DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN FEU ILL ETON. 46ste Jaargang. Donderdag 1 Februari 1923. No. 13554 Sik §3 ÏP? P! Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus Q 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën ivoor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandseh Nieuws. IN IIET BEZETTE GEBIED. Frankrijk en België hebben Duitschland in een nota doen weten,dat vanaf heden het douane cordon is ingesteld, en dat geen enkele wagon kolen of cokes meer van het Roergebied naar onbezet Duitschland wordt doorgelaten. Wordt dit bevel overtreden, dan zullen nieuwe sancties in werking treden. Waar dit naar toe moet, valt moeilijk te zeggen, men kan wel ve, wachten, dat Duitsch land nog zooveel mogelijk weerstand zal bieden, en wat zal er dan volgen Nu reeds is zcoals ge meld, in ver chillende plaatsen den ve scherpten staat van beleg afgekondigd en kwam het gister in Dusseldorp weer tot botsingen, waarbij een Duitscher zwaar werd gewond. De boycot-beweging van Fransche en Belgi sche artike en neemt ook steeds grooteromvang aan, zelfs is besloten den Franschen en Belgischen schepen het bunkeren in Kiel te weigei'ên. De overeenkomst Stinnes-de Lubersac betreffende leveringen in natura is eveneens sinds de bezet ting niet meer nagekomen. Naar verluidt zul len de arbeiders in het Roergebied nieuwe mid delen beramen tegen de bezettingsautoriteiten in, om stoornis in het vervoer der levensmiddelen tegen te gaan. Uit Parijs wordt nog gemeld, dat uit van F ansche en Belgische zijde gehouden besprekin gen gebleken is, dat het met het oog op een ver sterking der geallieerde actie noodig was, de verschillende betrokken diensten nauwer voe ling met elkaar te laten houden. Generaal De- goutte zal deswege eerstdaags de noodzakelijke centralisatie bewerkstelligen in de leiding dei- operaties die thans uit deRoer-actie voortvloei en, en daarna zal er een speciaal organisme in het leven worden geroepen, bestaande uit een Franschen en een Belgischen commissaris, dat de definitieve leiding van de actie in handen zal krijgen. Naar verluidt zal generaal Wey- gand daarin voo Frankrijk zitting nemen. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Nog goede hoop. Gister is ter conferentie den Turken het ont- werp-vredesverdrag aangeboden. Lord Cur.'.on hield een rede, waarin hij te kennen gaf,datTurkije reeds veel was toegegeven, waarom hij dan ook hoopte, dat Angora het verdrag niet zou verwerpen. Naar aanleiding van geruchten, als zou er een verwijdering tusschen Frankrijk en Engeland zijn ontstaan, deelde hij mede, dat de verhouding tusschen alle gealli eerden nog ongeschonden was. Poincaré wilde dit verdrag niet als ultimatum gesteld zien, ge legenheid voor onderhandelen moest nog open blijven en ook Engeland gaat met deze zienswijze accoord. Ismet Pasja zeide hierop, dat de Turken niet voldoenden tijd hadden gehad voor de besludee- ring van het verdrag en vroeg acht dagen uitstel voor beraad en zeide, dat in dien tusschentijd van den kant der Turken al het mogelijke zou worden gedaan om overeenstemming te bereiken. „Tur kije haakt ook naar den vrede," verklaarde hij en vervolgde„De wereld weet, hoeveel de Turksche delegatie heeft toegegeven." Toen na een uur pauze de samenkomst werd hervat, herhaalde Lord Curzon de billijkheid om den Turken een redelijken tijd voor beraad te geven. Hij was verheugd te hooren, dat de Turksche delegatie niet naar Angora zou gaan om aldaar het vredesverdrag te bespreken. Lord Curzon wees echter op de moeilijkheid van zijn positie. Als minister van Buitenland- sche Zaken was zijn terugkeer naar Londen dringend noodig. Hij zou Vrijdag zijn vertrok- 26 „Hoofd en hand moeten elkaar bij den arbeid afwisselen," heeft Vader gezegd. Van werken kwam vandaag niet veel. En al die gelukwenschen aan de deur, bij het hek, op den weg, allerwege En de armen, die bedacht moes ten worden 's Middags naar het slot om mijn peetvader te feliciteeren en de genadige vrouw de hand te kussen. Bodó was nergens te zien. De portier wenkte mij bij het teruggaan. „Weet gij wien wij daarboven in den toren hebben?" vroeg hij geheimzinnig. „Niemand anders dan de jonker. Hij zit er al sinds eergiste- ren op water en brood. Daar is wat voorgevallen tusschen hem en den gouverneur Die laatste haalt er altijd Hare Genade bij. „Vraag op staan- den voet vergeving," beval zij, terwijl de jonker al harder en harder schreeuwde dat hij gelijk had. Toen heeft de genadige vrouw hem laten opslui ten, maar jawel, de gouverneur kwam daarbij uiet zonder kleerscheuren vrij.Jonke Bodo vloog °P hem toe, voordat de slotvoogd dit kon ver hinderen, en gaf den gouverneur een muilpeer, ken en kon geen week langer te Lausanne blijven, maar was bereid zijn vertrek uit te stellen tot Zondagavond, ten einde inlichtingen te ver strekken aan Ismet Pasja, op voorwaarde, dat de besprekingen terstond zouden aanvangen. Ismet Pasja ging hiermede accoord en zeide al het mogelijke te zullen doen om te zorgen, dat de besprekingen binnen enkele dagen zou den afloopen. ENGELAND. Bonar Law heeft aan Ramsay Macdonald, den leider van de Labourparty laten weten, dat het parlement niet eerder dan 13 Februari zal Worden bijeengeroepen ter behandeling van de Roer- kwestie. AMERIKANEN ENGELAND. IHOfficieel wordt gemeld, dat de Engelschc regeering de voorwaarden der Amcrikaanschc regeering voor de afbetaling der Britsche oor logsschuld heeft aanvaard. Deze voorwaarden houden in een rente van 3 gedurende 10 jaar daarna een rente van 31 j2 plus 7ï voor het amortisatiefonds. De geheele schuld zal dan bin nen 62 jaar zijn afbetaald. IERLAND. Gisteravond kreeg de senator van den Ierschcn Vrijstaat, John Bagwell, die directeur-generaal is van de Ierschen'Great Northern Railway, in zijn woning te Howth in het graafschap Dublin bezoek van 5 gewapende pérsonen, die hem in een auto ontvoerden. Daarop heeft de regeering officieel bekend gemaakt, dat, tenzij Bagwell binnen 48 uur onverlet in vrijheid wordt gesteld, er een straf expeditie zal worden op touw gezet tegen de leden van de samenzwering, die het er op voor zien heeft, parlementsleden, officieren en an dere vooraanstaande personen te ontvoeren. ALLERLEI. Moestafa Kemal Pasja is Maandag te Smyrna in het huwelijk getreden. Zijn bruid is de dochter van een rijken Smvrnaschen koopman, Uskraki Zade Muamer Bey. Zij heet Latife Hanum en is 19 jaar oud, heeft een uitstekende opvoeding ge- n.aten_en ziet er zeer goed uit. Haar jeugd heeft zij in Frankrijk doorgebracht. Naar verluidt brengt zij een bruidschat mee van een millioen Turksche ponden. Uit New-York: De president van de Interfederale Kamer van Koophandel der Ver- eenigde Staten heeft heden vei'klaard, dat Amerika zich met liet economische Europee- sche probleem dient te gaan bezighouden en weer een leidende rol moet gaan spelen bij de behandeling der wereldvraagstukken. Uit BrusselKoning Gustaaf van Zweden zal in het begin van Maart een bezoek brengen aan het Belgische hof. De koning zal twee dagen t Brussel blijven. Kóningin Victoria zal hem, met het oog op haar gezondheidstoestand, niet vergezellen. -Uit Stettin De havenarb id rsstaking, waardoor gedurende drie weken het scheepvaart - verkeer met Stettin werd stilgelegd, is bijgelegd. Naar de „Munchener Post" 'meldt, is te München een natxonaal-socialist in hechtenis ge nomen, die voornemens zou zijn geweest een aanslag op Scheidemann te plegen. De politie- president deelt mede, dat een dergelijke aanslag door den man inderdaad was beraamd. Zijn par- tijgenooten hebben hem echter weder van dit plan afgebracht. Uit Keulen De aartsbisschop van Keulen, kardinaal Schulte, heeft in verband met de tal rijke uitwijzingen, die plaats vinden, den Paus opnieuw en thans per draadloos telegram ver- die hem niet zal gesmaakt hebben. De Vrijheer was op jacht toen dit alles gebeurde. Bij zijne thuiskomst wachtte de gouverneur hem op en diende zijn ontslag in. „Best.zei de Vrijheer, die het nooit op den man voorzien had. Maar de Vrijvrouwe wil den gouverneur niet laten gaan, voordat de jonker openlijk zijne schuld heeft bekend. Als de jonker wist, dat hij daardoor zijn gouverneur kwijt kon raken, zou hij niet talmen Die twee verstaan elkaar als vuur en water." „En de Vrijheer?" vroeg ik ongeduldig. „De Vrijvrouwe had al uitspraak gedaan, vóór dat Zijn Genade er iets van wist. Het gaat toch niet aan om Hare Genade in het ongelijk te stel len." Ik liet Vader en Moeder naar huis gaan en bleef nog wat op de binnenplaats. Bodo's lot ging mij ter harte. Daar zat hij nu in koude en donkerheid alleen, terwijl iedereen feestvierde. Ik moest een goed woordje voor hem doen. „Margreet 1" De stem was zwak en kwam uit de lucht uit den toren. Ik liep er heen. Bodo was niet te zien, wél zijne hand. „Veel heil en zegen, Margreet," klonk het weer. „Zorg dat ik er uitkom, wil je Ik verstijf hier." „Vraag dan ook vergeving," riep ik terug. „De gouverneur mag niet vertrekken, vóór gij 'dat gedaan hebt." zocht voorstellen aan de Fransche regeering te doen, die een bevredigende oplossing zouden brengen. De Volkenbondsraad heeft Mac Donnell, die tot dusver gouverneur van Egypte was, tot hoogen commissaris van Danzig benoemd in de plaats van generaal Haking. Uit Keulen De Fransche bezetting heeft de verschijning van de „Kölnische Zcitung" van morgen af gedurende 9 dagen verboden. Uit Warschau Niewiadomski, de moorde naar van president Narutowicz, is terechtge steld. Binnenland. Uit het bouwbedrijf. Naar men verneemt, heeft de bondsraad van den modernen bouwarbeidersbond in een verga dering zijn advies gegeven inzake de afsluiting van de nieuwe contracten. x^De bond van R. K. bouwpatroons heeft een loonregeling voorgesteld voor resp. geschoolden, geoefenden en ongeschoolden in de super-klasse van 85, 80 en 70 cent en in de overige zes klassen van 80, 75 en 65 cent, 75, 67 eft 60 cent, 67, 57 en 50 cent, 60, 50 en 45 cent, 54, 44 en 40 cent en 48, 40 en 35 cent. De sociale bepalingen van het oude contract zouden worden gehandhaafd. De werktijd zou op SVïUur per dag moeten worden gesteld, met dien vei-slande, dat men niet met alle macht zou pogen de 48-urige werkweek in te voeren, in de plaatsen waar men tot nog toe 45 uur werkte en aan dien werktijd vasthield. Tenslotte zou in de klassenlijst geen ingi'ijpende verandering worden aangebracht, doch zou over de classificatie van enkele plaatsen overlegd worden. Het hoofdbestuur van den modernen bond adviseert thans, in overeenstemming met het besluit van den bondsraad, aan de afdeelings- vergaderingen het voorstel van den R. K. Pa troonsbond te aanvaarden. Anders staat het met het voorstel van den Neutralen Patroonsbond. Deze bond wil hetzelf de contract afsluiten als de R. K. bond, onder voorbehoud, dat de. plaatsen Rotterdam, Den Haag, Dordrecht, Schiedam, Alfen a./d. Rijn, Borculo en Lochem voor alle vakgroepen een klasse lager zullen komen, terwijl de ongeschool den in Leiden en Tilburg een loonklasse zouden worden verlaagd. Het advies van het hoofdbestuur en den bonds raad in deze kwestie strekt tot afwijzing. Het hoofdbestuur dient volgens het advies te worden gemachtigd, met den Neutralen Patroonsbond eerst dan een contract af te sluiten, als deze bond de bepalingen van de R. K. bouwpatroons tot de zijne maakt. De kwestie-Wilton. Naar aanleiding van de berichten omtrent de moeilijkheden, bij de N.V. Wilton's Machi nefabriek en Scheepswerf te Rotterdam op het einde van het vorige jaar ondervonden bij hare aanvrage om werkkrachten, hebben B. en W. aldaar dadelijk een onderzoek ingesteld ter wijl hen mede van den minister van binnenland- sche zaken en landbouw en den directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling aanstonds het verzoek om inlichtingen bereikte. Uit dit onderzoek is gebleken dat de beschul digingen van de firma Wilton, voor het grootste deel ongegrond zijn. Van onwil is slechts bij eenige werkloozen sprake geweest. Wel was er onder de aange schrevenen ontevredenheid, welke haar oorzaak vond, in de lage loonen en het niet verstrekken van ketelpakken. „Wat? Wil hij weg Ik hoorde niet meer. De portier wenkte en wenkte. Ik begreep dat er onraad was en vloog in eene seconde naar de poortgang. De Vrijvrouwe kwam uit de voorhal met den gouverneur. Zij keek mij scherp aan. Zij mag niemand van ons lijden. Moeder vooral niet, en heeft nooit een voet bij ons aan huis gezet. „Wat doet gij hier?" vroeg zij kortaf; „uwe ouders zijn naar huis en den Vrijheer hebt gij gespi-oken. Dat kind is altijd onbescheiden," vervolgde zij tot den gouverneur. Ik dorst niet blijven en ging naar huis. Geluk kig kwam Martijn ons later vertellen, dat Bodo verlost was. Een uur nadat ik vertrokken was, had hij verzocht den gouverneur te mogen spie ken. v „Hij heeft den gouverneur heel gepast om verschooning gebeden", zeide Martijn met een ondeugend trekje om den mond. „Jonker Boe o s berouw is spoedig opgekomen. Héél spoedig na zooveel tegenstand. Zijne Genade had ons allen verboden, iets omtrent de plannen van den gouverneur te zeggen maar de Jonker heeft er toch de lucht van gekregen, naar het blijkt. Ik wendde kleurend het hoofd af. „Is de gouverneur al vertrokken „Tegen morgenochtend zes uur is de reiskoets besteld." 2 Januari. Edelmoedig. In November hebben enkele spoorwegmannen het initiatief genomen om de kinderen van hun Duitsche collega's te steunen. Er weid een commissie gevoimd, die een inzameling onder het personeel van de Nederlandsche Spoorwe gen gehouden heeft, met het resultaat, dat thans reeds bijna 6000 gulden bijeen is gebracht. Dit bedi'ag, dat ten goede körnt aan kinderen van Duitsche spoorwegmannen, ongeacht de godsdienstige of politieke overtuiging van de ouders, zal eerstdaags, ingevolge ingewonnen advies van den minister van het ve keerswezen te Berlijn, worden opgedragen aan het Haupt- ausschusz für den Opferdag der Reichsbahn in Casse'. Door deze instelling zullen de gelden verdeeld worden over de verschillende her tel lingsoorden, weesinrichtingen, enz. De sigarennijverheid. De minister van arbeid heeft, door bemiddeling van de inspecteurs der directe belastingen, aan de s garenfabrikanten, aan wie een vergunning is verleend tot het laten strippen van tabak, in huisnijverheid, meegedeeld, dat deze vergunnin gen zijn verlengd, mits iedere maand, en wel van einde Februari af, het aantal personen, vooi wie de vergunning geldt, met20pct. wordt verminderd R. K. Volkspartij. Het concept-program van de KatholiekeVolks- partij is verschenen. Veel nieuws brengt het niet, of het moet dan de vrij kinderlijke wensch zijn, der afschaffing van de kapitaal-rente. Als geheel is het meer een uitvloeisel van be langen-, dan wel van beginsel-politiek. Terecht schrijft de „Tijd." Geheel afgezien van den inhoud van het program blijft de alles beheerschende vraag, waarom de vooi'standers met hun wen-chen niet in de Kiesvereenigingen zijn gekomen. Het is pas zeven maanden geleden, dat te Utrecht in een algemeene, openbare Bondsvergadering het program der R.K. Staatspartij werd gewijzigd en aangevuld. Ruim honderd amendementen wer den op het conceptprogram ingediend en bespro ken. Waarom komt men nu niet, met nieuwe wen- schen, waarover men in de Kiesvereenigingen niet wilde of durfde te reppen Waarom Gelooft men inderdaad, dat de afschaffing der rente, om alleen dit card nale programmapunt te noemefi, spoediger zal wor den verwezenlijkt, als men zich buiten de R.K. Staatspartij plaatst? Is is het de oprichters der nieuwe partij niet zoozeer om de verwezen lijking van hun hartewenschen, dan wel om de scheuring in de Katholieke gelederen te doen In den adelstand verheven. Bij K.B. is verheven in den Nederlandschen adel met al zijne wettige, zoo mannelijke als vrouwelijke nakomelingen, met de praedicaten van jonkheer en jonkvrouw, Robert Smissaert, administrateur bij de theecultuur, wonende op het eiland Java. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Bezoek van Mgr Gijlsivijk. Naar we vernemen wacht Katholiek Schiedam op Zondag 11 Febr. het groote voorrecht van het bezoek van den onlangs te Rome gewijden Nederlandschen bisschop Mgr. B. J. Gijlswijk, O.P., Apostolisch Delegaat van Zuid-Afrika en titulair Aartsbisschop van Euchaytes. Op verzoek van den zeereerw. heer pastoor der Havenkerk heeft Mgr. zich bereid verklaard naar Schiedam te komen en dien dag ter gelegen heid van het 40-uren-gebed in de Havenkerk een Pontificale Hoogmis op te dragen. Vóór het uur, waarop Vader gewoonlijk naar het slot gaat, was de Vrijheer alhier. „Ik heb u té spreken, Albrecht, zeide hij, Vader een wenk gevende om hem in de studeer kamer te laten, en de deur viel achter hen toe. Dat het Bodo gold, begreep ik, en Bodo zelf maakte mij dit 's middags duidelijk. „Je had aan geen doove verteld, dat het ver trek van den gouverneur wachtte op mijn vragen om vergeving", zeide hij. „Geen uur Mer was dat gedaan. Maar denk je, dat de zaak daarmede was afgehandeld Mis, Vader nam mij m het verhoor. „Ik zal je niet afvragen wies togen mijne orders heeft gehandeld en je omtrent de plannen van den gouverneur heeft ingelicht, zeide hij „wél of die plannen invloed hebben gehad op je besluit om te doen wat je Moeder je hadt opge legd." En na mijne bekentenis „Nu, wat daarna ?"drong ik, daar Bodo's lust tot vei'tellen plotseling bekoeld scheen. „Moest ik twintigmaal de spreuk een man een maneen woord een woord Overschrijven.aderwas boos, en wat erger was, hij was bedroefd. „Op uw leeftijd speelt men niet met woorden," zeide hij „wie vergiffenis vraagt zonder van eigen schuld overtuigd te zijn is een lafaard wie het doet om zijn doel te bereiken een eerlooze." (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1