Het oude Kasteel. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN FEU ILLETO Ai. 46ste Jaargang. Donderdag 18 Januari 1923. No. 13542 Bureau Hu Ab (post 2 KO o n n e .50 per EMARKT4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. m enten per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Buitenlandsch Nieuws. DE BEZETTING VAN HET ROERGEBIED. Van officieele Fransche zijde wordt gemeld, dat de bezettingsoperaties thans zijn voltooid. Generaal Degoutte heeft een tweetal dagorders tot de Belgische en Fransche legers gericht In het Noorden hebben de Belgische troepen zich bij de Fransche troepen aangesloten. Zij hebben een linie bezet, gelegen langs den spoor weg van Worhalle naar Water. Ook hebben de Belgische troepen zich aangesloten bij de Fran sche bezettingstroepen aan de bruggehoofden te Dusseldorp. it-ëu Ondanks het gistermiddag aan de mijneige naars gezonden ultimatum zijn de leveringen van reparatiekolen nog niet hervat. Heden ochtend zouden de requisitiebevelen aan de mijneigenaars worden overhandigd. Daarbij zul len zij worden uitgenoodigd, steenkool te doen delven op rekening van de schadeloosstelling. De mijneigenaars hebben echter nogmaals in een schrijven aan de Fransche Controle-commis sie gezegd, dat zij het Fransche bevel niet kunnen opvolgen, daar zij zich niet lieten dwingen tot een eerlooze handeling, die tegen hun vaderland is gericht. Deze nieuwe weigering der Duitsche mijn eigenaars zal ongetwijfeld vér strekkende ge volgen hebben. De Fransche autoriteiten heb ben voorloopig van arrestaties afgezien. Zij zullen de zaak eerst voor een krijgsraad brengen en de verantwoordelijke personen uit de leiding dei- mijnen ontzetten. Intusschen zijn de Franschen gister tot daden overgegaan, die volgens een van Fransche zijde verstrekt communiqué op het volgende neerko men „Naar aanleiding van de steeds toenemende tekorten, die het gevolg zijn van de volledige stopzetting sedert 12 Januari van de levering van reparatiekolen en van de achterhouding op den Rijn, door Duitsche machinaties, van een zeker aantal aken, welke aanvankelijk door Duitschland waren ingeladen voor Frankrijk en België, zijn maatregelen genomen om bezit te nemen van de ladingen, die op het oogenblik op den Rijn en op het Rijn-Hernekanaal onder weg zijn met bestemming naar*het niet-bezette deel van Duitschland. Eveneens zijn de noodige maatregelen genomen tegen de pogingen van de Duitsche regeering om te verhinderen, dat de benoodigde hoeveelheden ledige scheeps- ruimte naar het bezette gebied wordt gebracht." Naar van Fransche zijde verder wordt mede gedeeld, zou hedeiinacht bij wijze van nieuwe sanctie worden overgegaan tot het in beslag nemen van alle ledige kolenwagons en van sleep- booten op den Rijn en het Rijn-Herne-kanaal Verder verluidt, dat hedenochtend zou worden overgegaan tot het in beslag nemen van alle mij nen en de invoering van een controle over die mijnen. Wat Frankrijk nu eigenlijk met al zijn dwang zal winnen is wel niemand nog duidelijk, 't Vol gende bericht van den ,,Times"-correspondent te Parijs lijkt ons daarom goed geloofwaardig ,,Mijn onderzoek, zegt deze, in Italiaansche kringen leidde niet tot bevestiging van het ge rucht, dat Italië, verontrust over den gang van zaken, heeft aangeboden, bemiddelend op te tre den tusschen Frankrijk en Duitschland. Er bestaat ontegenzeggelijk een latent ver langen naar het herstel van een aanrakings punt tusschen Berlijn en Parijs en men vraagt zich af, of het Britsche kabinet zich daarmede zou willen belasten. Het meest aanmoedigende Advertentiën rl5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. 16 XX. Margaretha Siegfrieda Albrecht zweeg en liet het hoofd tegen de leuning van haar stoel rusten. Zij had het laatste gedeelte als in een droom Verteld zij had alles om zich heen vergeten haar oogen staarden voor zich uit het vcr- ledene had het tegenwoordige verdrongen. „Ik heb mij door mijn herinneringen laten meeslepen, terwijl ik u alleen in de bestoiming van Sturmfels had willen inwijden," zeide zij, terwijl zij zich met inspanning oprichtte. De komst van den slotbewaarder stoorde ons. „Tot weldra," luidde haar afscheid, „binnen kort zult gij door mijn notaris van mij hoo- ren." Dit gebeurde. Een aanzienlijke som werd door Margaretha Albrecht gestort voor het op te richten fonds. Onder de voorlezing van de akte van schenking Was zij diep geroerd. „Mijn verlangen is vervuld," zeide zij daarna, teeken is de geest, die in sommige kringen van de Commissie van Herstel heerscht. Zooals men Weet, moet binnen 14 dagen door de C. v. H. ant woord worden gegeven op het Duitsche verzoek om een moratorium.Het denkbeeld werd nu geop perd, aan Duitschland uitlegging te vragen van den stand van zaken in plaats van aan dat land een nieuw ultimatum te doen geworden. Berlijn verklaarde zich reeds bereid tot onderhande lingen met alle Entente-mogendheden en als Duitschland betrouwbaarheid en oprechte voor nemens aan den dag legt, zou een eventueele hervatting van de besprekingen beter resultaat kunnen hebben dan een politiek van voortduren de repressaille-maatregelen aan weerskanten. Naar ik verneem, bestaat er aan Britsche of Italiaansche zijde hoegenaamd geen bezwaar tegen hernieuwde pogingen om een regeling te treffen. COMMISSIE VAN HERSTEL. De Commissie van Herstel heeft gistermiddag een tweede zitting gehouden, welke geheel gewijd was aan het hooren van Oostenrijksche en Hon- gaarsche gedelegeerden over het ontwerp, dat door de commissie voor de verdeeling der schul den der dubbelmonarchie over de successiestaten is opgesteld. De gedelegeerden van elk van beide naties hebben een aantal opmerkingen te berde gebracht. Hun verklaringen zijn ter onderzoek naar de financieele afdeeling verwezen, welke tegen het einde dezer week rapport hierover zal uitbrengen, zoodat d Commissie van Her stel Dinsdag a.s. haar definitieve beslissing zal kunnen nemen. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. De dagbladcorrespondenten te Lausanne mel den, dat er langs niet officieelen weg pogingen worden gedaan om het tempo der slechts lang zaam vorderende conferentie te versnellen, en dat vooral de Amerikaansche toehoorder Child den Turken duidelijk tracht te maken, dat de Ver- eenigde Staten geen genoegen kunnen nemen met hun recalcitrante houding ten aanzien van de*ca- pitulaties. Naar verluidt heeft ChildCur zon gesteund, bij diens verklaring, dat, wanneer de Turken het vredesverdrag met inbegrip van een over eenkomst in zake deze kwestie niet teekenen, dit tengevolge zou hebben, dat Turkije het zou moeten stellen zonder den financieelen steun van Groot-Brittannië en Amerika, welken het voor zijn economisch herstel noodig heeft. De bladen voegen hieraan toe, dat den Tur ken duidelijk te kennen is gegeven, dat, al zijn de geallieerden bereid, alle capitulaties prijs te geven, zij eischen, dat door de Turken een voorloopig rechtsstelsel zal worden ingevoerd, dat door hen zal worden goedgekeurd en dat van kracht zal zijn gedurende de overgangs periode tijdens de invoering der noodzakelijke hervormingen in de Turksche rechtspraak. duitschland. In de gister gehouden zitting van den Rijksdag legde voordat tot behandeling van de agenda werd overgegaan, de president van den Rijksdag Löbe, een vei Haring af over de incidenten te Bochum, waarbij een der chauvinistische betoo- gers het leven liet. loen de president hierover het woord nam, verhieven bijna alle afgevaardigden zich van hun zetels. Spreker maande nogmaals de bevolking het in bezette gebied tot bezonnenheid aan. Voorts richtte hij tot Frankrijk de waar- „en ik ben u dankbaar, dat gij mijn pogingen wilt steunen." Ik bezocht haai dikwijls in den loop van dien zomer. Zij was koortsig en vermoeid en had mijn hulp als dokter noodig. Toch bleef zij werkzaam, in alle stilte en bescheidenheid volhardende op den post, dien zij zich had gekozen, steunende en helpende met raad en daad, een werkzaam heid zooals ik nimmermeer heb ontmoet menschenliefde en mcnschenkennis gingen hier hand aan hand. Haar geest bleef helder en wij spraken over velerlei. „De oude Vrijheer had wel gelijk," beweerde hij nog menigmaal, „zij had Baron Siegfried's vrouw moeten zijn." „En zij wordt het ook riep hij twee jaar later na een schrijven uit Berlijn. „D&t is de Vrouwe, die Sturmfels past 1" Moeder deelde zijn geestdrift niet. „Wanneer zullen zij trouwen en waar zal de bruiloft gevierd worden vroeg zij, terwijl zij rustig voort werkte. „Te Berlijn, daar deVrijheer, zoolang de oor log aanhoudt, noch lang veilof, noch ontslag uit den dienst kan nemen, en nog dit jaar in December" Is er al niet bruiloft in die maand, Lina Hij knikte Moeder toe, wier huwelijk ook tegen dien tijd zou gesloten worden. Aurora had eerst de hand van Baron Siegfried beslist geweigerd. „Dring niet verder aan," had schuwing, dat, als het niet oppast, de gebeur tenissen het over het hoofd zullen groeien. Vervolgens werd een intiatief-voorstel van de partijen aan de orde gesteld, waarin de regeering wordt gemachtigd, met toestemming van den rijksraad die maatregelen te nemen, welke door den noodtoestand worden geboden. Dit voorstel, na aanneming waarvan het Huis zou worden verdaagd, droeg de onderteekening van alle partijen, behalve van de Deutsch- Völkische en de communisten. De spreker van de sociaal-democraten verklaarde echter, na de lezing van het voorstel, dat zijn partij bij vergissing het voorstel had onderteekend. Door een voorstel der communisten werd echter vast gesteld, dat het quorum niet aanwezig was. waarop de president van zijn recht gebruik maakte, de eerstvolgende zitting van den rijks dag naar eigen goeddunken vast te stellen. Hij verdaagde het Huis tot 25 Januari a.s. Daar door verkrijgt de regeering de vrije hand ten aanzien van de te nemen maatregelen. IN HET MEMELGEBIED. De Raad van Ambassadeurs heeft besloten, onmiddellijk een buitengewone commissie naar Memel te zenden, die belast zijn zal met de samenstelling van een voorloopige regeering onder gezag der geallieerden. Te Kowno zullen bij *de Litausche regeering stappen worden ge daan om deze regeering te herinneren aan de zware verantwoordelijkheid, welke op haar rust. Voorts zal de Litausche regeering worden uitge noodigd, maatregelen te nemen, opdat het gezag van bovengenoemde commissie door de Litauers wordt erkend. Kolonel Trousson, die door den Raad van Ambassadeurs naar Memel is gezonden, is aldaar aangekomen. Het telefoonverkeer met Memel werd hervat. IERLAND. Omtrent de gevechten, welke te Dublin hebben plaats gehad tusschen een groep opstandelingen en soldaten van het nationale leger kan nog het volgende worden gemeld. Behalve een aanval op het reeds meermalen verwoeste gebouw van het „Freeman's Journal" deden de rebellen opk een aanval op het stadhuis en op een ijzergieterij, ter wijl ook verschillende wachtposten der nationale troepen werden beschoten. De opstandelingen reden in een grooten vrachtauto door de straten. De auto zag er onschuldig genoeg uit om den voorbijgangers niet te doen vermoeden, wie er onder den stapel dekens, dien de auto scheen te vervoeren, waren verborgen. In zekere straat werd de chauffeur van den auto echter door een troep nationale soldaten gesommeerd te stoppen. Deze sommatie werd beantwoord met een hevig geweervuur uit den auto hetgeen door de soldaten van het Vrij- staatsleger met een salvo werd beantwoord. De vrachtauto werd later onbeheerd terug gevonden. Zij was dooi de opstandelingen uit een garage gestolen. Het schieten in de stad hield nog geruimen tijd aan. Drie burgers werden gewond onder wie een priester en een vrouw. Ook drie soldaten van het Vrijstaatleger liepen ver wondingen op. De regeeringstroepen voeren thans, gesteund door artillerie, een omsingelende beweging uit met het doel, de opstandelingen op de Wicklow- heuvels in hun macht te krijgen. Gistermorgen had een schermutseling plaats, waarbij aan beide zijden dooden en gewonden vielen. DE EX-SULTAN. De ex-sultan is gister te Djedda aangekomen. zij gezegd. Toch had hij het gewaagd later terug te komen. Na lang aarzelen had zij eindelijk toegegeven. Een jaar later was er groote vreugde op Sturm fels. „Een flinke jongen," schreef Baron Siegfried." „Mocht hij gelukkiger zijn dan mijn eerstge borene. Hij zal Bodo heeten naar mijn Vader Groet uwe dochter van mij en zeg haar, dat ik er prijs op stel, dat haar eerste kind naar mij en mijne lieve vrouw-zaliger zal genoemd Worden, uit dankbare herinnering aan alles, wat zij voor de overledene heeft gedaan." In Febr. daarop Werd 't in het houtvestershuis geboren, waar de jonggetrouwden op verzoek van Grootvader en met toestemming van den Vrijheer hun intrek hadden genomen. Margaretha Siegfrieda werd het kind gedoopt. Dat kind was ik." XXI. „Ik gevoel, dat mijn dagen geteld zijn Met deze woorden ontving zij mij, toen ik haar eenige weken later bezocht. Zij had haar grooten stoel in den tuin laten brengen en zat daar onder het koele lommer der lindeboomen. Het was een warme Augustus-dagde bijen gonsden tusschen het loofde lucht was vol geurenalles groeide en bloeide. Ik keek de bleeke, eenzame gestalte aan. Zij was bleeker en stiller dan voorheen „Ik heb u gewacht," vervolgde zij, „gij zijt Hij werd aan boord van het schip, waarmede hij de reis heeft gemaakt, begroet door koning Hoessein, diens oudsten zoon, emir Ali en een an der familielid. De ex-sultan zag er zeer verouderd en afgemat uit. De ontscheping had met veel ceremonieel plaats. O.a. werd er parade gehouden door de troepen van Hedjas, waaraan door Bedoeinen in bonte kleederdracht werd deel genomen. Daarna werden alle ministers en de plaatse lijke notabelen aan den ex-sultan voorgesteld. Vervolgens werd de ex-sultan door den koning en diens zoon naar een speciaal voor hem in gerichte verblijfplaats vergezeld. Men verwacht, dat de ex-sultan drie dagen te Djedda zal blijven, om zich dan naar Mekka te begeven, waar het paleis van den koming te zijner beschikking wordt gesteld. MAROKKO. Negen inlandsche soldaten en twee officieren van den Franschen inlichtingendienst vielen in een hinderlaag in een vooruitgeschoven positie nabij Tasa.Zij werden omsingeld en gedood. Hun lijken werden binnen de Fransche linies terug gevoerd. CHINA. De constitutionalisten zijn zonder tegenstand te ontmoeten Canton binnengetrokken. In de stad is het rustig. Tsjeng Tsjoeng Ming bereidt, naar het schijnt, een tegenaanval op Woetsjau voor. ALLERLEI. Naar de „Vossische Zeitung" meldt, moeten in verband met de verhoogde prijzen voor buiten landsch graan, voornamelijk wegens de aanmer kelijke daling van de mark, de verkoopsprijzen van het rijksgraanbureau verhoogd worden. Het blad is van oordeel, dat binnenkort een aanzien lijk verhooging van den broodprijs moet worden verwacht. President Harding lijdt reeds sedert min stens een week aan een ernstige verkoudheid. Naar het correspondentiebureau Ploffmann verneemt, zal de voormalige Beiersche minister president graaf Lerchenfeld zich op 1 Februari a.s. naar Noord-Amerika inschepen, om daar, op uiLnoodiging van een liefdadigheidscomité onder voorzitterschap van consul Semmler, in verschillende steden lezingen te houden over den toestand in Duitschland. Uit Parijs. De Fransche, Belgische en Italiaansche regeeringen hebben gister be vel gegeven, onmiddellijk over te gaan tot het exploiteeren van de domaniale bosschen op den linker Rijnoever, als een sanctie voor het door de Commissie van Herstel op 26 December jl. geconstateerde in gebreke blijven van Duitsch land wat betreft de levering van hout. Uit Weenen. De financieele toestand van Oostenrijk is zóó hachelijk geworden, dat bondskanselier Seipel Zaterdag a.s. naar Ge- nève zal gaan om aan den Volkenbond de aan Oostenrijk toegezegde credieten, die nog steeds niet zijn vei strekt, met klem op te vragen. Binnenland. Werkloosheids-verzekering. In de gister in het Volksgebouw te Den Haag gehouden vergadering van het N.V.V., het Bureau van de R.K. Vakorgansatie, het A. N.V. en het N.A.S. is na de redevoeringen der heeren A. H. Smulders en R. Stenhuis de vol genden resolutie aangenomen De vergadering van de Besturen van Werk- mij een vriend geworden. Ik heb u tot executer van mijn testament aangewezen. Wilt gij mij dien dienst bewijzen Ik heb niemand anders tot wien ik mij wenden kan." Zij verschoof een der laag afhangende takken van de linde en keek peinzend den tuin in, den wilden vervallen tuin, waarvan de paden weg scholen onder gras en voortwoekerende heesters, en die er verlatener dan ooit uitzag met zijn in vrijen wasdom groeiende boomen en hoog op schietende veldbloemen. „Gij zult vele papieren vinden," ging zij verder met afgewend hoofd voort. „Verbrand die on gelezen. Deze alleen nieteen soort van dagboek, dat ik als kind begonnen en als tachtigjarige geëindigd heb. Deze vermaak ik u. Gij stelt be- Tang in Sturmfels en zult met de uWen-spreken over mijn lieve afgestorvenenzoo zullen ze niet vergeten worden, al ben ik er niet meer." Zij reikte mij een pakket over en wenkte mij haar de arm te geven en naar huis te geleiden. Doch zij had haar krachten overschat. Een rilling kwam over haar, een lichte duizeling deed haar in haren stoel terugzinken en de oogen slui ten. Toen zij de oogen opsloeg, ontmoetten zij de mijne. „Beklaag mij niet. .Deze ure is niet eenzaam Niemand is te beklagen, die tot het leven geroe pen werd," en er ging als een juichtoon door haar gefluisterde woorden, „dit leven. .is. een weldaad (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1