loozenkassen .aangesloten bij hetNederlandsch Verbond van Vakvereenigingen Bureau voor de R.K. VakorganisatieAlgemeen Neder landsch Vakverbond Nationaal Arbeids-Secre- tariaat, in vergadering bijeen op Woensdag 17 Januari 1923 in het „Volksgebouw" te 's-Gra- venhage, Van oordeel, dat le. de huidige economische crisis een bui tengewone werkloosheid tot gevolg heeft 2e. die werkloosheid oorzaak is, dat vele arbeidersgezinnen met ondergang worden be dreigd 3e. het noodzakelijk is te zorgen, dat het den arbeiders mogelijk gemaakt wordt dezen moeilijken tijd door te komen, zonder gevaar voor verlies van hun volle werkkracht en zelfstandigheid Overwegende, dat a. bij de te nemen maatregelen ter voor koming van verdere inzinking de werkloos heidsverzekering een zeer belangrijke plaats inneemt b. met goed functionneeren van die ver zekering in groot gevaar wordt gebracht door de nraatregelen welke van Regeeringszij de in den laatsten tijd worden getroffen; Geeft te kennen, dat voor het intact laten van de werkloosheidsverzekering belangrijke veranderingen moeten komen in de thans gel dende bepalingen, met inachtneming van het volgende I: door den Werkloosheidsraad voorgestel de maatregelen, vervat in het door dien Raad gezonden schrijven d.d. 31 Augustus 1922, toe passen, meer speciaal met betrekking tot de voorgestelde maatregelen inzake werkloos heidsverzekering. II. den eisch voor het betalen van de we- kelijksche bijdrage der leden van de werk- loozenkassen niet hooger te stellen dan 0.75 van het klasse-loon waarop een bijslag van 200 wordt gegeven terwijl den bonden vrij heid wordt gelaten, om wanneer de kassen op deze wijze.niet zouden kunnen functionneeren de bijdrage tot 1 van het klasseloon te ver- hoogen III. mogelijk maken, dat de uitkeerings- duur 0f> ten minste 54 dagen kan worden ge steld IV. het uitkeeringsbedrag voor gehuwden en daarmede gelijk te stellen personen op 60 en voor ongehuwden op 40 van het loon stellen V. bij gedeeltelijke werkloosheid een zoo danige uitkeering verstrekken, dat er bij het gedeeltelijk verrichten van ax-beid belang blijft bestaan VI. een bij de werkloosheidsverzekering aan passende- steunregeling treffen waaxwan de uitvoering berust bij de kasbesturen Besluit aan de besturen van bovengenoemde Vak- centralen op te dragen een audiëntie aan te vx-agen bij H.H. Excellenties de Ministers van Arb.eid, Binnenlandsche Zaken en Financiën, teneinde te kunnen wijze op het dreigend gevaar, dat de met zooveel moeite en offers tot stand gebrachte werkloosheidsverzekering zal teniet gaan, indien met de aangegeven wenschen geen rekening wordt gehouden met alle geoorloofde middelen te pogen de in deze resolutie kenbaar gemaakte verlan gens te doen toepassen deze resolutie te zenden aan de Regeering, de leden van de Tweede Kamer der Staten- Gcnei*aal en aan de pers. Onze kolenproduetie in 1922. De productie van de Nederlandsche steen kolenmijnen is gedurende 1922, in vergelijking met het daaraan voorafgaande jaar, zeer be langrijk gestegen. Werd in 1921 3.921.000 ton gepx-odnceerd, in 1922 bedroeg de productie, waaromtrent de cijfers nog niet defnitief zijn vastgesteld, in elk geval meer dan 4^2 millioen ton, ongerekend de productie aan kolenslik van rond 300.000 ton (de kolenslikproductie in 1921 was slechts 127.00 ton.) Gedurende het laatste kwartaal 1922 is elke maaxld geregeld een steenkolenproductie be reikt van meer daxx 400.000 ton. De totale pro ductie van 1922 is niet minder dan de hoeveel heid steenkolen, die tijdens het oorlogsjaar 1918 in ons geheele land verbruikt is. Het schijnt dus dat de Limburgsche mijnen binnen afzienbaren tijd zoo noodig in de steenkolen- behóöfte van ons eigen land zullen kunnen voor- zien: Minister Aalberse. Naar de",,Resb." uit parlementaire kringen vei'neexjxt, moet minister Aalberse zeer erxxstig het voornemen te kennen hebben gegeven om af te treden en kan dit heengaan zeer zeker wor den verwacht, indien de ËersteKanxer haar goed keuring mocht onthouden aan het wetsontwerp tot regeling van Arbeidsgeschillen, Waarover een zeer ongunstig voorioopig verslag is verschenen. De minister moet in bevoegde kringexx duide lijk hebben té kennen gegeven, dat het hem zeer vëel moeite kost den huidigen gang van zaken in het algemeen met zijn verantwoordelijkheid te dekken. Ned. ll.K. Journalistenverecniging. Zoxxdag 14 dezer had in hotel Terminus te Utrecht een buitengewone algemeene vergade ring plaats van de Ned. R.K. Journalistenver- eeniging ter bespreking van de stellingen door den Zëeresrw. pater B. Kruitwagen, adviseur der vereeniging, opgesteld in aansluiting aan zijn rede. gehouden op hét Nijmeegsche Perscongres. De vergadering was vrij goed bezocht. Naar aanleiding van de verschillende stellin gen een achttal van pater Kruitwagen, ontwikkelde zich een levendige gedachtenwisse- ling, met naxxxe over het polexxxiseeren en over de opleiding van de® journalist. Waar het niet in de bedoeling lag de meening van de vergadering vast te stellen, werden op de stellingen geen amendementen voorgesteld en werd er niet over gestemd. De besprekiixgexx be paalden zich tot een ixx hoogst aangenamen toon gehouden uitwisseling van meeningen en ziens wijzen. De textielnijverheid. Naar men mededeelt, beeft de Minister vaix Arbeid aan de organisaties van werkgevers en werknemer in het Textielbedrijf een uitnoodi- ging gezonden tot het bijwonen van een confe rentie den 23sten Januari op zijn Departement te houden. Besproken zal worden een voorstel om ge durende zes maanden de arbeiders boVen de 16 jaar per dag 9^2 uur en Per week 53 uur te doen xverken. R. K. Universiteit. De voorbereiding van de R. K. Universiteit is thans zoover gevorderd, dat deze maand daarover een commuxxiqué aaxx de katholieke pers zal worden verstrekt. In verband met den staat van voorbereiding zal den 27eix Januari a.s. te Utrecht een ver gadering plaats hebben van de leden der Dio cesane Comité's van de St. Radboudstichting. Goedkooper reizen. Naar men verneemt, worden op 1 Februari a.s. de prijzen der spoorkaartjes voor afstanden boven de 200 K.M. verlaagd. De communistische partij. Blijkens het jaarverslag over 1922 van de Communistische Partij in Nederland, opgeno men in de „Tribune", is het ledental van 1904 op 1 October 1921 teruggeloopen tot 1488 op 1 Januari 1.1. R. K. Bond geroyeerd. Volgens „Ons Noorden" is de R.K. Bond van zuivel- en nxargarixxebewerkers door het R.K. Vakbureau geroyeerd. Waarschijnlijk zal een algemeen communiqué de x-eden er van vertellen. Gastmaal ten liove. H. M. de Koningin biedt hedenavond ten 71/2 uur ten Haren Paleize den voorzitter, den leden, den plaatsvervangende leden en den grif fier van het Permanente Hof van Inter-nationale Justitie een gastmaal aan. Jos. Schrijnen. Prof. Jqs. Schrijnen te Utrecht is uitgenoodigd, door de litterarische faculteit der universiteit te Groningen, om colleges te geven in de historisch graxxxmatica van het Grieksch en Latijn. Invoerbelemmerixxgen. De Middenstaxxdsbond, Nederlandsche Bond van Vereenigingen van den handeldrijvenden en industrieelexx middenstand, heeft gister te Am sterdam een algemeene vei'gadering gehouden ter bespreking van de vraag, of tijdelijke invoerbe- lemmei'ingen al dan niet gewenscht zijn. - Uitnoodigingexx tot bijwoning van deze ver gadering waren gericht tot de confessioneele middenstandsbonden en verschillende werk- geversvereenigingen. Als eerste inleider van het onderwei'p trad op mr. J. van Best, uit Eindhoven, oud-lid van de TweedeKamer.Deze stelde voorop,dat geen vooi1- stander van bescherming het recht zou hebben, van- de huidige omstandighedexx gebruik te maken, onx bescherming erdoor te kxljgen. Op dit oogenblik moet er, zoo zeide hij, tusschen vrij handelaars en protectionistexx een godsvrede zijn van oplossing van het beginselvraagstuk rxxag nu geen sprake wezen. Thans is daarom slechts aan de orde de vraag, of wij in dezen tijd ons land moeten laten overstroomen met artikelen uit het buitenland, terwijl onze eigen nijverheid er zoo slecht voorstaat. Spr. is over tuigd protectionist, maar daarom nog geen dog maticus hij wil niet onder alle omstandigheden bescherming, evenmin als hij zich kan voorstel len, dat de vrijhandelaars nu nog onder alle omstandigheden de deuren wagenwijd open zou den zetten. Wij allen, zoo zeide hij, zijn opportu nist de vraag is nu deze zijn we nu zoovex- gekomen, dat er reden voor invoerbelemnxering is? Dat daarvoor inde.daad thans reden is, aldus spr., daarmede zal iedere vrijhandelaar, die er iets voor gevoelt, de bakens met het getij te verzetten, het eens zijn, Spr. meent, dat er alle aanleiding is voor een compromis onder de leuze In Nederland Nederlandsche arbeid voorop Men wil wel bescherming door uitvoerpremion maar xxiet door invoerverboden. Maar spr. ge voelt er niets voor, de zieke bedrijven te laten uitzieken. Het zijn ernstige concuiTenten voor de nog gezonde bedrijven, en zc kunnen deze aan tasten. Het analytisch Kamerverslag. De parlementsredacteixr van het Volk schrijft in dat blad Op de begrooting is bij het ramen van het voor 1923 benoodigde bedrag voor het analy tisch Kamerverslag rekening gehouden eenerzij ds met de in 1921 gedane uitgaven anderzijds met de mogelijkheid, dat tengevolge van met de zitting 1922'23 in te voeren wijziging vaix do abonnementsvoorwaarden de oplaag van het kort verslag zou stijgen. Het geraamde bedrag op de begrooting we* d berekend naar een oplaag van ongeveer 15.000 exemplaren. Intusschen is, naar ons ter oore komt, de op laag op dit oogenblk nog geen 5000 exemplaren 1 De mogelijkheid van stijging van het abonne mentental is dus niet vex'Wezenlijkt en het analy tisch vei'slag verkeert in een kwijnenden toestand Vliegtuigen voor Indie. Naar nxen xxxeldt, zou het ministerie van ko loniën weer eenige belangrijke ordei's voor vlieg tuigen als de Havilland-machines, Avro-school- xxxachines en Vickeis-amphibieën in Engeland geplaatst hebben. Tegen oorlog en militairisixxe. Maandag en Dinsdag is te Amsterdam het door het internationale vakvereenigingscongres te Rome ingestelde comité van actie tegen oorlog en militairisme bijeengekomen. Een namens het Intern. Verbond van Vakver eenigingen voorgelegd program van organisatie, propaganda en actie vond algemeene instemming. Namens alle drie vertegenwoordigde internatio nale beroepssecretariaten werd de grootst moge- lijke medewerking en activiteit toegezegd. Uitvoerige besprekingen vonden tevens plaats nopens de door de militaire bezetting van het Roergebied geschapen situatie. Ofschoon erkend worden moet, dat een daadwerkelijke actie tegen de bezetting van de zijde der arbeiders door de bestaand verdeeldheid eenerzijds, en door de nationalistische propaganda anderzijds, buiten gewoon bemoeilijkt wordt, verklaarde de ver- tegenwoordigers der mijnwerkers, transportar beiders en metaalarbeiders zich bereid, iedere actie van het Interxx. Verbond van Vakvereeni gingen zoo krachtig mogelijk te ondersteunen. Een conferentie van de bij de Intern. Transport arbeiders-Federatie aangesloten organisaties van transportarbeider-s exx spoorwegarbeiders is hier toe reeds op korten termijn bijeengeroepexx. glads- en Gewestelijk Nieuws, R. K. Rijkskieskring Dordrecht. Gistermiddag is te Rotterdam voor bovenge noemde kieskring als spreker opgetreden het TweedeKameilid Ir. L. Feber, met het onder werp „Indië en onze koloniale staatkunde." Spr. zette in een diep-doordacht betoog voor zijn aandachtig gehoor uiteen, hoe of de Indische politiek zich de laatste jaren heeft ontwikkeld. Het gevaar van de Sarekat Islam bracht hij dui delijk naar voren evenals de behoefte om tegen dat gevaar het Katholicisme als hex stellende kracht te stellen. De vergadering werd geleid door den voorzit ter van den kieskring, den heer Wubbe. Rede prof. Mr. Bruins. In het Handelsgebouw te Vlaardingen hield gistermiddag voor een talrijk gehoor, de heer Mr. Bruins, professor in de Staathuishoudkunde aan de Leidsche Universiteit, een rede over „den algemeenen oeconomischen toestand." Na eenige woorden van welkom en inleiding van den heer v.d. Linden v.d. Heuvel, voorzitter der K. v. K. en Fabr. voor de Beneden Mas,a be gon de heer Bruins zijn rede met dank aan den voorzitter voor diens welkom en zeide gaanxe bereid te zijn na afloop gelegenheid tot vragen stellen te geven. Voortgaande, verklaarde spr. in dezen tijd van snel leven slechts een ruim algemeen overzicht van den oeconomischen toestand te kuxxnen ge ven, daar de omstandigheden telkens veranderen. Eerst wil spr. 't hebben over de wisselkoersen, waarbij twee mogelijkheden dexxkbaar zijn of men komt terug tot de goudwaardé van het ruilmiddel of men komt, langzamerhand afda lend, totO. Oostenrijk's,Duitschlands enRuslands ruilmiddel is dat 0-punt reeds betrekkelijk dicht gènaderd, maar goed beschouwd kan het in die landen nog een heelen tijd duren, voor men* dat punt geheel bcxeikt heeft. Vroeger is het leeds meerdere malen gelukt een ontwaarde munt te stabiliseeren, op eexx eenmaal vastgestelde waarde te behouden, wat echter genoemde landen thans niet schijnt te gelukken, daar hun ruilmiddel zich steeds in dalende richting blijft bewegen. De meeste aandacht in dit opzicht verdient Frankrijk en de groote vraag zal zijn, of dit land zijn franc op de hoogte van heden kan houden. Onderscheid moet men hierbij maken tusscheix den oeconomischen toestand en het ruihxxiddel, die beide niet altijd samen gaan in Frankrijk echter staat het ruilmiddel toch onguxxstig, om dat het'tbuinnenlandsch budgetnietin evenwicht heeft. Komt men nu zoover, totdat de staat de schulden niet meer kan betalen, dan wordt meest al de gemakkelijkste weg tot oplossing der schuldkwestie genomen, n.l. de. inflatie tiërzee- i ing der schulden is echter dan later toch noodig. En juist bij Frankrijk dient nu nog te worden afgewactd, of het door het-budget in evenwicht té brengen de franc op de huidige waarde kan houden bij Duitschland en Oostenrijk is dc afdaling reeds lang klaarblijkelijk Over Nederland sprekend, zegt spr., dat de gulden ixiet zoo gemakkelijk zal dalen, maar toclx is het niet in alle opzichten mooi met oxxzen gulden in een toestand van wankelbaarheid ver- keert ons ruilmiddel zeker en de eorzaak van deze wankelbaarheid acht spr. gelegen in het gebrek aan kapitaal, dat anders in axxdere landen kon uitgezet worden en verder in onze schuldenstaixd, waardoor we genoodzaakt zijn telkens leeningen uit te schrijven. Vooral Duitschers, die hun saldi naar Holland brachten, hebben onzen staat gaarne hun geld geleend deze echter kunnen lxin geld weer op vragen, vandaar ook de spanning in den wisselkoers. V anneer we nagaan, wat men in de verschillen- de landen van de toekomst verwacht dan is dc uitkomst zeer verschillend. In Amerika is reeds groote opfleuring, ixx Engeland is men ook opti mistischer dan 't vorig jaar, maar in ons land ziet men de toekomst nog niet zoo gunstig in. De cijfers der werkeloosheid, een gewichtige factor, zijn nog te hoog en toonen geen neiging nog tot daling. Toch is hier de werkloosheid niet alleen de reden der laag-coxx junctuur te achten, want nog andere factorexx komen hierbij o.m. de valuta-concurrentie. Dit laatste moet men niet overschatten,daar wij feitelijkthansnog minder uit Duitschland krijgen, dan vóór den oorlog de lagere pi-ijzen moet men hierbij echter niet uit 't oog verliezen, concurrentie in dit op zicht is natuurlijk bij verschillende artikelen mogelijk. Herstel moet, volgens spr. gezocht worden, niet in verschuiving der productie, maar in de stijging der consumptie in het land nxct de lage valuta. Een redexx om te zeggen, dat het in ons land nog zoo slecht niet is, noemt spr. den staxxd van het loon-niveau, dat in Engeland lager staat De ze redeneering is echter gevaarlijk, omdat wij hier niet kunnen leven ten koste van het kapitaal. Wat betreft de kapitaalbankcn, zegt spr., dat ons laxxd tegenover Engeland b.v. in een ongun stige positie staat, want Engeland is thans reeds weer kapitaal-overvloeiend en wij niet (getui ge onze Indische leening op de Londensche markt) In deze kapitaal-kwestie is spr. voor de toekomst voor ons land niet optimistisch, omdat o.nx. de belastingen zooveel kapitaal opvorderen, 't verschil »xet vóór den oorlog is 300 millioexx, voor den oorlog eischte de staat 115 millioen, thans ca. 450 millioen. En toch is kapitaal-vornxing voor ons volk beslist noodzakelijk, wat men o.nx. kan afleiden hieruit, dat er jaarlijks in ons land 30000 arbei ders bij komen, die te werk moeten gesteld wor den. Kapitaal-intering is te wijten aan de schul den, waarvoor de rente thaixs naar het buiten land gaat. Door zijn spaarzaamheid meent spr. komt het Nederl. volk wel tot zijn ouden toestand terug, maar toch blijft spr. het gevaarlijk achten, dat thans dat kapitaal niet ixx overvloeiende mate aanwezig is. Teri slotte waarschuwt spr. daarom, om xxiet te zeggen, dat men de toekomst wel gerust kan tegemoet zien, Want ter dege dient men nu ver rekening te houden met de ontwikkeling der an dere dan West-Europeesche landen, men kijke alleen maar naar Amerika, welks uitvoer, die voor den oorlog bijna nihil bedroeg, thans in hoóge mate is gestegen. Daarom xxxoetcn wij terugkeeren tot de oude sobeilxcid en is eexx ver laging der belastingen noodzakelijk. Do voorzitter der Kamer dankte hierop prof. Bruins voor zijn heldere rede. Vaix de gelegenheid tot nadere vragen stellen Wenschte niemand gebruik te maken. Loopuyts Bank. Naar men ons mededeelt, is den heer J. Bois- sevain, wegens het kiezen van een anderen werk kring, nxet ingang van 1 Februari a.s. op de meest eervolle wijze ontslag verleend uit zijn functie van directeur der Loopuyts Bank, alhier. De heer Mr. D. M. Meertens wex-d benoemd tot procuratiehouder met den persoonlijken titel van onderdirecteur. Abonnementsconcert. Blijkens achterstaande amxonce is het aböxxne- mentsconcert, dat morgen ixx de zaal „Eendracht' zou plaats hebben, tot een nog nader te bepalen datum in Februari uitgesteld. De politie vestigt er de aan dacht op dat het aanbeveling verdient, bij het voorkomen van brand, onmiddellijk daarvan kennis te geven aan het hoofdbureau vaix poli tie, Lange Nieuwstraat 21, telefoon 70, onder mededeeling vaix de plaats en den omvang van den brand. Dit zal eventueel het blusschingswerk zeer bespoedigen, omdat de politie de brandweer moet alaxmeeren. Gemengd Nieuws. Onaangenaam. De heer W., te Iloens- broek, een staatsmijnambtenaar, is eenigen tijd geleden in het huwelijk getreden met een Duit- sche vrouw, een weduwe, naar het heette. Thans is evenwel plotseling de eerste man van de vrouw, die in den oorlog geweest is en daarna als krijg - gevangene in Siberië verbleven heeft, terugge keerd. Raad. li d-w erklooze. Te Huizen ver richt het raadslid v. d. B., in zijn burgerlijk be roep werkloos geworden, thans arbeid bij de werkverschaffing van de gemeente, onder de bevelen van den gemeente-architect. Schouwburgbezoeker,!, Gister nacht hebben dieven, die zich vermoedelijk heb ben laten insluiten, zich toegang verschaft tot de plaatsbureaux van den Stadsschouwburg te Haarlem en een bedrag van ƒ400 gestolen. Een bedrag van ƒ2400 is onaangeroerd gelaten. Brand. Gistermorgen tegen 5 uur zijn de schuren en het wagenhuis van den heer Van der Heuvel te Ooltgensplaat door onbe kende oorzaak geheel afgebrand. Twintig stuks vee en veertien paarden kwam in de vlammen om Men vermoed L, dat er kwaadwilligheid in het spel is. Politietoestanden. L. K. te Iloens- broek heeft een aanklacht ingediend tegen den inspecteur van politie V. en den agent Sch., wegens mishandeling. Zij trachtten door middel van 'n gummistok K. tot eer bekentenis te dwin gen. Tot driemaal toe werd hij mishandeld, zoo dat zijn lichaam opzwol en blauw werd. Als ge tuigen zijn opgegeven de agenten H. C. en K. O. de B. te Hoensbroek. A. J. M., uit Lloensbroek, heeft bij den pro cureur-generaal bij het gerechtshof in Den Bosch een aanklacht ingediend tegen V., wegens her haalde mishandeling.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2