Het oude Kasteel. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. 48ste Jaargang. Dinsdag 13 Februari 1923. No. 13564 Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandseh Nieuws. IN HET BEZETTE GEBIED. Volgens een mededeeling van den rijkscom- mi-saris zouden heden in den voormiddag Wesel en Emmerik bezet worden door de Belgische troepen. Het „Berliner Tageblatt" meldt, dat de toe stand van dag tot dag ernstiger wordt. De ver bittering der bevolking neemt toe. Uit alle ge meenten van het gebied worden incidenten ge meld, o.m. uit Gelsenkirchen, waar een Duitscher is gedood. Te Essen was gisteren een groote menigte op de been, die een zeer dreigende houding aannam. De vereeniging der kleinhandelaren had besloten geen waren aan Franschen of Belgen meer te verkoopen. Talrijke winkeliers hebben planken voor hun etalages gespijkerd. Toen om 10 uur nog Fran- iche patrouilles op straat verschenen, steeg de o gewondenheid ten top. De menigte omsingelde de patrouilles, die hun wapens gereed hielden. In de zeer drukke Kettwigstrasse vielen ook wel dra een paar schoten. Gelukkig werd niemand getroffen. De Schupo die ter plaatse verscheen, kon de gemoederen tot bedaren brengen. De Franschen zullen vermoedelijk tegenmaat regelen treffen tegen de hotelhouders en winke liers d e hun den oorlog hebben verklaard. Waarschijnlijk zullen zij de hotels, waar hun toe gang werd geweigerd, in beslag nemen en de winkels doen sluiten. Hedenochtend heeft geen een Franschman of Belg in uniform getracht inkoopen in winkels van Essen te doen. De blokkade van de ijzerproducten uit de Roer is gisterochtend begonnen. De posten te Broeklagen controleeren alle daar voorbijkomen de wagons, die deze producten invoeren. Er zal een stelsel van consent n, overeenkomstig dat voor den linkerover, zeer spoedig voor de Roer worden ingesteld. Het zal waarschijnlijk tegen het eind van de week in werking treden. ITet zal ook de uitvoer naar het buitenland, zooals Zwitserland, Nederland enz. regelen. Het uitvoerverbod voor metaalwaren is gister door de Rijnlandcommissic uitgebreid met een belangrijke aanvulling, welke voor het geheele bezette gebied geldt en den uitvoer behalve van metaalwaren tevens verbiedt van meststof fen, kleurstof 'en en granen. Op dit uitvoerver bod worden echter uitzonderingen toegestaan uitvoervergunningen, ook voor het onbezette gebied moeten worden aangevraagd bij de door de Franschen tot dit doel ingerichte bureaux te Ems, Mainz, Keulen, Essen, Krefeld en Aken. Voor den uitvoer wordt door de Franschen 10 ad valorem geheven. President Ebert is gister in Baden geweest en heeft verklaard, dat Duitschland zich hardnek kig tegen de Fransche actie zal blijven verzetten. DE TURKSCHE ACTIE. Gisteravond was er te Londen nog geen beves tiging uit Engelschc bron ontvangen van het Parijsche bericht omtrent een hernieuwden eisch van de Turken dat de geallieerde oorlogsschepen binnen drie dagen'uit Smyrna zouden verstrek ken. Men hecht daarom niet te veel belang aan dat bericht. Turksche kringen spreken met beslistheid het bericht tegen van een overhandigen aan de geallieerden van een ultimatum, inhoudend, dat de oorlogsschepen binnen drie dagen Smyrna moeten verlaten. 35 Van zijn vader Die kwam dienzelfden middag bij ons. Hij had gehoord van het „bui tenkansje", dat Wolfram was te beurt gevallen. „Wel, Wel, heeft de Genadige Vrouw zich zoo je lot aangetrokken," zeidc hij met zijn luiden, onaangenamen lach. „Niet aan haar, maar aan mij heh je dat te danken, hoor. Ik heb een woord je voor je gesproken. Het Werd ook meer dan tijd, dat je wat ging verdienen. Zeventien jaar, en dan nog geen eigenverdienden draad aan bet lijf 29 Februari 1776. Vijftien jaar 'Met die gedachte sprong ik uit bed, kleedde mij aan, vloog het voorhuis door en opende de voor deur. Alles sliep nog in huis. Buiten was het anders. De zon was op en de musschen sjirpten hun best. Tik, tik, zeiden de dauwdroppels, die op mijn hoofd en schouders vielen, terwijl ik naar mijn lievelingsplekje aan het eind van den tuin liep. Ik groette de vlakte, nog een zee van dauw, Waarboven een groepje boomen, een dak, een NA LAUSANNE. Ismet Pasja zou hedenmorgen te Constantino- pel verwacht. Lord Curzon heeft den plaats- vervangenden hoogen commissaris aldaar opge dragen, aan Ismet een vriendschappelijke bood schap over te brengen, waarin Curzon zegt, steeds bereid te zijn tot het onderteekenen van het verdrag gelijk het in e'ndlezing luidde en erop te rekenen, dat Ismet wel zijn medewerking zal willen verleenen tot het spoedig sluiten van den vrede. ONTWAPENING. Uit Genève verluidt De Volkenbondscom missie voor de beperking der bewapeningen heeft haar arbeid geëindigd. Het rapport van de subcommissie betref fende de beperking der militaire uitgaven te land, ter zee en in de lucht, en het rapport in zake het statistisch onderzoek naar de bewape ningen werden aangenomen. CHINA. Op krachtdadige wijze h een einde gemaakt aan de staking van het personeel van den Peking Hankow spoorweg de aanleiding der staking was, dat het personeel een vakorganisatie op richtte, en toen troepen een inva deden in het bureau van den bond, als protest daartegen, het werk neerlegde. De stakers, die vrij goed be taald en behandeld werden verlangden ook het recht van medezeggenschap bij de benoeming der directeuren. Drie stakers werden gedood en verschillende vergaderingen werden uiteen gedreven door een troep, wier vuren veel ver lies aan menschenlevens veroorzaakte. De sta king werd, na vier dagen te hebben geduurd, opgeheven. Het vervoer is weer normaal. Men schrijft de staking toe aan agitatoren, die be hoorden tot dat deel van de Zuidelijke revolution naire partij, dat Tsjang Tso Lin aanhangt en Woe Pei Foe bestrijdt. ALLERLEI. Uit Parijs De Kamercommissie voor buiten- landsche aangelegenheden heeft met algemeene stemmen de procedure goedgekeurd, ^ooals door Poincaré was voorgesteld, nl. dat hij haar Maandag a.s. een uiteenzetting zal geven vam.de kwestie in liet Nabije Oosten, de incidenten te Memel en de gebeurtenissen in het Roergebied. Volgens een Reu ter-bericht aan de Engel- sche pers heeft de Japansche regeeringspartij de begrooting goedgekeurd met uitzondering van den post voor de instelling van een Ja pansche legatie bij het Vaticaan. BiancaÉa&d, De opvolger van Prof. de Groot. Het Doorluchtig Episcopaat van Nederland heeft aan het college van B. en W. van Am sterdam eenige weken geleden bericht gezon den, dat het den ZeereerW. pater Rosarius Renier Welschen O.P. heeft aangewezen als opvolger van wijlen prof. J. V. de Groot, als hoogleeraar in de Thomistische wijsbegeerte aan de gemeentelijke Universiteit te Amster dam. B. en W. hebben deze mededeeling doorge zonden' aan de curatoren der Universiteit, die thans aan B. en W. hebben geadviseerd pater Welschen alle faciliteiten te verleenen als waren toegestaan aan wijlen prof. de Groot ter uitoefening van zijn hoogleeraars-ambt. De Z.E. Zcergel. Pater Welschen werd geboren torenspits uitstak. De lucht was blauw en wenkte mij zoo vroolijk en vreugdevol toe. Ik kan mij geen verjaardag herinneren, dat die niet blauw is geweest. Al was zij het niet. wel, ik geloof dat zij het toch vóór mij zou zijn. Ik gevoel mij op dien dag nog gelukkiger dan anders. De dag is één landfeest. Toen ik tien jaar werd, nam Vader mij la chend in zijn armen alsof ik nog een baker kindje Was. „Weet je nog wat je mij hebt toegefluisterd toen zij geboren werd vroeg hij Moeder. „Ik heb een gevoel alsof God mij mijn kind zoo uit Zijn hemel in de armen had gelegd." Aan die woorden moet ik atijd denken, als Vader en Moeder mij hun verjaarkus geven. Hunne oogen zeggen het weer, en bij de ge dachte daaraan breekt er in mijn hart een heel koor van zangvogeltjes los. Juchhee, juchhee Ik draafde den tuin al zingend rond. Het was wat frisch om te blijven staan en ik kon nog niet besluiten om in huis te gaan. „Zeven uur," riep de klok van Birkenbach. Ritsch in huis Kaboutertjes, om de woon kamer in orde te brengen, houden wij er nog niet op na, en nu ik zoo groot ben en Toni ge trouwd is, heeft Moeder alleen maar een paar maal per Week een schoonmaakster. Toen ik de deur wilde inwippen, ging het raam daarboven open. „Een fiissche morgen, MargreetVeel ge luk met je verjaardag. - Ik ben de eerste met. mij- te R'dam den 7en Juli 1877. Na zijn humaniora te Rolduc (18901896) te hebben beëindigd in een welges^agd examen, begaf hij zich naar de Universiteit van Freiburg in Zwitserland, om zich toe te leggen op de studie der wijs begeerte. Twintig jaar oud trad hij in de orde van den H. Dominicus. Mr. M. AI. Schim van der Loeff f In Zwitserland, waar hij voor gezondheids redenen vertoefde, is overleden mr. M. M. Schim van de Loeff, oud-lid van de Tweede Kamer. De heer Schim van der Loeff was in 1865 ge boren. Hij is advocaat en procureur te Rotter dam geweest, daarna schoolopziener, secretaris van de Kamer van koophandel en fabrieken en advocaat procureur te Gouda. In 1913 werd hij als unie-liberaal dooY Dordrecht in de Tweede Kamer gekozen. Hij was o.m. bestuurslid van de Zuid-Hollandsche Vereeniging Het Groene Kruis. Indië en de Nederlandsehe industrie. Op vragen van den heer Michielsen, lid van de Tweede Kamer, betreffende het nemen van maat regelen ter voorkoming van het voorbijgaan der Nederlandsehe ijzerconstructie-industrie bij inkoopen vanwege de Nederlandsch-Indische regeering, heeft de minister van koloniën ge antwoord Zouden. zoodanige klachten, inderdaad bestaan dan worden zij ongegrond geacht, terwijl even min aanleiding bestaat tot eenige ongerustheid ten aanzien van de wijze, waarop in de toekomst bestellingen zullen worden gzplaatst. De arbeidsduur in de textielindustrie. Op vragen van den heer Schaper, lid van de Tweede Kamer betreffende de voorgenomen ver lenging van den arbeidsduur in de textielnijvei- heid, heeft de minister van arbeid, handel en nijverheid geantwoord Ondergeteekende kan thans nog niet meedee- len, welke plannen hij heeft ten aanzien van den werktijd in de textielnijverheid,wijl daaromtrent nog geen beslissing is genomen. Duitsche kolen voor ons land. De laatste dagen komen geregeld 100 a 150 wagens kolen u't Duitschland te Zevenaar aan. Niets schijnt den regelmatigen aanvoer meer in den weg te staan. Het plan bestaan, nog meer kolentreinen uit Duitschland naar ons land te laten rijden. Rijkstelefoonreglemcnt. Bij Kon. besluit is het Rijkstelefoonreglement gewijzigd als volgt „Bij overdracht van een telefoonabonnement is door dengene, aan wicn het abonnement wordt overgedragen, verschul- dgd een bedrag van f 25. Dit bedrag wordt evenwel op f 5 gesteld in bijzondere vooi of van wege den minister van waterstaat aan te wijzen gevallen." In verband hiermede is bepaald, dat een be drag van 5 zal worden geheven bij overdracht a. ten gevolge van de wijziging van een vennoot schap van koophandel b. aan iemand, die de tot dusver in het betrokken perceel gedieven zaak voortzet c. van ouders op hunne kinderen Uiteraard vindt deze heffing niet plaats indien er geen eigenlijke overdracht is. Opzegging van een abonnement moet, om geldig te zijn, voortaan geschieden ten minste tien dagen, in plaats van één maand, vóór het einde van den loopenden termijn. ne felicitatie." Ik schudde lachend het hoofd en wees naai de boomen, de lucht, de vogels „Die hebben mij al geluk gewenscht." Na het ontbijt naar het slot om mij door mijn peetvader te laten feliciteeren. „Daar hebben wij de jarige," riep hij. „Een gelukkige dag en een nog gelukkiger jaar, Margaretha Siegfrieda. Ik mag voortaan mijn .opwachting wel komen maken. Je wordt een heele dame. Tot aan mijn schouders waarlijk! Toch niet te groot voor een omhelzing van je peetvader?" en hij kuste mij hartelijk. Wolfram zat bij hem te werken. Dat gebeurt dikwijls in den laatsten tijd. De Vrijheer zegt, dat hij alles zooveel vlugger vat dan zijn oudere collega's. Bovendien houdt mijn peetvader niet van brievenschrijven, Wolfram stelt ge makkelijk. Wolfram schoof ccn stoel voox mij naast Ba- ron Siegfried aan. „Raad wat ik voor je heb, Margreet. Het heeft vier beenen en kan niet loopen het zal Maar hij had al in de handen geklapt en de gangdeur was opengesprongen. Twee bedien den brachten, een keurig schrijftafeltje bin nen. „Mij moet je niet bedanken voor dien inval. Wolfram hééft er de eer van. „Wat doet Mar greet in de avonduren „Schrijven, schrij ven, Uw Genade." Best, dacht ik, dat past haar een schrijftafel." „Ik heb nóg wat anders," zei hij met een glans Examens voor onderwijzers. Naar veiluidt, zou de regeering van plan zijn, reeds het volgend jaar een wijziging te brengen in de examens voor onderwijzer(es). Behalve datdeze dan in plaats van een in April in Octo ber zullen aanvangen, zullen ook de examen vakken worden uitgebreid met twee moderne talen naar keuze uit Fransch,Duitsch enEngelsch vrije en ordeoefeningen der gymnastiek nuttige handwerken (voor de vrouwelijke candiclaten). In verband hiermede zou dan het mondeling examen tot twee dagen worden uitgebreid. Daar dan de niet-geslaagden van het in April a.s. te houden examen anderhalf jaar zouden moeten wachten, vóór hun weder de gelegenheid werd gegeven tot het opnieuw afleggen van bedoeld examen, moeten verschillende hoofden van de betrokken opleidingsinrichtingen tot de regee ring het verzoek hebben gericht, aan dezen als nog gelegenheid te geven tot het afleggen van het examen in October a.s. Oproep voor Stervend Rusland De K.S.A. verzoekt ons te berichten, dat zeer waarschijnlijk eind Februari weder een klein schip naar Rusland zal worden uitgerust in hoofdzaak door het Nederlandsehe Nansen- Gomité. Met dit schip zullen ook, door de wel willendheid van dit Comité jen het Nederl. Roo- de Kruis, - worden vervoerd de goederen, die, door de Katholieken tot leniging van den Russi- schen hongersnood zijn geschonken. Dc K.S.A. richt derhalve een warme en bij zondere aansporing tot de Nederlandsehe Ka tholieken, vooral tot industrieelen, landbouwers en middenstand, om iets in natura bij te dragen voor de lading van dit schip. Welkom zijn allerlei levensmiddelen, behalve die, welke spoedig aan bederf onderhevig zijn Aardappelen b.v. kunnen niet vervoerd worden, daar het meedoogenloos vriest in het barre Rusland Voorts is er een groote behoefte aan kleeding. Wie er toe mee wil helpen, dat het schip einde dezer maand kan vertrekken, gelieve bij het Centraal Bureau der K.S.A., Steenschuur 17 te Leiden, het benoodigde aantal7wit-gele labels aan te vragen. Elk colli (mand, baal, kist, enz.) moet voor zien zijn van zulk een label, waarop én het adres der opslagplaats in Roterdam én het adres in Rusland staat vermeld. De goederen moeten voorts franco naar Rotterdam worden gezonden, alwaar de Directie van de N.V. Blauwhoeden- veem-Vriess'enveen zoo welwillend was om een gratis opslagplaats te verschaffen. Ter aandui ding van de bestemming der goederen is het no dig, dat ook uit den vrachtbrief blijkt, dat de goederen voor de hongerlijdenden in Rusland bestemd zijn. Indien iemand voornemens mocht zijn om eenigszins belangrijke partijen te zenden, zou het Centraal Bureau dit, in verband met de sclieepsruimte, gaarne zoo tijdig mogelijk ver nemen. Wie helpt mee dit schip laden voor het Hol- landsche rayon in het hongergebied De bioscoopwet. Op het wetsontwerp tot bestrijding van de zedelijke en maatschappelijke gevaren van den bioscoop heeft mej. dr. E. van Dorp eeni ge amendementen voorgesteld. Het komt haar voor, dat op het voetspoor der Drankwet vooral heil moet worden ge zocht in beperking van de gelegenheid tot bioscoopbezoek. in zijn oogen, die mij midden in mijn uitroepen van vreugde deed ophouden. „Nog wat anders herhaalde ik, „nog meer?" Geen geschenk i een goede boodschap, maai die je verjaardag zeker tot een feestdag zal maken. Gisteren heb ik de Vrij vrouwe voor mijn plannen gewonnen. Zij stemt er in toe om Wolfram naar de Academie te laten gaan Ik vloog hem om den hals, ik drukte zijn handen en duwde Wolfram, die spiakeloos van verrassing was opgesprongen, naar hem t C e Het beste en heerlijkste wa t gij bedenken kondt, li ve peetvader." riep ik lachend en schreiend tegelijk. Ik wist het wel,' hernam hij met zijn blijd- sten glimlach, terwijl hij in onze gelukkige ge zichten keek, „ik wist het wel. Tegen September kan Wolfram gaan." „En Jonker Bodo Moet die alleen blij ven „Bodo zal tegen dien tijd 16 jaar zijn. Groot gi noeg voor de kadetten-uniform.Gaat nu beiden naar huis. Bodo weet van niets. De jarige moet hem zelf het nieuws mededeelen." In de poortgang ontmoetten wij de Vrijvrou- wc. Zij nam mij ditmaal duchtig op onder het voorbijgaan. Ik geloof haast, dat de indruk be vredigend was. Wolfram's diepen groet scheen zij niet te bemerken mijn buiging beantwoordde zij met een hoofdknikje. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1