DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN 46ste Jaargang. Vrijdag 19 Januari 1923. No. 13543 Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus Abonnementen per 3 maanden 2.—, per week 15 cent, franco post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. 39. per Dit nummer bestaat uit twee bladen TWEEDE BLAD Binnenland. De beschuldiging van Wilton. De heer Kuiper, lid van de Tweede Kamer, heeft den minister van arbeid, handel en nijver heid de volgende vragen gesteld 1Heeft de minister kennis genomen van den volgens persberichten dato 3 Januari jl. door de N.V. Wilton's Machinefabriek en Scheepswerf, te Rotterdam, aan de Kamer van Koophandel aldaar gerichten brief, waarin de wcrklooze arbeiders in het algemeen worden beschuldigd van weigering om passenden arbeid te aanvaar den en liever zonder arbeidwerkloozensteun ont vangen dan tegen loon werk te verrichten? 2. Is het den minister bekend, dat de directie van bovengenoemde naamlooze vennootschap als oorzaak daarvan aangeeft,dat de uitkeeringen uit de werkloozenkassenwelke na overleg met de regeering worden vastgesteld, te hoog zijn 3. Is de minister bereid, naar de gronden, waarop deze aanklacht steunt, een nauwkeurig onderzoek te doen instellen en het resultaat daarvan benevens zijn oordeel over de gebleken feiten, aan de Kamer mede te deelen Minister Aalberse. Het bericht der ,,Rsb" dat minister Aalberse hef voornemen heeft te kennen gegeven, af te treden, o.a. in verband met de slechte kansen, die de Arbeidsgeschillenwet zou loopen is, zegt de „Tel." geheel ongegrond. De minister kwali ficeerde, naar men het blad te zijnen departe- mente verzekerde, het bericht als onzinnig De schaduwen. „Het Volk" van Woensdag bevat een merk waardige bekentenis, waaruit blijkt, dat men de „eischen der S.D.A.P. niet te absoluut moet opvatten. Inzake de ontwapening schrijft het blad „Zeker heeft Schaper gezegd, dat een de mocratisch kabinet met socialistische minis ters erin voorloopig beginnen kon met verla ging van de jaarlijksche militielichtng tot 13.000 man. Maar dit is zoo weinig in strijd met onze ontwapeningsleuze, dat in hetzelfde partijstuk, waarin de ontwapeningsleuze het eerst gesteld werd, reeds voor alle duidelijkheid gezegd werd, dat dit volstrekt niet een overgaan naar de alles-of-niets-taktiek zou beteekenen, maar dat wij er ons zeer wel van bewust waren, dat wij de ontwapening waarschijnlijk niet in één slag, maar in verschillende etappen zouden bereiken, en dat wij dan tot zulke vermindering op afbetaling van harte zouden medewerken." Dus de leuze „geen man en geen cent !-" schrijft de „Tijd." dient slechts voor de verkie zingspropaganda. De sociaal-democraten willen niet in-eens, doch geleidelijk ontwapenen. Juist zooals de. R.K. Staatspartij. Wat de S.D.A.P. op dit stuk vóór de verkiezingen heeft beloofd, waren slechts praatjes. De heei Schaper wil minister worden in een Kabinet, dat een „klein" leger handhaaft.Het is dus slechts de vraag, wat men klein gelieft te noemen. Met de socialisatie is 't juist eender gesteld. Eerst heeft Jiet N.V.V. de socialisatie als de eisch van de naaste toekomst gepropageerd. Maar toen het in Duitscliland met de socialisatie was misgeloopen, zijn de roode vakbond]elders tot de overtuiging gekomen, dat ze op dit stuk hun program moesten herzien. Als „eisch voor de naaste toekomst" stelt 't N.V.V. nu de mede zeggenschap der arbeiders in de bedrijven, het program vanhet R.K. Vakbureau. De heer Stenhuis vertelt nu wel, dat hij de mede zeggenschap wil „als begin der socialisatie", maar dat is natuurlijk slechts een doekje voor 't bloeden. Het feit is, dat de S.D.A.P. de katholieke arbeiders naloopt en daarom zonder blikken of blozen 't program der katholieken annexeert. Waaruit blijk, dat de richting der Katholieke politiek, ook van arbeidersstandpunt gezien, nog niet zóó kwaad is. En dat de Katholieke arbeiders hun eigen program het best kunnen verwezenlijken door in hun partij, de ééne R.K. Staatspartij te blijven. Zij behoeven niet naar de sociaal-democraten te kijken, dievolgen ons wel op den voet. Als de schaduwen, waarvan een dichter zong: „De schaduwen willen niet, zij, moeten. En waar wij treden, zullen zij gaan." Ned. R. K. Volkszangvereenigingen. Naar wij vernemen is de Kon. goedkeuring verkregen op de nieuwe Statuten der Ned. R. K. Volkszangvereeniging. Hierdoor is de omzetting der R.K. Federatie Van Diocesane Vereenigingen voor Volkszang in een R.K. Nationale Vereeniging een feit ge worden. Deze omzetting,waartoe de CentraleCommissic der Federatie met overgroote meerderheid be sloot, was voor het voortbestaan der Katholiek Volkszangactie in ons land een noodzakelijke Vereischte. Het diocesaan verband bleek steeds voor de volkszangactie onhoudbaar. De gereorganiseerde Vereeniging, waarvan de oude Centrale Commissie volgens de Statuten nog een jaar als bestuur aanblijft, zal nu met kracht de actie voor den RoomschenVolkszang Weer aanvangen, daarbij rekenend op de dui zenden volkszangliefhebbers bij ons katholieke volk. Zijn we wel ingelicht, dan wordt over eenigen tijd een vergadering te Utrecht gehouden, voor alle belangstellenden, om de nieuw te voeren actie te bespreken. Advertentiën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Protestantsche waardeering. Ook in de Protestantsche pers is men niet blind gebleven voor de magistrale Encycliek, door Paus Pius XI uitgevaardigd over de groote vragen en toestanden van dezen tijd. Thans lezen wij in den christelijken „Amsterdammer" In de Kerstdagen heeft Paus Pius voor het eerst in een encycliek het woord tot „de wereld' gericht. Het is een verstandig woord, en, al lezende 'voelt men verwonderd hoezeer de tijden veran derd zijn sinds de dagen, toen men den paus den antichirist noemde Den antichrist, tegen wien wij, Christenen der 30ste eeuw, het geesteszwaard vegen, zoeken wij niet zoozeer in het Vaticaan te Rome, als wel in het Kremlin te Moscou, waar het standbeeld van Judas staat opgericht. De kijk, dien de paus in de encycliek „Ubi arcano De" op de wereldkatastrofe en haar oor zaken toont te hebben, harmonieert in hoofd zaak met deze opvatting, en, hoewel het geuzenbloed weigert mee te doen aan het dragen van kransen naar den pauselijken katheder, wil len we toch, zonder terughouding, waardeering uitspreken voor het wijze en fiere woord, waar mee Pius de onrust en het onheil der Christen volken zoekt te bezweren. Gemengd Nieuws. Help u zelf. Een waker van den Gecon- troleerden Particulieren Veiligheidsdienst te Hilversum trof in den nacht van Dinsdag op Woensdag op het erf van de Coöperatie „Help U zelf" aan het Achterom een man aan. Op zijn vraag, wat of deze er te maken had, kreeg de waker geen., voldoende inlichtingen waar na hij den man naar het politiebureau bracht. Daar bleek, aldus het „Hbl.", dat men te doen had met een gevaarlijk heerschap, J. v. K. geheeten en te Apeldoorn woonachtig. Op hem werd gevonden een hoeveelheid klein geld, dat hij bemachtigd had, door zich tot het gebouw van genoemde coöperatie toegang te verschaffen. En passant deelde hij ook nog mede, zich te hebben schuldig gemaakt aan de twee in braken, den laatsten tijd gepleegd in de machine fabriek „Techniwerk" aan de Floralaan te Hilversum. De waker had dus een goede vangst gedaan. H ardnekkig. Bij ds. Fraanje predikant bij de Oud-Geref. gemeente te Barneveld, en eenige zijner geloofsgenooten, is, ingevolge de Invaliditeitswet, weer beslag op den inboedel gelegd. Geëindigd. De staking onder de werk loozen te Andijk (N.H.) is geëindigd. De gemeen te heeft haar standpunt gehandhaafd. Onze scheepvaart. De Rotterdam- sche Lloyd heeft aan de Schelde te Vlissingen opdracht gegeven voor den bouw van een nieuw stoomschip. het binnengasthuis, waarheen hij vervoerd hij heden aan de gevolgen overleden. Aan de grens. De groepen der politie- troepen zijn gisteren van Dinxperlo tot Reuvel versterkt, in verband met de steeds toenemende onveiligheid in het grensgebied. Vrijgelaten. De scheepskapitein H. S te Delfzijl, onlangs, zooals we meldden, terzake van smokkelarij door de Duitsche justitie ver oordeeld tot 2 jaren gevangenisstraf, is op aan drang van onze regeering in vrijheid gesteld en gister in zijn woonplaats teruggekeerd. S. was op Nederlandsch gebied met het Duitsche politie- vaartuig Noske naar Emden opgebracht V r ij g e s p r o k e n. In de zaak betref fende de ovértreding van de loterijwet door de firma Jamin (de reclame-smulpartij), waarvoor zij door het Rotterdamsche kantongerecht ver oordeeld was tot 25 boete sub. 1 dag hechtenis heeft de rechtbank thans de firma Jamin van allé rechtsvervolging ontslagen, overwegende, dat het ten laste gelegde feit niet strafbaar is'. Het vonnis van liet kantongerecht werd vernietigd Overleden. Zooals men zich herinneren zal heeft een jongmensch op de Rozengracht te Amsterdam zich dezer dagen gewond met een revolver. Hij dacht, dat het wapen ongeladen was, stak den loop in den mond en het schot ging Het vliegongeval te Soester- b e r g. In verband met het vliegongeluk te Soesterberg verneemt de „Avp. het volgen de De sergeant-vlieger Bergsma was bezig met het maken van z.g. pistool-landingen, waar bij de vlieger, welke een schot ziet afgaan, trachten moet zoodra mogelijk met afge- zetten motor het landingsterrein te berei ken. Aangezien bij deze oefeningen niet gelet kan worden op windrichting e.d. zijn deze als gevaarlijk te beschouwen. Nu was toen het ongeval plaats had in strijd met de voorschriften geen dokter op het terrein aanwezig en aanvankelijk ook niet te vinden. Deze moest worden gezocht, hetgeen pl.m. 25 minuten duurde. In dien tijd had het slacht offer zeer veel bloed verloren. Naar wij voorts vernemen bestaan er groote kans dat sergeant-vlieger B. invalide blijft. Het personeel van de luchtvaartafdeeling is niet bijster te spreken over het feit, dat bij bedoeld ongeval niet onmiddellijk kon wor den beschikt over een dokter. Hooge b o e t e. De heer A. H., directeur van de Nederlandsche fabriek van piano's en harmoniums, die een filiaal te Weencr in Oost- Friesland heeft, is door de rechtbank te Aurich, prov. Hannover, tot 9 maanden gevangenisstraf en 10 millioen mark boete veroordeeld wegens ontduiking van de controle op den Duitschen buitenlandschen handel. Een duur renteboekje. Voor het kantongerecht te Sliedrecht heeft terecht ge staan de boerendienstbode J. V„ uit Langerak Zij had opzettelijk geen renteboekje aangevraagd aan den Raad van Arbeid, ondanks de herhaalde waarschuwingen van controleurs. Op een vraag van den rechter waarom zij dit bleef weigeren, voerde zij ter verdediging aan, dat haar patroon tegen haar gezegd had als je voor een rentekaart teekent dan kan je ook wel voor de galg teekenen. Bekl. was door dit gezegde bang geworden. Zij is veroordeeld tot 20 boete subs. 20 dagen hechtenis. Een belastinggeschil. Onze land genoot prof. Wenckebach, hoogleeraar bij de medische faculteit van de universiteit te Weenen had een geschil met den ontvanger der belas tingen. Deze beweerde, dat het inkomen van prof. Wenckebach hooger was dan hij had opge geven, en beriep zich op de schatting van eenige van diens collega's. Prof. Wenckebach betwistte, dat opgaven van zijn collega's den doorslag moch ten geven. Hangende dit geschil heeft een afge vaardigde de kwestie in de Kamer gebracht en prof. Wenckebach aangevallen. De „Neue Freie Presse" verdedigt hem en geeft te kennen, dat collega's door afgunst kunnen zijn gedreven en deze inlichtingdienst van het kantoor der belas tingen niet door den beugel kan. Juweelendief Aal. Naar uit New-York wordt gemeld, is de vrouw van 'n multimillion- nair uit Buffalo van haar juweelen, die een paar millioen waard zijn, beroofd. Deze dame, mevrouw Schoelkopf geheeten, hield ervan, steeds haar kostbaarheden mee te dragen, zelfs als zij in hotels logeerd Een dansleeraar, die haar op een partij ge- noodigd had met nog enkele andere rijke lie den, is door de politie aangehouden. Hij had een vreemdeling op de partij geïntroduceerd, die later dan de anderen binnenkwam en weer het eerst van allen verdween. Toen mevrouw Schoelkopf naar huis terug keerde, werd zij op de trap door den onbeken den gast aangesproken. Vervolgens verschenen er drie mannen, die op de eerste étage van het huis woonden.Zij overvielen haar en sleepten haar naar een kamer, waar zij zich van al haar juweelen meester maakten. De dansleeraar had de eerste etage aan het drietal verhuurd Mevrouw Schoelkopf gelooft echter niet aan zijn medeplichtigheid, hoewel zij het vreemd vindt, dat hij haar, ofschoon hij wist, dat zij zulke kostbare juweelen droeg, alleen liet vertrekken en haar zelfs niet eens naar haar auto begeleidde. Ku Klux Klan De burgemeester van Mer Rouge, Robert L. Dade, heeft naar de „Dai ly Telegraph" meldt, bij het proces te Bastrop in Lousaina in verband met de opzienbarende ontvoering en vermoording -van Watt Danfels en Tom Richards door vooraanstaande leden dei Ku Klux Klan, bekend, dat hij heeft deelge nomen aan den raid. Hij noemde voorts nog de namen van vier andere leden op, die eveneens van de partij zijn geweest, nl. de „Imperial Cyclops" J. K. Ship witch, dr. B. M. MkKoin,voor malig burgemeester van Mer Rouge, Kelly Harp en Ed. Iven. Gevaarlijk vak. Omtrent het drama, dat zich Vrijdag jl. in den dierentuin te Bazel heeft afgespeeld, wordt nader gemeld De 85-jarige oppasser, Jean Haefelfinger, was bezig het hok van een olifant, miss Jen ny genaamd, schoon te maken, toen een zyner collega's plotseling een hevig getrompetter hoorde. Deze ging een onderzoek instellen naar de oorzaak hiervan en zag tot zijn grooten schrik, hoefde olifant aan den gang was met den slurf zijn oppasser toe te takelen. Het hoofd van den armen man bengelde tusschen de logge voorpooten van het woeste beest Hij trachtte zijn collega te hulp te komen, doch merkte al ras, dat de olifant ook tegen twee menschen was opgewassen. De man moest vluchten en hulp halen. Ondertusschen vervolgde de olifant zijnnood- lottig werk. Eindelijk dit spel moede, smeet het beest zijn slachtoffer in een hoek van het hok, waar de man bewegingloos bleef liggen. De in middels toegesnelde oppassers Verlosten hem uit zijn netelige positie, doch de man was reeds dood. Het hoofd van het slachtoffer vertoonde een gapende wonde, waaruit het bloed gutste. De rechterarm was geheel vermorzeld. Vermoe delijk trad de dood onmiddellijk in, toen de on gelukkige oppasser met kracht tegen den muur Werd geworpen. De man, die een weduwe met twee kleine kinderen onverzorgd achterlaat, was een on berispelijk oppasser, die veel van de aan zijn zorg toevertrouwde dieren hield en altijd zeer goed voor hen wJs. Hij oefende reeds vier jaar lang het beroep van oppasser uit en was steeds uitsluitend met de verzorging van de olifanten belast geweest. De moorddadige „Miss Jenny" was in 1919 door het bestuur van den dierentuin gekocht van een circus te München. Het beest kon zich slecht aan de gevangenschap wennen. Beweerd wordt, dat het beest den laatsten tijd nogal geprikkeld leek. Het is niet de eerste maal, dat een oppasser van de diergaarde te Bazel „op het veld van eer" sterft. Eenige jaren geleden werd een oppasser door een wild zwijn de buik opengereten. Een ander maal ontsnapte plotseling een leeuwin Dit voorval had echter een gelukkiger af loop, doordat de oppasser het roofdier weer in het hok wist te krijgen. Gepakt. Een der moordenaars van den Amerikaan Nowack is bij zijn terugkeer uit Parijs te Beriijn gearresteerd. Het is de Engelsch- man Yellin. Hij bekende, ook reeds op 8 Octobei jl. te Berlijn een poging te hebben gedaan, den Amerikaan Greinsbach te vermoorden en te berooven. De justitie zoekt thans nog naar den tweeden moordenaar. Zij vernderstelt, dat de moordenaarsbende, waartoe ok nog twee vrouwen behooren, ook in Engeland, Frankrijk België, Polen en andere Europeèsche landen moorden heeft begaan. Nieuwe munten. De Duitsche rijks raad heeft gister het wetosntwerp nopens het slaan van nieuwe geldstukken aangenomen. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling, stuk ken ter waarde van 10, 20, 50, 100, 200 en oO mark aan te maken. Om echter het gevaar tegen te gaan, dat de intrinsieke waarde der munten grooter zou zijn dan de nominale waarde heeft de rijksraad verder besloten ook stukke ter waarde van 1000 mark te doen slaan. Verkeerd geadresseerde brieven Hoe velen bij het schrijven van een brief zich niet voldoende rekenschap geven van het belang van een juiste adresseering, blijkt wel uit een bericht uit Washington betreffende den post dienst der Vereenigde Staten van Amerika. Niet minder dan bijna vier millioen gulden wT>rdt jaarlijks verspild door onjuiste adres seering van brieven. Dagelijks worden door de postkantoren in de Vereenigde State maar even gemiddeld 375.381 onbestelbare brieven ontvangen Gestikt. Uit Charleroi wordt gemeld dat drie werklieden, die bezig waren met het repa- reeren van een pijpleiding in de sanitaire fabrie- ken te Montigny sur Sambre, gestikt zijn. Een andere werkman, die zijn kameraden wilde red den, is eveneens gestikt. Pest op Java. Blijkens een uit Neder- landsch-Indië ontvangen opgave bedroeg het aantal pestgevallen op Java gedurende de maand October 1922, in Madioen 2, Soerabaja 2, Soera- karta 19, Klaten 134, Bojolali 41, Djokjakarta 49, Magelang 325, Temanggoeng 26, Wonosobo 45, Semarang 2, Salatiga 78, Kendal 41, Pekalon- gan 28, alle met doodelijken afloop. Gestrand. De Amerikaansche schoener Louise M. Richards is op het Deer Island bij Bluefields aan de kust geloopen. Men gelooft dat het schip verloren is.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 5