DAGBLAD VOOR SGHIEDAM EN DITJES EIM DATJES. 46ste Jaargang. Zaterdag 10 Februari 1923. No. 13562. BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. - Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiëni 15 regels f 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel, speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden ©p aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. *)lt nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. TWEEDE BLTd V Kerk en Partij „Katholieke Staatkunde" is een weekblad, dat bij de N.K.P.-ers in hooge gunst staat, wijl het steeds bereid is hun partij met warmte te verdedigen. Meerdere malen reeds troffen we er artikelen in waarmede een lid der R.K. Staatspartij niet kan instemmen dit golden politieke ideeën maar in een der laatste afleveringen verkondigt het blad ook opinies op meer kerkelijk, geeste lijk gebied, die zeker niet in ieder opzicht met de algemeene katholieke meening in over eenstemming zijn te brengen. „Exspectans" schrijft er, n.l. over „De Kerk" en de „Partij", in welk artikel schr. tracht aan te geven het wezen van de kerk die is :„de over de gansche wereld verspreide, de aan alle Godminnenden meegedeelde Christus." „Christus heeft, zegt schr. een zichtbare, maar ook een onzichtbare Kerk gesticht. Beter één Kerk met dubbel element, een zichtbaar en een onzichtbaar element. De zichtbare Kerk is de hiërarchische organi satie aller gedoopten en in leer en tucht, uiter lijk, trouw gebleven, geloovigen met den Paus als zichtbaar opperhoofd. De zichtbare Kerk be staat derhalve in natuurlijke orde. Bezield door bovennatuurlijk leven, zeker, maar „zichtbaar" slechts, dank de waarneembare, natuurlijke uit wendigheid." „De onzichtbare Kerk (de ziel der Kerk is de bovennatuurlijke orde omvattend alle waarachtig Godvreezenden en Christusminnen- den met Christus als onzichtbaar opperhoofd. Velen, gaat schr. dan voort, vatten de Kerk op als een goddelijke instelling die hunne verdedi- ging behoeft, of als een maatschappelijk stelsel dat zij moeten invoeren met behulp van het Evangelie. Inderdaad, velen der onzen vatten de Kerk op als een partij. En deze partijmannen hebben de zichtbare Kerk verheven, ten koste der on zichtbare. Laten we aannemen, met de bedoe- ling, om de zichtbare Kerk sterker en haar werk meer zegenrijk te maken. Maar met het gevolg, dat zij daardoor juist minder sympathiek ge maakt werd, minder aannemelijk en zelfs gehaat werd gemaakt. Wat al heel erg, schoon nog niet het allerergste is. Het allerergste gevolg van hun taktiek is, dat zij de superioriteit der onzichtbare Kerk miskennen en doen miskennen. Zij hebben van de Kerk een partij gemaakt en i.p.v. christenen, zonder meer, zijn zij par tijaanhangers hunner Kerk geworden. Hun apo logie is partij-apologie. De bekeeringen die zij bewerken, zijn hun partij-bekeeringen. Hun wer ken, die zij stichten (Katholieke Universiteit incluis zijn partij stichtingen. En trotsch zijn zij op hun organisaties en hunne gewrochten: Malaise is een van de vele vreemde woor den, waarvan wij de laatste jaren met schade en schande, de beteekenis moesten leeren. De door dien naam aangeduide kwijnende toestand in onze nijverheid, en de daarmede gepaard gaande werkloosheid, dateert reeds van 1918. Toen toch werden de millioenen legers, der volkeren in oorlog, ontbonden, en keerden al de mannen, welke vier jaren lang geen pro ductieven arbeid hadden verricht, naar hun fa brieken en werkplaatsen terug toen had het buitenland voor zijn nooden en behoeften de hulp van Nederlandsche werkkrachten niet meer te verlangen. En niet alleen dèt, neen de rollen werden totaal omgekeerd. De groote verarming van onze nabuur-staten, Veroorzaakte de waardevermindering van het geld, waardoor de beruchte valuta-kwestie haar slooperswerk kon beginnen. Voegt men daarbij het onmiddellijke gewel dige arbeidsvermogen van het ondanks den oor- lig, gaaf gebleven Duitschland, dan is het niet te verwondeien, dat de afnemer zich veranderde in een leverancier te gemakkelijker ging dit, omdat het publiek,verbitterd door de prijsopdrij vende „Q.W.'ers," met beide handen naar de aangeboden „koopjes" greep. Iiad deze toestand een geringe tijd geduurd, er ware niets te doen geweest, 't zou zelfs een gezondheidskuur zijn geworden. Doch nu, na vier jaren, mark en frank hun ^vallende ziekte" behouden, is er een kwaal door ontstaan, die in al meer gezonde deelen van onzen staat, haar verwoestend werk begint. Van gezonde concurrentie kan geen spraak meer zijn, voor de goede Hollandsche guldens, storten de buitenlandsche fabrikanten,hun waren als een lawine over Neerlands onbeschermde grens, en wij moeten toezien, dat fabriek na fa briek haar vuren dooft, en dat kantoren en werk plaatsten worden ontvolkt. Waren er eerst geen hun partijversterking. En reclame-maken doen zij met hun veroveringen en hunne bekeeringen hun partij expansie. En de oogst, dien zij binnenhalen De oogst is haat." „Zij hebben in verwarring des geestes, van de Kerk een partij gemaakt. En hun partij hun werken, hun organisaties, hebben zij vereen zelvigd met de Kerk. Dit ook op politiek gebied. En zoo heeft hun „Katholieke Staatspartij zich het air gegeven van de Kerk zelf te zijn. De Kerk is één, heilig, algemeen en onfeil baar. En in haar blinden waan heeft de Kath. Staatspartij zich éénheid, heiligheid, alge meenheid en onfeilbaaiheid aangematigd. Doch geen echte. De eenheid was schijn, geen wezen zie nu brokkelt zij uit elkaar. De onfeilbaarheid was opgedrongen meerderheidsbeslissing, wier wil al te vaak slechts steunde op onwetendheid en gevórmd werd door misleiding. De algemeen heid was in het streven om te voldoen aan de platvloersche verlangens aller leden, het hooge verlangen van God uit het oog verliezend en zie, nu gevoelen allen zich miskend en zijn onte vreden. De heiligheid was lacie geen andere dan die van 't heilighuisje der ijdele zelfgenoegzaam heid. Naar aanleiding van bovenstaands citaat vragen wij ons af, of dit nu gepaste taal is jrj den mond van een katholiek. Waarom al die hatelijkheden uitgesproken aan het adres van geloovigen en van de R.K. Staatspartij, 't Dunkt ons, dat schr. niet juist onderscheidt en vergeet, dat Christus ons allen heeft opgedra gen, de uitbreiding zijner zichtbare Kerk te bevorderen. Hij verwijt den „partij-mannen dat zij de zichtbaéh Kerk verheffen ten koste der onzichtbare, maar zelf wekt hij den indruk, de onzichtbare ten koste der zichtbare te willen bevoordeelen, over 't hoofd ziend, dat Chrjstu slechts één zichtbare Kerk heeft ge sticht, tot wier ziel weliswaar alle Katholieken in staat van genade en ook alle te goeder trouw dwalende en in staat van genade verkeerende andersdenkenden behooren, maar van wier lichaam alléén alle Katholieken ledematen zijn, die zich op Christus bevel moeten beijveren,dat aantal ledematen te vergrooten. En waarom beschuldigt schr. nu velen van partij-manie, wil hii hun dan verbieden Christus' bevel op te volgen, 't Heeft erallen schijn, van, daar hij niet eens meer de Katholieke Universi teit waartoe 't initiatief toch van de bisschoppen uitging, als een zuiver-bedoelde katholieke zaak wil opvatten. Door van de Katholieke Staatspartij te zeggen, dat zij zich het air heeft gegeven van de Kerk zelf te zijn, maakt schr. zich toch wel wat be lachelijk. We wisten wel, dat de Staatspartij het kerkelijk gezag eerbiedigt en waar noodig gehoorzaamt, maar -wisten niet, dat zij zich de Kerk zelf waant. Bezin, eer ge begint, zouden we Exspectans willen toeroepen. Gemengd Nieuws. De malaise. Als een teeken van malaise kan menbeschouwen het groot aantal landverhui- ers behalve de personen, die zich in andere Europeesche landen of Ned. O.-Indië gingen vestigen, vroegen in de afgeloopen maand Janu ari niet minder dan 55 personen een paspoort aan, teneinde zich in een ander werelddeel te gaan vestigen (vnl. Amerika). En dit enkel voor de Provincie Zuid-Holland (behalve Rotterdam en Dordrecht). In de laatste 2 jaren was dit aan tal gemiddeld 14 per maand. P o s t-d i e f s t a 11 e n. Op den Simplon-O- rient-express zijn sinds een jaar talrijke diefstal len bedreven. De bedrijvers van de diefstallen gingen altijd volgens hetzelfde procédé tewerk. De verzegelde wagons werden opengebroken, de gewenschte postzakken weggenomen en de wagons van nieuwe zegels voorzien, terwijl meermalen, ten einde elk spoor van diefstal te doen verdwijnen, de bewuste wagons in brand werden gestoken. De dieven deden hun aanvallen zoowel op Zwitsersch en Italiaansch als op Tsjechisch gebied. Bijna altijd was de aanslag op de goudroebelzendingen uit Turkije naar Frank rijk gemunt. Algemeen waren de Europeesche politie-au- toriteiten van meening, dat men hier te doen had met een internationale dievenbende. De Fransche commissie van inspecteurs van politie die, ge lijk men weet, te Venetië vertoeft, heeft thans vastgesteld,dat de diefstallen door spoorwegem- ployé's bedreven zijn. Men bezit reeds zeer nauw keurige inlichtingen en naar verluidt is de ar restatie der bende aanstaande. handen genoeg, in het afgeloopen jaar steeg het aantal werkloozen tot ver over de honderddui zend. Kleeding-, schoen-, textiel-, glas- en papier- industriën zijn ten doode opgeschreven, want al zouden de loonen met de helft verminderd Wor den, 't zou nog niet zijn zeker dat het gevaar hier mede zou zijn bezworen. Maar waarom dan geen beschermende invoer rechten Waarom lijdelijk toegezien, dat onze Welvaart tot in haar grondslagen wordt vernietigd, en dat duizenden arbeiders worden overgeleverd aan het gif van de gedwongen ledigheid en aan de pijnlijke vernedering van ondersteuningsfond sen en armenkassen. Zeker vrijhandel is het ideaal, en in normale omstandigheden en dan algemeen toegepast, zal het wellicht voordeeliger zijn, maar van 't een noch van 't ander is nu sprake. Toen in 1815 Engeland, na den val van Napo leon, eenzelfde crisis als wij nu,doorstond, kwam die vrijhandelaarsstaat bij uitnemendheid, den kwijnenden landbouw met een Korenwet te hulp, die aan den toomeloozen invoer van Russi sche graan paal en perk stelde. En zou de industrie in de Vereenigde Staten ooit zoo'n vlucht hebben kunnen nemen, als geen invoerrechten haar beschermd hadden Onze minister van Financiën schermt steeds met het argument, dat Zwitserland bij de be scherming van zijn industrie geen baat heeft gevonden en dat dus invoerbelemmering ondoel treffend is. Dit ministreriëel argument is echter onjuist. Vooreerst is het index-cijfer der kosten van levensonderhoud aldaar, zeer sterk gedaald, veel sterker dan in Nederland zonder beschei- ming. Ten tweede luiden de berichten over de in dustrie gunstig en neemt het aantal werkloozen steeds af. Vooral in de textiel-, confectie- en lederindus- strie is die opleving waar te nemen. Is het in dit verband niet merkwaardig, dat de Nederlandsche schoenfabrikanten een wei- Particulier initiatief in Rus land. Langzamerhand wint het particulier ini tiatief in de Russische staatsorganisaties meer en meer veld. Zoo is onlangs een overeenkomst gesloten tusschen het volkscommissariaat van den buitenlandschen handel en de directie der Nijverheidsbank te Moskou. Ingevolge deze over eenkomst zal de financiering van de zaken van het volkscommissariaat van den buitenland schen handel geheel door de Nijverheidsbank geschieden. De bank zal daartoe een speciale buitenland sche afdeeling stichten met een afzonderlijk werk kapitaal. Deze afdeeling zal zich bezighouden met de verleening van credieten voor den aankoop van grondstoffen de expeditie van de in het buitenland aangekochte goederen het.verleenen van subsidies voor de import-organisaties het behandelen van commissiezaken den verkoop van de Russische goederen in het buitenland en behartigen van alle zaken der buitenlandschen handel betreffende. Tot het tijdstip, waarop een bijkantoor der gerend antwoord ontvingen van onzen consul- generaal en onzen gezant in Zwitserland op hun verzoek om inlichtingen over de werking der bescherming in dat land Mag het Nederlandsche publiek niet inge licht worden over de lichtzijde der tijdelijke bescherming De schaduwzijde wordt des temeer aangetoond De vrijhandelaars-importeurs reizen het land af met het dreigement „alles wordt duurder" en op een ambtenaren-congres werd laatst tegen bescherming geprotesteerd, omdat zij goedkoope schoenen wilden behouden. Men ziet, het is weer de zelfzucht die de men- schen parten speeltmaar het is allesbehalve rechtvaardig, wanneer de eene groep van de bevolking ten koste van de andere profiteert wil men zelf een goed leventje, beknibbel dan ook niet de werkloozen-tegen wil en dank, op hun steun, die nu helaas in vele gévallen teveel om te sterven en te weinig om te leven is. Doch nog meer zullen die slachtoffers der malaise het waardeeren, wanneer hun behoor lijken arbeid wordt verstrekt en daarvoor is het eenige middel, tijdelijkie nvoerbelemme- ring. Het is een verklaarbaar verschijnsel, dat onder den druk van de buiten landsche concurrentie, velschillende ondernemingen, noodgedwongen tot loonsverlaging en werktijd-verlenging moeten overgaan, en voorzoover de levensstandaard die dalende beweging volgt, is dat ook geen ramp. „Het is daarom geen eerlijk bedrijf van het „Volk" en gelijksoortige bladen, om avond aan avond onder ophitsend geschrijf haar lezers op dergelijk gebeuren attent te maken. Dat het „Volk" tegen beter weten in handelt en alleen om politieke redenen de arbeiders verkeerd voorlicht, bleek dezer dagen uit het feit, dat het blad, hiér werklieden ook voor het ultimatum stelde „Of langer werken, of minder verdienen. De drukkers besloten tot het laatste maar deze verlaging werd voor de Volk-lezers verzwegen. Nijverheidsbank in Europa geopend is, zullen alle afdeelingen van het volkscommissariaat van den buitenlandschen handel een agentschap hebben van de Nijverheidsbank. De Ku Klux Klan. Zooals men weet, worden door de autoriteiten in de Vereenigde Staten van Amerika den laatsten tijd pogingen in het werk gesteld, de macht van de geheime terreur- en moordorganisatie, de Ku Klux Klan, te breken. In verband hiermede is, zooals ge meld een honderdtal „broeders" gearresteerd, beschuldigd van medeplichtigheid aan den moord op Daniels en Richards. De ontdekking van de lijken van deze beide slachtoffers, die door de Klan waren opgelicht, bracht de mach ten van wet en gezag tegen het „onzichtbare Keizerrijk" zooals de „broeders" hun organisa tie noemen) 'n werking. Hoe de hoofden van de vermoorden werden gevonden, is reeds in bijzonderheden gemeld. De lijkschouwing bracht aan het licht, hoe de arme slachtoffers door de Klanslieden werden ter dood gebracht. Beschrijvingen van mar telingen, die in de middeneeuwen plaats von den, zinken, hierbij in het niet. Elk been in het lichaam van de ongelukkigen werd stelsel matig gebroken. De conclusie van de experts, die de lijkschouwmg verrichtten, was,'dat de slachtoffers, nadat zekere organen door ope ratie uit hun lichaam waren verwijderd, ver moedelijk levend door een zaagmolen langzaam gemalen" zijn. Daniels en Richards, die men van spionnage verdacht, werden door Klabslieden overrom peld, toen zij op zekeren dag met hun vader en twee kennissen van een feest teiugkwamen. Het geheele clubje werd in een bosch gebracht, aan hoornen gebonden en aan een streng verhoor onderworpen, waarbij in ruime mate van de zweep werd gebruikgemaakt. Daniels en de jonge Richards werden vastgehouden, de andere werden vrijgelaten. De vrij^ekomenen zagen, toen zij zich onder het loopen omkeerden, dat Daniels de kap van het hoofd van een van zijn kwelgeesten trok, Dit heeft ongetwijfeld het lot van de gevangene bezegeld, daar hun ;mmers Merdoor de 'dent'teit van den Klansman bekend was. Het onderzoek wordt zeer bemoeilijkt door den grooten angst, die de getuigen koesteren voor de terreur van de Ku Klux Klan. Veroordeeld De rechtbank te Keulen heeft den koopman Joseph Siefer, aldaar, die 75 wagons courantendrukpapier, onder den naam van closetpapier naar Nederland had gesmokkeld veroordeeld tot twee-en-een-half jaar gevange nisstraf en een boete van 60 millioen mark. Drie medeplichtigen kregen elk een boete van 500.000 Mark en een tot 3 maanden gevangenisstraf. De generaal-directeur der Houtwerken kreeg een boete van 30 millioen Mark en 3 maanden gevan genisstraf. Edoch, het duurde niet heel lang of de redactie vond het volgende briefje in de bus Amsterdam, 22 Jan. '23. Mijne heeren, Hiermede bericht ik u dat ik vanaf heden mij onthef van de verplichting om 10 cent per week als steun voor werklooze „Volk-"lezers Ik doe het daarom dat de directie van „HetVolk" hare arbeiders in tijden als deze een loonsverla- gng van 2.25 tot 3 per week heeft gegeven. Nu kan de directie mijns inziens deze gelden voor de -Verklooze „Volk"-lezërs disponeeren en be hoeft zij zich niet bij andere arbeiders daarvoor te melden. Ook was het mij aangenaam om be richten van loonsverlaging, welke bij andere patroons plaats vinden, niet in „Het Volk" te plaatsen. Want het spreekwoord „die boter op zijn hoofd heeft, moet uit de zon blijven", was voor uwe directie hier toepasselijk. Verplichten zoud u mij om dezen brief als ingezonden stuk in uw blad te plaatsen. Hoogachtend, M. Groen. Transvaalkade 56h. Toen moest het hooge woord eruit, en de beide directeuren wisten natuurlijk geen andere ver ontschuldiging dan de zoogenaamde kapitalisti sche fabrikanten „Het is noodzakelijk, daar wij anders niet concurreeren kunnen" Me dunkt én redacteur én lezers zullen toch een eigenaardige gewaarwording hebben gekre gen, toen ze die verdediging te verwerken kre gen. Hoe menschkundig is dan ook de ópmerking van Z.H. den Paus, die Hij in zijn jongste ency cliek den journalisten gaf, dat zij altijd de volle waarheid moeten geven, en de leugentjes om bestwil achterwege hebben te laten, daar met het kwaad het goede toch niet is te bereiken. Bovendien blijkt uit het bovenstaande, nog altijd deugdelijkheid van het oude Hollandsche spreekwoord „Al is de leugen nog zoo snel, de waarheid achterhaalt haar wel." NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT MaASLANDUS,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 5