Het oude Kasteel. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN ^FEUILLETON. 46ste Jaargang. Vrijdag 12 Januari 1923. No. 13537. Bureau KÖEHAlïKT Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Dit nummer bestaat uit twee bladen T WEEDE BLAD Binnenland. Het havenbedrijf. In den Iiaag heeft gister een conferentie p.aats gevonden van de besturen van den Chr. Fabrieks- en Transportarbeidersbond, van den R.-.K. Transportarbeidersbond en van den Cen- tralen Bond van Transportarbeiders, zulks naar aanleiding van de gewijzigde voorstellen van de Schcepvaartvereenigingen Noord en Zuid be treffende de arbeidsvoorwaarden in het haven bedrijf. Aangezien de besturen van oordeel waren, dat in deze van de werkgevers niets meer te bereiken valt, hadden zij gezamenlijk be sloten, hun leden te adviseeren, de bedoelde voorstellen te aanvaarden. De volgende week zullen de betrokken organisaties ledenverga deringen houden, waarin over de voorstellen nader met de leden zal worden beraadslaagd, en vervolgens zullen ze aan een referendum worden onderworpen. De tot 1 dezer*geldende arbeidsvoorwaarden zijn verlengd tot Zater dag 20 dezer. Indien de organisaties de werk- geversvoorstellen niet aanvaarden, hebben zij na 20 dezer volle vrijheid van handelen, aange zien zij dan piet meer aan de door hen aange boden voorstellen gebonden zijn. Het drukkersbedrijf. Het bericht van het hoofdbestuur van den Algem. Nederl. Typografenbond, dat te Rotter dam nog gestaakt zou worden, is onjuist. Wel zijn een 25 leden van dien bond, verdeeld over drii drukkerijen, ontslagen en voor zoover noo- dig, door anderen vervangen. De typografenstaking te Groningen is ge ëindigd de stakers hebben do voorwaarden van de patroons die vrij willen blijven in de keuze van het personeel, dat terug zal komen, aange nomen. De „Eenheidscourant", het Noordelijk Dag blad, verschijnt vandaag voor het laatst, met twee bladen. Corps-diplomatique. Tot consul-generaal der Nederlanden te Lon den is benoemd de heer D. J. Steyn Parvé, laat stelijk consul-generaal van Nederland te Ant werpen Fijne politiek. De Woordvoerder der Vrijheidsbondsfractie in den Amsterdamschen Raad, de heer Stahle, sprak gisteren ongeveer „Onze fractie zou gaar ne zien, dat in zoo lang tijdsverloop (van 8 maan den) er een zesde wethouder bleef in het belang der zaken. Verschillende afdeclingen zijn zwaar belastMaar desondanks zal zij toch voor het voorloopig niet vervullen van wethouder Vliegen's zetel stemmen, omdat wij niet gaarne willen medewerken aan de verkiezing van een derden soc.-dcmocratischen wethouder en even min aan die van een tweeden katholieken." Even later verklaarde de woordvoerder der sociaal-democratische fractie, de heer Ed. Po lak „Onze fractie is voorts vóór deze voordracht (om het aantal wethouders tot 4 Sept. van 6 op 5 te brengen) omdat, ik wil het ronduit erken nen, deze voordracht onze partij te stade komt!" Een baken in zee. De typografenstaking, schrijft de „Resb.", die zoo bedenkelijk begon en zienderoogen ver liep, is nu zoo goed als voorbij. Nog slechts een ii Het slepende gewaad had zij voor een een voudig kort kleed verwisseld ofschoon zij het geweer als de beste hanteerde, was zij nog on gewapend. Een der verschrikten bij den arm te grijpen en terug te slingeren, was het werk van een oogenblik. Verontwaardiging had haar kracht verdubbeld de onverhoedsche duw van een zijde, waar hij geen aanval verwachtte, deed den man het evenwicht verliezen. Hij viel. voor de voeten van hen, die hij had willen ont- loopen. Aurora zag de bijl op zijn hoofd neervallen. De boeren behoefden geen aanmoediging meer. Nu zij een der hunnen hadden zien dooden, was hun wraaklust ontbrand. Een bange nacht volgde. Tegen den middag waren twee verdiepingen van den westervleugel in handen van den vijand. Het hoofdgebouw was van binnen langs geen der zijgebouwen te bereiken. Ilet, gold dus dak en zolders te verdedigen en uit het hoofdgebouw te bestrijken. XIII. Een korte pauze was ingetreden. paar steden laten een eindwprsteling zien. En overal leggen de stakers het loodje. Dat de aanval is afgeslagen, is zeker ver heugend, want waar zou het heen, als der gelijke ongemotiveerde stakingen succes be leefden En dat er slachtoffers vallen, is be grijpelijk. Het viel aanstonds te voorzien en is voorspeld. In een tijd van malaise, waarin vele werkgevers te veel arbeiders in dienst hadden maar ze hielden om ze niet broodeloos op straat te zetten, moest zulk een wilde staking op een debacle uitloopen. 't Is jammer voor degenen die nu toch op straat kwamen in Den TTaag alleen reeds, naar nader blijkt, ongeveer 80 - maar eigen schuld is hieraan niet vreemd. Moge men echter, als er sprake komt van terug nemen, ook bedenken, dat velen stonden onder dendwang der roode organisatie en onwillige bestuurders, hoewel ze zelf graag doorgewerkt zouden heb ben. Uit de eonfectie-industrie. In een Woensdag te Rotterdam gehouden ver gadering van den Landelijken Bond van Cori- fectiefabrikanten is de volgende motie met al- gemeene stemmen aangenomen De Landelijke Bond van Confectiefabrikanten, vergaderd met genoodigde vakgenootcn, stelt vast dat de nood in de industrieën zoo hoog is gestegen, dat zonder regecringshulp haar on dergang waarschijnlijk is verklaart de noodzakelijkheid dat, tot betere tijden aanbreken, zonder moordende valuta- concurrentie, de fabrieken geheel of gedeeltelijk gesloten moeten wordend en wekt aanverwante vakbonden op, mede te werken tot een besluit in dezen zin voor het ge- heele land. Gemengd Nieuws. Ro n d een tapverbod. De vorig jaar door den Gemeenteraad van Barneveld in het leven geroepen verordening tot sluiting dercafé's van Zaterdagavond 7 uur tot Maandagmorgen, heeft bij de caféhouders sterken tegenstand uit gelokt. En hoewel onlangs een aantal personen wegens overtreding zijn bekeurd, blijven de café's op de verboden uren nog steeds open, aisof in het geheel geen verordening bestaat. Te gen einde dezer maand zullen niet minder dan 39 overtreders voor het kantongerecht moeten verschijnen. Reeds nu is echter besloten om, bij veroordeeling, in appél te gaan, ten einde in hoogste instantie uitgemaakt te zien, of overtre ding van de verordening inderdaad Strafbaar is, wat velen betwijfelen. Ongelukken. Te Valthermond is J. P., dicht bij zijn woning, in het kanaal geraakt en verdronken. Te Vlaardingen is de bootwerker P. J., die Dinsdagnacht van den deklast van het stoom schip „Sygna" gleed en te water geraakte aan de bekomen verwondingen overleden. De 12-jarige de Gr. te Voorhout, is met een fiets ondci Oegstgeest gevallen, en kreeg van een juist passeerend artilleriepaard een klap voor het hoofd. Hij is naar het ziekenhuis te Leiden vervoerd. Zijn toestand is ernstig. Behalve een hevig gekneusd kaakbeenderengc- stel en gebit, is ook een hersenschudding ge constateerd. Klagers hebben geen nood. On langs klaagden ook de nioscopen. Ze gingen o.a. in Den Haag geweldig te keer tegen de hooge Advertentiëni 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Aurora liet aan den afgematten burchtzaten brood en wijn uitdeel en. 3ij zelve ging rond om hen toe te spreken en hunne wonden te ver binden. Wilbrant, die met doodsverachting op de gevaarlijkste punten had gevochten, poogde vruchteloos niet zijn afgerukten halsdoek het bloed te stelpen, dat uit een diepe snede boven zijn oog vloeide. Een korte aarzeling en Aurora trad op hem toe, deed hem neerzitten en legde met vaardige hand een voorloopig verband. Reeds boog zij zich over een anderen gekwet ste Daar schrikten allen op door een nieuwe los barsting van geweervuur. Een kogel drong door de gekruiste balken der versperring. Aurora liet een lichten kreet glippen. Vóór dat iemand begieep was ei gebeurd was, was Wilbrant toegesprongen, had Aurora's arm gegrepen en zijn halsdoek op de gekwetste plaats gedrukt. Vruchteloos gebood Aurora hem op te staan, vruchteloos trachtte zij haar arm los te wringen, Wilbrant luisterde niet. Een gebroken sabel lag naast haar. Zij hief dien op en sloeg toe, twee, driemaal. Wilbrant was weg. Zij had zich losgerukt. Nog rilde zij en meende zijn feilen blik te voelen. Zij achtte zich gehoond voor aller oog en dacht er niet aan, dat in de algemeene ontsteltenis aller blik naar het bedreigde punt gevlogen was. belasting. Die zou en moest er af, want. .men kon het niet meer bolwerken, de malaise werkt ook voor bun bedrijf. En als men niet gauw de belasting zou verlagen, zou men overgaan tot staking. O, mocht dat eens gebeuren, zoo hebben we toen gezegd Mocht er eens voorgoed een staking komen van die dingen, die, op een zeer enkele, stevig gecontroleerde inrichting na, alle om 't zeerst meewerken tot verderf des volks. Natuurlijk werd er allerminst gestaakt. Wil men nu een staaltje, hoe die klachten ge rechtvaardigd waren?DeNederlandsche Bioscoop trust kondigt een uitbreiding van kapitaal aan. Dat is op zich zelf al niet bepaald een teeken van slapte. Maar sterker is nog, dat het desbetreffen de propectus meedeelt, het netto-winstcijfer over 1922 te begrooten op. circa f 200.000. Dus 2 ton zuivere winst ondanks de belasting De bioscopen klagen met gezonde beenen (Resb.) Onvoorzichtigheid. Gistermiddag is van een in aanbouw zijn perceel aan de Uithoorn straat, hoek Amsteldijk, te Amsterdam, een stei ger ingestort. Deze steiger is te zwaar belast geweest met steenen en ofschoon timmerlieden de metselaars voor de gevolgen hebben gewaar schuwd, zijn laatstgenoemden toch doorgegaan met het opstapelen van steenen. Het gevolg was, dat het houtwerk bezweek en de steiger instort te. Drie werklieden die er op stonden geraakten onder het houtwerk, en de steenen. Zij werden bevrijd door andere arbeiders, die op het lawaai kwamen «toeloopen. De man, die er het ergst aan toe was, kreeg ribbenfracturen en schoudersblessures de andere had een onderbeen gebroken en de derde was aan het hoofd verwond. Per autobrancard van den geneeskundigen, dienst werden zij naar het Bin nengasthuis vervoerd. Hun toestand is niet levensgevaarlijk. Wapens in beslag genome n. Dins dagavond jl. werd, naar de „Manchestei; Guar dian" meldt, een inval gedaan in een huis in de Iersche wijk te Liverpool. Hierbij werden vijf personen gearresteerd. In het gebouw werden, naar verluidt, 10.000 patronen gevonden, voorts zes revolvers en een hoeveelheid springstoffen, welke verpakt waren, waarschijnlijk voor ver zending naar de rebellen in Ierland. De politie beschouwt deze vondst als een zeer belangrijke. Zij is een gevolg van de ont dekking van springstoffen en ammunitie, welke een week geleden in het havengebied plaats had. D e Am crikaansche drankwet. De republilceinsche afgevaardigde Upshaw van Geor gia verklaarde, in een rede in het Huis van Afge vaardigden, dat onder zeer veel openbare per sonen te Washington de dranksmokkclarij we lig tiert. Hij zeide, dat hij aan de federale autoriteiten een lijst zou verstrekken van of- ficieele persoonlijkheden, van wie hij bewijzen had, dat zij gebruik maken van sterken drank. Hij weigerde hun namen in het Huis te noemen. Explosie. Ten gevolge van een explosie in een vuurwerkfabriek te Napels werden vier personen gedood en verscheidene gewond. Aardbeving. In San Salvador is een aardschok gevoeld. De seismografische instru menten toonen aan, dat het centrum der aard beving zich ongveer 70 mijl van de stad San Salvador bevindt. Zij had niets bemerkt van het rumoer, de ver warring rondom haar. „Om Gods wil, hier is uw plaats niet langer, vermaande Grootvader, terwijl hij haar in een zijvertrek buiten het bereik der suizende kogels trok. De vijand had de storm op vier verschillende punten hervat. XIV. De Burchtvrouw had haar vertrekken niet meer verlaten na Aurora's bezoek zooals ge woonlijk was haar overprikkeling door uitput ting gevolgd. Moeder had haar te bed gebracht, toegesproken en getroost. Moeder als troosteres, zij met haar zachte, heldere oogen, waarin alle lief en leed van anderen zich zoo getrouw af spiegelde Geen wonder, dat de Burchtvrouw zich aan Moeder had gehecht en haar gesmeekt had haar niet te verlaten, zoolang Baron Sieg fried weg bleef. Grootvader had toegestemd, hoe hard het hem ook viel zijn eenige kind zoolang te moeten missen, hoe hard dat ook was voor Dr. Albrecht, den jongen assessor bij de Sturm- felser rechtbank, die zijn verloofde nu zoo weinig te zien kreeg. In spanning waren de dagen voor de beide jonge vrouwen in de afgezonderde vertrekken voorbij gekropen. In deze vertrekken, boven de portrettenzaal gelegen, drong het rumoer van den strijd slechts gedempt voor. Men was ei Grafschennis. Onbekenden hebben in* gebroken in de grafkelders van de familie von Moltke te Kresau in Silezië. De kist van den veld maarschalk is met geweld geopend. Twee jaar geleden was eveneens in de grafkelders ingebro ken. De familie von Moltke had daarop alle kostbaarheden uit de graven verwijderd, zoodat ditmaal geen buit in handen der inbrekers is gevallen. Vergiftiging. Te Fraustadt nabij Glo- gau waren gisteren arbeiders leege vaten aan het lossen. Daar zij vermoedden dat de vaten brandewijn hadden bevat, dronken zij de resten uit de vaten die, echter met methylalkohol ge vuld waren. Reeds 7 arbeiders en 1 vrouw zijn aan de ge volgen van de vergiftiging overleden. M ij ngasontploffing. Een Exchange telegram meldt uit Bombay dat in de Ranigan- mijnen in Bengalen een geweldige ontploffing heeft plaats gehad. Volgens nog niet bevestigde berichten zijn tachtig mijnwerkers gedood. M ij n bran d. Door de ontploffing van een benzollocomotief is Woensdagavond eengedeelte van de Abwehrgrube bij Hindenburg in Opper- Silezië in brand geraakt. Vijfhonderd veertig mijnwerkers zijn daar door van de buitenwereld afgesneden. Zij zijn vermoedelijk verloren. De Ku-Klux-Klan. In de even ge heimzinnige als gruwelijke moordhistorie te Merrouge in den staat Louisiana, V.St., waarbij de plaatselijke afdeeling van de Ku-Klux-Klan betrokken is, wordt thans eenige licht verspreid, waaruit schijnt te blijken, dat de plaatselijke bestuurder van de Ku-Klux-Klan, de voormalige burgemeester, en de commissaris van politie tot de moordenaars van Daniels en Richards moeten worden gerekend. De zaak werd ont huld door een rijken planter, die vroeger tot de K.K.K. had behoord, zekeren Norsworthy. Deze had zich van de organisatie afgescheiden omdat hij zich niet kon vereenigen met de ruwe methode van het genootschap, dat de menschen die het kwijt wilde zijn liet oplichten, hall' dood ranselen en uit den staat verdrijven. Norsworthy deed zijn onthullingen ter terechtzitting, ten aanhoore van een talrijke schare. Hij getuigde onder eede, dat hij op 24 Aug., toen hij met zekeren G.W. Ancrews in een auto van Bastrop naar Merrouge reed, was tegengehouden door een dozijn in maskermutsen gehulde, gewapenden Dezen blinddoekten Andrews en voerden l'cm mee. Hijzelf mocht doorrijden. Later hoorde hij, dat Andrews was gegeeseld. Weliswaar had hij niet zelf gezien, dat Daniels cn Richards waren gevangen maar hij had vijl geblinddoekte lieden in een wagen zien wegvoeren door gemaskerden. Hij denkt dat daarbij ook Richards en Daniels zijn geweest. Volgens Nordworthy is Skipwith de hoofdman der plaatselijke K.K.K. groep. Deze had den vader van den vermoorden Daniels telefonisch gedreigd „dat hij hem wel krijgen zou." Finn. Econ. Mededeelingen. Het succes van dc staatslcening. Naar vanwege de emittenten van de nieuwe 6 pets. staatsleening wordt medegedeeld, zal op de inschrijvingen slechts circa 20 pet. worden toege wezen. veilig; eerst als het hoofdgebouw zelf in handen van den vijand was gevallen, kon hij hier binnen dringen. Het baatte niet, dat Moeder dit telkens en telkens aan de jonge zieke herhaalde. ooi zichzclve vreesde de Bruchtvrouv nieta haar bekommering had zich op haar man en haar kind saamgetrokken. Afschuwehj e a e reelen van strijd en moord achtervolg! n iaat het gevaar, waarin haar echtgenoot njna cage lijks verkeerde,Pstond haar levendiger voor den geest, en haar kind. Zij wilde het geen oogenblik uit de kamer hebben, zelfs niet in een aangrenzend vertrek, lag zij te bed, zoo moest zij de. min kunnen zien. Dikke omslagdoeken en dekens lagen voor den kleine gereed, in geval een lucht, nood- r i- bleek zij kende het bestaan van zakcli|k mees j een kelder, in de rots uitgehouwen, die in tijden van nood dikwerf dienst had gedaan en uit deze vertrekken was te bereiken. Bij „elke nieuwe losbars'ing vloog zij op, het oog gewend naar de verborgen trap, die daarheen afdaalde. Spijs noch drank waren in de laatste vier-en-twintig uren over haar lippen gekomen en zij had geen oog gesloten. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 5