DAGBLAD VOORSCHIEDAM EN 46ste Jaargang. Vrijdag 26 Januari 1923. No. 13549. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. ip;;"* A dvertentiëni 15 regels 1.75 5 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Binnenland. Wederopbouw van Oostenrijk. A.s. Zaterdag zal te Parijs bijeenkomen de com missie van toezicht van den Volkenbond in zake den wederopbouw van Oostenrijk. Ingevolge een door den Secretaris-generaal van den Volken bond tot de Nederlandsche regeering gerichte uitnoodiging, zich officieel of op informeele wijze daarbij te laten vertegenwoordigen, zal de heer mr. R. J. G. Patijn de vergadering van de com missie bijwonen. Bezuiniging. Naar men bericht, heeft de commissie van wege het Departement van Justitie ingesteld ten einde na te gaan, welke bezuinigingen bij de rechtspraak kunnen worden ingevoerd, geadvi seerd te bevorderen, dat de rechtbanken te Zie- rikzee, Tiel, Zutphen, Heerenveen en Alkmaar subs, ook die in Zwolle worden opgeheven. R.K. Kieskring 's Gravenliage. De heër H. C. Silvius deelt mede, dat hij reeds eenigen tijd geleden geeft te kennen gegeven, dat hij niet langer voorzitter wenschte te blijven van den R.K. Kieskring 's-Gravenhage, met het oog op zijn drukke bezigheden die voortvloeien uit het aanvaarden der functie van Centraal- voorzitter der Nederl. R.K. Volksbond. De N.U.M. De Algemeene Nederlandsche Zuivelbond (F.N.Z.) zal Woensdagavond 31 dezer te 's-Gra venhage een buitengewone vergadering houden teneinde de wenschelijkheid te bespreken van de intrekking van de wet van 3 Augustus 1914 (Distributiewet) en de opheffing van de Neder- landsche-Uitvoer-Maatschappij. Aan de andere aandeelhouders der N.U.M. zijn uitnoodigingen gezonden om aan deze bespreking deel te nemen. De president-commissaris der N.U.M., prof. dr. Ant. van Gijn, zal de vergadering ook bijwonen. In verband hiermede verneemt het Hdbl., dat de regeering zelve reeds de intrekking van de crisiswetgeving en de opheffing van de N.U.M. voorbereid heeft, maar een en ander weer in nadere overweging heeft genomen met het oog op de gebeurtenissen aan de Roer. Uitsluiting. De Algemeene patroonsvereeniging tot vast stelling en handhaving van arbeidsvoorwaarden in de bouwvakken, de R.K. Bond van Bouwvak patroons en de GrondwerkerspatroOnsvereeniging te Amsterdam hebben gisteravond een gecombi neerde vergadering gehouden, en met nagenoeg algemeene stemmen besloten aan de samenwer kende besturen vrij mandaat te geven om over te gaan tot uitsluiting van alle leden van de Fede ratie van Bouwvakarbeiders. Dit naar aanleiding van de reeds vrij langdurige stakingen der be tonwerkers, leden van de Federatie, aan het werk van het nieuwe postkantoor van de firma Stulemeyer, en aan een werk van de betonmaat- schappij Trio. R. K. Volkspartij. In tegenstelling met het bericht, volgens het welk o.a. ook in Alkmaar de oprichting van een afdeeling der R.K. Volkspartij in een ver- gevorderd stadium van voorbereiding zou zijn, kan de „Tijd." mededeelen, dat van een derge lijke voorbereiding, ja zelfs van eenig plan in dezen zin bij de leiding der Roomsche arbeiders niets bekend is. Er bestaat daar trouwens niet de minste aanleiding tot het vormen van een „volkspartij" want als de Ned. R.K. Volksbond, en dat is dan toch het midden waaruit hier een „volkspartij" zou moeten ontstaan, ergens den boventoon voert op politiek gebied, dan is het juist in de Alkmaarsche R.K. Kiesvereeniging Wij geloo- ven niet, dat de katholieke arbeiders hier zóó dom zullen zijn, dat zij aan een dergelijk on zinnig gedoe zouden willen meedoen. Ook uit Kampen wordt bericht, dat daar in arbeiderskringen niets bekend is van de oprich ting eener afdeeling der R.K. Volkspartij, zooals dezer dagen werd bericht. Een request. Het algem. Nederl. Vakverbond heeft een request gezonden aan het secretariaat van den Volkenbond in verband met den huidigen toe stand in het Roergebied. Flet Vakverbond meent dat het bedrijfsleven in geheel West-Europa ver lamd zou kunnen worden, indien de arbeiders algemeen weigeren te werken, omdat zij niet langer willen arbeiden onder bedreiging metde Gapenen. Naar het oordeel van het Vakverbond dreigt thans oo logsgevaar, bedoeld in artikel tl van het vredesverdrag, en moeten dus alle maatregelen genomen worden om het doel van den Volkenbond te verwezenlijken en een alge meene vrede te verzekeren. Een afschrift van het request is gezonden aan het Internationaal Arbeidsbureau te Genéve en aan den Nederlandschen ministerraad, met ver zoek om steun. Nederland en Belgie. In de vergadering van de commissie voor bui- tenlandsche zaken heeft de gewezen minister de Wouters d'Oplinter (kath.) aan deregeering gevraagd, hoe het staat met de kwestie van de Wielingen en heeft haar verzocht hem den huidi gen staat van het vraagstuk te doen kennen. Dc Tabakswet. Op het verzoek van de commissie van actie voor Amsterdam in zake de tabaksbelasting, den datum waarop de Tabakswet in volle werking zou moeten zijn door den minister vastgesteld op 1 Februari te verschuiven ten minste tot 1 Maart, is, naar de „Tel." meldt, afwijzend be schikt. De bezetting van het Roergebied. De internationale transportarbeidersfederatie heeft terzake van de bezetting van het Roerge bied een manifest uitgevaardigt. Zij verklaart zich daarin bereid elk bevel tot daadwerkelijke actie van het I.Y.V. op te volgen. Harde pillen. De heer Henri Polak, de leider van den so- cialistischen Diamantbewerkersbond, schrijft in zijn voor enkele weken uitgekomen brochure „De Vakbeweging" ook een en ander over de internationale vakorganisaties. Hij geeft in de volgende woorden lucht aan zijn verontwaardi ging over de avontuurlijke politiek van het In ternationaal Vakverbond „Hoe goed de bedoeling van het optreden geweest is, zoo kan toch niet ontkend worden, dat het I.V.V. daarmede een zeer bedenkelijke- lijken weg betrad en wel omdat 1. een actie, als tegen Hongarije gevoerd werd, aanleiding kan wezen tot hoogst ernstige internationale verwikkelingen, tot oorlog zelfs 2o. omdat zulke daden niet mogen plaats hebben buiten voorkennis en medewerking dei- politieke arbeiderspartij, welker veitegenwoor- digers in de parlementen voor de gevolgen kun nen komen te staan 3. omdat bij mislukking van dergelijke even grootsche als gewaagde ondernemingen, de terugslag op de teleurgestelde vakbeweging ernstig, zelfs noodlottig zou kunnen zijn. „In ijver voor hetgeen op zichzelf zeker goede zaken waren, heeft men eigen kracht en beteekenis stellig overschat, heeft men ver keerden afloop geacht buitengesloten te zijn en met de mogelijke gevolgen daarvan geen reke ning gehouden. Een gevaar, een daad kan schoon zijn -daarmede is de doelmatigheid nog niet aangetoond. Niemand moet verder trachten te grijpen, dan de lengte van zijn arm toelaaten ook moet men niet grijpen naar hetgeen op het terrein van anderen zich bevindt." Het zijn harde pillen schrijft de „Tijd." die de heeren Fimmen en Oudegeest te slikken krij gen. Maar blijkens hun houding op het jongste I.V.V.-congres in Den Haag, schijnt zelfs de politieke dokter Polak de heèren van hun zie kelijke snoeverij niet te kunnen genezen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. De Drijvende Brandspuit. Burgemeester en Wethouders hebben den Raad overgelegd het nader toegezegd rapport van den commandant der Brandweer, inzake de aanschaffing van een havenboot drijvende brandspuit zulks naar aanleiding van in Comité Generaal gevoerde besprekingen. De Commandant, de heer Aikema, schrijft Hierbij ben ik zoo vrij Uw College onderstaand te doen toekomen een schriftelijke herhaling van de antwoorden, die ik op 12 Januari j.l. aan ver schillende raadsleden heb gegeven, naar aanlei ding van vragen betreffende devoorgestelde Havenboot met brandpomp, waarbij ik echter van de volgorde, waarop de verschillende vragen werden gesteld ben afgeweken om een meer sa menhangende uiteenzetting te verkrijgen. Reden van aanschaffing. Met de nu ten dienste staande brandblusch- middelen is het niet mogelijk een groote brand te blusschen lo. in gebouwen langs de Maas en alle daar mee in open verbinding staande havens van Wilton tot Gusto. We kunnen hier njet onze zware brandspuiten nergens de oevers naderen, daar overal verhar ding ontbreekt, buitendien zijn nagenoeg alle oevers glooiend, waardoor de zuigafstand te groot zou zijn, zelfs al zou verharding de komst der machines aan den waterkant mogelijk maken. De waterleiding, die aldaar wel in alle fabrie ken aanwezig is, is alleen geschikt om een begin van brand te blusschen en om gedurende een grooteren brand de belendende gebouwen te beveiligen, doch niet om met succes een brand te b. strijden. In deze verschillende panden aan de Maaszijde komen overal zeer brandbare gedeelten voor, zoo b.v. in de groote machinefabrieken de vaak zeer groote modelmakerijen, met daaraan verbonden modelbewaarplaatsen. 2o. in schepen liggende in de groote havens en in de Maas 3o. in gebouwen langs een gedeelte der Hoofd straat, wanneer dit deel bij storm en hoog water is ondergeloopen. De machines in het water plaatsen zal niet gaan, daar dan de ontsteking of de vuren onder- Ioopen. Aan de achterzijde der bebouwing is geen voldoende water ter beschikking. 4o. in gebouwen in de Plantage met uitzonde ring van de omgeving der ITooikade en Makker straat. Behalve in de laatst genoemde gedeelten be staat hier nergens gelegenheid om aan water te komen. De capaciteit der waterleidingsbuizen in dit stadsdeel is ook zoodanig, dat ze niet in aanmerking komen tot bestrijding van een groo- ten brand. Om met een machine aan den Buiten havenweg of.Nieuwe Haven te gaan staan en dan de persslangen door de havens te trekken heeft, zooals een oefening wel heeft uitgewezen, een veel te groot tijdverlies ten gevolge en is in vele ge vallen als onmogelijk te beschouwen 5o. in gebouwen tusschen Nieuwe Haven, Stadhouderslaan en Aleidastraat. In deze wijk, waar hoogc en belangrijke ge bouwen, b.v. Gemeente Ziekenhuis voorkomen, is de capaciteit der waterleidingsbuizen op vele plaatsen ook onvoldoende om een flinken brand met succes te kunnen bestrijden en is vaak de afstand van het water te groot om met onze spui ten water van de havens te halen 6o. in de nieuwe wijken in de Gorzen. Hiervoor valt hetzelfde te zeggen als bij 5 werd toegelicht 7o. in de stadswijk ten Oosten der Singel. Ook hiervoor geldt dezelfde toelichting als bij 5 ddelen voor verbeter' M i n g. Voor die gedeelten der gemeente genoemd on der 1, 2 en 3 bestaat de verbetering uitsluitend in het wederom aanschaffen van een drijvende brandspuit, dus een brandbluschboot. Het stadsgedeelte, genoemd onder 4, kan ge heel geholpen worden door een boot, doch ook geheel door brandleidingen. De stadswijk genoemd onder 5, kan geheel geholpen worden door brandleidingen, doch ook gedeeltelijk door brandleidingen en de rest door een boot. Dit zelfde geldt voor de stadswijken genoemd onder 6 en 7. Hier uit valt dus op te merken, dat de binnen stad voldoende van blusehwater te voorzien zou zijn door den aanleg van brandleidingen met bij- behoorende putten, doch dat door de aanschaf fing eener boot op deze leidingen te bezuinigen valt, welke bezuiniging voor de stadswijken, genoemd onder 4 en 5, begroot is op 19000. Dat voor de gebouwen genoemd onder 1 geen brandleidingen zijn te maken, volgt hieruit, dat de terreinen aldaar ongeveer op 4 M N.A.P. zijn gelegen, terwijl de bovenkant van de buis, die met de haven in verbinding staat lager moet liggen dan het laagste laagwater, dus ongeveer 1,60 N.A.P. Daar deze buizen landwaarts in naar beneden moeten hellen, zou het dus noo- dig zijn, dat voor het leggen dezer buizen ingra vingen van 6 M. diepte plaats vinden, wat ge zien de gesteldheid van de terreinen, tot een li- nantiëele onmogelijkheid gerekend moet worden. Het hebben van waterpompen als bij Schie- veem zou nuttig zijn, wanneer deze pompen, in tegenstelling met den toestand aldaar, stonden in een bij brand absoluut voor vlammen onaan tastbare ruimte. Daarom werd ook reeds gezegd, verbetering is hier alleen mogelijk door aanschaf- ging van een boot. Dat een dergelijke boot ook in het stadsdeel gelegen binnen de buitensluis belangrijke dien sten zou kunnen bewijzen, wordt dikwijls bestre den en wordt dan veelal als bezwaar opgegeven, dat de Mentor vroeger steeds te laat kwam. Zonder ons te verdiepen in de vraag, hoe dit zoo mag geweest zijn met den Mentor, meen ik te mogen constateeren, dat dit niet be hoeft voor te komen. Wordt- voortaan de Havenmeester direct verwittigd, wanneer er in de binnenstad een ernstige brand uitbreekt, dan kan hij maatregelen nemen om met de boot door de Buitensluis te komen, waarvoor als maximum 15 minuten is te rekenen, na ontvangst van het alarm en zullen er dan geen klachten meer behoeven te komen over te laat verschijnen. Gedurende de enkele uren per dag, dat de Nieuwe Haven op hoog peil is, levert t ok di een bezwaar voor de boot. Volgens den 1 aven meester zal het na het ontvangen van een hrand- signaal, maximum l/2 uur duren, voor dat de Varkenssluis geopend kan worden m het geval in de Nieuwe Haven hooger peil heerscht. Ter vergelijking kan ik hieraan toevoegen, dat het gemiddeld wel 20 minuten duurt, voordat na een ontvangen brandsignaal, ons ander materieel ter plaatse is. In den toestand bij de Nieuwe Ha ven is nog een groote verbetering te brengen dooi bij het a.s. herstel der deuren van de Varkens sluis, daarin schuiven te plaatsen, waardoor de Havens veel vlugger op gelijk peil kunnen komen, waarmee dan wel alle bezwaren van het hooge peil opgeheven zullen zijn. Het ergste bezwaar schijnt mij toe het feit, dat bij een waterstand buiten hooger dan 1.10+ N.A.P. door de buitensluis niet geschud mag wor den. Dit feit doet zich ongeveer 15 keer per jaar voor en dan telkens gedurende 2 3 uren. Ligt dan de boot buiten, dan vormt ze voor de bin nenstad gedurende dien tijd geen reserve, ten zij de boot te voren aan cU binnenzijde gelegd wordt. De brandleidingen zijn echter ook niet onder alle omstandigheden een zeker middel, ze zijn voortdurend aan verstopping en vervui ling onderhevig. Onlangs was b.v. de brandlei ding in de Groenelaan verstopt. Het bleek toen, dat een schipper of één der omwonenden voor den mond in de Westerhaven een hoop puin had neergestort, zoodat geen water naar binnen kon trekken. Na verwijdering hiervan bleek, datwaarschijnlijkkinderendoor de kleine opening in dè deksels der straatputten zand en ijzer had den laten glijden, zoodat ook deze verstopt waren en geen voldoende waterdoorlaat gaven. Hier uit blijkt wel, dat ook bij brandleidingen met putten voortdurend onaangename verrassingen mogelijk zijn. Het hebben van een volledig net van brand leidingen en tevens een boot zal wel de beste reserve bieden, doch dit is in de tegenwoordi ge tijden te duur en daar juist een gedeelte der stad alléén door een boot te beveiligen is, ben ik met het voorstel gekomen om een boot aan te schaffen. Wel zullen dan in de stadswijk genoemd onder een paar brandputten moeten worden aange legd, die gevoed worden uit de Wetering langs de Stadhouderslaan, doch voor deze wijk en voor de Plantage kan op deze leidingen, zooals gezegd 19.000.bezuinigd worden. Voor het Ziekenhuis heb ik mij dan b.v. voor gesteld een brandput van voldoende capaciteit aan de Zuidzijde, terwijl dan de Havenboot wa ter zou kunnen leveren aan een aan de Noord zijde opgestelde spuit. De voorgestelde capaciteit der boot is n.l. zoodanig, dat ze ongeveer voldoende water kan leveren aan twee onzer grootste spuiten op 200 M. afstand van het wa er. Ook in de Nieuwe Maasstraat in de Gorzen dient direct een brandleiding te komen, waarvoor echter een groot deel van het materiaal daar ter plaatse nog aanwezig is in de persleiding van het afgebroken rioolgemaal. Andere diensten van de boot. Daar eenbrandbluschmiddel voor de Gemeente kas bijna altijd een slechts kosten verslindende post is, is er hier naar uitgezien of dit voor de boot ook zoo zal moeten zijn. Met den Haven meester hierover sprekende, werden mij door de zen heer voorgesteld de eventueele boot te doen uitrustenmet tanks voor delevering van zoetwater aan zee- en groote rivierschepen, debootgeschikt te maken voor sleepboot en voor ijsbreker en wel omdat Schiedam, een stad zijnde met groote havens, geen enkele dezer hulpmiddelen bezit en waaraan toch behoefte bestaat. De schepen n.l. die hierin de havens hersteld worden, of ter lossing komen, moeten hun water betrekken door waterbootjes uit Rotterdam te laten komen, waarvoor dan een overmatig groote winst be taald moet worden. Nog dezer dagen werd de Havenmeester door twee groote Japansche boo ten, liggende bij Schieveem, aangezocht om wa ter te leveren.Direct zal een dergelijke water leverantie volgens den Havenmeester wel geen groote baten afwerpen, doch hij verwacht na eenige maanden hiervan veel goeds. Dikwijls gebeurt het, dat kleine schepen van de rivier een onzer havens willen binnenkomen, doch daarmee wegens den sterken stroom groote moei lijkheden hebben. De aanwezigheid bij het Ha venkantoor van een boot, die ook kan sleepen, zal zeer zeker nuttig zijn en daardoor eenige ba ten afwerpen. Wanneer de boot ingericht is als ijsbreker zal dit voor onze binnenhavens in een vorstperiode niet anders dan voordeelig kunnen zijn. Om de havens open te houden werd een paar winters geleden een boot gehuurd, waarvoc i 1300.betaald moest worden. Door in de zuigleiding der brandpomp een hulpleiding naar het dek aan te brengen, _an deze pomp ook als ballastpomp dienen om bv. gezonken schepen leeg te pompen. Uit deze korte opsomming volgt wel, dat de boot, uitgerust met bovengenoemde inrichtingen behalve een absoluut nooclig, ook nog een nuttig werktuig voor onze stad kan worden, waardoor ook nog belangrijke inkomsten kunnen ontstaan en die zelfs in tijden van weder-opbloei van de scheepvaart baten voor de Gemeentekas kan afwerpen. Hoe groot de inkomsten direct zullen zijn, is natuurlijk nietvooruit te zeggen doch,zij werden, naar opgaven verstrekt door den Havenmees ter, met een veel kleinere winst op de water leveranties als de bootjes uit Rotterdam ver- dienen, begroot op 7000.- Het cijfer der exploitatiekosten is echter veel te hoog opgegeven. Er werd daar b.v. bij dc afschrijving gerekend op een levensduur van 15 jaren, 30 jaren zou echter hier niet te %eel NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1