OMGBUm VOORSCHiEDMm OW FEUI T 46ste Jaargang. Zaterdag 10 Februari 1923. No. 13562 Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. EERSTE BLAD. Buitenlandseh Nieuws. IN HET BEZETTE GEBIED. De toestand is weinig veranderd. Verschillende bladen gewagen van een bemid deling van dr. Benesj in het Duitscli-Fransche conflictVolgens het Weensche „Acht Uhr Abend blatt" zouden Benesj en Mussolini een bemid- delingsactie op touw hebben gezet, en hun voor stellen reeds aan Poincaré en Cuno hebben doen toekomen. De correspondent van de „Vossische Zeitung" te Weenen heeft aan de diplomatieke vertegenwoordigingen der entente in de Oosten- rijksche hoofdstad de vraag gesteld, of deze ge ruchten juist zijn. Hij heeft geen beslist ont kennend antwoord gekregen, maar het was hem niet mogelijk, nadere inlichtingen te verkrijgen. In Berlijn moet reeds kolengebrek heerschen. DE TURKSCIIE ACTIE. Tusschen den Turkschen bevelhebber te Smyrna en den bevelhebber der geallieerdeoor logsschepen is een overeenkomst getroffen, vol gens welke de status quo zal worden gehandhaafd totdat de kwestie met betrekking tot het vertoe ven der geallieerde oorlogsschepen in de haven langs diplomatieken weg is opgelost. VOLKENBOND. Uit Geneve verluidtDe commissie uit den Volkenbond voor de beperking der bewapenin gen is gisterochtend bijeengekomen onder voor zitterschap van Viviani. De voorzitter consta teerde, dat de commissie een werkwijze had aan vaard, die inwezen bestond uit het behandelenvan een politiek vraagstuk langs politieken weg. De commissie houdt zich bezig met onderzoekingen en enquetes, maar de eindoplossing hangt noch van de commissie,noch van denVolkenbond af, zij hangt af van hen, die er verantwoordelijk voor zijn, n.l. de regeeringen. De drie sub-commissies voor de beperking der bewapening hebben gistermiddag vergaderd. MEMEL. De Litausche vertegenwoordiger te Memel, heeft zich in verbinding gesteld met den bevelhebber van de opstandelingen, ten einde deze tot reden te brengen. IERLAND. De Iersche opstandelingen hebben de vredes voorstellen weer afgewezen. De weigering der rebellen om den vrede te aanvaarden werd gedaan door Lynch, den aan voerder van het opstandelingenleger, die ver klaarde, dat de voorstellen niet in overweging konden worden genomen. De hoop blijft echter bestaan, dat vele rebellen erdoor zullen worden geïnfluenceerd om zich aan de zijde van den vrijstaat te scharen. De dramatische nieuwe vredespoging, gedaan door Deasy, den sous-chef van den staf der Iersche rebellen, is gevolgd door een plotseling bezoek aan Londen van president Co.,grave. Er Wordt groote geheimzinnigheid betracht ten aanzien van de bewegingen van Cosgrave, maar hij heeft vandaag met den minister van koloniën gesproken. EGYPTE. De koning heeft het ontslag van het kabinet, 33 „Wolfram is nog suffer dan vroeger", zeide Vader tot Moeder, „hij slaapt waar hij staat," want niemand begreep wat er in mij omging. Ik gevoelde mij niet alleen, ik was niet langer ongelukkig, Als ik durfde, klom ik de hoogte bij het bosch op, waar ik de geheele streek kon over zien en dichter bij den hemel was. Dan knielde ik daar neer en zei„Lieve, genadige Heer, ik ben zoo gelukkig dat gij er zijt; roep mij nu voor goed bij u." In dien toestand bracht ik een een half jaar door. Baas Boel had mijl uur alleen gelaten en Vader's woede was op mij neergedaald. Ik was beurtelings opgegoten of .voor werk boven mijn krachten gebruikt geworden, maar ik had mij daar Weinig over bekommerd. Ik verslond de boeken, die ik kon krijgen. Zoo kwam mij op een dag „bet leven van beroemde mannen"onder de oogen Sedert dien dag was het uit met mijn rust, mijn gelukWat mij lang vaag en onbestemd had voorgeschemerd was mij plotseling duidelijk geworden. De vragen, die zij zich hadden ge steld, hadden mij bestormdhun verlangen was mijn verlangen Ik klom niet meer op wegens de weigering van Engeland om het Egyp tische standpunt ten aanzien van de status van Soedan in de nieuwe Egyptische constitutie te aanvaarden, aangenomen. §g GROOT-SERVIE. „Hrvatsky borac", het orgaan der Kroati sche Omladina, publiceerde in een van zijn laatste nummers een door den hoofdredacteur van dat blad, Matosevitsj, onderteekend ver slag van een onderhoud, dat deze gehad heeft met een der leden van de Kroatische deputatie, die bij koning Alexander op audiëntie is ge weest. In het verslag Wordt gezegd, dat de koning aan de deputatie de vraag stelde, waarom het Kroatische blok in zijn passieven tegenstand tegenover de skoeptsjina volhardde. De Kroa ten antwoordden, dat zij niet met politici kon den samenwerken, die de rechten van Kroatië ontkenden. Voor de Kroaten zou het van zeer veel gewicht zijn te Weten, Welke het stand punt der Kroon in deze kwestie was. Koning Alexander antwoordde „Ik ben een Serviër en' moet met mijn Serven medegaan. Gij, Kroaten hebt hot op mijn hoofd voorzien. Zulks kan ik niet toelaten en ik zal daarom een militaire lijfwacht instellen, waaroverheen wij elkander in de oogen kunnen zien." Daarop verklaarden de Kroaten, dat door dit bondig antwoord eindelijk klaarheid ge schapen was. Van nu af zouden de Kroaten weten, dat zij geen koning hadden, nadat zich het opperhoofd van den S.K.S.-staat zelf zich een zuiveren Serviër had genoemd. De> „Hrvatsky borac" is wegens deze 6ensa- tioneele onthulling geconfisceerd. ALLERLEI. De Belgische regeering heeft eenige weken ge leden besloten het hout, gewonnen in de domi- niale bosschen in de Belgische zone van het be zette gebied, te verkoopen. De eerste veiling zal 24 dezer plaats hebben te Rötgcn nabij Keulen. De veiling zal geschieden door de Belgische administratie van den Waterstaat en de bosschen Men zal voor een waarde van 600.000 franc ver koopen. Het hout komt van de boomen, welke het Duitsche boschbeheer zelf heeft aangewezen om in 1923 te worden geveild. Kort daarop zal een tweede veiling te Kleef plaats hebben. Uit Moskou De leiders der Sovjets hebben op een reeks bijeenkomsten, die de laatste weken zijn gehouden, definitief besloten, dat Rusland niet zal deelnemen aan eenigen ooi log in Europa of het Nabije Oosten, voortspruitende uit den toestand, ter conferentie van Lausanne of door de bezetting van het Roergebied geschapen. Uit Washington. Het Huis van Afgevaar digden heeft de regeling in zake de fundeering der Britsche schuld met bijna algemeene stemmen geratificeerd. Uit Parijs. Voor de tweede maal heeft Poincaré geweigerd, de Kamer-commissie voor buitenlandsche zaken inlichtingen te_geven. Iü93@nhni Naar de eenheid. Naar wij vernemen, wordt door de lejding van de Federatie van Diocesane Bonden van R.K. Werkliedenvereenigingen in Nederland en het Bureau van de R.K. Vakorganisatie onder de hooge goedkeuring van het Nederlandsch Doorluchtig Episcopaat voorbereidende maat regelen getroffen om tot de zoo lang gewenschte mijn heuvel en strekte de armen uit naar de onzichtbare werelden boven mij het zichtbare hield mij gevangen. Ik wilde leeren, weten ik gevoelde, dat ik kon bereiken, wat voor hen niet onbereikbaar was geweest. Een koortsachtige dorst naar kennis greep mij aan, mijn wilskracht was verdubbeld. In mijn vrijen tijd las ik 's nachts bij heldere maan poogde ik de boeken te ontcijferen, die ik meester was geworden-. Zoo ging andermaal een jaar voorbij. Moeder was na den dood van de kleinen nooit heel ge zond meer geweest nu werd zij ziek. Ik kon thuis niet gemist worden en werd dus gehaald. „Dat is nu eerst werk naar je zin," schimpte Vader, „den geheelen dag thuis luieren, Moeder wat oppassen, te zorgen dat het vuur aanblijft en er geen vreemde honden binnenloopen Ik had nog meer te doen nu Moeder bedlegerig werd en niet meer voor den pot kon zorgen en Vader en de drie jongens alleen om te eten thuis kwamen. Mijn zusje leefde toen ook nog, een klein gebrekkig ding van vier jaren, dat geen oogenblik zonder toezicht gelaten kon wor den. Ik paste Moeder niet lang op. Zij werd zwak ker en zwakker. Zij had mij altijd mogen lijden maar den laatsten dag wilde zij mij niet zien. Als ik bij haar kwam, verborg zij het hoofd onder de dekens. De koorts was haar in het hoofd ge slagen. Ik was alleen thuis, toen zij stierf. Met haar laatste krachten weerde zij mij af, toen ik haar wilde vaarwel kussen," Advertentiën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. eenheid, omtrent de stands- en vakorganisatie in dq R.K. Arbeidersbeweging te geraken. St. Radboiiw-stichting. In verband met voorbereidende maatregelen ter zake van de R.K. Universiteit had giste ren ten paleize van Mgr. den Aartsbisschop een vergadering plaats van het Doorluchtig Episcopaat met de overige leden der St. Rad- boudstichting. Hofbericht. LIertog Adoll Friedrich van Mecklenburg, broeder van Z.K.H. den Prins, wordt eer lang ten Koninklijke Paleize verwacht, ten einde daar eenige dagen te verblijven, met het voornemen binnenkort van Amsterdam uit een reis naar de tropen te ondernemen, waarbij in de eerste plaats Nederlandsch-Indië zal wor den bezocht. De interpellatie-Troelstra. In parlementaire kringen liep heden het gerucht, dat de Tweede Kamer het houden der interpellatie-mr. Troelstra over de buiten landsche verhoudingen as. Dinsdag niet zal toestaan. Waar de meening der sociaal-demo craten over de Roer-bezetting bekend mag worden geacht en de gemoederen over en weer verhit zijn, zou .het wel dwaasheid zijn, als de Volksvertegenwoordiging zich in dit conflict partij ging stellen. De meerderheid van de Parlementaire Commissie voor de Buitenl. Aangelegenheden moet het daarom trent eens zijn met den Minister Van Karnebeek. Sprckersbemidclclin g Deze onlangs in het leven geroepen afdeeling van het Centraal Bureau der K.S.A. te Leiden heeft allengs reeds een zoodanige-uitbreiding verkregen, dat zij met succes kan worden geraad pleegd. De afdeeling „Sprekersbemiddeling" draagt een permanent karakter en heeft ten doel de bemiddeling tusschen beschikbare sprekers en vereenigingen zeer te bevorderen en onnoodige briefwisseling te voorkomen. Van de verzamel de gegevens kan steeds kosteloos door vereeni gingen Worden gebruik gemaakt, teneinde ge makkelijker tot een keuze te komen van sprekers en der onderwerpen van voordrachten en cur sussen. Toezending van porto voor antwoord is echter noodzakelijk. Als een onderdeel dezer afdeeling zijn met bijzondere medewerking van den Bond van R. K. Volksuniversiteiten en het Algemeen Secretariaat van Geloof en Wetenschap ten behoeve der aan gesloten instellingen en vereenigingen lijsten van beschikbare sprekers samengesteld met opgave der te behandelen onderwerpen. Deze lijsten be vatten thans reeds ruim 100 namen en zijn tegen een geringe vergoeding ook voor andere vereeni gingen verkrijgbaai R.K. Congres over het Bevolkingsvraagstuk. Dit Nederlandsch-Vlaamsch Wetenschappelijk Congres, dat reeds met vermelding van de namen der inleiders werd aangekondigd, zal op Donder dag 12 en Vrijdag 13 April te Breda gehouden worden. Het lidmaatschap van het Congres kost voor Nederlanders 5.en voor Belgen 20 francs en geeft recht op toezending van een programmaboekje met de stellingen der inlei ders en andere bijzonderheden, alsmede op een verslag, waarin zullen worden opgenomen de 5 referaten der inleiders en de daarover ter con- gresse gevoerde besprekingen Bovendien geeft het lidmaatschap recht op toegang tot de bijeen komsten. Men kan zich door toezending van bovenge- Wolfram tuurde een heele poos strak voor zich. „Na haar dood Werd het bij ons thuis een hel. Toen werd het ons duidelijk hoeveel wij met haar verloren hadden. Daar was langer geen orde, geen band, geen ontzag. Alleen door zijn vuisten kon Vader zich door mijn broeders laten ge hoorzamen.Het Weekgeld, dat vroeger toereikend Was geweest, strekte nu nauwelijks voor vijf dagen. Twee maanden later bracht Vader op een avond een jonge vrouw thuis en zeide, dat wij die als moeder moesten gehoorzamen. De nieuwe moeder scheen levenslustig van aard zij lachte en stoeide met ons, als ware zij onze zuster, zette ons duchtig aan het werk, deed inkoopen, dischte flink op. .Dat duurde een week toen waren middelen en levenslust uit geput; de vrouw Werd kregelig en knorrig, wierp ons naar het hoofd wat voor de hand lag, over laadde Vader met schimpscheuten en verwij fingen, tierde,raasde en weende, en vertelde aan de voorbijgangers, dat Vader haar bedrogen had. Was zij het schelden moe en bracht Vader zijn loon weer thuis, dan verviel zij in haai vorige buien van uitgelatenheid. Vader en zij raakten dikwijls handgemeen, maar zij had er slag van om hem te drillen, op een heel andere wijze dan Moeder, die altijd om bestwil handelde. Deze volgde alleen de gril van het oogenblik. Toen het haar was gebleken, dat Vader s noemd bedrag bij het Centraal Bureau van de K.S.A. in Ned., Steenschuur 17 te Leiden (pod- rek. no. 57216) voor het congres opgeven en ont vangt dan p.o. een lidmaatschapskaart. Met het oog op de zaalruimte zal daarbij tevens hoogen prijs worden gesteld op de mededeeling of men al dan niet voornemens is het Congres bij te wonen. Opeenstapeling van tractementen. In een artikeltje, waarin „De Maasbode', volkomen terecht eens vraagt, of de aange kondigde maatregel tot bestrijding van het euvel van cumulatie van tractemenfen, niet vergeten wordt., wijst ze ook op het voornemen der re geering om een einde te maken aan de cumu latie der pensioenen, waarvan wij de vorige week mededeeling hebben gedaan. „Het wekt inderdaad bevreemding, dat een dergelijke eenvoudige bezuinigingsmaatregel aan Financiën vertelde men ons, dat door dit euvel tienduizenden per maand worden wegge gooid zoo lang tijd noodig heeft om het Staatsblad te bereiken. Maar er is meer. Zijn wij goed ingelicht, dan is tegen dit voor nemen uit de betrokken kringen zeer ernstig verzet gekomen en is de regeering daarvoor in die mate bezweken, dat deze maatregelen zoodanig zullen worden toegepast, dat aan de verkregen rechten niet wordt getornd. Voor de cumulatie der pensioenen is dit reeds zeker en de wijziging van de pensioenwet zal zoodanig zijn, dat ieder, die op dit oogenblik én tractement én pensioen geniet, in het genot van beide blijft. De opheffing der cumulatie heeft alleen be- teekenis voor de toekomst. Nu voelen wij heel veel voor het handhaven van een eenmaal verkregen recht, maar wordt dit nu niet te ver gedreven We hebben een minister, die een groot pen sioen geniet als Indisch hoofdambtenaar en naast dit pensioen f 18.000 tractement ont vangt als minister. Een ander minister heeft 6000 pensioen als oud-minister en daarnaast 18.000 als tractement. En zulke dignitarissen zijn er vele. Moet deze geldverspilling nu maar doorgaan ter wille van het principe der verkregen rech ten Was het premievrij pensioen voor de ambte naar ook geen verkregen recht en hebben daar de ministers en Kamerleden ook geen streep door gehaald Waarom nu die verkregen rechten zoo ge sauveerd waar het eigen rechten betreft „De Maasbode" wees erop, dat door wat nu geschiedt, de ontevredenheid meer wordt aan gewakkerd dan door welken bezuinigingsmaat regel ook. Dit is voiléomen juist en ook wij begrijpen niet, dat regeering en Kamer in deze tijden zoo kunnen handelen. Bezuinigen is inderdaad heel anders. Internationale Justitie. Onder buitengewone belangstelling heeft het Permanente Hof van Internationale Justitie Don derdagochtend 11 uur in de groote rechtzaal van het Vredespaleis in Den Haag een openbare zitting gehouden ter voorlezing van zijn advies inzake het Engelsch-Fransch geschil betreffende de nationaliteitsdecreten in Tunis en Marokko. De beteekenis van dit advies is dat de Fransche regeering in deze zaak in het ongelijk is gesteld. Intusschen deed het Hof in de over wegingen van zijn advies uitdrukkelijk uitko- inkomen, in plaats van ruim, te klein voor de huishouding was, zette zij hem aan om naar beter post te dingen. Hij stond als onderhout vester goed bekend en hij zou best een plaats als houtvester kunnen krijgen, als hij het maar goed aanlegde. In den beginne ging het gesprek ineen gefluister over als zij zoover was gekomen later niet meer. Zoo hoorde ik, dat Vader haar van zijn afkomst had verteld en zij daarvan groote verwachtingen koesterde. Vader srak die niet tegen, integendeel hij had er schik in en versterkte die nog meer. Hij had altijd „hoo- ger" op gewild. Moeder had hem daarvan terug gehouden. T Winter en voorjaar gingen voorbij. De tweede vrouw werd ziekelijk. Mijn broeders verdienden meer dan ik hoewel jonger, waren zij sterker en geharder ik moest dus andermaal thuis blijven en onze stiefmoeder behulpzaam zijn. Zij was knorrig en lusteloos, liet alle bezig heden voor mij over en sloeg toe waar zij kon. En ik, die vooruit wilde Al mijn lijdzaamheid, al mijn'vertrouwen op hooger hulp had mij ver laten. Ik wist maar één ding elke dag, elk uur bracht mij vernedering en teleurstellingik werd ouder en lomper, onwetender, ongeschikter. Ik werd kregelig en norsch, vlagi n van moedeloos heid wisselden af met oogenblikken van krank zinnige opwinding. (Wordt vervolgd) BSSESBBKBiS ,u inwiipjiiiw

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1