1 ft. BOSCH, Boterstraat §3, Tel. 580 ft. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 frouw uit Zetten wist te betrappen bij het ple gen van den diefstal. De eerste juffrouw miste herhaaldelijk geld het verdween op raadselachtige wijze en werd nooit teruggevonden Naast haar woonde de andere juffrouw en op haar viel de verdenking. Want de vrouwe lijke Sherlock Holmes had al spoedig ontdekt, dat buurvrouw haar steeds met een bijzon dere belangstelling van over de horretjes gade sloeg wanneer zij zich naar buiten begaf en boodschappen ging doen. Zij combineerde met detective-intuitie de fe1ten en zag, hoe zij moest handelen om het raadsel van het verdwijnende geld op te lossen. Op een vredigen Zondagmorgen volvoerde zij haar plan. Zij kleedde zich om naar de kerk te gaan en verliet op zeer ostentatieve wijze haar hui- zeke, zoodat buurvrouw het wel moest zien. Met een onschuldig gezicht wandelde ze den weg langs, maar zoodra zij zich wist buiten het bereik der spiedende buurvrouwelijke oogen, keerde zij langs een binnenwegske naar haar bedreigden huiselijken vrede terug. Door een achterdeurtje kwam zij haar wo ning weer binnen. En ziet, en ziet Zoodra zij binnen was, zag zij over het erf buurvrouw naderendadelijk verdween de spiedende juffrouw in een kleerkast en liet de deur op een kier, om te zien, hoe de situatie zich verder zou ontplooien. Buurvrouw stapte in rechte lijn op het raam aan en klom vastbesloten, alsof zij den meest gewonen weg ging, statig het venster binnen. De juffrouw in de kast popelde. Buuivrouw stond in de kamer. De juffrouw zag haar vermoedens beves tigd, maar hield zich muisstil. Buurvrouw liep naar de tafel. De juffrouw hield haar hart vast. Buurvrouw nam een sleutel en wandelde, geen oogenblik vermoedend, dat de catastrofe nabij was, rustiglijk,. alsof ze in haar eigen woning was, naar de kast, waar het geld lag. Zij naderde reeds met den sleutel in slot Als een wrekende Nemesis, als een kat op een muis, als al wat ge maar wilt, sprong neen, daverde het kleine juffrouwtje uit de kast en als een orkaan, want zoo moet het effect ongeveer geweest zijn, op de niets kwaads vermoedende juffrouw, die van schrik ver ijsde en in de val zat, onherroepelijk. Voor den politierechter trachtte de ramen- klimmende juffrouw de zaak als iets gewoons voor te stellende bestolene zou haar verlof gegeven hebben steeds door het raam binnen te komen, wat de -politierechter vrij onwaar schijnlijk achtte en door de bestolene, een we duwe, ten stelligste werd ontkend. Het slot der historie is minder vermakelijk, want het O. M. eischte 1 maand gevangenis straf en de politie-rechter veroordeelde haar overeenkomstig dezen eisch. Brand. Te Noordwijk is gisteravond om streeks half-elf brand uitgebroken in de bokking rokerij van Gebrs. Admiraal, reeders aldaar. De brandweer heeft den brand tot eengebouw, waarin houtmot was opgeslagen, weten te beperken. Het blusschingswerk heeft den geheelen nacht voort geduurd. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. Geldsmokkelaar. Twee beambten van de z.g. „Stoottroepen" uit Herzogenrath hielden te Pannesheide in de onmiddellijke nabijheid van Kerkrade een man uit Pesch, gem. Herzogen rath aan, die Duitsch zilvergeld, te waarde van 1.200.000 mark, naar Holland poogde uit te voeren. Een huwelijkscandidaat. De vori ge week kwam, vertelt de „Rott." bij de wed. van S. te Wassenaar, een heerschap, dat haar te ken nen gaf, dat haar persoon hem belang inboezemde Op haar beurt vond zij den man, die beweerde landbouwer te zijn, een innemende vent. De man moest nog de reis ondernemen en had niet genoeg zaam geld bij zich, waarom de weduwe hem 100 leende. De huwelijkscandidaat kwam echter niet terug, waaruit bleek, dat het niet zoozeer om de persoon van de weduwe, dan wel om haar duiten geweest was De politie heeft thans den dader gevat. Hij blijft pertinent ontkennen, maar is door de wed. v. S. herkend. Er is nu ook gebleken, dat hij zijn praktijd reeds eerder te Wassenaar heeft uitgeoefend. In Augustus 1.1. heeft hij Dr. P. ook voor een bedrag opgelicht. Ook dezer door is hij herkend. Een rake botsing. Gister werd een zware stoomketel vervoerd van het station naar de fabriek der firma H. ten B., te Almelo. Door 12 paarden getrokken ging het over de Markt, waar de ketel op den hoek van het huis der wed. O. kwam. Een heel stuk van dit huis werd af geslagen, terwijl een stuk van den voorgevel met ramen en al naar buiten viel. Gedood. Op den Loch Lomond-Weg, 21/.1 uur van Ardlui (Schotland) verwijderd, zijn, naar de „Times" meldt, Woensdag j.l. die wegwer kers gedood. Zij waren bezig met den aanleg van den nieuwen weg en moesten stukken rots opruimen. Terwijl zij hiermede bezig waren, had er een ontploffing plaats. Twee van hen wei den op slag gedood de derde werd ernstig ge wond en stierf eenigen tijd later. meerd lag op de beneden Panuco, worden 10 lieden vermist. Er zijn 22 gewonden. De brand, welke door de ontploffing ontstond, bedreigde eenigen tijd lang de raffinaderijen en tanks van de Mexican Eagle en van de Koninklijke Shell. Roofmoord. Naar uit Hirschberg wordt gemeld, drongen inbrekers des nachts in de bij Hohenelbe gelegen Kasperbaude binnen en vermoorden den eigenaar, zijn vrouw en drie jarig zoontje. Alle aanwezige voorwerpen van waarde, lijf goed, horloges en 500 kronen in Tsjechisch geld vielen den bandieten als buit in handen. Ontploffing. Tengevolge van een ont ploffing te Tampico aan boord van de tankboot San Leonardo van de Mexican Eagle Oil Cy„ Welke geladen met 30.000 waten ruwe olie, ge- Controle op sterke drank. De bevolking van Prince Edward Island (Canada) heeft naar de „Times" uit Toronto verneemt, bij referendum besloten, den import van ster ken drank met het doel om dien weer uit te voe ren te verbieden. De drankbestrijdersbond te Manitoba heeft een monster-petitie ingediend, bevattende ze ventig tot honderdduizend handteekeningen, waarin aan de Canadeesche regeering wordt gevraagd controle uit te oefenen op den ver koop van sterken drank. Godsdienstvervolging. Volgens be richt uit Petersburg begint eerstdaags het pro ces tegen den katholieken bisschop van Peters burg, mgr. Cieplak, en alle Roomsche priesters dier stad. In December j.l. had de sovjet-regeering de katholieke kerken van Petersburg in beslag genomen, nadat de kerkelijke overheid ver klaard had, de door de sovjets ontworpen huur contracten voor de Roomsch-katholieke ker ken onmogelijk te kunnen aanvaarden De sov jets achtten de aanvaarding hunner voorstel len een conditio sine qua non voor het toela ten van den katholieken eerdienst. Op de ver klaring der geestelijke oveheid, dat de voor stellen onaannemelijk waren, werd rechtsver volging aangekondigd. De katholieke bevolking van Rusland staat machteloos tegenover de vervolging der sovjet autoriteiten, wier anti-godsdienstige politiek voortdurend meer tot uiting komt. Een strop. Dat de drankwet en derzelve ontduiking ook den ontduiker wel eens een poets kan spelen heeft een der meest bekende en rijkste Amerikaansche kranteneigenaars te New- York ondervonden. De krantenkoning had onlangs 200 gallons allervijnste Bourbon-whisky aangekocht. Ten einde deze lading veilig thuis te krijgen had hij een nieuwen petroleumwagen met het em bleem der „Standard Oil Company" aange kocht en daarin de whisky doen overhevelen. Kort voor middernacht arriveerde dezer dagen de petroleumtank met haar kostbare vloeistof te bekender plaats. In verband met het late uur gaf de eigenaar instructie den wagen zoo lang in de auto-garage te plaatsen. Hij had echter niet op den buitengewonen ijver van een zijner jonge mechaniciens gerekend, want toen hij den volgenden dag zijn whisky in flesschen wilde doen, kwam hij bij nader onderzoek tot de ontdekking, dat de jongen reeds in den vroegen morgen, denkend een gewonen petro- leum-wagen voor zich te zien, den inhoud in de echte ondergrondsche petroleumtank had gepompt, zoodat een 50 gallons kostbare pe troleum bovendien waardeloos was gemaakt. Nog een. Sommige Amerikaansche industri- eelen brengen een merkwaardig middel in toe passing ter gedeeltelijke oplossing van de sociale quaestie. Het zijn experimenten, waarvan men .natuurlijk pas veel later zal kunnen constateeren of zij gunstig dan wel ongunstig hebben gewerkt. Dr. Gustav Hettinger, te Chicago, de stichter van de Northwestern Terre Cotta Cy heeft die fabriek, van welke de waarde wordt geschat op $4.000.000 ten geschenke gegeven aan 36 van de employé's. Van dezen waren er zes in dienst sinds de oprichting, d.w.z. sinds 1878. Nog geen volle maand geleden had een andere fabrikant een dergelijk breed gebaar gemaakt. Dat was de dameskleermaker Henry A. Dix, die fabrieken bezat in New-York en New-Jersey, met een jaarlijkschen omzet van over de 1.000.000 per jaar, en deze fabrieken aan het personeel heeft geschonken. Bovendien leende hij aan de werkers 250.000 om het hun mogelijk te maken de zaak te linancieeren. Hij bleef als eere-president van den raad van beheer tegen een vergoeding van 0.75 per jaar in dienst, en gaf zijn tot nu toe als eerst firmant genoten jaarsalaris van 60.000 prijs. Liturgie. SEPTUAGESIMA. De zaak onzer zaligheid is geen wanhopige, onbereikbare zaak, maar eene zaak die toch al onze aandacht verdient en dus met grooten ernst moet worden nagestreefd. Als we dus le zen „dat velen zijn geroepen, maar weinigen uitverkoren," dan moeten we niet bang gaan besluiten, dat we niet tot „die weinigen" zul len behooren, maar waar „het nog dag is om te arbeiden" hét voornemen maken onzen tijd goed te gebruiken, dien zóó te besteden dat we tot die weinigen zullen gerekend worden. Waar we gewezen worden op den wedloop, waar slechts één den prijs behaalt, moeten we alweer niet kleinmoedig worden en bevreesd, denkende „ik leef toch niet zoo, dat ik een uit zondering maak op het gros mijner katholieke broeders en lusters, dus ik zal wel niet die uit verkorene wezen," maar we moeten den ernst, waarmede de deelnemers aan een aardschen wed loop hunne zaak behartigen, overbrengen op de veel voornamer zaak, waaraan wij onze krachten moeten wijden de zaligheid van onze onsterfe lijke ziel. Dat de bedoeling van de zeker ernstige vermaningen van epistel en evangelie niet zijn om over ons onrust en angst te brengen, blijkt wel het best uit de goedheid van den Heer van den wijngaard, die bij zijn afrekening niet op de eer ste plaats ziet naar wal is gedaan maar die het zwaarste weegt de wijze waarop het is gedaan. Met andere woorden God zal eenmaal Zijn eeu wige vergelding vooral bepalen naar de mate van onzen goeden wil. Al behooren we dus onder de later geroepenen, al hebben we niet'van den beginne af met Gods genade medegewerkt, zoodat we in den geeste lijken wijngaard geweest zijn als „Werkeloozen", de uitnoodiging van den Heer van den wijngaard blijft tot ons gericht en ons loon is zeker als we maar gehoor geven aan die roepstem en ons als nog aan den arbeid zetten naar de ons toegeme ten kracht. Denken we in dit verband eens aan een H. Paulus Hij klaagt zich zelf aan als een misboorling omdat hij de Kerk Gods tijdelijk heeft ver volgd maar hij kan toch getuigen „dat Gods genade in hem niet ijdel is geweest," dat hij door die genade meer gewerkt heeft dan de andere Apostelen." En dit bemoedigend beeld voor ons, die „allen in veel hebben tekort ge schoten," kunnen We nog versterken door te denken aan een H. Maria Magdalena, eeii goe den moordenaar en zoo vele andere waar de evangeliën ons over spreken. Die goedheid Gods «nag voor ons echter niet worden een goedpraten van eigen werkloosheid en 't is daar om dat we er aan herinnerd worden, dat zonder onze medewerking God onze zaligheid niet zal bewerken. De ernst van onze levenstaak moet ons dus van daag weer eens beheerschen, We moeten ons herinneren dat ,,'s menschen leven een strijd is op aarde." dat „de mensch geboren wordt voor den arbeid, zooals de vogel om te vliegen." Zoo wordt van zelf in dien strijd onze ziel geprikkeld om te streven naar de overwin ning zoo zullen we door ons werk naar het ar beidsloon streven. 't Doet daarom zoo goed dat we weten niet alleen te staan. We zien ons „van alle kanten omgeven door stervensweeën, we zien ons om ringd door de smarten des doods", d.w.z. door de ondervinding weten we dat de zaak onzer zaligheid van alle kanten wordt bedreigd. Maar dezelfde ondervinding is daar om te getuigen „in mijnen nood riep ik den Heer aan, en Hij verhoorde uit Zijnen heiligen Tempel mijne stem." Wetend dat de Heer is onze kracht, onze toevlucht en onze redder, bidden wc dan ook van ganscher harte „Ik heb u lief, o Heer, mijne sterkte." Moge dan in ons vandaag ook weer dat grenzelooze vertrouwen aangroeien op de machtige hulp van den Hemelvader. Hij toch is „de Helder ten bekwamen tijde in den nood, want gij verlaat niet die U zoeken, o Heer. Want niet voor immer zal bij U in vergetelheid zijn de arme de hoop der armen gaat niet te loor voor immer sta op o Heer, niet overmachtig worde mijn vijand Wie zou in zulke «stemming den strijd vreezen De kampvechter treedt moedig het strijdperk binnen, omdat in hem leeft het vertrouwen der overwinning. Maar als wij, wan trouwend ons zeiven, steunen alleen op de kracht Gods, dan zijn wij zeker van de overwinning want' God stelt er Zijn behagen in ons zooveel van Zijne kracht te geven, als wij de onze heb ben verkleind en terecht vraagt zich de zóó ver trouwende zich „wie zal iets tegen mij vei mo gen als Gij o Heer met mij zijt al stonden heele legerscharen tegen mij op, ik zal ze niet vree zen geen macht toch kan de Uwe weerstaan, o mijn God". B. A. J. WITTKAMPF, MOUTWIJN JENEVER „Absoluut spiritusvrij" Zacht Vol Smakelijk. Verkrijgbaar per glas en per maat en op kruiken en flesschen voorzien van Stedelijk Etiket van Echtheid, bij Laatste Berichten. B. E. T. M. Hedenmorgen is ook de tweede bovendijksche lijn, der electrische tram, van Schiedam naar Rotterdam, in gebruik genomen, zoodat thans het geheele verkeer boven over den dijk gaat. Telegrammen, IN HET ROERGEBIED. PARIJS, 27 Jan. (draadloos) Naar verluidt heeft de Fransche regeering besloten, dat de troepen niet uit het Roergebied zullen worden teruggetrokken, voordat Duitschland een rede lijk aanbod voor de schadeloosstellingen heeft gedaan. DUSSELDORP, 27 Jan. (draadloos) De Fran- schen hebben nog verschillende plaatsen tenO. van Dortmund bezetmen wil het Roergebied van het overige Duitschland afsluiten. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. LAUSANNE, 27 Jan. (draadloos) Het schrij ven van Lord Curzon in zake Mosoel zal Maandag te Parijs in de zitting van den Volkenbondsraad behandeld worden. Verder verluidt nog, dat de Turken het opge stelde vredesverdrag waarschijnlijk wel zullen teekenen. SPORT. VOETBAL. Het programma voor Zondag luidt als volgt West. 1ste klas Amsterdam BlauW-Wit R.C.H. UtrechtU.V.V.—D.F.C. Rotterdam; Sparta—V.O.C. Den Haag H.V.V.—Quick Haarlem HaarlemAjax Den Haag H.B.S. Feyenoord. Overgangsklas: Amsterdam: V.V.A.Z.F.C. IJmuiden Stormvogels—A.D.O. Den Haag V.U.C.Excelsior; Dordrecht: O D.S.H.F.C. Schiedam S.V.V.—Spartaan Hilversum Hul- versum't Gooi. Reserve 1ste klas B Rotterdam V.O.G.2 Sparta 2 R.F.C.2—Hermes D.V.S.2 Feyenoord 2H.B.S.2 DordrechtD.F.C.2—Steeds Hoo- ger 2. 2de klas C Leiden Lugdunum—U.S.C. Rotterdam Xerxes-Fortuna Den Haag B.M.T.—D.H.C.Gorcum Unitas—Hermes DV. S. Rotterdam Steeds HoogerC.V.V. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Ter algemeene kennis wordt gebracht dat de Bureaux van het Burgerlijk Armbestuur en van den Inlichtingendienst op Dinsdag 30 Januari a. s. zullen zijn gesloten. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van FRANCISCUS V AN FIARMELEN, alhier, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan ster ken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in de consumptietent op het terrein van de Schie- damsche Voetbal Vereeniging „S.V.V." aan den West-Frankelandschen dijk en herinneren, dat binnen 2 weken na deze bekend making tegen het verleenen van het verlof schrif telijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingediend. Schiedam, 27 Januari 1923. In verband met hoog accijnsbedrag is kwaliteit en sterkte nu Hoofdzaak. Deze eigenschappen bezit in hooge mate de heerlijke Citroeo jenever der firma A. DAALMEIJER, per f?la® en per maat en verpakt verkrijgbaar bij Kerknieuws. Nieuwe kerk. Naar de „Msb." verneemt, is de bekende boer derij „De Driesprong" met omliggende terrei nen in het park Oud-Wassenaar aangekocht voor de stichting van de tweede R.K. kerk in de ge meente Wassenaar. Katholieke actie. Naar „Kipa" meldt, zal begin Maart te Madrid een nationaal congres van tertiarissen plaats hebben. r 1 .,1 Te Pamplona en in vele steden van Andalu- sie zullen congressen der katholieke jongelie den gehouden worden, waarop bekwame re ferenten de katholieke staatsidee zullen behan- Men wil door een grondige scholing van de katholieke jongelingschap tegen de liberale partijen van het parlementanre regime een krachtigen strijd aanbinden. Anderzijds meldt „Kipa", nog dat onder goedkeuring van den diocesanen bisschop te Oviedo de vereenigmgen der katholieke boe ren zich tot een landelijke federatie hebben vereenigd. Reeds is bij inschrijving de som van 400.000 peseta's bijeengebracht voor de stichting van een bondscentrale. Rechtzaken. Door de politierechter te Rot terdam is gister veroordeeld JCP 39 jaar, schipper te Overschie, wegens mishandeling, tot 25 boete, of 10 dagen hechte- nis J B 27 iaar, bakkersknecht te Schiedam, we gens beleediging van een bruggewachter, tot I 25 boete of 10 dagen hechtenis j de G 34 jaar, wegens diefstal van een pak je borstrokken te Schiedam gepleegd, bij ver stek, tot 1 maand hechtenis. Visscherij. SCHIEDAM, 27 Jan. Vertrokkeai naar zee ter trdüervisscherij de logger SC H 250 L.R-K°ole- mans Beijnen, schipper C. Pronk, voor vischvangst. Scheepvaart. Hoog watei te Hoek van Holland. 27 Jan. v.m. 9.35, n.m. W-W- 28 Jan. v.m. 10.53, n.m. 11. 29 Jan. v.m. n-m- SCHIEDAM, 27 Jan. Aangekomen: s.s. Alchymist, kapt. G. W. Dines, met olie van Li verpool voor N. V. Schieveem alhier, aan de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 27 Jan. AangekomenEng. s.s. Danier", ledig van Rotterdam om hier te dok ken in de Wiltonhaven. Handelsberichten Beurs van Sehledam. Spoeling. Noteering van de Coop.Vereen. „SchieU. Spoelingvereeniging". Heden f 3— per ketel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 3