U Bet oude Kasteel. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN FEUILLETON. 46ste Jaargang. Woensdag 17 Januari 1923. No. 13541 Bureau KOEMABK Abonnementen 'post 2.50 per kwartaal. T 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per Afzonderlijke nummers 3 cent. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere oföcieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen zijn verzoeken van lo. ONS COLLEGE aan LIeeren Gedeputeer de Staten der Provincie Zuid-Holland om ver gunning tot oprichting van een ondergrondsche benzinebewaarinrichting op het open terrein achter het pand Hoofdstraat no. 17, kadastraal bekend in Sectie L. onder No. 1890 2o. Ons COLLEGE aan het College van Ge deputeerde Staten der Provincie Zuid Holland om vergunning tot oprichting van een pompsta tion der Gemeente-Drinkwaterleiding op het perceel aan den Rotterdamschen dijk, kadastraal bekend in Sectie I onder No. 1157. 3e. S. BOELE om vergunning tot uitbreiding van de brandhoutzagerij in het pand Brand- pad no. 21, kadastraal bekend in Sectie L. onder No. 2454, door verplaatsing van den bestaanden electromotor van 10 P.K. en de bestaande zaag machine. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de Secretarie ter visie gelegd. Op Woensdag 31 Januari a.s., desv.m. 11 uur, zal ten Raadliuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die verzoe ken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen voor het tijdstip hier- bovengenoemd, kan op de Secretarie der Ge meente van de schrifturen,«die ter zake zijn inge komen, kennis worden genomen. Volgens de jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hinderwet ge rechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun be zwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 17 Januari 1923. V Pover resultaat. Wat er van het communisme is overgebleven, leert ons het volgende bericht in de „Tel." De Moskousche bladen melden, dat de Sovjet-autoriteiten en de leiders van de commu nistische vakvereenigingen enkele dagen voor het Kerstfeest voorbereidselen gemaakt hebben om dit feest in communistischen geest te vieren. Er is een verbod uit gevaardigd om de Kerst- boomen te versieren met voorwerpen, die aan Godsdienstige emblemen herinneren Ook de engelenbeeldjes zijn hier onder begrepen. Voorts wordt aangespoord om op groote schaal feest te vieren, en maskerades te houden „ten einde het karakter van dit feest goed te doen uitkomen' In de Sovjet-bladen wordt de hoop uitgedrukt, dat het christelijk Kerstfeest langzamerhand zal worden vervangen door een algemeen Carnaval met vuurwerk en andere vermakelijkheden. De eerste poging, om die hervorming door te voeren, heeft dit jaar reeds plaats." En nu leze men eens, wat Mevr. H. Roland Holst op de Kerstvergadering der Hollandsche bolsjewieken te Amsterdam zeide„Wij, die den nieuwen godsdienst prekiken, zeggen Ver andert uw hart en verandert ook de omstandig heden." De waarheid is, dat in Sovjet Rusland het kapitalistisch stelsel blijft gehandhaafd en het' roode militairisme een gruwelijke dictatuur uit oefent, Waai'bij zell's de buitensporigheden van het oude Tsaristisch stelsel nog gunstig afsteken. Het bolsjewistisch regime heeft de omstandig heden alleen zóó veranderd, dat het geloof in een Opperwezen uit het hart van den eenvoudigen 15 Wat baatte het om hem aan te klagen Het kind werd er niet levend door I Zij moest hem voorkomen zij wist, dat zijne woedende buien nooit lang duurden, dat het vuur van zijn wilden hartstocht dien hartstocht zelf in hem verteerde en ten slotte neersloeg Zij moest hem beheerschen. Zij had al haar geestkracht bijeengeraapt. Zij kende zijne hebzuchthet legaat was haar te binnen geschoten Hij had het ver beurd alleen ter wille van haar oom zou zij ver geten en zwijgenalleen door een spoedigen te rugkeer naar Wisburg kon hij het herwinnen. Hare hoogheid, hare zelfbeheersching en ten laatste hare bedreiging om zelf zijne misdaad aan te geven en grootvader te roepen, die niet verre af kon zijn, hadden de rollen doen verwisselen. De aanvaller was aangevallene geworden. Naderende schreden hadden haar een seconde doen verbleeken. Als zij met Wilbrant- gezien werd,moest zij hem laten vatten en zou hij spre ken. Maar Wilbrant wilde zelf niet gezien worden. Hij Was in het kreupelhout teruggesprongen, Russischen boer wordt gerukt en het communis tisch heidendom de millioenenbevolking in stoffelijk, zoowel als in moreel opzicht, naar den afgrond voert. Een vlieger van Vliegen die niet opging. De heer Vliegen heeft in de Tweede Kamer kletspraatjes verkondigd, en tot basis genomen „Naar hij wel eens gehoord had." Dit is de gewone tirade van kwaadsprekers en lasteraars, schrijft het „Dagbl. v. N. Brabant" Hij beweerde, dat men bij de stichting en in richting van scholen te doen krijgt „met ver schillende kloosterorden, die, naar spreker wel eens gehoord heeft, elkaar onderling concurrentie aandoen, zoodat de boel over elkaar heen schuift" De heer, Van Wijnbergen „Noemt U daar nu eens één voorbeeld van." Dit kon de heer Vliegen niet. Geen enkel voor beeld wist hij aan te wijzen „Hij had wel eens gehoord." De heer Vliegen wist er niet op te antwoorden. Van een voorman in de soc.-dem. beweging zou men toch anders verwachten. Maar intusschen zal het Vliegende kletspraatje wel weer opgang doen, zooals met alle klets-, laster- en kwaadspreekpraatjes het geval is. Zij onteeren echter degenen het meest, die ze verspreiden. Buitcnlandseh Nieuws. DE BEZETTING VAN HET ROERGEBIED. De Fransche autoriteiten hebben gister te Dusseldorp wederom met verschillende mijn eigenaren vergaderd, maar stuitten weer op de vastberaden onwillige houding der industrieelen. De conferentie begon met de mededeeling van de Franschen, dat de regeering te Parijs bevolen had, dat de kolenleveringen heden ochtend zouden worden hervat. De Duitschers echter volhardden bij hun standpunt, dat zij alleen verplicht waren de bevelen van de Duitsche regeering op te volgen. Generaal Simon gaf daarop den mijneige naars formeel bevel, hedenochtend de leve ringen der z.g. reparatie-kolen te hervatten. Ditmaal werd hieraan niet, zooals op de vorige conferentie, de vraag toegevoegd, of de eigenaren dit bevel zouden opvolgen. Wel werd er de mededeeling bijgevoegd, dat indien aan het bevel niet voldaan werd, de mijneige naren zouden worden gearresteerd en voor een Fransch-Belgischen krijgsraad gebracht, terwijl do Franschen in dat geval bovendien onmiddellijk tot confiscatie van hun bezittin gen zouden overgaan. De Duitschers bleven ook na deze mededee ling bij hun weigering. Zij stonden vervolgens op en verlieten de vergadering. Generaal Simon overhandigde bij deze confe rentie aan de vertegenwoordigers der arbeiders een schriftelijke verklaring, die in het Duitsch was opgesteld. Deze verklaring luidde als volgt „Ik betreur het te moeten verklaren, dat de industrieelen in het Roergebied trachten, de toestanden aldaar nog slechter te maken, ter wijl zij reeds slecht genoeg zijn door de on willige houding \an de Duitsche regeering en van de industrieelen. De Duitsche regeering heeft den opmarsch van de Belgische en Fran sche troepen noodzakelijk gemaakt. Duitsch land moet ten slotte worden gedwongen tot het leveren \an de steenkool, toegezegd bij het verdrag van Versailles. Deze levering is bedoeld als vergoeding voor de onvoldoende productie van de Finnsche mijnen, die ver- voordat de naderkomende hem had bemerkt. De voorbijganger was haar onbekend, al had zijn groet bewezen, dat hij wist, wie zij was. Eerst toen zij alleen was en met knikkende knieën en duizelend hoofd haar weg had vervolgd, was het bij haar opgekomen, dat zij, door toe té geven aan een oogenblik van zwakheid, als het ware afhankelijk was geworden van Wilbrant's Advertentiën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. grillen. Was het te laat om te herstellen, om hem te laten vatten en aan het gerecht over te leveren Maar was zij dan zeker, dat de onbekende, haar niet met Wilbrant in gesprek had gezien En zoo ja, zou haie late aanklacht dan geen ver wondering wekken Waarom had zij zijne hulp niet ingeroepen zou men vragen. Terzelfdertijd herinnerde zij zich een uitroep, waarmede Wil brant hare bedi eiging om hem over te leveren had beantwoord „Klaag mij aan, als gij durft. Ik zal zeggen, dat ik uw werktuig ben geweestgij kondt kind noch vrouw dulden Niet alleen hare aarzeling om de hulp van den onbekende in te roepen zou tegen haar getuigen, ook hare houding tegenover de Burchtvrouw, ook de antipathie van deze. En Wilbrant, die zou uit gillen wat zij voor alien wilde verbergen en die niet zou zwijgen over haar aandringen om naar Wisburg terug te keeren en de door haar daaraan verbonden belofte Den volgenden morgen vroeg vertrok een bode nield zijn door het Duitsche leger en die vroe ger een bestaan opleverden aan 100.000 arbeiders Het hierheen komen van Belgische en Fran sche troepen heeft alleen ten doel, de werkzaam heden van de ingenieurs te beschermen. Deze ingenieurs hebben de opdracht om de noodzake lijke stappen te doen, ten einde de benoodigde steenkool te verkrijgen. Maar het is in geen geval de bedoeling, eenige verwarring te brengen in den economischen toestand van dit land. De be zetting en de Fransche autoriteiten zullen alles doen, opdat de arbeidsvoorwaarden en de econo mische toestand der mijnwerkers in het Roerge bied niet ongunstiger zullen Worden dan zij nu reeds zijn en waarvoor de verantwoordelijkheid geheel rust op de industrieelen en de Duitsche re geering." Dat het de Franschen met hun dreigementen ernst is, blijkt wel hieruit, dat met de requi- sitiemaatregelen in het Roergebied gisteravond een aanvang is gemaakt. Tal van kolentreinen in het Roergebied werden gedwongen, van richting te veranderen en naar het Westen te rijden. Een mijneigenaar verklaarde nog, dat zij de Franschen stilletjes hun gang zouden laten gaan, 't gevolg zou dan wel zijn, dat de mijnen Wegens 't ontbreken van deskundig toezicht spoedig ge sloten zouden worden. Volgens hem ook zullen de arbeiders niet sta ken, mits hun werktijd maar niet verlengd wordt. Door het Kohlensyndicat te Hamburg is verklaard, dat men voor de kolenvoorziening van het onbezette Duitschland slechts moei lijkheden van voorbijgaanden aard verwacht. De werkzaamheden van het syndicaat te Ham burg zullen spoedig weer in haar vollen omvang hervat zijn, en, naar verklaard wordt, staat het vast, dat de arbeid in de mijnen van het onbezet te Duitschland zal worden voortgezet. Dat echter niettemin een ernstige bedreiging der kolenvoorziening van Duitschland wordt verwacht, blijkt hieruit, dat liet rijkskolen- bureau te Berlijn het besluit heeft genomen, dat alle kolenvoorraden van den kolengroot- en klein handel in beslag zullen worden genomen. Tot nader order mogen er geen kolen meer verkocht of gekocht worden. De in beslag genomen kolen zullen aan openbare bedrijven der steden en aan ziekenhuizen enz. ter beschikking worden ge steld. Naar verder nog wordt gemeld, heeft het rijksministerie, waaronder de spoorwegen ressor teeren, stopzetting van de wagenzendingen le vensmiddelen naar het Roergebied gelast. Te Essen zijn gister in plaats van het gemiddelde aantal van 20.000 slechts 4000 wagons aange komen. De stopzetting van de levensmiddelen voorziening kan reeds binnen 4 dagen een volle dige desorganisatie van het geheele Roergebied en de daarmede gepaard gaande stagnatie in de productie ten gevolge hebben. Door het stopzetten van de wagonzendin gen wordt de Fransche regeering gedwongen de producten van het Roergebied, waarop zij wenscht beslag te leggen, met eigen materiaal te transporteeren. DE COMMISSIE VAN HERSTEL. De Commissie van Herstel is gistermorgen te Parijs bijeengekomen ter bespreking van de nota van Barthou en Delacroix betreffende het staken der betalingen en leveranties doorDuitsch- land. De Commissie van Herstel verklaarde met drie stemmen tegen een, dat de maatregel der Duitsche regeering tot het stopzetten der le- veri ng van steenkolen en vee een opzet telijk ingebreke blijven van Duitschland be- teekent. Tegen stemde de Engelsche gedelegeerde naar Wisburg. Aurora had aan den schout aldaar géschreven. Een ieder weet, wat heerlijke rech ten in die dagen beteek enden Wilbrant zou goed bewaakt worden. XIX. Drie weken gingen ongestoord voorbij. Geen vijand vertoonde zich de vrees voor zijn terug keer week langzamerhand uit de gemoederen der Sturmfelsers, zij begonnen op te bouwen en te herstellen, alles hernam zijn gewonen gang en Aurora meende, dat zij hare taak als geëindigd mocht beschouwen, te meer daar zij toch de verpleging der Burchtvrouw met Moeder niet kon deelen. De zieke werd al onrustig als zij haren voetstap hoorde. Daarbij verkeerde Aurora in gestadige onrust dat er iets van den door Wilbrant gepleegden moord zou uitkomen. Het onderzoek werd nog altijd voortgezet. Wilbrant zelf gaf haar geen bekommering meer. Zooals altijd, scheen hij zijn drift en zijn wraaklust botgevierd te hebben. Ilij had zich werkelijk aanstonds naar Wisburg begeven en had daar kort daarop naar een boschwachters- plaats gedongen. Die post was hem gegeven. De schout van Wisburg had Aurora th.ans om haar toestemming tot zijn huwelijk verzochtWil brant wenschte een flink en oppassend meisje te Geen vrouw onder zestig behoeft rimpels of Vervallen huid te hsbhe UFEBUOy houdt de huid jon<3. Zuivere ongebleekte palmolie g eefl UFEBUOY de ROODE kleun 183 28 Komball Cook, die in de plaats van Bradbury de zitting bijwoonde. Bradbury was door on gesteldheid verhinderd aanwezig te zijn. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. De dag van gister was geheel gewijd aan ver gaderingen van de subcommissie voor de uit wisseling van krijgsgevangenen en burgerbe volking, waarbij een voor de conferentie van Lausanne waarlijk wonderbaarlijk groote voor uitgang gemaakt werd. Het geheele plan der geallieerde deskundigen inzake den ruil van gij zelaars, de burgerlijke gevangenen en krijgsge vangenen is volledig aangenomen, terwijl bo vendien reeds verschillende bepalingen over de uitwisseling der burgerbevolking werden goedge keurd. MEMEL. Naar uit Memel wordt gemeld, zijn bij het binnendringen van de Litauers in de stad en in den strijd on\ de prefectuur twee Fransche sol daten gedood en eenigen gewond. De Fransche troepen die gevangen waren genomen en ontwa pend, zijn later weder vrijgelaten. Er doen geruchten de ronde omtrent het slui ten van een wapenstilstand tusschen de Fran sche bezetting en de Litausche opstandelingen. De burgemeester van Memel is gisteravond gearresteerd. De Litauers hebben inmiddels de stad in staat van beleg verklaard en de „Landesdirek- tion" afgezet. Het telegraaf- en telefoonverkeer zou gister gestremd worden. De Fransche gezant te Warschau heeft aan de Poolsche regeering verzocht, een oor logsschip ter beschikking te stellen van kolonel T4ousson, voor diens vertrek naar Memel. Kolone Trousson is door den Raad van Ambassadeurs benoemd tot opperbevelhebber in Memel. De Poolsche regeering heeft het verzoek ingewilligd, Kolonel Trouwsson is gisteren vertrokken. BEIEREN. Uit Berlijn wordt gemeld, dat de nationale beweging in Beieren, welke op het oogenblik van zek re zijde steeds Weer wordt gevoed, toeneemt. In dit verband wordt thans aan de Frankfurter Zeitung" uit Beieren geschreven, dat naar het zich laat aanzien de beweging in trouwen, met wie hij al lang in betrekking had gestaan Op het laatst van Juli vertrok Aurora, niet naar Wisburg, maar naar Berlijn, waar zij een uitnoodiging bij een van haar verwanten had aangenomen. Na al de ondervonden schokken verlangde zij meer naar afleiding, dan naar de eenzaamheid van haar nieuwe bezitting. Eenige Magen later werden eenige hoornen te Birkenbach geveld. Een kinderlijkje Werd opgegraven. De lijkschouwing leidde tot geen resultaat, want het kind verkeerde in te verren staat van ontbinding, maar de kostbare klee deren waren nog te herkennen. De kleine Siegfried werd plechtig in den familiekelder begraven. Weinig tijds daarna werd die grafkelder andermaal geopend: de ongelukkige Burcht vrouw was gestorven. „Gij hebt uw taak waardig vervuld," zeide Grootvader tot zijn dochter bij haar terug komst, en hij kuste haar de verbleekte wan gen. „Heeft Freule Aurora niets meer van zich luten hooren na haat vertrek Grootvader's bewondering voor de koene ver dedigster van Sturmfels was nog niet verminderd. b (Wordt vervolgd)) 0e LEVER'S ZEEP M* VLAARD1MGEN Fabrikanten van ivxenTwink

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1