candidaat, voorkomende op het advies dat ge zonden is aan de plaatselijke R.K. Kiesver- eenigingen in de prov. kieskringen Dordrecht en Ridderkerk. Onderscheidingen. Naar wij vernemen zullen Zaterdag namens de Fransche regeering op het Franschè consulaat te Rotterdam onderscheidingen worden uitge reikt aan de bemanning der stoomreddingboot Prins der Nederlanden voor de redding der be manning van de Fransche lichter Falaise op 4 Oct 1921 en eveneens aan de overlevende dei- President v. Heel en de Wed. der bij die ramp omgekomen bemanning. Kolentrcinen aangehouden. Een telegram uit Berlijn meldt, dat volgens berichten uit alle grensstations de schadeloos stellingskolen voor Italië en de kolen die volgens overeenkomst voor Nederland en Zwitserland bestemd zijn,voortdurend worden aangehouden De doorvoer van nevenproducten der kolen, zoomede van ledige kolenwagens is ook afgeslo ten Schoen- en leernijverheid. In een te Utrecht gehouden bijeenkomst van de commissie van overleg voor de schoen- en lederindustrie is besloten, op Wensdag 21 dezer in Den Haag een openbare vergadering te houden met het doel, „te protesteeren tegen het voort durend dralen van de regeering om de schoen en leernijverheid door tijdelijke wettelijke maat regelen te vrijwaren voor wegkwijning en feitelij ken ondergang Jhr. Mr. W. H. de Beaufort, f Gisteravond is te Amsterdam het stoomschip Fauna van de Kon Nederl. Stoombootmij. aan gekomen,dat het stoffelijk overschot aan boord had van wijlen jhr. De Beaufort, in leven gezant te Athene. De familie van den overledene was op de aanlegplaats aanwezig. Het stoffelijk over schot is na de ontscheping per auto naar Doorn vervoerd, waar de bijzetting plaats zal hebben. De beschuldiging van Wilton. Op de vragen van den heer Kuiper, betref fende het instellen van een onderzoek in ver band met een door de N.V. Wilton's Machine fabriek en Scheepswerf te Rotterdam aan de Kamer van Koophandel aldaar gericht schrij ven, inzake de weigering van werklooze ar beiders om op genoemde fabriek arbeid te aan vaarden, heeft minister Aalberse geantwoord met de mededeeling van het geheele rapport van den administrateur van het Gem. Bureau der Werkloosheidsverzekering te Rotterdam, waaruit z.i. blijkt. Ie. dat de firma Wilton in haar brief ten onrêchte vermeldt, dat door de Arbeidsbeurs 180 personen zijn opgeroepen, hetgeen, zooals is gebleken, klaarblijkelijk een misverstand is, en overigens de brief een niet geheel volledige voorstelling van zaken geeft, doordat niet ver meldt wordt, dat velen der opgeroepenen werk ten, niet werden aangenomen, geen oproeping ontvingen en dergelijke van de geplaatsten wer den er den volgenden dag 11 ontslagen, op wier ontslagbewijs als oorzaak van het ontslag was vermeld vermindering van werkzaamheden 2e. dat, voor zoover er sprake kan zijn van werkweigering, dit slechts ten aanzien van 4 personen is vastgesteld, van welke er één uit- keering uit een werkloozenkas en drie uitkeering vanwege Maatschappelijk Hulpbetoon genoten onderzocht wordt nog of en in hoever de werk weigering al dan niet te récht geschiedde 3e. dat, wat ook de reden moge zijn, dat de firma Wilton met haar pogingen om werkkrach ten te verkrijgen, niet meer succes had, deze blijkbaar niet moet worden gezocht in bestaande regelingen ten aanzien van uitkeeringen uit werkloozenkassen of steunregelingen, noch van het niet goed functionneeren der Arbeidsbeurs. Het antwoord op de vragen meende de Min. uit voerig te moeten stellen, omdat hij volledige publicatie van het uitgebrachte rapport zeer gewenscht acht en dit doel niet zou worden be reikt door ter-inzage-legging van het rapport ter griffie der Kamer. Een rumoerige protestvergadering. Gisteravond heeft de Federatie Amster dam der S.D.A.P. en van den A.B.B een pro- testmeeting belegd tegen de bezetting van het Roergebied, in de Beurs Voor den Diamanthandel Het woord hebben gevoerd mr. P. J. Troelstra, R. Stenhuis, het Belgische Kamerlid Ekkelers eii het Duitsche Rijksdaglid Bretscheid. Van het spreken is echter niet veel gekomen door de ontzettende herrie, die gemaakt werd men smeet zelfs met stoelen. Midden in de zaal verzamelden zich groep jes, het rumoer was onbeschrijflijk. De voor zitter kon zich onmogelijk verstaanbaar ma ken. Ook achter in de zaal klonk geschreeuw. Geroepen werd van alle kanten Heulers met de Bourgeoisie Dit was het sein voor de politie om in te grijpen. Drie personen werden verwijderd Buiten ging het intusschen niet minder heftig toe. Een man springt uit de menigte naar voren en richt een revolver op een politie-agent. Deze Wendt het wapen af, dat zich daardoor op den dader zelf keert.In het tumult, dat nu ontstaat, Weet deze te ontkomen. De aanstichters van dit tumult moeten ge zocht worden onder de mcnschen van het W.A.C. Twee personen zijn gearresteerd, van wie een wegens ordeverstoring en een die zich bij het gooien met een stoel zelf zóó had gewond, dat de Gmeesk. Dienst hem moest verbinden. Een sterke politiemacht heeft het gebouw rond om bewaakt. Stsds- en GewesteJijb Nieuws» Naar het „Mekka" der zeep. Op Maandag, Dinsdag en Woensdag, 5, 6 en 7 Februari bezocht telkens een gedeelte der dui zend uitgenoodigde grossiers en winkeliers de Sunlight Zeep Fabrieken te Vlaardingen. Het programma van elk dezer drie dagen was als volgt Met één der salonbooten van de „Reederij op de Lek" werd de tocht in Rotterdam aange vangen. Na aankomst te Vlaardingen werden de bezoekers door de fabriek geleid waar hun de fabricage, verpakking en expeditie der ver schillende artikelen gedemonstreerd werd. Een aardig geillustreerd boekje verduidelijkte één eh ander. Reuachtige blokken Sunlight zeep werden verwerkt tot de bekende tabletten demonstra ties van het wasschen met „Lux" en het verven met „Twink" vonden plaats en de bezoekers waren vol verwondering over de fabricage der producten van de „Sunlight" fabrieken. De noodige fotografische en filmopnamen wer den gedaan en na afloop werd weder naar Rot terdam gestoomd, waar de Directie der fabriek een gemeenschappelijk diner aanbood in de feestzalen van de Diergaarde. Eerst werden de genoodigden vergast op een filmvertooning der oliecultuur op de plantages van de firma „Lever Bros Ld." op de Salomon Eilanden, het vervoer der oliën per stoomboot naar Engeland en de zeepbereiding te Port Sun light. Aan het daarp volgend diner, dat opgeluisterd werd door een strijkje, werd door verschillende der aanzittenden een woord van dank geuit over de grootsche wijze, waarop dit bezoek was "opge zet, en menige heildronk öp den bloei der onder neming ingesteld. Voor de gasten, die niet meer naar de stad hunner inwoning kónden terugkeeren, waren in één der grootste hotels te Rotterdam kamers door de Directie der Sunlight fabrieken gereserveerd. De derde dag Woensdag 7 Februari bracht echter nog iets anders, n.l. de uitreiking van de prijzen, gewonnen in den door de Maatschappij uitgeschreven wedstrijd. Uit de fraaie serie be schikbare prijzen was de keuze, onder den indruk der slechte tijden zonder uitzondering op de effectengevallenwelkeuitObligatiën,, Nederland" bestonden, delste prijs een waarde van 2500. en de drie tweede prijzen elk groot 1000. Als troostprijs werd een rijwiel toegekend. De gelukkige winners namen onder dankzeg ging hunne prijzen in ontvangst. De banketbakker «D. de W. a 1 - hier is gister op den Schiedamschenweg te Rot terdam, van het voorbalcon van een motorwagen van lijn 8 der electrische tram gevallen. Hij werd verwond aan hoofd en rechterknie in den poli tiepost aldaar is hij verbonden. Gemengd Nlenws. Branden. Te Enkhuizen is gisteravond afgebrand het bierhuis Drommedaris, eidenaar en bewoner J. Koopman. Door den feilen wind grepen de vlammen zoo snel om zich.heen', dat niets kon worden gered. ITet gebouw diende te vens als wachtkamer voor de Urker en de Lem- ster boot. De oorzaak van den brand is onbekend. De aannemer De Vos te Wolvega ontdekte brand in huis. De familie sliep boven. De ge heele benedenverdieping stond reeds in lichte laaie zoodat de V. uit een dakvenster naar buiten moest springen, om een ladder tegen het huis te zetten en zijn vrouw en drie kinderen te kunnen redden. Van zijn vrouw cn een der meis jes was het haar reeds geschroeid. Het huis was van hout gébouwd. De geheele inboedel is verbrand. Goede vondst. De pl.m. 30 urnen, bij de werken van het staatsboschbeheer te Emmen opgedolven, zijn van verschillende groote en vorm, doch zijn min of meer beschadigd en uit elkaar. Er is ook een bronzen spee; oj gegraven. Gister is alles afgestaan voor het museum te Groningen. Een nieuw kanaal. Naar wordt ge meld, overweegt de Amerikaansche regeering plannen voor het graven van een nieuw kanaal door centraal Amerika. Volgens een bericht uit Washington deelde de minister van Oorlog gister in het kabinet mede, dat de kosten voor de uitvoering van dat plan grootendeels ge dekt kunnen worden door de ontvangsten, ver kregen uit de exploitatie van het Panama-kanaal. Verleden maand bedroegen die ontvangsten V/2 millioen dollar. Naar verluidt bestaan er twee plannen. Het eerste plan houdt verband met het oude schema van Nicaragua waardoor zekere onderhande lingen met Costa Rica noodig zouden zijn. Het tweede plan betreft het graven van een getijden- kanaal, dat niet door Panama zou loopen. Na 52 jaar leerplichtwet! De „Daily Chronicle" meldt, dat voor den politie rechter te Durham die toevallig tegelijk voor zitter is van de plaatselijke schoolcommissie Maandag vier getuigen zijn verschenen, die alle vier erkenden noch te kunnen lezen noch schrij ven. Het waren een paardenkoopman, een koet sier een jong mijnwerker en een getrouwde vrouw. En dat, zoo zucht het blad, na 52 jaar leerplichtwet I M ij n o n g e 1 u k. In de City Deep goudmij nen (Zuid-Afrika) die tot de diepste mijnen ter wereld behooren, heeft een instorting plaats gevonden, waardoor 7 arbeiders gedood en 12 gewond werden. Het ongeluk had plaats op een diepte van 3000 voet onder den beganen grond en was het gevog van een aardschok. Onlangs viel in een andere goudmijn van de Rand een dergelijk ongeluk voor. Men vreest dat de in stortingen zich zullen herhalen. In een klooster. Volgens de „Liberté" zal de Amerikaansche filmster Pearl White deze week Parijs verlaten en de sluier aannemen in een klooster in Savoye, hetwelk toebehoort aan een bijzonder strenge orde. Gelukkige moeder. Naar de Matin uit Algiers, TOeldt, heeft een vrouw aldaar aan Adïer kinderen tegelijk het leven geschonken twee jongens en twee meisjes. Zij maken het allen, evenals de moeder, uitstekend. Automobielongelukken. De sta tistieken toonen aan, dat in het afgeloopen jaar meer dan 12.000 personen het slachtoffer werden van automobiel-ongelukken in de Vereenigde Staten. Honden onterfd. Uit Londen wordt gemeld, dat de rechter Henry Horner de drie honden van wijlen Marguerite Howard heeft ont erfd, die de rente van haar fortuin van 25.000 gulden aan haar lievelingshonden had vermaakt. Noodlottige brand. Bij een grooten brand te Wichita (Kansas) zijn 11 personen in de vlammen omgekomen. De influenza-bacil ontdekt.Vol- gëns een bericht in de bladen is het aan twee bacteriologen van het Rockefeller Instituut voor medischè onderzoekingen te New York ge lukt de influenzabacil te isoleeren. De bacil is volgens de beschrijving zoo klein dat zij dooi de poriën van een aardewerk-filter heen dringt en zelfs bij duizendvoudige vergrooting ternauwer nood is waar te nemen. Uitvoer van Russisch graan. Naar wij vernemen, is Zaterdag tusschen de Rus sische en de Duitsche regeering een transactie tot stand gekomen, krachtens welke uit St. Pe tersburg een graanverscheping naar Hamburg zal plaats vinden ter waarde van 21/2 3 millioen gulden. V 1 e k t y p h u s. De Roemeensche minister van Binnenlandsche Zaken heeft officieel ter kennis gebracht dat zich te Boekarest gevallen van vlektyphus voordoen. Het blad Lupta" verklaart, dat de ziekte zich door vervuiling en armoede gemakkelijk uitbreiden kan en aan beide is te Boekarest geen gebrek. De Roemeensche regeering heeft maatregelen genomen om het aantal ziektege vallen zooveel mogelijk te beperken. Telegrammen, IN HET BEZETTE GEBIED. BERLIJN, 8 Febr. (draadloos) Naar ver luidt worden de Fransche maatregelen steeds scherper, zelfs woningen worden in beslag geno men. en wordt van den andèren kant het verzet der Duitschers ook scherper. De kans op een algemeene staking wordt eveneens grooter. TURKIJE EN DE GEALLIEERDEN. CONSTANTINOPEL, 8 Febr. (draadloos) De bladen melden uit Angora, dat in bevoegde kringen aldaar de laatste gebeurtenissen te Lausanne, beschouwd worden als het mislukken der vredesonderhandelingen, waarvan de ver antwoordelijkheid op de geallieerden rust. Ismet Pasja zal zich te Smyrna bij Kemal Pasja voegen, vanwaar hij naar Angora zal gaan. DE HERTOG VAN YORK. LONDEN, 8 Febr. (draadloos) De hertog van York zal 6 April a.s in het huwelijk treden. De huwelijksinzegening heeft plaats in de Westminster-Abbey. Laatste Berichten. Weerbericht. Verwachting - Krachtige tot matigen Z.O. tot Z. wind, zwaar bewolkt of betrokken, weinig of geen neerslag, zelfde temperatuur. R. K. Werkgevers. Men meldt ons uit Amsterdam Op Donderdag 15 Febr. a.s. te 2 uur zal de algemeene R. K. Werkgeversvereeniging in het bisdom Haarlem in het gebouw der Effecten beurs te Amsterdam een buitengewone alge meene vergadering houden. In deze vergadering zullen besprekingen ge voerd worden over de vraag, of tijdelijke invoer- belemmeringen al of niet gewenscht zijn. Als inleiders zullen optreden de heeren J. Verbiest, pro, en J. H. L. v. Freijtag Drabbe, contra. Door Mr. C. M. Romme zullen de kwesties over werkloosheidsverzekering, bedrijfsorganisa tie en collectieve-contracten worden behandeld. Een verzoek van Troelstra. Men meldt ons uit Den Haag In de Tweede Kamer-zitting van heden, heeft de heer Troelstra verlof gevraagd, de regeering te mogen interpelleeren over den toestand in het Roergebied. Dinsdag a.s. zal over dit verzoek worden be slist. Door schrik gedood. Men meldt ons uit Amsterdam Hedenmorgen ontstond op een der bovenhui zen van perceel Ie Lauriersdwarstraat 8, een begin van brand. Bewoners bluschten met een emmer water de vlammen. Op het geroep, dat er brand was, snelde een der buren te hulp. Toen de man boven was viel hij neer, en bleef dood te zijn.Vermoedelijkheeft hij door den schrik hartverlamming gekregen. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 7 Feb. 8 Feb. Londen11 82 11.81 Vs Berlijn -0.0068V2 - 0.0074V2 Parijs- 15.871/a - 15.46 België- 14.021/., -13.61 Zwitserland - 47.65 - 47.40 Weenen - 0.003/, - 0.003/, Kopenhagen- 47.80 - 47.30 Stockholm- 67.30 - 67.20 Christiania- 47.- 46.70 Amerika- 2.525/„ -2.5211/i« Madrid - 39.6272 -39.4272 Milaan- 12.25 - 12.15 WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. 7 Feb. 8 Feb. Londen 11.81 11.813/4 Parijs- 15.80 - 15.221/, Brussel - 13.95 - 13.80 New-York - 2.527/8 - 2.521/,, Berlijn - 0.0068 72 - 0.0075 Zwitserland- 47.65 - 47.40 Stockholm- 67.40 -67.15 Kopenhagen-- 48.- 47.50 Christiania- 47.35 - 46.80 Weenen- 0.003/g 0.003/, Rechtzaken. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft gister uitspraak gedaan in de zaak tegen B. H. v. R., machinefabrikant te Schiedam, door de recht- bankTe Rotterdam vrijgesproken van de hem ten laste gelegde oplichting. Het vrijsprekende von nis van de rechtbank werd bevestigd. Burgerlijke Stand. Geboren: Febr. 6. Johannes Leonardus z.v. H. C. van Gerven en E. Klein, Hoofdstraat. Albertus z.v. A. W. van Veen en C. Wester- veld, Rotterdamschedijk. 7. Pieter Alexander z.v. P. A. Meerburg cn P. van Scheindelen, Oude Maasstraat. Gehuwd: Febr. 7. K. Triel 22 j. en J. H. Blumenthal 37 j. Overleden: Febr. 6, Johanna Maria Scholte, oud 78 j. en 3 mnd, Lange Kerkstraat. 7 Willemina Kersten, oud 25 j. en 30 mnd, echt- genoote van A. Struik, Singel. Seheepvaart. Hoog water te Hoek van Holland. 8 Febr. v.m. 7.05, n.m. 7.32. 9 Febr. v.m. 8.02, n.m. 8.43. 10 Febr. v.m. 9.18, n.m. 10.13. SCHIEDAM, 7 Febr. Aangekomen Duitsch motor s.s. Ermland, (Hamburg Am. Lijn), kapt. G. Eckhorn, van Yokohama via Rotterdam, met soyaboonolie, voor N. V. Schieveem aan de Wil- helminahaven. SCHIEDAM, 7 Febr. Vertrokken s.s. Flens burg, ledig naar Vlaardingen. SCHIEDAM, 8 Febr. VertrokkenDuitsch motor s.s. Ermland, kapt. G. Eckhorn, met res tant lading stukgoederen naar Hamburg. Handelsberichten Bears van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM, 8 Feb. Officieele noteering van d8 Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46% f 13. Namens de commissie voor de noteering. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 8 Feb. Men noteert voor Spiritus 100% 126—. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging". Heden f 2.90 per ketel. VEEMARKT DELFT, 8 Feb. Aanvoer160 runderen 13 schapen of ammeren, 6 paarden, 354 varkens, vette kalveren, 298 biggen, 179 magere kalveren, 7 geiten of bokken, vette varkens, 6 veulens. Vette koeien le kw. f300425, 2e kw. f180300, kalfkoeien le kw. f325450, 2e kw. f 225325, vaarkoeien f 225f 325, 2e kw. f 150i 250, vette kalveren le kw. f 2e kw. fvette schapen le kw. f2e kw. f weischapen le kw. f2e kw. fvette lammeren le kw. f 1870, weilam meren, f magere varkens le kw. f 12— f24, biggen, f 12f24, nuchtere kal veren le kw. f 12f24, paarden f80f275, Rundvleesch per kilo f 1.20f 1.0.80 vette varkens ff Boter f 2.75 f 2.95 per kilo. Aanvoer 13/8 en 3/16 wegende te zamen 290 kilo. 431e Staatsloterij. Trekking van Donderdag, 8 Febr. Hoofdprijzen. Prijs van f 1000 met premie van 30.000 176. - 15000 16447 - 1000 575 6581 8459 18240 18380 21529 - 400 19422 20241 - 200 583 21054 22134 - 100 5326 6702 9518 11903 16956 17584 17705 19353 19714 21449 Prijzen van 70. 145 346 435 506 715 916 969 1014 1071 1106 1111

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2