A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 gehad, dat eenstemmigheid bereikt werd over een tegenvoorstel. Dit tegenvoorstel is gister den werkgeversorganisaties toegezonden met het verzoek ze in bespreking te nemen. Invoerverboden Naar „Het Volk" verneemt, heeft de vorige week het katholieke Kamerlid Van Rijzewijk, een der onderteekenaars van het wetsvoorstel tot invoering van invoerverboden, in verschil lende 'vergaderingen in Noord-Brabant medege deeld, dat minister Aalberse den indieners van het bedoelde wetsvoorstel geraden had, hun voor stel in te trekken, aangezien van de regeering zelve binnenkort een voorstel tot het instellen van invoerverboden te wachten was, waarvan met name de schoenindustrie profiteeren zou. Italiaansche consuls. Het het „Hdbl." meldt, heeft de Italiaansche regeering bepaald, dat alle consuls in het buiten land van Italiaansche nationaliteit moeten zijn. Waar dezen van andere nationaliteit mochten zijn, zullen zij door Italianen worden vervangen. Besprekingen met den minister. Gistermiddag heeft de minister van arbeid, handel en nijverheid een conferentie gehad met industrieeen uit de chemische nijverheid ter bespreking van den toestand in de verschillende onderdeden van die industrie en van de mid delen, die tot verbetering zouden kunnen leiden. Voor deze bijeenkomst waren o.m. uitgenoo- digd belanghebbenden bij de olie- en zeepindus trie de fabricage van pharmaceutische artikelen, lijm en gelatine, vernis en verven, kaarsen enz. Van de zijde van de industrieelen werd vrij algemeen om verlenging van den arbeidstijd gevraagd. Verder werd gewezen op den belang rijken invloed, Welken de uitvoering van ver schillende andere wetten op den kostprijs van het product uitoefent. Enkele fabrikanten dron gen bovendien aan op het nemen van bescher mende maatregelen. Onze industrie. Naar de „Tel." uit goede bron ver-, neemt, zijn tusschen de Regeering en de Neder- landsche Bank onderhandelingen aangevangen over een regeling tot het verleenen van steun aan onze industrie voor leveranties in het bui tenland in dien zin, dat de Regeering een deel van het risico van buitenlandsche leveringen voor haar rekening neemt. Als percentage wordt genoemd 30 a 50 Jlir. Mr. W. H. de Beaufort. Naar het Corr.-Bur. verneemt, zal de teraarde bestelling van het stoffelijk overschot van den Nederlandschen gezant te Athene, jhr. mr. W. H. de Beaufort, hier te lande plaats hebben en zal het stoffelijk hulsel aan boord van het s.s. „Tri ton" van de Kon. Holl. Stoomboot Mij. naar Nederland vervoerd worden. Confeeticnij verheid. De Nederl. R.K. Vereeniging van kleeding- fabrikanten en de Bond van Nederl. confectie- fabrikanten hebben een telegram gezonden aan den ministerraad, waarin met aandrang wordt, gevraagd, onmiddellijk maatregelen tegen de valutaconcurrentie te nemen. De nieuwe daling van de mark wordt een ramp voor de confectie- nijverheid genoemd. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. Vergadering van Dinsdag, 9 Januari. De Voorzitter deelt mede, dat de Cen trale Afdeeling besloten heeft morgen, over morgen en als-overmorgen tot 's middags 2 uur te bestemmen om verschillende wetsontwerpen in de afdeelingen te doen onderzoeken en voorts dat, met het oog op hét vele werk en om niet te veel op één persoon te laten drukken, in elke afdeeling vier rapporteurs zullen worden be noemd, namelijk één voor de A's, één voor de B's, één voor de C's, en één voor de D's. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voor zitter de vergadering. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Verbouwing Raadzaal Stadhuis. Door den Directeur van Gemeentewerken is het volgend schrijven aan den Raad gericht Na overleg met de Commissie voor Gemeente- Werken heb ik de eer U hierbij toe te zenden een plan voor vergrooling van de Raadzaal welke in verband met de volkstelling door de verkie zingen van dezen zomer, waardoor het aantal raadsleden met vier wordt uitgebreid, noodig wordt. Door vergelijking van de beide platte gronden van bestaanden en nieuw te maken toestand zult U zien, dat vergrooting van de Raadzaal is verkregen door het daarbij trekken van de ne- venliggende ruimten. De nieuwe Raadzaal is ruim voldoende voor het aantal raadsleden na de a.s. verkiezing, zelfs kan door plaatsing van een kleine tafel tegenover die van B. en W, het aan tal raadsleden nog met zes worden vermeerderd. De publieke tribune is iets grooter dan de tegen woordige. De pers heeft echter een eigen afdee ling gekregen aan de andere zijde van den ingang der aaal.Achter de tafel van B. en W. is de schoor^ steen geplaatst, die thans in de Commissie-Kamer staat. Deze Kamer is verplaatst naar de tegenwoor dige secretariskamer en heeft door een kleine deur verbinding met de Raadszaal. De privaten en trap naar den zolder, die zijn opgeruimd zijn verplaatst. De ruimte voor de zoldertrap is gevonden door het Wethouders- kamertje iets te verkleinen en de daarin aanwe zige kasten op te ruimen. Onder deze trap is een privaat geplaatst voor B en W en Raadsleden; de overige privaten voor het personeel zijn onder gebracht in het sousterrein tegenover een nieuwe trap naar beneden, die begint in het wachtka mertje achter de bodekamer De oude trap, die zeer uitgesleten is, kan dan vervallen, waardoor de nieuwe kamer voor den Secretaris grootere af metingen krijgt. Omdat de nieuwe trap naar beneden door het kamertje der typisten gaat is voor deze een nieuw vertrekje afgetimmerd, waarbij tevens een privaat voor dames is gemaakt. Het overblijvende van hun vroeger kamertje is bij het archief gevoegd om dat te vergrooten. Eindelijk is ten gerieve van Afd. A. de beneden ruimte voor de trap naar den zolder met deze afdeeling verbonden en van een raam en vloer voorzien om te dienen voor meerdere bergruim te voor die afdeeling. De kosten van de verbouwing worden geraamd op 17000.— Hierbij komt voor meubileering Raadzaal een bedrag van ƒ2000.zoodat totaal een crediet van ƒ19.000.moet worden aangevraagd. Lezing. Gisteravond is in den R.K. Volksbond de 5e cursusavond gegeven waarop mevr. Alb. Steenhof-Smulders een lezing heeft gehouden over Woninginrichting en huiselijkheid De heer v.d. Weyden opende de vergadering met den christeljjken groet en na een korte inleiding gaf hij het woord aan de spreekster. Spr. wil eerst bekennen, dat zij eenigszins huiverig is om over het aangekondigde onder werp te spreken daar alleen een bekwaam ar chitect in staat zou zijn de woninginrichting vol doende te belichten. Daarom zal spr. het technische zooveel mo gelijk vermijden om het des te meer te hebben over de huiselijkheid, die vanzelf een goede wo ninginrichting ten gevolge heeft, want het is opmerkelijk dat in de landen waar de huiselijk heid 't meest in eere is, de inrichting der woning ook op 't hoogste peil staat. Engeland en Holland zijn de landen die daar bovenal in uitmunten, men leeft in andere lan den meest buitenshuis, in eerstgenoemde landen bloeit het huiselijk familie-leven. Wat is er noodig om een huis prettig en ge zellig en smaakvol in te richten Een ruime beurs is daar altijd nog niet voor noodig. Op de eerste plaats komt de zindelijkheid, want in een vuil huis kan de gezelligheid niet tieren en 't ge volg is dat de man zijn genoegen buitenshuis zoekt. Op de tweede plaats moet er in huis orde zijn in de verschillende verrichtingen als een ideaal bepleit spr. een afzonderlijk hoekje, waar de kinderen vrij kunnen spelen dat voorkomt veel wanorde. Toch moet spr. voor overdrijving waarschu wen, een huis moet niet ontaarden in een model kamer, vooral in de huiskamer mag gerust het persoonlijke naar voren- treden. Op de derde plaats komt cle meubileering, met een weinig moeite en zonder veel kosten kan men zorgen voor overeenstemming tusschen de yerschillende voorwerpen. Tegen de wandversiering wordt nog het meest gezondigd, alles wordt maar opgehangen in een smakelooze overdadigheid. Bloemen in huis geeft eveneens veel vriende lijkheid, terwijl ook de huisdieren tot de gezel ligheid het hunne bijdragen. Als een andere aantrekkelijkheid van den huiselijken haard bepleit spr. een goede zinde lijke verzorging van de maaltijden en het vieren van intieme familiefeestjes. Bestaat, vraagt spr, huiselijkheid alleen in het verbieden aan de huisgenooten om deel te nemen aan de vermakelijkheden buitenshuis, terwijl men niets doet, om het de huisgenooten aangenaam te maken Wanneer de moeder een goed opvoedster wil wéken dan moet zij door vreugde te scheppen het thuis blijven tot een vreugde maken. Dat vreugde scheppen kan door eenvoudige middelen worden verkregen. Wanneer de ouders een open oog voor de natuur hebben, voor al het mooie rondom hen, dan kan die liefde voor wat God laat groeien en leven heel goed aan de huise lijkheid dienstbaar worden gemaakt, want het veredelend werken van het natuurschoon op het kindergemoed zal hen later van verkeerde plaatsen afhouden Leer ook de kinderen liefde voor de goede lectuur,voor mooie platen en voor andere schoone dingen, wijs de kinderen daarop en hun kunstzin zal zich van zelf ontwikkelen. Teveel wordt de kinderen, ook op school, de glorie van de mannen des krijgs boven die van de kunstenaars voorgepreektde schade voor het kind daaruit voortvloeiend toont spr. duidelijk aan. Een warm pleidooi houdt spr. voor muziek en zang, die opvoedend werken en het reine genoe gen verhoogen evenals de letterkunde, want in ieder mensche sluimert de poëzie maar de over beschaving en banaliteit werkt moordend. Het mooie gebruik van 't voorlezen, zooals het vroeger bestond is een machtige versterking voor den band, die de kinderen aan 't huis bindt. Wanner wij dat alles betracht hebben vervolgt spr., dan blijft er nog een kunst om te beoefenen over, n.l. het aankwecken van het sociaal gevoel, want tusschen maatschappeij en gezin moet de wisselwerking blijven bestaan en bovendien zijn wij het als christenen verplicht om met onze naasten mede te leven en mede te voelen. Wat wij zelf bezitten moeten wij aan anderen mededeelen. De offervaardigheid en het woekeren met de talenten ons gegeven wordt tenslotte dooi spi. in een mooi gedicht verheerlijkt. Een hartelijk applaus loonde de spr. voor haar hooggaande en verheffende lezing. De voorzitter dankte daarna in goed gekozen woorden sprak de hoop uit dat de aanwe zigen met 't gehoorde hun nut zouden doen en sloot daarna de vergadering met den christelijken groet. Toonkunst. Drie jonge krachten hebben gisteravond in Musis" de Toonkunst-uitvoering gegeven de pianiste Ma ie Erdtsieek, uit Haarlem, Mej. Marie Heymans, zangeres, uit Utrecht en de violist Jan v. Leeuwen, eveneens uit Utrecht. De opkomst van het Schiedamsche publiek Was voor de artisten niet erg bemoedigend, de zaal was maar karig bezet, maar toch hebben zij zich hierdoor niet laten beinvloeden en de aanwezigen, met een rijk afwisselend en zeer mooi program een genotvollen avond weten te verschaffen. Met de Sonate in D. van G. F. Handel werd de avond begonnen. Dit werk is technisch niet zoo zwaar, maar in muzikaal opzicht vordert het hooge eischen, waaraan de pianiste en violist over 't algemeen vrij goed voldeden vooral de violist had gelukkige momenten. Mej. LIeymans, die gedurende het concert drie maal met een aantal liederen voor 't voet licht trad, heeft ons in bijna ieder opzicht voldaan Haar sopraan geluid is bijzonder aangenaam en lief, technisch reeds vrij goed geschoold en in alle registers mooi ontwikkeld. Een enkele keer een kleine onzuiverheid zien wij bij haar gaarne over 't hoofd. Reeds direct met haar eerste lied „Pur dicesti" van A. Lotti had zij het'publiek voor zich gewonnen „D'une prison" van R. Hahn, een lied van subtiele schoonheid en ver hevenheid, zong zij tweemaal Verrukkelijk was ook haar verklanking van G.Mahler's „Idans und Gretha", een lief en lustig liedeke, terwijl van haar Hollandsclie nummers „Een liedje van de Linde" van Dr. Joh.Wagenaar wel 't beste in den smaak viel. Gezamenlijk speelden verder Marie Erdtsieek en Jan v. Leeuwen nog een gedeelte van Lalo's Symphonie Espagnolle, een zeer karakteristiek stuk en gedeeltelijk de Suite op. 34 van Fr. Ries. In Lalo's symphonie was de violist met tijden zeer goed en artistiek op streek, jammer, dat hij op 't slot van het andante wat van streek raakte en daardoor wat onzuiver werd. Toch kunnen zijn praestaties over 't algemeen als zeer waardeerenswaardig genoemd worden, even als die van de pianiste, die echter in haar solo- nummers Intermerzo, van Brahms, Barva- iolie, van Chopin en Rigoletto fantasie van Fr. Liszt, nog duidelijker bewees, dat zij over groote technische en muzikale talenten beschikt, al is zij dan nog zeer jong. Met waarlijk innerlijken drang droeg zij de zware werken voor en zelfs de lastigste techniek, zooals alleen Liszt die kan vergen, bracht haar niet in verwarring. Opgetogen waren dan ook de aanwezigen over de praestaties van alle drie, die zeker een uit verkochte zaal hadden verdiend. Nieuwe auto-dieusten. Er bestaan hier ter stede plannen om auto diensten in te stellen vanaf het Stationsplein naar het Rozenburger- en Wilhelminaplein. Ongetwijfeld zullen bedoelde diensten in een behoefte voorzien. Waarschuwing. De commissaris van politie waarschuwt de ingezetenen voor een sujet, die door aanbieding van lekkernijen, kinderen tracht mee te lokken. Ouders weest dus op uw hoede. „Fidelio." Naar wij vernemen, zal de gemengde Zang ver. „Fidelio", directeur de heer A. M. den Draak, op Zondag 4 Februari opvoeren „Franchemont, de Marskramer, Operette in drie bedrijven van M. Schuil. Dit werk is in meer dan zestig plaat sen van ons land met het meeste succes opge voerd de allergunstigste recensies zijn er van voorhanden. Volksbadhuis. In de weck van 15 Jan. 1923 werden ge nomen 456 baden. lste klasse kuipbaden 31, regenbaden 71. 2de klasse kuipbaden 30, regenbaden 315. Kinderbaden- 9. Gister vervoegde zich bij de huismoeder V. in de Vriendschapstraat een jonge man, die onder het voorwendsel, dat hij was gestuurd door een zoon van de vrouw, en met allerlei leugens ecyi bedrag van 7.50 in handen wist te krijgen. Het bedrog kwam weldra aan het. licht,maar naar den dader tast men nog in het duister. De Minister van Financiën heeft aan Frits M. Beukers' Verwarmings-Mij. alhier, opgedragen den aanleg der centrale-ver warming in het Laboratorium voor Tuinbouw- plantenteelt van de LandbouwhoogeschooF te Wageningen. UIT ROTTERDAM. Men schrijft ons pan de „Tijd. De gemeente Rotterdam maakte in de dure oorlogsjaren een contract met een aannemers firma voor werkzaamheden aan het plan der Kralingsche plas en om deze firma ter willde te zijn,werd bepaald, dat als de kolenprijs, destijds 50 per ton, zou stijgen, de aannemer in even redigheid meer geld zou krijgen. Men vergat te bepalen wat zou gebeuren bij daling der prijzen. De daling is thans zoo enorm, dat het prijsver schil was gestegen tot een half millioen, welk bedrag de gemeente den aannemer bij civielge- ding betwistte. De rechter beslistte echter dezer dagen, dat de betrokken firma ingevolge de overeenkomst moet worden uitbetaald op de basis van 50 per ton. Zou zoo iets in een particuliere onderneming ook wel eens voorkomen. B. A. J. WITT KA MP F, MOUTWIJN JENEVER „Absoluut spiritusvrij Zacht Vol Smakelijk. Verkrijgbaar per glas en per maat en Iop kruiken en flesschen voorzien van Stedelijk Etiket van Echtheid, bij Gemengd Nieuws. Ontplof fin g. In een werkplaats van het Artilleriepark te Arnhem nabij het park Sonsbeek was gisteren de opperwachtmeester bankwerker Everaarts, een onderofficier met meer dan 28 dienstjaren, bezig met kruid ver branden. Waarschijnlijk door onvoorzichtig heid is een vonk in een nabijstaande kruitkist gevlogen. Een hevige ontploffing volgde en de opperwachtmeester werd totaal in stukken ge reten. De parkknecht Wommerson werd zwaar gewond aan beide beenen en de soldaat Bon- gaerts licht gewond aan het hoofd. Van het gebouwtje, Waarin de ontploffing plaats vond, zijn alleen de muren heel gebleven. Liet dak is totaal vernield. Wommerson is hedennacht overleden. Oplichting. Gisteravond ongeveer 8 uur werd aangebeld aan de woning van den gezant van Venezuela in Den Haag, den heer José I. Gardenas, aan het Lange Voorhout 35. De Huishoudster, die alleen thuis was, deed open en werd in de gang overvallen door twee binnen dringende mannen, die haar bonden en in het sousterrein droegen. Op het hulpgeroep van de huishoudster kwa men eenige chauffeurs, die buiten gestationneerd stonden, toesnellen ze wisten de huishoudster te bereiken door het kelderraam in te trappen. Toen de chauffeurs binnenkwamen, waren de twee indringers, die niet den tijd hadden ge had iets van waarde mee te nemen, reeds gevlo gen. Van zeeppoeder gesnoept. Zon dagavond, terwijl de kinderen van den schoen maker Hofhuis te Zwolle alleen tehuis waren, heeft, volgens het „Hbl.", het vierjarig dochter tje een deel van een zakje zeeppoeder opgegeten, l oen de ouders kwamen leed het kind aan hevige benauwdheden. Het werd naar het ziekenhuis vervoerd, waar men direct overbrenging naar het ziekenhuis te Groningen noodzakelijk oor deelde. Een gezonde plaats. In Serooskerke (Schouwen-Duiveland) in in 1922 geen enkel sterfgeval voorgekomen. De verdwenen gift. Het gerucht loopt dat een bedrag van 1000, door M.A. van Wei deren baronesse Rengers, na de voltrekking van haar huwelijk op 6 April met jhr. W. G. Groe- ninx van Zoelen, den burgemeester van Raalte ter hand gesteld, bestemd voor het protestant- sche en R.K. Armbestuur aldaar, die besturen nooit zou hebben bereikt. Naar men meldt, kan worden aangenomen, dat een gerechtelijk on derzoek hirnaar zal worden ingesteld. De regeering heeft ook nog geen décharge verleend van het door denzelfden overheids persoon gevoerde beheer over de gelden van het Fransche vluchtelingenkamp te Raalte. Moordaanslag. Te Musselkanaal is gisternacht een moordaanslag gepleegd op den rijwielhandelaar A. Grenneman uit Winschoten. Hij kreeg een messteek in de keel en werd van portefeuille en geld beroofd. Vanmorgen zijn in verband hiermee drie personen gearresteerd. Ongelukken. Bij een bedrijfsongeval in de staatsmijn Emma is gisteravond demijnwerker G. omgekomen. Bij het eten van een stuk appel is eenkind van den bloemist W„ te Noordwijkerhout ge stikt. In het gasthuis te Leiden, waarheen het vervoerd werd, kon men slechts den dood con- stateeren. Nette manieren. Op een gecombineer de vergadering van de afdeelingsbesturen van den modernen, R. K. en Christ, bond van bouwvakarbeiders, die een staking hadden geproclameerd aan het werk aan het Centraal station te Amsterdam, met de besturen van de syndicalistische organisaties hebben de acht aanwezige syndicalisten de drie niet-syndicalisti- sche bestuurders aangevallen. De bestuurder van de Christelijke organisatie wist echter bijtijds uit het gedrang te komen. De twee anderen, Hese laar en Brants, waren tegen deze overmacht riiet bestand en werden ernstig mishandeld. Vermoed wordt, dat hier opzet in het spel is en dat de aanvraag om een onderzoek een voorwendsel was om de drie bestuurders bij elkaar te hebben. Brandstichting. De Ilaagsche politie heeft te Meppel gearresteerd den 67-jarigen B., die verdacht wordt van brandstichting in zijn woning aan de Ten Hovest.raat 79 Den Haag, in welke woning Zondag begin van brand werd ont dekt. De aangehoudene heeft bekend, dat hij onder den druk van financieele omstandigheden, tot deze daad is overgegaan. Gewond. Te Terapelkanaal is de agent van politie B. gister levensgevaarlijk gewond door een mes- of dolksteek. De dader is gevat.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2