechts het voorspel zijn van een groote anti-nationalistische actie. De politie zoekt ijverig naar de bedrijvers der euveldaden. 'Tot dusver ontbreekt van hen ieder spoor. („Tel.") Opium aan boord. Zaterdag werd te Hamburg en een Nederlandsch schip voor 38 millioen mark aan opium in beslag genomen. De opium zou over Bremen naar het buitenland worden gesmokkeld en was in het bezit van Ghineesche matrozen De Chineesche zeehelden drijven van China uit een belangrijken smokkel handel in opium.De in beslag genomen opium was vermoedelijk afkomstig van een centraaldepot aan het Sanlct Pauli. Familietwist. Naar de „Petit Parisien" uit Ajaccio verneemt, heeft zich te Lopigna, een vreeselijk familiedrama afgespeeld. Een zekere Mathieu Torre werd door zijn kleinzoon Antoine Rutili en diens vriend André Spada aangevallen. Zij verwondden hem ernstig en losten daarna schoten op den veldwachter Lcca en den vader van Antoine, Pascal Tutili. Al vluchtende namen zij ten slotte een aantal inwoners van het plaatsje die op het geluid dier schoten waren komen toe- loopen, onder vuur. Zij troffen den gendarme Caillaux doodelijk en verwondden vele anderen. Ten slotte wisten zij té ontkomen. Hevige ontploffing. In een der werk plaatsen van een metaalbewerkingsbedrijf te Sofia heeft een hevige ontploffing van ontvlam bare stoffen plaats gehad. Tien gebouwen werden verwoest of ernstig beschadigd. Behalve tal van gewonden, zijn uit de puin- hoopen reeds twintig lijken te voorschijn ge haald. Het gekerm van de gewonden was hart verscheurend. Volgens het Bulgaarsch Telegraaf-agentschap werd in het bedrijf amunitie vervaardigd. Brand. Uit Quebec wordt aan de „Chicago Tribune" gemeld 'Het klooster van den Goeden Herder is Dondeixlag vroeg in den morgen door brand vernield. Dit is het elfde katholieke gebouw in Quebec, dat binnen een jaar door het vuur is verwoest. AMERIKA EN HET HERSTEL. WASHINTON, 8 Jan. (draadloos) Senator Lodge heeft den staatssecretaris Ilughes mede gedeeld, dat het de Senaatscommissie voor Büitenl. Zaken thans onmogelijk is zich officieel te doen vertegenwoordigen hij de Commissie van Herstel. WASHING TON, 8 Jan. (draadloos) President Harding heeft medegedeeld, dat Amerika thans niet onmiddellijk kan ingrijpen in de schade vergoedingskwestie. De Amerik. Kamer van Koophandel zet echter haar pogingen tot op lossing voort. IN HET ROERGEBIED. BkRLIJN, 8 Jan. (draadloos) Volgens de „Montag" hebben Zondag in pet R0erbekken demonstraties plaats gehad voor verhooging der loonen overeenkomstig de stijging van de levensonderhou d-kostenGeprotesteerd werd te gen de bezetting van Frankrijk van het Roerae- bied. 6 DUITSCHE KATHOLIEKENDAG. BERLIJN, 8 Jan. (draadloos) De Duitsclic Katholiekendag zal dit jaar te Keulen worden gehouden. RUSLAND EN BULGARIJE. BERLIJN, 8 Jan. (draadloos) Naar uit Lau sanne verluidt, voerde Tstitsjerin onderhandelin gen met Bulgarije over het sluiten van een han delsverdrag. vb Weerbericht. Verwachting Matige Z.W. wind, zwaar be wolkt tot betrokken regenbuien, zelfde tempera tuur. De typografenstalring. Men meldt ons uit Amsterdam Volgens mede deelingen van het hoofdbestuur van den A.N.T.B is de toestand in het geheelc land vrijwel onver anderd gebleven. Te Leeuwarden zijn de stakers weer aan het werk gegaan. Naar We nader vernemen, kan de staking over 't algemeen als opgeheven worden beschouwd. De arbeiders hebben bijna allen het nieuwe con tract aanvaard. Te Amsterdam staken nog een 40 personen. Men meldt ons uit Amsterdam De brandweer werd in den afgeloopen nacht gealarmeerd voor 'n brand in de Anjeliersstraat 12. Toen de brand weer kwam stond het voorgedeelte in lichte laaie. Door buren werd medegedeeld, dat in het bran dende huis zich twee kinderen moesten bevinden. Er was echter geen denken aan om in de voor kamer door te dringen 'n Poging werd gedaan om de achterkamer, die ook vol rook stond, binnen te gaan. Daar vonden de mannen inder daad twee kinderen op den grond bewusteloos liggen. Naar de eerste verdieping overgebracht bleken het èen ongeveer 6-jarig jongentje en een 15-jarig meisje te zijn.Door toepassing van kunst matige ademhaling en het aanwenden van een zuurstofapparaat wist men de kinderen weder bij te brengen, zij hebben ernstige brandwonden bekomen. De brand is ontstaan door het omvallen van een petroleumlampje. Nader vernemen wij nog, dat de toestand der beide kinderen ernstig is. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. -47.771/2 VOETBAL. A.D.O.S.V.V. 0—1. Onder zeer slechte weersomstandighedenblaast Mr. Pick op een glad terrein beginnen. S.V.V. is zonder Mulder. De eerste aanvallen zijn voor A.D.O., maar de S.V.V. verdediging speelt een zeer solieden wedstrijd. Dan komt de S.V.V.voorhoede los, en doen beide vleugels goed werk. De A.D.O. verdediging weet echter alle gevaar te keeren. Rust gaat in met 00. Direct met rust wordt er door de aanvoerders van gedachte verwisseld, óm den wedstrijd te staken Er wordt echter besloten door te spelen. Rijkuiter is uitgevallen, waarvoor Mulder die ge passeerd is (waarom zijn plaats weer inneemt. S.V.V. doet eenige zeer gevaarlijke uitvallen, maar A.D.O. verzet zich geducht. Toch weet Mul der handig de A.D.O. verdediging te passeeren, plaatst naar den ongedekt staanden Kolinsky, die met een fraai schot soelpunt (01). Bij een hieuwen S.V.V.-aanval kom de A.D.O, back in jmtsing met een S.V.V.'er en moet het terrein Verlaten. S.V.V. staat een invaller toe. A.D.O. ket er alles op, om gelijk te maken, maar niets helpt. Kolinsku komt nog in botsing met den uitloopenden doelman Nijhuis, en moeten beide spelers het terrein verlaten. Nadat hierom gestaakt is, komt het einde met een 10 over winning der Schiedammers. Hcrmes-D.V.S.—D.II.C. 2—3. Ondanks het hondenweer en het slechte veld is er gisteren gevoetbald, maar hoe dan ook Wie op een mooien wedstrijd had gerekend, is wel zeer „van een koude kermis thuisgekomen." De Schiedammers missen't Hoen, doch blijken Jansen weer in de gelederen te hebben, wat beide pen handicap van beteekenis Was. Het ging in de Voorhoede weer juist als vroeger, alle gang was «ruit, en de twee andere halfbacks konden niet goedmaken, wat de derde verknoeide. De Delvenaars zijn een pittige ploeg, die door tastend en vlug optreden en laten we het direct bekennen, ook onder normale omstandigheden waarschijnlijk onze stadgenoot.en de loef hadden afgestoken. De tijd, dat Hermes ze inmaakte met 9-1 is wel ver vervlogen De wedstrijd werd geleid door scheidsrechter Hazeu, die zich goed van z'n taak kweet. De eerste helft ving aan met een overwicht van DJI.C.jdat de groenzwarten Vrijwel steedswisten te handhaven. Door het gladde veld, door treu zelen en zeker niet het minst door het uitstekend verdedigenvanOfferman brak echter de rust aan inet een bril. Na de hervatting had de combinatie het voor deel van den wind, doch ook nu was D.H.C. ster ker. Wel werden er ook gevaarlijke aanvallen op het Delftsche doel ondernomen, maar de backs wisten steeds hun terrein tijdig te zuiveren. Eindelijk komt dan het eerst doelpunt voor Delft als de rechtervleugel in kort samenspel de Schiedamsche verdediging haar hielen laat zien. Als Offerman even aarzelt met ingrijpen, is hij reeds gepasseerd. Dat schrikt Hermes wat op en werkelijk slaagt ze erin door Scheffer uit een goede corner van Karis gelijk te maken. De vreugde is echter van korten duur, want nauwelijks is weer afge trapt, of opnieuw doet de Delftsche rechterwing Offerman visschen. Een oogenblik lijkt het of Liermes dat kunstje gaat nadoen, als den Hoecl rakelings langs den verkeerden kant der paal schiet. Als Scheffer dan een penalty veroorzaakt, ver groot D.H.C. op gemakkelijke wijze haar voor sprong. Kort voor het einde weet Jurgens dan bij een gewirwar voor het Delftsche doel'de combinatie aan een doelpunt te helpen. Even later, circa 3 m inuten te vroeg volgens onze en veler anderen waarneming, fluit Hazeu dan inrukken. D.H.C. mag zich thans wel bijna kampioen gevoelen. V oetbal-uitslageu. Westel. afd. Den Haag H.B.S.-U.V.V. 11 Amsterdam Blauw WitSparta 1—1 Haarlem R.C.LI.H.V.V. 11 Dordrecht D.F.G.Haarlem 13 Rotterdam V.O.C. Feyenoord 12 Den Haag: QuickAjax 2-0. Overgangsklasse: Hilversum Hil versumStormvogels 02 Amsterdam V.V.A V.U.C. 1—1 Zaandam Z.F.C.—O.D.S. 6—0 Den LIaag A.D.O.S.V.V. 01 Rotterdam Excelsior't Gooi 13 Haarlem H.F.C. Spartaan 21. Reserve le klasse: B. Rotterdam FeyenoordllSt. Hooger II 52; Schiedam: S.V.V.II—D.F.C.II 1—1 Den Haag H.V.V.II F.F.C.II 2—0 Rotterdam Spartall—Il.B.S. II 2—1. 2e klasse B: Rotterdam R.F.C.D.E.C 4—3 UtrechtD.O.S.—Velox 1—5 Hilversum: Donar—Olympia 00 C. Schiedam H.-.D.V.S. D.H.C. 2—3. H.-.D.V.S.8Leonidas 11 5—5; Gusto 2— H.W.S. 2 5—0. Pries teriiTbilc. A.s. Woensdag 10 Januari hoopt de Zeer- eerw. pater Clemens van der Pas, prior van het Carmelietenklooster en rector der recto rale hulpkerk te Aalsmeer den dag te herden ken, waarop hij vóór 12^2 jaar de H. Priester wijding ontving in de Carmelietenkerk te Box meer. Het O. M. b ij de rechtbank te Winschoten heeft Zaterdag 6 maanden gevange nisstraf geeischt tegen J. W., gedetineërd, ge schorst rijksontvanger te Blijham, wegens ver duistering van 12,000 ten nadeele van het Rijk. Geboren: Jan. 4. Adrianus z.v. A. J. Over de Vest en J. W.Oetker, Steenstraat. Christi- aan z.v. A. Kortland en E. van Gent, Lange Kerkstraat.5. Maria Catharina d.v. J. van Dijk en C. A. Lievaart, Geervlietschestraat. Leen- tje d.v. A. J. Puls en A. Verkaik, Bakkershaven. Anna d.v. S. G. J. de Wolf en W. J. Mahn, Lange Nieuwstraat. Johannes Matthijs z.v. J. M. van der Knaap en P. C. Roeters, Overschie- schestraat. Antonia Bernarda Stefanie d.v. S. LI. Th. Harmsen en H. M. E. Hachmang,St. Liduinastraat. Gerhard z.v. S. Andela en IJ. Wiarda, Nieuwe Haven. 6. LIendrina Jo hanna en Willemina Cornelia dochters van A. de Vogel en L. Leerdam, Villastraat. Overleden: Jan. 4. Theodorus Cornelis Hendriks oud 5 mnd,Vlaardingerstraat. Joan nes Cornelis Vischer oud 83 j. en 9 mnd, Eerste Tuinsingel. Hoog water te Hoek van Holland. 8 Jan. v.m. 5.45, n.m. 5.58. 9 Jan. v.m. 6.30, n.m. 6.49. SCHIEDAM, 5 Jan. Vertrokken s.s. Rot terdam (Holt Am. Lijn), ledig naar Rotterdam. SCHIEDAM, 5 Jan. Aangekomen s.s. Dunluce (Union Castle Lijn), ledig van Rotterdam, om hier te dokken in de Wiltonhaven. Vertrok heden naar Rotterdam. LIVERPOOL, 4 Jan. Vertrokken zeelichter Frisia, kapt. W. van Rees, met olie naar Schie dam, per zeesleëpboot Zeeland. SCHIEDAM, 6 Jan. Aangekomen Eng. s.s. Amalthus, tank, ledig van Rotterdam om hier te dokken in de Wilhclminahaven. Moutwijn. SCHIEDAM, 8 Jan. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46% f 13. Namens de commissie voor de noteering. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 8 Jan. Men noteert voor Spiritus 100% f 26 Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging". Heden f 3.per ketel. Heden overleed zacht en kalm, tot onze diepe droef heid, onze lieve Moeder, Behuwd-, Groot- en Over grootmoeder geb. M. C. Morre, in den ouderdom van 77 jaar en 6 maanden. Mede namens Kleinkin deren en Achterkleinkin deren. A. P. BLOMMENDAL- Sanders. C. J. BLOMMENDAL. W. SANDERS. A. G. SANDERS. N. J. C. SANDERS— Blommendal. P. SANDERS. II. SANDERS— 26 Habraken. Schiedam, 8 Januari 1923.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 3