L BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 waardoor, met handhaving van de eischen, die uit een defensie-oogpunt moeten worden ge steld en binnen de grenzen van de wet, de ver wachting mag worden gekoesterd, dat in het vervolg de wettelijke diepte zal kunnen worden gehandhaafd. Stads- en Gewestelijk Nieuws, Crisis in het alcohol-bedrijf. Men schrijft aan het ,,Vdl." De alcoholbranche maakt sinds eenige dagen een crisis door. Geen crisis in verband met de economische verhoudingen, een cri sis zuiver en alleen in de verhouding tusschen distillateurs, grossiers en vergunninghouders onderling. De Bond vanDistillateurs en de pas opgerichte Vereeniging van Distillateurs waren over een gekomen dezelfde verkoopsvoorwaarden te zullen aannemen.De Bond had met de meeste grossiers een accoord getroffen, gebaseerd op beider belang. De Vereeniging verplichtte zich ook aan deze regeling te zullen houden. De Bond van distillateurs heeft echter driemalen geconstateerd dat de leden en het bestuur van de pas opgerichte Vereeniging van Distillateurs zich niet aan deze afspraak hielden. Meermalen is geconstateerd, dat zij lagere prijzen aanboden, dan overeengekomen was, en toen herhaalde waarschuwingen niet batten, heeft de Bond van Distillateurs gemeend dat slechts een weg nog openstond haar 330 leden eveneens toe te staan tot nader order af te wijken van de verkoops reglementen. Dit is op 29 Januari geschied, en heeft een crisis veroorzaakt in de alcoholbranche. Want wat zijn de gevolgen Een m'euwe concurrentiestrijd is ontstaan, de distilla teurs slaan in zekeie mate tegen elkaar af, om te trachten hun debiet uit te breiden, en aan de andere zijde om het te behouden. Maar de grossiers zien daardoor onmid dellijk hun eigen winstmarges bedreigd en de slijters, de detaillisten, hebben grooten angst dat de een of andere collega, die niet rekenen kan, den kleinhandelsprijs, den prijs per glas en liter, ook zal gaan verlagen. Een collega die niet rekenen kanWant de slij ter die wel rekenen kan, zal tot de conclusie komen dat het bedrag van de verlaging tot het bedrag van den accijns in een zeer kleine ver houding staat. De huidige verlaging van het gedistilleerd maakt de borrel nog geen 1j2 cent goedkooper. De hooge accijns houdt ze zoo duur. Komt er één detaillist, die uit concurrentie zucht zijn kleinhandelsprijs verlaagt, dan zullen de anderen genoodzaakt zijn te volgen, en zooals gezegd, die verlaging is ongemotiveerd. De Bond van Distillateurs en Likeursto kers in Nederland heeft gisteren in den Die rentuin te 's-Gravenhage een vergadering ge houden voor alle Nederlandsche Belanghebben den bij de fabricage en den verkoop van gedis tilleerde en met gedistilleerd bereide dran ken. Zeer vele vergunninghouders, grossiers en distillateurs waren opgekomen. De voor zitter van den Bond, de heer Simon A. Maas heeft een uitvoerige uiteenzetting van de ge- heele geschiedenis gegeven en als we uit het ap plaus een conclusie mogen trekken, was de stem ming van de groote vergadering voor het groot ste gedeelte voor de houding van den Bond van Distillateurs, al klonken ook uit de vergadering pessimistische stemmen die de ergste gevolgen vreesden. De crisis is nog in haar beginstadium. On getwijfeld zal zij in de komende dagen nog dieper invreten. Vergissen we ons niet, dan is de Bond van Distillateurs echter overtuigd dat uit dezen chaos een nieuwe eenheid kan voortkomen, wanneer de vergunninghouders, de slijters, de kleinhandel in het algemeen deze harde les uit de huidige crisis zullen trekken, dat het hun al leen goed kan gaan, wanneer er een krachtige, alles omvattende organisatie van fabrikanten is, waarmee zij zoowel den verkoop als de prijzen gezamenlijk kan regelen en beheerschen. Wanorde in de alcoholbranche is haar groot ste vijand. Vlceschverkoop onder toezicht in de Gemeente. a Terwijl tot heden alle vleesch, dat door den vleeschkeuringsdienst was geschikt bevonden voor de consumptie, in eiken vleeschwinkel kon worden verkocht, heeft de nieuwe vleesch- keuringswet thans bepaald, dat vleesch van uit nood geslachte dieren onder toezicht der gemeen te in het klein moet worden afgeleverd. Deze zeer goede bepaling is gemaakt, omdat anders dit vleesch, niet ongeschikt voor de con sumptie, maar in prijs niet volwaardig, anders in eiken winkel tegen den gewonen prijs zou kunnen worden verhandeld. Natuurlijk is het vleesch, dat op deze manier in een daarvoor door de gemeente aan te wijzen lokaal wordt verkocht, voor den eigenaar min der waard, dan vleesch, dat tot verkoop in de gewone vleeschwinkels is toegelaten, maar het is een zeer goed voedsel, hetzij dat het ongekookt, hetzij dat het gekookt wordt afgeleverd, wat ook wel eens zal gebeuren. De gemeente geeft de gelegenheid tot den verkoop van dit goedkoope vleesch,in het gebouw van de voormalige Centrale Keuken aan de St. Anna Zusterstraat alhier. Het publiek kan altijd alle inlichtingen krijgen bij den keurmeester, die daar aanwezig is en wanneer vleesch verkocht wordt op bovenom schreven wijze, zal de eigenaar het wel bij bek kenslag bekend laten maken. Lijn 8. Naar wij vernemen heeft de directie van de B.E.T.M. na een onderhoud daaromtrent met het gemeentebestuur van Schiedam zich bereid verklaard zeer spoedig lijn 8 A dooi te trekken tot plan C., waardoor dan vermoedelijk lijn 8 verlicht zal worden en dus beter aan haar doel kan beantwoorden. Ook is door de directie medegedeeld, dat 20 motorwagens, bevattend 51 plaatsen van de nieuwste Constructie en ter lengte van 10.5 M. bestemd zullen worden om dienst te doen op lijn 8 SchiedamRotterdam. INGEZONDEN. De Prov. Statenverkiezing. Voor een groot gedeelte der Schiedammers gaat de candidaatstelling voor de Prov. Staten niet naar Wensch. In de ledenvergadering der kiesvereeniging R. P. en O. van 12 December j.l. is met groote meerderheid van stemmen besloten, dat van de Schiedamsche candidaten als eerste op de groslijst zou worden geplaatst de heer J. A. J. Nolct en zoo vervolgens de overige candidaten. De vergadering van den Prov. kieskring Delft dacht er echter anders over en plaatste op de voorloopige groslijst twee andere Schiedamsche candidaten. Wij zullen laten rusten hoe dit mogelijk is geweest. Een nieuwe ledenvergadering van R. P. en O. werd gehouden, en, wederom met groote meerderheid van stemmen, werd besloten aan den kieskring Delft te verzoeken, in plaats van de twee geplaatste candidaten de heeren Nolet en Abbevé alsnog op de groslijst te zetten een heel eenvoudig verzoek en tevens om te voldoen aan het eerstgenomen besluit. Dit verzoek werd echter in de vergadering van den Prov. Kieskring Delft op 8 Februari j.l. gehouden, voornamelijk door de houding van een zeker aantal leden, vooral uit het Westland, onaannemelijk verklaard Onze afgevaardigden hebben onder protest die vergadering verlaten. De vraag is thans „wat nu" „moeten wij ons hierbij neerleggen" Donderdag a.s. 's avonds 8 uur zal in den R.K. Volksbond een ledenvergadering van R. P. en O. worden gehouden. Daar zal deze kwestie aan de orde Worden gesteld en antwoord op die vraag worden gegeven. Waar nu zoo'n gewichtig onderwerp zal wor den behandeld, mag zeker wel worden verwacht dat de opkomst groot zal zijn. Een aansporing tot vergaderingbezoek is dan ook de bedoeling van dit schrijven. P. In verband met hoog acc.j'o.st idrag is kwaliteit en sterkte nu H o c d z s a k. Deze eigenschappen bezit m hooge mate de heerlijke Citroenjenever der firma A. DAALMEIJER, per glas en per maat en verpakt verkrijgbaar bij Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen zijn verzoeken van 3e. de Maatschappij tot Detailverkoop van Peroleum „De Automaat" om vergunning tot oprichting van een ondergrondsche benzine-- bewaarplaats met aftapinrichting in het plant soen aan het Emmaplein, kadaster Sectie I. no. 2176 (ged.) 2e. J.WOERDEMAN om vergunning tot op richting van een fabriek tot het vervaardigen van confectie-goederen in het pand Buitenhaven- Weg 118120 (le en 2e verdieping), kadaster Sectie L. no. 2475, met 1 electromotor van 4 P.K. 4 electromotoren van 21/2 P.K., en 2 electromo- toren van 1f2 P.K., drijvende diverse naai- en strijkmachines en scharen. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de Secretarie ter visie gelegd. Op Woensdag 28 Februari a.s., des v.m. 11 uur zal ten Raadhuize gelegenheid gegeven worden om bezwaren tegen hettoestaanvan die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen voor het tijdstip hier- bovengenoemd, kan op de Secretarie der Ge meente van de schrifturen, die ter zake zijn inge komen, kennis worden genomen. Volgens de jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hinderwet ge rechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7. dier wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun be zwaren mondeling toe te lichten. S c h i cd a m, 14 Februari 1923. Gemengd Nieuws, Droeve grens toestanden. Men schrijft van over de Duitsche grens, dat de toe standen voor de arbeiders en ambtenaren en intellectueelen met smalle beurzen daar aller ongelukkigst zijn. Vooral gezinnen met veel kinderen lijden er groote armoede vader en moeder moeten de fabriek in, om wekelijks samen een 20 k 30.000 mark thuis te brengen. Veel kunnen zij daarvan niet koopen, daarvoor vragen de winkelieis te hooge prijzen als 1000 mark voor een brood, 800 mark voor wat melk, 500 mark voor een zure haring enz., 4000 mark voor een pondje slechte margarine, waarin bijna haast geen vet zit, 5000 k 6000 mark voor een pondje varkensvleesch enz. Eieren zijn er bijkans niet te krijgen, daar de kooplieden de eieren bijna allemaal opkoopen voor Holland zij contracteeren gewoon voor een bepaalde hoeveelheid bij de Duitsche kip penhouders. Zoo komen er steeds duizenden Duitsche eieren aangevoerd voor de Nijmeeg- sche-Arnhemsche markten. Deze eieren moeten natuurlijk allemaal frauduleus uitgevoerd wor den. De Duitsche douanen letten scherp op dezen verboden uitvoer, en smokkelaars die gesnapt worden krijgen geregeld eenige maan den gevangenisstraf. Deserteurs. Te Haaksbergen zijn twee Fransclie deserteurs aangekomen. Ongelukken. Maandagmiddag is een on derwijzer op zijn rijwiel ovei de Hoogesluis te Amsterdam gereden. Hij wilde uitwijken voor eenige kinderen en kwam daardoor met het wiel tusschen de tramrails, slipte en werd door een auto overreden. Ernstig gewond werd de ongelukkige naar het O. L. V. Gasthuis vervoerd. Spoedig na aankomst aldaar is hij overleden. Te Katwijk is gisteren de zandschipper W. Schaap bij de Kanaalbrug over boord gevallen en verdronken. Branden. Te Vriescheloo is gisteravond het winkelhuis van D. Abbas tot den grond toe afgebrand. Ei Werd niets gered. Alles was ver zekerd. Te Delfzijl is gisteravond de timmerfa briek en smederij van de firma Wortelboer af gebrand. Er van door. Een Duitsche dienstbode heeft te Nijmegen haar dienst heimelijk verla ten zij wordt verdacht, ten huize waar zij woon de ƒ375 te hebben gestolen. Aangehouden. De recherche te Haar lem heeft de vermoedelijke daders opgespoord van den tafelzilverdiefstal, in Maart 1920 aldaar gepleegd. Het zijn J. G. S., uit Den Haag, thans gedetineerd in de strafgevangenis te Rotter dam, E. I. S., drukker te Haarlem, en P. J. S. scheepsbediende te Amsterdam. Deze laatste is aangehouden bij zijn aankomst te Amsterdam met het stoomschip Flandria uit Buenos Aires. Het gestolen tafelzilver, ongeveer 100 stuks, is destijds in Den Haag verkocht, maar nog niet opgespoord. Een der verdachten heeft reeds bekend. Plotselinge dood. In de Diergaarde te Rotterdam werd gisteravond hulp ingeroepen voor den heer B. van den Bergweg, die plotse ling in een gezakt was. De heer B. werd naar het ziekenhuis gebracht bij aankomst aldaar was hij reeds overleden. Stormweer. Langs de Britsche kust heb ben in de afgeloopen week hevige stormen ge- Woed. Tal van schepen kwamen met belang rijke averij in de havens aan. Verschillende schipbreuken hebben plaats gevonden. Een Duitsche vijfmaster, de bark Adolf Vinnen" ging verloren bij Lizard De trawler „Britannia" zonk in de Plymouth Sound, terwijl de trawlei „Premier", thuis behoorende te Grimsby, bij Scarborough schipbreuk leed. De Zweedsche schoener „Mangen" zonk in de Noordzee en bij Aberdeen werd de stoomboot „Dian" een prooi der golven. De bemanning van dit laatste schip werd door middel van het vuurpijlen-apparaat gered. ïgDe kapitein en 4 officieren van de Adolf Vinnen," den Duitschen vijfmaster, moesten een geheelen nacht in angst en vreeze doorbren gen, alvorens zij konden worden gered. Dit schip, dat zijn eerste reis van Bremen naar Barry maakte, strandde nabij Lizard. Twintig man konden worden gered door middel van het vuurpijlen-apparaat, maar de vijf officieren slaagden er niet meer in het touw te grijpen. De zee was ondertusschen zoo woest geworden, dat een poging tot redding slechts nog meer menschenlevens zou hebben gekost. Den gehee len nacht door kon men hen aan het strand om hulp hooren roepen, doch eerst bij het aan breken van den ochtend ging de wind wat lig gen en konden zij worden gered. Orkanen. Op het einde van de vorige week heeft in Portugal en in het westen van Spanje een zeer hevige storm gewoed, waardoor veel schade is aangericht. Te Vigo werd de electrische centrale bescha digd, waardoor de stad in duisternis werd ge huld. Te Leixces sloegen een stoomboot, een jacht en nog een vijftal kleinere schepen die in de haven voor anker lagen, om en zonken. In de mond van de Taag werd een visschers- boot vernield. Verscheidene mailbooten konden niet binnenloopen. Er ging een visschersvaar- tuig met een bemanning van 7 koppen verlo ren. Men vreest, dat zij er het leven niet heb ben afgebracht. Ook in het binnenland van Portugal werd veel schade aangericht. Daken werden van de huizen afgerukt, zoo hevig was de storm. Een schaapsherderin werd in 't veld door den storm overvallen. Zij kon zich niet staande houden, werd in een rivier geworpen en verdronk. De inwoners van Caimbra zochten tegen het noodweer een schuilplaats in het gebergte. Te Sevilla zijn vele boomen door den storm ont worteld. Nabij Huelva werd aan aantal met erts ge laden goederenwagons van den spoordijk afge worpen. Ook bij de kusten van Marokko heeft het hevig gespookt. Een Italiaansche vrachtboot liep op de Marokkaansche kust.De bemanning kon worden gered, dank zij den onverschrok ken pogingen van een Marokkaan, die met le vensgevaar een reddingslijn naar het in nood verkeerend schip wist te brengen. Gearresteerd. Het is aan de Berlijnsche politie gelukt, den koopman Walter Restig, in een hotel te arresteeren. Restig is een uit Parijs gevluchte millioenen-zwendelaar, die als hoofd van een filiaal eener groote instelling te Am sterdam, te Parijs 40 millioen mark verduisterd, cheques tot een nog grooter bedrag vervalscht en het geld geind heeft en vervolgens over de grens door het bezette gebied naar het onbezette gedeelte van Duitschland gevlucht is. De millioenen-zwendelaar had reeds tevoren in Parijs kennis gegeven van zijn voornemen om naar Berlijn te vluchten. De Amsterdamsche politie, die dit vernam, waarschuwde de Ber lijnsche politie. Ten gevolge van het boycott- besluit der Duitsche hotelhouders, gericht tegen Fransche onderdanen kon Restig te Berlijn geen onderkomen vinden. De politie stelde de hotelhouders op de hoogte en arresteerde Restig bij zijn verdere pogingen om onderdak te krij gen. Brand op een jaarbeurs. Het pa viljoen op de jaarbeurs te Triest is door brand vernield. De schade bedraagt twee millioen lire. Bijna alle stands zijn een prooi der vlammen geworden. Voorts hebben ook het directie gebouw, het Lunapark, de Britsche afdeeling en de zaal, waar de Dieselmotoren waren opgesteld, schade geleden. Ernstige brand. De „Times" meldt, dat een groote brand te Suva op de Fidsji-eilan- sden een schade heeft aangericht met 30000 pond, waarvan slechts 2000 pond dooi verzeke ring gedekt was. Spoorwegongeluk. Een spoorwegon geluk, ernstiger dan sedert langen tijd in Enge land is voorgekomen, werd gisterochtend vroeg in het Graafschap Nottingham door den mist veroorzaakt. De sneltrein van Schotland „The Flying Scotchman" genaamd die om half acht tc Londen had moeten aankomen, liep om ongeveer 5 uur bij Retford in volle vaart op een stilstaanden goederentrein. De botsing was zoo hevig, dat de locomotief van den sneltrein over haar eigen tender werd geschoven en daarna omkantelde. De machinist, de stoker en een locomotief-inspecteur werden op slag gedood alle drie zijn gehuwd. De inspecteur maakteop de locomotief de reis mee voor het beoordeelen van een proef, die werd genomen met een be paalde soort steenkool. De voorste wagon van den sneltrein, een postwagen, werd losgerukt en de postzakken werden op de spoorbaan geworpen. De trein bestond verder uit slaapwagens. De voorste derde-klas-wagon kwam door den geweldigen schok op den achterkant recht overeind te staan. Desniettegenstaande Bleven de daarin zittende passagiers, evenals de in de andere wagons aanwezige reizigers, wonder boven won der ongedeerd. Sommigen Werden echter uit 't bed op den vloer van den coupé geworpen. Een conducteur werd licht gewond door glas scherven. Het achterste gedeelte van den goederentrein Werd grootendeels vernield. Verschillende la dingen, waaronder belangrijke zendingen visch en zuivelproducten, gingen verloren. Nieuwe postzegels. Naar men ver neemt, zullen in Maart onze nieuwe postzegels van 1, 2, 21/2 en 4 cent worden uitgegeven. Men zal zich misschien niet meer herinneren .van wie de ontwerpen zijn, daarom deelen wij nog even mede, dat de Klerk de 1 en 2 cents postzegels heeft gemaakt. Het is de Leeuw in Hollands tuin onder den Oranjeboom. De 21/2 cents zegel is van S. H. de Roos het ontwerp met den posthoorn en de 4 cents van van de Vecht, een ruit met een groote 4 daarin. Bedrogen. De Rotterdamsche politie ar resteerde A. F., die door middel van huwelijks advertenties, Welke nij in verschillende bladen plaatste, relaties aanknoopt met tal van huwe- lijksgragen. De man misbruikte deze relaties door van de verschillende meisjes geld te leenen, hetwelk zij, evenals hem zelf, nimmer terugzagen. Schil der ij enveiling. JSister heeft on der diiectie van Marle en de Sille in het Notaris huis te Rotterdam een veiling plaats gehad van eenige oude en moderne schilderijen. Daarbij kwam onder meer in veiling Vroolijk Gen schap van Jan Steen, Welk schilderij 5850 opbracht. Een Rotterdamsch stadsgezicht van J. C. Klinkenberg bracht ƒ2300 op. Hulp voor het Roergebied. De Duitsche consul te Middelburg heeft van de in Zeeland wonende Duitschers een bedrag van ruim 4 millioen mark ontvangen voor de nood lijdende bevolking van het Roergebied, alleen de aan de vliegtuigenfabriek van Fokker te Veere werkende Duitschers zonden ruim 2 mil lioen. Ongedeerd. Bijlhetvliegconcourshetwelk te Madrid gehouden wordt, is een Ncder- landsch aviateur van een lioogse van 100 meter- naar beneden gestort. Het toestel werd geheel vernield. Wonder boven wonder bleef de vlieger ongedeerd. Aardschok. Een ernstige aardschok is gister te Bellingham (Washington) gevoeld. In (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Van ingezonden stnkken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy n iet te r u gg e ge ve n

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2