Met oode DAGBLAD SCHIEDAM FEUILLETON. 46ste Jaargang. Zaterdag 3 Februari 1923 No. 13556. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 „per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiëni 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders hebben bij hun besluit van 1 Februari 1923 vergunnng verleend aan deFIRMA MEIJER EN STEGMAN tot oprichting van een ondergrondsche benzine- bewaarinrichting in het open terrein achter het pand Westmolenstraat 33, kadaster Sectie C. no. 1068. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 1 Februari 1923 de beslissing op de verzoeken van le. de N.V. CORN'S SWARTTOUW'S CONSTRUCTIEWERKPLAATSEN EN MA CHINEFABRIEK om vergunning tot uitbrei ding harer fabriek in het pand Havenstraat 16 17, kadaster Sectie N. no. 252, met 9 electromo- toren van totaal 145 P.K., drijvende diverse werktuigenz; en 2e. de FIRMA DANIEL VISSER ZOO- NEN om vergunning tot uitbreiding der distil leerderij met een likeurstokerij in het pand Hoog straat 31, kadaster Sectie C. no. 41 waarin wordt geplaatst 1 electromotor van 1 P.K., drijvende een advocaatmachine, VERDAAGD, aangezien het desbetreffend onderzoek nog niet is geëindigd. Schiedam, 3 Februari 1923. Ruitenlaudsch Nieuws. IN HET BEZETTE GEBIED. De toestand in het bezette gebied is niet veel gewijzigd, alleen is het spoorwegverkeer weer wat beter geregeld en werd de post- en tclegraaf- staking te Essen opgeheven. Verder hadden er nog eenige ernstige incidenten plaats. In de electrische tram tusschen Oberhausenen Borbeck toonden twee Belgische soldaten den conducteur, in plaats van te betalen, 'n strook papier, waarop iets in het Fransch stond te le zen. De conducteur gaf te kennen, dat hij geen Fransch verstond en dat zij moesten betalen. Toen de militairen dit weigerden, gaf de conduc teur plotseling den wagenbestuurder het sein om te stoppen. De soldaten lieten zich echter niet uit het veld slaan en een hunner trachtte de tram weder in beweging te brengen. Ondertussclien Werd de andere door zijn medepassagiers be dreigd, zoodat hij meende genoodzaakt te zijn, te schieten. De wagenbestuurder werd ernstig ge- Wond en een der passagiers, een schoenmaker, Werd gedood. De beide Belgische soldaten werden door de Buitsche politie gearresteerd. Een onderzoek Wordt ingesteld. Gisteravond heeft zich in de wijk Ehrenfeld een bloedig incident voorgedaan tusschen Fran- sche militairen en Duitsche burgers. De Fransche soldaten bezochten een restaurant, waar men echter weigerde hun de be-telde dranken te Verstrekken. De Fransqjien verlieten daarop het restaurant, en werden door de aanwezige Duit- schers gevolgd. Op den hoek van de straat bleven he burgers staan, waar eenige voorbijgangers zich bij hun voegden. In totaal waren het dertig veertig personen. Het is niet bekend, of er een twist tusschen de Franschen en Duitschers is ont staan. 28 .Hij greep mij bij de hand en stoot met kracht Z1jn sterke vingers om mijn pols. i>En dit is een even lage wraakoefening," 8lJig ik voort, bij de pijn, die ik voelde. ..Hij liet mij los en keek naar de sporen, door ZlJn vingers achtergelaten. Hij was plotseling cdaard geworden, doch hij zeide niets, en ontsnapte om Wolfram op te zoeken, die met Moeder het vertrek had verlaten, toen Vader luist met een „Uw paard is verzorgd" binnen kwam. Nieuwsgierigheid hield mij in dekamer. °ch ik had buiten den waard, of beter buiten °do, gerekend. Hij vermoedde, dat er een •-'straffing voor hem in aantocht was, en Vrijpostig zooals altijd greep hij mij bij den örni en schoof mij buiten de deur. Be morgenles ging heel stil voorbij. Men zou een speld hebben kunnen hooren vallen in Oder's kamer. Aan het middagmaal zouden Bodo en Wolfram enden zeker liever zijn weggebleven. Zij kwamen '-gelijkertijd he woonkamer binnen, ieder van Sen tegenovergestelden kantWolfram uit den Plotseling viel een schot, waarvan niet vast staat, of iemand erdoor werd getroffen en of het op een bepaalden persoon gericht was. De Duitschers Wonden zich ten zeerste op, en be gonnen de Fransche militairen uit te schelden. Er vielen nog meer schoten, waardoor twee personen werden gewond. Te Brechten bij Essen werd in den afgeloopen nacht de mijnwerker Haumann door een Fran schen schildwacht doodgeschoten. De militaire autoriteiten verklaren, dat Haumann, die blijk baar beschonken was, op den schildwacht toe- 'iep.'Deze heeft Haumann tweemaal aangeroepen doch zonder resultaat en daarop overeenkomstig zijn consignes, van zijn wapens gebruik gemaakt. In verband met het feit, dat de kolenuitvoer uit het Roergebied naar het onbezette Duitsch- land is stopgezet, en de opslagruimte in het Roer gebied zelf slechts beperkt is, zal, althans volgens de Duitsche bladen, de kolenproductie in de naaste toekomst ingekrompen of geheel ge staakt worden. Het voornemen bestaat, de arbeiders uitsluitend aan het onderhoud der mijnen te werk te stellen. Voor het betalen van dezen onproductieven arbeid zullen de indus- trieelen een groot crediet van de Duitsche regeering verlangen. Daar het hier zeshonderd duizend arbeiders betreft, die een dag'oon van gemiddeld achtduizend mark verdienen, zal dit per dag een uitgaaf van ongeveer vijf milliard mark beteekenen, waar geen inkomsten tegen over staan. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. In den loop van dse-gistermiddag gehouden intergeallieerde conferentie hebben de leiders cler delegaties de documenten, welke Ismet Pasja hun had doen toekomen, aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen. Deze documenten heb ben betrekking op een zeer groot aantal kwesties Wat de Turksehe aanspraken op Mosoel betreft, handhaaft lord Curzon zijn voorstel in zake het onderwerpen van deze kwestie aan de arbitrage van den Volkenbond. Ten aanzien van het vraag stuk der vergoeding van de aangerichte schade, kwam men overeen, het totale bedrag, dat in het ontwerp van Ismet Pasja werd verlangd, te verminderen tot 12 millioen. Ten slotte werd gesproken over de juridi sche capitulaties. Liet schijnt dat men ten slotte er toe zal moeten overgaan, alle capitulaire bepalingen in dit opzicht te laten varen. Het antwoord der geallieerden zal heden aan Ismet Pasja worden overhandigd. MEMEL. De gezantenraad te Parijs heeft besloten een ultimatum te zenden aan Litauen en dit land uit te noodigen, zijn invloed aan te wenden, om de Litausche opstandelingen uit Memel terug te'roepen, en de voorloopige regeering en het „comité van algemeen welzijn" te ontbinden, zoo dat de buitengewone commissie de macht kan hernemen, welke haar in het vredesverdrag is toegekend en overgegaan tot de verkiezing van een voorloopige commissie, belast met het be stuur van Memel. Zou de Litausche regeering weigeren aan dit verzoek gevolg te geven, dan zullen andere maatregelen worden overwogen, met name de verbreking der diplomatieke betrekkingen. Het ultimatum van den gezantenraad aan Litauen stelt een termijn van 7 dagen in het vooruitzicht. IERLAND. Naar thans blijkt, is de ontvoerde senator tuin, dien hij had opgeharkt, Bodo uit Yader's kamer. Yader's veelzeggende blik bleef op den laat ste rusten. Met den tred van een slaapwandelaar stapte Bodo op Wolfram toe en bleef als een standbeeld voor hem staan. „Ik," en zijn stem haperde en was heesch, „ik heb, ik benik vraag u om verge ving," zeide hij eensklaps luid en snel. Onmiddellijk na het nagebed stond Bodo op, zadelde zelf het paard en reed in galop weg. Vóór de middagles was hij terug. Er was nie mand in Vader's kamer. Hij legde het pak, dat hij had medegebracht, op Wolfram's plaats neer en zette zich in de vensterbank. Kort daarop kwamen Vader en Wolfram bin nen. Aanstonds viel den laatste het pak in het oog. Hij opende het en liet een uitroep van blijde verrassing hooren. „De laatste uitgave van het woordenboek, dat gij vanmorgen nog geroemd hebt," zeide hij en snelde op Vader toe, die zijn dank af weerde. Bodo trad vooruit. „Liet ligt sinds weken onopengesneden. mijn gouverneur had het voor mij besteld. Ik heb het voor u medegebracht. Ik was u een Bogwell niet in vrijheid gesteld, doch ont snapt uit een huis nabij de grens van het graafschap Meath. De opstandelingenleider Lians Lynch heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin geweigerd wordt, de gijzelaars terug te geven. Te Dublin viel gisteren een groote activiteit der troepen te constateeren. De. regeeringstroe- pen arresteerden vier-en-twintig- personen, w.o. eenige bekende leiders der militaire republi keinen. Bijna allen waren in het onwettige be zit van wapenen en munitie. GRIEKENLAND. Naar gemeld wordt, telegrafeerde kolonel Piastiras aan het revolutionnaire comité dat Venizelos het aftreden van de huidige Grieksche regeering dringend noodig acht en van oordeel is, dat een nieuw kabinet moet worden gevormd met uitsluiting van alle leden van het revolutionnaire comité. Ook vindt Venizelos, dat algemeene verkiezingen dienen te worden uitgeschreven na het teekenen van den vrede, hetgeen hij binnen kort verwachtte. AUSTRALIË. Uit Melbourne verluidtNa een vergade ring van de nationalistische partij, heeft Hug hes zijn ontslag genomen als premier van het Australische kabinet. Vermoedelijk zal hij wor den opgevolgd door Bruce, die bij dc laatste ver kiezingen als leider optrad van dc nationalistische partij en de boerenpartij bij haar actie tegen de arbeiderspartij. Hughes is 8 jaar lang premier geweest. ALLERLEI. Uit Mexico City. Er had gister een hevig gevecht plaats tusschen het stakende tramper soneel en de troepen, lien personen werden ge dood en vijftig gewond. Het uitbreken van het conflict is verhaast door het optreden der extremisten, die weigel den de voorwaarden te aanvaarden, waarom trent de gematigden reeds met de maatschappij tot overeenstemming waren gekomen. Uit Stockholm. De aartsbisschop van Upsala, mgr. Soederblom, heeft, tezamen met alle andere Zweedsche bisschoppen, aan president 'Harding, Bonar Law, den aartsbisschop van Canterbury, Poincaré, Cuno en andere vooraan staande personen, een telegram gezonden in verband met den tegenwoordigen toestand in Centraal Europa. In het telegram wordt er bij genoemde personen op aangedrongen, een ver zoenende houding aan te nemen. De R.K. Universiteit. Men schrijft uit Nijmegen aan de „Tijd. Men is hier in spanning omtrent den afloop der behandeling in den gemeenteraad op Woens dag a.s. van het voorstel van B. en W. in zake subsidieverleening aan de R.K. Universiteit. Men weet als 't ware voorui'dat onze gemeente raad het voorstel zal aannemen en rekent min stens op 16 stemmen vóór dat is de he1 ft plus één van de 31 raadsleden. Wij meenen te weten, dat de liberale wethou der in het college van B. en W. zijn stem heeft voorbehouden. Van liberale zijde wordt wel actie gevoerd tegen de subsidievoorstellen voor de R.K. Universiteit, welke sommige vrijdenken de geesten liever niet in Nijmegen zien. Zelfs de „Prov. Geldersche Nijmeegsche Courant", welke anders nogal vrij gemoedelijk, ja onver schillig neutraal tegen voorstellen van B. en W. staat, meende nu ook haar stem tegen het voor- vergoeding schuldig," eindigde hij achteloos. Wolfram liet het boek op de tafe vallen, als had het hem plotseling de hand verbrand. Hij scheen iets te willen zeggen, doch hij bedwong zich en verliet de kamer. De middagles was nog^stiller dan de morgen les. Toen Bodo om vijf uur naar den stal ging om zijn paard te zadelen, vond hij er Wolfram, die het hoofdstel al had aangegespt en nu den zadel oplegde. „Ik zal den buikriem toehalen," zeide Bodo, ,Mura heeft nukken en blaast zich op." Wolfram trad op zijde en wierp de staldeuren open. Bodo draafde heen zonder groet. Een fraai begin „Geduld en geen inmenging van derden, zeide Vader met een blik op mij. Wat zou ik Bodo gaarne eens de les gelezen -ebben 1 Ik kon mij zoo recht goed voorstellen wat er op het slot was voorgevallen en wat er nu in hem omging. De Vrijvrouwe, die niet blinc wasvoor Vaders gunstigen invloed op haai zoon en die daarom het besluit van den Vrijheer had toegejuicht, had haar misnoegen niet verborgen, dat Bodo met een zoon vanWilbrant zou omgaan. Wellicht had zij zelfs in Bodo's bijzijn lucht ge geven aan haar geringschatting voor lieden uit lager stand, voor Wilbrant en zijn gezin in he bijzonder. En nu daarbij het bevel van zijn vader om met Wilfram als met een makker om stel te moeten laten hooren, In sommige liberale kringen komt vlotweg de meen'ng naar voren, dat men de geestelijke belangen van een R.K. Universiteit voor het algemeen belang nie.t ziet, terwijl men bovendien evenmin aanneemt, dat uit deze stichting voor Nijmegen stoffelijke belangen voortspruiten. In katholieke kringen toont men zich vast- aaneengesloten en wordt de hoop gekoesterd, dat het christelijk protestantsche deel der gemeente, welke door twee leden in den gemeen teraad is vertegenwoordigd, de zijde der katho lieke raadsleden zal kiezen. Men is vol goeden moed. De Prof Statenverkiezingen. De stemming voor de Prov. Statenverkie zingen in de verschillende provincies vindt op de volgende data plaats Op 9 April in Limburg. Op 11 April in Zuid-Hol and Noord-Holland, Zeeland, Gelderland, Drente, Groningen en Fiiesland. Op 12 April in Utrecht en Ove ijsel. Op 13 April in Noord-Brabant. Zooals men weet is voor alle provincies de candidaatstelling bepaald op 27 Februari a.s. De radio-verbinding met Indië. Naar het hoofdbestuur der posterijen en tele grafie heeft meegedeeld, zijn de resultaten van het proefseinen tusschenNederland enOost-Indië in hooge mate bevredigend. Omtrent den datum van openstelling van den dienst voor het publiek is nog geen beslissing genomen. Buitcnlandsehe arbeidskrachten Het bestuur van het R.K. Vakbureau te Utrecht heeft zich tot den Minister van Arbeid gewend met het verzoek krachtige maatrege len te nemen, waardoor een einde wordt ge maakt aan het verdringen der Llollandsche ar beiders, vooral in onze grensstreken, door bui- tenlandsche arbeidskrachten. Kamers van verbruikers. De Centrale Bond van Nederlandschc Ver bruikscoöperaties heeft de regeering verzocht naast de Kamers van Koophandel ook Kamers van Verbruikers op te richten. Het verkeer met Duitsehland. Ingaande vandaag 3 Februari zullen de reizigerstreinen naar en van Cranenburg en Goch van en naar de Nederlandsche stations weder volgens de dienstregeling rijden. Mr. A. Zimmerman. De heer mr. A. Zimmerman is heden van Parijs naar Rotterdam teruggekeerd. Het verkeer met Belgie. Ingevolge een overeenkomst, tusschen de Belgische en Nederlandsche Regeering getrol- fen, zullen van 15 Februari af Nederlandschc onderdanen, voorzien van een bewijs van Ne derlanderschap (niet foto) maar België kunnen reizien. Belgische onderdanen zullen in Nederland kunnen worden toegelaten, mits zij ;n het bezit zijn van de Belgische identiteitskaart. Het paspoort is dus niet meer noodig voor Nederlanders of Belgen, maar het b ijlt geldig- Personen die drager zijn van een gunstpas- poort of een vreemdelingenpaspoort genieten dit voordeel n et en moeten een Belgisch visum aanvragen. Belgische onderdanen, die in Nederland ge- te gaan Meer was er niet noodig geweest om Bodo tot verzet te prikkelen. De avond kroop om; Vader was ernstig, Wol fram teruggetrokken, Moeder bedrukt. Jammer, dat ik Bodo niet eens onder handen mocht nemen. Ik begreep Wel, dat Vader het gedaan had na dien eersten uitval en ook later na de geschiedenis met het boek. .Maar he had immers niet geholpen. 22 Januari. De eerste week is om. Een vermakelijke week De anders zoo vroolijke, luidruchtige, hulpvaar dige Bodo stijf en gedwongen Wolfram stil en dof ondanks al zijn pogingen om het met te zijn Vader en Moedergewoon ik brandend van 'ongeduld om Bodo en Wolfram tot elkaar te brengen. De Vrijheer had gewenscht, dat Bodo even als vroeger als gelijke bij ons huis zou verkeeren maar Vader was van een en ander gevoJen en had daaromtrent volle vrijheid van handelen verlangd. „Het zou verkeerd z'jn," had hij den Vrijheer geantwoord, „om den Jonker voorrechten te ontnemen, waaraan hij gehecht en gewend is verkeerd zoowel voor hemzelf als voor allen, die met hem omgaan. Hij is te oud om die voorrech ten te vergeten. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1