170 bevond. Nauwelijks was er iwee uur ver- loopen of mej. R. W. een koopvrouw uit Rotter dam kwam reeds naar het bedoelde voorwerp, met zijn waardevollen inhoud, navraag doen. Tot haar groote verrassing was zij alzoo weer heel vlug in het bezit van het verlorene. In den nacht van Zaterdag op Zondag ongeveer te half een, werd in het achter huis van Moerman's Lingerie-zaak bescheiden de bel overgehaald. Mevr. Moeiman, die het geluid vernam ging onmiddellijk op onderzoek uit en zag dat op haar komst twee mannen haas tig wegliepen en over den tuinmuur een heen komen zochten. Vermoedelijk heeft men hier te doen gehad met inbrekers, die door aan te bellen, wilden onderzoeken of het terrein voor hun Werkzaamheden veilig was. UIT KETHEL EN SPALAND. Zaterdagmorgen heeft in tegenwoordigheid van vele belangstellenden door Willy en Kitty Verveen, de elfjarige dochtertjes van den bur gemeester dezer Gemeente, de eerste steen legging plaats gehad van de dubbele Ambtenaars- woning en van een magazijn voor het Gemeente lijk Electriciteitsbedrijf, aan den Schiedamweg nabij het dorp te Kethel. De Burgemeester herinnerde in zijn toespraak- er aan, dat de stichting van deze 'gebouwen een gevolg is van de op 1 December 1921 aan gevangen exploitatie van het genoemde be drijf, omdat voor het personeel voldoende huis vesting niet aanwezig was en een geschikte berg plaats voor de materialen ontbreekt met de totstandkoming van dit bouwwerk zal de on derneming hare volkomenheid naderen en het gemeentebelang weder een stap voorwaarts zijn gebracht. Spr. bracht hulde aan den ijver van de bouw kundigen Gebrs. Martijnse, bij het ontwerpen van de plannen aan den dag gelegd en aan de aannemers P. N. Kuypers en M.P. Kloppers voor de voortvarendheid, waarmede zij een aanvang met het Werk hebben gemaakt en heeft goeden moed, dat ook voor de bouwmeesters het succes niet zal uitblijven, Nadat de steenen door de jonge dames ter plaatse waren gemetseld, werden haar door de bouwkundigen en de aannemers bjoemen aan. geboden, terwijl uit hun handen een fraaie gedenksteen met toepasselijk opschrift door den burgemeester voor de Gemeente Werd aan vaard, te plaatsen in den voorgevel van het hoofdgebouw, waardoor de herinnering aan deze plechtigheid voor het nageslacht zal blij ven bewaard. Na afloop werden de bouwkundigen en aan nemers met hun personeel doo; mevrouw Verveen ten Gemeentehuize op versnaperingen ont haald. Gcmeajjd Nieuws* paard, 4 geiten en 65 kippen zijn in de vlammen omgekomen. Oorzaak onbekend. Verzekering dekt de schade. Verkeerd bezorgd. Een postzak met aangeteekende stukken, kort gek den per tram van Zeist naar Driebergen verzonden, is niet te Drieberge aangekomen. De politie heeft eenige der vermiste stukken opgespoord, doch tot heden is nog geen spoor van den dief gevonden. Het verleidélijke vak. In de buurt van Weesp is de politie een geheime brand rij op het spoor gekomen. 122 ringen gestolen. Tijdens een korte afwezigheid van den goud- en zilversmid A. P. te Rotterdam, heeft een dief zich meester ge maakt van een 122 tal gouden ringen die zich in zijn winkel bevonden. De dader is spoorloos verdwenen. Ongelukken. De 81-jarige J. F., te Rhoo is Vrijdag van de zoldertrap gevallen en spoedig daarna overleden. Schelmen. De politie te Leeuwar den heeft in het huis van bewaring doen inslui ten den gardenier G.Z. en den koopman M. H., beiden te Beetgum, in verband met eenige bran den en een diefstal met braak aldaar. Mijngas-ontploffing. Zaterdag zijn te Victoria de lijken van 29 slachtoffers der ontploffing gevonden. Ei bevinden zich nog tien slachtoffers in de mijn. Zes zwaar gewonden zijn naar het ziekenhuis overgebracht. Sommigen der slachtoffers waren dadelijk dood, anderen zijn langzaam gestikt. Twintig van de veronge lukte mijnwerkers waren blanken de oveii- gen waren Chineezcn. Moordpartij* In de school te Vlieg- huis nabij Coevorden, had Zaterdag-avond het jaarfeest plaats van de IJsvereeniging. Tegen 12 uur kwamen de 24-jarige commies G. Nevels en de 25-jarige commies G. Fryling op het feest. Zij weigerden entree te betalen, waarop een twist ontstond tusschen hen en den controleur, den 17-jarigen J. Wiltshaar. De commies G. Nevels trok onmiddellijk zijn revolver en trof J. W. levensgevaarlijk in de huik Diens broer, de 20-jarige Hendrik Wilts haar snelde zijn broer te hulp. N. lostte een nieuw schot en raakte Hendrik W. in het hoofd zoodat deze onmiddellijk dood neerstortte. Een derde persoon die hem te hulp kwam, de 22- jarige persoon, J. H. Haltjes kreeg een schot in den hals doch werd niet levensgevaaelijk gewond. Hij is evenals de andere gewonded naar huis vervoerd. De tweede connnisies Fryling is on middellijk weggegaan om de marechaussee te Schoonebeek te waarschuwen. De opperwacht meester ging onmiddellijk naar de plaats des misdrijfs. De dader is gearresteerd en de poli tie zet het onderzoek voort. Hedenmiddag heeft de gerechterlijke schou wing van het lijk plaats. O ntploffing. Op het Wilhelminaplein te Leeuwarden, vóór het Burger Weeshuis, is tijdens het volle marktverkeer een deksel van een rioolput met een geweldigen knal, in de lucht gevlogen, waarbij de bestrating 'uit haar verband Werd gerukt Verscheiden meters ging het deksel de lucht in en kwam wonder boven wonder op de straat neer zonder ongeluk ken te veroorzaken. De oorzaak is, dat een tube solution in brand is geraakt en brandend in een rioo.'kolk geveegd. Het water valt. De geweldige water massa is sedert Vrijdag zoo verbazend gevallen, dat de verbinding tusschen Lobith en Elten hersteld is. Aan het Pannerdenscheveer is de veerpont weer aan de reep gelegd. Het water heeft aan de landerijen geen kwaad gedaan. De toestand zal spoedig weer normaal zijn. Gesnapt. De Arnhemsche recherche is er in geslaagd, in Duitschland de vervaardigers te ontdekken van de valsche recepissen Staats lening 1922 A. welke onlangs te Arnhem wer den verkocht. De clichd's, die voor de valsche handteekeningen hebben gediend, zijn in beslag genomen. Overstroomingen. Uit Boedapest wordt gemeld dat. de Donau nog steeds wast. De toestand in de voorsteden en de omgeving van Boedapest wordt zeer critiek. Verscheidene duizenden inwoners zijn slechts'met ontzaglijke moeilijkheden gered. De schade wordt op verscheidene milliarden kronen geraamd. De oogst langs de oevers der rivier is verloren. De directeur van de drinkwatervoorziening verklaarde, dat de watervoorziening der stad die reeds zeer moeilijk is, gevaar loopt te wor den stopgezet. De dijken bij Kapostos-Megyer zijn doorge broken op de plaats waar zich de machines be vinden, die de waterleiding der hoofdstad bedie nen. Bijna het geheele dorp is overstroomd. Achtduizend inwoners loop n gevaar dakloos te worden. Brand in een schouwburg. Gis teren brak in den nationalen schouwburg teSofia waar 4 dezer een bomaanslag op den premier werd gepleegd, bij het begin van de voorstel ling brand uit op het tooneel.Dank zij het brand- scherm bieidde de brand zich niet tot de zaal uit, maar het overige deel van den schouwburg werd verwoest. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De oorzaak is nog onbekend. TeJe grammen. .Ontslagen. Op de Dominiale Mijnen in unburg werd aan 110 Duitsche arbeiders ont- 81ag aangezegd. B r a n d e n. Te Andijk (bij Enkhuizen) is aft')1611 w'oor|huis van J. de Leeuw geheel e*- rand. De vlammen grepen zoo snel om zich een. dat de vrouw des huizes en twee kinderen ernauwernood gered konden worden. l ■Oj. Eenerveld (Norg) is Vrijdagavond de erderij van R. Golhuis geheel afgebrand. Een IN HET SAARGEB1ED. BERLIJN, 32 Fcbr. (draadloos) De staking der mijnwerkers in het Saargebied is verscherpt! De Franschen dreigen met het afkondigen van den staat van beleg. BERLIJN, 12 hebr. (draadloos) Volgens een telegram uit Bochum, zijn beambten en arbei ders van de Krupp-fabrieken, wegens de arres tatie van twee mijndirecteuren, in protest-sta king gegaan. BERLIJN, 12 Febr. (draadloos) De Parijsche bladen melden, dat heden honderd telefonisten van Parijs naas Essen vertrekken DE STAKING IN ZWEDEN. STOCKHOLM, 12 Febr. (draadloos) Het com- flict in de houtindustrie zal waarschijnlijk heden nog bijgelegd worden. Beide partijen hebben be- m ddeling aanvaard ind en het conflict bijge legd wordt zal ongetwijfeld eveneens zeer spoe dig een einde gemaakt worden aan de geschil len in de zaagmolen- en houtpulpindustrie OVERLEG. PARIJS, 12 Febr. (draadloos) De Belgische m nister van de Spoorwegen is gisteravond hier aangekomen, tot het regelen van de bijzonder heden, in het spoorwegverkeer in het Roerge bied, met min. Ie Troquer. DE OOSTENRIJKSCHE KOLENPRODUCTIE. WEENEN, 12 Febr. (draadloos) In de alge- meene vergadering der mijneigenaren in Oosten rijk werd de rekening en verantwoording over gelegd, waaruit bleek, dat de kölenopbrengst van Oostenrijk in het jaar 1922 heeft bedragen 3.300.000 ton tegen 2.600.000 in 1921. De toena me bedroeg dus circa 27 NA DE CONFERENTIE. CONSTANTINOPEL, 12 Febr. (draadloos) Op zijn doorreis naar Angora heeft Ismed Pasja van generaal Harington, de mededeeling gekregen, dat hij alsnog het vredesverdrag kan teekenen. THEATERBRAND. SOFIA, 12 Febr. (draadloos) Door het in brand vliegen der decors, heeft in het Nationale heater, een ernstige brand gewoed. Er zijn 2 dooden en 15 gewonden. Laatste Berfehten. Weerbericht. Verwachting Zwakke tot matigen Z. tot O. wind, aanvankelijk nog nevelig of half tot, zwaar bewolkt. Weinig of geen neerslag, lichte vorst bij nacht, in het N. en O., iets kouder. Moord te Vlieghuis. Men meldt óns uit Vlieghuis i Gisteren arriveerde alhier het parket uit Assen, teneinde een onderzoek in te stellen. Na dit. onderzoek is gebleken dat er nog een vierde slachtoffer is en wel een zekere J., boeren arbeider. Deze persoon wilde den moordenaar achter volgen, maar daar deze een schot op hem loste en hem trof in de buik moest hij de achtervolging stzken voor zijn leven wordt gevreesd. De moor denaar is met het lijk geconfronteerd en toonde zich uiterst onbewogen. In het begin dezer week wordt Nevels naar de strafgevangenis in Assen overgebracht. Provinciale Staten. De definitieve lijst der S.D.A.P. voor de ver kiezingen der Prov. Staten van Noord-Holland is als volgtGerhard, de Miranda, v. d. Waarden, Mevr. v. Kuykhof, Loopuit, v. Zutphen, Kleere- kopei, Ed. Polak, Pothuis, v. d.. Wal, Mendels, Wagenveld, den Exter, Woudenberg, Overst, Sajet, Mevr. v. Blitz, Kenther, Bruyel en Breg- man. Moord. Men meldt ons uit 's-Hertogenbosch Gister avond heeft de 23-jarige Piet de Geer, boeren knecht te Kessel, den 19-jarigen Jozef van Din- ter na een woordenwisseling doodgestoken. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 9 Feb. 12 Feb. Londen11.81 V, 11 86 Berlijn0.0074 V2 - 0.0089 Parijs15.46 - 15 60 België13.61 - 13,731/2 Zwitserland- 47.40 - 47.531/ 2 Weenen - 0.003/g - 0 003/, Kopenhagen- 47 30 - 47.70 Stockholm -67.20 - 67.17V2 Chrigtiania- - 46.70 - 46 80 Amerika 2.5211/i« - 2.53V4 Madrid - 39.421/., - 39.65 Milaan -12.15 - 12.177a WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. Londen Parijs Brussel New-York Berlijn Zwitserland Stockholm Kopenhagen Christiania Weenen 9 Feb. 1 11.813/4 - 15.221/» - 13.80 - 0.0075. - 47.40 -67.15 - 47 50 - 46.80 - 0.003 12 Feb. t 11.86 - 15 64 - 13.771/2 - 2.53 - 0.0088 - 47.60 - 67.30 - 47.75 - 47.— - 0.0036 Finn. Eeon. Mededeelingen. De valuta-kwestie. De Berlijnsche deviezenmarkt had Zaterdag een kleine sensatie. De bankiersfirma Mendels sohn en Co. verkocht namelijk 500,000 Engel- schen ponden. Koopers voor deze ponden, die een waarde van circa 80 milliard papiermark- vertegenwoordigen, werden vrij grif gevonden. Beweerd werd, dat de firma Mendelsshon in op dracht van de Rijksbank handelde. SPORT. VOETBAL. Duiven IExcclsoir I 0—6. Het schijnt dat Excelsior den smaak te pak ken krijgt, gisteren moest Duiven met niet min der dan 0—6 het onderspit delven. Ii\ 3 wedstrij den 5 punten, is niet slecht, het is alleen jammer dat de Zwartwitten in het begin der competitie te veel punten verspeelden, waardoor zij in het gunstigste geval tot de 3e plaats kunnen stijgen. De Duiven, die met 10 man speelden hadden voor de rust niet veel in te brengen, zoodat Excel sior den stand in de eerste helft vist op te voe ren tot 50 waarvan Groenhorst die steeds be ter gaat spelen er 3 voor zijn rekening nam. Voor het 4e zorgde Rebers, terwijl Kemenade no. 5 in het net deponeerde. Na de rust was het overwicht minder groot, toch wist Excelsior nog éénmaal door Kemenade te doelpunten, in welken stand geen verandering meer kwam. Door het drassige terrein was goed spel on mogelijk, vooral na de rust had men moeite om op de been te blijven. Voor Excelsior resteeren nu nog,2 thuiswed strijden. Worden deze gewonnen, waar wij niet aan twijfelen, dan kunnen wij voor dit jaar te vreden zijn. S.V.V.—O.D.S. 1—1. Aangetrokken door het mooie voetbalweertje, stonden reeds vroeg heel wat menschen langs het lijntje. S.V.V. dat volledig is, wint den toss zoo dat O.D.S. dat met een invaller uitkomtmoet af trappen. Direct ontwikkelt zich een vlug spel met O.D.S. iets in de meerderheid. Dat kunnen de gasten echter niet lang handhaven, want de ó.V.V.-voorhoede raakt meer en meer ingespeeld en het spel verplaatst zich dan ook alras naar het territorium van de Dordtenaren. Dat echter S.V.V, nog niet geheel op kracht is blijkt wel als eens Rijkuiter een voorzet van Mulder in keeper's handen schiet en eens v.d. Gaag een voorzet van Mulder overtrapt. Voetballers hebben toch evenals andere men schen gevoel, iets wat soms niet erg duidelijk uitkomt, hier echter wel, meer dan eens moet voor een of ander defect lichaamsdeel van een speler gestopt worden. Een speler van O.D.S. moet wegens te hevig blessuur het veld verlaten en wordt vervangen door een invaller. Een mooi samenspel brengt de S.V.V. voorhoede voor het doel der gasten maar Rijkuiter schiet over. Even later is het Mulder die een aanval op niets doet uitloopen door in keeper's handen te schieten. Eindelijk hebben echter S.V.V.'s fana tieke aanvallen succes, als bij. een gewirwar voor O.S.D. doel Rijkuiter inkopt 1-0. O.D.S. wordt nu steeds gevaarlijker maar dank zij de uitstekende verdediging van de gastheeren blijft de stand tot rust gehandhaafd. Na rust is S.V.V. minder gelukkig, als O.D.S. direct na aftrap het net doorboort 1—1. Ook S.V.V. zet er nu meer en meer de zeilen bij maar niets mag baten. Twee corners op O.D.S. doel worden weggewerkt terwijl meerdere schoten dezelfde weg op gaan, de keeper is steeds de reddende engel. Een O.D.S. speler wordt wegens ruw spel door scheidsrechter Hollander verwijderd. Maarizelfs een t egenpartij van 10 man mag de Schiedammers niet baten en de stad 11 blijft dan ook tot einde toe gehandhaafd. Een kleine overwinning voor onze standge- nooten was ons inziens niet overdreven geweest, FortunaII.-.D.V.S. 11. Om circa 2 uur fluit scheidsrechter Vletter de elftallen op een haast onbespeelbaar terrein in het veld. De combinatie had 4 invallers voor Put, Noo- tenboom, J. Engering en Fr. Karis, waardoor de opstelling geheel werd veranderd. De le aan vallen zijn voor de blauw-witten, die fanatiek het Fortuna doel bestoken. P. Scheffers brengt een bal naar voren, die door Th. Engering hard tegen den keeper wordt geschoten. De combina tie blijft domineeren en J. den Hoed ziet kans om na een kwartier spelen den bal in het Vlaar- dingsche doel te jagen 01. Dit ontmoedigt Fortuna geenszins en met een snellen aanval ligt na 5 minuten de bal achter Offerman 11. Het modderige veld speelt de spelers wel parten, waardoor goed voetballen onmogelijk is. Tot rust is de stand nog 11. Na de thee valt Fortuna fanatiek aan, maar de achterhoede weet door stevig verdedigen en tactisch buitenspel zetten het gevaar te voor komen. Het spel wordt steeds ruwer, waardoor de heer Vletter genoodzaakt is eenige waar schuwingen te geven. LI. Jansen en Jurgens blij ken voor de steeds aanvallende Fortuna voor hoede onpasseerbaar en alsdan ook scheidsrech ter Vletter einde blaast, zijn de puntjes broeder lijk gedeeld. De heer Vletter leidde deze wedstrijd zeer verdienstelijk. Voetbaluitslagen. Westelijke afdeeling: le klasse DordrechtD.F.C.—H.B.S. 3—1 Den Haag QuickBlauw Wit 11 Amsterdam Ajax Sparta 10 Rotterdam FeyenoordU.V.V. 4—0 V.O.C.—R.C.II. 3—1 Den Haag H. V.V.—Haarlem 2—5. Overgangsklasse: Haarlem H.F.C. Stormvogels 63 Amsterdam Spartaan V.U.C. 32 Hilversum HilversumA.D.O. 0—1 Schiedam S.V.V.—O.D.S. 1—1 Zaan dam Z.F.C.'t Gooi 21 Rotterdam Ex celsiorV.V.A. 02. Reserve le klasse: B. Den Haag H.B.S.IILl.V.V.II 12; Rotterdam: Sparta IIS.V.V. II 30 Schiedam II.-.D.V.S.II V.O.C. II 2—1 Rotterdam R.F.C.II—Feyen oord II 03 Rotterdam Steeds Hooger II D.F.C.II 3—3. 2 e Klasse: C. Rotterdam: C.V.V. D.H.C. 04 Vlaardingen FortunaH.-.D.V.S 11 Gorinchem UnitasLugdunum 00 Rotterdam U.S.C.St. Hooger 00 Xerxes B.M.T. 2—2. D.H.V.B.Duiven 1Excelsior 1 06 Ex celsior 2Spartaan 12 Excelsior 4Duiven 3 10 Celer 5Excelsior 5 2—1 Kralingen 4—Excelsior 8 uitgesteld Excelsior 9Celer 9 ^errein afgekeerd. Burgerlijke Stand. Geboren: Febr. 10. Gerritje d.v. G. K< van der Wel en W. C. van Ojén, Kortlandstraat. Visscherij. SCHIEDAM, 12 Febr. Vertrokken naar zee, ter trawlervisscherij motorlogger SCH 7 „Pio niet", schipper H. v.d. Toorn, voor de versche vischvangst. Scheepvaart. Hoog water te Hoek van Holland. 12 Febr. v.m. n.m. 0.07. 13 Febr. v.m. 0.43, n.m. 1.06. 14 Febr. v.m. 1.36, n.m. 1.47. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM, 12 Feb. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46% f 13. Namens de commissie voor de noteeriag. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 12 Feb. Men noteert voor Spiritus 100% f26—. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schitd. Spoelingvereeniging". Heden f 2.80 per ketel. ROTTERDAM, 12 Febr.Ter veemarkt waren heden aangevoerd493 vette runderen, 152 vette kalveren, 135 schapen. 989 varkens. Koeien-lckw. f 1.201.25, 2e kw. 1.10 1.05, 3e kw. ƒ1.—0.95. Ossen: le kw. l.lT1/*'1.22V2, 2e kw. 1.05—1.10, 3e kw. 0.90—0.85. Kalveren le kw. 1.654.90, 2e kw. 1.45 1.25, 3e kw. 1.10—0.95. Schapen le kw. 0.850.95, 2e kw. 0.80 0.75, 3e kw. 0.65. Lammeren ƒ0.901.10. Varkens le kw. f 0.91—0.94, 2e kw. 0.88— 0.84, 3e kw. 0.800.76. Licht soort varkens Ó.860.96. Handel en aanvoer redelijk, prijzen station- nair. - 2.521/2

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 3