Binnenland. De Stichting der R.K. Universiteit. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. minister van buitenlandsche zaken, de presi dent der nieuwe nationale bank evenals de heer Zimmerman, de algemeene commissaris van den Volkenbond, zijn gisterochtend te Parijs aan gekomen. In het dankschrijven, in September 1.1. door het Doorluchting Episopaat aan de Katholieken van Nederland gericht, werd de hoop uitgespro ken, spoedig nadere inlichtingen te kunnen ver strekken omtrent de plannen tot stichting der R.K. Universiteit. De voorbereidende maatregelen zijn nu zoo ver gevorderd, dat het Bestuur der Sint Raddboustichting, waarin o.m. de Nederlandsche Bisschoppen zitting hebben, de volgende mededeelingen kan doen. Den 25 November 1911 werd door het Ge meentebestuur van Nijmegen tot het Bestuur der St. Rasboustichting een schrijven gericht, waarin belangrijke medewerking van de Gemeen te wer toegezegd, in geval de R.K. Universiteit daar ter stede zou worden gevestigd. In Fe bruari 1912 werd eenzelfde schrijven ontvangen van de Gemeente Maastricht. De 17den Maart 1919 werd door een commissie ingesteld door den gemeenteraad van Nijmegen, een schrijven gericht tot het Doorluchtig Episco paat, waarin een plan van samenwerking werd voorgesteld tusschen de Sint-Radboudstich- ting en de Gemeente, om te komen tot oprichting eener R.K. Universiteit, die in verband met de geschiedenis der stad Kéizer-Karei-Universiteit zou worden genoemd. Naar aanleiding daarvan werd den 3den No vember 1919 ten paleize van Mgr. den Aarts bisschop een Commissie van Voorlichting ge ïnstalleerd, bestaande uit negen leden, die ten doel had rapport uit te brengen aan het Episco paat en de andere leden der Sint-Ra dbnudstich- ting over bepaalde haar voorgelegde vraagstuk ken inzake de stichting der Universiteit. Spoedig daarna wérden ook door andere Gemeenten aan de Sint-Radboudstichting plan nen voorgelegd van samenwerking voor een te stichten bijzondere Universiteit n.l. door de Gemeenten Tilburg -en Den Bosch later ook door de Gemeente Maastricht. In den jongsten tijd voegden zich daarbij voorstellen van par ticuliere zijde uit de Gemeepte 's-Gravenhage. Reeds spoedig bleek dat, ook verondersteld ruime fmancieele medewerking van een Gemeen te, voor een Universiteit met drie Faculteiten n.l. die der Godgeleerdheid, der Rechtsgeleerd heid en der Letteren en Wijsbegeerte wilde deze op het peil staan van de andere Nederland sche Universiteiten de gelden, waarover de St. Radboudstichting beschikte, ontoereikend waren Daarom werd een Comité van Actie tot stichting eener R.K. Universiteit (Gasku) in het leven geroepen, dat bestond uit een tijdelijk Hoofd comité en negen Diocesane Comité's, waaronder ressorteerden de Commité's, in alle Parochiën opgericht. Sinds het beëindigen der Stichtings actie op 1 Sept. 1.1. staan Diocesane en Parochiale Universiteits-comité's onder het Bestuur der St. Radboudstichting. De stichtingsactie heeft als resultaat gehad, dat ruim twee millioen gul den werd bijeengebracht, de som door het Door luchting Episcopaat gevraagd, om tot. stichting van de Universiteit met drie Faculteiten te kun nen overgaan. (Van de uitgaven van een Verslagboek, waar in zouden vermeld worden alle comité's, benevens de opbrengst der inzameling in alle Parochiën, is voorloopig om de onkosten afgezien. Eenige mededeelingen mogen hier volgen. Uit het Aartsbisdom kwam in 401.432.05 uit het Bis dom Haarlem 338.685.6772 l»t het Bisdom 's-Hertogenbosch (bij Casku) 390.802.06 uit het Bisdom Roermond 204.112.25 uit het Bisdom Breda 156.350 van instellingen, die onder meerdere bisdommen vallen of buitenlan ders ƒ34.558.97. Met bijzondere bestemming (grootendeels uit het Bisdom 's-Bosch) 53.000. Met gereserveerd vruchtgebruik uit 's Aarts bisdom 5.000, uit het Bisdom 's Hertogenbosch 20.000. Toegezegd bij stichting (uit verschil lende diocesen) ongeveer 20.000. Van een on bekende uit het Bisdom Haarlem f 500.000 (in tien termijnen). Verder zijn meerdere giften in termijnen toegezegd, die tot de jaarlijksche bij dragen worden gerekend.) Tot deze stichting kon dus worden besloten. Voor het bestrijden der jaarlijksche onkosten moet daarbij echter ten stelligste gerekend wor den op een gunstig resultaat van de jaarlijksche geldinzameling, die door het Episcopaat aan alle Parochiën is voorgeschreven. Deze zal jaarlijks in de maanden October en November geschieden door de Parochiale Comité's. De opbrengst van deze collecte zal tevens moeten dienen tot voor bereiding van de Faculteiten der Wis- en natuur kunde en der Geneeskunde. Wegens de zeer hooge kosten van stichting en onderhoud dezer beide Faculteiten mag de oprichting er van eerst na resp. vier-en-twintig en negen- en-veertig jaar (den wettelijken termijn) worden verwacht. En dit n g alleen, indien de resultaten der jaarlijksche inzameling bevredigend zijn. Alleen een meer vrijgevige steun van Rijkswege en buitengewone schenkingen kunnen d e oprichting bespoedigen. Voor een groot deel blijven bloei en uitbreiding der R.K. Universiteit dus afhan kelijk van de werkzaamheid der Parochiale comi té's. De beslissing over de plaats van vestiging der Universiteit viel zeer moeilijk te nemen, omdat er voor meerdere steden ernstige argumen ten waren aan te voeren. Tenslotte is én door de Commissie van Voorlichting én door door het bestuur der St. Radboudstichting bij ruime meer derheid geoordeeld, dat de stad, van waar uit de actie tot stichting was begonnen, in ieder geval piet minder geschikt was dan andere steden. Met het Bestuur der Gemeente Nijmegen werden bereids besprekingen gehouden en is overeenstemming verkregen, zoodat het voorstel van B. en W. binnenkort in den Raad zal worden behandeld. Bij een gunstig verloop kan de opening dei R.K. Universiteiten in het najaar van 1923 worden verwacht. De organisatie is reeds in groote lijnen vastgelegd door de Com missie van Voorlichting, terwijl aan een Commis sie van Organisatie is opgedragen plannen voor de verdere inrichting uit te werken.Tot leden dier Commissie werden benoemd twee personen uit het Bestuur der Stichting, n.l. Jhr. Mr. Paul J. A. A. M. van Nispen tot Sevenaer en P. P. Wieg man, benevens Dr. J. H. E. J. Hoogveld en Prof. Dr. J. C. F. H. Schrijnen, welke Commissie zich als Voorzitter koos Jhr. Mr. Paul van Nispen tot Sevenaer en als Secretaris assumeerde Mr. C. Prinzen te Oosterbeek. Omtrent de organisatie kan voorloopig het volgende worden medegedeeld De Theologische Faculteit zal alleen bevatten een z.g.n. cursus maior, n.l. voor personen, die de gewone voorbereiding voor het priesterschap, n.l. den tweejarigen cursus in de Wijsbegeerte en den vierjarigen in de Godgeleerdheid hebben beëindigd aan Seminarie of Kloosterschool. De cursus maior zal minstens drie jaren duren, waar bij voor het doctoraal (evenals in Washington en volgens het nieuwe Academisch Statuut in de andere Faculteiten) een hoofdvak en twee bij vakken kunnen worden gekozen. In de faculteit der Letteren en Wijsbegeerte zal een ruimer plaats aan de Philisophie worden geschonken dan het geval is aan de Rijksuniversi teiten. Er zullen daarom meerdere titularissen voor de Wijsbegeerte worden aangewezen. Het onderricht is in het bijzonder gedacht voor de Litteratoren en Juristen, niet zoozeer als boven bouw voor Theologen, die reeds den tweejarigen cursus voltooiden,voor wie echter capita selecta dienstig kunnen zijn. Aan de inrichting van een speciaal philisophisch instituut, zooals b.v. door Kardinaal Mercier te Leuven werd gesticht en zooals ook voor Keulen was beraamd, kon om verschillende redenen nog niet worden gedacht. Dit staat op 't program als ook de beide andere Faculteiten zullen zijn gesticht. In de afdeeling Letteren zullen o.a. ook de moderne talen worden gedoceerd de inrichting van den cursus in de Engelsche Taal- en Letterkunde zal echter niet onmiddellijk, maar binnen enkele jaren geschie den. In de Faculteit der Rechtsgeleerdheid zal o.a. ook bijzonder aandacht worden geschonken aan de Wijsbegeerte van het Recht en aan het Canoniek Recht. Voor de inrichting der Bibliotheek zal spoe dig een .afzonderlijke actie worden georganiseerd Meerdere waardevolle boekerijen zijn reeds aan de St. Radboudstichting geschonken of toegezegd Voorloopig zullen bij de inrichting der Biblio theek meer speciaal de z.g.n. Instituutsbiblior theken worden verzorgd. Verdere mededeelingen over de vakken en de daarvoor aangewezen titularissen zullen zoodra mogelijk worden gepubliceerd. RentezegeLs en werkverschaffing. Dc Raad van Arbeid te Roosendaal (NB.) legde aan liet gemeentebestuur van Roosendaal de verplichting op, rentezegels te plakken voor de tewerkgestelden bij de werkverschaffing voor werkloozen. Het gemeentebestuur ontkende deze verplich ting en is thans in hooger beroep in het gelijk gesteld. Dit bcteekent een financieel voordeel voor de gemeente alleen over 1922 van 16000 k f 17000. Classificatie van dc gemeenten. De commissie tot herziening van de clas sificatie van de gemeenten heeft gisteren ver gaderd tot het uitbrengen, van haar advies. Besloten is dat een sub-commissie aan dti hand van het verzamelde materiaal een schema van indeeling zal samenstellen. Paspoorten voor België. Het ministerie van buitenlandsche zakcri van Nederland en dat van België zijn overeen gekomen, den datum van afschaffing van dc paspoorten voor het verkeer tusschen beide lan den van 1 tot 15 Februari te verschuiven. Katholiek Maandagochtendblad. ,,De Tijd" verneemt, dat begin' Februari te 's-FIertogenbosch zal worden aangevangen met de uitgave van 'n Katholiek Maandagochtend blad. Luchtpostzegels. Wegens de staking -in het boekdrukkersbe- drijf, waardoor geregelde aflevering van fran keerzegels niet kon plaats vinden, zullen bin nenkort met Koninklijke goedkeuring de nog in voorraad zijnde luchtpostzegels van 10, 15 en 60 cent voor gewone frankeering worden uitge geven. Griekenland is besmet. De minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, overwegende, dat, volgens ingekomen ambtsbe richten, pest, Aziatische cholera, vlektyphus, en pokken in Griekenland voorkomen, heeft Griekenland besmet verklaard wegens pest, Aziatische cholera, vlektyphus en pokken. Gemeenteraad. De eerstvolgende openbare vergadering van den gemeenteraad van Schiedam zal gehouden worden op Vrijdag 2 Februari 1923. De agenda vermeldt o.m. de volgende punten 1. Aanbeveling van de Commissie van beheer der fondsen herkomstig van de Vernietigde Gilden ter benoeming van een lid van hare Com missie ter voorziening in de vacature ontstaan door de periodieke aftreding van den heer A. J. Gij sen. Aanbevolen worden de heeren 1A. J. Gijsen 2. W. A. Beukers AJzn. 2. Aanbeveling van de Commissie voor het Stedelijk Muziekkorps ter benoeming van een lid van hare Commissie ter voorziening in de vacature ontstaan door de periodieke aftreding van den heer B. A. J. Wittkampf. Aanbevolen worden de heeren 1. B. A. J. Wittkampf 2. Frits M. Beukers. 3. Voorstel van B. en W. tot definitieve aan stelling van den heer A. Gabel als leeraar in Wiskunde aan het Gymnasium. 4. Voorstel van B. en W. tot definitieve aan stelling van den heer Ghr. de Graaf als leeraar in Natuur- en Scheikunde en Wiskundige Aar drijkskunde aan het Gymnasium. 5. Voorstel van B. en W. tot overplaatsing van den heer N. v. Heiningen, onderwijzer aan School Bil, naar school Gil en van den heer G. Schipper, onderwijzer aan School Gil naar School BII. 6. Voorstel van B. en W. tot verhuring aaft het R. K. Kerkbestuur van de Parochie van het Allerheiligst Hart van Jezus van het perceel grond aan de Geervlietschestraat, waarop hare noodkerk is gebouwd. 7. Voorstel van B. en W. tot verkoop aan Gebrs. Fluyskes van een perceel bouwgrond aan de Prins Mauritsstraat. 8. Wijziging der gemeente-begrooting, dienst 1922. 9. Voorstel van B. en W. om te besluiten om ook over 1923 aan de Besturen van Bijzondere Bewaarscholen een extra-subsidie te verleenen teneinde de salarissen van het aan die scholen verbonden personeel gelijk te kunnen stellen met die van het personeel van de Gemeentelijke scholen. 10. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een Verordening op de Paardenmarkt te Schie dam. 11. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een Verordening houdende bepalingen in ver band met hoogwaterstand aan de Hoofdstraat te Schiedam. 12. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de Verordening houdende bepalingen voor de leve ring van electriciteit in de Gemeente Schiedam. 13. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de Verordening regelende de bezoldiging van amb tenaren in dienst der Gemeente Schiedam ten aanzien van a. de Brandweer b. den Gymnas- tiekleeraar aan de Scholen voor U.L.O. De Miinehcner Passiespelen. Een getrouwe nabootsing der Oberammergau- er Passiespelen verheugt zich op het oogenblik in Holland in een van dag tot dag grooter wor dend succes. In Heerlen, waar de opvoeringen begonnen, was de stroom der bezoekers zóó groot, dat zelfs de trappen en vensterbanken bezet waren. Te 's -Gravenhage werd viemaal voor uitverkochte zalen gespeeld. Het R.K. Oratoriumkoor onder den welbekenden heer Aug. Smets en de uitste kende LIaagsche figuranten, gaan van plaats tot plaats in den omtrek mede. In Rotterdam heeft zich onder leiding van den dirigent Dh. J. de Keijzer een koor gevormd van ca. 100 personen en een zeer ijverig comité met als leider de heer Mineur, voorzitter van „Katho liek Leven." In Utrecht is een comité opgelicht, waarin o.a. zitting hebben Dh. Mr. Kooien, voorzitter der 2e Kamer, en Dim. Dr. Rormunde en v. Berkel, dat den voorverkoop der kaarten regelt door tus- schenkomst van de katholieke vereenigingen. In Nijmegen heeft de bekende Dominicaner Pater v.d. Geest het initiatief genomen. Zelfs in grootendeels niet-katholieke plaatsen wordt voor uitverkochte zalen gespeeld. De R.K. en een gedeelte der niet-kath. pers laat zich zeer gunstig over deze opvoeringen uitzoo schreef de „Res. bode" „Wel iets heel bijzonders moet er gegeven worden om de op kunstgebied verwende Hage naars in dichte drommen ten Schouwburg te doen gaan. En dat bijzondere is gisteravond ge beurd bij de 1ste opvoering hier ter stede van de Münchener Passiespelen door de St. Jozefsver- eeniging van München." Zoo wedijveren de Hollandsche steden om de Münchener Passiespelen tot een groot succes te maken. Het geheel staat onder geestelijke leiding. De Duitsche kath. bisschoppen hebben hun hooge goedkeuring aan de opvoering gegeven het net to-bedrag komt ten goede aan de noodlijdende Duitsche Geestelijkheid in de Diaspora. Binnenkort zullen de spelen ook hier ter plaat se vertoond worden. Tentoonstelling. De officieelc opening der tentoonstelling van de afdeeling Schiedam van de Ned. Huisvrou- wenvereeniging, die alhier in de zalen van „Mu sis Sacrum" gehouden zal worden, vanaf Dinsdag 30 Januari tot en met 3 Februari a.s. zal plaats hebben op Dinsdag 30 Januari des n.m. te half drie. Naar wij vernemen heeft de burgemeester, de heer A. J. Gijsen, zich bereid verklaard de tentoonstelling te openen. Zooals reeds met een enkel woord door ons Werd vermeld, belooft deze tentoonstelling met zijn demonstratie's inderdaad een waar succes te worden, het geheele zalencomplex van „Mu sis SaCrum" is voor de 35 verschillende fraaie stands in beslag genomen, had men kunnen beschikken over meer ruimte, velen die nog plaat sing vbor een stand verzochten, hadden niet be hoeven afgewezen te worden. De Nederlandsche Vereeniging van huisvrou wen werd 23 October 1912 op initiatief van de dames Anna Polak en Marie Heine, de leidsters van het Nat. Bureau voor vrouwen-arbeid te 's-Gravenhage opgericht met aanvankelijk een 30 leden en nu na een 10 jarig bestaan steeg dit cijfer tot 13874 verdeeld over 14 afdeelingen. Gedurende den duur dezer tentoonstelling is ook een programma samengesteld voor amuse ment dit luidt Muziek in de thee-salon des namiddags van 25 uur door den heer Teun Dom. Dinsdagavond, strijkje onder leiding van den heer S. Vlessing, optreden vamheer N. Renier, gentleman-humorist. Woensdagavond, muziek en door, door Frl. Dobrowolni, optreden van den heer Renier. Donderdagavond, clarinet-solo door Pieter Rosman. Vrijdagavond, strijkje, onder leiding van den heer S. Vlessing, muziek en zang van Frl. Dobro wolni en optreden van den heef Renier en Za terdagavond muziek en voordrachten. Zooals men dus ziet, zal hier het aangename met het nuttige samengaan Wij hopen op de stands dezer tentoonstelling nog nader terug- te komen. Orplieus. Dezen winter Werden meermalen klachten gehoord, dat de concerten van verschillende vereenigingen in dezelfde Week plaats hadden. Plannen zijn in voorbereiding om een dergelijk ongewenscht samenvallen van uitvoeringen in het volgende seizoen te voorkomen. Tijdige aankondiging van gevormde plannen zal zeker al iets ten goede uitwerken. In verband daarmee deelt het bestuur der Kon. Zangver. Schiedams Mannenkoor Orpheus mee, dat dit Mannenkoor Tiet voornemen heeft een uitvoering te geven op Woensdag, 25 April a.s. Waar dit concert zal plaats hebben, kan thans nog niet worden gepubliceerd Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van Poli tie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags: rijwiel, sleutels, ceintuur, hoed, reservoir van een lamp, kinderhandschoentje. Bij vinders moer van een auto, T. Collignon, Maasdijk 146a haarstrik, D. Mastenbroek, Hoofdstraat 1 liondenriem, L. Vredenbrecht, Nieuwsticlit Nz. 24 pandhuisbriefje, D. Elder- kamp, Broersveld 42/3 zilveren kruisje van een rozenkrans, C. C. van der Klink, Oosterstraat 78 damesportemonnaie met inh., M. Smit, Poortugaalschestraat 16 kiel, Th. Govaarts, A. Muysstraat 55 armbandhorloge, Willebrand, Oude Kerkhof 10/8 sjaal, W. Sprong, Pernis- schestraat 12. Provinciale erediet- en spaarbank Schiedam. Naar wij vernemen, zal aan de algemeene ver gadering van aandeelhouders worden voorge steld, na ruime verhooging der reserves het divi dend te bepalen op 20 evenals vorig jaar. V. N. F. V. In de Donderdag gehouden algemeene ver gadering van het Verbond van Nederlandsche Fabrikanten Vereenigingen is de heer IT. M. J. Blomjous tot eere-lid benoemd. In diens plaats werd tot lid van het dagelijksch bestuur gekozen de heer A. IT. P. Pijnackcr, directeur van de glas fabriek de Schie, te Schiedam. Flora-bioscoop. Het is een bijzonder mooi en boeiend program, wat de Flora-bioscoop deze week haar bezoekers aanbiedt. De hoofdnummers zijn buitengewoon boeiend en de kleinere films gezond-geestig. Vooral de avonturen-roman de „De koperen kogel" houdt de aandacht onverminderd gaande. Als een bijzondere attractie treden deze week de heer en mevr. Jahoda op terwijl langs het doek de verukkelijke en grootsche Zwitsersche natuurtafereelcn glijden,jodelen zij hun duetten, met een alle gamma's doorloopende nachtegaal slag, zuiver als de sneeuw op de toppen der Alpen van hun geboorteland. Het daverend applaus toonde voldoende hoe de bezoekers hun optreden waardeerden. Door de Directie der Stoomver- verij en Chemische Wasscherij „de Pauw" aan de Stadhouderslaan alhier, wordt ter gelegen heid van de tentoonstelling der Nederl. Vereeni ging van Huisvrouwen, welke wordt gehouden in „Musis Sacrum" van 30 Januari tot 3 Februari aan elke 100e bezoeker of bezoekster een bon uitgereikt ter waarde van 2.50. Deze bon kan tot 1 Maart a.s. in betaling wor den gegeven bij wasch, stoom, verf, of strijk goed, hetwelk vóór dien datum aan de inrichting ter behandeling wordt gegeven. UIT ROTTERDAM. De Rott. Handels- en Landbouwbank. De kern van de strafzaak tegen J. L. S. alhier, hoofdagent van de N. V. Hollandsche Grediet- bank, die Dinsdag 30 Januari door het kanton gerecht zal worden behandeld, is deze, dat de ambtenaar van het O. M„ mr. Reuver, te be wijzen zal hebben, dat de premieleening-obliga- ties, door genoemde bank uitgegeven en bij ge noemden agent ten verkoop voorradig gevonden, in juridischen zin aandcelen zijn in een niet Ko ninklijk goedgekeurde loterij, welker uitgifte bij art. 2 van de Loterijwet 1905 strafbaar wordt gesteld. Gedagvaard zijn ongeveer 24 getuigen, onder wie het grootste deel der commissarissen, eenige agenten en de getuigen-verbalisanten. Onder buren. De „Geld." vertelt: Dit is de niet onvermakelijke historie van een juffrouw uit Zetten, die een andere juf-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2