Het oude Kasteel. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. "feuTll T O M. fp m li H 46ste Jaargang. Dinsdag 16 Januari 1923. No. 13540 m Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.—, per week 15 cent, franco per |post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. tiekolen te leveren, heeft gister op de Quai d'Orsay een conferentie plaats gehad tusschen Poincaré, de ministers De Lasteyrie en Le Troquer en de voorzitter van de C. v. H. Barthou. Naar wordt gemeld, werd besloten, dat, als de mijneigenaars in het Roergebied hun hou ding niet zullen wijzigen, zal worden overge gaan tot het requireeren van de herstelkolen en -cokes en ten tweede tot verdere uitbreiding van de bezetting over het geheele Roergebied, dus met inbegrip van Dortmund. Op welke wijze het requireeren zal geschie den, wist men nog niet mede te deelen, maar in ieder geval zal de toestand daardoor zeer ver anderen. Het zal dan niet langer Goste zijn, die de controle over de kolenproductie in han den heeft, doch ook generaal Degoutte zal een actief aandeel daarin moeten nemen, zoodat men dus een militair ingrijpen zal kunnen ver wachten. Men verwacht, dat de C. v. H. zich heden met deze kwestie zal bezig houden. De Duitsche regeering heeft, gelijk bekend, Zaterdag officieel in een nota aan de G. v. H. medegedeeld, dat zij de leveringen in natura aan Frankrijk en België heeft stopgezet. Waar schijnlijk zal de C. v. H. hierin aanleiding vinden, tot het opzettelijk in gebreke blijven van Duitsch land te besluiten. Naar de „Rheinisch Westphalische Zeitung" verneemt, heeft generaal Degoutte tegen heden middag de leiders van de mijnen bij zich ontbo den. Advertentiën ^1—5 regels 1.75 ;|elke^regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal .berekend. Ingezonden mededeelmgen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 11 Januari 1923 de beslissing op de verzoeken van le. de FIRMA VAN DER BURG MULS om vergunning tot oprichting van een fabriek van kwast- en borstelwerk in het pand West molenstraat 17, kadaster Sectie C. no. 1250, met 6 electromotoren van resp. 1, 1, 2, 2, 3 en 3 P.K., drijvende diverse borstel- en houtbewerkings- machines 2e. de NEDERLANDSCHE GIST- EN SPI RITUSFABRIEK, DEPOT SCHIEDAM, om vergunning tot oprichting van een inrichting tot het bewaren ven bottelen van brandspiritus in het pand Groenweegje 8, kadaster Sectie A. no. 1574 (ged.) met een electromotor van 1 P.K., drijvende een roteerende pomp VERDAAGD, aangezien het desbetreffend onderzoek nog niet is geëindigd, Schièdam, 15 Januari 1923. Buiteiiiaudssii Nieuws. DE BEZETTING VAN HET ROERGEBIED. Gritieke toestand. De toestand in het bezette gebied is th&ns hoog gespannen, doordat de Duitsche rijkskolencom- missaris het voorloopige contract in zake kolen- leveringen voor contant geld aan Frankrijk en België heeft te niet gedaan door het uitdrukkelijk bevel alle kolenleveranties te staken. De rijkskolencommissaris zond het volgende telegram aan de vertegenwoordigers der mijnen „Met betrekking tot de besprekingen der Fran- sche ingenieurs-commissie met de vertegenwoor digers der mijnen, verbied ik na den inval der Franschen en Belgen in het Roergebied hierbij uitdrukkelijk de levering van kolen en cokes aan Frankrijk en België, ook voor het geval van vooruitbetaling." Op de gister te Essen gehouden bijeenkomst dei Fransche gevolmachtigden en vertegen woordigers van het Zechenverband werd door de Duitschers kennis gegeven van het telegram van den rijkskolencommissaris en medegedeeld, dat dientengevolge de mijnen de kolenleveringen aan Frankrijk en België zouden staken. Daarop werd aan de aanwezige Duitschers gevraagd, of zij verantwoordelijk waren voor de door hen ver tegenwoordigde mijnen. Toen deze vraag beves tigend werd beantwoord werd aan hen tegen ontvangstbewijs een schriftelijk militair bevel ter hand gesteld, waarin Werd geëischt, dat de kolenleveringen aan Frankrijk en België onmid dellijk moesten worden hervat. Namens de Duitsche vertegenwoordigers ver klaarde Fritz Thijssen, dat aan dit bevel geen gevolg zou worden gegeven. „Wij zijn Duitschers, zeide Thijssen, „en staan op het standpunt, dat wij alleen onder de Duitsche wet vallen." De Fransche voorzitter der bijeenkomst sloot daarop de vergadering. Naar verluidt hebben alle mijnen onmiddellijk de kolenleveringen aan Frankrijk en België ge staakt. Naar aanleiding van het feit, dat de Duitsche regeering aan de mijneigenaars in het Roergebied heeft verboden, aan Frankrijk en België répara- De bezetting van het Roergebied is gister weer verder uitgebreid. Bochurn is bezet en nog ver schillende plaatsen meer. Te Bochum hebben zich bloedige botsingen voorgedaan, waarbij een burger werd gedood en twee gewond. 't Spreekt van zelf, dat Rusland ook van de verwarring tracht te profiteeren. Het besluur der Derde Internationale heeft tot de Duitsche arbeiders een oproep gericht, waarin deze worden aangespoord, een arbeiders- regeering te vormen en zich bij Rusland aan te sluiten. Ook is een proclamatie gericht tot de Fransche arbeiders en soldaten, waarin deze worden aangespoord tot staking en muiterij. In het manifest, dat door het centrale executieve comité is uitgegeven omtrent de bezetting van het Roergebied, wordt o.a. gezegd, dat op het oogenblik het critieke oogenblik voor Europa is aangebroken, welk werelddeel opnieuw aan den vooravond van een nieuwe oorlogsperiode is gekomen. Rusland zoo luidt het manifest, kan dit niet lijdelijk aanzien. Het houdt niet alleen de regeering te Parijs, doch ook die te Londen, Rome, Brussel en Tokio verantwoorde lijk voor de gevolgen van de bezetting. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. In de gister gehouden bijeenkomst van de i'inancieele subcommissie aanvaardden de' ge allieerden het Turksche standpunt in zake de niet-betaling van pensioenen aan voormalige Turksche ambtenaren, die thans onderdanen van suecessie-staten zijn. Beide partijen kwamen in beginsel overeen, het Internationaal Gerechtshof in Den Haag te verzoeken te beslissen in de aangelegenheid van verdeeling der#Turksche schuld voor vroe- geren spoorwegbouw tusschen Turkije en de successie-staten. De Turken bedongen daarbij echter, dat de vragenlijst, welke aan hetlnterna- tionaal Gerechtshof zal worden toegezonden, van te voren door de Angora-regee.ing moet worden goedgekeurd. De Geallieerden verklaarden zich bereid het Turksche voorstel te onderzoeken, dat de hoofd som van de Turksche schuld en niet alleen de jaarlijksche aflossingen er van naar verhouding tusschen Turkije en de successie-staten zal worden verdeeld. De talrijke subcommissies hielden gister een vergadering, waarin rapport werd uitgebracht omtrent de resultaten van haar werkzaamhe den. Alleen de subcommissie voor verkeer en verkeersmiddelen vermeldde in haar verslag, dat zij haar taak met succes zag bekroond. In de rapporten van de overige subcommissies wordt medegedeeld, dat overeenstemming „weldra zal worden bereikt" óf dat overeenstemming „moei lijk blijkt te zijn" óf „tot de onmogelijkheden behoort." toekomst op de een of andere wijze tot uiting moet komen. In de houtpulp-molens en de hout- hakkerij gaat het al hard tegen hard en in het bouwvak wordt voor het einde van deze maand een uitsluiting verwacht. Ook in de ijzerfabrie ken is de toestand hachelijk. Deze week zullende pogingen tot bemiddeling in deze geschillen wor den herhaald. DE DOOD VAN CONSTANTIJN, De Italia heeft gister het lijk van ex-koning Constantijn te Napels aangebracht. Prins Nico- laas van Griekenland (de broer van den overlede ne), de hertog van Apulië (de oudste zoon van den hertog van Aosta) en de burgerlijke en mili taire overheidspersonen begaven zich dadelijk aan boord. In de Grieksch-orthodoxe kerk is een lijkmis gelezen. Koningin Sofic en de prinsessen hebben zich naar het koninklijk paleis van Capo- dimonte begeven, waar zij de gasten zijn van den hertog van Aosta. Bij de aankomst van het lijk van ex-koning Constantijn te Napels heeft de Italiaansche re geering de troepen de militaire eerbewijzen laten brengen. Volgens den correspondent van de „Times" te Athene verzet de Grieksche ministerraad zich tegen de overbrenging van het stoffelijk over schot van Constantijn naar Griekenland, aange zien dit nieuwe onlusten verwekken en het werk der toenadering in gevaar zou kunnen brengen. VOLKENBOND. Uit Genève verluidtDe hygiënische commis sie van den Volkenbond heeft in groote trekken het program opgesteld voor de samenwerking met de organisatie in zake het transitoverkeer, teneinde te komen tot de instelling van een sani tair regime voor de internationale waterwegen. De sub-commissie voor de communicatie middelen en het transito-verkeer heeft een nauw keurig uitgewerkt plan betreffende de controle op den opium-handel in de vrijhavens goedge keurd. ALLERLEI. Reuter verneemt uit gezaghebbende Italiaan sche bron, dat het bericht, dat te Londen ver spreid is, over een zoogenaamd Italiaansch plan voor de vorming van een anti-Engelsch continen taal blok ongegrond is. Het bericht voegt er aan toe, dat mededeeling vergezeld ging van een critiek, welke aantoonde, dat er misvatting be stond ten aanzien van de Italiaansche houding tegenover den Franschen intocht in de Roer. Uit Leipzig In de geheele metaalindustrie te Halle wordt gestaakt wegens loongeschillen. De staking der Zwickauer mijnwerkers breidt zich uit. Het rijksministerie van arbeid zal zich als bemiddelaar opwerpen. Uit Londen De verloving wordt medege deeld van den hertog van York, den tweeden zoon des konings, met lady Elizabeth Bowes- Lyon, de derde dochter ven den graaf van Strath- more en Kingnorne. Uit Angora wordt gemed, dat Moestafa Kemal vergezeld van enkele afgevaardigden uit Angora is vertrokken voor een tournée in de be vrijde gebieden van Klein-Azië ten einde aan de bevolking uitlegging te geven van het program der volkspartij, welke hij voornemens is te vor men. Binnenland. 14 „Sturmfels heeft veel geleden en kan uw zor gen evenmin missen als mijn arme Margaretha," zeide hij, toen hij zich bij het afscheid over de nog altijd in looden slaap neerliggende heenboog. „Hoe zal zij bij het ontwaken zijn Verwijder de min, maar houd haar in het oog. En laat mij 't weten, zoodra mijn kind. .dood of levend. wordt gevonden." Zwijgend had Aurora hem op zijn tocht door en rondom het slot begeleid, zwijgend zijn aan wijzingen voor het herstellen der muren en de te nemen maatregelen bij een mogelijk terug- keeren van den vijand aangehoord. Al haar trots, al haar fierheid scheen gebroken. Nu hij haar dankte voor haar offervaardigheid en haar moed, weerhield zij met moe.te haar tranen. „Mij zegt gij dat 1" las hij in haar blik. Moeder had geen gelegenheid om ten uitvoer te brengen wat zij zich had voorgenoen den Vrijheer te wijzen op het ongcwenschte van een langer verblijf van Aurora, en op de antipathie van de VrijvrouWe voor haar nicht. En zoo die gelegenheid zich al had voorgedaan, zouden haar de woorden -ontbroken hebben. Sturmfels had een hoofd noodig wie zou dat zijn, als Aurora Wegging IN HET MEMELGEBIED. Uit Memel verluidtGistermiddag verscheen een afdeeling van ongeveer 30 Litauers met geweren en machinegeweren gewapend in het centrum der stad en liet de opgehaalde Bör- senbrücke neer om de bende-troepen te laten passeeren. Ook de Fransche prefectuur is dooi de Litauers bezet. Gemeld wordt, dat daar de witte vlag is geheschen. Het stadsgedeelte om de kazerne en den Lotsenturm is nog in handen der Franschen. De oorlogsschepen der geallieerden zijn nog niet aangekomen. De telefoonverbinding metMemel werd gister middag verbroken. ZWEDEN. „Socialdemokraten" noemt den toestand op de arbeidsmarkt zóó gespannen, dat ieder oogen blik omvangrijke conflicten kunnen ontstaan. In bijna elk bedrijf dat voor export werkt heerscht „een latente staat van oorlog," die in de naaste Moeder besloot de arme zieke niet te ver laten, maar dubbel voor haar te waken en te zorgen. Meer dan ooit had deze haar toewijding noodig, toen de Burchtvrouw ontwaakte, vertoonden zich teekenen van waanzin. Niemand wist waar Wilbrant gebleven was. Aurora had aan hem bij de ontvoering van het kind gedacht wat hij met die misdaad beoogde, begreep zij niet. Zij ontgaf het zich en toch keerde dat vermoeden sterker bij haar te- rug. Het onderzoek naar het kind werd voortgezet, het geheele slot doorkruist, de grachten afge damd en doorwoeld, het bosch doorkruist, belooningen uitgeloofd en kwijtschelding van straf verzekerd maar tot nog toe brachten nasporingen noch beloften iets aan het licht. Wei had Sturmfels een flink hoofd noodig Dat werd eerst recht duidelijk, toen Aurora kort na Baron Siegfried's vertrek met schout, slot voogd en houtvester de ronde deed buiten het slot. Alles in den omtrek was vernield de slot tuin geleek een wildernisdaar stond boom, struik, noch heester meer overeind wat overge bleven was na de demping der gracht, had later dienst gedaan om het vuur voor de aanvallers in den koelen nacht te onderhouden. In het dichtstbij gelegen dorp zag het er niet best uit. Stil en als verwezen slopen de terug gekeerde bewoners er rond, zagen de verwoesting aan van jaren sparens en zorgens, en maakten De grondbelasting. Op de vragen van den heer Beumer betref fende het bij de Kamer aanhangige wetsont werp tot regeling der grondbelasting, heeft minister De Geer geantwoord, niet zeker te zijn, dat het thans in het belang der schatkist zou zijn, dat dit wetsontwerp met het daarin voorkomend heffingspercentage tot wet werd verheven. Evenmin staat vast, dat binnen afzien- baren tijd een zoodanige stijging van de prij zen van onroerend goed is te verwachten, dat de vorige vraag in bevestigenden zin zou kun nen worden beanteoord. Dit antwoord leidt niet noodzakelijk tot in trekking van het wetsontwerp, al is deze wel in overweging. Een diplomatendiner. Gisteravond halfacht heeft de Koningin met Prins Hendrik in de galerijzaal ten paleize den hoofden der bij het Hof geaccreciteerde gezantschappen een gastmaal aangeboden, waar aan mede aanzaten Minister Van Karnebeek en verschillende dignatarissen van het liof. De meest gezanten waren vergezeld van hun dames. Wegens den rouw van koningin en prins is ditmaal de uitvoering van een muziekprogram ma achterwege gebleven. Het bevolkingsvraagstuk. Naar heUCentrum verneemt, zal het Centraal Bureau van de Katholieke Sociale Actie in het a.s. voorjaar een R.K. congres over het bevol kingsvraagstuk organiseeren. Het bevolkings vraagstuk zal van ethisch, economisch en me disch standpunt worden bezien. inderhaast de noodigste herstellingen. Niemand had moed tot meerde vijand kon terug komen. Op nieuw werd een cordon van posten door het bosch getrokken wachthutten in de ver- afgelegenste gedeelten opgeslagen en een ge regeld wachtkorps gevormd, waarover Groot vader, als oudgediende, het bevel kreeg. Hij keek Aurora na, die na de gedane ronde nu alleen en te voet door den boschweg naar het slot keerde met den haar haar eigen veerkrach- tigen tred. XVIII. Toch had die tocht haar zeer vermoeid de breede kringen onder haar oogen, haar versnelde ademhaling, haar bleek gelaat bewezen dit, toen Zij bij haar terugkomst zich aanstonds naar haar kamer beaf. Zij was laat teruggekomen. Het viel den lieden op, dat zij na dien dag gejaagd, verstrooid en prikkelbaar werd. Jaren, een menschenleven ging voorbij, zonder dat iemand vermoedde wat haar op die terugreis bejegend was. Langzaam was zij den boschweg gevolgd, nu en dan stilstaande om de toegebrachte schade gade te slaan. Vooral aan dezen kant had het bosch geleden het jonge plantsoen lag verti eden, het jonge hout was geveld en geheele rijen van hoornen waren gehavend. Voor één daarvan had zij stilgestaan, toen een geritsel haar het hoofd had doen omwen den Wilbrant Zijn kleederen hingen hem als flarden om het lijf. De nog niet genezen wonde gaf aan zijn met builen en striemen bedekt gezicht een uitdruk king van woestheid zijn houding was driest en uitdagend. Zij had begrepen, dat alleen een vertoon van hoogheid en onbevangenheid baar redden k°°ik-zelf", had hij honend gezegd, nog voordat zij "de lippen had kunnen openen, „ïk-zelf, on danks uw verbod, want ik had u wat te zeggen ik heb den kleine vermoord Was Baron Sieg fried niet tevreden Zijn slot Was halfverwoest, zijn vrouw en zijn zoon stervende 1 Jammer, dat hij niet een paar uur later is teruggekomen 1 Hij zou dan de Fransche duivels in het slot en den rooden haan op het dak gevonden hebben Wat heeft Freule Aurora eer ingelegd met de verdediging van Sturmfels Wat heeft zij trouw gezorgd Wat hij verder had gezegd, wist zij met. Zij had tijdens haar verblijf te Wisburg ge hoord waartoe Wilbrant met zijn heftig karakter 'in staat was. Om haar te treffen en haar fiere woorden te schande te maken, had hij in blinde woede het kind vermoord. (Wordt vervolgd) a j f h 1Pa r^o-Ala 1 7ES •Ip.lkp^rftfffil dj OURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1