DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN DITJES EN PATJES. 46ste Jaargang. Zaterdag 13 Januari 1923. No. 13538 Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. - P«bua 39. 'maaV Abonnementen per 3 maanden 2—, per week 15 cent, Iranco per Speciale conditiën.voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. toegezonden. Incassokosten worden herekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. EERSTE BLAD. Buitenlandsch Nieuws. IN HET ROERGEBIED. Yoorloopig blijft het in het Roergebied nog rustig maar toch blijkt uit de berichten wel, dat de Duitsche gemoederen zeer zijn gekwetst. Of er nog geen onlusten voorvallen, is nog niet .te zeggen. De vakvereenigingen hebben besloten in heel Rijnland-Westfalen, met inbegrip Van de Palts in alle bedrijven, ook bij de middelen van vervoer Maandagochtend een half uur te staken uit ver zet tegen de bezetting van het Roergebied door de Franschen. Vier groote mijnwerkersbonden hebben een proclamatie gericht tot de mijnwerkers in het Roerbekken, waarin zij zich aansluiten bij den eensgezinden tegenstand van het Duitsche volk tegen de bezetting, en verklaren, dat de bezetting van steden van vreedzamen arbeid met militaire macht een ernstige rechtsbreuk is en afbreuk doet aan de internationale economie en overeenstem ming. Het is mogelijk en zelfs waarschijnlijk, dat een aanval van aan het land en de bedrijven vreemde meesters op het leven van het Roer gebied moeilijkheden zou veroorzaken, waarvan men zich den omvang thans niet kan voorstel len. Ook zal door het binnentrekken van de bezettingstroepen de duurte en de nood der be volking stijgen. Thans is rust en bezonnenheid de eerste plicht. Men moet naast elkander staan als één eensgezind volk van werkende broeders. Gister meldden we reeds, dat Frankrijk geen kolen meer van Duitschland ontvangt. Naar aanleiding van deze verklaringen van den Duitschen Rijkskolencommissaris heelt Tirard, in overleg met zijn Belgischen collega, de volgen de opdracht gezonden aan de hoofdvertegen woordigers van de geallieei'de commissie in de Fransche en Belgische bezettingszones „Daar de Duitsche bladen vanochtend bekend hebben gemaakt, dat de Duitsche regeering bij algemeen bevel aan de ambtenaren in het bezette gebied heeft gelast de verzending van steenkool voor de vergoeding te staken, wegens de handel wijze van de Fransche, Belgische en Italiaansche regeeringen, laat ik, in overleg met mijn Belgi schen collega aan de hoofdvertegenwoordigers van de hooge commissie in de Fransche en Bel gische zones weten, dat dit algemeen bevel, daar het niet aan de goedkeuring onderworpen is van de hooge commissie voor het Rijnland, niet van toepassing is in de bezette landen. Dientenge volge zullen de ambtenaren, die zich volgens dit bevel zouden gedragen, onderworpen zijn aan de administratieve en gerechtelijke strafmaatre gelen, bij de verordeningen voorzien. DE MORATORIUM-KWESTIE. De beraadslaging der Commissie van Herstel over een moratorium werd tot hedenochtend uitgesteld om de Fransche delegatie te veroor loven hef plan te voltooien, dat zij aan de Com- missie zal voorleggen. Millet schrijft in de „Petit Parisien", dat dat plan niet maar een eenvoudige reproductie zal zijn van dat, hetwelk aan de conferentie van Parijs werd voorgelegd. Men heeft zich moeite gegeven om in het nieuwe voorstel rekening te houden met de denkbeelden, die door de ge allieerden en met name door Mussolini in zijn voorstel zijn geopperd. Millet voegt daaraan toe dat de bespreking over het moratorium, wil ze tot een bruikbaar resultaat leiden, zal kun nen plaats hebben evenals de over het ingebreke- stellen, n.l. bij meerderheid van stemmen. DE AANVAL OP MEMEL. De toestand in het gebied van Memel was gister avond nog onveranderd. De Litausche vrijkorp sen staan dicht rond Memel, doch tot botsingen is het tot dusver nog niet gekomen. Alleen is gisternacht een Duitsche opperwachtmeester bij een patrouilletocht ten Noorden van Memel neergeschoten. Naar de oppercommissaris mee deelt is een Engelsche kruiser naar Memel ge zonden, welke gister al verwacht werd. Uit Memel wordt nader gemeld, dat de stad gistermiddag 12 um door Litausche benden om singeld was. Van Noordelijke zijde zijn tot dicht bij de stad doorgedrongen. De Fransche hebben op de straatwegen zware machinegeweren opgesteld. DE IERSCHE VRIJSTAAT. Omtrent het gebeurde te Sigo, wordt nog ge meld De rebellen verschenen kort voor midder nacht bij het station, tegen welks muren zij mijnen plaatsten. Vervolgens begoten zij de personen- en goederenwagens met benzine, evenals de stationsbureaux en de woning van den stationschef, waarna zij alles in brand staken. De vlammen brachten de mijnen tot ontploffing, zoodat het geheele station in puin werd gelegd. Twee personentreinen werden geheel verwoest. De rebellen lieten vele loco motieven onder stoom en zonder geleide de haven inrijden. AMERIKA. Uit Londen verneemt de ,,Msb." Senator James Reed van Missouri heeft er in den Ame- rikaanschen senaat op aangedrongen, dat Britsch en Fransch West-Indië, voor de veiligheid der Ver. Staten en de zekerheid van het Panama kanaal, noodzakelijk in het bezit van de Ver Staten moesten komen. Daarom stelde hij een resolutie voor, de regeering verzoekende onderhandelingen te ope nen met Groot-Brittannië en Frankrijk, teneinde een deel van de West-Indische eilanden te kunnen aankoopen. De zon- en feestdagen die het oudejaar be sluiten en het nieuwe jaar inzetten, behooren weer tot het verleden. De weldadige warmte der Kerkelijke viering van het altijd aan doenlijke Kerstmis en het voornaam Drie koningenfeest, heeft ieder, die de feesten naar behooren beleefde in ootmoed en zelfinkeer, in een blijmoedige stemming gebracht, en kracht en lust gegeven, om het nieuwe jaar met zijn lief en leed, met zijn verwinningen en nederlagen, wederom dankbaar te aanvaarden en met moed te beginnen. Aan den arbeid dus 'tls niet genoeg de wan toestanden der samenleving aan te wijzen, neen zelf moet men trachten betere te scheppen. Wondeplekken opmerken en blootleggen is moei lijk, noch verdienstelijk, maar voorkomen en verzachten, dat is naastenliefde. Al weten cn openbaren wij al het kwaad, dat op de wereld geschiedt wat zal het de gemeenschap baten? Boven alles uit, staat de daad, de goede daad, waar de maatschappij behoefte aan heeft, om dat uit het goede, het goede zal voortkomen. Voor ieder is er werk voor oud en jong het zij met hoofd of hand, in 't nederige of in 't verhevene en al heeft men geen bijzondere talenten, de machtige propaganda, die uitgaat van het goede voorbeeld dat een waarachtig christen geeft, kan iedereen beoefenen. Zoo zij het. De nurksen, die in grooten getale ons kleine landje doorkruisen, richten wiskundig zeker, zoo omstreeks Nieuwjaar, vanuit hun wrang- gemoed, de bitter-gepunte pijlen op het instituut der nieuwjaarswenschen. Malle gebruiken, bromt de eene. Huichelachti ge gewoonten, gromt de ander. En allen zijn zij het er over eens, dat 't gezege- wensch uit baatzucht, top en teen mist. Toegegeven Laat het zijn dat vijftig procent der menschen, tegen den drang van hun hart in, aan sleur of berekening onderdanig zijn de instelling op zichzelf is er niet minder mooi om, en voorziet werkelijk in een behoefte. Onze stijlc landaard, die toenadering zoo moei lijk maakt, vindt in den algemeen erkenden Nieuwj aarswenscheen ontschatbaren bondge noot, om bijna, of geheel verbroken banden te versterken, of opnieuw aan te knoopen. Wat We door het jaar voor geen geld ter wereld zouden durven doen, Wordt op Nieuwjaar redelijk en heel gewoon gevonden. Dat de Nieuwjaarswensch nog lang in eere moge blijven De eerste nieuwe partij die in het jonge jaar jeugdig overmoedig opdook, onprettig hartelijk verwelkomd door ue liberale, de verschoten en waschechte roode pers (verdachte vriend- ALLERLEI. Uit Washington. De regeering heeft besloten dat de Amerikaansche belangen de terugroe ping aan den Amerikaanschen toeschouwer in de Commissie van Herstel niet veroorloven. Volgens de „Lwowska Gazeta Porasna", heerscht thans een nieuwe bolsjewistische terreur in Podolië. Van Charkoff uit, heeft men een spe ciale commissie de „Rewtroika" gezonden, welke uit drie beproefde communisten is samengesteld, met onbepaalde volmacht over leven en dood, welke iedere ontevredenheid onder de bevol king met geweld moet onderdrukken. Uit Palermo. Het lijk van Konstantijn werd gisteravond gebalsemd en heden met een post boot naar Napels gezonden. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. Vergadering van Vrijdag, 12 Januari. Zonder beraadslaging of hoofdelijke stemming worden aangenomen de volgende wetsontwerpen: 1. Goedkeuring van het ontwerpverdrag van Genua tot vaststelling van den minimumleeftijd van toelating van kinderen tot arbeid op zee. Voorbehoud van de bevoegdheid tot toetredig tot de ontwerpverdragen van Genua betreffende plaatsing van zeelieden en schadeloosstelling voor werkloosheid in geval van verlies van het schip door schipbreuk. 2. Aanvulling van het Wetboek van Straf recht met een bepaling ter voorkoming vangevaar voor brand in gebouwen en getimmerten. 3. Maatregelen van bezuiniging betreffende de militair^rechterlijke macht. 4. Wijziging van het 4de hoofdstuk der staats- begrooting voor 1922. 5. Aanvulling en verhooging van het 9de hoofdstuk der staatsbegrooting voor 1922 (dek king verlies spoorwegen)-. De vergadering wordt daarna gesloten. Binnenland. Een verzoek aan de R. K. Kamerfractie. In de gisteravond gehouden vergadering van de R.K. Kiesvereeniging te 's-Hertogen- bosch werd een motie aangenomen, waarin de vergadering, overwegende den slechten toestand der Nederlandsche nijverheid, meer in het bijzonder der tabaks-industrie en schoen industrie overwegende, dat in het R.K. Staats- program 1922 deze clausule is opgenomen „Maatregelen tot instandhouding der Ne derlandsche nijverheid, ook door bevordering van uitvoer, en bemoeilijking van invoer, voor zoover de abnormale omstandigheden, waarin de Nederlandsche nijverheid in de concurrentie op de wereldmarkt verkeert, deze maatregelen rechtvaardigen en eischen" er bij de R.K. Kamerfractie met kracht op aandringt de regeering te verzoeken spoedig die maat regelen te nemen, noodig voor de instandhouding der Nederlandsche nijverheid, meer in het bij zonder ten behoeve der tabaksindustrie en schoen industrie, gezien den zéér slechten toestand in deze bedrijven. Deze motie zal worden toegezonden aan de R.K. Kamerfractie en de regeering. Onder rood bewind. Voor de vijfde maal heeft de gemeenteraad van Wormervee zich met de Wethouderskeuze bezig gehouden. Benoemd zijn tot wethouder de heeren Ferf en Timmers, die ook nu weer hebben bedankt, wijl ze bij de huidige samenstelling van den Raad geen meerderheid kunnenvormen en ook wijl ze zich niet geroepen voelen, de zaken op te knappen, die h.i. door de schuld van de soc.-dem. wethouders verkeerd liepen, zoodat Wormerveer in een impasse geraakte, waar ze niet gemakkelijk meer uitkomt, daar haar cre- dietwaardigheid te zeer is geschokt om nog lee ningen te kunnen plaatsen of aan kasgelden te kunnen komen. Men zal alsnog beproeven eenige stukken Ned. Werk. Schuld te beleenen en hypotheek te ne men op enkele gemeentelijke woningen en eigen dommen, om althans voorloopig Weer geld in handen te hebben. Ontduiking der postwet. De Directeur-Generaal der Posterijen en Telegrafie vestigt de aandacht er op, dat met geldboete van ten hoogste 100 wordt gestraft hij, die stukken vervoerd of door den dienst der posterijen dan wel door derden doet vervoeren, al dan niet tegen genot van vracht, indien die stukken bestemd zijn om in het buitenland ter post te worden bezorgd. Onder stukken in boven bedoelden zin worden verstaan brieven, brief kaarten, gedrukte stukken, nieuwsbladen, mon sters 'en Braille-drukwerken. Deze bepaling treedt in werking op 15 Januari a.s. De arbeiders gaan voor. De correspondenten van de „Tijd." in Zwitser land heeft een en ander medegedeeld over de internationale conferentie van katholieken, die op 6 en 7 Jan. j.l. te Constanz werd gehouden. Daar werden de grondslagen gelegd voor een „Katholieke Internationale van den Arbeid." Blijkbaar is een internationale van katholieke standsorganisaties bedoeld. En om te beginnen slechts van die organisaties, waarin de arbeiders zijn gegroepeerd. In de grondslagen wordt het geestelijke en zedelijke levensdoel der arbeiders voorop ge steld. Tegenover het socialisme en de sociale reactie, wil de katholieke arbeidersbeweging duidelijk laten uitkomen, dat zij een eigen ziens wijze heeft en over eigen middelen beschikt, om aan den opbouw der wereld mede te werken.De nieuwe internationale zal voor de rechten van den arbeider met groote kiacht optreden. En en wascnecme ïuuuc jjois ^verdachte vrie schappelijkheidwas de katholieke Volkspartij Met veel en duidelijk lawaai en 'n klein en vaag program naar voren tredend, en bovendien aan- gekondigd als voorziende in een hevige en on middellijke behoefte, schijnt de geheele zaak op een kleinigheidje te zijn uitgeloopen. De grootsch opgezette, breedbehangen, als nationale bijeenkomst van ontevredenenbetitelde oprichtingsvergadering, bleek amper talrijk ge noeg om een bestuur samen te stellen. De kwaal des tijds Een teveel aan leiders, een tekort aan volgelingen. Dat Neerlands katholieken het hoofd koel en 't hart warm houden, t Verleidelijk gefluit der politieke vogelaars mogen weerstaan en hun eenheid, die in dezen tijd van verbrokkeling, een niet te schatten waarde heeft, ook op staat kundig terrein, Weten te Verdedigen en te be waren Des te meer reden voor die verdediging- hebben wij omdat het beleid der Kath. Staats partij geen afscheiding wettigt, want dat aan de eene zijde de „N. K. P. toornt „er wordt te veeï gegeven" en aan de andere zijde de Volkspartij de kreet aanheft „wij krijgen te weinig," dat is wel het beste bewijs, dat het juiste midden, oftewel de gulden weg bewandeld wordt. De conferentie te Parijs is deerlijk mislukt een feit van beteekenis. Het koel-zakelijke Engeland, dat eertijds uit schade-vrees voor Duitschlands oppei'macht, zich in den oorlog stortte, doch nu, door de verrassingen der valuta kwestie, moest ondervinden, dat een vernietigd Duitschland evenmin voordeel oplevert, heeft met Frankrijk, dat in zijn overwinningsroes voor geen rede vatbaar is, officiëel gebroken. Engeland en Amerika zullen nu lijdelijk toe zien hoe Frankrijk het spel van kat en muis voortzet. Zeker, het overmoedige vermilitairiseerde Duitschland van voor '14 had een groote oor logsschuld, maar de boete en vernedering is dan ook zwaar geweest, en dat ondanks dat een zoogenaamd beschaafde natie van het recht van den sterkste zóó genadeloos gebruik maakt, om een aan handen en voeten gebonden overwonnene te vertreden en te krenken, is wel een treurig bewijs, waartoe een staatkunde zonder godsdienst kan voeren. Wanneer de Oude Grieken zoo verhaalt Nicétas een oveiwinning hadden behaald, dan vermeden zij, de onstandvastigheid van het ondermaansche indachtig, den haat te testcn- digen tusschen volk en volk, en zij maakten tropheeën van hout, opdat de tijd ze des te sneller zou vernietigen. Beschamend voorbeeld voor de natie der. twintigste eeuw, die door hebzucht en wraak verblind, een hopelooze poging durft te doen, om een volk te vernietigen en een kwaad bedrijft, dat zichzelve zal straffen. Of zal het Fransche volk, inziende dat het veiliger is een vriend tot nabuur te hebben dan een vijand, zich verstandiger toonen dan zijn regeering, en zijn staatslieden een gebiedend halt toeroepen Het is te wenschen, want na de verschrikke lijke les van den wereldoorlog met zijn GO mil- lioen slachtoffers, mag men de vrede wel dubbel en dwars waardeeren. Is er weer oorlogsgevaar? Wanneer men de treurige resultaten ziet van de hedendaagsche staatsmanskunst, zou men het bijna vreezen. Het is nog altijd dezelfde diplomatie, als die welke den raadselachtigen wereldoorlog ontke tende, een oorlog, waarvan men na acht jaren, elkaar over en weer beschuldigt, doch waar men nog nooit de redelijke noodzaak van heeft aan getoond. Nog zijn de ruïnes niet opgeruimd o men begint alweer millioenen-legers aan te kweeken, en wederom gaat men voort met het maken van springstof en allerlei vernielingstuig. 't Is alweer om dezelfde redenen als weleei, e achterdocht en het wantrouwen van den een tegen den ander. Altijd zal men den militairist hooren zeggen „wij willen ons slechts bewapenen voor de ver dediging en niet voor den aanval", maar indien dit dan werkelijk wordt gemeend, waarom kun nen dan de landen zich niet tegenover elkaar verplichten, geen oorlog buiten hun eigen gi en- zen te voeren Zou dat het oorlogsgevaai me afdoende bezweren Ontwapening moge onvoorzichtig zy spelen met oorlogsvuur is roekeloos. Ziet m het hier ook niet gebeuren? Zoodra er m eenigszins over legervermindermg sproken, duiken er eensklaps a 11 ei eijp over invalsplannen en oorlogszucm achter. op, en kunstmatig wordt de ge docht weer opgewekt. Zeker ne g dat een heethoofdige Waal uitlaat, maar zou men dan wci J lnnvpn dal een land als Belgie dat gebukt gaat onder een oorlogsschuld van 36 milliard, en een Vlaamschc kwestie, welke door een mogelijke S van ras-echte Nederlanders nog ééns zoo dreigend zou worden, dwaas genoeg zou zijn, zoo'n gewaagd avontuur te beginnen Doch al waren deze beletselen niet aanwezig, dan nog is zulk een heimelijk ophitsen van volk teo-en volk een geweldige misdaad. Evengoed als wij de tijd van burger- en steden- twisten te boven zijn gekomen, is het mogelijk, ook de geschillen tusschen de landen op te lossen zonder eerst een zee van bloed en tranen over de aarde te doen stroomen. Laten wij allen voor dit christelijk en pause lijk vredes-ideaal met hoofd en hart werken. Maaslandus. i 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1