Het oude lasteel. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN FEUILLETON. 46ste Jaargang. Vrijdag 2 Februari 1923. No. 13555 Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 1—5 regels f 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën; voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandseh Nieuws. IN HET BEZETTE GEBIED. Het Fransch-Belgische plan, om geen kolen of cokes naar onbezet Duitschland meer door te voeren is in volle Werking. Gistermorgen zijn in het Roergebied 35 kolen- treinen aangehouden. Uit Dortmund wordt gemeld, dat de Franschen aan het station Mengede 25 wagons met kolen in beslag hebben genomen. Naar uit Essen wordt bericht, aanvaardt men in de kringen, betrokken bij het mijnbedrijf, het douane-cordon met berusting, daar het onbe zette gedeelte van Duitschland volgens de jong ste berichten nog geen gebrek aan kolen heeft, terwijl het gebrek aan kolen in België en Frank rijk dagelijks meer aan den dag treedt. De Franschen gaan nog steeds door met ar resteeren en uitwijzen van Duitsche autoriteiten. Het spoorwegverkeer schijnt zich eenigszins te herstellen, nu verschillende stations weer in Duitsche handen zijn gekomen, maar men blijft weigeren, herstel-kolen te vervoeren. Zelfs Italië ondervindt daar reeds stagnatie in den treinen loop van. Uit Mainz wordt gemeld, dat het door de mijn- directeuren van het Roergebied bij de revisie- rechtbank, verbonden aan den generalen staf van het Rijnleger, aangeteekende hooger beroep tegen het vonnis van den krijgsraad, verworpen is. Naar te Parijs wordt vernomen zou de Duit sche regeering aan de spoorwegarbeiders in het Saargebied be\el hebben gegeven, in staking te gaan.De bestuurscommissie van het Saarbekken, die zich op het oogenblik te Parijs bevindt, heeft tegen dit bevel onmiddellijk bij den Raad van den Volkenbond geprotesteerd. Het protest van den Raad van het Saarge bied bij den Volkenbond wordt van veel be- teekenis geacht, omdat de Raad van den Vol kenbond zich hierdoor indirect zal hebben uit te spreken over de bezetting van het Roerge bied. Volgens uit Frankfort ontvangen berichten, zouden de mijnwerkers en metaalarbeiders in het Saargebied reeds besloten hebben, Maandag a.s. de algemeene staking voor hun bedrijven te proclameeren. 't Wordt inderdaad tijd, dat van een of an deren kant eens ingegrepen wordt. DE VOLKENBONDSRAAD. De raad van den Volkenbond heeft gister morgen onder voorzitterschap van Viviani een openbare zitting gehouden, waarin lord Balfour, de voorzitter van de Oostenrijksche commissie van den Volkenbond, zijn rapport inleidde. Lord Balfour legde in zijn verklaring den nadruk op den vooruitgang, welke reeds in Oostenrijk valt te constateeren met betrekking toL het pro gram, hetwelk door den Volkenbond is opge steld. Hij wees op de belangrijke resultaten welke er reeds zijn verkregen. De Volkenbondsraad nam daarop een reso lutie aan, opgesteld door den vertegenwoor diger van Tsjecho-Slowakije Pospisil, waarin wordt aanbevolen het sluiten van handels verdragen met Oostenrijk zooveel mogelijk te bevorderen en daaraan een zoo groot moge lijke uitbreiding te geven, binnen het kader der bestaande tractaten en- bestaande verbin tenissen. Na Seipel kwam de commissaris-generaal voor Oostenrijk van den Volkenbond mr. Zim merman aan het woord. Hij verklaarde, ver heugd te zijn, dat de dag van heden hem ge legenheid schonk, voor de eerste maal in con- 27 1 14 Januari. „Jonker Bodo zal voorloopig hier komen om les te nemen," meldde Vader aan het ontbijt. Dit had ik wel verwacht, of liéver half ge vreesd met het oog op Wolfram. Wat zou die er wel van zeggen Hij bleef lang turen op zijn bord. „Laat mij zoolang naar huis gaan," smeekte hij „Gij zijt in het programma begrepen. De Vrij heer stelt er prijs op, dat gij blijft. Hij verwacht meer van een makker dan van een dozijn gou verneurs voor zijn zoon. De Vrijheer verlangt, dat mijne beide kweekelingcn op gelijken voet met elkaar zullen verkeeren." Wolfram antwoordde niet. Voorzeker dacht hij aan zijne ontmoetingen met Bodo. Dit beloofde niet veel voor de toekomst Het was ons allen opgevallen, dat de Vrijheer zich in de laatste Weken veel aan Wolfram had laten gelegen liggen hij had hem herhaaldelijk in het ambtshuis ontboden, om stukken te copiëe ren had hem een en ander opgedragen en hem toegesproken waar hij kon. Nu begrepen wij op tact te komen met den raad van den Volkenbond Hij bracht den raad dank voor het in hem ge stelde vertrouwen en wees daarbij op de groot- schc taak, welke met behulp van de internatio nale solidariteit tusschen de naties zal kunnen Worden ten uitvoer gebracht. Mr. Zimmerman sprak de verwachting uit, dat, gezien den goeden wil van de Oostenrijk sche regeering en van het Oostenrijksche volk, om mede te werken aan het herstel van het land en den moreelen en materieelen steun der overige regeeringen, het mogelijk zou zijn, de taak tot een goed einde te brengen. Ten slotte bracht Viviani in warme bewoor dingen aan lord Balfour namens den raad van den Volkenbond hulde voor den arbeid, welke door hem als voorzitter van de Oostenrijksche commissie voor het herstel van dat land was verricht. Mr. Zimmerman keert heden naar Nederland terug, terwijl Seipel heden naar Weenen ver trekt. De Oostenrijksche kwestie is hiermede door den Volkenbondsraad afgehandeld. IERLAND. Na de reeds gemelde brandstichtingen in huizen in en buiten Dublin maken de Vrijstaats- troepen aldaar ijverig jacht op rebellen, waarvan gisteren 24 werden gevangen genomen. Zij had den allen wapens en ammunitie in hun bezit en kunnen deswege ter dood veroordeeld worden. In een stadje van het Iersche graafschap Leitrim overrompelden 150 gewapende rebellen het plaatselijke Vrijstaatsgarnizoen, dat slechts uit 35 man bestond en na een hevigen strijd zich moest overgeven. De Vrijstaatstroepcn werden ontwapend en daarna in een opgevor- derden trein naar een afgelegen bergstreek getransporteerd, waarna de rebellen de spoor baan verwoestten. De Iersche senator Bagwell, die door rebellen werd opgelicht, is op vrije voeten gesteld. ZWITSERLAND. De Nationale Raad heeft met 143 tegen 45 stemmen het douane-ontwerp, ingediend door de partijen der linkerzijde, verworpen. Het ontwerp strekte tot afschaffing van de beschermende rech ten en tot het houden van een volksstemming over het tarief van invoerrechten. De Nationale Raad heeft voorts het wetsont werp Lot reorganisatie van de staatssporen goed gekeurd. vangen en 164.301 uitgegeven, n.l. 11.713 voor de Duitsche hulpactie, 77.791 voor de Oostenrijksche, 24.909 voor de Hongaarschc, 17.085 voor de Nederlandsche en 32.902 voor deze acties gezamenlijk. Er werden 3088 Oostenrijksche, 3499 Hongaar- sche en 436 Duitsche, dus 7023 kinderen naar ons land overgebracht en 7798 kinderen naar hun vaderland teruggebracht. Worden de ver- plegingskosten gerekend op 150 per kind ende bagage en giften, die de kjnderen mee brengen, op 50 per kind welke raming in de praktijk zeer laag is gebleken dan beteekent dit een totaal bedrag van f 1.443,350. Verzonden werden 22 wagons liefdegaven naar Oostenrijk en 8 naar Hongarije 2 wagons klee- dingstukken en 532 wagons levensmiddelen (ge schatte waarde tótaal 335.187), zoodat de geheele hulpverleening in het afgeloopen jaar kan gesteld worden op 1.942.838. Sedert den aanvang van de actie van hetcomité werden in ons land geplaatst 26.188 Oostenrijk sche, 26.404 Duitsche, 7349 Hongaarsche, 6080 Belgische en 1500 Nederlandsche kinderen, totaal 67.521. Verzonden werden aan liefdegaven le vensmiddelen en kleeren naar Oostenrijk 533wa- gons, naar Duitschland 456, naar Hongarije 29 wagons en naar de venen in Drenthe 1 wagon, totaal 1019 wagons. In cijfers uitgedrukt bedroeg het totaal der hulpactie voor Oostenrijk f 7.510.340, voor Duitschland 5.771.006, voor Hongarije 1.709.360, voor België 1.287.000, voor Neder land 253.722, totaal 16.531.399. ALLERLEI. Mr. Zimmerman, commissaris-generaal van den Volkenbond voor Oostenrijk is gisteren te Parijs door president Mdlerand ontvangen. Uit Lasanne De Russische delegatie wei gerde het verdrag betreffende de zeëengten te onderteekenen. Reuter verneemt, dat de Engelsche re geering van do Fransche een nota heeft ontvan gen, waarin Frankrijk zich het recht voorbehoud, afzonderlijke onderhandelingen met de Turken aan te knoopen, indien de conferentie van Lausan ne mislukt. - Uit Mexico De tramdienst alhier is geheel stilgelegd tengevolge van een werkstaking van het personeel. De troepen hebben alle straten afgezet. Bij ongeregeldheden vielen er twee doo- den in het centrum van de stad. Binnenland. Nederl. R.-.K. Huisvestingscomité. In het afgeloopen jaar heeft het Nederl. R.K. Huisvestingscomité aan giften 123.148 ont- eens die belangstelling de Vrijheer had al lang nieuwe plannen in het hoofd gehad en Wolfram nader willen leeren kennen. „Zal Jonker Bodo weer zooals vroeger bij ons eten vroeg ik. „Juist zooals vroeger," hernam Vader. „Be halve de Zondagen zal hij eiken morgen om half negen komen en om vijf uur vertrekken." „Bodo zal je meevallen," troostte ik Wolfram, toen wij 's middags alleen waren, „Grootvader placht te zeggen hij heeft een hart van goud." „Voor u en hen die hij genegen is, Margreet, dat kan zijn. Zij die hem onverschillig of onaan genaam zijn. merken weinig van dat goud. Daar bij is de Jonker tegen ons ingenomen. Zooals gij weet, hepft de Vrijvrouwe zich heftig tegen Va- der's benoeming verzet en kan zij het den Vrij heer nog niet vergeven, dat deze zijn wooid aan Vader heeft gestand gedaan. Wat gij niet weet is, dat zij vooraf Vader's naam van de lijst der sollicitanten heeft geschrapt en Vader reeds had teruggezonden met streng verbod om zich niet weder op Sturmfels te vertoonen. Juist dat te rugzenden was oorzaak, dat Vader in het bosc.h was en kon toeschieten, toen de Vrijheer werd aangevallen. Na die verleende hulp werd de Vrijvrouwe Vader nog vijandiger dan voorheen gezind. Wèar zij hem ontmoet, in poortgang of binnenplaats, in dorp of bosch, zij wendt het hoofd af. In het Heerenhuis zou zij hem niet dulden. Jonker Bodo heeft dien afkeer voor ons van zijne moeder overgeërfd en van den beginne Een medische missiesectie. Ook Holland zal als Engeland, Ierland en Duitschland thans aan zijn R. K. Artsen be langstelling gaan vragen voor de medische mis- Reeds op het Eerste Ncd. Missiecongres te Maastricht Werd de eerste grondslag gelegd voor een actie, die begonnen door de Amster- damsche studenten ook door alle katholieke art sen en verpleegsters zal worden voortgezet. Op de vergadering der R. K. A. V., 29 Oct. 1922 te Ütrecht werd een sectie opgericht,ten doelnébbende te verleenen moreelen en financi- éclcn steun aan de medische missie le. door medewerking tot medische voor lichting der missionarissen 2e. door opleiding en uitzending van missie artsen 3e. door oprichting en instandhouding van missiehospitalen. Men zal overgaan tot het stichten an een medisch missicfonds. Tot secretarispenning meester werd benoemd dr. D. van Hasselt, Tes- selschade Ziekenhuis Amsterdam, die voor de medische missiesectie der R.K. Artsenvereem- ging voor het ontvangen van giften een postreke ning opende onder no. 881/3, kantooi Amster dam. De staat rijwielhandelaar. De heer Staalman heeft den minister van Waterstaat de vraag gedaan, of het juist is, dat het Staatsbedrijf van de Post, Telegraaf en Telefoon ten behoeve van zijn vast aangestelde ambtenaren de mogelijkheid heeft geopend een rijwiel aan te schaffen tegen f 95 voor een hceren- en 112.50 voor een damesrijwiel, bij afbetaling van ten minste 10 per maand t Zoo ja, acht de minister dan voldoende motieven aanwezig voor zulk een concurrentie met den particulieren handel, die mee heeft te dragen de'vele millioenen, welke dit Staatsbedrijf aan tekorten oplevert af ben ik hem een doorn in het oog geweest." 15 Januari. Wij zaten nog aan het ontbijt toenBodo kwam. Hij was te paard en alleen. Met een luidruchtig „Goeden morgen" stapte hij binnen, schudde vader en moeder de hand, trok mij bij wijze van begroeting aan mijn lange vlechten en wenkte Wolfram, waar hij den voor hem bestemden stoel zou neerzetten. Hij deed moeite om onbevangen te schijnen maar zijn luide toon en zijn verhoogde kleur duidden op lieel wat anders Bodo Was ontstemd en had iets in den zin. „Goddank, dat er verandering is gekomen en ik weer hier ben," vervolgde hij „ik t ac 1 a de beraadslagingen nooit een einde zouden 1 n - men. Mama wilde een nieuwen gou-wirn aanrukken en Vader wilde er geen k zag mij in gedachte alweer gevangen m die ellen dige leerkamer op Sturmfels. Hola -. Wolfram mijn paard staat buiten. Breng het in den st neem het zadel en hoofdstel af en geef het wat te ^Meteen schoof hij zijn stoel naast Moeder en S1Een'korte aarzeling, en Wolfram verliet de kamer. Vader volgde hem. Onmiddellijk, daarop kwam Wolfram terug. „Wat, beduidt dat nep Bodo opstuivende Arbeidswet en kantoorpersoneel. De Algem. Nederl. Bond van Handels- en kantoorbedienden heeft in een adres aan den mi nister van arbeid, handel en nijverheid gepleit voor invoering van de Arbeidswet voor de vol wassen kantoorbedienden. Hij meent, dat de invoering daarvan niet alleen een belangrijke verbetering voor de kantoorbedienden zal zijn, doch dat daardoor ook de buitengewoon groote werkloosheid onder de kantoorbedienden zal verminderen. Amnestie aan gevangenen. Naar men verneemt, zou de Koningin voor nemens zijn ter gelegenheid van haar regeerings- jubileum amnestie te verleenen aan verschillende gevangenen. De secretaris van de Koningin, baron Van Geen, tot wien men zich om inlichtingen wend den, wenschte evenwel het bericht niet te be vestigen, noch tegen te spreken. Opheffing treinen. In verband met de tijdelijke opheffing van de treinen D 140 en 142 wordt bepaald, dat zoolang genoemde treinen niet loopen, reizi gers van de stations der lijn Nijmegen tot en met Dordrecht met bestemming Hoek van Hol land (Engeland) met de treinen 36/160 kunnen reizen. Trein 160 zal hiertoe te Schiedam hoogstens een half uur op aansluiting van trein 36 wachL- ten. Steenkolen in beslag genomen. De Franschen en Belgen hebben in het bezet te gebied te Herzogenrath ongeveer 180 wagons steenkolen uit Nederlandsche mijnen en voor Bazel bestemd, in beslag genomen en naar Frankrijk gevoerd. Dergelijke zendingen kolen werden steeds over Duitschland naar Zwitserland gezonden. Kledingfabrikanten. De Nederlandsche R.K. Vereeniging van Kle dingfabrikanten heeft het volgende telegram aan den raad van ministers gezonden De vereeniging enz., vergaderd te Amsterdam, dringt met klem op onmiddellijk invoerverbod voor kinder-en damesconfectie en lingeries. Het geheele seizoen is weer absoluut Verloren, als er geen redding door invoerverbod komt. Wij dringen in ieder geval aan op snel uitsluitsel in een of anderen zin, om onze maatregelen te kunnen nemen en ons voor totale ruïne te kunnen behoeden. Wijziging van de Pensioenwet. In de vergadering van de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenaarszaken heeft de Minister van Financiën confidentieel medegedeeld de wijzigingen der Pensioenwet welke hij overweegt. Na een vertrouwelijke voorloopige bespreking heeft hij de toezeg ging gedaan de meer belangrijke wijzigingen binnenkort schriftelijk en scherp geformuleerd der centrale commissie te zullen doen toeko men, opdat deze zich hierop nader kan bera den en van advies zal kunnen dienen. I)c Land- en Tuinbouwongevallenwet. Het Stsbl. no. 14 bevat het Kon. besluit van 15 Januari jl. tot bepaling van het tijdstip, waar op artikel 2 der Land- en Tuinbouwongevallen wet 1922 in werking zal treden. Bepaald is dat artikel 2 van deze wet in werking zal treden me ingang van 1 April. „het paard kan nog niet op stal zijn. Gij zijt ter nauwernood de deur uit geweest. t> Mii werd gelast het over te geven. "Door wien vroeg Bodo barsch, alsof hij zeggen wilde „welk bevel gaat boven het mijne Door Dr. Albrecht, die zelf het paard over nam en mij gelastte terug te keerem „Ga op staanden voet Lerug on waa l t m hiér te komen, voordat gij mijn last hebt vol bracht" gebood Bodo, die was opgespi g en nu Wolfram bij den schouder greep om hem de deur uit te duwen. r»„«iva Wolfram sloeg de oogen niet neei vooi "TTJ'X twee bevelen tegelijk gehoor- zamen," antwoordde hij bedaard. „Aan wien komt hier het recht van bevelen toe Met een verwensching duwde Bodo V olfram achteruit. De stoot was zoo ruw en onverwacht, dat Wolfram het evenwicht verloor, tegen de commode aansloeg en een vrij diepe snede aa n het voorhoofd kreeg. Vader had mij v< rboden om tusschen beide te komen maar nu werd mij het lijdzaam toekij ken langer onmogelijk. Ik vloog op Bodo lot1 ie zich na zijn heldenfeit had afgewend en met een onverschillig gelaat op de ruiten 'K'n!IJ1.< „Schaam u, Jonker Bodo," nep ik driftig en verontwaardigd uit, „dat was laag, laag en raderlijk." (Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT H »jA. a i j i C1~ J 1 HE «11««««1 si. S16.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1