m 6 Stads- en Gewestelijk Nieuws, Laatste Berichten. 11 Jan. 12 Jan. f 11.771/4 f 11 797, - 0.0242 -0.024272 - 17.32 - 17.59 - 15.91 x/2 - 16.11 - 47.72 - 47.65 Weenen - 0.00375 - o.oo3/, -51.30 - 50.70 -67.95 - 67.927, - 47.10 - 47.077, -- 2.515/8 - 2.5274 - 39.60 - 39.587, - 12.51 -12.54 WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. 11 Jan. 12 Jan. Londen 11.7772 11.80 -17.40 - 17.70 - 16.20 New-York - 2.517, - 2.52 - 0.0245 - 0.0244 Zwitserland -47.777a - 47.75 Stockholm -68.— - 67.90 -51.30 - 50.70 - 47.30 - 47.15 - 0.00375 - o.oo3/, Telegrammen, Gemengd Mlsaiws. SPORT. welke hun lading hier geheel of gedeeltelijk ontscheepten. De visschersvloot was grootendeels nog tot werkloosheid gedoemd, terwijl de aanvoer van de visschende loggers niet groot was. De ontvangsten aan terreinhuur liepen aan merkelijk terug, een gevolg van overvloed van aanbod van opslagterreinen in Rotterdam, terwijl de terreinen in 1921 bijzonder voordeelig verhuurd waren. In liet afgeloopen jaar bedroeg de toename der bevolking 675 inwoners, n.l. 823 door meerdere geboorte dan sterfte, verminderd met 148 door meerder vertrek dan vestiging. Het aantal geboorten bedroeg 1231 het aantal vestigingen 1926. Er werden 387 huwelijken voltrokken. Het aantal inwoners op 31 December 1922 bedroeg 42163. Wat betreft het aantal voltooide woningen, dit overtrof wederom verre dat van het vooraf gaande jaar. Te zamen werden voltooid 395 woningen waarvan 274 door vereenigingen gebouwd en 121 door particuliere bouwers, waarvan een 80-tal op de basis van de premieregeling. In de tweede helft van 1922 werd aangevangen met den bouw van 84 woningen in Oud-Mathe- nesse door de Vereeniging „Volkshuisvesting 27 aan de Huysmansstraat door de Vereeniging „Eendracht" 99 aan de Gordonstraat door de Bouwvereeniging „Schiedam Vooruit" 181 aan den Overschiesehen weg door de firma Korsten Zn. 60 aldaar door D. J. van Bochove. Voorts ^ijn nog in aanbouw 52 woningen aan de Geervlietschestraat24 aan de West- Frankelandschestraat7 aan de Huysmans straat 30 aan het Fabriplein, alle door parti culiere bouwers, benevens 39 gemeentewoningen aan den Havendijk, terwijl nog verschillende plannen in voorbereiding zijn. Wat de openbare Leeszaal en Bibliotheek betreft, ook in het afgeloopen jaar mocht deze instelling zich in een druk bezoek verheugen. Het aantal houders van leeskaarten is ge stegen tot 2991. Per dag werden er tusschen 220 en 300 werken uitgeleend op Zaterdagen werd dikwijls de 1000 overschreden. In het personeel kwam geen verandering. Dit jaar waren voor het eerst twee dames als leerling ter opleiding in het bibliotheekvak werkzaam. Door professor Dr. Nijland werden voor een groot aantal belangstellenden een zestal popu lair wetenschappelijke lezingen gehouden. Ook werd een proef genomen met het organi- seeren van een tentoonstelling. Wijlen de heer Ary Prins heeft daartoe uit zijn eigen collectie welwillend verschillende reproducties naar schil derijen van oud-Duitsche meesters afgestaan. Deze tentoonstelling werd zeer gewaardeerd en druk bezocht. Ik moge hierbij een woord wijden aan de nagedachtenis van den heer Ary Prins, door wiens overlijden de leeszaal en bibliotheek een zoo groot verlies leed. Veel is hij voor die in richting geweest, met voortdurende belangstel ling volgde hij steeds wat daarin omging. Ten slotte nog eenige cijfers betreffende de technische bedrijven. De totale gasverkoop, zonder eigengebruik en verlies bedroeg 4.380.000 M3. een vermeerde ring bij het voorafgaande jaar van 230.000 M3. Het waterverbruik nam toe; afgeleverd wer- M3., een vermeerdering van den 1.577.068 15.018 M3. Het aantal electriciteitsverbruikers is toe genomen met ruim 800. Afgeleverd werd 8.270.000 K.W.U., een ver mindering van 930.000 K.W.U. bij het vooraf gaande jaar. Niettegenstaande dus het aantal verbruikers met 800 vermeerderde, is de aflevering belang rijk afgenomen, waarvan de malaise in de in dustrie als oorzaak beschouwd moet worden. Is aldus in het afgeloopen jaar, dank zij Uw medewerking, menig belangrijk besluit genomen en menig werk tot uitvoering gekomen, ook thans moeten de ongunstige tijdsomstandig heden waarbij een teruggang der inkomsten belasting niet kan uitblijven, gepaard met een toeneming van den schuldenlast, al staan daar ook bezittingen tegenover ons nopen, behoed zaam te blijven en vooral financieel een voor zichtig beleid te voeren, ten einde in staat te zijn de stijgende nooden zooveel in ons vermo gen is, te kunnen lenigen. Mogen wij aldus gezamenlijk onder Gods zegen arbeiden tot heil onzer gemeente De heer S c h r e u d e r, als oudste in jaren, beantwoordde deze rede als volgt Mijnheer de Voorzitter, Ook ditmaal nog geroepen zijnde om volgens goede gewoonte namens den Raad met enkele woorden de rede te beantwoorden met welke U deze eerste zitting in'het pas aangevangen jaar heeft geopend, zij het mij vergund U allen eerst te danken voor de goede wenschen ons toe gebracht. Wederkeerig bied ik U namens den Raad onze beste wenschen voor U en de Uwen, ook het geachte College van Burgemeester - Wethouders en Secretaris wordt door mij namens den Raad de beste wenschen aangeboden. Mijnheer de Voorzitter, Als wij om ons heen zien de groote werkeloos heid met al haar gevolgen, ja dan is het duister om ons heen en waar men het oog slaat donker heid. Treurig is het te zien, dat stoere ijverige man nen gedoemd zijn met slappe handen en trage knieën te gaan, waar wij dit het allerminst wen schen. Doch mijnheer de Voorzitter, in al dat donker blijft toch de star der hoop. Als de wachter van den nacht wordt uitgezien naar het eerste morgengloren. Arbeiders en Werkgevers zullen dan, bij het krieken van den dag der Verademing, samen hun krachten aan wenden tot herstel onzer geschokte samenleving. Moge die tijd spoedig daar zijn. Mijnheer de Voorzitter U schetst zoo juist de benarde positie waarin arbeiders en anderen zich bevinden en de beproevingen, welke zij doorma ken. Wij gevoelen de groote verantwoordelijkheid ten aanzien van deze onze medeburgers en zullen ver de financieele draagkrachten onzer ge meente het gedoogt, dezen zwaren druk verlich ten en hij stand verleenen. Bij ervaring weet ik, dat deze bijstand hoe bezwarend ook voor onze gemeente, niet kan verhinderen, dat velen tot bittere armoede ver vallen. Een schoone taak is thans weggelegd voor diegenen welke het voorrecht hebben nog een behoorlijk inkomen te genieten. Mogen wij het groote gebod „Hebt uwe naasten lief als U elven," in toepassing brengen. Wel is het waar dat de geheele burgerij zich moet beperken in haar uitgaven en levenswijze, toch is het goed kennis te nemen van het leed dat elders geleden wordt om te trachten dit zoo veel mogelijk te verzachten. De armen hebben vaak nog armeren voor oogen en deelen met el kaar hun sober maal. Moge de gansche burgerij dat voorbeeld volgen en ervaren hoe goed het is, wel te doen, voorbij ziende alles wat daarbij in den weg zou kunnen staan. Mijnheer de Voorzitter, *öm niet in herhaling te treden zal ik U niet op den voet volgen, waar U uitvoerigin herinneringbrengt de verschillende werken voltooid of in bewerking. De burgerij zal daarin eenigzins zien den omvangrijken arbeid, die gevraagd wordt van het College en de raads leden, in hunne Commissiën. En als dan zoo wij hopen in afzienbaren tijd de draagkracht onzer gemeente het toelaat, groote werken tot uitvoering te doen komen, dan zal zeker College en Raad daar dankbaar gebruik van maken tot opbouw en bloei onzer gemeente. Maar vooralsnog zullen wij rijpelijk moeten overwegen in hoeverre de draagkracht onzer gemeente zulks gedoogt. Laten wij thans met moed voorwaarts gaan, doen wat in ons hereik is, elkander begrijpend en waardeerend, allen medewerkend tot heil van onze gemeente en haar inwoners. Geve God ons daartoe Zijn onmisbaien zegen De notulen van 10 en 24 November 1922 worden hierop vastgesteld en die van 13 en 22 December verdaagd. Voorts doet de voorzitter mededeeling van de goedkeuring door Ged. Staten van eenige raadsbesluiten. Ingekomen stukken Van B. en W. het proces-verbaal voor kasop- neming bij den gemeente-ontvanger. Kennisgeving. Idem een voorstel van den heer G. Schipper, onderwijzer aan school G2 overeenkomstig zijn verzoek eervol ontslag te verleenen zulks m$t ingang van nader door het College te bepalen datum. Hiertoe wordt besloten. Van den heer W. L. B. J. Dekker schrijven, waarin hij in verband met zijn vertrek uit deze gemeente verzoekt hem eervol ontslag te ver leenen als lid van de Com. van Toez. op het L.O. Het ontslag wordt eervol verleend. Van het Harmonie Gezelschap „Oefening Baart Kunst" schrijven, waarin wordt geprotes teerd tegen een uitlating van het raadslid den heer W. Collé hij de behandeling van het verlee nen van een subsidie aan dilettanten—vereeni- van donder en bloed van woest er op losknallende franc-tireurs en fusilleerende Duitschers, lachtee het liefelijk sprookje van Repelsteeltje dat zich afwikkelt aan het hof van Dorea. Een koningin in hermelijn en purper,met dia deemenstaatsie-troon, die ondanks haar fleurige stoet van hoofsche hofdames met coquette om huifde lokkenhoofdjes en zijden gewaden, en een keur van pronkende jonkers in fluweel met de bepluimde barets en slanke degens, de loode ver veling gevoelt in benauwenden druk. Een pochende molenaar, die zoowaar optreedt met het plompverlorene van een eigengereid burgerman, meer belooft dan hij kan geven en aldus zijn lieftallig dochtertje in groote ver legenheid brengt. Een listige kabouter, die voor zijn geheimzin nige hulp een belofte afperst, die aan den loop der handeling een dramatische zwenking geeft totdat het rijmwoord op „evenveeltje" voor een blij-eindigend slot zorgt. Ziedaar in korte trekken de inhoud der operet te, die tot voldoening van alle aanwezigen gister avond in denVolksbond door een kleurige kinder schaar op initiatief van den R.K. Vrouwenhond ten bate van een R.K. Zusterhuis in de Drentsche venen werd opgevoerd. De kinderen hebben zich van hun taak naar behooren gekweten gevoelde zij zich in 't begin nog wat onwennig, het duurde niet lang of de gebaren werden losser, de stemmetjes vaster. Mej. Bruineman begeleidde voortreffelijk, des te verdienstelijker, omdat de kleuters wel eens neiging hadden om op de melodie een fantasie te geven. Het hartelijk applaus, dat na ieder bedrijf weerklonk hadden de kleine acteurs wel ver diend. Een Woord van lof aan den heer Jegers, en de dames Heggelman, Vredebrecht en Bruine man, die bij het instudeeren van dit stuk de leiding hadden, is hier Wel op zijn plaats. gingen. De heer Collé wil opmerken, dat in dit schrij ven eigenlijk een protest tegen een ander raads lid wordt uitgesproken, en niet tegen hem. Schrijven wordt ter visie gelegd. Van den heer Mr. J. H. C. Kok, bericht dat hij zijn benoeming tot lid der commissie voor het gemeente ziekenhuis aanneemt. Idem van mevr. G. Odé—Boekholt als lid der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. Idem van den heer M. Lemson, tot leeraar in de Fransehe taal aan den Gemeentelijken Han delsavondcursus en van den heer M. v. d. Bosch tot leeraar in schoonschrijven aan dézen zelfden cursus. Kennisgeving. (Zitting duwt voort). Gemeenteraad. Aanvullingsagenda voor de openbare vergade ring van den Gemeenteraad van Schiedam op Vrijdag 12 Januari 1923. Ibis. Aanbeveling van de Commissie van Toe zicht op het Lager Onderwijs ter benoeming van een lid van hare Commissie ter voorziening in de vacature ontstaan door het aan den heer W. L. B. J. Dekker verleend eervol ontslag. Aanbevolen worden 1. de heer Mr. J. IT. C. Kok 2. de heer J. C. W. GroeneWegen. 7. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een Huishoudelijk Reglement voor de Commissie tot Wering van Schoolverzuim in de Gemeente Schiedam. 8. Voorstel van B. en W. om ook voor 1923 aan Mej. P. Schrooten, eervol ontslagen werkster aan School C., een toelage toe te kennen. 9. Wijziging der gemeente-begrooting, dienst 1922. 10. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van de begrooting voor 1923 van de Commissie voor Onderwijs aan volwassenen. Zaterdagmiddag drie uur zal de operette, even eens in den Volksbond, in een kindervoorstelling herhaald worden. Het is te wenschen dat, en om de kinderen, en om het goede 'doel, de zaal beter bezet zal zijn, dan gisteravond. Nader vernemen We nog, dat, gezien het groote succes, de andere week Vrijdag, ook nog een voorstelling zal worden gegeven. Auto-omnibusdienst Scliiedam-Delït. De firma D. v. Leeuwen, die zooals men weet onlangs een auto-omnibusdienst Schiedam-Over- schie-Delft opende, zal vanaf Zondag, voor dien dienst, een nieuwe luxe auto-omnibus in ge bruik nemen, hetgeen ongetwijfeld niet alleen de passagiers, maar ook de ondernemende firma ten goede zal komen. Voor nadere bijzonderheden, verwijzen wij achterstaande naar annonce. Jubile. Zondag a.s. herdenkt de heer Th. Nahring zijn zilveren jubilé als zanger van het koor der Frankelansche Kerk. Prijsverlaging van sigaretten. Gisteren hield de Amsterdamsche Vereeni ging van Sigarenwinkeliers een vergadering in Café de Kroon te Amsterdam, ter bespreking van de bedrijfsresultaten van het oogenblik te Amsterdam. Na uitvoerige gedachtenwisseling werd, besloten, met ingang van 15 Januari e.k. en met behoud van de tegenwoordige qualiteiten, de huidige verkoopsprijzen der cigaretten te ver lag,en, met dien verstande, dat de sigaretten van lx/2 cent en daar beneden worden verlaagd met 1/4 cent, die van lr/2 cent tot en met 4 cent met 7, cent, en die van 5 cent en daarboven met 1 cent per stuk. Weerbericht. Verwachting Zwakke tot matigen N.W. tot Z.W. wind, aanvankelijk licht tot half bewolkt, later Wellicht weer toenemende bewolking, weinig of geen neerslag, aanvankelijk kouder. De Belladonna-vergifliging. De Haagsche Rechtbank deed heden uitspraak in de zaak der belladonna-vergiftiging. Een der hoofdschuldigen, A.D., Werd tot 7 aar gevangenisstraf veroordeeld (eisch 8 jaar), de beide vrouwen N.D. en G.S. respect, tot 1 jaar en 7 mnd, voorwaardel. gevangenisstraf, met een proeftijd van drie jaar. (eisch 2 jaar en 6 mnd.) De drukkersstaking. Naar we vernemen, wordt thans alleen nog aan enkele drukkerijen gestaakt te Zutphen, Apeldoorn en Almelo. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. Repelsteeltje. Op hetzelfde tooneel waar voor eenige weken „Pastor Bonus" werd gespeeld, het oorlogsdrama Hedenmiddag half twee, reed een jonge man, in hoogst overspannen toesLand, per rijwiel de Korte Haven in. 't Werd gelukkig opgemerkt door een voorbijganger, die dadelijk de hulp van den sluiswachter inriep om de red dingspogingen te beginnen. Door den drenkeling een touw toe te werpen, slaagden zij er ten slot te met'veel moeite in, hem weer op 't droge te brengen. In bewusteloozen toestand werd hij naar de Eau de cologne-fabriek „Lotus" vervoerd, waar Dr. Groenewegen, inmiddels ontboden, de levens geesten weer wist op te wekken. Daarna is de jongeman naar zijn woning in de Strijenschestraat gebracht. Meisje vermist. Nadat Zaterdagavond ten huize van mr. J. J. Veurman te Meppel een kleine oneerlijkheid was geconstateerd, heeft de 26-jarige dienstbode Maria Roozendaal bloots hoofds de woning verlaten. Zij is over het hek, dat den tuin scheidt van het wandelpark, ge klommen. Nasporingen leidden dien avond tot niets .en ook Zondag kwam er geen klaarheid in deze duistere zaak, toen de politie zich per auto begaf naar haar woonplaats Vinkenga in Friesland. Haar ouders waren toen nog geheel onkundig van het geval, evenals haar verloofde, die nabij Wolvega woont. Thans rijst het vermoeden aldus de „Tel." dat het meisje, te Meppel in het wan delpark is verdronken in de zich daar bevindende vijver of wel in de rivier de Reest,die ten Zuiden van het park stroomt. Met dreggen daar ter plaatse zal nu een aanvang worden gemaakt. Griezelig. Bij het verrichten van grond werken voor den bouw van een villa aan den Vallteveenschenweg, onder de gemeente Huizen, zijn de geraamten van twee manspersonen opge graven. Verbrand op het water. Te Noord- dijk (Gron.) is gisternacht het schip „Eendracht" eigenaar H.V., en geladen met pakstroo, geheel verbrand. Er is niets gered.Verzekering dekt de schade.De oorzaak van den brand is onbekend. MEMEL. BERLIJN, 12 Jan. draadloos) Volgens de bladen, heeft de Fransehe Opper-commissaris den staat van beleg over Memel afgekondigd. Op vele punten der stad was gisteravond machi- ncweervuur te hooren. BERLIJN, 12 Jan. (draadloos) Naar verluidt is ook over Dusseldorp den staat van beleg af gekondigd. De Duitsche minister voor de Kolen-gebieden heeft bevolen, dat alle voor het herstel bestemde kolen voor eigen gebruik naar het buitenland moeten gezonden worden. Te Berlijn wordt Zondag een groote protest meeting gehouden. DE DUITSCHE RIJKSDAG. BERLIJN, 12 Jan. (draadloos) De burgerlijke partijen stellen voor in de zitting van den Rijks dag van Zaterdag de Fransehe journalisten uit te sluiten. Het besluit van het Senioren-convent zal heden vallen. GRANTING. STOCKHOLM, 12 Jan. (draadloos) De Zweed- sche min. president Branting, zal op 29 Jan. a.s. naar Genève vertrekken, om deel te nemen aan de bijeenkomst van den raad van den Volkenbond DE STEMMING IN FRANKRIJK. PARIJS, 12 Jan. (draadloos) De Parijsche ochtendbladen sluiten zich aan bij de warme ovatie, die gister in de Kamer aan Poincarp werd gebracht. ITALIË EN FRANKRIJK. ROME, 12 Jan. (draadloos)-De Rossi heeft medegedeeld dat de parlementaire commissie in beginsel besloten heeft tot een Fransch-Itali- aansch handelsverdrag. ROME, 12 Jan. (draadloos) In officiëele krin gen wordt bevestigd, dat er geen sprake van is van een voorstel van Italiaanscli zijde tot het houden van een conferentie tusschen Italië Frankrijk en België, er is slechts sprake van een kwestie tusschen de regeering en den Italiaan- schen gezant te Parijs. ESSEN IN STAAT VAN BELEG. LONDEN, 12 Jan. (draadloos) De „Daily Mail meldt uit Essen dat de Fransehe autoriteiten den staat van beleg hebben afgekondigd. DE FRANSCIIE KAMER. PARIJS, 12 Jan. (draadloos) De Kamer heeft met 452 tegen 72 stemmen de motie van ver trouwen in de regeering aangenomen. De min derheid bestond uit 15 communisten, 50 socialis ten, 2 radicalen en 5 andere afgevaardigden 47 afgevaardigden onthielden zich van stemmen, waarvan 35 radicalen en 8 onafhankelijke socia listen.'n Groot gedeelte der radicalen stemde voor De S.F. en A.C. „Schiedam" geeft ter eere van zijn 15 jarig bestaan een feestavond met groot bal in 't gebouw „de Vriendschap". De zaal is geopend te 77, uur. Zie aanplakbiljetten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2