Het oude Kasteel. OMGBLMS3 WO&R SCHIEDAM EN OMSTREKEN FEUILLETON. 46ste Jaargang. mmam t ,Q Advertentiêm 1—5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 05. Postbus39. aogsr-a plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Abonnementen per 3 maanden 2.—, per week 15 cent, franco per Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. toegezonden. Incassokosten worden berekend. Woensdag 10 Januari 1923. No. 13535. Bij of krachtens wetten of verordeni ngen voo geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Burgerlijk armbestuur. Het Burgerlijk Armbestuur noodigt allen, die over den dienst 1922 iets van deze instelling te vorderen hebben, uit, hun rekening VOOR 1 FEBRUARI a.s. aan den Directeur van ge noemde instelling in te zenden. Schiedam, 10 Januari 1923. Ingevolge het bepaalde in artikel 3 der veror dening op de invordering der belasting op de honden, gehouden in de gemeente Schiedam (Ge meenteblad no. 12) is de 4e lijst, bevattende de namen van de houders van honden binnen deze gemeente over het jaar 1922 vanaf heden voor een ieder gedurende acht dagen ter Gemeente- Secretarie (afdeeling Belastingen) ter inzage ne- dergelegd. Gedurende twaalf achtereenvolgende dagen na genoemd tijdstip, kunnen schriftelijke bezwaren tegen den aanslag bij Burgemeester en Wethouders worden ingebrachtzullende op laler ingebrachte bezwaren geen verandering van aanslag worden verleend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 10 Januari 1923. Buitenlandseh Nieuws. DE FRANSCHE PLANNEN. Nog is het Roergebied niet bezet, maar bedrie gen de voorteekenen niet, dan zal de bezetting- heden wel doorgaan, vooral nu de C. v. H. met op een na algemeene stemmen (Bradbury stemde tegen) Duitschlands opzettelijk ingebreke blijven in zake de kolenleveringen heeft geconstateerd. De bezetting zal vanuit drie punten plaats vinden, n.l. van Dusseldorp, Solingen en Duis burg uit. Van Dusseldorp uit zullen de Fran- schen en van Duisburg via Mülheim de Belgi sche troepen oprukken. Bevestigd wordt, dat negen divisies, ongeveer 120.000 man, aan de actie deelnemen. Men zal niet alleen alle fabrie ken en mijnen bezetten, maar ook alle spoor wegen, bruggen, viaducts, enz. ten einde bevei ligd te zijn tegen eventueele sabotage van den kant der Duitsche arbeiders. Gemeld wordt, dat de Franschen voorne mens zijn, eerst Essen en de onmiddellijke om geving dier stad te bezetten. Gelsenkirchen en Bochum zouden voorloopig nog vrij blijven, maar de voorbereidingen voor de bezetting dezer plaatsen moeten reeds getroffen zijn. De Fransche ingenieurs zijn, zooals gemeld, reeds te Dusseldorp aangekomen. Tot dusver bevinden zich te Dusseldorp alleen nog maar Franschenmen verwacht echter heden ook nog Belgen en Italianen. Omtrent het'oprukken der Fransche troepen in het Rijnland wordt uit Dusseldorp gemeld, dat daar in den loop van den nacht opnieuw Fran sche troepenstaven zijn aangekomen, welke nog gevolgd moeten worden door de troepen zelf. Ook in de omgeving van Neuss zijn troepen aan gekomen, die zware artillerie bij zich hebben. De douane-kantoren aan dè Moezel bij de Luxemburgsche grens zijn, nadat de Duitsche douanebeambten verwijderd zijn, door spahis bezet. Te Mainz verluidt, dat 45.000 man nieuwe troepen uit Frankrijk, hoofdzakelijk spahis, in de Rijn-provincie zijn aangekomen. In de laat ste 24 uur zijn meer dan 50 treinen in de richting Duisburg, Ratingen en Mülheim a. d. Roer vertrokken. Men verwacht te Essen dat de opmarsch van van de Fransche en Belgische troepen heden zou beginnen. Het stedelijk bestuur heeft nog geen nadere mededeelingen van het commando der Fransche troepen ontvangen. Het Fransche oppercommando onder generaal Degoutte is van Mainz naar Dusseldorp verlegd. Aan de Duitsche spoorwegautoriteiten is de eisch gesteld, 73 mi litaire treinen beschikbaar te houden. Tot gister middag zijn reeds 40 militaire treinen te Dussel dorp aangekomen. Heden zullen nog 20 militaire treinen met Fransche troepen arriveeren. De rijksminister voor de levensmiddelenvoor ziening, dr. Luther, die vóór zijn benoeming als zoodanig opperburgemeester van Essen was, zal zijn tegenwoordige functie neerleggen en weer naar Essen terugkeeren. De rijkspresident en de rijkskanselier hebben een oproep gericht tot de bevolking van het nieuw bezette gebied, waarin gezegd wordt, dat Frankrijk, steunende op utilitair geweld en met scheuiding van het zelfbeschikkingsrecht, de kern van de Duitsche industrie bezet. De uitvoering van het vredesverdrag wordt hierdoor volstrekt onmogelijk. De levensvoor waarden van de Duitsche bevolking worden op deze wijze verder vernietigd. In den oproep wordt Frankrijk voor Europa en de wereld aangeklaagd, het heiligste recht van het Duitsche volk, het recht op eigen bo dem, met voeten te treden en nieuwe Duitsche gebieden aan zijn macht te pnderwerpen. De bevolking wordt aangemaand de rust en de eensgezindheid te bewaren, vertrouwende op haar goed recht en hopende op het weder- keeren der vrijheid. De regeering legt een belofte van trouw af jegens dé bevolking van het nieuw bezette gebied en betuigt alles te zullen doen om haar leed te verzachten. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Naar aanleiding van de mededeeling, dat de groote mogendheden in den loop van deze week een gemeenschappelijk schema zullen aanbieden, dat door de Turken als één geheel aangenomen of verworpen zal moeten worden, maken de Turken zoo even bekend, dat zij een tegen-project voor bereiden, waarin zij hun uiterste concessies zul len doen. De positie der Turksche delegatie is sedert eenige dagen minder gunstig geworden en de raadgevers van Ismet Pasja hebben zich op besliste wijze in dien zin uitgelaten, dat de op positie niet mag worden voortgezet, daar een eventueel afbreken der conferentie slechts voor- deelig kan zijn voor de Grieken. De Russische vertegenwoordiger Krassin heeft te Lausanne twee zeer langdurige besprekingen gehad met Tsjitsjerin en heeft zich ook in ver binding gesteld met vertegenwoordigers der Engelsche en Turksche delegaties, ten einde zich voor zijn vertrek naar Londen op de hoogte te stellen van den stand van zaken. de Volkenbondscommissie voor de bestrijding van den handel in opium. OOSTENRIJK EN HONGARIJE. De Oostenrijksclie bondskanselier Seipel heeft op een receptie van persvertegenwoordigers verklaard, dat de onderhandelingen te Boeda pest een volkomen succes vormen. Hij heeft den indruk gekregen, dat alle geruchten, alsof van Boedapest uit eenige verstoring van den vrede zou kunnen dreigen, totaal uit de lucht gegrepen zijn- In zake de handelspolitiek, welke gericht is op bevordering der economische vrijheid en te gen de belemmerende maatregelen, is even eens volledige overeenstemming tusschen de beide regeeringen bereikt. Ter regeling van detailkwesties zullen reeds binnenkort gedeel telijk te Weenen en gedeeltelijk te Boedapest speciale onderhandelingen worden geopend. GRIEKENLAND. „Politica" verneemt uit Athene, dat de ver tegenwoordigers der Britscbe en Fransche regee ringen te Athene heden een bezoek brachten aan den Griekschen minister van Buitenlandsche Zaken en dat zij verklaarden, dat de toestand van Griekenland zeer ernstig zou worden in verband met de oorlogstoebereidselen in fhracië. Zij ves tigden de aandacht van den minister er op, dat Griekenland, in geval zich nieuwe verwikkelingen mochten voordoen, de verantwoordelijkheid voor een evcntueelen oorlog alleen zouden moe ten dragen. De minister van Buitenlandsche Zaken ver klaarde, dat Griekenland zich in Thracië in derdaad op een oorlog voorbereidt. De Griek- sche regeering tracht dit niet te verbergen integendeel, alle toebereidselen geschieden vol komen openlijk. Griekenland, zoo zeide de minister, heeft tot dusver met het grootste geduld de resultaten der conferentie van Lausanne afgewacht en zich in het belang van den vrede groote offers getroost, doch dit heeft de Turken slechts tot nieuwe eischen geprikkeld. De Grieksche re geering kan dezen toestand onmogelijk langer verdragen. Zij zal alles in het werk stellen tot de bescherming van het land en tot verdedi ging van de grenzen. Deze verklaring van den minister heeft te Athene groote opwinding veroorzaakt. In diplo matieke kring kent men aan den stap van Enge land en Frankrijk het grootste belang toé en men hoopt, dat het optreden dezer landen de handhaving van den vrede ten gevolge zal heb ben. DE VOLKENBOND. Uit Genéve verluidt De hygiënische commis sie van den Volkenbond heeft gister haar vijfde zitting geopend. De namiddagzitting was gewijd aan de bespreking van het rapport over den ïrbeid, welke door de hygiënische organisatie sedert Augustus j.l. is verricht. In dit rapport wordt gewezen op de toeneming der epidemieën in Rusland. Gister werd ook de vierde zitting geopend van zigen in den geest zooals in het rapport werd aangegeven. Voorts verwacht de president, dat de thans loopende. onderhandelingen niet alleen den weg zullen banen tot een regeling van de Brit- sche schulden aan de Vereenigde Staten, maar ook voor die van de andere schuldenaren. Hij spreekt de hoop uit, dat het congres nog in zijn tegenwoordige zittingsperiode de wet zal wijzi gen in den geest, zooals gewenscht wordt geacht. ALLERLEI. Officieel wordt gemsld, dat op 1 Januari jl. in Groot-Brittannië 1,485.800 personen geheel werkloos waren, d. i. 127.000 meer dan op 18 December jl. den laatsten datum waaromtrent gegevens zijn gepubliceerd. Het aantal was ech ter 338.000 minder dan dat van begin Januari Uit Parijs Léon Bourgeois werd met 217 van de 219 stemmen gekozen tot voorzitter van den Franschen Senaat. Raoul Péret werd met 318 van de 410 stemmen gekozen tot voorzitter Reuter verneemt uit Malta t Met uitzonde ring van twee slagschepen is de geheele Middel- landsche Zeevloot, versterkt met twee slagsche pen van de Atlantische vloot, thans in de Turk sche wateren geconcentreerd. - Uit Praag De toestand van minister Raschin is vooruitgaande. De politie alhier heeft'nog vijf andere personen gearresteerd, die van medeplichtigheid aan den moord worden verdacht. Volgens officieele mededeeling van de Sovjet-regeering wordt het Oeralgebied bedreigd door een ernstige pestepidemie. De havenstaking te Antwerpen is heden opgeheven. Uit Washington De democraat bandefs (Texas) heeft in het Huis van Afgevaardigden een wetsontwerp ingediend, beoogende de immigra tie in de Ver. Staten geheel te verbieden. 9 Wat was dat geweest Een kreet van smart, van agnst of van pijn Had Freule Aurora dien geslaakt Hij had de hand al' aan den deurknop. Niets meer. Ja, toch Hij hoorde een woest, harts tochtelijk klagen, en daartusschen Aurora's stem, die bedarend en bemoedigend sprak. Zij was ongedeerd. Met 'n zucht van verademing liet hij de deur weer los en hervatte zijn wandeling. Doch het was wel of de stemmen der sprekers hem nu achtervolgden. Zij hadden den gedemptcn toon laten varen. IX. De deur vloog open. „Uit mijn oogen, en waag het nooit meer met dergelijken zotteklap aan te komen," gebood Aurora vertoornd. „Alleen medelijden deed mij uw verzoek inwilligen en u daarna aanhooren. Naar Wisburg Vier uur geef ik je om uit te rusten en wat bij den hofmeester te gebrui ken„Houtvester," vervolgde zij, Grootvader bemerkende, „laat over vier uur een paard voor hem zadelen. Uit mijn oogen zoek zelf den hofmeester op," hervatte zij tot den jonkman „een drieste klant als gij vindt overal den weg. Maar zorg, dat men je na den bepaalden tijd hier niet meer vindtIk heb met u te spreken, Houtvester. Zij ging de kamer weder binnen en wenkte Grootvader. Wilbrant, de vreemdeling, sloop de gang uit als een gekastijde hond. „Ik wil nogmaals een renbode naar den Vrij heer zenden. De bende voetvolk is talrijken met die leden hier zal weinig uit te richten zijn. Bij de bloote vermelding van de nadering van den vijand sloeg hun de schrik om het hart. Wij mogen niet alleen, noch te lang op eigen kracht rekenen. Wien zullen wij zenden Slimheid en vlugheid zijn vereischten, om door de onvei lige streken tg. komen en den Vrijheer te berei ken. Wie kan gaan „Ik zelf?" opperde Grootvader. Aurora wilde daarvan niets hooren. Wie zou de lieden drillen en aanvoeren als hij weg was Daarenboven- zulk een gevaarlijke, vermoei ende tocht op zijn leeftijd 1 Er viel niet aan te denken. De deur was open gebleven. Geen van beiden had bemerkt, dat Wilbrandt was teruggeslopen en nu op den drempel stond. „Laat mij gaan," smeekte hij, toen Aurora hem toornig afwees, „ik zal den Vrijheer op zoeken. Gij zult vlugger, noch trouwer bode AMERIKA EN ENGELAND. Gistermorgen is door het Witte Huis een be langrijke verk.aring van president Harding ge publiceerd. In die verklaring geeft de president te kennen, dat de fundeering van de Britsche en andere schulden aan Amerika onmogelijk is, wanneer deze moet geschieden volgens de bepa lingen van de bestaande desbetreffende wet. De op het oogenblik aan den gang zijnde bespre kingen tusschen de Engelsche en Amerikaansche commissies zullen zijn gericht op het vinden van een rechtvaardigen grondslag voor de wet. De president spreekt voorts de verwach ting uit. dat de loopende onderhandelingen binnen een week zullen zijn geëindigd, waarna de Amerikaansche commissie hem haar rapport zal voorleggen. De president zal dit rapport op zijn beurt aan het congres voorleggen met het verzoek de wet betreffende de fundeering te wij- Binnenland. De typografenstaking. Nadat door bemiddeling van den uitgever J. Moorman gisteren een samensproking had plaats gehad tusschen de plaatselijke bestu ren van de Federatie van Werkgeversorgani saties in het Boekdrukkersbedrijf en den A. N. T. B. is eerst in de vergadering van de Haagsche afdeeling van den A. N. T. B. be sloten de staking op te heffen, terwijl dc Werk gevers daarna besloten hebben de stakers weer tot de werkplaatsen toe te laten op de volgende voorwaarden. De voorwaarden omtrent loon en arbeidsduur der nieuwe C. A. O. worden aanvaard. Rancunemaatregelen zouden door geen der twee partijen worden genomen, nu, noch later, direct noch indirect. Onder rancunemaatregelen worden niet. ver staan ontslagen gegeven aan stakers a. ten gevolge van het reeds te werk stellen van anderen b. ten gevolge van werkvermindering door de staking of door de verlenging van de arbeids week. vinden." Eenzefde gedachte speelde Grootvader en Aurora door het hoofd het was de beste wijze om van hem ontslagen te worden. „Zoodra gij kunt, zult gij gaan, den Vrijheer kennisgeven van het naderen gevaar en zijn hulp vragen. Daarna keert gij naar Wisburg." Aurora legde bijzonderen nadruk op het laat ste woord. „Kies zelf een paard uit." Zij groette met een lichten hoofdknik en wend de zich tot Grootvader, die den weggaande nakeek. Wilbrant had bij Aurora's woorden on derworpen het hoofd gebogen alles was onder werping en verbrijzeling in zijn bleek, harts tochtelijk gelaat waarop de storm van daar even nog duidelijke sporen had nagelaten en tochy „Stel u gerust," houtvester," zeide Aurora „Wilbrant zal zijn boodschap doen. Die knaap is een zonderling mengelmoes van goed en kwaa van sluwheid en onnoozelheid, ging Z1J _na cen lichte aarzeling voort. „Hij groeide op luj een broeder van zijn vroeg gestorven moeder een der jagers van Oom's landgoed, die de kuns verstond om de aandacht van zijn meester voor zijn kweekeling levendig te houden en den knaap af te richten in het verkrijgen van gunsten en voorrechten. Gunsten en voorrechten te vc- krijgen is Wilbrant's leven. Ik heb hem juist duchtig onderhanden moeten nemen. Stel u gerust. Wilbrand zal het eerste wat hem wordt opgedragen stipt en ijverig volbiengen, Het bakkersbedrijf. Nadat de Roomsch-Katliolieke, de Christelijke en de Neutrale bond van bakkersgezellen de voorstellen der werkgevers in bestuursvergade ringen en ledenbijeenkomsten besproken hebben, en eenstemmig van oordeel bleken, dat onge wijzigde aanneming daarvan met Wel doenlijk is, hebben samensprekingen tusschen de hoofd besturen der drie gezcllenorgamsaties tot gevolg om wie weet- later op nieuwe gunsten aanspraak te makenMaar op dit oogen- S hebben wij niemand, die beter voor zulk een t0Zhi- brakï'entrok de wenkbrauwen samen. Die knaap moet met harde hand geregeerd worden. Had Oom hem op zijn PIa^ gehouden, hij zou bruikbaar zijn geworden. Nu is hij las tlg*Fn L'evaarlijk," ontglimpte Grootvader. "Gevaarlijk?" herhaalde zij trotsch terwij zü"St kleurde en Grootvader doordringend aankeek, als wilde zij onderzoeken wat en hoe veelvan haar gesprek met Wilbrand had op- geVDagthij onder streng toezicht staat en weinig heeft te beteekenen, heeft hg uit het afschrift van Oom's testament geleerd. Haar oogen dwaalden af naar het geopend pakket op ta- fe' Ik had zijn bede niet moeten inwilligen maar medelijden behield de overhand, toen hij voor mij stond met zijn van twijfel en spanning verwrongen gelaat. Onnoozele, die waarlijk meende, dat Wisburg hem, in plaats van mij, kon toevallen Die laatste woorden Verklaarden Grootvadei de aanmatigende houding van den jonkman. Wilbrand was de aangenomen zoon van den heer van Wisburg en in eigen oog weinig mint ei dan de heer van Wisburg zelf. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 1922- om

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1