For mam i nt-Tabetten tegen Besmetting. Papiernijverheid en drnkkersbedrijf. De minister van arbeid, handel en nijverheid heeït vertegenwoordigers van de papiernijver heid en het drukkersbedrijf uitgenoodigd tot een conferentie op a.s,- Maandag, omdat hij zich nader op de hoogte kan stellen van den toe stand,, waarin die bedrijven zich thans bevinden, en van de daarin ondervonden moeilijkheden. ill #1 De industrie bedreigd. Het Hoofdbestuur van den Nederl. R. K. Textielarbeidersbond St. Lambertus heeft tele grafisch aan de regeering verzocht, zoo spoedig mogelijk maatregelen te treffen, waardoor aan den thans heerschenden crisistoestand een einde wórdt "gemaakt"! Werkeloosheid. Op 13 Januari waren bij arbeidsbeurzen in gemeenten, met meer dan 5000 inwoners, inge schreven 101.050 werkzoekenden. Op 6 Januari bedroeg dit 107.417. Consulaten. Naar wij vernemen zal er binnenkort weder een belangrijke mutatie bij den Consulairen Dienst plaats hebben. Vrachtauto's. Er schijnt thans een kentering te zijn ge komen in de afwijzende houding, die het col lege van Gedeputeerde van Zuid-Holland, ten opzichte van een beperking: van vrachtauto verkeer op den wegen in die provincie tot heden innam. Door Dedeputeerde. Staten is n.l. aan de gemeentebesturen in hun gewest een circulaire verzonden, waarin het voor nemen te kennen wordt gegeven om alle wegen buiten de bebouwde kommen der gemeenten, voor-zoover die niet als Rijkswegen aangemerkt worden, te sluiten voor het verkeer van vracht auto's, wier eigeh gewicht 1700 K.G. te boven gaat. Ontheffing van deze bepaling zal door Gedeputeerde Staten alleen dan worden toege 'slnan. indien blijkt dat de instandhouding en -bruikbaarheid der wegen daardoor, niet lijden. Gedeputeerde Staten geven den gemeente besturen in hunne provincie in overweging een soortgelijke regeling voor wegen binnen de be bouwde kom der gemeente vast te stellen. S.K. Centrale raad van bedrijven. Uit een brief van den Gentralen Raad van Bedrijven, aan de A.R.K.W.V. blijkt, vol gens de „R.K. Werkgever", dat voorloopig alleen de Hanze en het R.K. Vakbureau hebben besloten dit instituut voort te zetten. De Boeren bond heeft zich daarover nog niet uitgesproken. De Centrale Raad heeft geweigerd met de werkgevers over deze zaak nog verder óverleg te plegen. Muiterij. De heer Van der Voort van Zijp hééft dén. Minister van Marine verzocht tot mededee- ling van de toedracht dér feiten, naar aanleiding" van de dienstweigering te Soerabaja door een tweehonderdtal manschappen van de Christen- inlandsche matrozen der marine ten gevolge van de invoering van dezelfde voeding voor hen als voor de Mohammedanen. Hoojje raad van arbeid. De behandeling van de ontwerpen Algemeene Maatregel van Besturen i.z. de Werktijden en Arbeidstijden zal in de Commissies van den Hoo- gen Raad van Arbeid geschieden op 24 en 26 Januari. De plenum-vergadering van den Hoogen Raad heeft half Februari plaats. Alsdan wordt ook behandeld het rapport van Commissie XII over de Bedrijfsorganisatie. Van het Ilof. Naar verluidt, zal II.M. de Koningin Maandag avond 22 dezer ten harer Paleize aan de civiele autoriteiten te 's-Gravenhage een gastmaal aan bieden. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Stedelijk Muziekkorps. Haar traditie getrouw zal morgenavond de Vcreeniging van leden van het Stedelijk Muziek korps voor leden en nonateurs haar jaarlijksche feestavond in de zaal van den R. K. Volksbond geven. Ditmaal heeft zij de wriwillende mede- Werking verkregen van de bekende Schied. Too- neelvereen. „Utile Duld" met haar strijkje. Het keurig samengesteld programma bevat allereerst de uitvoering van een 7-tal nummers door het Stedelijk, onder directie van den heer UI. UI.-van Vleuten, waarna „Utile Dulci" voor het voetlicht komt met de opvoering van het blijspolletjc „De- inbreker en het meisje" van Charivarius en „Mondschein Sonate" spelletje van Maan en Menschen, van Joh. W. Brocdelet Töt dot Ven den avond wordt nog een gezellig samenzijn gehouden waarbij een bekend humo rist zal optreden. Nieuwe Meubelzaak. Wie gisteravond de Hoogstraat is doorge loopenen dat zullen er niet weinig zijn, zal 't ongetwijfeld zijn opgevallen, dat Schiedam weer met een prachtige winkel is verrijkt, we bedoelen het nieuwe meubdmagazijn van den heer P. F. Smeets, geinstallee.rd in pand 33, waar nog on langs een rijwielzaak was gevestigd. De ruime, schitti rend verlichte en met alle in he t meubelvak voorkomende artikelen gefour neerde winkel doet inderdaad den ondernemer- den eigenaar alle eer aan. Van buiten af reeds kan men zien, dat mem hier met ee» le klas zaak te doen heeftrijk en verscheiden is de sorteering, artistiek geëtaleerd, fonkelend in haar nieuwheid. Men vindt ér. de mooiste salon- huiskamer- en slaapkamerameu blementen, Oud-Hollajidsche en Queen Anne- meubelen,karpetten in prachtige patronen,künst- vol uitgesneden buffetten en kapstokken, ver schillende soorten lampen, divans, schilderijen, loopers, zeilen, spiegels, Jeeren chesterfields, feauteuils enz. enz., in één woord alles wat men in een meubelzaak zoekt en tegen bijzonder lage prijzen. Achter in den winkel bevindt, zich een keu rig geïnstalleerd privé-kantoor, terwijl boven nog drie groote toonkamers aanwezig zijn, waar van de voorraad ieders kooplust zal kunnen be vredigen. Dat kwaliteit en voorraad aftrek hééft, bleek gisteravond al bij-de opening,daar vérsöl lillen de personen bij dê eerste gelegenheid reeds hun kooplust niet konden bedwingen. 1 Ook voor den komenden tijd wenschen wij den heerlSmeets met zijn nieuwe opdernemingblij- vendsucces..De,bekende zaakinde Breedstraat zal eveneens blijven bestaan. Wel een dertigtal personen gaven gister blijken van sympathie door het zenden van een bloem stuk. De electrische installatie in het nieuwe maga zijn werd aangelegd door de fa. Jurgens, dé fa. Duk verrichtte het schilderwerk. UIT ROTTERDAM. De eleetrisehe tram. Na vele zittingen en nadat in een vorige zitting de stemmen staakten, is gistermiddag met 23 tegen 22 stemmen aangenomen een motieWan Aalten-Nivard, waarin de Raad de wensche- lijkheid uitspreekt met de R. E. T. M. (de in België beheerde Rotterdamsche Electrische Tramwegmaatschappij) deonderhandelingenover het overnemen der aandeelen en obligatiën door de gemeente te heropenen. De Raad was thans compleet. De zaak is heslist door de stem vóór Van dr. Van Rave- steijn, die in een vorige zitting afwezig .was. Als een principieele uitspraak oïn de elec trische tram in gemeente^exploitatie te Uren- gen kan men deze uitspraak niet beschouwen.; Een motie van mr. Zimmerman kon door Üeze- beslissing niet in stemming komen. Raadsverkiezing. De stemming ter verkiezing Van de leden: der gemeenteraad van Rotterdam zal worden' ge houden 23 Mei. De candidadtstelling valt op 10 Mei. Gemengd Nieuws. Onze kolenproductie. De produc tie van de Nederlandsche steenkolenmijn^ is gedurende 1922 in vergelijking met het daaraan voorafgaande jaar zeer belangrijk gestegen. Werd toch in 1922 een hoeveelheid steenkolen van 3.921.000 ton geproduceerd, in 1922 bedroeg de productie, waaromtrent de cijfers nog nietj de finitief zijn vastgesteld,in elk geval meen dan 41/'. millioen tón, ongerekend de prodüctie aan kolenslik van rond 300.000 ton (de kólen- slikproductie in 1921 was slechts 127.000 ton). Gedurende hét laatste kwartaal van 1922 Werd elke maand geregeld een steenkolenpro- ductie bereikt vajn meer.dan 400.000 toni De totale productie van 1922 is niet minder idan de hoeveelheid steenkolen; die tijdens het joor- logsjaar 1918 in ons geheele land verbruikt is. Dreigende met aal arbeiderssta king. Te Berlijn dreigt een nieuwe groote metaalarbeidersstaking uit te breken. De oorsprong van dit loonconflict gaat tot de afgeloopen maand terug. De werkgevers hadden toen met het oog op de te wachten besprekingen omtrent het verleenen van een moratorium aan Duitschland geweigerd te onderhandeling over nieuwe loonsverhoogin- gen. Begin Januari werd ter' zake uitspraak' ge daan door een scheidsgerecht. De arbeiders zoudë'n voor dë' eerste helft van Januari een verhoógihg krijgeh van 15 en 'déarna we derom 15 voor de tweede helft der mapnd. Tijdens de latere besprekingen verklaarden de werkgevers zich bereid, voor de tweede Helft-van Januari de looncn met 22 te ver- hoogen. Ook dit werd door de arbeiders ver worpen en met groote meerderheid werd tot staking besloten. Het rijksministerie van Arbeid is voorne mens een nieuwe bemiddelingspoging te doen. Bij de staking zouden ongeveer 70 a 80.006 arbeiders betrokken zijn. De laatste groote metaalarbeidersstaking te Berlijn vond in den herfst van 1920 plaats en werd na ongeveer vijf weken door de arbeiders verloren. Nader meldt men nog, dat een nieuw bemid delingsvoorstel van den rijksminister van arbeid ingekomen is. De patroons hebben het reeds aanvaard. De vertrouwenslieden der vakvereeni- gingen zullen aan d metaalbewerkers verzoeken dit voorstel, dat belangrijke loonsverhoogingen inhoudt, eveneens te aanvaarden, zoodat het gevaar voor een staking minder dreigend schijnt te zijn geworden. Vlucht om de wereld, De „Daily News" verneemt, dat Cpt. Mc. Millan en Geof frey Malins, die het vorig jaar met major Blake een vergeefsche poging hebben aange wend om een vlucht om de wereld te maken, in het volgend voorjaar een nieuwe poging zullen aanwenden. Vier andere Engelsche vliegers zetten eveneens een organisatie op touw om een vlucht om de wereld te maken. De plannen van sir. Keith Smith vorderen snel. Ontspoord. De boemeltrein \an Nantes naar Bordeaux is bij Aillebourg ontspoord. Tot dusver zijn er 2 dooden en 3 gewonden. Speelgoed uit Duitschland. De tot dusver vrije uitvoer uit Duitschland van speelgoed is sedert kort aan beperkende be palingen onderhevig. Dat deze niet alom be kend zijn blijkt uit de groote hoeveelheden speelgoederen, argeloos door reizigers medege nomen, dochfaan de grens in beslag genomen. Er ligt thans te Elten een groote partij dezer geconfiskeerde artikelen. Tegen de Joden. Opnieuw komen uit Roemenië berichten over antisemietische woe lingen. Te Husi heeft een door studenten aangevoerde menigte de Joodsche stadswijk aangevallen. Alle .ruiten'der synagogen werden verbrijzeld. De woning van het bestuurslid der Joodsche ge meente den advocaat Dr. Friedmann, werd tot een ruine gemaakt. Twee studenten vielen den Joodschen koopman, Moses Alemari, aan en brachten hem ernstige wonden toe. Oude vondsten. Bij het opgravingswerk in het graf van Tutankhamen in Egypte ont dekten de archaologen, wat men waarschijnlijk zou kunnen noemen, het oudste specimen van geconserveerd vleesch. Het was niet minder dan 3350 jaar oud. Men vond ook graan, dat vervat was in ellip tische vaten, die op groote eieren leken. Veer tig van deze werden uit de „wondengroeve" gehaald. Nauwelijks was deze buitengewone vondst gedaan, of een van de opgravers kwam uit de tombe te voorschijn met vier bronzen kandelaars van weergalooze schoonheid. In één stak nog de kaars, die volkomen gaaf was gebleven. D"e Berlijnsche tram. Dr. Adler, de leider van het Berlijnsche verkeerswezen, heeft een plan tot reorganisatie van de Berlijnsche tram ontworpen. Hij hoopt met deze reorganisa tie maandelijks 200 millioen mark te kunnen bezuinigen. Tal van tramlijnen, dié in dezelfde richting loopen, zullen worden vereenigd. Een aantal lijnen zal worden opgedoekt. 26 K.M. tramlijn zullen niet meer worden bereden. De tramtunnel onder de Spree zal worden gesloten. Op alle lijnen zal slechts om het kwartier en op buitengewoon drukke tijden om de 71/2 minuut een tram rijden. De tramwegmaatschappij zal in een gemeentelijke naamlooze vennootschap wor den omgezet. T ragis c h. Naar de „N. R. Crt." verneemt, heeft in de tot den vrijstaat Dantzig behoorende gemeente Jonasdorf de vrouw van een agent der grenspolitie in eep aanval van godsdienstwaan zin haar drie jongste kinderen geworgd. De twee oudsten zijn gespaard gebleven. De vrouw gaf zich na de daad bij de politie aan. A u t o-d i e v e n Te Edinburgh was een auto gestolen en de politie der stad daarvan verwittigd, wist te achterhalen, waar de auto was opgeborgen. Een Week lang werd de betrokken garage door haar in het oog gehouden totdat giste rennacht twee individuen de garage binnen traden. De wakende politiemannen sprongen nu onmiddellijk te voorschijn en wilden de twee mannen arresteeren die echter een vlucht op leven en dood begonnen. Een der bandieten loste revolverschoten en één der politiemannen werd door een schot aan den schouder getroffen. De misdadiger, die geschoten had, ontsnap te, maar zijn kameraad werd gevangen geno men. Nu ging de politie op zoek om den vluchte ling op te sporen. Zij vodden hem ten slotte m een hotel, waar hij rustig op zijn kamer bleek te zitten. loen de politiemannen het vertrek, dat op slot was, met geweld wilden binnendringen, hoorden zij plotseling een schot weerklinken. De deur openend, zagen zij den misdadiger dood op den vloer ligger. Hij had zich een kogel door het hoofd geschoten. Men vond op zijn kamer verder een brief, waarin hij verklaarde, door geldmoeilijkhe- cien tot den diefstal gekomen te zijn. en niet de bedoeling gehad te hebben, den politie man te verwonden, maar hem slechts schrik aan te jagen. Millioene n-z w e n d e 1. Bij het onder zoek naar het ontstaan van den plotselingen rijkdom van een arm fabrieksmeisje te Milaan zijn er verrassende bijzonderheden aan het licht gekomen. Het meisje bleek namelijk millionnaire gewor den te zijn, doordat zij den staat in de afge loopen twee jaar had opgelicht. Het fabrieksmeisje was haar nieuwe „car rière" begonnen als typiste. Zij kwam daar door van het zakenleven op de hoogte en wist het zoo ver te brengen, dat zij partijen Duit- sche verfstoffen kocht, welke door de Italiaan- sche regeering op afrekening der herstelbeta lingen worden ingevoerd. Voor deze verfstoffen moet een hoog invoer recht betaald worden, tenzij de kooper ver klaart, dat ze weer worden uitgevoerd. De typiste nu kocht aanzienlijke hoeveel heden verfstoffen op, die zij voorgaf weer uit te voeren. Zij ontdook de invoerrechten, door in plaats van de verfstoffen, andere goederen naar het buitenland te zenden, soms zelfs par tijen zand. Het meisje behoorde spoedig tot de rijk ste en voornaamste verfstoffenhandelaars en stichtte een groote firma, aan wier bestaan echter plotseling door de politie een einde werd gemaakt. Het meisje werd gearresteer(] terwijl an deren, die haar bij haar fraude behulpzaam moeten zijn geweest, ook wel spoedig zullen worden ingerekend. Groote brand. Een groot landgoed te Wahrnow in West-Prignitz is een prooi der vlam men geworden. Bij den brand kwamen 600scha- pen om. Ook groote hooi- en stroovoorraden werden vernield. Men denkt aan kwaadwilligheid. Twee ver dachte personen werden gearresteerd. Een andere brand brak, naar uit Dessau ge meld wordt in de beroemde Orangerie in het Worlitzer Park uit. Het gebouw werd volkomen vernield. De schade bedraagt vele millioenen. Een t.agisch ongeluk heeft te Huil plaats gehad. Een vrouw, die zich met haar baby op het trottoir in een der straten bevond, zag plotseling een auto de voetstraat oprijden van welk voertuig de remmen, naar achteraf bleek, weigerden. De bestuurder schreeuwde haar nog toe, zich uit de voeten te maken, maar het was reeds te laat. Instinctmatig hief de vrouw haar kind in de hoogte en met den rug tegen de muur van een huis geleund, wachtte zij den zekeren dood af. Een Roode Kruis-eiland. De Amerikaansche Hospitaal-directrice Dr. Mabel Elliott heeft een overeenkomst met de Griek- sche regeering afgesloten waarbij zij de beschik king krijgt over het eiland Mabronissi 30 mijlen ten zuiden van Athene gelegen, teneinde daar een hospitaal en ontsmettingsstation voor vluch telingen op te richten, Er zouden op het eiland, dat thans onbewoond is, 2500 woontenten wor den geplaatst, benevens loodsen die voor ont- smettings, keukendoel einden, wasscherij en ope ratiezaal zoud m kunnen dienen. De kosten dezer inrichting worden geheel door de Amerikaansche vrouwen-hospitalen gedragen. Dr. Elliott heeft Raar collega, de Amerikaansche doktores Olga Stasny tot leidster van dit hospitaal-eiland benoemd. Zij krijgt een staf van Grieksche ge- néesheeren en verpleegsters ter hare beschikking. Napoleon's reiskoets. De reiskoets van Napoleon I, welke op het slagveld van Leip zig werd achtergelaten, toen de Franschen terugtrokken, is thans definitief aan den En- gelschen tak der Blücher-familie toegewezen. Er is een jarenlange juridische strijd om het bezit dezer historische herinnering gevoerd. Na den dood van Napoleon behoorde de koets aan veldmaarschalk Blücher en bij den dood van Blücher bleef hij in het bezit zijner familie. thans echter bestaat de Blücherfamilie uit een Engelschen en een Duitschen tak, die beide aanspraak maken op de historische trofee. De Fransche regeering wenschte ook de reiskoets in haar bezit te krijgen, en zou vol gens het verdrag van Versailles daartoe ge- rèchtigd zijn geweest, wanneer de koets aan den Duitschen tak der Blücherfamilie had toebehoord. Bij juridische beslissing is ech ter uitgemaakt, dat de roemruchtige reiskoets aan ue Engelsche B.üchers behoort Deze Engelsche familietak is," naar men zegt, voornemens de koets aan de stad Breslau cadeau te doen. Telegrammen, UIT HET ROERGEBIED. BERLIJN, 19 Jan. (draadloos) Den beambten en arbeiders der spoorwegenwerd overeenkomstig de bepalingen van den rijkskolencommissaris verboden, het kolenvervoer naar Frankrijk in België te bevorderen. BERLIJN, 19 Jan. (draadloos) De opper burgemeester van Mülheim werd door de Fran sche bezettingsautoriteiten gelast, Duitschcgroot- industrieëlen onder wie Frits Thijssen, voor het hoofdkwartier te Bredeney te brengen, en zoo- noodig met geweld te dwingen daarteverschijnen. Gemeld wordt, dat Frits Thijssen blijft weigeren aan dezen wenk gehoor te geven; BERLIJN, 19 Jan. (draadloos) Volgens een telegramuitEssen,verschenen heden ödirecteuren- generaal, vrijwillig voor de Fransche autoritei ten, om te verklaren, dat zij in hun weigering volharden. De arrestaties werden uitgesteld, l/iid-i vernietigen tie bacteriën van verkoudheid, influenza, angina, roodvonk enz,, in n)Qnd) keel en beschermen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2