IERLAND In een onderhoud met een correspondent van de „Daily Mail", verklaarde De Valera dat een vrede welke gebaseerd zou zijn op het „zooge naamde" verdrag van 6 December 1921 onmoge lijk zou zijn. De Iersche republikeinen, vervolgde De Va lera, zullen er nimmer in toestemmen, Ierlands nationale onafhankelijkheid en souvereiniteit. prijs te geven. Dat staat vast. Zij zullen tot het laatste toe vechten tegen elk direct of indirect buitenlandsch gezag, dat zich aan hen wil op dringen. FASCISTEN EN NATIONALISTEN. In het Zuiden van Italië, waar de vijandschap tusschen fascisten en nationalisten bijzonder scherp is, vielen reeds verschillende botsingen tusschen hen voor. De ernstigste had Zaterdag- plaats te Potenza, waar de fascisten zich verza meld' :ii voor de uitreiking van een vaandel. Vlak voor de nationalistische club werden twee fascis ten ernstig mishandeld, waarop een formeel gevecht tusschen de beide partijen ontstond. De fascisten kregen de overhand, drongen de nationalistische club binnen, sloegen er alles kort en klein, staken daarop het gebouw in brand en dreven de nationalisten de stad uit. Mussolini heeft uit Rome een inspecteur gezonden om de zaak te onderzoeken en gelast, dat alle politieke vereenigingen ter plaatse moe ten worden ontbonden. ALLERLEI. Uit BoedapestVolgens de bladen is in de stad Papa een grootc communistische samenzwe ring ontdekt. De politie deelt den bladen voor- loopig slechts de feiten van zekere inhechtenis nemingen mede, doch Weigert inlichtingen over bijzonderheden te geven, In Papa zelf kwam het tot bloedige botsingen tusschen de politie en deel nemers aan een links-radicale vergadering. Uit Frankfort De „Grazer Ragespost" meldt uit Sofia Toen Stamboeliiski, de Bulgaar- sche minister-president 1 Februari de Nationale Vergadering verliet, pleegde n vier personen een aanslag op hem. De chauffeur van Stamboeliiski werd gedood zijn knecht en een politieagent werden zwaar gewond. Stamboelsiiki zelf bleef ongedeerd. Twee der daders werden gearresteerd. Zij be lmoren tot de comitadji-organisatie. De Italiaansche troepen in Tripoli zijn een operatie begonnen met het doel de effectieve bezetting van het land uit te breiden en zich te verzekeren van het kustgebied tusschen Tripoli en Homs. De aanval door drie colonnes uitge voerd, leidde tot een hevig gevecht, waarbij de Arabieren 300 dooden verloren, de Italianen twee dooden en tien gewonden. Uit Washington In de commissie voor de fundeering der schulden van Engeland aan Ame- ïika heeft Geddes, de Engelsche gezant, een eindovereenkomst bereikt. Bimteniiaad. Een dankschrijven van 7II. den Paus. De directeur van het Centraal Bureau voor de K. S. A. te Leiden mocht van Z. E. den kardinaal-staatssecretaris P. Gasparri het vol gend schrijven dd. 23 Januari ontvangen Hooggeachte heer, Ik heb het genoegen UEd. mede te doelen, dat Z. H. de Paus zich ten zeerste verblijd heeft over de weldadige activiteit, die het be stuur en de leden van het Centraal Bureau der Kath. Soc. Actie in Nederland aan den dag leggen ten bate van het ongelukkige Rusland en van zijn verhongerde kinderen. Daar de H. Vader zich op Zijn beurt gaarne tot tolk maakt van Zijn dankbaarheid bij allen, die op welke wijze ook hebben bijge dragen tot deze nieuwe gift van 15.000 gulden, heeft Hij mij opgedragen aan UEd. Zijn levendi- gen dank te betuigen. En terwijl ik mij volgaarne kwijt van die verheven opdracht, is het mij een vreugde, er aan toe te voegen, dat Zijne Heilig heid van ganscher harte een bijzonderen Aposto- lischen Zegen schenkt aan U, aan het Bestuur en de leden van het Bureau, tevens aan al dege nen, die hebben bijgedragen, en aan hun families. Gaarne maak ik van de gelegenheid gebruik om U de gevoelens van mijn bijzondere hoog achting te betuigen en noem ik mij, Van UEd. dienstw. dienaar, (w.g.) P. KARDINAAL GASPARRI. Uit <lc glasindustrie. De directie van de glasfabrieken te Leerdam, voorheen Jeekel Mijnssen Co., had tegen vandaageen loonsverlaging voorgesteld, welke de werklieden niet hebben geaccepteerd. Thans heeft ze bekend gemaakt, dat de fabriek 10 Fcbr. zal worden stopgezet en alle werklieden op dien datum zullen zijn ontslagen. Hierdoor komen 1800 arbeiders zonder werk. Vervallen verklaard. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland heb ben besloten den heer A. van Dam van zijn lid maatschap van den Raad der gemeente Alphen aan den Rijn vervallen te verklaren op grond van de overweging, dat deze zich heeft schuldig gemaakt aan overtreding van art. 24 der Ge meentewet door aan het Grondbedrijf dier ge meente door tusschenkomst van anderen een partij quenast-tegels te verkoopen en af te leveren, zij 't dan ook, dat de commissie van dat bedrijf, door deze levering te aanvaarden, en inzonderheid het lid, dat de onderhandelingen met den heer Van Dam heeft gevoerd, zich mede op afkeurenswaardige wijze in deze zaak heeft gedragen. Hooge Raad van Arheid. De Hooge Raad van Arbeid zal op 24 de zer vergaderen ter vaststelling van zijn advie zen over de Voorontwerpen van nieuwe werk tijden- en rusttijdenbesluitcn voor fabrieken of werkplaatsen. In dezelfde vergadering komt ook aan de orde het enkele maanden geleden, gepu bliceerde praeadvies van commissie XII over vraagpunten betreffende bedrijfsorganisatie enz. De vergadering zal' zoo noodig op Zaterdag 3 Maart worden voortgezet. R.K. Volkspartij. In de Vrijdagavond gehouden vergadering van de afdeeling Utrecht der Roomsch-Katho- lieke Volkspartij heeft de voorzitter, naar we in het Centr. lezen, de volgende verklaring afgelegd „Door onjuiste weergave in de pers van het gesprokene in de oprichtingsvergadering te Amsterdam, is een verkeerde indruk gewekt omtrent de meening, welke bij het hoofdbe stuur voorzit inzake de gehoorzaamheid aan het kerkelijk gezag. Wij verklaren hier, dat wij met kinderlijke gehoorzaamheid ons onder werpen aan de beslissingen van de kerkelijke overheid". Roomsche studentendag. Zaterdag is te Utrecht de 7de Roomsche Studentendag gehouden. Medegedeeld werd, dat de ministers Ruys de Beerenbrouck en Aalberse verhinderd waren de vergadering bij te wonen. Het gemeente bestuur van Utrecht was vertegenwoordigd door wethouder dr. Ten Berge. Aanwezig waren voorts o.a. mr. D. A. P. N. Kooien, voorzitter van de Tweede Kamer, jhr. mr. Bosch van Oud-Amelisweerd, voorzitter, en dr. Hoogveld, secretaris van de St. Radboud-stichting, zoo mede de hoogleeraren Molkenboer, Beysens en Ligtenberg. De aartsbisschop mgr. Van de Wetering had bericht van verhindering gezon den. Onderscheiding. De Koningin heeft de eeremedaille voor voort varendheid en vernuft, verbonden aan de Huis orde van Oianje, in zilver verleend aan den heer Ph. Visser en mevrouw Visser geb. ionkvr. Hooft. Het Engelsche pasvisum. Het ministerie van buitenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat, met ingang van 15 Februari, Nederlandsche onderdanen, die zich naar Groot-Britannië begeven, alleen in het bezit behoeven te zijn van een geldig Nederlandsch paspoort te hunnen name en geen Engelscb visum meer noodig hebben. Ondertusschen blijven de Engelsche immigratie overheden bevoegd, in bepaalde gevallen de ver gunning tot ontscheping in een Engelsche haven te weigeren. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Provinciale Statenverkiezing. Een officieel bericht in dit blad meldt, dat de candidaatstelling voor de Provinciale Staten van Zuid-Holland zal plaats hebben op Dins dag 27 Februari a. s. De lijsten van candidaten moeten dien dag bij den voorzitter van het hoofdstembureau in den kieskring, ter secretarie der gemeente Delft, worden ingeleverd. Voor verdere bijzonderheden zie men het offi cieels bericht. Lezing-avond. Wij herinneren er onze lezers aan, dat morgen avond in den R. K. Volksbond de 7e lezing-avond zal worden gehouden en Wel door prof. Verhaar van Warmond, met het interessant onderwerp „Spiritistische wonderen." Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar achterstaande annonce. Rroederdienst. De jongelieden, die zich de vorige maand ter inschrijving voor den dienstplicht hebben aan gegeven en wien gezegd is dat zij voor broeder- dienst in aanmerking kunnen komen, moeten zich voor 10 Februari a.s. met de over te leggen stukken aanmelden aan het Bureau Militaire Zaken, Nieuwstraat 26. Districts-Arbeidsbeurs. Op 31 December 1922 stonden ingeschreven 3155 werkzoekenden het aantal ingeschreve nen in den loop der maand Januari 1923 bedroeg 439 afgevoerd werden in dezelfde maand 380 inschrijvingen het aantal plaatsingen bedroeg 313, zoodat op 21 Januari nog ingeschreven ble ven 2901 personen. T.H.O.R. De uitvoering, door T.H.O.R. Zaterdagavond voor een goed bezette zaal in den R. K. Volks bond gegeven, is, evenals vorige jaren weer best geslaagd. Na een kort woord van welkom en opwekking van den voorzitter, den heer Th. van Woerkom, waaraan nog een plechtig vaandelsaluut, door de geheele vereeniging „in slagorde" gebracht, vooraf was gegaan, kon met het program worden begonnen. De gegeven nummers waren gelukkig vrij veel varieerend, waardoor verveling van den kant van 't publiek Werd buitengesloten en werden buitendien met zoo groote bekwaamheid en sierlijkheid uitgevoerd, dat allen van hun te vredenheid en voldaanheid spontaanb'ijk gaven. De heeren seniores begonnen met algem. vrije oefeningen, welke flink en correct werden ver richt en werkten verder op brug en aan rek. Bij de brug- en rekoefeningen waren ze in le en 2e afd. verdeeld, waarvan natuurlijk de le afdeeling de volmaakste staatjes van kracht en lenigheid liet zien, al willen we ook gaarne toege ven, dat de praestaties der 2e afd. reeds eveneens aller bewondering en waardeering afdwongen. Ver boven alles stond echter nog 't werken van den directeur, den heer B. Florijn. Van de jongens-adspiranten, die hun kunnen op brug en aan ringen toonden, kan men vanzelf sprekend niet zooveel eischen en dus ook niet verwachten, maar toch hebben ze bewezen, dat ze later ook nog eens flinke turners zullen worden Wat de dames-groepen betreft, ook deze heb ben met haar verschillende oefeningen (op 't paard en de brug, met bogen en staven en knot sen) mooie successen mogen behalen. Vooral de gecombin. vrije staaf- en knotsoefeningen vielen zeer in den smaak. Als extra nummer gaven de meisjes een plastischen rythmischen dans, die uitgevoerd in schitterende costuums en licht- schakeeringen zeker tot een der mooiste momen ten van den avond gerekend mag worden. Grappige momenten beleefden we in het laat ste nummer „The Bostons," een dolle pantomime Een gezellig samenzijn, waarin ook vooral een orkestje, onder leiding van den heer L. Krabben dam, overgroot aandeel had, besloot den best geslaagden avond. Ook tijdens het afwer ken van het program, had zich dit muziek- ensemble reeds zeer verdienstelijk gemaakt. Den meesten lof komt ongetwijfeld den directeur, den heer B. Florijn toe, voor zijn eminente, bekwame leiding. Tentoonstelling. Zateidagavond is de tentoonstelling der Ned. Huisvrouwen-Vereeniging gesloten door de presi dente, mevr. Deelder-Diependaal, die met enkele woorden dank bracht aan allen, die tot het wel Jagen dei tentoonstelling hadden bijgedra gen. Namens de standhouders beantwoordde de heer Bolle haar, en loofde in een geestig vers de voortreffelijke leiding en regeling van het be stuur. Door den heer Hosrnan werd als een blijk van de waardeering der exposanten een fraaie bloemenmand aangeboden. Na deze officieele sluiting bleven allen nog eenigen tijd gezellig bijeen. Het Bestuur wenscht hier openlijk haar dank te betuigen aan alle jonge dames, die haar be hulpzaam geweest zijn met de bediening in de theesalon en verkoop van loten. Ook de jongelui die gemusiceerd hebben, betuigt zij hartelijken dank.Zij allen hebben medegewerkt om de gezel ligheid te verhoogen. De tentoonstelling werd bezocht door 1942 per sonen. Nog zij medegedeeld dat de derde prijswinner der fotowedstrijd de heer Brouwer, verzocht wordt zijn prijs af te halen aan de Warande 69. „Fidclio". 't Is reeds genoegzaam bekend, dat de ope rettes, die de heer A. den Draak met zijn gem. zangvereeniging „Fidelio" jaarlijks geeft, steeds schaterend succes hebben, men kan wel zeggen ze zijn ingeburgerd daarom dus sprak het vanzelf, dat de opvoering van Mart. Schuil's „Franchemont de Marskramei" gisteiavond in den R. K. Volksbond gegeven, met niet minder glansrijk debuut e; afgebracht zou worden. Leider zoowel als solisten en koor Verzekeren u dit van te voren reeds. Hiermee willen We nu niet zeggen, dat gisteravond door allen en in ieder opzicht eerste klas kunstspel is gepraes- teerd, wie verwacht dat ook van dilettanten, die den tijd wel anders noodig hebben, maar tcih heeft de opvoering aan veel eischen vol daan en daarom bij de stampvolle zaal over- groote waardeering en enthousiasme verwekt. Inderdaad is er, vooral door de hoofdperso nen, zeer verdienstelijk werk geleverd, waartoe ook ongetwijfeld de operette zelf, met haar aardige scènes vol actie en prettige melodieën het hare heeft bijgedragen. De hoofdidee der opetette is de situatie ontstaan, doordat een boerenzoon Jean, die moet zorgen voor zijn beide zusteis Constance en Marie, soldaat moet worden. De zusters besluiten nu de beide gouden krui sen, iéders eenige erfstuk van moeder, te verkoo pen aan den marskramer Franchemont, die jiust in het kleine Fransche dorp is aangekomen, om zoo haar broer van den dienst vrij te koopen. De kokette Constance verkoopt haar kruis echter voor andere sieraden, maar we dra heeft ze spijt van haar ijdelheid en wanneer de marskramer dit ziet, schenkt hij haar het kruis terug. Intus- schen is ook de zoon van den marskramer, An- toine, in 't spel gekomen en verliefd zich in Constance's zuster Marie. Ze trouwen, de geld kwestie is hiermee van de baan, Jean gaat met enthousiasme in den soldatenstand en Constance komt bij haar pleegtante, vrouw Dupuis. Aardi ge scènes van boerenpiet en oud-gediende-ge- zwets spelen hier omheen, veelkleurige kleeding brengt frisch aspect Zooals reeds gezegd, viel vooral het spel en den zang der hoofdpersonen te waardeeren, met name van Constance (Mej. Risseroa), Marie (mej. v. Unen), Michot, oudgediende (Th. Beumers) en van Franchemont (J. Verbeke). Ook Mevr. Smit de Graaff (vrouw Dupuis) en de heeren B. Rissema (Jean), en v. 't Hoen (Antoine) ver tolkten met talent hun wat kleinere partijen. De koren werden over 't algemeen eveneens goed gezonden en zuiver, al was het spel, vooral wat de gesticulatie betreft, nu niet altijd in den vorm. Alles bijeengenomen, met inbegrip van bege leiding van den heer A. den Draak en de regie van den heer Al, uit Vlaardingen, heeft de avond al ler verwachtingen zeker nog overtroffen. Inbraak. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben inbrekers zich met behulp van valsche sleutels toegang verschaft tot het magazijn van F. M. Beukers aan de Lange Haven. Vanuit het maga zijn hebben zij zich naar boven begeven en zijn daar door het forceeren van een deur de kantoor lokalen binnengedrongen. In het kantoor van den directeur zijn de dieven er in geslaagd om de brandkast, die zich daar in een onafgeslotcn muurkast bevond, met breek ijzers la -sardine" te openen. Eén bedrag van 152 is gestolen ook hebben de boeven zich van een kist sigaren meester ge maakt. Tot nu toe is er van de daders nog geen spoor ontdekt. Jenever-diefslal. Zaterdagavond half negen werd op de Koe markt de 38-jarige ketelmaker A. R., wonende in deLaan,aangehouden, verdacht van moutwijn diefstal uit de branderij van de Koning aan het St. Anna-Zusterstraat Bij fouilleering bleek het, dat de man twee liter-flesschen met moutwijn bij zich droeg. In verband met deze aanhouding is tevens gearresteerd de 33-jarige sigarenmaker J. T. v. P. wonende Groeneweegje, verdacht van gelegen heid tot de diefstallen te hebben gegeven, en voorts als verdacht van heling van den gestolen moutwijn de 40-jarige brandersknecht J. P. uit de Konijnenbuurt, de gebroeders N. W. C. en G. W. C. v. R. resp. wonende op het Broersveld en 't Proveniershuis, en Z. M. v. K. een 27-jarige ketelmaker, wonende op 't Broersveld. De politie is van meening, nu alle leden van het jenever-dieven-complot, waar reeds zoolang naar gespeurd is, in handen te hebben. Bij deteLeidengehouden K. S. A.- examens, slaagde o.m. voor het diploma „Sociale economie", de heer H. Combrink, alhier. UIT VLAARDINGEN. Naar aanleiding van verschillende adressen tegen de annexatie van Vlaardinger-Ambacht, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken het wenschelijk geacht, het plan der grensregeling aan een nader onderzoek te onderwerpen, waar na Ged. Staten B. en W. hebben uitgenoodigd, nogmaals een uitspraak van den Gemeenteraad daaromtrent uit te lokken. B. en W. hebben aan Ged. Staten geschreven dat de bezwaren, tegen de annexatie schromelijk overdreven en onjuist zijn en dat integendeel opheffing van Vlaardinger-Ambacht noodig is voor de uitbreiding van Vlaardingen in het achterland, omdat uitbreiding langs de Maas helaas niet meer mogelijk is. Den Gemeenteraad geven B. en W. in over weging, uitdrukkelijk te verklaren, dat bij zijn uitspraak omtrent de wenschelijkheid der voor genomen grensregeling onverzwakt handhaaft. B. en W. meenen overigens op grond van de artt. 128 tot en met 133 der Gemeentewet de regeering de bevoegdheid te mogen betwisten om den Raad meer dan eens te stellen voor de vraag, of hij vóór of tegen een voorgestelde grenswijziging is. Zij verzetten zich tegen uitstel van de grenswijziging, omdat dit volgens hen in strijd is met het algemeen belang. Gemengd Nieuws. De moordaanslag. Het meisje, op wie dezer dagen achter de Boschjes van Poot in den Haag een moordaanslag is gepleegd, zou eergis teren worden verhoord. Dit gerechtelijk verhoor is echter niet kunnen worden afgenomen, daar zij nog te zwak bleek om te spreken en zij haar rech ter hand niet kon gebruiken om te schrijven, daar deze in een verband zit. De ƒ1 0.0 0 0 terecht. De tien bankbil jetten van f 1000, die vermist werden uit een aangeteekenden brief, Woensdag van Amster dam naar den Haag verzonden zijn, zooals ge meld is, terecht. De zeventienjarige bediende, die den brief naar het postkantoor moest bren gen, had den geldswaardigen inhoud er uit geno men en het geld later op het kantoor verstopt. Het geld is daar gevonden. De jongeman heeft een volledige bekentenis afgelegd. Ontevreden leeraren. Te Enschede hebben de leeraren van het Lyceum geweigerd hun salaris na aftrek van de 81/2 pCt. storting voor pensioen in ontvangst te nemen, omdat het raadsbesluit, waarbij aan drie leeraren premievrij salaris is gewaarborgd, niet is ingetrokken. Het personeel van de Ambachtsschool heeft het sala ris onder voorbehoud in ontvangst genomen. Sterke aardbeving. Gistermiddag omstreeks half 5 is aan het Meteorologisch Insti tuut te De Bilt een buitengewoon sterke aard beving op grooten afstand geregistreerd. Bijzon derheden ontbreken nog. Ongelukken. Te Domburg is een 14-ja- rig dienstmeisje door gasverstikking om het leven gekomen. Dinderdag is de heer Ch. uit Breda met zijn motorfiets in aanrijding gekomen met een wiel rijder. De heer Ch. sloeg met zijn hoofd tegen den grond. Hij is Vrijdag aan de bekomen verwon dingen overleden. De 3-jarige J. V. uit de Westerbaenstraat in Den Haag is gisteravond in de Vleerstraat aldaar onder een motorwagen van lijn 2 geraakt. Spoedig daarna is het jongetje aan de bekomen verwondingen overleden. Een radio-schandaal. Voor eenigen tijd hield de politie te Apeldoorn een jongmensch uit Asselt aan, M. K. geheeten, in verband met een diefstal ten bedrage van 300 bij den heer B. De aandacht was op dit jongmensch gevallen, doordat hij meer geld uitgaf, dan met de in komsten uit zijn werkzaamheden in overeen-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2