Het oude lasieel. DMGBLMD U&ORSGHBEBMM EN ""feuilleton. 46ste Jaargang. Dinsdag 23 Januari 1923. No. 13546 Bureau: KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Bij of krachtens wetten of 'verordeningen voor geschreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 22 Januari 1923 ver gunning verleend aan lo. H. GROENEWEG tot oprichting van een steenhouwerij in het pand Groenweegje 28, kadaster Sectie A. no.1628 2oJOZEPH VAN GELDEREN tot oprich ting van een metaalknipperij in het pand Noord molenstraat 56, kadaster Sectie A. no. 1063, met een electromotor van 772 P.K., drijvende een knip- en een slijpmachine en 3o. de WERF GUSTO", firma A. F. Smul ders, tot uitbreiding van haar fabriek aan den Maasdijk, hoek Voorhavenkade, kadaster Sectie L. No.2506, door vergrooting der modelmakerij verplaatsing en vergrooting van een timmer- loods en bijplaatsing van diverse dynamo's, electromotoren en arbeidswerktuigen. Schiedam, 23 Januari 1923. Bukenlandscli Nieuws. IN HET ROERGEBIED. Omtrent den toestand in het Roergebied, meldt het „Acht Uhr Abendblatt" In het Roergebied heerscht thans de stilte vóói den storm, een gespannen en uiterst zenuw achtige stemming, welke ieder oogenblik tot een catastrophe kan leiden. De algemeene staking is nog niet afgekondigd'. De mijnwerkers zijn in de mijnen afgedaald, doch delven er geen kolcD. Zij wachten af, evenals de Franschen, die tot nog toe geen maatregelen tegen dit lijdelijk verzet hebben genomen. Sommige toespelingen, welke van Fransche zijde zijn gemaakt, wijzen er echter op, dat zij besloten hebben, in geval van een staking met de grootste kracht op te treden. Leden der inge nieurscommissie verklaarden reeds tot eenige journalisten, dat er geen staking zal worden geduld. Fransch spoorwegpersoneel en onderofficie ren der spoorwegtroepen zijn naar Essen onder weg om in geval van een algemeene of partieele spoorwegstaking den dienst van het treinperso neel over te nemen. Zooals gemeld, hebben de Franschen reeds heden bij wijze van proef ge poogd, de treinen te laten rijden op het traject EssenDortmund en terug. Het Duitsche spoorwegpersoneel weigerde echter, voor deze treinen de signalen te be dienen. Er komen voortdurend Fransche versterkin gen aan. Zij arriveeren voor het meerendeel 's nachts en worden buiten de stad ingekwar tierd. Gisteren is er ook zware artillerie aan gekomen. Twee stukken van 15 c.M. werden op het plein voor het stadhuis te Bredeney opgesteld In de mijnen bevinden zich geen Fransche sol daten meer. De kolenproductie is met dertig a veertig procent gedaald. Het kolentransport te water en te land staat geheel stilde spoorweg-trans- porten waren Zaterdag j.l. reeds vijftig procent geringer dan een week geleden. De toestand van het verkeerswezen in het Roergebied is nog verslechterd. De stremming van het goederenverkeer op alle trajecten neemt toe. Het personeel van het belangrijke station Ostcrfelde-Zuid is gisteravond in staking gegaan, omdat Belgische soldaten het emplacement 20 „O, Margreet, kondt gij maar bij ons wonen Ik heb er zoo mijn best voor gedaan. Toch is het mij niet gelukt," en hij stampvoette, met tranen van spijt in de oogen. „Omdat gij niet van anderen zoudt hooren, dat gij zoo spoedig mogelijk weg moet,heb ik geëischt dat ik het je dadelijk zou mogen vertellen. Gisteravond laat zond de schout van Birkenbach berichtde nieuwe houtvester is al daar met heel zijn gezin. Zij kunnen nauwelijks onder dak komen er is niet op hen gerekend geen huis, geen schuur zelfs is er leeg." Hij zweeg en wachtte op een woordje van dank, van aanmoediging wellicht. Ik had alleen „zoo spoedig mogelijk" verstaan en herhaalde dit zoo bedroefd, dat Bodo andermaal uitriep, *niet te zullen dulden dat wij vei'jaagd wei'den. Hij was zoo heftig, dat ik bedaarde en hem troost insprak. „Begrijp je nu waarom ik zoo vroeg ben geko men en mij zoo laat doe halen?" vi'oeg Bodo, nadat hij Moeder had opgezocht en haar alles verteld had. „Ik wilde hier nog eens een hee- len dag met u zijn. Ik zal zoo spoedig niet meer Advertentiën 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. hadden bezet. Ook te Sterkrade hebben de spoor weg-arbeiders het werk neergelegd. Gisteravond hebben de post-beambten te Essen vei'gaderd. Waarschijnlijk zal besloten worden tot stillegging van den dienst, daar de Franschen zich in het bezit hebben gesteld van eenige telegraafverbindingen, welke zij voor militaire doeleinden gebnxiken. De mijnwerkers van de Thyssen-mijn be sloten hun eventueele staking uit te stellen tot na het proces tegen Thyssen. Van den afloop van dit proces zal het afhangen of de staking zal doorgaan of niet. Het proces is uitgesteld tot Woensdagochtend 9 uur. 't Schijnt intusschen, dat Frankrijk zich door alle dreigementen niet van zijn plannen laat afbrengen. De „Tel." verneemt hierover van een Fransche politieke autoriteit 't volgende De eerste stap zal waarschijnlijk zijn de iso leering van het Roergebied en het Rijnland van het overig deel van Duitschland door een militair en douane-cordon. Geen enkele koop- Waar zal dan het Roergebied kunnen verlaten en belangrijke beperkingen zullen worden op gelegd aan het gewone handels- en reizigers verkeer. Generaal Degoutte zal de decreten, welke hij heeft aangekondigd in overeenstemming met de krijgswet, verscherpen en de toestand der mijnwerkers zal hoogst onaangenaam Worden indien zij niet arbeiden. Generaal Degoutte heeft voorloopig zijn hoofdkwartier te Essen gevestigd en de militaire autoriteiten treffen met generaal Payot voorbereidingen om alle spoorwegen te militariseeren en de Duitsche spoorwegarbeiders te dwingen om te Werken. Wij kunnen geen rekening houden met Duit sche bedreigingen en wij zijn volstrekt genood zaakt met grootè energie en strenge discipline op te treden in 't bezette deel van Duitschland. Nader wordt nog gemeld, dat de Fransche ingenieurscommissie een vragenlijst heeft ge zonden aan' de Duitsche industrieelen, waarin nauwkeurige inlichtingen worden verlangd be treffende de hoeveelheid kolen, welke de indus trieelen in den loop der laatste maanden hebben verkocht. Het antwoord moet vóór 24 Januari a. s. gegeven worden. De bedrijfsleiders worden per-, soonlijk verantwoordelijk gesteld voor de juist heid der door hen te verstrekken inlichtingen. De industrieelen zijn voornemens, op de vra genlijst alleen in te vullen, dat zij weigeren, inlichtingen te verstrekken, welke hun zakenge heimen raken. Ook de Duitsche regeering blijft hardnekkig en verbood zelfs den Duitschen gedelegeerden bij de verrekenbureaux te Parijs, om verderen arbeid in die bureaux te verrichten. Fransche artikelen worden zooveel mogelijk geboycot, ook in Tsje- cho-Slowakije heeft Duitschland groote bestel- liixgen in kolen enz. gedaan. Dat ook in Frankrijk de toestand ernstig wordt geacht, blijkt wel hieruitdat Poincaré de minis ters van oorlog, financiën, openbai'e werken en bevrijde gebieden voortaan iederen ochtend en iederen avond over den toestand in het Roer gebied zullen beraadslagen aan de hand van de ingekomen rapporten uit dat gebied. De Britsche regeering, die met spanning den loop der gebeurtenissen aan de Roer gadeslaat handhaaft haar welwillende lijdelijkheid jegens de actie der Franschen daar. De bladen blijven echter ernstige bezorgdheid uiten met betrek king tot den uitslag van die actie. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Het ontweip van het definitieve vredesver drag zal binnenkort te Lausanne aan de Turk- sche delegatie worden voorgelegd. terug kunnen komen, want inijn gouverneur wordt verwacht,en wie weet waarheen eii gezon den zult worden." „Wij worden zoo maar niet gezonden," zeide ik en kleurde van spijt. Bodo meende het goed, maar zijn meester- achtigen toon ergerde mij. Het was goed, dat Vader hem juist voor de lessen opriep. „Hij is soms even trotsch als zijn Moeder," pruilde ik. „Gij zoudt het wellicht nog meer zijn,als gij in zijn plaats waart en zoovelen rond u hadt die op uw wenken pasten," berispte Moeder' die geen kwaad van Bodo kon hooren. Hijwas haar lieveling, evenals van Grootvader. „Hij groeit den'ouden Vrijheer achterna," placht die vol trots te zeggen„een prachtstuk van een jongen en heldere oogen." Na het middagmaal kwam Bodo op mij toe en stak zijn arm door den mijnen. „Laat ons nu rondgaan, Margreet, het beele huis door. Ik wil alles nog eens zien om het nooit te vergeten. Ik heb hier zulke prettige dagen doorgebracht." Wij zochten alle gezellige plekjes op, niet alleen in huis, maar ook in den tuin en buiten de omrastering het boschpad in, naar de bank waar wij zoo dikwijls hadden gerust. Dit wilden wij ook nu doen, toen wij bemerk ten, dat een ander ons vóór was geweesteen vreemde knaap, lang en donker van uitzicht. Het doel van de voorgestelde bespreking in zake de Mosoel-kwestie .is, te geraken tot de vaststelling van de Zuidelijke grens van Tur kije in Klein-Azië of tot de opstelling van een formule daarvoor, welk in het ontwerpver drag zal worden opgenomen. Ismet Pasja heeft de uitnoodiging van lord Curzon aangenomen om heden voor de eerste commissie het Turksche standpunt met betrek king tot de" grenzen in Mesopotamië en Syrië uit een te zetten. Hij is evenwel niet voornemens, daarbij de kwestie van het Fransch-Turksch verdrag nopens Syrië ter sprake te brengen. De delegaties der geallieerde mogendheden hebben gisteravond geantwoord op het protest van Tsjitsjerin in verband met het feit, dat de ontwerp-conventie betreffende de zeestraten niet ter kennis is gebracht van de Russische delegatie. In haar antwoord verklaren de geal lieerde delegaties, dat de commissie voor de zeestraten spoedig zal worden bijeengeroepen en dat aan de Russische delegatie te zijner tijd een convocatie zal worden toegezonden. AMERIKA EN EUROPA. De meeningsverschillen, die er in politieke kringen te Washington bestaan met betrekking tot de Europëesche politiek van Amerika en de toenemende tegenstand, die door de regeering wordt ondervonden, hebben staatssecretaris Hughes doen besluiten, met aftreden te dreigen. In de jongste offieieele uitlatingen werd te kennen gegeven, dat een dusdanige stap van Hughes ten gevolge zou hebben, dat voorloopig geen plan zou worden uitgewerkt met betrekking tot de wijze, waarop de Vereenigde Staten hulp kunnen bieden bij de oplossing van de Europee- sche moeilijkheden. DE MORATORIUM-KWESTIE. Op grond van het resultaat der gistermorgen gehouden conferentie, heeft Bart hou aan de Fransche delegatie in de Commissie van Herstel instructies gegeven voor de nauwkeurige formu leering der voorwaarden van het moratorium, dat gedurende de jaren 1923 en 1924 aan Duitsch land zou kunnen worden toegestaan. Hij ont wierp op deze basis een ontwerp-besluit en een begeleidingsschrijven aan de Duitsche regeering. Het ontwerp is officieus en vertrouwelijk ter kennis van alle delegaties in de Commissie van Herstel gebracht. HERSTEL VAN OOSTENRIJK. De garantiecommissie, welke door den Volken bond is benoemd voor het financieel herstel van Oostenrijk zal heden te Parijs bijeenkomen en niet in Genève, zooals oorspronkelijk het plan was. Er zullen verschillende kwesties worden besproken, welke met de aan Oostenrijk te ver strekken credieten verband houden. Lord Bal four zal aan het hoofd van de Britsche delegatie in de commissie staan. Men verwacht, dat de besprekingen minstens een week zullen duren. MEMEL. Naar uit Londen gemeld wordt, hebben de geallieerden over den toestand te Memel ver- toogen gericht tot de Lithausche regeering, die thans Smeton,voormalig president van Lithauen, naar Memel gezonden heeft, om te trachten zijn invloed te doen gelden op de opstandelingen, om naar hun land terug te keeren. Smeton zou gis teren te Memel aankomen. Een deputatie der opstandelingen heeft een bezoek gebracht aan den kapitein van den Brit- schen kruiser Calidon, die voor Memel ligt. Deze Hij bemerkte ons niet voordat wij vlak bij hem stonden, zoo vermoeid was hij van het zware pak, dat nu naast hem op de bank lag. Ik had medelijden met hem en wilde Bodo juist influisteren, dat wij in het geheel niet be hoefden te rusten, toen hij mij voorkwam en den knaap op luiden, bevelenden toon gelastte op te staan. Dat was niet meer noodig. De knaap was al opgesprongen en bezig om zich het pak weer op den rug te schuiven, iets wat naar Bodo's zin niet spoedig genoeg gelukte. „Hoe komt gij hier en wie zijt gij vroeg hij ongeduldig. Ik wilde helpen en poogde mijn arm los te trekken, maar Bodo weerhield dien met kracht op het hooren van het antwo^fd. „Ik ben de zoon van den nieuwen houtvester en door vader met een en ander voor de huis houding naar de houtvesterij gezonden, om te vragen wanneer of wij er kunnen intrek - ken." Bodo staarde hem wrevelig aan en scheen den tengeren, ziekelijken knaap, die nu hc^ pa had opgenomen en zwaar ademend metontbloo hoofd voor hem stond, wel te willen wegkij- ken. Ik tuurde hem na, tot ergernis van Bodo, die mij geheel voor zichzelf wilde hebben. Daar struikelde de knaap Of het moeheid was, of iets in den weg hem kapitein ried hen sterk aan de stad te ontruimen, er op wijzende, dat zij hunne zaak zouden ver beteren bij de aanstaande conferentie der geal lieerde commissie, die over den toestand zal beraadslagen, indien zij tot eene vrijwillige ont ruiming overgingen. Men hoopt, dat de opstan delingen aan deze vertoogen gehoor zullen geven. ANARCHISTISCHE AANSLAG. Heel Parijs werd gisteravond verrast door het nieuws, dat Marius Plateau, de secretaris generaal van de Ligue d'Action Fran§aise, werd doodgeschoten op het bureau van het blad „L'Action Frangaise" door een vrouw, die ver klaarde anarchiste te zijn. De moordenares, Germaine Berton geheeten, beproefde zich na den moord van het leven te berooven, doch verwond de zich slechts licht en werd naar het ziekenhuis Beaujon vervoerd, waar zij streng wordt be waakt. Zij verklaarde, naar het bureau van het blad te zijn gegaan met het doel, Léon Daudet te dooden, doch omdat zij hem niet kon vinden, schoot zij Plateau dood. Omtrent den moord op den redacteur van de „Action Francaise" wordt nader gemeld, dat het slachtoffer 36 jaar was. Vroeger was hij civiel ingenieur. Hij was ongehuwd en woonde met zijn moeder in de Avenue de la Motte-Picquet. In 1908 werd hij, na de oprichting van het blad, lid van de redactie. ALLERLEI. Uit Constantinopel wordt gemeld, dat de burgerlijke gouverneur van Constantinopel zich bij de hooge geallieerde commissarissenbeklaagd heeft over concentratie van Grieksche troepen in West-Thracië en over het optreden dier troepen. Het vertrek van de Amerikaansche troe pen van den Rijn, dat op gister bepaald was, is tot Vrijdag uitgesteld. Binnenland. Het mijnbedrijf. Gister heeft de Algem. Christ. Mijnwerkers- bond een vergadering van afdeelingsbestuurders gehouden, waarin 33 afdeelingen waren ver tegenwoordigd. De hoofdbestuursleden de heeren Stins en Werry hebben een overzicht gegeven van de loonactie en de besprekingen hier omtrent in de contactcommissie. Op scherpe wijze gispten zij de afwijzende houding van de mijndirecties tegenover het verzoek om loons- verhooging. Ook de houding van den Modernen Nederl. Mijnwerkersbond, die uitmuntend om propagandische redenen een staking op de drie Oranje Nassau-mijnen zou hebben voorgesteld en door haar geschrijf de actie voor loonsver- hooging indirect tegengewerkt zou hebb'en, werd gelaaktzijn wijze van handelen werd meer dan vlegelachtig genoemd. De vergadering achtte de gevraagde loonsver- hooging noodzakelijk en billijk, nu haars inziens de stand van zakeh in het mijnbedrijf en de hooge kolenprijzen een loonsverhooging zeker toelieten. Het hoofdbestuur had zich tot de regeering gewend met het verzoek in het ontstane geschil bemiddelend op te treden. De vergadering keurde deze wijze van handelen goed Namens het R.K. Vakbureau woonde de heer Nijenkamp de bespreking bij. Katholieke Ambtenarenbond. Het bestuur van den Centralen Raad van de N.I. Katholieke Bonden besloot den heeren Ten Berge, Voeten en Burer op te dragen de stichting voor te bereiden van een Katholieken Ambtena renbond. had doen vallen, wist ik niet. Ik ontwrong mijn arm uit Bodo's greep, zonder te letten op zijn gebiedend: „Blijf hier, Margreet!" en snelde den ander na. „Laat mij het pak voor u dragen." Hij kleurde en wees mijn hulp af. Ik zag dikke zweetdroppelen op zijn voorhoofd en hoorde zijn hijgen. „Ik zou het graag willen doen," smeekte ik. Toen voor het eerst sloeg hij de oogen op en keek mij met bevreemding, haast met wantrou wen aan. Ik had geen tijd juist te zien,zoo spoedig wisselde weer de uitdrukking van zijn gelaat. Hij greep mijn hand, liet die los en stamelde iets wat ik niet verstond. Maar zijn oogen zeiden „Ik dank u." Heel andere oogen dan die van Bodo, donker, zoo..stil en zoo treurig. Ik was er zelf stil van geworden, beweerde Bodo. „Zal zulk bedelpak het mooie houtvesters huis bewonen Ja, dèórin had hij gelijk Ondanks al mijn medelijden gevoelde ik den afstand tusschen ons en den nieuwen houtvester. Zou Baron Siegfried dezen ook wel eens de hand geven. Bij onze terugkomst vonden wij den knaap in het voorhuis. Moeder had hem bier en brood ge bracht. Hij stond op zoo dra hij Bodo zag en bleef staan zoolang deze in het gezicht was. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1