derdanen. Des avonds trokken heele slierten gecostu meerden dooi de straten hossend en zingend en waren de café's en danszalen tot kiat in den nacht tot berstens toe gevuld met carnavalsvierders. Des maandagsmiddags trok een groote gecostumeerde optocht door de stra ten, waarin Piins Carnaval op een zegewagen, gezeten was, hoog op het gulden hoek der stads- historie. Voorts gingen in den stoet nog mede de Zonnekoning met zijn gevolg en Napoleon I niet een heel gevolg van generaals en maar schalken. Dinsdags trok weer een andere stoet door de straten, hield Prins Carnaval een groo- ten rijtoer en was er geheel den namiddag tot middernacht muziek. Middernacht bracht toen het eind van schei den en klokke twaalf nam Den Bosch met een 'aatsten groet aan „Knielis", den oprichter van Oeteldonk, wiens standbeeld al die dagen het marktplein had gesierd, weer voor een jaar af scheid van zijn Carnaval, het bij uitstek gelief koosde feest van den echten Bosschenaar. Turfbrand. In den voorraad bolsterturf mj de Coöp. Turfstrooiselfabriek te Barger- Josterveen is brand uitgebroken. Blusschen was onmogelijk, hoewel een spuit aanwezig was. higeveer 100 dagwerk gaan verloren. Bij Ooste- Wmd is geen uitbreiding te vreezen. Kerkelijke goederen. Toen de Paus door de benoeming van Dr. Jantausch tot Apos- tolisch-administrator van Timau aan de anar chie in het kerkelijk bestuur van Slowakië een cmde had gemaakt, hoopten alle Katholieken, dat met deze benoeming ook het beheer der kerkelijke goederen in orde gebracht zou wor den, aldus meldt „Kipa." Mgr. dr. Jantausch stelde den referent der kerken van de Tsjechische regeering, die tot n°g toe naar eigen goedvinden de. kerkelijke Soederen bestuurde, den eisch, ze aan hem te rug te geven. De referent beloofde zulks, maai de regeering heeft het besluit vernietigd. Daar door is echter een strijd ontbrand, welke zelfs v°or do regeering gevaarlijk kan worden. Alle Katholieken Weten n.l. „dat de vertra- png in de teruggave der kerkelijke goederen daar oorzaak vindt in het feit, dat men een Kuropeesch schandaal wil voorkomen. De be zittingen zijn aan vrienden en verwanten van mvloedrijke ministers en politici in bestuur gegeven, die daarover reeds vier jaar lang zonder eenige rekenschap af te leggen „wirt- schaften." De diefstallen loopen in de milliar- den. Niet alleen de opbrengsten werden gesto- 'eni maar de geheele veestapel en de inventaris der bezittingen is ontvreemd. M ij n e n. Bij het uitvoeren van werken aan den zeedijk te Middelkerke (West-Vlaanderen) heeft men een aantal Duitsche mijnen ontdekt. Oeze waren vermoedelijk bestemd om, hij een eVentueele ontschepen van geallieerde troepen 'JP dit punt van de Belgische kust, tot ontploffing te worden gebracht. De Belgische technische dienst, belast met het opruimen van munitie m de frontstréek, heeft de mijnen met de noodige °mzichtighe;d u'tgegrevcn en ontladen. y r e e s e 1 ij k. Te Pontarlier, een plaatsje in frankrijk, werd reeds sedert eenige dagen de puthakker Auguste Sarrazin vermist. Een on derzoek leidde tot de ontdekking van zijn ver doold lijk onder de overblijfselen van een ver handde houthakkershut. Men vermoedt, dat de man in de hut een vuurtje heeft aangelegd van droog hout en dat hij daarna door slaap is ^vermand. Het vuur heeft tot waarschijnlijk c door 'hem verzamelde takkenbosschen be- jdkt, zoodat ten slotte ook de wanden der ut vlam vatten. De ongelukkige is waar- p'1 ijnlijk door den rook bewusteloos gewoiden. °en men op de plaats kwam waar de hut had gestaan zag men een hand van het slacht- /er nog hoven de overblijfselen van de hut bitsteken hetgeen duidde op de pogingen welke man had gedaan om irt de brandende hut gei aken. Schandelijk. Naar de correspondent te joskou van de „Daily Mail" bericht, hebben 'e buitenlandsche diplomaten in de Russische oofdstad in krachtige bewoordingen van afkeu- r'Ug gestelde rapporten aan hun regeeringen ge- Z.°nden omtrent de anti-christelijke vertooningen ]e op Kerstdag op de openbare straat hebben 1' Oats gehad en waarvan wij reeds melding haakten Ken voorname buitenlandsche persoonlijk- I f'p vertelde den correspondent, dat wat hem P' meest gegriefd had, het incedent karakter an den optocht was. Mij bedoelde nog niet eens op de dronken j. 'asjes, gekleed als roode duivels met staar- pi en horens, maar had speciaal het oog op groep in den optocht, voorstellende de "Vr'je liefde" en waarin jeugdige personen a'1 beiderlei sexe en „getooid" met wansma- e 'jke opschriften, voorkwamen en een groep, "orstellende personen „goedkoope' liefde", en g Vormd door personen van beiderlei kunne, die bloederdracht droegen der Russische geeste- "Jken. eenvoudige boeren leven in vreezen en even. Die vrees werd onlangs nog aangewak- door het feit, dat in het district Orenburg 11 groote meteoorsteen, misschien de groot- W die ooit in historische tijden op de aarde beerkwam. Ke hoeren zagen met ontzetting het ge- ^aarte neerstorten, dat nog lang daarha ^'pbgloeiend nleef en een groote hitte verspreid- p- Toen het afgekoeld was en de bevreesde ti°eien bet durfden naderen, bleek het twin- V.oeb li bet vierkant groot te zijn. Kijgeloovig als vele der weinig-ontwikkel de moejiks zijn, zagen zij in dit natuurver schijnsel het voorteeken van eén wereldramp. Geheimzinnige ontploffing Naar gemeld wordt, heeft zich een ontploffing voorgedaan in een brouwerij te Unterbrunn in Beieren, welke herinnert aan de ontploffingen, die kort geleden in de vesting Ingolstadt en el ders voorvielen. Men vraagt zich af, of deze on gevallen niet moeten worden toegeschreven aan de clandestiene fabricatie van ontploffings middelen. Spoorbrug ingestort. Uit Constaii- tinopel wordt gemeld, dat de tijdelijke spoor brug op het traject Smyrna-Angora onder een daarop rijdende goederentrein instortte. Acht wagons vielen in de rivier. Het aantal dooden is nog niet bekend. De oude brug werd tijdens den terugtocht der Grieken uit Anatolië door dezen verwoest. Tragisch. Te Le Mans heeft zich een tra gisch ongeval voorgedaan. Een 7-jarig knaapje Wa's met zijn moeder naar den bioscoop geweest, waar een film vertoond werd, waarin het kind nota bene een scène zag, voorgesteld, welke een geval van zelfmoord door verhanging in beeld bracht. De kleine vroeg op den terugweg aan zijn moeder, of liet kwaad kon, als iemand zich op hing, waarop de moeder lachend „neen" ant woordde. Thuis gekomen begaf het kind zich naar den kelder, waar het later door zijn vader dood werd gevonden met een strop om den hals. Krankzinnige daad. De „Daily Chro nicle" maakt melding van de ontvluchting van een verpleegde uit een krankzinnigen gesticht te St. Etienne. De man klom in een populier. Drie brandweerlieden klommen er eveneens in om hem te redden, maar toen zij vlak bij hem waren, sprong de krankzinnige uit den boom en werd gedood. Spoorwegongeluk. Gisteren is de ex- presstrein van Rijssel naar Brussel in het station van Baisieux op een goederentrein ingereden. Vijftien reizigers liepen kneuzingen op. Weer vergiftigde bonbons. De „Daily Chronicle"' meldt, dat te Worcester het gerucht gaat, dat drie personen, die een officieele betrekking bekleeden, onlangs doo- zen met vergiftigde bonbons hebben gekregen. Het is juist, dat twee personen, in het graaf schap wonende, doozen met vergiftigde bonbons hebben ontvangen, maar in geen dezer gevallen was de geadresseerde iemand, die een openbaar ambt bekleedde. In een der gevallen kreeg men argwaan in verhand met het feit, dat de ont vanger een winkelier was, die zelfs bonbons vei- kocht. De doozen werden door een scheikundige onderzocht, die verklaarde, dat de bonbons ver gift bevatten. De daad wordt toegeschreven aan een abnormaal persojm, die door het geval van Scotland Yard beinvloed is geworden. Een voorbeeld. De burgerij van de Engelsche stad Brentwood, die 34.000 inwoners telt, is dezer dagen vereerd met een zeer vleiend oordeel over haar soliditeit van niemand minder dan de president va de rechtbank aldaar. Er zijn daar ter stede nl. in het afgeloopen jaar slechts twee gevallen van dronkenschap gecon stateerd Door een aap gevat. Senhor Mala- teste, een welgesteld koopman uit Buenos Aires, die zich uit zijn zaken heeft teruggetrokken en thans een étage bewoont bijna vlak tegenover het ministerie van oorlog te Parijs, was dezer dagen met zijn vrouw naar de opera gegaan. Toen zij thuiskwamen, aldus meldt een Exchange telegram, vonden zij alle voorwerpen in hun wo ning overhoop gehaald en daartusschen sprong een klein aapje, Caleb geheeten, dat hij uit Amerika had meegebracht als bezeten rond. De aap greep senhor Malateste hij de hand en bracht hem naar een kleine achterkamer, waarvan de deur op slot was. Niet .wetende wat er gebeurd was, haalde Malateste zijn revolver voor den dag en opende toen de deur. Daarachter bevond zich een man, die onmiddellijk zijn handen om hoog stak en angstig uitriep „Schiet niet." Het was een inbreker, die door den aap was overvallen en door het heest was opgesloten. De man werd gearresteerd en denkt nu in de gevangenis na over de gevaren verbonden aan het inbreken in appartementen, waar apen de wacht houden. Een Parad ij s-eilan d." Bij de jong- ,ste volkstelling in Engeland is een „Paradijs- eiland" ontdekt in de Orkaden-eilandengroep, schrijft de „Daily Mail". Het is het eiland Holm aan den ingang van Stromness Harbour. Het totale aantal inwoners van dit eiland bedraagt twee, een man en een vrouw Andere eilanden van de groep komen dit aantal zeer nabij. Hunda ten Zmden van Kirkwa 1, heeft er drie en Go- pinshay zeven. Drie vuurtoren-stations hebben respectievelijk drie, vier en zes bewoners. De bevolking van het grootste eiland der groep bedraagt 14.083 of meer dan de helft van de heele groep. De totale, bevolking telt 24.111 zielen. Dit getal is het kleinste, dat is vastgesteld sedert er volkstellingen werden gehouden. Kerknieuws. Kardinaal Bacilieri. Kardinaal Bacilieri, aartsbisschop van Verona is ten gevolge van zijn val in zijn kamer overleden. Het Kardinalen-college. Na den dood van kardinaal Prisco, aartsbis schop van Napels, staat, wat ouderdom betreft, vooraan op de lijst van kardinalen de kardi naal-deken Vannutelli, die 87 jaar oud is. Deze hoogbejaarde prins der kerk is nog altijd hel der van geest en van rustige en statige hou ding. De jongste kardinaal is kardinaal Ascalesi, aartsbisschop van Benevente, die 51 jaar oud is. Het H. College der Kardinalen bestaat thans uit 64 leden, waarvan er 6 door Paus Leo XIII z.g., 23 door Paus Pius X z.g., 27 door Paus Bene- dictus XV. z.g. en 8 door Paus Pius XI zijn gecreëerd. Wat de nationaliteit betreft, bestaat het H. College uit 32 Italianen en 32 leden van an dere nationaliteit. Finn. Eeon. Mededeelingen. De beurs van Berlijn. Op de Berlijnsche beurs is gisteren de lang gevreesde terugslag gekomen Tengevolge van het voortdurend stijgen van de mark daalden de koersen der effecten met een razende snelheid talrijke fondsen gaven koersverliezen van 10.000 pet. te zien, en er waren er zelfs hij, die 40.000 en 50.000 pet .achteruit liepen. Op de beurs heerschte een groote opgewondenheid.Het zenuw achtige publiek hield geen rekening meer met de politieke of oeconomische momenten, maar stond geheel onder den indruk van het feit, dat de Rijksbank steeds meer en meer buitenlandsche betaalmiddelen op de mark werpt. Laatste Berichten. Weerbericht. VerwachtingZwakke tot matigen O. tot Z. wind, nevelig tot zwaar bewolkt of betrok ken, waarschijnlijk enkele regen- of sneeuw buien, lichte vorst, 's nachts, temperatuur over dag om het vriespunt. Kam pioenschap schaatsenrijden Men meldt ons uit Groningen Zondag 18 Febr. a.s. zullen door de IJsclub te Stadskanaal, onder leiding van den Konink lijken Nederl. schaatsenrijdersbond, nationale Wedstrijden voor amateurs gehouden worden om het kampioenschap hardrijden voor de pro vincie Groningen op de gewone afstanden. De Nederlandsche Jaarbeurs. Men meldt ons uit Utrecht Het aantal deel nemers van de achtste NederlandscheJaarbeurs bedroeg op 13 Febr. (een maand voor de opening) reeds 553. Het totaal aantal deelnemers aan de vorige jaarbeurs bedroeg 514. Tot de 553 deel nemers behooren 337 Nederlandsche firma's en 216 buitenlandsche. Verlaging van den rente-voet. Men meldt ons uit Middelharnis In de gister middag gehouden vergadering van den raad dezer gemeente, werd besloten de crisis-rente standaard, betreffende een geldleening ten bate der gemeente-gasfabriek, groot 88.000 gulden, te stabiliseeren van 7% op 53/4 Notarieele akten. Het hoofdbestuur van de Broederschap der Notarissen in Nederland heeft van den minis ter van justitie bericht ontvangen, dat de minis ter van financiën mededeelt, dat in de praktijk administratieve verwarringen voorkomen tus- schen personen met dezelfde namen in een zelfde gemeente, doordien in notarieele akten slechts de Woonplaatsen van de verschijnende per sonen zulks overeenkomstig art. 26 der \V et op het Notarisambt en niet tevens de straat of wijk en nummer worden vermeld. De minister van financiën roept de tusschenkomst in van den minister van justitie, teneinde aan de nota rissen te verzoeken, voortaan in hun akten zoo veel mogelijk ook straat of wijk en nummer te vermelden, WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 14 Feb. 15 Feb. Londen11.836/a 11 843/, Berlijn- 0.0108V2 -0.0129V2 Parijs - 15.2372 - 15.45 België- 13.437a - 13.557, Zwitserland - 47.4772 47.45 Weenen- 0.003/s - 0.003/, Kopenhagen- 47.95 - 48. Stockholm-67.15 - 67.177a Christiania- 47.05 - 46.90 Amerika-2.537» - 2.53 Madrid - 39.45 - 39.50 Milaan ,.,.-12.13 -12.127, WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. 14 Feb. 15 Feb. Londenfll.833/4 11.8574 Parijs- 15.227, - 15.477, Brussel- 13.4272 - 13.65 New-York- 2.537, - 2.53 Berlijn-0.0115 - 0.01287, Zwitserland - 47.527, - 47.45 Stockholm-67.25 - 67.20 Kopenhagen- 48.- 48.10 Christiania- 47.25 - 47.10 Weenen- 0.003/, - 0.00357, Telegrammen, ENGELAND EN FRANKRIJK. BERLIJN, 15 Febr. (draadloos) Le Troquer en gen. Payot zijn gisteravond te Londen aange komen. Gemeld wordt dat de Britsche autori teiten de meening zouden zijn toegedaan, aan Frankrijk de exploitatie te-kunnen overlaten van de spoorwegen in het Keulen-Duren district (Engelsche zone). SAMENWERKING. DUSSELDORP, 15 Febr. (draadloos) Van Fransche zijde wordt medegedeeld dat een zeker aantal Duitsche beambten er in toegestemd heeft, met de Fransche arbeiders samen te Werken, DE DUITSCHE WISSELKOERS. BERLIJN, 15 Febr. (draadloos)De Duitsche regeering heeft volgens een Havas-bericht, aan de Rijksbgnk verzocht, om 35 millioen goud mark op de markt te brengen ter stabiliseering van de wisselkoers. De bankdirectie heeft even wel dit voorstel van de hand gewezen, daar zij overtuigd is van de nutteloosheid dezer maat regel. De regeering houdt echter aan haar ver zoek vast. DE BRITSCHE SCHULD. LONDEN, 15 Febr. (draadloos) Volgens een telegram uit New-York heeft de Amei ikaansche Senaat het wetsontwerp, betreffende de fundee ring der Britsche schuld aan de Ver. Staten, aangenomen. OPROER IN CHINA. HONGKONG, 15 Febr. (draadloos)Vijande lijkheden worden gemeld van de grens van de Nocravan-provincie, tusschen Tszechwani en de troepen van generaal Woe-Pei-foe. De staat van beleg is afgekondigd. UIT HET BEZETTE GEBIED. BERLIJN, 15 Febr. (draadloos) De staking toestand in het Saargebied is onveranderd. Intusschen vermeerdert het aantal gevallen, dat Fransche soldaten, Duitsche arbeiders las tig vallen. DUSSELDORP, 15 Febr. (draadloos) Om de kolentransporten naar Frankrijk te verhinde ren, hebben Duitsche arbeider.;, volgens een bericht uit Essen, het Rijn-IIerne-kanaal ver sperd, door een aak te laten zinken. MELK NAAR DUITSCHLAND. BERLIJN, 15 Febr. (draadloos) Voor de voeding van het bezette gebied is gister met Nederland een contract afgesloten voor de dage- lijksche levering van 50.000 Liter melk. MIJNWERKERSSTAKING. PARIJS, 15 Febr. (draadloos) De federatie van mijnwerkers heeft de algemeene staking afgekondigd, welke morgen zal ingaan. HET HERSTEL VAN OOSTENRIJK. WEENEN, 15 Febr. (draadloos) Nederland neemt aan de Oostenrijksche leening voor 150.000 pond sterling deel, Engeland voor 1.800. 000, België voor 100.000 en Frankrijk voor 800.00 pond. Ook een Morgan-consortium neemt aan de leening deel. Burgerlijke Stand. Geboren: Febr. 13. Gerardus z.v. W. Struijk en H. van der Vaart, Pernisschestraat. Barbara Catharina d.v. A. L. Bronsgeesten E. A. Span, Dam. Barend z.v. B. G. van Beek en M. van der Ree, Groenweegje. Ludwig Wil helm Albert z.v. B. W. Boettcher en P. Ruseier, Oude Maasstraat 12. Ditje d.v. A. Bijloo en A. M. J. van Gijseghem, Singel. 14. Bernardus Casparus Gerardus z.v. B. C. G. Kleinekoort en F. J. Dries, Nieuwe Haven. - Johannes z.v. D. van Loenen en G. van Eijk, Rozenburgsche- stro. öt Gehuwd: Febr. 14. G. C. van den Hof 22 j. en J. in 't Veld 19 j. A. Huizer 28 j. en T. Verwaal 24 j. M. Noordijk 23 j. en J. H. Ver meer 22 j. Th. W. van Son 20 j. en A. M. Pesch 20 j. H. van Dongen 25 j. en J. G.| van Leeu wen 23 j Overleden: Febr. 12. Adrianus van Wie- ringen, oud 59 j. en 7 mnd, Maasdijk. 13. Jo- hannaSteenbergen, oud 27 j. en 10 mnd, echtge- noote van W. F. Damme, Brielschestraat. Scheepvaart. Hoog watei te Hoek van Holland. 15 Febr. v.m. 2.20, n.m. 2.26. 16 Feb. v.m. 2.57, n.m. 3.04. 17 Febr. v.m. 3.28, n.m. 3.38. PURFLEET, 14 Febr. AangekomenDe zeesleepboot „Donau" met den lichter „Frisia" van Liverpool met olie en restant lading voor Schiedam. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM, 15 Feb. Officieele noteering van d* Commissie uit de Kamer van Koophandel- Moutwijn 46% f 13. Namens de commissie voor de noteeriag. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 15 Feb. Men noteert voor Spiritus 100% f 26 Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging". Heden f2.60 per ketel. VEEMARKT DELFT, 15 Feb. Aanvoer176 runderen 27 schapen of ammeren, 5 paarden, 396 varkens 3 vette kalveren, 191 biggen, 273 maeere kalveren, 9 geiten of bokken, vette varkens, 6 veulens. Vette koeien le kw. f280—425, 2e kw. f 180280, kalfkoeien le kw. f 325 425, 2e kw f 220325, vaarkoeien f 225f 300, ~e kw! f 150—f225, vette kalveren le kw. f;— 2e kw. f—vette schapen le kw. f2e kw. fweischapen le kw. f2e k f vette lammeren le kw. f weilam- meren, fmager varkens le kw. 17 74 biggen, f 12—26, nuchtere kal veren le kw. f 10—f 24, paarden (100—300 Rundvleesch per kilo f 1.25 1. 0.75 vette varkens ff Boter f 2.90 13.10 per kilo. Aanvoer 7, 10/8 en 4/16 wegende te zamen 240 kilo. Kleine Ad verten tiën. Groote Opruiming van prima Heeren-bottines voor f 3.75. Prima kinderlaarsjes voor f 1.50. Dus doet nu uw voor deel, zoo'n koopje komt nooit weer. J. H. LOOG", Schoen- handel, Dwarsstraat 47. O

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 3