I SLAPELOOSHEID A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 bemiddelingsrol aanvaardt, doet het zeer ern stig het voorstel, geen verdere stappen te doen, dan na rijpe overweging. Noch op de Duilsche legatie te Londen, noch op het ministerie van Buitenlandsche Zaken is iets bekend omtrent het uit Essen gemelde bericht, dat een Duitsche missie zich op Weg naar Londen zou hebben begeven om een be roep te doen op de Engelsche regeering met betrekking tot de bezetting van het Roerge bied. Berlijn blijft hardnekkig. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. LordCurzon zegt in een brief, dien hij gister avond aan Ismet pasja gericht heeft dat de besprekingen die sedert zfis weken te Lausanne aan den gang zijn over een minnelijke regeling van de kwestie van Mosoel geen resultaat opge leverd hebben.' MEMEL. Uit Memel wordt aan de Vossische Zeitung geseind, dat er van een ontruiming der stad door de Litaüers niets te merken is De regeering der Litausche opstandelingen bevindt zich nog steeds te Memel en tracht-zelfs vrijwilligers te ronselen daar zij van plan is een leger te vormen De Fran- sche bezetting houdt zich nog steeds in de ka zerne schuil Zij laat niets van zich merken, even min als de bemanning van de in de havens lig gende Engelsche en Fransche schepen. De Engel sche admiraal heeft reeds met de Litaüers on derhandeld. Het resultaat van deze bespreking is nog niet bekend. De spoorwegverbinding is her steld Volgens een bericht aan de Frankforter Zei tung zou echter wel een deel van de oorspronke lijke bezetting van Memel nader in omliggende plaatsen ingekwartierd zijn. IERLAND. De „Daily Express" meldtDe regeering van den lerschen Vrijstaat heeft in verband met de. ongeregeld heden in het land, aan En geland machtiging gevraagd, de militaire macht, gelijk deze in het Engelsch-Iersche tractaat is voorgeschreven, uit te breiden. ITALIË. De Italiaansche ministerraad heeft, naar de „Times" meldt, Maandag jl. de voorstellen van den minister van Marine, admiraalThaon di Réyal, voor de reorganisatie der Italiaan sche marine goedgekeurd. Het aantal aan te bouwen schepen zal worden vermeerderd daar de bestaande sterkte onvoldoende wordt ge acht. De zee-militie zal voortaan 28 maanden in plaats -van 24 maanden moeten dienen en de totale personeelsterkte, welke thans 40.000 man bedraagt, zal geleidelijk tot 45.000 man worden opgevoerd. De voormalige chef van den marinestaf had reeds een aanzienlijke ver sterking dei oudere lichtingen voorgesteld, hetgeen door het nieuwe plan zal plaats vin den. Admiraal Thaon di Reval is van oordeel, dat mc.t het oog op de beperking, opgelegd door ,den huidigen toestand der financiën, en den stand van den vlootbouw aan de Middel- landsche Zee, de bestaande vloot&terkte vol doende is voor verdedigingsdoeleinden, maar de meeste der oudere bodems zullen weldra weldra verouderd zijn. AMERIKA EN ENGELAND. Uit Washington verluidt Op het hoogste gezag wordt hier de meening uitgesproken, dat de Amerikaansche commissie voor de fundee ring der Britsche schulden aan Amerika binnen enkele wéken een oplossing van de bestaande geschilpunten tusschen beide landen verwacht. Baldwin, de Britsche minister van Financiën, is naar 'New York vertrokken, waar hij de gast zal zijn van den bekenden bankier Morgan. Baldwin en de overige leden van de Britsche commissie vertrekken heden van New York weer haar Engeland. Harvey, de Amerikaansche gezant teLonden, die onlangs naar Washington werd ontboden, zal met hetzelfde schip naar zijn post terug- keeren Nadat minister Baldwin te Londen het Brit sche kabinet over den stand van zaken zal hebben ingelicht, zullen de onderhandelingen worden voortgezet door bemiddeling van den Amerikaanschen gezant te Londen en den Brit- schen gezant te Washington. Men is van goeden moed. CHINA. Naar gemeld wordt, zijn 35.000 man constitu- tionalistischc troepen Cariton binnengerukt. Gevreesd wordt, dat de verdeeling van de bur gerlijke, posten onder de militairen zal bidon tot twist- over de verdeeling van den buit. Het voornaamste nieuws uit China is, dat de verwarring voortdurend grooter wordt. Het drama van Canton is het onderwerp van alle gesprekken. Het optreden van den voortvluch- tigen gouverneur Tsjeng heeft de Chineesche opvatting van welvoegelijkheid gekwetst door zijn optreden tégen Soen Jat Sen, zoodat deze laatste de publieke sympathie verwierf. In- tusschen hebben de troepen der arme provin cies Joean en Kwangsi van de gelegenheid gebruik gemaakt om het gebied van hun rijken nabuur binnen te vallen. ALLERLEI. Sir John Bradbury, die het bed moet hou den, is, naar de „Times" uit Parijs verneemt, herstellende en hij denkt binnen enkele da gen zijn werkzaamheden te kunnen hervat ten. Volgens berichten uit Parijs zal aan gene raal Weygand het bevel over de troepen nhet Roergebied worden opgedragen. Generaal De- goutte blijft opperbevelhebber van het geheele bezettingsleger. Naar te Essen wordt vernomen zal maar schalk Foch heden aldaar aankomen. - Uit BoekarestDe grondwetscommissie heeft besloten, dat de Roemeensche dynastie niet meer den naam Von Ilohenzollern, maar dien van Ferdinand voeren zal. Lenin heeft in een artikel in de „Prawda" verklaard dat het communisme niet meer past voor Rusland, en zelfs nadeelig i§. Uit. Rome. De concentratie der Grieksche troepen vindt stelselmatig voortgang. Het twee de legercorps staat bij Dedeagatsj, het derde bij Karagats en het eerst bij Kevalla. De sterkte van het Grieksche leger bedraagt in totaal 70.000 man. Voor de Maritza-mondingkruisen Grieksche oorlogsschepen. Moestafa Kemal is in Ismed aan gekomen. Uit Dusseldorp wordt aan de Temps" gemeld, dat dr. Hermes, oud-minister van Fi nanciën en oud-minister voor de voedselvoor ziening de functie van rijkscommissaris te Munster zal bekleeden. Uit Brussel. Het schip St. Mihiel, waarop de Amerikaansche troepen scheep zullen gaan, zal Maandag te Antwerpen aankomen. De in scheping zal dadelijk plaats hebben. M onrwi, gejaagdheid, overspanning. Gebruik 1^MUNHARDTS ZENUW-TABLETTEN Per koker 7Sci. bijApoth. en drogisten Binnenland. De Katholieke arbeiders-internationale. In „De Volkskrant" doet de heer H. Her mans nog enkele belangwekkende mededeelingen over de internationale conferentie van Katho lieken, te Constanz gehouden, waar ook de ver houding tusschen standsorganisatie en vakoi- ganisatie werd besproken. AHe afgevaardigden ter conferentie waren van oordeel, dat deze ver houding zoo goed mogelijk behoort te zijn. Beide organisaties acht men noodzakelijk en moeten elkander aanvullen. Onmogelijk kan men echter internationaal vaststellen, hoe de vorm van samenwerking moet zijn. In de Duitsch sprekende landen heeft men géén katholieke, maar christelijke of interconfessioneel vakor ganisatie. In de Angelsaksische en Scandinavi sche landen is de toestand weer geheel anders. Slechts bij hooge uitzondering worden daar kleine vereenigingen aangetroffen, die gelijken op chris telijke vakorganisaties*. Een katholieke Internationale voor de uak- organisatie is natuurlijk onmogelijk. Op het terrein der vakorganisatie moeten de arbeiders met de christelijke vereenigingen internationaal samenwerken. Maar des te meer acht de heer Hermans een Katholieke Internationale van de standorganisatie noadig. Daarin zegt hij kunnen onze arbeidersleiders van alle landen van gedachten wisselen over de hoofdlijnen der Katholieke.sociale actie en van hun idealen spre ken voor dé geheele wereld. R. K. Leergangen. Het Curatorium der R.K. Leergangen heeft aan de al'deeling Handelswetenschappen be noemd, hoodzakelijk om onderwijs te geven in handelsrekenen, den heer A. Schülinck, terwijl het onderwijs in handelsrecht is opgedragenaan mr. A. Roothaert. De groote toeloop van stu denten voor Boekhouden M.O., alsmede de verzwaarde eischen voor dit examen maakten deze uitbreiding noodig, maar daardoor zal de goede roep van dezen cursus, die zelfs door de examencommissie de beste in het land genoemd is, ongetwijfeld nog worden verbeterd. Zooals bekend is, zijn aan dezen cursus nog als decenten verbonden de leeraren C. vanden Eeden, accountant, voor boekhouden en handels- wetenschappelijke ontw kkeling en dr. M. Ver hoeven voor handelseconomie. Mr. Zimmerman. Mr. Zimmerman tracht in Nederland en Scandinavië de overige noodige credieten onder garantie van den Volkenbond voor Oostenrijk te verkrijgen. Hij heeft verklaard, dat er onder handelingen gaande zijn, om een nieuwe leening van langen termijn voor Oostenrijk te bekomen, waarvan hij succes hoopt. De bezetting van het Roergebied. In verband met den ernstigen internationalen toestand, geschapen als gevolg van de bezetting van het Roergebied, heeft het bureau van het Internationaal Verbond van Vakvereenigingen de besturen van de tweede Internationale te Londen en van de Weensche Internationale uitgenoodigd tot een gemeenschappelijke ver gadering op Vrijdag 26 dezer, teneinde gezamen lijk te overwegen, welke actie in de verschillende landen ondernomen kan worden, ter ondersteu ning en bevordering van de door hetIntern. Verbond van Vakvereenigingen beraamde po gingen, De classificatie der gemeenten. Naar de „Tel." meldt heeft de voorzitter der classificatie-commissie aan de leden een gewijzigde indeeling der gemeenten voorgesteld Tot de le klasse belmoren Amsterdam (stads gedeelte) Delft, 's -Gravenhage,- Haarlem, Lei den Rotterdam, (behalve Hoek v. Holland), Schiedam, Utrecht en Zaandam. 2e klasse Amersfoort, Amstenrade, (Tree beek), Arnhem, Bloemendaal, Bussum, Dor drecht, Groningen, Heerlen, Helder, Hilver sum, Hoensbroek, Hoorn, Koog a.d. Zaan, Maastricht, Nijmegen, Wormerveer en Zaandijk. De nieuwe luchtlijn. Volgens het ITaagsche Aneta-kantoor zal de totstandkoming van de luchtlijn LondenAm- sterdam-Hamburg-Berlijn, welke op 1 Februari in geregelden dienst zou beginnen, aanmerke lijk vertraging ondervinden ten gevolge van de moeilijkheden, welke de bezetting van het Roergebied voor Duitschland en de Duitsche re geering medebrengt. Teeken des tijds. Het zijn niet enkel de werkliedenvereenigingen die snel in ledental afnemen. Ook met de wexk- geversorganisaties gaat het slecht. De Vereeni- ging van R.K. Bouwvakpatroons is het nieuwe jaar ingetreden met 200 leden minder, waarbij echter moet worden opgemerkt, dat Limburg zich geheel heeft afgescheiden. Te Loosduinen is de R.K. Warrr oeziersver- eeniging uit den R.K. Patroonsbond getreden. De malaise. Wegens de malaise zullen de wollenstoffen- en flanelfabrieken der. firma van den Bergh Krabbendam te Tilburg binnenkort geheel stop worden gezet. Een groot gedeelte der arbeiders is reeds ontslagen. De afvloeiing. Naar de „Tel." verneemt heeft de Minister van Ooi log bepaald, dat beroepsmilitairen, inge deeld in categone C., één maand na de afkondi ging van de wachtgeldregeling in de Staatscou rant in het genot van wachtgeld moeten worden gesteld. Naar men weet is de wachtgeldregeling begin Januari verschenen. Volgens bovenstaande be paling zou de groote uittocht dus begin Februari plaats hebben. B. A. J. WITT KA MP F, MOUTWIJN JENEVER „Absoluut spiritusvrij" Zacht Vol Smakelijk. Verkrijgbaar per glas en per maat en op kruiken en flesschen voorzien van Stedelijk Etiket van Echtheid, bij Stads- en Gewestelijk Nieuws. St. Barbara. Naar wij vernemen, houdt de St. Barbara-ver- eenig ng morgenavond 8 uur in den R.K. Volks bond haar jaarvergadering. Deze vergadering zal een feestelijk karakter hebben en is toegankelijk voor alle Katholieken. Als spreker zal optreden de hoogeerw. heer Deken Schraag. Het Kerkkoor „Ad Majorem Dei Gloriam", zal welwillend haar medewerking verleenen en brengt onder leiding van haar bekwamen direc teur, den heer J. van Oostrom. „Dies Irae" en „Libreame, Domine" uit de Missa da Requiem van L. Pe' osi ende Kerstcantate van Verhulst ten gehoore. Kamer van Koophandel. De Kamer van Koophandel voor de Beneden- ivlaas heeft Woensdag te Vlaardingen vergaderd. De voorzitter, de heer J. H. van Linden van den Heuvell, merkte in zijn nieuwjaarsrede op, dat het district van de Beneden-Maas belangrijk mag Worden genoemd, daar het tal van groote industrieën telt, maar bovenal omdat het door sneden wordt door een van de drukst bevaren waterwegen van Europa. Spr. merkte verder op, djit Vlaardingen thans naar het aantal en de tönnenmaat der aangekomen schepen de derde zeehaven van ons land is geworden, waarbij de visschersvloot buiten beschouwing is gelaten. Spr. wees er verder op, dat ook het distilla teurs- en brandersbedrijf en de groot-industrie te Sèhiedam en Vlaardingen in 1922 den druk der tijden hebben gevoeld. Vervolgens ging spr. de Werkzaamheden van dê Kamer na en wees hij o.a. op de krachtige actie voor het verkrijgen van een telefonisch streeknet. De heer Van Linden van den Heuvell werd hierna bij acclamatie herbenoemd tot voorzitter der Kamer, de heer H. J. Jansen tot onder voorzitter tevens voorzitter van de afdeeling grootbedrijf, en de heer W. Brouwer Pzn. tot ondervoorzitter, tevens voorzitter van de afdee ling kleinbedrijf. De leden der resp. commissies werden eveneens herkozen. Besloten o.m. werd, naar aanleiding van het ont- werp-Zomerdienstregeling een adres te richten tot de directie der Nederlandsche Spoorwegen, „Katholiek streven." Z. D. LI. de bisschop van Haarlem heeft tot directeur van „Katholiek Streven" den weleerw. pater P. C. Biesta O.P., benoemd. Ncd. Huisvrouvven-vereeniging. Als men spreekt van succes dan meenen wij, dat de afd. Schiedam van de Ned. Huisvrou- Wen-vereeniging, met haar voorbereiding tot het houden van een tentoonstelling op Huishou delijk gebied, .hier wel op kan bogen. De algemeene grootsche deelname moet, naar ons ter oore is gekomen, de verwachting van het bestuur verre overtreffen. Ook de attractie, die op een tentoonstelling of fancy-fair onont beerlijk is, zal naar wij vernemen, zeer uitmun ten. Op muzikaal gebied zal men onder begelei ding een zeer goeden hekende kunnen hooren, n.l. onzen jeugdigen Schiedamschen clarinettist Rosman, die zooals bekend, zijn muzikale op leiding krijgt aan het conservatorium te Rot terdam. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van Po litie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags: hond, pantoffels kinderportemonnaie met inh., ceintuur plank, sleutels. Bij vindersdamesschoen, W. J Lips, K. Achterweg 17 halsband, J. A. Roeling, 's-Gra- velandschepolder 47 ceintuur, G. de Jong, Dwarsstraat 14 griffeldoos, D. van Oorschot, Franklinstraat 2b armbandhorloge, L. Blok land, Sommeldijkschestraat 15 ceintuur, J. van Woerkom, Hoofdstraat 133 Lip's sleutel, J Marks, Breedstraat 54 bossleutels, G. Pap pers, Vriendschapstraat 9 dameshandschoen, J J de Ruiter, Strijenschestraat 6 damestasch, J. de Kruif, Groenelaan 26 knipmes, A. Korsten- se, Maasstraat 12; rijwielbel, W. Roetman, v. Smaleveltstraat 20a hond, H. Jacobs van de Hof Mariastraat 27b portemonnaie met inh. J. Zuidgeest, N. Haven 163/1 hondje,Scheper, Buitenhavenweg 176/18 dameshandschoen, H. de Regt Leliestraat 21 kinderhandschoen, Timmerman, Fabristraat 69 plankje met sleu tels, C Bos, Brouwerstraat 28 beleenbriefje, M. v. Uitert,Zijlstraat 38 portemonnaie met inh. J. Groeneveld, Eendrachtstraat 91, Vlaardingen. De Geneeskundige Staatsco m- missie te Leiden bevorderde gister tot semi- arts den heer G. J. van Westendorp, alhier. Bij het gister te Delft gehou den candidaatsexamen voor scheikundig inge nieur, slaagde o.m. mej. C. Ris, alhier. UIT ROTTERDAM. De havenarbeiders. Naar men verneemt, heeft het referendum, dat de afdeeling Rotterdam van den Centralen bond van Transportarbeiders heeft gehouden inzake de nieuwe arbeidsvoorwaarden in de ha ven, die Maandag a.s. van kracht zouden worden, tot uitslag gehad, dat ongeveer drie vierde ge deelte van de leden zich voor aanvaarding van die voorwaarden heeft uitgesproken. De afd. Rotterdam van den Bond van Chr. fabrieks- en Transportarbeiders heeft op 17 en 18 dezer voor haar vakgroep transportarbeiders een referendum gehouden over de door de Scheep vaartvereeniging Zuid aangeboden loon- en arbeidsvoorwaarden. Aan dit referendum hebben 551 van de 810 stemgerechtigde leden deelge nomen. De uitslag was, dat 408 zich verklaarden voor aanvaarding van het aanbod, en 130 tegen. Voorts waren er nog 10 stemmen in blanco en 3 van onwaarde üitgebracht. In verband met hoog accijnsbedrag is kwaliteit en sterkte nu Hoofdzaak. Deze eigenschappen bezit in hooge mate de heerlijke Citroen jenever der firma A. DAALMEIJER, per glas en per maat en verpakt verkrijgbaar bij Gemengd Nieuws. Roekeloos. Gisternamiddag heeft te Blerik ten huize van S een ontploffing van een handgranaat plaats gehad, waarbij de sergeant van het tweede regiment infanterie Vrijdal ernstig gewond werd hem werden nl. van de linkerhand vier vingers afgeslagen, terwijl hij een ernstige hoofd- en buikwond bekwam. Hij is naar het militair hospitaal overgebracht.Zijn toestand is bedenkelijk. Omtrent het ongeluk vernemen wij nog het volgende Gistermorgen Werden op de groote heide te Venlo oefeningen met scherpe handgranaten gehouden. Ook genoemde sergeant nam aan deze oefening deel Nadat door hem verschil lende granaten waren geworpen merkte hij na afloop, dat een granaat niet was ontploft Ten einde deze te onderzoeken heeft hij hem waar schijnlijk mee naar zijn kosthuis te Blerik ge nomen. Mej. Simons met twee kinderen beke ken de granaat en zij wees er den sergeant op, dat zulks toch geen kinderspeelgoed was, om dat thuis te onderzoeken. Hierop gingen vrouw S. en de twee kinderen heen, doch nauwelijks had zij de deur achter zich dichtgetrokken, toen zij een harden slag hoorde. Onmiddellijk begaf zij zich naar de kamer van den sergeant en vond hem met de boven beschreven verwon dingen. Hierop waarschuwde zij onmiddellijk den militairen geneeskundigen dienst, die over brenging naar het militair hospitaal noodig achtte. Het Gouden Kalf. In het gebouw het Gouden Kalf te Rotterdam is in beslag genomen de z.g. Broekhuys Simplex-machine. De voortvluchtige kassier. Van een der booten van den veerdienst Enk huizenStavoren is Woensdagmiddag overboord gesprongen, de kassier J. J. H., uit Veendam. Een jas, waarin enkele sieraden en een brief aan zijn re Veendam wonende vrouw, was aan boord achtergelaten. Gelukkig onwaar. Het bericht, als zou de eerste man van een Duitsche vrouw, die met een ambtenaar der mijnen te Heerlen getrouwd is, zijn teruggekeerd, is geheel onjuist het berust op een misverstand. Brand. Het pension Boschoord, nabij de vennen te Oisterwijk, is vannacht door onbe kende oorzaak geheel uitgebrand. Haagsche boefjes. De centrale re cherche in Den Haag heeft aangehouden een

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2