handelsverdrag tusschen Nederland en Tsjecho- Siowakije. De onderteekening geschiedde door den minister van buitenlandsche zaken eener- zijds en den heer Fierlinger, Tsjecho-Slowaaksch gezant hier te lande, en den heer Dworsjak, chef van den economische afdeeling van het ministerie van buitenlandsche zaken te Praag, anderzijds. Het verdrag is gebaseerd op het principe der wederzijdsche m eestbegunstiging. Met het oog op de in Tsjecho-Slowakije bestaande restricties bij in- en uitvoer zijn voorts de noodige bijzondere voorzieningen getroffen ter verzekering van de betrokken Nederlandsche belangen. Deze voor zieningen zijn opgenomen in een aan het ver drag toegevoegd protocol, dat bij verandering van systeem of toestanden in onderling overleg kan worden herzien, zonder dat het verdrag zelf wijziging behoeft te ondergaan. De eolleetieve arbeidsovereenkomsten. De commissie uit de werkgeverskringen ter bevordering van een Wettelijke regeling van de bindend-verklaring der collectieve arbeids overeenkomst heeft, aan den Hoogen Raad van Arbeid een adres gezonden,waarin hun standpunt verdedigd wordt. Het voornaamste doel is het uitschakelen der concurrentie tusschen de ondernemers ten koste van de arbeidsvoorwaarden der werknemers. De arbeidsvoorwaarden mogen bij het bestaan eener vrij algemeen doorgevoerde C.A.O. geen concurrentieobject zijn,omdat daardoor die C.A.O en de daarmee samenhangende bedrijfsvredc en bedrijfsontwikkeling in gevaar worden ge bracht. Zij wenscht dus geenszins een bindend- verklaring van prijzen, zooals in den laatsten tijd web eens van de voorstanders der bindend verklaring is beweerd. Het is haar meening, dat een wettelijke regeling moet worden getroffen, waarin uitsluitend de mogelijkheid eener bin dend-verklaring van arbeidsvoorwaarden is ge regeld De havenarbeiders. De Scheepvaartvereenigingcn Noord en Zuid hebben van den Centralen bond van transport arbeiders, mede namens de Christelijke en Katho lieke organisaties, de mededeeling ontvangen, dat zij de nieuwe arbeidsvoorwaarden aanvaar den. Met ingang van vandaag is dus het loon voor vaste arbeiders bepaald op 29.50voor losse arbeiders te Amsterdam op 6, te Rotterdam op 5.85 per dag. Een en ander op basis van een werkdag van 81/i uur en een 48-urige werkweek. Te Rotterdam moeten enkele onderdeden nog nader worden geregeld. Tot dat doel zullen de besturen heden een bespreking houden met de Scheepvaartvereeniging Zuid. Tegen het mond- en klauwzeer. De Bond van Kaasproducenten, gevestigd te .Gouda, kennis genomen hebbende van berichten, dat de meer practische proefnemingen van prof. Pfeifer, in Thuringen, in zake bestrijding van het mond- en klauwzeer, worden belemmerd door den economischen nood in Duitschland en met name door gebrek an goed proefmateriaal, heeft aan den minister van binnenlandsche zaken en landbouw verzocht, stappen te doen, opdat een zoo ruim mogeijk gebruik worde gemaakt van de door prof. Pfeifer aangeboden gelegenheid, om de proeven in Nederland voort te zetten. R.K. Volkspartij. In de Vrijdagavond, na afloop van de rumoeri ge openbare vergadering tot oprichting van de afdeeling Amsterdam der R.K. Volkspartij gehouden huishoudelijke bijeenkomst, is tot stichting van de afdeeling Amsterdam der R.K. Volkspartij besloten. Uit de vergadering gaven zich 75 personen voor het lidmaatschap op. Een motie. In de vergadering van de R.K. Kiesvereeniging te Haarlem werd Zaterdag door den heer R. C. A. van Cranenburgh de volgende motie ingediend De R.K. Kiesvereeniging te Haarlem, over wegend dat slechts een klein gedeelte der R.K. Kiezers is georganiseerd en daarvan slechts een gering percentage de vergaderingen der Kiesvereeniging bezoekt zoodat slechts door een zeer gering aantal kiezers invloed wordt uitgeoefend op de candidaatstellingen en daar door op de richting in de politiek, dat de kiesvereeniging geen persoonlijke of standsbelangen maar uitsluitend het algemeen belang moet dienen, dat daarvoor noodig is samenwerking van alle klassen der R.K. Kiezers, dat die samenwerking voor het behoud der politieke éénhoud onder de Katholieken nood zakelijk is, spreekt den wensch uit, dat een in alle opzichten onpartijdiee com missie benoemd worde, samengesteld uit de verschillende klassen der kiezers, om te on derzoeken of en zoo ja, welke wijzigin gen in de organisatie van onze Katholieke Kiezers wenschelijk zijn, om tot verhoogde ac tieve deelname, betere samenwerking en meer onderling vertrouwen te geraken. Op voorstel van het bestuur werd daarna het besluit genomen, om de motie van den heer van Cranenburgh op te zenden naar het hoofdbestuur van den Bond van R.K. Kiesvereenigingen met verzoek, dat het Fonds bestuur uitvoering geeft aan de in de motie geuite wenschen. De spoorwegtarieven. Naar de ,,Crt."verneemt zullen met ingang van 1 Februari a.s. de reizigerstarieven bij de Ne derlandsche Spoorwegen gewijzigd worden voor wat betreft afstanden van meer dan 200 Kilome ter, Tot en met 200 Kilometer blijven de tarieven ongewijzigd nl. 6.5 ct. voor de le klasse, 4.87V2 cent voor de 2e klasse en 3.25 cent voor de 3e klasse per kilometer. Boven de 200 Kilometer tot en met 300 Kilo meter Worden de tarieven 4.871/2 ct. voor de le klasse, 3.65 cent voor de 2e klasse en 2.45 cent voor de 3e klasse per Kilometer. Van dat meer dere boven de 300 Kilometer bedraagt het tarief 3.25 cent voor de le klasse, 2.45 cent voor de 2e klasse en 1.87 cent voor de 3e klasse per Kilometer. Een traject van 250 Kilometer 3e kl. kost dus 200 x 3.25 ct. plus 50 X 2.45 ct. 7.73. Thans kost dit traject 8.13. Een tra ject van 350 Kilometer 3e klasse kost bij het nieuwe tarief dus 200 X 2.35 ct. plus 100 X 2.45 ct. plus 50 x 1.87x/f 8.89. Thans kost dit traject 11.38. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Hanselsinfor- matiebureau van Van der Graaf Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 19 Jan. in Nederland uitgesproken 102 faillissementen tegen 40 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tót en met 19 Jan. 1923 251 faillissementen tegenover 121 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Siads- en Gewestelijk Nieuws. Ondersteuningsfonds „St. Liduina." Vrijdagavond ten 9 uur kwamen bestuur en leden van het Ondersteuningsfonds ,,St. Liduina" onderafdeeling van den Ned. R.K. Volksbond in feestvergadering bijeen ter viering van het 30 jarig bestaan van het fonds, welks grondslag in 1892 is gelegd. Tegelijk mocht ook de heer W. Blok, een der oprichters van het fonds, den dag her denken, dat hij zitting kreeg in het bestuur dier afdeeling en 30 jaren onafgebroken zijn beste krachten heeft mogen wijden aan haar bloei, een taak, welke hij steeds met opoffe rende liefde, trouw heeft vervuld. In zeer waardeerende woorden werd hij achtereenvol gens door den voorzitter der afdeeling, den heer Swinkels, den controleerenden geneesheer den welEd. heer Dr. Geerdes en door den geestelijken adviseur den weleerw. heer kapelaan Paulussen gehuldigd om zijn werk voor het fonds gedurende die reeks van jaren belangeloos verricht en de vele verdiensten door hem daar door verworven. Kapelaan Paulussen bood den jubilaris,„namens bestuur en leden van ,,St. Liduina" een gouden horloge met inscriptie als aandenken aan. Ten slotte bracht ook de heer Th. Mouwens den jubilaris de gelukwenschen over van het afdeelingsbestuur van den R.K, Volksbond. Daarna dankte de heer Blok de verschillende sprekers voor de hartelijke woorden van hulde tot hem gericht en voor het blijk van waar deering hem aangeboden, waarna de aanwezige leden hem hun gelukwenschen aanboden en men nog eenigen tijd gezellig bijeen bleef. Moge het den heer W. Blok, die thans, on- danksz'n 70jaren, de functie van penningmeester nog steeds met veel opgewektheid vervult, ge geven zijn nog vele jaren zijn krachten te blijven wijden aan den groei en bloei van het Ondersteu ningsfonds St. Liduina. Lezingen prof. Verhaar. Het Bestuur van de K.S.A. schrijft ons De serie lezingen, die gedurende dit seizoen door de drie standsorganisaties met de K.S.A. werd georganiseerd, heeft, ofschoon een flink aantal trouwe bezoekers steeds tegenwoordig was, toch nog niet de belangstelling gevonden, die er voor verwacht mocht worden. Bij de tegenwoordig zoo veelvuldig voorkomen de dwalingen op velerlei gebied is het toch van het grootste belang, dat de Katholieken hun beginselen grondig kennen, opdat zij deze zoo noodig kunnen verdedigen, zoekenden kunnen voorlichten en vooroordeelen van niet-Katho- lieken tegen Katholieke-leer en praktijk kunnen opheffen, en vooral ook, dat zij zelf niet zouden worden' misleid door de dwalingen, die hen op allerlei wijzen worden opgedrongen. Elke stand heeft daarom behoefte aan ver dieping en versterking van Godsdienst-kennis en wat daarmede verband houdt. Welnu, nog drie lezingen zullen gehouden worden om indie behoefte te helpen voorzien door een alleszins bekwaam en bevoegd docent. Professor Verhaar van het Groot-Seminarie te Warmond zal behandelen op 23 Jan. Het Wonder6 Febr. Spiritistische wonderen 20 Febr. De Witte Loge. De eerste dezer drie lezingen is dus morgen avond 8 uur in de groote zaal Van den R.K. Volksbond. De reeds uitgegeven kaarten zijn voor deze lezingen geldig.Bovendien zijn s'avonds aan de zaal kaarten verkrijgbaar 25 cent geldig voor alle drie lezingen. Men zie ook de advertentie in dit blad. Sint Barbara. Gisteravond heeft de Sint Barbara-vereeni- ging in den R. K. Volksbond haar jaarvergade ring gehouden, welke buitengewoon druk be zocht was. Nadat den voorzitter, den heer Th. d'Hanis, de vergadering met den christelijken groet en een woord van welkom had geopend trad het kerk koor „Ad majorem Dei gloriam" op het podium. Onder leiding van den heer v. Oostrom en begeleiding van den heer Vredebregt werd door de zangers, het „Dies Irae" van Perosi, voortref felijk ten gehoore gebracht. Daarna werd het woord gegeven aan den beschermheer, den hoogeerw. deken Schraag, die zijn hoogachting voor, en instemming met de vereeniging betuigde, waarvan hij met genoe gen het beschermheerschap op zich had genomen. Het eerbiedig gevoel, vervolgde spr., dat wij hebben voor de dooden, al heeft de ziel dan het lichaam verlaten, komt voort uit ons geloof, dat later de ziel weder met het stoffelijk omhulsel zal vereenigd worden. Reeds in de eerste eeuwen van het Christen dom kwam die eerbied duidelijk naar voren de Romeinsche catacomben getuigen daar nog van. Die eerbied heeft zich door alle eeuwen heen gehandhaafd en komt weer tot uiting in veree- nigingen, zooals wij hier o.a. hebben in „Sint Barbara", die zich ten doel stelt niet alleen om de dooden grafwaarts te dragen, maar ook om door gebed hun zielen te helpen en bovendien een geldelijke ondersteuning aan de nagelaten be trekkingen uitkeert. Dit goede doel hebben de leden op een zeer bijzondere wijze betracht waarom devereeniging dan ook steeds in groei en bloei is toegenomen en spr. kan den steun aan Sint Barbara niet ge noeg aanbevelen die echt christelijke instelling moet steeds sterker en sterker worden. Spr. her innert er tenslotte aan dat er een band bestaat tusschen de levenden en dooden, waardoor het mogelijk is, dat door onze devotie voor de over ledenen, vele zielen het eeuwige Licht kunnen binnengaan. De heer d'Hanis dankte den hoogeerw. spr. voor zijn opwekkend woord ook namens de aanwezigen, die reeds door een hartelijk applaus, hun instemming met het gehoorde hadden te kennen gegeven. De secretaris en de penningmeester lazen nu hun jaarverslagen voor, die onveranderd werden goedgekeurd. De vereeniging mag zich nog steeds in een ge zonden groei verheugen en bestaat uit 180 leden, 59 begunstigers en 5 donateurs. Tevens werd door den secretaris hulde gebracht aan den heer d'Hanis, voor de vele zorgen aan de vereeniging besteed. Hij deelde mede, dat de zustervereeni- ging te Rotterdam waar de heer d'Hanis eveneens bestuurslid van is, hem onlangs bij gelegenheid van zijn 30-jarig jubileum als bestuurslid van die vereeniging, een gouden horloge had aangeboden. De heer d'Hanis dankte voor de waardeerende woorden, maar bracht de hulde terug aan zijn mede-bestuurderen, die hem zoo wakker ter zijde stonden in dit verband stelde de heer d'Hanis voor den onlangs afgetreden secretaris, den heer Collignon als eere-lid te benoemen. Onder algemeene instemming werd dit voor stel uitgevoerd. Nadat de voorzitter de vereeniging nog eens warm aanbevolen en haar Werking duidelijk had uiteengezet, Werd er overgegaan tot een kleine pauze, waarna het feestelijk gedeelte van den avond begon, welk gedeelte tot algemee ne voldoening, door het bovengenoemde kerk koor en door eenige leden met geestige voordrach ten werd verzorgd. Ongetwijfeld is deze avond voor Sint Barbara van groote propagandistische kracht geweest. - Stedelijk Muziekkorps. De Vereeniging van leden van het Stedelijk Muziekkorps gaf Zaterdagavond in den R.K. Volksbond haar gewonen jaarlijkschen feest avond, die wat opkomst en programma betreft bijzonder geslaagd mag heeten. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m. de burgemeester en de wethouders, de heeren Bod- dcüs en Lloutman. Voor de pauze had het Stedelijk Muziekkorps zelf een program af te werken, terwijl na de pauze de tooneelclub „Utile Dulci" 't vermaken van het publiek op zich had genomen. Een achttal nummers kregen we van het corps te hooren, die alle met talent cn succes werden gespeeld en waardoor dit muziekgezelschap nog weer eens ter dege zijn bestaansrecht heeft be wezen. Vooral de twee laatste nummers, een Polonaise van Chopin en de marsch „Abschied der Gladia toren", van Blankenburg kunnen met eere wor den genoemd en geheel het korps, met voorop de directeur, de heer H. H. v. Vleuten, verdie nen voor hun mooie praestaties hartelijke waar deering. 't Zelfde kan van acteurs en actrices van Utile Dulci gezegd worden, daar ook zij op too- neelgebied weer nieuwe groote successen bij de reeds vergaarde hebben mogen voegen. Twee éénacters „De inbreker en het meisje" van Charivarius en „Mondschein-Sonate" van J. W. Broudelet werden gespeeld tot aller groot ge noegen en voldoening in 't bijzonder de „Mond- schein Sonate" had om haar koddige scènes, waar in vooral Mr. D. Visser (als de Meneer) en Mevr. L. Gokart-Robertson (als de Mevrouw) uit blonken, daverend succes. Mej. G. Lenglet heeft vooral als het meisje-inbreekster in eerstgenoen d stuk haar reputatie Weer schitterend weten te handhaven. De drie optredende dames, waar toe behalve de twee reeds genoemde ook nog Mevr. D. VisserPelt behoorde, mochten een Welverdiende bloemenhulde in ontvangst ne men 't geheele gezelschap, 't strijkje inbegrepen, komt bovendien nog ongetwijfeld een bijzonder woord van lof toe voor de welwillende medewer king. Tijdens het gezellig nablijven vermaakte de humorist Kees Klare uit Rotterdam, de aan wezigen met zijn grappig repertoire, Collecte. De gister in de vier parochiekerken, alhier gehouden collecte ten bate der Maria-Vereeri- ging, heeft de volgende bedragen opgebracht parochie O.L. Vrouw Visitatie 531.75 St. Jan Baptist /443.401/»; O.L. Vrouw Rozenkrans f 375,30, H. Hart /"l23,34V2 itotaal f 1473.80. Excursie. Zaterdagmiddag bracht een groep leden van de afdeeling Rotterdam der „Nederlandsche Reisvereeniging" een bezoek aan Schiedam, ter bezichtiging van een aantal oude gebouwen en het Stedelijk Museum in den Doele. De leden werden ontvangen in het v.m. Bad huis, aan de Broersvest, waar, na een korte toe spraak van den heer Molenaar, uit Rotterdam, de heer Dresch W.n. gemeente-archivaris, een overzicht gaf van de geschiedenis der gebouwen, die men ging bezichtigen. Na deze inleiding Werd een wandeling door Schiedam gemaakt, waarbij achtereenvolgens in oogenschouw weerden genomen het Kanton gerechtsgebouw, aan de Lange Haven, de Llaven- kerk, het St. Jacobsgasthuis, de Beurs, het Zak kendragershuisje, het Stadhuis, de Groote Kerk, de ruine van het kasteel Matenesse, en het Prove niershuis. Tot slot bracht het gezelschap een bezoek aan het Stedelijk Museum in den Doele. De heer Ooms, uit Rotterdam, bracht hier een woord van dank aan den heer Dresch voor de uitstekende wijze, waarop hij den bezoekers een beeld had gegeven van het voornaamste wat Schiedam thans nog aan historische ge bouwen bezit. Voorts dankte hij de heeren Mole naar uit Rotterdam en Rademaker, alhier, voor de voortreffelijke regeling van het uitstapje. Missie-Loterij. De trekking der Missie-loterij zal blijkens ach terstaande annonce plaatshebben op Donderdag 1 Februari. Pandora. Ook deze week is een bezoek aan de Pandora voor iederen bioscoopliefhebber aan te bevelen. Zooral zij, die houden van de tragisch-komische cow-boy-films, zullen door de hoofdfilm „Men- schelijke Hartstochten" geheel tevreden worden gesteld, 't Is een spel van diep-uitgebeelde op offering, verderfelijken drank-hartstocht, tevens van allerkoddigste en lieve scènes, om onbedaar lijk te lachen en te genieten. 'Verder kan men zijn lachspieren nog eens in beweging brengen bij de klucht „Beter ten halve gekeerd"., terwijl de 2e serie van de „Koningin der Aarde" voor 't wekken van diepere gevoelens zorg draagt. 't Journal en verder wetenswaardigs nieuws is ook goed verzorgd. T o e n Z a t e r d a g a v o n d d e politie in de Lange Kerkstraat een dronken man wilde arresteeren, trachtten de gebroeders A. en J.H., dit te verhinderen. Dit had geen ander resultaat, dan dat de beide jongemannen eveneens werden opgebracht naar het politie-bureau, waar pro ces-verbaal tegen hem werd opgemaakt; daarna werden zij weder vrij gelaten. Zaterdagavond tegen 6 uur werd door den N.W. storm het water aan 't Hoofd opgedreven tot 2.10 M. -f- A.P., zoodat het aldaar tot voor de huizen stond. De gebruikelijke noodsignalen werden gelost. UIT ROTTERDAM. Notariaat. Bij Kon. besluit is aan W. J. Droogleever Fortuyn op zijn verzoek met ingang van 1 Febru ari eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van notaris te Rotterdam. UIT DELFT. De bevolking van Delft telde 31 Dec. 1921 23.913 mannen en 23.473 vrouwen, totaal 47.386 zielen. 31 Dec. 1922 24.056 mannen en 23.765 vrou wen, totaal 47.821 zielen. Ze is alzoo gedurende 1922 toegenomen met 143 mannen en 292 vrou wen, zijnde totaal 435 zielen. De politie te Delft heeft een 7-tal handel drijvende of zaakdoende personen aldaar ge verbaliseerd, de, ook nu daartoe vanwege de Kamer van Koophandel te zijn aangemaand, nalatig waren gebleven, zich te laten inschrijven voor het Handelsregister. Blijkens een door kerkvoogden opgemaakte berekening zullen de restauratiekosten van de Oude Kerk de beschikbare gelden met ongeveer f 50.000 overschrijden. Correspondentie. J.S. Wij hebben U slechts te verwijzen naar de advertentie en ingezonden stuk van de Missie loterij in dit blad. U zult dan zelf ook plaatsing van Uw stuk wel overbodig achten. INGEZONDEN. De Missie-loterij. Als blijde verrassing vermeldt de Pers ons, dat op Donderdag 1 Februari a.s. de lang ver wachte missieloterij zal plaats hebben. Waarom zij zoo lang vertraagd werd Eenerzijds stond ons Missiecomité voor zeer belangrijke uitgaven, terwijl het toch van den anderen kant een zoo hoog mogelijk opgevoerd bedrag wenschte af te dragen aan alle Missiecon gregaties die op de Missietentoonstelling alhier vertegenwoordigd waren. Voorzeker is en blijft het volhardend gebed om zegen over den arbeid der Missiepriesters en om nieuwe roepingen de voornaamste factor voor een bloeiende Missie actie. Maar daarnevens vraagt de Christelijke liefde dat wij ons hart zullen ontsluiten tot leni ging van de velerlei ellende, die tengevolge van den wereldoorlog over de Missiën werd uitge stort. Groote schatten zijn er noodig om de Missies in stand te houden en scholen, kerken, ziekenhuizen en toevluchtsoorden van allerlei aard opnieuw op te richten. Daarenboven mogen de Katholieken niet gedoogen, dat, terwijl anderen ter verspreiding der dwaling over ruime en overvloedige middelen beschikken, onze Mis- (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Van ingezonden stnkken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy n ie t teru gg e g even.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2