BOSCH, Boterstmat 63, Tel, 580 het nationalistisch kamp in Zuid-Beieren, in de .eerste plaats te München, tot een crisis zal leiden. De door een matelooze agitatie opge zweepte aanhangers der rechts-iadicale be weging dreigen aan de leiding te ontglippen, indien de tot kookpunt gebrachte gemoederen niet ontlast worden. De eisch naar een dictatuur wordt steeds luider gehoord en in leidende nationaal-socialis- tische kringen koestert men ernstig het plan, a.s. Zaterdag 20 dezer of althans in de tweede helft van Januari een actie te ondernemen, welke dezen eisch ten uitvoer moet leggen. De voorge nomen actie draagt, naar in het bericht der „Frankfurter Zeitung" wordt betoogd, een voor de huidige regeering en staatsvorm in Beieren zeer gevaarlijk karakter. Als deze karakteristiek van de stemming in Beieren juist is, dan is het ongetwijfeld merk waardig, dat zooals gemeld juist in deze dagen in de kringen van de Beiersche volkspartij Wordt verlangd, in Beieren Wederom den z.g. Einwohnerwehr in te stellen, waaraan het hand haven van orde en de rust moet Worden toever trouwd. Ter motiveering van dezen eisch werd verklaard, dat men, ook al beschouwt men het verdrag van Versailles nog volkomen van toe passing, uit genoemden eisch niet de conclusie zou kunnen trekken, dat hierdoor inbreuk wordt gemaakt op het vredesverdrag. De redenen, die ook Engeland aanleiding hebben gegeven, ont binding van den Einwohnerwehr te eischen, lagen op militair gebied. Nu naar het oordeel van Engeland de ontwapening in Duitschland volkomen is doorgevoerd, zou men van Engelschc -zijde tegen een wettige Selbstschutz wel geen be zwaar meer hebben. gadering, die was belegd om te beraadslagen over de herleving van de onderdrukte commu nistische partij in Joegoslavië en over te gaan tot de oprichting van een zg. proletarische partij werd door de overheid verboden. Uit Bagdad Sir Percy Scott, de Britsche hooge commissaris voor Mesopotamië is van hier per vliegtuig naar Londen vertrokken om de Engelsche regeering te raadplegen over de kwes tie van het Midden-Oosten. - Uit Hamburg De firma Hugo Stinnes G. m. b. II. heeft haar hoofdzetel die zich tot dusver in het door de Franschen bezette Mülheim aan de Roer bevond, naar Hamburg verplaatst Het nieuwe Chileensche ministerie heeft zich gister geconstitueerd. Premier is Francesco Garces Gana. Minister van Buitenlandsche Za ken Louis Zquerdo. ENGELAND EN AMERIKA. Gemeld wordt., dat Stanley Baldwin den defi nitieven tekst van het aan de Amerikaansche commissie voor te leggen Britsche voorstel in zake de fundeering der schulden, ter goedkeu ring aan het Britsche kabinet heeft gezonden. Gisteravond heeft de ministerraad hierover beraadslaagd. Naar verluidt, heeft het kabinet het voorstel, o.a. inhoudende een rente-betaling van 3% en een verlenging var den betalingster mijn goedgekeurd. Verwacht wordt, dat de over eenkomst deze week zal worden geteekend. Nader verluidt dat de Britsche en Ame rikaansche commissies, welke onderhandelen over de fundeering van de Britsche schuld, gister niet tot overeenstemming konden komen. De voortzetting der besprekingen is uitgesteld tot Donderdag. De Britsche delegatie zal zich in middels telegrafisch tot haar regeering wenden, ten einde verdere instructies te ontvangen. In verband met hoog accijnsbedrag is kwaliteit en sterkte nu Hoofdzaak. Deze eigenschappen bezit in hooge mate de heerlijke Citroen jenever der firma A. DAALMEIJER, per glas en per maat en verpakt verkrijgbaar bij IERLAND. Te Dublin is gisteravond een veldslag in het klein geleverd. Er werden aanvallen gedaan op het hoofdkwartier van het Iersche leger en op de bureau's van Freeman's Journal. In de buurt van de regeeringsgebouwen werd tegelijk zwaar ge schoten. Een menigte bommen werden in het hart van de stad geworpen, waardoor een algemeene pa niek ontstond. Volgens de laatste berichten, zijn bij de ge vechten acht personen gewond. Er zijn weer vijf personen terechtgesteld we gens het dragen van wapens. DE IIOOGESCHOOL-KWESTIE. De „Etoile Beige" van gistermorgen meldt, dat een aantal katholieke senatoren bij het bureau van den Senaat een wetsvoorstel zal indienen voor invoering van verdubbeling der colleges, in het Fransch en in het Vlaamsch, niet alleen aan de universiteit te Gent, maar ook aan de universiteit te Luik. HONGARIJE.» De-„Vossische Zeitung" verneemt uit Boeda pest, dat men aldaar na het optreden der kleine en groote'entente een vredelievende regeling van de bestaande moeilijkheden verwacht. De Hon- gaarsche pers wijst er uitdrukkelijk op, dat in de nota van de beide ententes geen sprake meer is van een mobilisatie van Hongarije of van een Hongaarschen inval in de naburige staten. CHINA. Uit Hongkong verneemt Reuter De troepen van fsjen T joeng Ming, die onbetrouwbaar zijn gebleken, hebben aanzienlijke verliezen geleden. De troepen van Yannan werden gister teCanton verwacht. De stad Canton is zonder geld en Verantwoordelijk bestuur. ALLERLEI. Naar uit Madrid wordt gemeld, zal ex-keizerin Zita zich spoedig naar Vitoria begeven en daar haar intrek nemen op een buitengoed van D. Ricardo Augusti. Eerst was de. ex-keizerin, gelijk men weet, gehuisvest in het koninklijk paleis van de Pardo bij iVladrid, doch later verwisselde zij dit verblijf voor een te Santander. Uit Constantinopel Twee Engelsche sol daten hebben op straat in Galata dolkstooten ontvangen en zijn zwaar gewond. Men brengt dit misdrijf in verband met de anti-Engelschc beweging, welke de Kemalisten hebben opge wekt. Volgens betrouwbare berichten uit Angora verklaarde Moestafa Kemal voor den aanvang van zijn reis door Anatolië tegenover de Egypti sche Zaghloel-delegatie, dat alleen de Turksché delegatie te Lausanne de Egyptische belangen kan verdedigen, omdat de Turksche rechten over Egypte nog steeds dezelfde zijn als voor heen. Uit Belgrado Gisteravond heeft de po litie hier verschillende communisten gear resteerd, onder wie een advocaat. Een ver- BiBnenlaad. Opheffing van lmurcommissies. Het Nederlandsch Instituut voor Volksge- huisvesting heeft het volgende adres gezonden aan de ministers van arbeid en van justitie De omstandigheid, dat in verschillende stre ken des lands in grootere en kleinere gemeenten door burgemeester en wethouders een besluit wordt genomen, strekkende tot opheffing van de huurcommissie, in die gemeente gevestigd, heeft ons aanleiding, Uwe Excellentie te ver zoeken, de aandacht aan het volgende te schen ken. Allereerst rijst de vraag of door zulks een besluit zonder meer de huurcommissie rechtens komt te vervallen. Het schijnt ons gewenscht, dat bij de aan staande herziening van de Huurcommissiewet - over welke wij overigens ons oordeel geheel voorbehouden deze kwestie worde beslist, door voor te schrijven dat de bedoelde opheffing niet kan geschieden zonder goedkeuring van Gedeputeerde Staten of van de Kroon. Dit laatste kan aanbeveling verdienen, om dat immers in het ontwerp ook de bevoegdheid om te verklaren dat in een bepaalde gemeente de Huurcommissiewet niet langer zal gelden, aan de Kroon toekomt. Het op lichtvaardige wijze opheffen door burge meester en wethouders van een huurcommissie heeft ook allerlei ongewenschte zijdelingsche gevolgen. Moge Uwe Excellentie met het oog op het bovenstaande goedvinden, de onzekerheid op te heffen aangaande de bevoegdheid van burge meester en wethouders om een huurcommissie te doen vervallen, door in het wetsontwerp de goedkeuring van hooger bestuur, de Kroon of Gedeputeerde Staten, op te nemen. Bescherming der industrie. Zooals het Kamerlid Fleskens in de te Tilburg gehouden vergadering van Brabantsche industri- eelen meedeelde, heeft de regeering gistermiddag haar standpunt ten opzichte der bescherming der door belanghebbenden bepleite bescherming, vastgesteld. Naar de „Tel." ter oorde komt is de waar schijnlijkheid groot, dat de beraamde maat regelen niet de Brabantsche nijverheid in haar geheelen omvang zullen treffen maar zich zouden beperken tot regeling uitsluitend ten dienste der schoenenindustrie. Af te wachten is of de bescherming iets verder zal gaan dan tot maat regelen, soortgelijk aan die, welke ten dienste der sigaren-fabricage getroffen werden (hooge in voerrechten). Men acht echter de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de regeering voor de pressie der R.K. werkgevers is gezwicht en tot het ont werpen van invoerverboden is overgegaan. Inwerking-treden van zulke maatregelen, die de sanctie van "het parlement behoeven, is uiteraard niet te wachten voor zij den Raad van State en de Kamers hebben gepasseerd, hetgeen ook, indien zij met den meesten spoed worden behandeld, moeilijk voor einde Februari het geval kan zijn. Aangenomen al, datbéschèr- n ingsmaatregelen een meerderheid in de Tweede Kamer zouden verwerven. Bezuiniglngsinspectcurs. Gister is in Den Haag opgericht de Bond van bczuinigingsinspecteurs in overheidsdienst, die de goede uitoefening van het aan zijn leden opge dragen ambt wil bevorderen. De behartiging van de stoffelijke belangen van de leden is van den werkkring van den bond uitgesloten. Tot lid van den bond traden alle inspecteurs, die thans in overheidsdienst werkzaam zijn, toe. Tot voorzitter werd gekozen de heer K. E. B. A de Coster, rijks-bezuinigingsinspecteur, en tot secretaris de heer ir. H. A. Verheij,bezuinigings- inspecteur der gemeente Amsterdam. Bedrijfsorganisatie. Het Centraal Bestuur van het Verbond van Nedcilandsche Fabrikantenvereenigingen heeft den Hoogen Raad van Arbeid doen toekomen een Nota, waarin het vete en ernstige bezwaren aan voert tegen de conclusies en voorstellen der meer derheid van Commissie XII en tegen vele dei- in het Rapport dier Commissie over Bedrijfs- j organisatie enz. aangevoerde argumenten en j beschouwingen. Jhr. mr. de Beaufort f. In den ouderdom van 77 jaar is gister te Doorn overleden Jhr. mr. R. de Beaufort, de vader van den eenige dagen geleden overleden Neder- landschen gezant te Athene. Jhr. De Beaufort is jarenlang kantonrechter te Wijlc—bij-Duurstede geweest. Stads- en Gewestelijk Nieuws. De Hanze. Gisteravond hield de afd. Schiedam van „De Hanze" in Maison v.d. Heijden een algemeene ledenvergadering. De voorzitter, de heer Schaefer opende de vergadering met den christelijken groet, heette de aanwezigen welkom en wenschte hen een voorspoedig nieuwjaar toe. Hij deelde vervolgens mede, dat het bestuur, naar aanleiding van een verzoek van den R. K. Volksbond, had besloten een som van veertig gul den beschikbaar te stellen voor een te hou den feest voor de kinderen der werkloozen. De vergadering keurde dit besluit goed Voorts deelde de voorzitter mede dat men er toe wenschte over te gaan om de Hanze-han- dels-cursus aan den districtsbond van patronaten over te doen. De viering van het lustrum op 8 Februari zal voorafgegaan worden door een kerkelijke plechtigheid n.l. het laten opdragen van twee H.H. Missen in de Frankelandsche kerk op Zon dag 4 Februari te half acht en half elf. De voorzitter drong er op aan, dat alle le den daarbij tegenwoordig zouden zijn. Daarna las de secretaris, de heer Steens, de notulen van de vorige vergadering voor, die onveranderd werden goedgekeurd. Een opwekkend schrijven van het hoofdbestuur der Hanze, een goed voorzien program van actie en eenwaarschuwing om zich voor de ongevallen wet te laten overschrijven bij Centraal Beheer, werden eveneens door den secretaris voorgelezen. De voorzitter raadde, naar aanleiding van het program van actie, de propaganda-commis- sie, tot huisbezoek aan, en besprak tevens de oprichting van zoogenaamde „praatavonden." Tevens deelde hij mede dat'behalve een gegron de klacht van de kiesvereeniging over het slechte bezoek der vergaderingen door de middenstanders, een verzoek van dezelfde in stelling was ingekomen, tot steun van de berooide kas. Besloten werd vijf en twintig gulden beschik baar te stellen. Daarna verkreeg de geestelijke adviseur de weleerw. heer Paulussen het woord. Op de agenda staat aangegeven, begon de spr. dat ik dezen avond een opwekkend -woord zal spreken, en hoewel het tegenwoordig heel wat gemakkelijker is om een Jobsbode te wezen wil ik toch probeeren den moed er bij u in te brengen. Bij het geklaag van fabrikant, middenstan der en arbeider wordt maar al te veel ver geten, dat achter de wolken de zon nog schijnt en daarom wil spr, vanavond eens spreken over de encycliek van Z. H. den Paus „de vrede vaïJ Christus in het rijk van Christus." De heilige Vader wijst er in dat rondschrijven op, dat de vrede alleen aan de maatschappij teruggegeven kan worden als iedereen zich schul dig kennende op zijn borst klopt en tracht naar zelfverbetering. Zoo wij niet beginnen bij ons zelf, zal de wereld een chaos, een woestenij blijven, want zonder God en zonder Christüs'Kerk zal het op de wereld niet terecht komen. Die persoonlijke zelfverbetering sluit ook in, dat wij goede leden onzer organisatie moeten zijn. De mensch is eenmaal een sociaal wezen en heeft tegenover zijn medemensch verplichtingen. Spr. vertelt dan het treffende verhaal van Jör- gensen over de komst van St. Petrus in het hei- densche Rome en hoe die heilige apostel er in geslaagd is met Gods hulp en zijn heldhaftigen geloofsijver, het trotsche keizerrijk voor Christus Kerk te winnen. Zoo ziet men dus, vervolgt spr. wat één man kan verrichten; wat moet dus een goed werkende organisatie een kracht kunnen ontwikkelen in de maatschappij. Wij staan nu eenmaal in het teeken der or ganisatie en zoowel als onze vijanden gemeen schappelijk teg;en de Kerk optreden moeten wij ons ook vereenigen om die vijanden te weerstaan en te verslaan. Dit is heel goed mogelijk, als ieder maar moe dig voor zijn overtuiging uitkomt en zich niet alleen katholiek in theorie, maar ook in de prak tijk toont, want de opbloei van de maatschappij is wel degelijk afhankelijk van een opgewekt gods dienstig leven. Hef voorbeeld van Petrus heeft geleerd dat de best bewapende tegenstanders moeten bezwijken voor de geweldige kracht der liefde. Laten wij dus elkaar behalve voorspoed in zaken ook toewenschen, dat wij in 't nieuwe jaar betere katholieken zullen worden. In dit verband, beveelt spr. bijzonder aan de heerlijke retraite, wier kostelijke uitwerking niet genoeg geprezen kan worden. Ook breekt spr. een lans voor de apologetische cursussen, die de ontwikkeling brengen, welke tegenwoordig meer dan ooit noodig is. Nog meer nut verwacht spr. van de z.g. praatavonden, daar dan de besproken onderwerpen meestal dieper doordrin gen. Als wij zoo ieder ons best doen en ijveren waar wij kunnen, eindigt spr. dan zal dat onge twijfeld ons en de gemeenschap ten goede komen en het ideaal bereikt worden, wat ons door den Paus is aangegeven, n.l. de vrede van Christus in het rijk van Christus. Na het hartelijk applaus der aanwezigen, dankte de voorzitter spr. voor zijn opwekkende woorden, die zijn inziens meer hadden geleken op een schitterende toespraak, en hij sprak de hoop uit, dat de leden, den weg die door den geestelijken adviseur was aangewezen, zouden inslaan. Nadat de aangekondigde bijzonder attractie tot aller voldoening was uitgereikt, vingen de geanimeerde besprekingen aan over de regeling en indeeling van' het a.s. lustrumfeest. Bij de rondvraag werd de grief naar voren gebracht, dat het nog telkens voorkomt dat katholieke instellingen en vereenigingen wel om steun bij de middenstanders aankloppen, maar diezelfde middenstanders passeeren als er bestellingen ziin te doen. Het bestuur zal naar aanleiding daarvan een schrijven tot de betrokken instellingen richten. Tevens werd besloten een praatavond op te richten, en wel te beginnen met a.s. Donderdag in Maison v.d. Heijden. Een der leden verklaarde zich bereid, alsdan een onderwerp in te leiden. Nadat nog eenige andere kwesties naar bevredi ging waren afgehandeld sloot de voorzitter de gezellige drukbezochte vergadering met den christelijken groet. „Gemengd Koor." De zangvereeniging „Gemengd Koor", heeft gisteravond in den R. K. Volksbond voor uit verkochte zaal haar concert gegeven met een succes, zooals ze misschien nog nooit heeft mogen beleven. Opgevoerd werd het oratorium „Die Jungfrau von Orleans" van C. A. Lorenz, een mooi dra matisch werk, dat werd gecomponeerd naar Schiller's bekende tooneelstuk van denzelfden naam. Als solisten waren verzocht Mevr. B. Mak van WaayDooremans (sopraan, Dordrecht), en de heeren Jos. blolthaus (tenor, R'dam) en Coen Muller (bas-bariton, R'dam), terwijl een strijk orkest met den heer M. v. Leeuwen, uit Rotter dam, aan den vleugel voor het instrumentale gedeelte hadden zorg te dragen. Het meeste succes van den avond, durven we te zeggen, is te danken aan de praestaties van de soliste Mevr. Mak van Waay. Haar optreden in de zoo zware partij van die Jungfrau was van 't begin tot 't eind een triumph. Met haar frissche, natuurlijke, schitterend geschoolde stem en met haar talentvolle wijze van voordragen heeft zij werk geleverd, dat de zaal in extaze bracht en dat weinigen haar zul len verbeteren. Meerdere malen mocht zij dan ook een meer dan welverdiend applaus in ont vangst nemen.' De beide heeren solisten waren aanvankelijk niet best op dreef, later werd 't beter. Vooral Jos. Holthaus (König Karl) verbeterde zjch 't tweede gedeelte heel wat, al had hij dan tegen, dat hij geen partij had, om zich in zijn ware ge daante te laten kennen, daar was ze te klein voor. Coen Muller (als Thibaut en Lionel), wiens ge luid wat gevoileerd klinkt en zich in de hoogere registers niet sterk genoeg kan uitzetten, leverde overigens over 't algemeen ook zeer verdienste lijk werk zijn voordracht had hier en daar wat meer gedistingueerd kunnen zijn 't beste von den we hem in de aria „O Orleans Grab unsers Ruhms Wat het koor betreft, voor zijn praestaties hebben we veel waardeering, met prachtig resul taat heeft het de verschillende zangen uitge voerd. Reeds het begin, waar 't veel opaankomt, werd goed ingezet, waartoe ook zeker het mooi gespeelde voorspel van het orkest en vleugel veel heeft bijgedragen. Een enkele keer hadden de koren wat sterker, wat pittiger kunnen zijn (Flammest du auf, Fackel des Kriegs) een schit terend bewijs van Ausdauer werd gegeven in het Te Deüm laudamus. Zeer te roemen valt ook, dat bijna geen enkele maal onzuivere klanken werden gehoord. Prezen we reeds het voorspel van het orkest, ook de rest der partituur werd goed volbracht en voö.al ook de pianist verdient hier een bijzonder woord van lof. Met groote voldoening kan inderdaad de be kwame en energieke directeur op dit concert te rugzien. Jubiié. Vandaag herdenkt de heer D. Bouman, brugwachter aan de Appelmarktbrug, den dag waarop hij voor 25 jaren in dienst van de gemeen te trad. Door den havenmeester werd hij hedenmorgen, op het kantoor van den Havendienst, gecompli menteerd, en deze overhandigde hem namens de gemeente het gebruikelijk couvert. In zijn toespraak wees de havenmeester er op, dat juist heden de teraarde-bestelling plaats had, van zijn collega Rosman waarmede hij ge durende ruim 13 jaren mocht samenwerken, en wenschte vervolgens den jubilaris toe, dat het hem gegeven mocht zijn, nog velen jaren in zijn betrekking werkzaam te zijn. Het personeel van den Havendienst bood den jubilaris een prachtig bloemstuk aan, en van zijn collega's sluis- en brugwachters mocht hij een leuningstoel ontvangen. Steun aan werkloozen. De S.B.B. heeft een adres aan den Raad verzonden, waarin wordt betoogd, dat door de Regeering ten aanzien van de uitkeeringen uit de werkloozenkassen, per 1 Januari maatrege len zijn getroffen, waardoor de werkloozen die in de zoogenaamde crisisregeling zijn opgeno men, indien zij wederom van hun bondskas uitkeering ontvangen, in veel slechtere conditie komen dat het adressante voorkomt, dat arbeiders die getracht hebben zich tegen de gevolgen van werkloosheid te verzekeren niet in slech tere conditie mogen komen dan diegenen die dit nagelaten hebben dat het voor vele werkloozen arbeiders on mogelijk is hunne huishuren boven 3.50-te voldoen dat door den Raad besloten is dat aan de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2