de ouderen. Spr. wijst op de actie voor Plaatse lijke Keuze en op de drooglegging in Amerika juist vele sociaal-democraten zijn daarvoor en zij leggen dus ook de vrijheid aan banden. Den heer Ter Hall antwoordt spr., dat hij met den Bond van Bioscoopdirecteuren bereid is overleg te plegen. In de samenstelling der keuringscommissies hoopt spr. deze Bond te laten vertegenwoordigen. De vergadering wordt verdaagd tot heden één uur. Bifinenisiid, R. K. Volkspartij. Naar de „Tijd" verneemt, zal het hoofdbe stuur der R.K. Volkspartij geen rekening houden met den uitdrukkelijken wensch van het Doorluchtig Episcopaat, en de actie, om de eenheid op politiek terrein in de gelederen der katholieken te verbreken, voortzetten. Door de afdeeling Amsterdam van genoemde partij zullen Vrijdag a.s. de candidaten voor de Provinciale Staten worden gesteld. Nummer één op de lijst zal zijn de heer Vredeveld, het hoofdbestuurslid, dat op de Amsterdamsche vergadering waar het program definitief werd vastgesteld, gezegd heeft, dat alle handeldrij vende middenstanders woekeraars en parasieten zijn. Intusschen blijkt, dat het bestuur der af deeling Utrecht met het doorzetten van de hoofdbestuurders te Amsterdam niet acoord gaat. Onze correspondent te Utrecht seint d.d. heden Wij vernemen, dat vertegenwoordigers van de R.K. Volkspartij te Utrecht gisteren naar aanleiding van de mededeeling van het Door luchtig Episcopaat een onderhoud mochten hebben met Mgr. B. A. de Wit, v'carisgeneraal van het Aartsbisdom en deken van Utrecht. Het bestuur (de afdeeling Utrecht is blijkbaar bedoeld. Red.) van de R.K. Volkspartij zal voorstellen om zeker geen eigen candidaten te stellen. Reeds is in het bestuur een sterke strooming, om de oprichting ongedaan te maken. Een definitief besluit was gisteren nog niet ge nomen. De bioscoopwet. Op het wetsontwerp tot bestrijding van de zedelijke en maatschappelijke gevaren van den bioscoop heeft de heer Deckers c.s. een amen dement voorgesteld, beoogende om art. 15 al. I aan te vullen met„Een besluit tot toelating kan slechts worden genomen, indien tenminste drievierden der aan de stemming deelnemende leden zich voor de toelating verklaren." Het hoofdbestuur van den Ned. Bond van Bioscoop-Theaterdirecteuren heeft aan den secretaris van het Comité van Actie, den heer C. W. J. Natzijl, bericht, dat het zich uitspreekt vóór een rijkskeuring van films. Onze Rijnvaart. Sedert een paar dagen houden de Fransclien te Bingen, Nederlandsche vracht-stoomschepen aan en nemen van de lading goederen in be slag, die zonder consent van het uitvoerbureau te Eins worden vervoerd. Transito-goederen uit het onbezette Duitschland naar Nederland worden pas doorgelaten, als een recht van 10 pCt. ad valorem is betaald. Het gevolg is, dat de geheele Rijnvaart thans stilligt, daar geen Duitscher meer goederen langs den Rijn verzendt. De Middelbaaronderwijswet. Naar het Nederl. Correspondentiebureau in Den Haag uit parlementaire kringen heeft vernomen, zou bij de commissie van rapporteurs der Tweede Kamer over het wetsontwerp nopens het middelbaar onderwijs ernstig het denkbeeld in overweging zijn om, naar aanleiding van ge rezen grondwettelijke bezwaren, het voorstel te doen, een geheel nieuw afdeelingsonderzoek over dit ontwerp te doen houden. Dc klcedingindustric. Naar men verneemt, heeft de werkgevers- federatie in de kleedingindustrie toegegeven aan den wensch van de arbeidersorganisaties om nogmaals te confereeren. Vandaag zal deze con ferentie plaats hebben. Corps diplomatique. Bij Kon. besluit van 8 dezer is de heer G. D. Advocaat, Ilarer Majesteits buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister ter beschikking, weder gesteld in wérkelijken dienst en benoemd tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Athene. Sociale Verzekering. Naar wij vernemen, zal de heer Mr. H. Groene- veld, chef van de afdeeling Arbeidersverzekering van het Departement van Arbeid, in een op 28 Februari te Utrecht te houden vergadering van Besturen der bij het Bureau voor de R.K. Vakorganisatie aangesloten Vakbonden, een inleiding houden over het thans actueele vraag stuk der Sociale Verzekering. De Roerbezetting. Het R.K. Vakbureau zal een steunactie or- ganiseeren voor de leden van de Duitsche Chris telijke Vakbeweging, die, tengevolge van de Roerbezetting, in zeer benarde omstandigheden verkeeren. In een op 28 Februari te houden vergadering van Vakbondsbesturen zal de heer B. Otto, uit Berlijn, 2e Voorzittei van de Duitsche Chris telijke Vakcentrale, gelegenheid hebben de Besturen in kennis te stellen met de verhoudin gen, zooals die zich op het oogenblik in Duitsch land voordoen. Opheffing van kantongerechten. In het „Wkbl. v. h. Recht" roepen mr. G. J. van Everdingen, kantonrechter te Tiel, mr. J. I. H. Hoeben, kantonrechter te Druten, mr. G. Blokhuis, kantonrechter te Gorinchem, mr. G. Kolff, Kantonrechter te Geldermalsen, mr. J. J. Bergsma, kantonrechter te Zaltbommel, mr. F. A. Ebbiinge Wubben, kantonrechter te Eist en mr. C. W. van Ommeren, kantonrechter te Heusden, in verband met loopende geruchten omtrent opheffing van kantongerechten, Welke meer en meer een vasten vorm aannemen al hun ambtgenooten op tot bijwoning van een samenkomst op Maandag 19 dezer te Utrecht. Tevens wenschen zij dan de al of niet-wensche- lijkheid van de oprichting van een vereeniging van kantonrechters, die niet het karakter draagt eener vakvereeniging, tér sprake te brengen. Bezuiniging. Te Dinxpe.lo zal met ingang van den zomer dienst het daar bestaande spoorwegdepot wor den opgeheven en al het locomotiefpersoneel der Ned. Spoorwegen naar elders worden over geplaatst. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Jubilé. Heden herdenkt de heer Dominicus, de be kwame hoofdopzichter van de stadsparken en -plantsoenen, zijn 25-jarig ambtsjubileum. Vanmorgen te 9 uur werd de jubilaris aller eerst gehuldigd door het personeel in zijn bedrijf dat hiertoe in de gemeentel, kweekerij gelegen bij het Ziekenhuis, was bijeengekomen. Hartelijke woorden van gelukwensch en waardeering werden hier gesproken, terwijl den jubilaris als blijvend aandenken een armstoel werd aangeboden. Om 10 uur werd de heer Dominicus op zijn kamer in het gebouw voor Gemeentewerken, a.d. Korte Haven, verwelkomd door den directeur en het personeel van Gemeentewerken. Ook hier wederom mocht hij welgemeende sympathie ke hulde in ontvangst nemen, met als stoffelijk blijk van waardeering 'n wandschotel vanDelftsch sche aardewerk, voorstellend de helaas thans verdwenen z.g. waterpartij, bij de Boschwachters- woning, in het Sterrebosch, en zeker eenmaal het mooiste plekje van het door den heer Domi nicus zelf aangelegde bosch. Onder de aanwezigen was ook de heer Harm- sen, hoofdopzichter der Amsterdamsche plant soenen, die den heer Dominicus en diens vrouw met een doos prachtige orchideeën vereerde. In de vergadering van de commissie van Gemeentewerken werd de jubilaris om elf uur ontvangen, welke ontvangst eveneens in 't Gebouw voor Gemeentewerken a.d. Korte Ha ven plaats vond. Hier voerde namens gemeentewerken en grondbedrijf weth. Houtman 't woord. Spr. memoreerde in 't kort, wat de hoofdopzichter sinds zijn aanstelling in 1898 voor Schiedams ver fraaiing had gedaan. Vóór 1898 was Schiedam slechts bekend als een zwarte fabriekstad en een ruim arbeidsveld lag er dus open voor een ener gieken, en bekwamen vakman, om Schiedam van dien „zwarten" naam te bevrijden. Dit nu is den heer Efominicus volkomen gelukt veel geld was hiervoor noodig, maar met de groeiende belangstelling voor de eerste werken kwam ook het geld voor de rest van zelf. Allereerst werden het plantsoen op het Emmaplein en de H.B.S. tuin aangelegd en weid de aanleg der algem. begraafplaats verbeterd, toen kwamen de Broers- vest en de Plantage aan de beurt verder had den ook vooral de opgespoten gronden de aan dacht van den hoofdopzichter en verrezen er het Sterrebosch en Volkspark met de vele volkstuintjes. Ook de studie trok den heer Do minicus aan, waardoor hij er in slaagde de be roemde ivfignon-dahlia's. de roem van Schiedam, te kweeken. Niet alleen een technicus, zeide weth. maar ook een artist heeft de hoofdopzichter zich getoond, waarom B. en W. dan ook gaarne bereid zijn op zijn verzoek zijn titel in plantsoen-archi tect te veranderen. Spr. hoopte ten slotte, dat Schiedam zijn bekwamen ambtenaar nog lang mocht behouden en bood hierna een prachtige houtgravure aan, voorstellende de St. Laurens- kerk te Rotterdam. In bescheiden woorden dankte de heer Do minicus voor zooveel hulde en beloofde steeds met denzelfden ijver zijn plicht en roeping te blijven vervullen. Om 2 uur werd de jubilaris nogmaals ter hul diging geroepen en thans in de vergadering van B. en W. in het gebouw in de Nieuwstraat. De burgemeester sprak hem hierbij ongeveer als volgt toe Nog een enkele maand en de Lente zal weer in het land zijn, en daarmede komt weer de bloeitijd van bloemen en planten. Dan zullen wij allen weer genieten van het vele schoone,dat door U in Schiedam is aangelegd en geplant. Aangelegd op een artistieke wijze ver boven onzen lof verheven. Steeds toch werd door U voör oogen gehouden en werd U geleid door het zoo inware beginsel dat de natuur is de leermeesteres der kunst. Gij waart volgens Uw titel van dit alles de opzichter, doch in waarheid waart gij meer dan dit de ontwerper, de maker, de architect. Het is daarom dan ook dat de Raad op ons voorstel Uw titel daarmede in overeenstemming heeft gebracht en U met algemeene stemmen benoemd zijt tot Tuinarchitect. Welnu wij wenschen bij dit Uw 25-jarig ju bileum U daarmede van harte geluk en hopen, dat U op dezen weg nog lang moge werkzaam zijn in 't belang der verfraaiing onzer gemeente. Gelieve dan daarbij in ontvangst te nemen deze ets naar een schilderij van Willem Maris ik zou haast durven zeggen een hoekje van Uw eigen schepping voorstellende. De jubilaris dankte voor alles in korte woorden zooveel hulde had hij niet kunnen verwachten. Dezen middag ter receptie ten zijnen huize kwamen ook nog vele particulieren den jubilaris hun gelukwenschen betuigen een schat van ge zonden bloemen prijkte er als even zoovele be wijzen van hartelijke waardeering. Veel en hartelijk inderdaad is de heer Domini cus vandaag geëerd, als bekwaam technicus en tevens kunstenaar heeft hij dit alles echter onge twijfeld verdiend. Bij Kon. Besluit is aan de heeren Th. A. J. Zoetmulder en N. M. Dirkzwager, vice- consuls van Noorwegen, onderscheidenlijk te Schiedam en te Maassluis, verlof verleend tot het aannemen van het ridderkruis, der Orde van St. Olaf, van Noorwegen. In devaargeulvan de Koemarkt brug liep vanmiddag een schip Vast. Bij het los werken is de bruglantaarn kromgetrokken, door dat het touwwerk van de boegspriet er om heen geraakt was. Voor de betrekking van nood hulp-sluiswachter, hebben zich bij de Gemeen telijke arbeidsbeurs 86 sollicitanten aangemeld. UIT MAASSLUIS. Vanwege het Rijksbureau voor Drinkwater voorziening zullen deze en de volgende maand kwantitatieve vergelijkende onderzoekingen van het Maassluische drinkwater plaats hebben. In afwachting van de uitkomst dier onderzoe kingen geeft de gezondheidscommissies alhier erkennende dat door het inwerkingstellen van een chloorgas-installatie reeds gunstige resulta ten verkregen zijn. B. en W. in overweging, den raad voor te stellen, de uitvoering van het besluit van 22 December 1922, tot uitbreiding van de gemeentelijke waterleiding, op te schor ten. UIT ROTTERDAM. De rechter-commissaris, mr. Beekhuis, heeft als deskundige ter voorlichting van de justitie in zake de ramp aan de Aelbrechtskade te Rotterdam Ir. Sommer aangewezen. Een twee de deskundige moet nog benoemd worden. Het opruimen van de ruïne geschiedt vol gens het N. v. d. D., door de firma Breur, on der toezicht van de bouwpolitie, daar de bou wer en eigenaar van het ingestorte pand, die een schadd van pl.m. 25.000 lijdt, zoo overspan nen is door den schrik, dat hij zijn zaken niet kan behartigen. Gisterenmorgen is het eene slachtoffer, de opperman Kooyman op de R.K.Begraafplaats ter aarde besteld. Er bestaat hoop den zwaar gewonden trappenmaker van der Sluys, die in het Ziekenhuis wordt verpleegd, nog in het leven te behouden. Op het terrein van de maatschappij voor scheeps- en werktuigbouw Feijenoord aan de Piekstraat alhier, is de 17-jarige P. H. V. tus- schen een vrachtauto en een garagedeur beklemd geraakt. De jongen brak den schedel en werd in wendig zwaar gekwetst de dood trad bijna on middellijk in. INGEZONDEN. Zullen de Schiedamsehe jongens met 1 April al dan niet naar de Ambachtsschool gaan De reorganisatie van het Lager Onderwijs heeft ons te dezer stede o.m. gebrachtschooljaren van 1 Sept.1 Sept. De openbare Scholen zijn daarin voorgegaan en de bijzondere Scholen zijn op verzoek van den betrokken Wethouder op en kele uitzondering na gevolgd. De Ambachts school voor Schiedam en Omstreken kon deze regeling niet volgen, le. omdat de leerlingen die den cursus der A.B.S. doorloopen hebben, in het voorjaar veel grooter kans hebben geschikt werk te vinden dan in het najaar, 2e. omdat de A.B.S. ook rekening moest houden met de om liggende gemeenten, van waaruit een groot aantal leerlingen betrokken wordt en die aan de historisch geworden regeling der schooljaren, April-April of MaartMaart, o.i. terecht heb ben vastgehouden. In hoeverre het onder 1 genoemde bezwaar ook geldt voor leerlingen van Lagere Scholen, die vandaar direct de Maatschappij ingaan, kan hier verder onbesproken blijven. Mogelijk is dit een dankbaar onderwerp voor Ouder commissies. Nu mogen leerlingen van Lagere Scholen, die volle zes jaar op School geweest zijn en die een inrichting van voortgezet onderwijs, waar onder de A.B.S., gaan bezoeken, de Lagere School verlaten. Met eenige medewerking zou het dus mogelijk zijn, jongens die Augustus a.s. toch van school gaan, met 1 April op de Am bachtsschool te plaatsen. Echter ontbreekt niet alleen die medewerking, doch wij meenen £elfs een bepaalde tegenwerking van de zijde des Wethouders te constateeren. In een schrij ven toch aan de Hoofden van Openbare Scholen, van 27 Jan. 1923 zegt de Wethouder letterlijk „Tot mijn leedwezen blijkt het Curusjaar van de Ambachtsschool gehandhaafd van April tot April. Ten einde voor alle openbare scholen eenzelfde gedragslijn te verkrijgen, geef ik U in overweging niet te bevorderen, dat leerlingen, die het 6e leerjaar eener School voor G.L.O. nog niet hebben doorloopen, deze school verlaten zullen." Ook aan de Besturen der Bijzondere Scholen werd eenzelfde schrijven gericht met het ver zoek dezelfde gedragslijn te willen volgen. Dit beteekent dus, dat de betrokken leerlingen een jaar later op de Ambachtsschool komen dan noodig is en dat velen daardoor van het bezoe ken der A.B.S. zullen afzien. Voor de A.B.S. zelf is dit geen bezwaar. Het aantal aangiften is meer dan dubbel zoo groot als het aantal beschikbare plaatsen. Echter zullen deze plaatsen op deze wijze, nog meer dan anders worden ingenomen door leerlingen van buiten en zal de Schiedamsehe School, die toch in de eerste plaats voor de Schiedammers ge sticht is, van dezelfde Schiedammers vervreem den, wat meer dan zonde en jammer is. En scha delijk bovendien. De omliggende gemeenten betalen voor de ruim 250 leerlingen uit die Gemeenten 20 van de netto kosten, Sdhiedam 30 voor de leer lingen uit Schiedam en bovendien nog 10 voor die van buiten Schiedam. Geven de Hoofden van Scholen aan den wenk van den Wethouder gehoor en houden zij de jongens zooveel doenlijk van de A.B.S. terug, dan betaalt de toch al zwaar belaste gemeente Schiedam straks haar subsidie vrijwel alleen voor leerlingen uit andere gemeenten. Naar aanleiding van een en ander achten wij ons verplicht de ouders in het welbegrepen be lang van hun jongens zoowel als van de Gemeen te er öp te wijzen, dat noch de Wethouder, noch de Hoofden van Scholen hun zonen voorshands van de A.B.S. kunnen terughouden. Zij hebben daartoe althans niet de bevoegd heid. De Nijverheidsonderwijswet stelt als ei- schen Voor toelating aan de A.B.S. dat de leer lingen „voldoend" lager onderwijs moeten heb ben genoten en den leeftijd van 12 jaar hebben bereikt. Het „voldoend lager onderwijs" kan blijken uit het toelatingsexamen der A.B.S. Mochten er ouders zijn, die door onjuiste voor lichting verzuimd hebben hun jongens ter plaat sing aan te geven en hun verzuim alsnog willen herstellen, dan kunnen deze zich onder de ge geven omstandigheden gedurende deze week tijdens de schooluren bij den directeur der A.B.S. aanmelden. Namens het Bestuur der A.B.S. J. FIeima van der Wal, Voorz. A.B.S. G. W. v. Bergen Walraven, Secr. Gemengd Nieuws. Bandieten. Te Kotten, gemeente Win terswijk, zijn gisteravond vijf gemaskerde Duit- schers de woning van 'n Duitschen grensbewoner binnengedrongen, dien zij, met zijn vrouw, kne velden. Uit hun woning werd heel Wat meege nomen. Toen de marechaussee op onderzoek uit gingen, werden ze uit een bosch beschoten. In dit bosch vond men later groote partijen worst en spek, vier nieuwe messen, en. De daders wisten te ontkomen. Moord. Te Oss is vannacht na een korte woordenwisseling de 21-jarige J. M. van Erp zoodanig met een mes in de borst gestoken, dat hij kort daarop overleed. De dader, de 20-jarige L. P. v.d. W„ zegt, dat hij uit zelfverweer den steek heeft toegëbracht. Autobus in de gracht. Een auto bus, die Dinsdagnacht twaalf dames en heeren van Oosterhout naar Dongen bracht, is, naar de Tel.' meldt, door den mist bij het klooster Catharinendaal in de gracht gereden. Met moeite konden de inzittenden worden gered. Bijna allen waren gewond, eenigen vrij ernstig. Vier der inzittenden, die met het gezicht in de modder hadden gelegen, konden met moeite worden bijgegracht. Dr. Leygraaf verleende geneeskundige hulp en verbond de gewonden, die per rijtuig naar huis werden gebracht. De lucifer en de benzine. Toen schipper D. op zijn motorschuit, in de Noorder- Ringvaart van de Heer-Hugowaard, in den vroe gen morgen met een brandenden lucifer in de nabijheid Van het benzinereservoir kwam, sloe-- gen ineens de vlammen om hem heen, waardoor zijn kleeren werden aangetast Hij sprong in de Ringvaart, maar hij had aan gezicht en han den ernstige grandwonden. Het benzinekraantje was niet voldoende gesloten geweest. Hard van huid. De motie van Afkeuring met 122 stemmen in den Amersfoortschen Ge meenteraad aangenomen over de houding van B. en W. in het bekende magazijnschandaal van openbare Werken, zal niet leiden tot ont slagaanvrage van een of meer hoofden van dezen tak van dienst. Misdaad? Gisterochtend is uit de haven te Maassluis het lijkje opgehaald van een naar schatting 1 :/2 jarig kind. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Ongel i»k ken. Te Baexem (L.) is Dins dag de landbouwer P. van de hooischelf doodge vallen. Dinsdagavond is het 9-jarige zoontje van M. M. te 's-Heer Arendskerke, door een auto overreden. Het kind was op slag dood. Een gehuwde man uit Lage Mierde, die te Duizel (N. Br.) door een automobiel werd over reden, is in het gasthuis te Eersel aan de beko men verwondingen overleden. Raadselachtig. Het met stroo ge laden klipperschip Wilhelmina, groot 120 ton, is op het Hollandsch Diep in brand staande en verlaten aangetroffen door de sleepboot Henri. Deze sleepboot heeft het schip op deKil gebracht. Een sleepboot met pompmateriaal van de firma Hoogenboezem en Van der Tak bluschte het vuur en daarna is het schip naar Dordrecht gesleept. IJ s. Op de ijsbaan op het Vledder te Meppel werd gister reeds druk op schaatsen gereden. Het heeft gister nacht in Friesland 12 gra den gevroren. In sommige vaarten is al zooveel ijs, dat de scheepvaart gestremd is. Hier en daar is al grondwerk stopgezet. Het Bossche carnaval. De drie dagen van Bossche pret en Bossche jool zijn weer achter den rug. 't Begon Zondag met den feestelijken intocht van Prins Amadeiro Ricosto di Carnavallo die door duizenden omstuwd onder kanongebul der en het gefluit en gegil der in de haven lig gende stoomboot verscheen te midden zijner on- (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy nietteruggegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2