Hei oude Kasteel. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN FEUILLETON. 46ste Jaargang. Donderdag 25 Januari 1923. No. 13548 Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. jp, lA* -» Advertentiën 1-5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal 1 ,0 plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeehngen 75 ct. per regel. Abonnementen per 3 maande»/2—p.' weet 15 cent, franco pe, Epeciale conditiën voor herhaaldelijk advertecren. Tarieven worden op aanvraag post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. toegezonden 1 Incassokosten worden berekend. Protestantsche Biecht. Dat de Protestanten het H. Sacrament van boetvaardigheid hebben afgeschaft, weten wij allen en dat het hen hoe langer hoe meer gaat berouwen, deze heilzame instelling te hebben verworpen, komt al meer en meer aan het licht. Het is Dr. G. W. Oberman, van de groote Neder- landsclie Hervormde Kerk, die onlangs bij zijn promotie de volgende stelling verdedigd heeft ,,De Nederlandsche Hervormde Kerk erkenne de vrijwillige biecht, in verband met de sacra menten, als een belangrijk hulpmiddel der ziel zorg." De liberale ,,N. R. Crt." schrijft bij de hier vermelde stelling van dr. Oberman in haar kerk- rubriek „Getrouwe lezers dezer rubriek weten, dat wij voor hetgeen Dr. Oberman hier vraagt, in begin sel zeer veel gevoelen. De biecht, mits vrij willig, komt ons voor een der gewichtigste, zoo niet het allergewichtigste bestanddeel van het herderlijke werk uit te maken. In de protes tantsche kerken wordt de biecht niet in de kerk of de pastorie afgenomen doch iets, wat op de biecht gelijkt, treft men aan op het huisbezoek. In eigen huiskamer stort menig bekommerde zijn gemoed uit en verschaft hierdoor den ziel zorger gelegenheid van bijstand te dienen. Een bezwaar tegen deze biecht is echter de afhanke lijkheid van het toeval, dat den predikant zelden een onderhoud onder vier oogen op een rustig oogenblik toestaat. Vaak komt hij ongelegen en bovendien is het gewoonte, wanneer de predikant er is, heel het gezin bij elkaar te trommelen. Heeft men in de Gereformeerde kringen onlangs nog niet de noodzakelijkheid bepleit, ook de kinderen in deze gemeenschappelijke huisbiecht te betrekken en geeft men in die kringen den biechtvader niet als secundant den ouder ling mee Men ziet in deze pogingen om de gevolgen van het kwaad, welkede her vormers begingen door het afschaffen van de biecht, nog zooveel mogelijk in-de praktijk der zielzorg goed te maken, de juistheid der woorden, door Goethe aan Schiller geschreven „Het Protestantisme heeft van het individu te veel gevergd. Vroeger (in Katholieke eeuwen) kon de last van het geweten door anderen weggenomen worden, thans moet ieder met zijn bezwaard geweten zelf maar tobben en het middel, met zich zelf in vrede te geraken, ontbreekt. De oor biecht had den menschen nooit ontnomen moe ten worden." En Leibnitz schreef o.a. in zijn „System der Theologie" ,,'t Is werkelijk een groote weldaad van God geweest, om aan zijn kerk de macht te schenken, zonden te vergeven. Daar God pries ters heeft aangesteld als geneesheeren der zielen, wil hij ook, dat aan priesters de krankheden der ziel worden blootgelegd. De instelling der biecht is een heerlijk bewijs der goddelijke wijsheid en een voortreffelijk en hoogst lofwaardig onderdeel van het christendom. De biecht zooals de kerk haar voorgeschreven heeft, is '11 goddelijk recht." Deze bekentenissen laten aan duidelijkheid niets te wenschen over. Moge inderdaad tot onze pro- testantsche landgenooten steeds dieper het besef doordringen, dat het afschaffen der biecht door hunne voorgangers een onverantwoordelijke en in haar gevolgen allerdroevigste daad is geweest, en dat ook in dezen het beginsel moet worden herzien I V Mandei in botjes. Onder dezen titel verhaalde onlangs de „Voor waarts" van een overleden Poolschen Jezuit Bobola, die door de Polen vereerd wordt en wiens gebeenten als relequiën door hen van de Sovjet- regeering worden opgevraagd. De Sovjet-regeering zou daarop ingaan, ech ter onder verschillende voorwaarden, o.a. dat een 21 Vader had hem bij zich laten komen en hem ondervraagd de bescheiden houding van den knaap trok hem aan. Wilbrant's geheele familie was den vorigen avond al te Birkenbach aangekomen. Zoodra Wilbrant zijn ontslag had gevraagd, had de schout van Wisburg hem bevolen zijn huis binnen een week te verlaten. Toen waren ze hierheen gereisd. „Een moeilijke tocht," besloot Wolfram, zoo heette de knaap. Welke boodschap mag ik overbrengen vroeg hij, na een poos wachtens. „Dat wij het huis zoo spoedig mogelijk zullen ontruimen," antwoordde Vader. „Die knaap ziet er niet uit of hij veel vreugde heeft gekend," merkte Moeder later medelijdend aan. Een bode bracht een schrijven van den Vrij heer. Het rentmeestershuis te Birkenbach zou Voor ons in gereedheid gebracht worden. Het ligt heel aan den anderen kant van het derde van de goudschuld, die Rusland aan Polen betalen moet, wordt kwijtgescholden. Het slot van het artikel in de „Voorwaarts" luidt aldus Maar, lezen we in „De Protestant" de Polen zullen niet veel betalen. Er is „een" Maatschappij tot exploitatie der heilige overblijfselen van den gelukzalfgen Bobola" en deze zal niet met ver lies werken. De relequien zullen verkocht worden en meer dan hun gewicht in goud opbrengen. Of waarschijnlijk nog worden de reliquien in een of andere kerk ten toon gesteld en mogen onge- lukkigen en zieken ze zien en aanraken en ze zul len zoo van hun lasten en kwalen verlost worden en uit dankbaarheid klinkende munt aan hun ge beden toevoegen. Er is geld te slaan uit de brok stukken van Bobola's geraamte. Geldzucht en wonderzucht werken hier samen in een allerzonderlingsten handel in botjes Zoo lichtvaardig en cynisch oordeelen „De Protestant" en de „Voorwaarts" over godsdien stige zaken, waar zij geen sikkepit verstand van hebben. Zoo grieven zij de Katholieken in datge ne, wat hun heilig en eerbiedwaardig is. Soort zoekt soort. Dat „De Protestant" aldus schrijft, bevreemdt ons niet sinds dag en jaar weet dat blad niets beters te doen dan drie kwart zijner kolommen met anti-papisme te vullen en dat de „Voorwaarts",'die beweert, dat gods dienst privaatzaak is, het geschrijf van „De Pro testant" gretig opneemt, bevreemdt ons nog minder, aangezien de socialistische pers steeds het belachelijke en nooit het belangrijke van den godsdienst in haar bladen opneemt. Beide gloeien van papenhaat, en werken dus in Katholieken- bespotting allerbroederlijkst samen. Buitenlandsch Nieuws. IN HET ROERGEBIED. Te Mainz zijn gister een zestal gearresteerde mijneigenaren voor den Franschen Krijgsraad geweest. Het proces werd vrij vlug ten einde ge bracht en daar verzachtende omstandigheden aanwezig werden geacht w.o. op de eerste plaats het bevel van den Rijkskolen-commissaris, om geen kolen te leveren, werden de beklaagden slechts tot geld-boeten veroordeeld. Fritz Thyssen werd veroordeeld tot 5.100 francs boete (volgens Belga tot 500.000 fr.) Olfe tot 264.000 francs boete, Kesten tot 15.632 francs Tengelmann tot 6220 francs, Spindler tot 47.742 francs en Wüstenhofer tot 8640 francs boete. In een onderhoud, dat de „Tel." onmiddellijk na zijn invrijheidstelling met den heer Fritz Thyssen had deelde deze mede, bij het Parijsche Cour d'Appel in cassatie te zullen gaan. Voor hem is de belangrijke vraag niet, of hij gevangenis straf of boete krijgt, maar wel, of de Fransche bezettingsmacht hem verbieden kan, de bevelen van zijn regeering op te volgen, en deze vraag wenscht hij in de hoogste instantie uitgemaakt te zien. Ilij is voornemens, zijn houding niet te wijzigen, en dus ook in den vervolge de bevelen in zake de kolenlevering niet op te volgen. De a'gemeene toestand is te Essen kalm. De bevolking neemt een afwachtende houding aan. Het aantal stakende mijnwerkers werd gister op 12.000 geschat. Bij Thyssen is het werk hervat In het spoorwegbedrijf in het Roergebied is het gistermiddag tot nieuwe conflicten gekomen tusschen de Fransch-Belgische bezettingstroepen en het spoorwegpersoneel, welke op een aantal -stations tot nieuwe stakingen hebben geleid. Dientengevolge staat het bedrij f thans stil op de volgende stationsDuisburg FTauptbalmhof, Duisburg-Meiderich, Hamborn, Ob.erhausen,Bot trop, Dahlhausen, Dusseldorp-Ratingen en het groote rangeerstation Weddau, dat vooral voor het goederenverkeer naar het westen van belang Te Essen is gistermiddag een sterke afdee- bosch, bijna een half uur gaans van het dorp. „Nu zal er een drukke tijd volgen," zeide Moeder peinzend en keek de kamer rond, of zij zoo aanstonds aan het oppakken wilde beginnen. Bij het naar huis gaan kwam Bodo voor haar staan. „Mag ik meehelpen als ik terugkom Ik ben sterk en kan veel doen." 7 October 1774. Wij zijn geheel op orde in Birkenhof, een mooi plekje en een mooi huis, mooier dan het vorige. Ik zie dat nog niet, evenmin als Moeder. Gis teren, terwijl ik bezig was een klimoprank van het oude huis naast de voordeur over te planten, wandelden Moeder en Vader den tuin door en hoorde ik haar zeggen „Alles daarginds had een stem.Dit huis is voor mij een boek, waar nog niets in geschreven staat ik houd meer van volgeschreven boeken." „De toekomst zal ook hierin veel schoons en heerlijks schrijven," heeft Vader daarop geant woord. „Daar staat de eerste regel al 1" heeft Moeder tóen uitgeroepen en mij een kus gegeven voor mijn werk. Ik wachtte Vader op, die mij deze namiddag «en wandeling had beloofd, en drentelde onder ling Fransche artillerie met 16 stukken ge schut van 10.5 c.M. binnengerukt. Twaalf tanks en pantserauto's zijn te Wattenscheid aange komen. Te Dortmund verluidt, dat ook Unna en Hamm bezet zullen worden. Toch blijft Duitschland zich nog steeds heftiger verzetten. De Rijksminister van Verkeer heeft het volgen de telegram aan dc spoorwegdirectie te Elber- feld gezonden: „Volgens door mij ontvangen mededeelingen van de directie te Frankfort aan de Main zullen de Franschen een douane-cordon instellen ter afscheiding van het bezette van- het onbezette deel van Duitschland. Al het personeel moet er op worden gewezen, dat iedere medewerking bij de instelling van de douane- grens en het heffen der rechten verboden is." Naar verluidt zijn de Berlijnsche banken voor nemens, zich aan te sluiten bij de protestboy cot tegen Frankrijk en België en met ingang van een nader te bepalen dag aan hun loketten geen Fransch of Belgisch bankpapier meer te wisselen. Een officieel bericht uit Berlijn constateert dat na de bezetting van de Roer nog geen enkele wagon steenkool naar Frankrijk en België is ge gaan. Voor de bezetting begon kregen de twee landen dagelijks 67.000 ton. Ook de Rijn-vaart is gister stilgelegd. Gistermorgen kregen te Mannheim alle bij den Rijnscheepvaart betrokken personen de aanzeg ging den arbeid neer te leggen. Er wordt geen scheepvaartverkeer op den Rijn meer waarge nomen. Het besluit van den transportarbeiders- bond is op den geheelen Duitschen Rijn in wer king getreden. Wat Frankrijk tegen al dit ve zet zal doen? Men spreekt van nog scherpere maatregelen. Op verzoek van de regeering zullen Le Tro- quer, minister van Openbare Werken, en gene raal Weygand zich hedenavond naar het Roer- gebied begeven, teneinde daar een onderzoek in te stellen naar de huidige situatie en de eerste resultaten der bezettingen. Naar verluidt is voorloopig geen sprake van de instelling van het ambt van hoogen commissaris voor het Roergebied. De „Echo de Paris" verneemt uit Dusseldorp, dat er een categorisch en nauwkeurig bestudeerd ultimatum tot Duitschland zal worden gericht, waarin de behoeften der verwoeste gebieden zullen worden uiteengezet, de hoeveelheden kolen worden vastgesteld, welke Frankrijk noo- dig heeft, en de mogelijkheid wordt aangeduid van een samenwerking op groote schaal tusschen de Fransche en Duitsche industrieën. Wanneer Duitschland nog drie dagen bij zijn verzet blijft volharden, aldus het ultimatum, zal het Roer gebied geheel van het overigeDuitschland worden afgescheiden. DE CONFERENTIE VAN LAUSANNE. De Amerikaansche toehoorder Child heeft gistermiddag aan de verschillende delegaties ter conferentie een mededeeling doen toekomen, waarin hij namens zijn regeering nogmaals met klem de politiek van de open deur in Mesopota mia verdedigt. Child vêrklaart, het als zijn plicht te beschou wen, te herinneren aan de vroeger door Curzon beweerde geldigheid van de Turksche aanspra ken op de petroleumbronnen in Turkije. Voorts herinnert hij de conferentie er aan, dat de regeering der Vereenigde Staten, zon der uit een of ander haar voordeel te willen zoeken, noch afstand kan doen van de rechten, die zij verkregen heeft uit den gemeenschap pelijk gevoerden oorlog, noch in eenig geval ten aanzien van eenige kwestie de politiek der open deur wil opgeven. Waar een belangen conflict met betrekking tot de voortbrengselen wijl op en neer voor het huis, dat er met zijn schuur en zijn stalling heel deftig uitziet, te mid den van zijn grooten tuin, aan drie zijden inge sloten door het bosch. Vader kwam en wij gingen op weg. De dag was mooi en stil. Het had 's nachts wat gewaaid en de grond was bedekt met versch ge vallen, helgele bladeren. Maar de wind had ze niet alle afgeschud Daar hingen er nog genoeg tusschen de lichtgrijze takken. De zon stond laag en kleurde den mist,totdat alles,alles zoetjes aan goud werd om ons heen. Wij waren bij onze oude Woning, voordat wij het wisten. Het scheen niet langer hetzelfde huis, zoo wan ordelijk en onsmakelijk zag het er uit. n en tuin waren de sporen van het uitpa 1 en Il0r. zichtbaar. Voor de ramen hingen geen goi ïjnen de deur stond open. Een knappe, jonge vrou met een brutaal uitzicht kwam oP onze nadering naar buiten en vroeg of wij haar man moesten spreken die was niet thuis. Zij bleef staan alsof zij wilde zeggen dan hebt gij hier niets te maken. Vader groette en ging verder. Dichtbij waren boomen geveld zouden wij kunnen rusten. Er werd nog gewerkt wij hoorden bijlslagen. Wolfram, die hout kloofde 1 Een veel te van eenig land bestaat, moet dit conflict wor den geregeld door middel van een gerechtelijke uitspraak, die volkomen onpartijdig dient te zijn. AMERIKA EN HET HERSTEL. Dezer dagen is het antwoord der Amerikaan sche regeering op de vraag van Mussolini, hoe Washington denkt over een eventueele bemidde ling tusschen Duitschland en Frankrijk, ontvan gen. Naar verluidt, heeft de Amerikaansche re geering geantwoord, dat het thans zeer moeilijk is een meening te uiten, daar men voor den aan vang der actie niet het oordeel der V.S. heeft ge vraagd. De Amerikaansche regeering is nog steeds van meening, dat het geheele probleem slechts kan worden opgelost door de reeds door haar voorgestelde economische conferen tie van deskundigen. PORTUGAL. Er worden thans sensationeele onthullingen gedaan omtrent het proces te Lissabon tegen de 'officieren, die er van beschuldigd worden betrok ken te zijn geweest bij de October revolutie. Volgens de verklaringen van dr. Darboza Viana, de regeeringsambtenaar, werd het eerste bericht over deze revolutie, in het geheim aan de republi- keinsche autoriteiten overgebracht door een bevriende buitenlandsche regeering. Naar ver luidt, zou een geheime monarchistische veree- niging te Lissabon, met vertakkingen te Parijs, Londen en Madrid getracht hebben gelden bij een te brengen voor het voeren van een actieve campagne. Dit geld zou ontvangen zijn uit ver schillende steden in het buitenland, waaronder o.a. Parijs en Londen. Toen de republikeinsche regeering op de hoogte kwam van het bestaan, der monarchistische samenzwering, organiseerde zij een contra-spionnage-dienst, aan liet hoofd waarvan Machado Santos stond, een der stich ters van de Porlugeesche republiek. Doch de monarchisten hadden eveneens hunne spion nen en zij besloten Machado Santos zelf te verslaan. President Gianja werd een der eerste slachtoffers in den rampzaligen nacht van 19 October. Het proces heeft thans reeds 17 dagen geduurd. ALLERLEI. Uit Coblenz Gister werd in tegenwoordigheid van den Amerikaanschen generaal Allen en zijn staf, den Franschen generaal, alsmede de En- gelsche en Italiaansche vertegenwoordigers in de Rijnlandcommissie de Amerikaansche vlag neergehaald van de vesting Ehrenbreitstein en door de Fransche vlag vervangen. Terwijl het kmerikaanschc muziekcorps deMarseillaise speel de, werd de Amerikaansche vlag neergehaald en daarop de Fransche vlag onder dc tonen van het Amerikaansche volkslied geheschen. Gistermiddag vertrokken de Amerikaansche troepen in twee treinen uit Coblenz. Een klein detachement zal nog ongeveer twee maanden hier blijven om de loopende zaken af te wik- kelen Uit New-York De eigenaars der bitumi neuze kolenmijnen hebben de loonovereenkomst geteekend, geldende voor een jaar en van kracht voor de kolengebieden van Ohio, Illinois en In diana die 36 percent van de productie van bitu mineuze kolen in dc V. S. opleveren De overeen komst voorziet in een loon van 7 '/2 dollar voor een werkdag van acht uur. Uit Parijs Bij de Kamer zal een wetsont werp worden ingediend tot intrekking van het verbod van het vestigen van opleidingsscholen voor broeders der katholieke scholen. ^waarwërkwöor henqnaarhétVader voorkwam Ja het viel hem zwaar. Wolfram moest het zelf bekennen. Maar er was zooveel te doen. Zijne ouders hadden zich nog geen geschikte hulp kun nen aanschaffen; zijn vader vooral had het druk om van alles op de hoogte te komen. „Het is Vader's eerste plaats als houtvester, Wijg i ,ng e: 11 C-z Et e n.^ W o 1 f ra m liet zijn bijl even FU Vader deed hem eenige vragen omtrentden predikant van Wisburg, zijn tijdgenoot aan de Wolfram was tot den laatsten dag bij hem ge weest. „Als leerling „Ik sleep, messen, deed boodschappen en hield den tuin in orde.Vader was blij, dat ik iets ver diende. Zijn inkomen was klein en zijn huishon den zwaar. Dominee Hatzveld heeft mij lezen en schrijven geleerd. „Op verzoek van uw vader „Op het mijne. Ds. Hatzveld. begreep mijn verlangen. Ik ben dankbaar, dat ik het heb mogen leeren. Ik ben haast zeventien, ie is het eenige wat ik ken." Hij begon het verspreide hout te verzamelen. J (Wordt veruolgd.) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT is.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1