DA&BLAD SCHIEDAM EPS OMSTREKEN. 46ste Jaargang. Vrijdag 12 Januari 1923. No. 13537 Bureau KOEM ARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnem enten per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel- Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer beslaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Buitenlandseh Nieuws. IN HET ROERGEBIED. De bezetting van Essen is gistermiddag 4 uur voltooid. Enkele duizende Franschen en wat Belgen zijn onder groote nieuwsgierigheid van de bevolking, die zich echter betrekkelijk rustig hield, de stad binnen getrokken en hebben o.m. het .stadhuis, det post- en telegraafkantoor en het spoorwegdirectie-gebouw bezet. Behalve Essen hebben de Pransche troepen nog Bruckhausen, Gclsenkirchen en Rattingen bezet. Tiet voorbeeld van het Rheinisch-Westfalische Kolensyndikat heeft navolging gevonden. De Deutsche Ammoniak-Verkaufsverein, de Ku- maronharz-Verkaufsverein en het Deutsche Ben zol-Verband te Boehum hebben hun gebouwen verlaten en zijn naar plaatsen buiten het bezette Roergebied verplaatst. Er loopt in deze streek namelijk een hardnekkig gerucht, dat ook de stad Bochum door de Franschen zal worden bezet. Het gerucht is in de wereld gekomen door dat de Franschen de plaats Wattenscheid hebben bezet, die slechts eenige kilometers van Bochum is gelegen. Te Essen hebben de leden van de mijnaan- deelen-beurs die op den gewonen tijd in de beurs waren bijeengekomen, besloten als pro test geen zaken te doen. Eveneens werd de effectenhandel van kantoor tot kantoor, be nevens de deviezenhandel gestaakt. Tal van win keliers hadden gisternamiddag hun zaken ge sloten. Het bericht, dat dr. Luther als minister van Levensmiddelenvoorziening zou aftreden, is on juist. Dr. Luther heeft zich naar Essen begeven, waar hij eenige dagen zal vertoeven om de be volking van zijn vaderstad te steunen. Wat de communisten in het Roergebied de komende dagen nog van plan zijn, schijnt volgens de „Tel." niet veel goeds te voorspellen. De bezetting van Essen, zegt het blad, heeft in alle plaatsen in de omgeving van die stad tot groote nationale demonstraties aanleiding gege ven. De communistische agitatie in het Roerge bied is weer met koortsachtigen ijver hervat. Te Essen hebben gevaarlijke provocaties plaats ge had. Een aantal jeugdige communisten zongen in de nabijheid der Fransche troepen de „Wacht am Rhein" en het „Deutschland, Deutschland über Alles." De Fransche troepen bewaarden echter een uitstekende discipline. In het geheele Roergebied wordt thans een strooming merkbaar, die het ergste doet vree zen. Naar heden is bekend geworden,- is er door de industrie van het Roergebied een groot plan uitgewerkt om de geheele economische organi satie van Wcst-Duitschland volkomen in de war te sturen. De groote industrieele organisa ties zullen worden verplaatst of ontbonden. De bijzonderheden omtrent deze plannen zijn reeds een openbaar geheim. Men schijnt voor sensa- tioneele gebeurtenissen te staan. Toch worden allen door de regeering tot ge matigdheid en berusting aangemaand 't, is ech ter de vraag, of men aan dezen oproep gehoor zal blijven geven. Wellicht zal o.m. Maandag een half uur worden gestaakt. Intusschen heeft Poincaré gister in de Kamer verklaring over de Fransche actie in het Roerge bied afgelegd en een vertrouwensvotum van de Kamer weten te bemachtigen, al ging 't er op sommige momenten rumoerig toe. In zijn critiek op het Britsche plan verklaarde Poincaré onder de aigerneene toejuichingen dei- Kamer, dat hij niet zal toestaan, dat Engeland en Frankrijk hun verschil van meening ten aan zien van de schadeloosstelling zullen voorleggen aan een uit bankiers samengestelde arbitrage commissie. Hoe machtig de internationale finan ciers ook mogen zijn, zeide hij, ik gevoel er niets voor hen tot de arbiters der wereld te verheffen. Zelfs in financieele aangelegenheden kunnen 'ie regeeringen de beslissing niet in handen 'eggen van de internationale financiers. Poincaré bevestigde, dat het bondgenoot schap niet verbroken is, omdat het berust op °nuitwischbare herinneringen en blijvende belan gen. Beide regeeringen zijn overtuigd van de noodzakelijkheid, het te handhaven. Spr. verklaarde verder„Wij wenschen Bhiitschbiiid volstrekt niet te verarmen. Wij zul len slechts verkrijgen, wat het redelijkerwijs gesproken, kan betalen-; in de eerste plaats Verlangen wij hout en steenkool, en voorts niaatregelen tot het herstel der Duitsche finan ciën. Wij zijn steeds bereid met Duitschland be sprekingen te voeren en het te helpen bij het npnemen van een buitenlandsche leening." Ook heeft Poincaré thans de verzekering, dat vmgeland hem niet in zijn actie zal storen. Gister kwam het Britsche kabinet bijeen ter bespreking van den huidigen toestand in Europa. Naar verluidt, besloot het kabinet tot voortzet- 1 Qg van zijn tegenwoordige politiek, namelijk et tot een zoo klein mogelijk minimum reducee- 'cn van de breuk tusschen de Britsche en Fran sche regeeringen. Zoo zal Groot-Brittannië ver tegenwoordigd blijven in de Commissie van Herstel en de Rijnlandcommissie, alsmede in den Raad van Ambassadeurs, en ook zal het Britsche bezettingsleger aan den Rijn blijven. In dit verband is het wellicht dienstig, er den nadruk op te leggen, dat Groot-Brittannië even verlangend is als Frankrijk om het door Duitschland in verband met de schadeloos stelling aan de geallieerden verschuldigd bedrag te innen. Groot Brittannië gevoelt geen onge motiveerde sympathie voor Duitschland, cn, al handhaaft het zijn standpunt, dat het niet kan deelnemen aan de door Frankrijk geno men maatregelen, welke het in economisch op zicht als nadeelig beschouwt, verlangt het vol strekt niet, dat deze maatregelen geen finan cieele resultaten zullen opleveren. Het zal Groot-Brittannië niet spijten, doch slechts ver wonderen. wanneer Frankrijk met de politiek welke het thans in dit opzicht volgt, succes sen zal bereiken. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. De sub-commissie voor de minderheden heeft gistermiddag haar Werkzaamheden besloten. De Turken aanvaardden ten volle de geallieerde voorstellen omtrent de amnestie met uitzonde ring van de toepassing daarvan voor 150 perso nen, die door de Turken gevaarlijk voor hun land worden beschouwd. De kwestie van de vrijstelling der christe lijke minderheden van den militairen dienst plicht in het Turksche leger werd opgegeven omdat de Turken er zich heftig tegen bleven kanten. Men verwacht evenwel dat de Turk sche regeering een wetsontwerp zal indienen om iederen Turkschen ondérdaan in de gelegen heid te stellen zich door de betaling van een bepaalde belasting aan den militairen dienst plicht te onttrekken. De kwestie van de uitwisseling der bevol kingen leidde tot een heftige woordenwisse ling tusschen Riza Noeri Bey en den tweeden Grieksche gedelegeerde. De Turken brachten een nieuw voorstel te berde voor de uitwisse ling der bevolkingen, krijgsgevangenen en gijze laars. Hassan Bey is gisteravond uit Angora terug gekeerd. Hij begaf zich onmiddellijk naar Ismet Pasja, met wien hij in besprekingen trad. Ver schillende leden van de Turksche delegatie be groetten Hassan aan het station. Reuter vernam van deze, dat de voorstellen van Angora tegemoetkomend zijn. EX-KONING CONSTANTIJN f Een telegram uit Palermo meldt het overlijden van Constantijn, oud-koning van Griekenland, prins van Denemarken. Liet bericht komt in zoo verre onverwacht, dat van een acute ziekte van den ex-koning tot dusver niets gemeld was zijn gezondheid was echter reeds geruimen tijd Wankel en de schokkende gebeurtenissen van het vorige jaar zullen daaraan wel geen goed gedaan hebben. Constantijn, de tweede Grieksche koning uit het huis Sleeswijk-LIolstein-Sonderburg- Glucksburg was den 21 Juli 1868 te Athene ge boren, als zoon van den eersten koning, prins Willem van Denemarken, die in 1863 onder den naam van George I, koning der Hellenen, den troon had bestegen en koningin Olga. In Maart 1913 besteeg Constantijn den Griek- schen troon, waarvan hij, zooals bekend twee maal afstand heeft moeten doen. Volgens een nader bericht, zou Constantijn zijn overleden aan een bloeduitstorting in de hersens. AANVAL OP MEMEL. De stad Memel is in staat van beleg verklaard. Na 9 uur 's avonds mag niemand zich meer op straat ophouden. Lithausche fascisten zijn naar de houtvesterswoningen in de buurt van Memel opgerukt en men vreest dat zij do stad spoedig zullen aanvallen. Volgens uit Memel ontvangen telefonische berichten bedraagt het aantal Litauers, die naar Memel oprukken, eenige duizenden. Een aantal hunner zijn gekleed als soldaten van het Litau- sche leger. De Poolsche consul te Memel heeft aan de Fransche autoriteiten verzocht, de Poolsche belangen aldaar te beschermen. Hij heeft het Poolsche consulaat aan de Franschen ov rge- dragen. Van het oppcrcommissariaat wordt vernomen, dat oorlogsschepen der ententemogendheden naar Memel zullen komen om de geallieerde bezettingstroepen aldaar te versterken. CHINA. Volgens telegrammen uit Canton is de civiele gouverneur van Kwantoeng naar Hongkong gevlucht. De militaire gouverneur van Hongkong zal eveneens vertrekken. Hij heeft blijkbaar de hoop op dc mogelijkheid van een verdediging van de stad opgegeven. De troepen van Kwangsi en Yocnan zetten hun opmarsch naar de stad voort. ALLERLEI. In bet Palace-hotel te Lausanne ontstond gister een twist tusschen Abdoel Hamid Bey en zijn landgenoot Mohammed Falii. Het geschil liep ten slotte zoo hoog, dat Abdoel Hamid bey een poging deed, zijn tegenstander van het leven te berooven. Zijn opzet kon echter nog wor den verhinderd. Hij is daarop door de politie gearresteerd. Naar de bladen melden, werd het testament van ex-keizer Karl gisteren in het bureau van den opperhofmaarschalk te Koeningsburg geopend. Het testament is gedateerd op 5 October 1921 en bevat bepalingen, welke betrekking hebben op dc voogdij over de kinderen van den ex-keizcr. Iersche rebellen hebben gistermorgen het spoorwegstation van Sligo in brand gestoken, dat met twee passagiers treinen volkomen werd ver woest. Den geheelep nacht door werd cr uit Sligo een hevig geweer- en machine-geweer-vuur ge hoord. Het geschil in zake de Berlijnsche markt hallen is geëindigd. De eigenaars der stalletjes zijn met het gemeentebestuur tot overeenstem ming gekomen over de te betalen pacht, en heb ben besloten, de stalletjes heden weer te openen De Amerikaansche regeering heeft gene raal Allen bevel gegeven de inscheping der te ruggeroepen Amerikaansche bezettingstroepen in het Rijnland voor te bereiden. Uit Antwerpen wordt aan „De Standaard" gemeld, dat de Duitsche schepen, die op weg zijn naar deze haven, de reis zullen onderbreken en zich naar Rotterdam zullen begeven, omdat zij vreezen, dat in de Antwerpsche havens hun la ding door de Belgische regeering in beslag zal worden genomen. De Engelsche admiraliteit zal er eerst daags toe overgaan het wrak van den Engel- schen kruiser Ariadne", die tijdens den oorlog 5 mijl van Eastbourne door 'n Duitsche duikboot tot zinken werd gebracht, op te blazen, aangezien het een gevaar is voor de scheepvaart. Binnenland. Beperking van drankproduetie. De Staatscommissie, welke minister Ruys voor eenige jaren heeft ingesteld om te onder zoeken de mogelijkheid oin de drankproductie te beperken, heeft zegt de Kruisbanier, in groote trekken een project goedgekeurd, waar in een samengaan nagestreefd wordt van drank bestrijders en drankhandelaars, ten einde tot een zeer geleidelijke beperking van de gedistil leerd-productie te komen. Dit project zal nader uitgewerkt worden in een rapport met concept wetsontwerp en concept-memorie van toelich ting. Wachtgeldregeling bij de spoorwegen. In verband met noodzakelijke bezuinigings maatregelen heeft, naar de Tel." verneemt, de directie der Nederandsche spoorwegen een wacht geldregeling voor het personeel ontworpen, dat mogelijk op de een of andere wijze overcompleet geraakt. Liet is niet de bedoeling deze regeling direct toe te passen. Slechts in de uiterste noodzakelijkheid zal er toe worden overgegaan. Nederland-Tsjccko-Slowakije. Er zijn tusschen de betrokken departementen besprekingen aangevangen over een handels verdrag tusschen Nederland en "Tsjecho-Slo- wakijc. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam, op Vrijdag 12 Januari 1923, des nam. 2 uur. Voorzitter de Burgemeester. Tegenwoordig zijn 22 leden. Afwezig met kennisgeving mevr. Koeten Ooms. Alvorens tot de gewone werkzaamheden over te gaan, spreekt de voorzitter bij deze eerste zitting in dit nieuwe jaar de leden van den Raad als volgt toe Mijne Heeren, De goede gewoonte in eere houdende, moge ik bij de opening dezer eerste vergadering in 1923 U en de Uwen en tevens alle ingezetenen mijne hartelijke gelukwenschen aanbieden, onder dankbetuiging voor de mij gegeven blijken van vriendschap en belangstelling. De schrikbarende afmetingen, welke de Werkloosheid in onze arbeidersstad heeft aan genomen, de weinige vooruitzichten, dat het aantal werkloozen zal verminderen,met daarmede gepaard gaande stilstaande of achteruitgaande bedrijven en fabrieken, noodzakelijkerwijze hoog opgevoerde belastingen bij verminderde draag kracht der bevolking, voorwaar, geen aantrekke lijk beeld waarmede ik mijn overzicht over het afgeloopen jaar moet aanvangen. Mogen deze zwarte schaduwen, die zoo zwaar op ons allen drukken en zeker niet het minst op ons, bestuurders dezer stad, ons echter niet ontmoedigen, doch integendeel ons aansporen om gezamenlijk, daarin op zoo uitnemende wijze bijgestaan door onzen Secretaris, alle krachten te blijven, inspannen in het vooruit zicht van een ommekeer ten goede in het wereld gebeuren, 'hetwelk alsdan moge bijdragen tot een opleving der industrie in onze. stad en wat daarmede gepaard gaateen ommekeer tevens, die dc groote beproeving,waaronder de arbeiders klasse en vele anderen gebukt gaan, in staat zij te verminderen of weg te nemen. Welken omvang de werkloosheid in onze gemeente heeft aangenomen, blijkt hieruit, dat op het eind van het afgeloopen jaar meer dan 3000 personen bij de Arbeidsbeurs als werkloos waren ingeschreven, terwijl het zich niet laat aanzien, dat dit aantal binnen afzienbaren tijd, althans aanmerkelijk zal verminderen. Aan uitkeeringen uit de werkloozenkassen wordt per week ongeveer 6000 betaald, waar van liet grootste deel voor rekening van Rijk cn gemeente komt De steun aan de „uitgetrokken" werknemers en andere in de rijksregeling genoemde groepen van werkloozen beloopt wekelijks een bedrag van rond f 15.000, van welk bedrag 75 voor rekening van het Rijk en 25 ten laste der gemeente komt, terwijl het begrijpelijk is, dat in deze tijdsomstandigheden de som der uitkee ringen door het Burgerlijk Armbestuur ver strekt, aanmerkelijk is gestegen. En het is mij een behoefte, hier een woord van dank te brengen aan de Directeuren van Armbestuur en Arbeidsbeurs, voor de goede diensten in dezen moeilijken tijd tot het goed functionneeren van deze takken van dienst bewezen. In verband met de werkverschaffing werd onge veer/ 200.000 uitgegeven,waarvan pl.m. 100.000 aan loonen der tewerkgcsteldcn. Geregeld werd er het geheele jaar door gemiddeld 75 man gewerkt aan de grondverplaatsing in West- Frankeland en Kortland, terwijl in de zomer maanden het begin der bebossching van den persput in Kortland, zoomede de ophooging van bouwterrein in Oud-Mathenesse plaats vond hetgeen aan ongeveer 45 man werk verschafte. Ondanks de bezwaren, aan de werkverschaf fing van gemeentewege verbonden, waarbij vooral de hooge kosten een groote rel spelen, biedt dit middel ter leniging van de werkloosheid echter tevens zoovele, U bekende moreele voor deden,dat ook in dit jaar het bereikbare ged aan zal worden om bij verschillende werken werk- looze arbeiders arbeid te verschaffen. Allereerst kan Worden genoemd de ophooging en verbreeding van Schielands Hoogen Zeedijk tot aan het pompstation, waarvoor door Uwen Raad een crediet van 69.000 is toegestaan. Vervolgens de voltooiing van de grondver plaatsing in West-Frankeland en Kortland, benevens die van de bebossching in Kortland, waarvoor de benoodigde gelden respectievelijk 25.000 en 11.000 mede zijn beschikbaar ge steld. Voorts moet nog woiden vermeld de voorge nomen ophooging van de tot verbindingsweg bestemde aarden baan van de Burgemeester Knappertlaan naar den Vlaardingerdijk, hetgeen op 20.000 is begroot. Onder de vele besluiten, door U genomen in het afgeloopen jaar, vermeld ik De totstandkomig der overeenkomst met Rotterdam inzake wederzijdsche belangen. Vaststelling eener Aigerneene Politieverorde- ning. Besluit tot het toestaan der gelden voor den bouw van een achtklassige school aan dc IJssel- mondschestraat der St. Willibrordusstichting. Besluit tot verbouw van het pand Broersveld 142 tot bureaux van het Burgerlijk Armbestuur en van de Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Op 1 November werden in gebruik genomen de Dr. Abraham Kuyperschool, van de Vereeniging voor Geieformeerd Schoolonder wijs, bevattende acht leerlokalen, en de Prinses Julianaschool, van de Vereeniging tot bevorde- iing van Christelijk Onderwijs, met negen leer lokalen. Ook werd een aanvang gemaakt met den bouw eener kerk ten dienste der Christelijk Gereformeerden. Ten behoeve van-de Brandweer werd m den loop des jaars de motor-gereedschapswagen m dienst gesteld. In het afgeloopen jaar werden 55 vergunnin gen ingevolge de Hinderwet verleend tot op richten of uitbreiden van inrichtingen, onder die wet vallende. De havengelden, fcrug- en sluisgelden, kade- en pontgelden en buur van haventerreinen brachten op 91387.8M/2 tegen een totaal van 118671.11 Va in 1921, alzoo een verschil van 27283.25. De resultaten over het afgeloopen jaar zijn, de omstandigheden in aanmerking genomen, niet bijzonder slecht te noemen. Aan havengeld werd, niettegenstaande de aigerneene malaise, slechts ƒ8855 minder ontvangen, terwijl aan brug- en sluisgelden 885.98 meer ontvangen werd dan in 1921. De zeevaart nam toe, niet alleen in reparatieschepen, maar ook in schepen, NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1