DMGBLMD WGOM SCHIEDAM OMSTREKEN* FEUILLETON. 46ste Jaargang. Donderdag 6 Februari 1623, No. 13560. BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus'39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden medédeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandse!* Nieuws. IN HET BEZETTE GEBIED. Het Duitsche verzet duurt voort Op het nieuw-bezette spoorweg-traject Appen- weierOffenburg ligt het verkeer geheel stil. De directeur van de spoorwegen heeft een buurt- verkeersregeling getroffen tot aan de grens van het nieuw-bezette gebied. Op het oogenblik vin den beraadslagingen plaats over de instelling vaneen autobusdienst door het nieuwbezette gebied. Het getal Fransche troepen in het nieuw- hezette gebied wordt op 3000 man geschat, waaronder 2 escadrons cavalerie, een afdeeling veldartillerie en voorts infanterie met tanks en genie-troepen. Het telefoonverkeer met Offenburg is ge heel gestremd. De Fransche bezetting is bezig een eigen telefoonleiding vanuit het stadhuis en het postkantoor te Offenburg naar Kehl aan te leggen. De reeds eenige dagen geleden gedane waar neming, dat de Franschen een uitbreiding der bezetting voorbereiden, wordt bevestigd. Men verwacht binnenkort de bezetting van Alber- feld, Barmen en Hamm. De Fransche troepen maken thans een systematische omtrekkende beweging om het Wuppertal vanuit het Zuiden. In Recklinghausen hebben de winkeliers ge weigerd, aan Fransche soldaten te vorkoopen. De Fransche commandant heeft daarop heden middag om twaalf uur de sluiting van alle win kels gelast. Er mogen geen waren meer worden verkocht. Onder de bevolking heeft deze maatregel groote opwinding veroorzaakt. Overal op straat vormen zich groepen, die den nieuwen maat regel bespraken Met een pantserauto werd de menigte daarop verspreid. De Fransche Minister Le Trocquer heeft na zijn terugkeer uit het Roergebied een schildciing gegeven van den toestand van opzettelijke des organisatie, waarin aldaar het spoorwegverkeer op last der Duitsche regeering door misdadige sabotage is gekomen. Flij kon constateeren, dat de seinlichten omgekeerd waren, dat lantaarns waren verwijderd, dat de wissels in den verkeer den stand waren geplaatst en dat ook de signalen systematisch in een verkeerden stand waren ge zet. De Duitsche bladen meldden gistermorgen, dat de Italiaansche ingenieurs Essen met een onbe kende bestemming zouden hebben verlaten. Dit hericht is van eiken grond ontbloot, zegt Belga. TURKSCHE ACTIE. Naar aanleiding van het bevel aan de vreemde oorlogsschepen boven 1000 ton om Smyrna te verlaten, hebben de hooge commissarissen te Gonstantinopel hun drogmans een gemeenschap- pelijk verzet laten beteekenen aan den vertegen woordiger van de regeering te Angora te gonstan tinopel. De geallieerde mogendheden blijven de positie innemen, welke hun bij de overeen komst van Moedros is toegekend en zijn niet voor üemens de vrijheid van beweging hunner oor logsschepen te laten beperken. De Turksche overheid te Smyrna zal onge twijfeld nadere instructies uit Angora krijgen ten gevolge van de besprekingen tusschen de regee- ring aldaar en de hooge commissarissen. Haar is meegedeeld, dat zij, in afwachting van die in structies, verantwoordelijk zal worden gesteld voor de mogelijke gevolgen van welke vijandelijke daad ook. Nader verluidt echter, dat de Turksche bevel hebber te Smyrna den tijd, die aan de buiten- Ik heb dat loeren den geheelen morgen bij gewoond. Nu, ik kan moeilijk zonder orden den houtvester toegang verbieden -Wat de kerel Wil, weet Joost. Vermoedelijk Hare Genade spreken, want hij was nu het blauwe salon al binnen. Hij denkt zeker, dat Sturmfels een boerenherberg is,waar men zoo maarbinncnvalt. Verleden week heeft hij verzocht om Hare Ge bade te mogen spreken en werd afgewezen. Ik barn mij voor den kerel in het oog te houden. Dat hij naar binnen wilde, heb ik toen al ge bleekt. En nu heeft hij mij toch verschalkt." De komst van een knecht stuitte dien stort vloed van woorden. DeVrijheer was uit, maarMartijn had order mij ben arend te laten zien." "Heel mooi," schreef ik op een stukje papier, bat ik den vogel in de klauwen duwde. Toon sloop ik, zooals ik gekomen was, langs de be dienden-trap weer naar beneden. Het was voor buj de veiligste weg om de Vrijvrouwe niet tegen te komen. Die trap komt uit op een klein por tal aan het einde van de groote gang, Ik wilde die oversteken, toen ik de glazen deur weer even ïaeht dichttrok. De Vrijvrouwe kwam juist uit landsche oorlogsschepen is gegeven om Smyrna te verlaten, teruggebracht heeft van gister voor middernacht tot gisteravond zonsondergang. De hooge commissarissen hebben de regeering van Angora gewaarschuwd voor haar verantwoorde lijkheid voor de gevolgen, die uit het nemen van dwangmaatregelen zouden voortvloeien, en aan de geallieerde oorlogsschepen last gegeven, te Smyrna te blijven tot dat zij van hun regeeringen last krijgen, te vertrekken. HET HERSTEL VAN OOSTENRIJK. De „Manchester Guardian" verneemt, dat de handelsattaché bij de Britsche legatie te Weenen te Londen is aangekomen om de pogingen tot het tot stand brengen van een handelsverdrag tus schen Engeland en Oostenrijk te bevorderen. Het handelsverdrag zal naar vernomen wordt -berusten op het principe van de meest bevooi - rechte natie. RUSLAND. Blijkdns een telegram uit Lausanne heeft Tsjitsjerin in een interview een belangrijke verklaring afgelegd betreffende Ruslands ver plichtingen. „Wanneer," zoo zei hij, „men ons voldoende credieten verschaft, is onze rtgeering bereid haar verzet tegen de voldoening der Russi sche schulden te laten varen." gratie van Japanners, in het ontwerp op te ne men, zoodat de Japansche regcering er geen be zwaar tegen kan hebben. AUSTRALIË. Bruce, de nationalistische minister van Finan ciën in het oude Australische kabinet, die na het aftreden van Hughes als premier door den gou verneur-generaal werd aangezocht een nieuw kabinet te vormen, had gisteren een langdurig onderhoud met Page, den leider der agrarische partij. Kort voor middernacht troffen zij een overeenkomst in zake het samenstellen van een nieuwe regeering uit vertegenwoordigers van beide partijen, die zitting hebben in het nieuwe parlement. ENGELAND EN AMERIKA. Uit Washington wordt gemeldPresident Harding heeft heden bij het Congres de over eenkomst ingediend, welke getroffen is tusschen Baldwin, den Britschen minister van Financiën, en de Amerikaansche commissie voor de fundee ring van de Britsche schuld. Harding karakteri seerde de overeenkomst als „een eerste opklaring van den door oorlogen verduisterden hemel der met schulden beladen wereld. Hij verklaarde dat de regeling „feitelijk een waarborg tegen den oorlog en tegen oorlogs uitgaven is en krachtig doet vasthouden aan die productie, welke stabiliteit teweeg brengt, in dezelfde mate als zij verplichtingen doet vervullen." De president verzocht het congres spoedig zijn goedkeuring aan de overeenkomst te hechten. ITALIË. De Kamer heeft de overeenkomst van Wash ington in zake de beperking der vlootbewape- ningen aangenomen. Ook heeft zij de overeen komst aangaande de bescherming van het leven van neutralen en non-combattanten ter zee in tijd van oorlog en betreffende het gebruik van vergiftige gassen, alsmede de overeenkomst betreffende China, welke overeenkomsten even eens in Februari 1922 te Washington zijn geslo ten, aangenomen. AMERIKA. De immigratiecommissie uit het Huis van Af gevaardigden heeft gisteren het voorstel aange nomen, om alle Aziatische immigranten uit de Vereenigde Staten te weren. Men verwacht, dat het departement van buitenlandsche zaken daartegen zal protesteeren, maar door leden van de commissie Wordt verklaard, dat het ontwerp deze week bij het Huis van Afgevaardigden zal worden ingediend, ten spijt van de bezwaren, welke van diplomatieke zijde daartegen zijn in gebracht. De voorzitter van de commissie verklaarde, dat het voorstel beoogt, om de zoogenaamde gentlemen-overeenkomst, indertijd tusschen A- inerika en Japan gesloten in zake de immi- het blauwe salon. Wat scheelde haar Was zij ziek Zij was zoo wit als de Marmeren Diana in de gang en bracht herhaaldelijk de hand aan het voor hoofd. De houtvester moest het bont hebben gemaakt Februari. Een bravo voor den Vrijheer Wolfram werd gister in het ambtshuis ont boden en onmiddellijk in het kabinet van den Vrijheer gelaten. Toen hij het verliet, had hij een aanstelling als jongste klerk in den zak. Hij zal voortaan twee morgens in de week op het bureau van den rentmeester werken. Een kiesche manier om Wolfram een kleine toelage te bezorgen, een toelage die hij hoog noodig heeft, want zijn vader heeft hem nog geen penning gezonden. Wolfram heeft het ook zoo opgevat. „Margreet", zeide hij, „gij hebt mij niet te veel van den Vrijheer verteld. Al had ik niets anders van hem ondervonden, ik zou hem hoog schatten en vcreeren." En toegevende aan zijn ontroering en dank baarheid, vertelde hij voor het eerst ziin ver leden. „Hoe geheel anders is mijn leven hier dan op Wisburg Alles is anders geworden in en om mij, Dhèr troostelooze, eindelooze hei, waar wij kinderen, opgroeiden als de schapen en koeien, ALLERLEI. Uit Cairo In verband met een gister op een Engelschman gepleegden moord-aan- slag, die evenwel niet slaagde, hebben de Brit sche autoriteiten en militairen gouverneur voor Cairo aangesteld. Hij zal de noodige maatregelen nemen om tegen deze moordaanslagen krachtig te kunnen optreden. Er is een sterk militair cordon getrokken om het district, waar de moordaanslag heeft plaats gehad. De inwoners van de wijk zijn zwaar geboet Uit Rome. De „Messagero" meldt nieuwe arrestaties te Perugia, voorts 40 te Spezzia, 50 te Genua en verscheidene te Terni en Aquilla. Ook zijn sicalistcn en communisten gearresteerd te Foligno, waarheen de ontdekking van een plan tot opruiing van het spoorwegpersoneel had geleid. Uit München. Het vermogen van kapitein Ehrhardt, die eenige weken geleden wegens re- actionnaire propaganda, in hechtenis werd ge nomen en sindsdien te Leipzig preventief gevan gen zit, is gister in beslag genomen. Uit Londen. Prinses Mary, de eenige doch ter van het Engelsche koningspaar, die, zooals men weet, gehuwd is met Lord Lascelles, is gisteravond voorspoedig bevallen van een zoon. Z.H. de Paus ontving Maandag in plechtige audiëntie den nieuwen Britschen gezant bij den H. Stoel, Theo Russel, die den Paus zijn geloofsbrieven aanbood. Sta ten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag 7 Februari. *'.,De behandeling van de begrooting van "Su riname voor 1923 wordt voortgezet. De heer Boon (V. B.) vraagt bij artikel 59 intrekking van den post van 12,000 voor de Fransche kabelmaatschappij. Na verdediging door minister de G r a a f f wordt het artikel goedgekeurd. De heer Feb er (R. K.) vraagt een loyaler houding van de regeering tegenover de R. K. en evangelische scholen voor Indianen en bosch negers. De heer IJzerman (S. D.) licht zijn amen dement tot verhooging van den post voor volks gezondheid toe. De minister bestrijdt het. De heer S c h o k k i n g (C. H.) vraagt een defi nitieve toezegging, dat de arbeid der Rockefeller- foundation kan worden voortgezet. Het amendement wordt verworpen met 23 tegen 35 stemmen. Met 16 tegen 44 stemmen wordt eveneens ver worpen een amendement-IJzerman tot verhoo ging van den post bezoldiging personeel gezond heidsdienst van ƒ3000 tot 15,500. De minister neemt het amendement-IJzerman die wij er hoedden, in omgang met menschen' die het weinig in beschaving van Vader en Moe der wonnen, ruwe woorden, harde behandeling, slechte voeding, slechte kleeding en slechte leiding. Behalve de heer Kern, schout en zaak waarnemer van Vrouwe Aurora, waren het mee- rendeels lieden van één slag, begeerig en afgun- sig, afgericht van hun jeugd af om degenen, die boven hen gesteld waren, zooveel mogelijk té bedriegen en naar den mond te praten. Wisburg bestaat uit een dubbele rij aaneengeschakelde vuilgrijze, lage huizen en schuren, en een twin tigtal verstrooide hutten op de hei en den schra len bouwgrond. Op die hei, aan den boschrand, bewoonden wij, Vader had het eindelijk tot onderhoutvester gebracht, een groote hut, opgetrokken van leem en klei, steen en hout, niet veel meer dan één groot vertrek, door een houten wand in twee ongelijke deelen gesplitst. Dhèr huisden wij Vader, Moeder en negen kinderen, 's Morgens vroeg er op uit, Nader wist ons altijd aan allerlei baantjes te helpen 's avonds terug, moede en hongeiig. Wee den genen, die met klachten door de werkgever werd teruggezonden of ziek te huis kwam. ader ken de geen genade. Zijn inkomen was klein en zijn huisgezin groot zoo spoedig wij konden, moes ten wij meehelpen om den kost te verdienen. Moeder sprong dikwijls voor ons in de bres, nadat drie van ons het hadden afgelegd. Zij was goed, maar had geen kracht meer- om te strijden tegen al het leed en de ellende rondom om de 3000 voor propaganda voor de hygiëne niet te schrappen over. Verworpen wordt met 16 Legen 41 stemmen het amendement-IJzerman om den post voor riolee- ringswerken aan de Knuffelsgracht te Paramari bo met ƒ30,000 te verhoogen. De begrooting van Suriname wordt daarop zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Bij de behandeling van de begrooting van Curacao dringt de heer F e b e r aan op steun voor het bijzonder onderwijs. Bij art. 75 bespreekt de heer Boon (V. B.) nog eens de stroohoeden-industrie en de be jegening, die den heer Henriquez is aangedaan. Spr. stelt nu voor den post van ƒ31.000, die als subsidie aan een ander is voorgesteld, te schrappen. De Minister ontraadt het amendement, dat hij onbillijk acht. De stemming over dit amendement heeft heden plaats. De begrooting is afgehandeld. Heden stem ming. Afstand van grond. Aan de orde is het ontwerp afstand van een gedeelte van voor ontginning van staatswege gereserveerde terreinen. De heer v.d. W. a er den (S. D.) had liever ruiling van terreinen gezien, dan afstand. Daardoor waren de eigen velden meer afgerond Spr. hoopt in elk geval, dat het ontwerp niet beteekent, dat een andere koers wordt inge slagen. De minister van Waterstaat, de heer Van Swaay, zegt, dat een rationeele verdeeling de terreinen gewenscht is in het belang eener snelle ontginning. Dit is ook het doel van het ontwerp ën anders niets. Het ontwerp wordt goedgekeurd. De vergadering wordt verdaagd tot heden één uur. jB i n n e n i n d. De R. K. Universiteit. Het voorstel van B. en W. van Nijmegen om ƒ300.000 jaarlijksche subsidie te verstrekken aan de SintRadboudstichting voor de vestiging van een R.K. Universiteit en een terrein voor de oprichting van het hoofdgebouw is gistermiddag in den raad behandeld. Van socialistische, liberale en christelijke zijde werd het voorstel hevig aangevallen en met de kleingeestigste bezwaren bestreden de anti papistische actie had zeker nog al inbloed op die raadsleden gehad. Tenslotte werd het voorstel aangenomen met de 16 stemmen der R.K. tegen de 15 stem men der a dersden. enden. Prov. Statenverkiezingen. Het bestuur der R.K. Federatie van Sta- tenverkieskringen in Zuid-Holland besloot de lijsten Leiden en Delft te verbinden en eveneens de lijst Rotterdam met Ridderkerk. De lijsten Den Haag, Gouda en Dordrecht zullen op zich ezlf blijven staan. Mr. J. F. J. Kolkman te Dordrecht, lid _n de Prov. Staten van Zuid-Holland heeft, op een verzoek van plaatselijke R.K. Kies- vereenigingen in de kieskringen Dordrecht Ridderkerk om wederom een candidatuur te aanvaarden, geantwoord dat hij hiertoe in geen geval kan overgaan. 1-Iet is hem echter niet onverschillig wie zijn opvolger in de Staten zal zijn en hij vei oorlooft zich ten zeerste aan te bevelen den heer B. J. Grobben te 's-Gravenhage, den haar.' Of Vader van haar hield, weet ik met, maar hij had ontzag voor haar, en in ernstige zaken volgde hij altijd haar wil. Mij nam zij dikwijls in bescherming. „Hij is teerder dan de anderen," placht zij te zeggen. Hii eet evenveel," was het antwoord, maar menigmaal bleef het dan voor mij bij een be- Ik was 12 jaar en als koewachter aangeno- De zoon van den houtvester, een jongen van acht jaar, kwam mij voorbij als hij naar school *p het ïórp moert.'ik begon fluitjes voor hom te snijden en lijsterbessen voor zijn strikken te zoeken en hij vertelde mij wat hij op school had geleerd. Zoo leerde ik spellen. Elk gedrukt stuk papier, dat ik machtig kon worden was een vondst. O; die half waanzinnige blijdschap, toen iK voor het eerst een geheelen volzin kon spellen en begrijpen Ik had een paar regels vol korte woorden uitgekozen. „Komt herwaarts tot my allen, die vermoeid en belast zijt. Mijn juk is zacht en mijn last is licht." Ik herhaalde ze m het oneindige en bewaarde het papier. Ook de beteekenis had mij getroffenIk moest, er altijd aan denken. Zij stonden op een oud afgeschcuid St uk papier; de man, die ze had geschreven moest al even oud, kon wellicht al dood zijn, dacht de met vreeze en ongeduldig verlangen naa hem' (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1