Hel oude Kasteel. ""feuilleton. DM&BLMB VOOR SGMiEDAM EN OMSTREKEN, 46ste Jaargang. Vrijdag 26 Januari 1923. No. 13549 Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen TWEEDE BLAD Buitcnlandsch Nieuws. IN HET ROERGEBIED. Vanwege de terugkomst der gearresteerde mijneigenaren hebben te Essen en Dusseldorp geweldige patriottische demonstraties plaats gehad, die zonder incidenten verliepen. Uit Coblenz wordt echter gemeld, dat zich daar gis ternacht wel een incident heeft voorgedaan, in verband met de afscheidingsbeweging in Rijn land van Duitsche zijde. Een aantal jongelieden hebben daar n.l. een inval gedaan in het gebouw, waar de redactie en de drukkerij van het orgaan van Smeets en Dorten, „Der Rheinlander", zijn ondergebracht. In hetzelfde gebouw wordt ook het orgaan van de „Republikeinschc Volks gemeenschap," „Der Republikaner", gedrukt. De ruiten van het gebouw werden verbrijzeld, de telefoondraden doorgesneden, terwijl een groot deel van de aanwezige manuscripten en andere stukken werd verscheurd. Ook in de redactielo kalen zelf werd danig huisgehouden. De verwarring in het verkeer is gister veel verergerd. Talrijke treinen, die tot nog toe gere den hadden, zijn uitgevallen. Het verkeer naar 't Westen staat stil. De D-trein uit Keulen, welke gistermiddag de veroordeelden uit Mainz terug naar Essen bracht, was de laatste trein die tusschcn Dusseldorp en Essen liep. Ook het aan tal wagons neemt af. Woensdag waren er nog 17.000 ter beschikking gesteld, terwijl er Donder dag slechts 15.000 in het heele industriegebied waren. Ten gevolge van de verwarring in het verkeer konden deze niet eens alle naar de mijnen gebracht worden, waar men ze besteld' had. Ook op den linker Rijnoever hebben vele leden van het spoorwegpersoneel geweigerd nog langer te helpen bij het troepentransport. Inlusschen komen er steeds meer troepen aan. Ook Fransche spoorwegmannen. De bezetter zal verzoeken het heele gebied militair af te sluiten en dan een eigen spoorwegdienst in te richten. Ook de staking van het post- en telegraaf personeel neemt steeds grooter omvang aan. Op het oogenblik is het werk op zes post- en telegraafkantoren neergelegd o.a. te Bochum, Horde en Stêrkrade. Elders houdt het perso neel zich stipt aan de verordening van den rijksminister der Posterijen om voor Fran- schen of Belgen geen tèlefonische verbindingen tot stand te brengen of aan dezen toe te staan, van inrichtingen van het bedrijf gebruik te maken. Men veronderstelt, dat de reis van minister LeTroquer en generaal Weygand, die zooals gemeld, naar het Roergebied zijn vertrokken, ten doel heeft, een onderzoek ter plaatse in te stellen, naar de middelen, om de voorloopige maatregelen door een daadwerkelijke en duur zame organisatie te vervangen. Binnenkort zal Poincaré een wetsvoorstel bij de Kamer indienen betreffende de uitgaven die noodzakelijk zijn voor de operaties van het Roer gebied. Het credict bedraagt 45 millioen voor de maanden Januari en Februari, 't Kost Fiank- rijk dus nog schatten geld, terwijl bovendien van verschillende zijden de bezettingsactie hoe lan ger hoe meer wordt afgekeurd. Men wil de kwes tie zoo mogelijk den Volkenbond voorleggen. Het Weekblad „Sociaal-demokratcn," het blad van Branting, schreef gister over dc mogelijkheid van Volkenbondstusschenkomst inzake de Roer bezetting Het is niet te ontkennen dat een actie in die richting een gevaar voor den Volken- 22 Zoudt gij gaarne meer willen leeren „Natuurlijk," en hij ging voort met zijn werk. „Er zullen zeker hetere dagen voor u komen, nu uw vader zulk een voordeelige en belang rijke betrekking heeft gekregen." „Ik hoop het." Hij poosde even en wendde het hoofd af. „Met zulk werk leer ik niets en mijn tijd gaat voorbij." „Als gij boeken wilt hebben, zal ik ze u gaarne leenen. „Boeken welke „Kom, en gij zult ze zelf kiezen." Was dat dezelfde Wolfram van daareven Zijn gezicht was al zonneschijn „Help hem, Vader," bad ik op onzen terug tocht. „Ei, hebt gij daar ook aan gedacht, Greta Vader keek mij aan met zijn fijnen, goe- digen glimlach, en ik wist al, dat hij zich Wol fram zou aantrekken. 15 October. Vader laat er geen gras over groeien. Hij heeft Wolfram ontboden en beloofd hem bond insluit en den Bond zelfs kan doen uiteen- asptten. Indien men echter den Bond verhindert te doen, wat zonder eenigen twijfel zijn plicht en taak is, kan men even goed openlijk verklaren dat de Volkenbond een onding is, dat hij niet in staat is, en vermoedelijk nooit zal worden om zijn plicht te doen. Het komt er Weinig op aan gaat het blad voort wie de Roerbezetting bij den Bond aan hangig maakt, maar als niemand anders het doet dan zal naar onze overtuiging de Zwccdsche gedelegeerde in den Volkenbond het moeten doen Ook het N.V.V. dringt aan op tusschenkomst van den Volkenbond. In Engeland wordt een dergelijke strooming ook sterker. DE MORATORIUM- KWESTIE. Barthou heeft gister officieel bij de Commissie van Herstel het. Fransche ontwerp voor het ant woord op 't moratoriumverzoek van Duitschland ingediend. Barthou en Delaoroix, respectievelijk de Fransche en Belgische gedelegeerde, achten, met het oog op den tegenstand, die Duitschland op het oogenblik biedt aan de maatregelen van de geallieerden, hét onmogelijk, het verzoek van Duitschland in te willigen, waar het Duitsche rijk in haar nota van 13 Januari j.l. aan de- Commissie van Herstel heeft verklaard, dat alle betalingen en leveringen, voortvloeiende uit de verplichting tot herstel, zullen worden gestaakt. Dientengevolge zal heden bij de Commissie van Herstd worden ingediend het voorstel, waarin zal worden geconstateerd, dat Duitsch land in gebreke is gebleven, hetgeen alsdan officieel ter kennis van de betrokken mogend heden behoort te worden gebracht. Voorts zal geëischt worden, dat de betaiingsstaal van 6 Mei 1921 zal worden gehandhaafd. Staatssecretaris Hughes heeft"aan de Senaats commissie voor Buitenlandsêbe Aangelegenhe den medegedeeld, dat hij aan Boyden den „toe hoorder" van de Ver. Staten van Amerika bij de G. v. H opdracht heeft gegeven, geenerlei mee ning te uiten aangaande de herstel-kwestie en er zich van te onthouden aan te dringen op het in overweging nemen van de door hem geopperde denkbeelden bij gebreke aan instructies van het staatsdepartement. Boijden's memorandum, dan onlangs aan de C. v. H. werd voorgelegd, heeft geenszins de officieele goedkeuring ont vangen. Hughes voegde hieraan toe, dat het van het grooten belang is, dat de regeering van Amerika op de hoogte wordt gehouden van de besprekingen in de C. v. H. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Belga meldt uit Lausanne Wat de bereidwil ligheid der Turken omtrent het onderteekenen van het verdrag betreft, daar valt steeds minder op te rekenen. Niet alleen in de kwestie van Mosocl is hun houding onverzettelijk. De gezind heid der Turken is eveneens in strijd met de nieuwe voorstellen, die de geallieerden in over weging namen, na de conferentie te Parijs met Poincaró. Onder die omstandigheden, hoewel verrassin gen nog mogelijk zijn, maar in werkelijkheid onwaarschijnlijk, is de algemeene indruk, dat de conferentie op een mislukking uitloopt. In verband met de verklaring met betrekking tot de Mosoel-kwestie, die door lord Curzon ter conferentie te Lausanne is afgelegd, heeft de Britsche minister van Buitenland- sche Zaken gister officieel een schrijven driemaal 's weeks les te geven, zoo hij tegen den langen loop in de winteravonden niet opzag alleen de avonden had hij vi'ij. Wolfram telt den loop niet. Moeder des te meer voor hem. Na de eerste les regende het bij stroomen en zij wilde hem houden dien nacht, maar Wolfram was daartoe niet te be wegen. Zijn vader wachtte hem. Toen Moeder hem daarop een ouden regenmantel van Vader omsloeg, weerde hij haar half verbijsterd af en liep de deur uit, zonder er gebruik van te maken. „Een schuwe vogel," vermaande Vader zacht „gun hem tijd om aan ons te gewen nen." „Niet aan ons, maar aan liefde en voorzorg," antwoordde Moeder, terwijl zij langzaam den versmaden mantel weer opborg. ,,Er is iets in dien knaap, dat mij aantrekt." „Zijne bescheidenheid en schranderheid. Daar zal wat van hem te maken zijn, als ik mij niet vergis „Wolfram keek in de les of hij in de kerk zat en het orgel hoorde," viel ik in. „Wolfram stelt mijn hulp hooger dan zijn vader doet. Vanmiddag kwam ik den houtvester tegen. Wolfram wil den heer uithangen," riep hij mij toe. „Hij is altijd suf en lui geweest. Hij mag van geluk spreken, dat ik hem nu zoovele uren in de week missen kan." Geen enkel woord van dank, dat ik niij zijn zoon heb aangetrokken. Ik kon het den man aanzien, dat de gedachte daaraan niet eens bij hem opkwam. „Hij mag gericht tot den Raad van den Volkenbond, waar in formeel verzocht werd de kwestie op de agen da te plaatsen van de zitting,die de volgendeweek plaats heeft. De brief bevatte slechts een korte verklaring der redenen voor de gevraagde tus schenkomst volgens de bepalingen van het Verdrag. MEMEL. Het Litausch-Telegraaf-agcntschap meldt De gezantenraad heeft aan de Litausche regeering om haar tusschenkomst verzocht,om het wapen- stilstandsvcrdrag van Memel te beschermen. De gezantenraad heeft verklaard, dat de entente-mogendheden den nieuwen toestand zullen erkennen en eerbiedigen. De Litausche regeering heeft door haar ver tegenwoordigers in Memclland de vereisclite maatregelen genomen. Te Heydekrug heeft een vergadering plaats gehad van districts- en stadsbesturen, waarin werd medegedeeld, dat de nieuwe regeering er kend is. DUITSCHLAND. De Minister van Financiën Hermes, die giste ren zijn begrooting in den Rijksdag indiende, verklaarde dat een werkelijke bcgrooting voor het a.s. jaar niet kan worden gegeven. De gewone begrooting sluit met 732 milliard, terwijl op de buitengewone begrooting een ongedekt tekort van 66 milliard voorkomt, hetgeen evenwel ten gevolge van de gebeurtenissen aan de Roer trots alle moeite om de financiën in evenwicht te brengen, qog zal worden vergroot. ENGELAND. Het Engelsche kabinet komt heden bijeen ter bespreking van den toestand, door de houding der Turken ontstaan alsmede van de positie der Engelsche troepen in Duitschland. De Fransche voorstellen in zake een morato rium waren gister nog niet officieel ter kennis van dc Britsche regcering gebracht, zoodat een nauw keurig onderzoek van de voorstellen tóL dus ver niet mogelijk is geweest. ALLERLEI. Uit Brussel: Gisterochtend zijn de Amerikaan- sclie troepen te Antwerpen aangekomen en ter stond ingescheept. De Belgische minister van oorlog heeft een bezoek gebracht aan boord van de Michiel, even als burgemeester van Cauwelaert en de gouver neur der provincie e.a. Minister Devèze heeft de vertrekkende soldaten toegesproken. De nieuwe Grieksche gezant te Belgrado heeft aan journalisten gezegd, -dat het toetre den van Griekenland tot de kleine entente on middellijk na het sluiten van den vrede met Tur kije te wachten was. Het Grieksche leger was volgens den gezant sedert den wapenstilstand zoowel materieel als moreel hersteld en de re publikeinschc beweging in Griekenland had geen kans op succes. Uit Praag volgens de Tribuna is August Novak tot minister van financiën benoemd in plaats van Rasin. Uit Keulen. Kardinaal Schulte, aartsbis schop van Keulen, heeft aan Zijne Heiligheid den Paus een protest gezonden tegen de geweldactie van Frankrijk. Aan den H. Vader wordt verzocht, zijn invloed te willen aanwenden, opdat de door Frankrijk hernieuwde öorlogsactie zooveel mogelijk Worde bekort. Het blad „The Pioneer" meldt, dat binnen- van geluk spreken, dat ik hem laat gaan, tegen den zin van mijn tweede vrouw die is minder toegefelijk dan mijn eerste uitgevallen. Mijn eerste vrouw had altijd 'n zwak voor hem, omdat hij lang sukkelend is geweest. Bij deze moet hij niet met zijn kuren aankomen. Dat heeft hij verleden ondervonden, toen zijn taak niet af was En de man lachte of hij een grap ver telde." „Wilbrant is een ruwe klant," zeide Moeder, „nog ruwer dan voorheen, naar het mij voor komt. Hij zal zijn kinderen wel met ijzeren hand regeeren. Het zal mij benieuwen of ze de schooi zullen bezoeken. Tot nog toe worden ze van 's morgens tot 's avonds aan het werk gehouden. Nu, de anderen zien er sterker uit en kunnen er tegen, maar Wolfram Ik zou hem graag voor een poos in den kost hebben om hem eens goed te doen. Hij ziet er zoo schraal uit. Met zijn kleeren is het eveneens zoo gesteld. Ik verschrikte half op dien avond, toen ik hem den mantel wilde geven." December 17/4. ITet is werkelijk niet voor Wolfram vol te houden. De winter is ingevallen om zes uur is het volslagen nacht in het bosch regen, sneeuw en wind gieren er door heen, dat iemand hooren en zien vergaat, en toch komt hij op het aangewezen uur en zet zich bij Vader nooi, opgeruimd en vol verlangen, en verlaat Va dei s warme, gezellige kamer twee uur daarna met hetzelfde opgeruimde, dankbare gezicht, om kort een Indiër zal worden benoemd als Hooge Commissaris voor Britsch-Indië te Londen in de plaats van Sir W. Meyer, eerste Hooge Commis saris voor Britsch-Indië, die in October 1920 werd benoemd en drie maanden geleden stierf. -Uit Essen: De directeuren Raiffeisen en Schlutius zijn onder gewapend geleide naar de grenzen van het onbezet gebied gebracht en uitgewezen. Als hun bestemming Werd hun Darmstadt aangewezen, waar zij heenreisden. Uit Christiania Het aantal werkloozen in het geheele land bedroeg op 10 Jan. 1.1. 27.700 tegen 41.500 op 10 Januari 1922. Het is dus met circa een derde verminderd. Gemengd Nieuws. Banderolles en huwelijksgeluk. De vrouw van een sigarenwinkelier te Rot terdam kwam Dinsdag bij de politie aangifte doen, dat haar man banderollen van sigaren voor een tweeden keer gebruikte. De winke lier werd naar het hoofdbureau ontboden en verbleef daar ongeveer twee uren. Nadat hij vrijgelaten was en zich naar huis begaf, vond hij zijn winkel en huis zoo goed als verlaten. De juffrouw zijn derde vrouw was er met den heelen inventaris, die eenige waarde had, winkelvoorraad, kasregister, schrijfma chine en meubilair, per auto vertrokken. Naar later bleek naar familie in Woerden, aldus het „Hbld." Inbraak. Terwijl de bewoners afwezig waren, is Dinsdagavond ingebroken in het post kantoor in De Lutte, bij Oldenzaal. Gestolen werden een zilveren horloge en een aantal zil veren lepeltjes. De brandkast heeft men tever geefs getracht met valsche sleutels te openen. De vermoedelijke daders, twee Duitschers, zijn gearresteerd. Ongelukken. Toen de moeder even weg was, vloog in een perceel aan de Mauritsstraat te Arnhem een dicht bij de kachel geplaatste rieten wieg in brand, waarin een kindje van 11/2 jaar lag. De vader die thuis kwam, bluschte de vlam men. Het kindje is in deerniswekkenden toe-, stand naar het St. Elizabethsgasthuis vervoerd. Door het omtrekken van een pot kokende teer kreeg de 4-jarige v. Z. te Haanschotcr- Veer de heete massa over het lichaam. De kleine is bezweken. Korte vreugde. Te Triëst heeft zich dezer dagen een droevig ongeval afgespeeld. Twee oudjes, een man van 74 jaar en een vrouw van 78 jaar, waren in het huwelijk getreden. Na afloop van de plechtigheid begaven zij zich naar hun kamer, waar zij vuur aanlegden. Daarna gingen zij slapen. Een afhangende punt van een der dekens vatte vlam, en weldra stond de gehee le kamer in brand. Men hoorde de ongelukkigen om hulp roepen, doch slaagde er niet in hen te redden. Inbraak in een kasteel. Eenige inbrekers, die met den trein uit Berlijn te Gia- fenhainichen waren aangekomen, drongen s nachts bet. kasteel van baron von Bodenhausen te Burgkenmitz binnen en stolen er zilverwerk voor een vrij aanzienlijk bedrag. Een gendarme, die de dieven wilde achtervolgen, werd door revolveischoten zwaar gewond. De inbrekers ontkwamen met hun buit. in kou en vocht weer huiswaarts te gaan. Geen de minste kans om hem te houden zijn vader wil het niet, en daarmede is alles gezegd. Zouden we de lessen met voor een paar we ken uitstellen, tot het weer wat gunstiger is?" opperde Vader verleden. Wolfram bleef een oogenblik hei antwoord schuldig, wierp daarna een snellen blik op Va der en stond op. Ik ben u voor het genotene dankbaai zult gij' het mij laten weten, als ik terug mag ko- Hoe eerbiedig toon en houding ook waren toch konden zij zijn teleurstelling me, g( ui Zoo is het niet gemeend, Wolfram," zeide Vader en stak hem de harid toe. „Ik sprak met om mijnent-, maar om uwentwil. In mijn jonge jaren aan de academie gaf ik les uit liefhebberij toen ik hier kwam, had ik al spoedig een tweetal jongelieden in de leer die voor onderwijzer wensch ten opgeleid te worden Margreet heeft geen anderen leermeester gekend dan mij toen de Vrijheer mij voorstelde den gouverneur voor een poos bij zijn zoon te vervangen, wist hij, dat hij mij daarmede genoegen deed de zucht om les te geven zit mij in het bloed Ware mijn vader niet tusschenbeide getreden, ik zou mij het liefst aan de opvoedkunde hebben gewijd Ik maak mij alleen bezorgd over u gij zijt niet sterk." (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ïïl Gil

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 5