'MBL1K IS IIJï. DEMKK EHHE BEI SfflOCHBOBBHi VAR EMAIIXE,H©ÜIV®RK TEGELS ER "YlOEREfl "IS „va® DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN Itl PBACTISCHE STROOIBOSSEM VER KR.VGBAAB. DE' LEVER'S ZEEPMV.VLAARDIMGEB 46ste Jaargang. Woensdag 31 Januari 1923. No. 13553 Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën"'voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandsch Nieuws. IN HET BEZETTE GEBIED. De toestand in het bezette gebied is niet veel veranderd stakingen zijn nog aan de orde van den dag, waardoor het verkeer zeer ongeregeld is, ook arrestaties en uitwijzingen hebben iederen dag nog plaats. In het onderhoud, dat Le Trocquer en generaal Weygand hedenmorgen met de Belgische minis ters hebben gehad, is in de eerste «plaats de ver- keerskwestie ter sprake gekomen. Generaal Payot, een deskundige, is met de leiding van het verkeerswezen belast. Naar schatting is 50 van het spoorweg personeel in het Roergebied aan het Werk ge bleven. De Fransche en Belgische spoorweg beambten hebben hun taak reeds aanvaard. De Franschen gedelegeerden zijn van mee ning, dat men, wat het verkeerswezen betreft, meester is van de situatie, zelfs als er een ernstige stakingsbeweging zou uitbreken. De Fransche bladen melden, dat Poincaré aan Amerikaansche persvertegenwoordigers formeel heeft verklaard, dat Frankrijk niet van plan is het Roergebied te annexeeren. De premier wees echter met nadruk op het feit, dat het Fransche leger het Roergebied zal blijven bezetten, totdat Duitschland aan zijn reparatie-verplichtingen heeft voldaan. Voorts sprak hij de geruchten tegen, dat hij de 'bedoeling zou hebben, Bonar Law te wijzen op den uitvoer van Engelsche steenkool naar Duitschland, en hij waarschuwde de Amerikaansche persmannen tegen de Duit sche propaganda, welke tracht te doen gelooven, dat Frankrijk aanzienlijke bedragen uitgeeft voor de bezetting van het Roergebied. Andere berichten spraken echter in gunstiger toon. Zoo meldt de Parijsche correspondent van de „Daily Express", dat men in sommige krin gen te Parijs den plotselingen terugkeer van ge neraal Weygand en Le Trocquer naar de Roer als het voorspel besclnluwt van een opzienbarende wending, die den vorm zou aannemen van een schikking tusschen Berlijn en Parijs. Deze op vatting vindt steun in het feit, dat men na drie weken tot een stilstand is-gekomen, waarbij geen van beide partijen eenig voordeel heeft en geen van beide partijen een stap voorwaarts doen. DE VOLKENBONDSRAAD. Er was gistermorgen in de kringen van den Volkenbond een interessante beweging merkbaar zegt de „Tel." Het is mogelijk dat het vraagstuk van het herstel aan het einde van deze of het begin van de volgende week toch nog ter sprake gebracht zal worden, zoo niet op initiatief van den Zweedschen premier Branting dan op initiatief van andere, eveneens niet be langhebbende zijde. Ook verwacht men, dat de verklaring van Balfour betreffende Mosoel invloed zal heb ben op de conferentie te Lausanne met het gevolg, dat de besprekingen niet afgebroken zullen worden. Amerika zou een breuk te Lausan ne willen vermijden. Japan zou bemiddelings pogingen in het werk stellen. In het algemeen heeft men veel verwachting van Adatci, den nieuwen Japanschen gedelegeerde in den Volken bondsraad. Turkije is echter zeer hardnekkig. De Volkenbondsraad heeft gister besloten te gen 15 October een internationale conferentie bijeen te roepen ter bespreking van de kwestie der douane-formaliteiten. Voor deze conferentie zullen ook Duitschland, de Ver. Staten, Mexico en Ecuador worden uitgenoodigd. De Internatio nale Kamer van Koophandel zal 'worden uitge noodigd met adviseerende stem aan de conferen tie deel te nemen. De Raad besloot het artikel, ontworpen door de economische commissie, betreffende de erkenning der geldigheid van arbitrage clausules in handelsverdragen, te verwijzen naar een commissie van juridische experts. DE VOLKENBOND EN OOSTENRIJK. Uit Parijs verluidtGisternamiddag heeft de commissie van den volkenbondsraad, welke tot taak heeft de regeling van Oostenrijks herstel, onder voorzitterschap van lord Balfour verga derd. Frankrijk, Italië, Tsjecho-Slowakije en Oostenrijk waren vertegenwoordigd. De commissie nam kennis van het rapport van de voorloopige delegatie uit den volken bond over het werk, dat zij te Weenen in sa menwerking met de Oostenrijksche regeering heeft volbracht. Zimmerman, de commissaris-generaal van den volkenbond, heeft den raad zijn eerste rapport aangeboden over de toepassing van het program van hervormingen, voorzien in de protocollen van Genéve, voor het finan- cieelc herstel van Oostenrijk. Heden heeft de Volgende zitting plaats. Aan het slot der bijeenkomst van den raad van den Volkenbond heeft mr. Zimmerman aan de Pers een lange uiteenzetting gegeven over den heropbouw van Oostenrijk. Hij verklaarde, dat de twee partijen op het ^ogenblik de verplichtingen hebben vervuld die uit de protocollen van Genéve voortvloeien. Oostenrijk heeft verschillende wetten aan genomen, noodig voor het herstel van den evenwichtstoestand der begrooting. De andere staten hebben hun geloften ge houden betreffende de waarborging. Vier en tachtig percent dezer waarborgen zijn reeds effectief verkregen. België, Spanje en Zwitserland hebben be loofd, voor 7 percent deel te nemen. Wat de resteerende 9 percent betreft, hoopt de volkenbond tot een resultaat te komen bij haar onderhandelingen met de Scandinavische en Nederlandsche regeeringen. Mr. Zimmerman legde nadruk op de nood zakelijkheid eener spoedige verstrekking der credieten om de onvermijdelijke tekorten in de reorganisatie-periode te dekken. DE^ CONFERENTIE TE LAUSANNE. De eerste stukken, welke ter conferentie te Lausanne zijn afgedaan, zijn twee overeenkom sten tusschen Griekenland en Turkije, welke gister door Venizelos en Ismet pasja zijn getee- kend. De eene betreft de uitlevering van krijgs gevangenen en gijzelaars, de andere de uitwisse ling van bevolking. De eerste staat buiten h„t vredesverdrag en wordt heden van kracht. Nog binnen de week zal de uitwisseling beginnen. De tweede overeenkomst bepaalt, dat de uitwisseling 1 Mei zal beginnen en onder toe zicht zal staan van een commissie van Grieken, Turken en drie onzijdigen, door den Volkenbond aan te wijzen. Deze overeenkomst is een onder deel van het algemeen verdrag en wordt van kracht zoodra dit geteekend zal zijn. Het volledige vredesverdrag wordt heden den Turken in voltallige conferentievergadcring voor gelegd, waarbij vooral lord Curzon een belang rijke, uitvoerige rede zal uitspreken. De kansen op onderteekening door de Turken zijn iets gun stiger geworden. SAKSEN. De communisten hebben in den Saksischen Landdag een motie van wantrouwen ingediend tegen Lipinski, den socialistischen minister van binnenlandsche zaken, dien zij tot dusver steunden. De motie is met 54 tegen 39 stemmen, communisten en verdere partijen tegen de socialisten, aangenomen. Buch de minister president, deelde daarop mee, dat het heele kabinet aftreedt. Het blijft intusschen de loopen- de zaken afdoen. IERLAND. Gisteravond hebben talrijke gewelddaden te Dublin plaats gehad. Er werden bommen gewor pen naar de nationale troepen, de City Hall en het centrale telefoonbureau, terwijl een particu liere woning in de Lansdowne Road werd opge blazen door middel van een landmijn. Voorts werden verscheidene branden gemeld. Naar verluidt is Deasy, die te samen met Lynch het opperbevel over de rebellen voert, gevangen genomen. Omtrent de wandaden, die de Iersche rebellen gisteravond laat te Dublin hebben verricht, wordt nog nader gemeld In de omgeving van Dublin werden verscheidene huizen van ambte naren van den Vrijstaat, familieleden van minis ters en directeuren van Dublinsche bladen, het zij door middel van bommen opgeblazen of met petroleum in brand gestoken. Alle bewoners der aangevallen huizen werden doorgewapende rebellen, die in de woningen binnendrongen, ge last op staanden voet naar buiten te gaan en moesten de vernieling van hun woningen met den geheelen inboedel aanschouwen. Talrijke ontploffingen schrikten de bewoners van Dublin op. Vrijstaatstroepen schoten op de brandstichters, die terug schoten, zoodat tot middernacht de stad in rep en roei bleef. In den vroegen morgen werd buiten Dublin een stilstaande passagierstrein door rebellen met petroleum overgoten en in brand gesto ken, waarna men hem brandende liet weg rijden. In een district van Tipperary namen natio nale troepen een zestigtal rebellen gevangen, deels op een bal. AMERIKA EN RUSLAND. Uit Washington wordt geseind, dat het Ame rikaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken officieel heeft verklaard, dat noch de politieke, noch de economische toestand van Sovjet-Rus land van dien aard is geworden, dat een erken ning door Amerika van dat land mogelijk is of zelfs wenschelijk. Rusland, aldus luidt de verklaring, is nog steeds „o.nveilig" voor Amerikaansche beleggers HET VATIC A AN EN RUSLAND. Het Vaticaan heeft aan den leider der Brit- sche delegatie te Moskou Hodgson, gevraagd om stappen te doen bij de sovjet-regeering ten behoeve van mgr. Cieplac, vicaris-generaal van het aartsdiocees Mohilev en van andere geestelijken, die gearresteerd zijn wegens hun verzet tegen de confiscatie der gewijde vaten. fABB IKAIVTE N VAN 345 136 iu x EN TWINK Men vreest namelijk, dat zij ter dood gebracht zullen worden. Het Vaticaan heeft terzelfdertijd zijn reeds vroeger gedaan aanbod hernieuwd om alle ge wijde voorwerpen, bestemd voor den kerkelij- ken eeredienst, aan te koopen. ALLERLET. Meer dan 400 Spaansche krijgsgevangenen, waarvan sommigen zich meer dan 18 maan den in de handen der Mooren hebben bevon den, zijn thans in vrijheid gesteld, tengevolge van onderhandelingen, door den groot-industri eel Echevarrieta uit Bilbao op touw gezet. Het loskoopen heeft hem 160.000 dollars ge kost, terwijl Spanje zich verplicht, bovendien ook zijnerzijds de gemaakte krijgsgevangenen in vrijheid te stellen. De „America" van den Shipping Board, welke op 7 Februari uit Bremen vertrekt, zal alle manschappen van het Amerikaansche bezet tingsleger, voor wie op de „Saint Michiel" geen plaats was, naar Amerika terugbrengen. Naar verluidt, bestaat bij den Engelschen koning het plan, met zijn gemalin in Maart een bezoek aan Italië te brengen, bij Welke gelegen heid ook het Vaticaan zal worden bezocht. Uit Washington In den Senaat heeft Borah zijn voorstel tot het houden van den in ternationale economische conferentie hernieuwt maar op zijn eigen voorstel werd dit voorstel uitgesteld, hangende de regeling van cc we nopens de landbouwcredieten. Uit Stockholm Beide partijen in het con flict bij de houtindustrie zijn gisteren door de regeerings-arbitragecominissie gehoord. De c sprekingen moesten echter weldra afgebroken worden, daar de werkgevers verklaarden met te kunnen onderhandelen. Uit MemelDe „regeering" der opstande lingen heeft beslag gelegd op de douane-inkom sten om de soldij harer troepen te kunnen be a len. Binnenland. De sirjarennijverkeid. Op de Karei 1 sigarenfabrieken te Eindhoven is de werktijd tot 6 uur per dag ingekrompen. De directie zegt, dat zij geen ruimte op de fabriek heeft voor de binnengoedstrippers, die na 3 Februari niet meer in huisarbeid mogen werken. Ten einde het bedrijf gaande te houden, zal zij binnenkort 60 sigarenmakers(sters) ont slaan, er kan dan plaats voor een voldoende stnp- afdeeling komen. Reeds weken geleden is den minister verzocht, voor de onderneming een uitzondering te maken en den huisarbeid alsnog te bestendigen, doch hierop is met geantwoord. Op verscheidene andere sigarenfabrieken in het Zuiden is eveneens de arbeidstijd ingekrom pen of een deel van het personeel ontslagen, in verband met daling van den omzet en over productie, mede tengevolge van verlenging van den werktijd. Het mijnbedrijf. Nu de positie van de Limburgsche mijn e- drijven tengevolge van de moeilijkheden m he Roergebied geacht wordt nog aanmerkel jker gunstiger te zijn gewörden, heeft het 'loofdbe- stuur van den Algem. Nederl. Mijnwerkersbond bij de contactcommissie voor het mijnbedrijf aangedrongen op spoedige hervatting van de zonder resultaat gebleven besprekingen inzake het voorstel van 8 pet. loonsverhooging. Spoorwegen. Gister heeft te Utrecht een bijeenkomst plaats gehad tusschen vertegenwoordigers van de hoofdbesturen van den Roomsch-Katholieken Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphael" den Neutralen Bond van Spoorweg personeel, den Prot. Christ. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel, en den Bond van Ambte naren in dienst bij de Nederlandsche Spoorwegen welke met het hoofdbestuur van de Nederland- j£j> emm i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1