DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 46ste Jaargang. Vrijdag 16 Februari 1923. No» 13567. Bureau s KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester enVVVethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 15 Februari 1923 het verzoek van lo de N.V. WILTON'S MACHINEFABRIEK EN SCHEEPSWERF te Rotterdam om ver gunning tot oprichting van een machinefabriek en scheepswerf op het Buitenland van Klein- Babberspolder, kadaster Sectie N. No. 354 en 2o. P. C. SLIEKER om vergunning tot uit breiding van de inrichting tot het rooken en bereiden van vleeschwaren in het pand Lange Haven 8, kadaster Sectie C. No. 1278, met een slachtplaats van varkens, verdaagd, aangezien het desbetreffend onderzoek nogïniet is geëin digd. Schiedam, 15 Februari 1923. Buitenlandseh Nieuws. IN HET BEZETTE GEBIED. De correspondenten der Duitsche bladen in het Roergebied verzekeren, dat de Franschen en Belgen steeds nieuwe maatregelen treffen, die ten doel hebben het Roergebied van het overige Duitschland af te sluiten. Bij het Controleeren der zendingen treden de Franschen tamelijk bal dadig op. Zij breken de deuren der gesloten goe derenwagons en de voor het transport bestemde kisten open. Hun controle geldt in de eerste plaats de treinen, die uit het onbezette Duitsch land in het Roergebied komen. Al deze treinen komen natuurlijk met veel vertraging ter be stemming. Thieme, de directeur van het telegraafkantoor van Essen, is in hechtenis genomen en naar Ol den gebracht. Heden zullen Havenstein, eerste burgemees ter van Oberhausen en Schaefer, burgemeester van Essen, voor den Franschen krijgsraad ver schijnen, omdat zij geweigerd hebben aan de Fransche opvorderingsb'cvelen te gehoorzamen ook Gutmann, de directeur van de Rheinisch Westphalische Electrizitatsgesellschaft, zal zich wegens het niet leveren van electrischen stroom aan het hotel Kaiserhof te verantwoorden heb ben. Tenslotte zal ook de leider van het verbond van kleinhandelaren van Essen terecht staan naar aanleiding van de weigering der winkeliers aan Franschen of Belgen waren te verkoopen. Als verdediger treedt ook ditnaal dr. Grimm, de verdediger van Fritz Thyssen op. De correspondent van de ,,Tag." te Essen meldt, dat volgens verklaringen van Fransche officieren, die het gebouw der spoorwegdirectie van Essen bezet houden, de eerste maatregel, die thans zal worden getroffen, in het opheffen van de gansche administratie der Duitsche spoor wegen in het district Essen zal bestaan. Alle ver trekken van het gebouw der spoorwegdirectie zouden in beslag worden genomen. Vervolgens zou in het gebouw de Fransche spoorwegdirectie voor het district Essen worden ondergebracht. De Franschen hopen op deze wijze het verzet van het spoorwegpersoneel te breken. In Duit sche kringen is men ervan overtuigd, dat ook deze poging niet het minste resultaat zal op leveren. Het Duitsche spoorwegpersoneel zal alleen instructies van de Duitsche autoriteiten en van niemand anders aanvaarden. Gistermiddag is een sterke Fransche troepen- afdeeling met talrijke tanks en gepantserde au tomobielen de binnenstad van Essen ingerukt en heeft het stadhuis en den stadsschouwburg bezet. De reden hiervan is niet duidelijk. Waar schijnlijk is het een represaille-maatregel. In den stadsschouwburg is het namelijk eergister avond bij een voorstelling van Wilhelm Teil tot levendige nationalistische betoogingen ge komen. De bezetting van het stadhuis staat waarschijnlijk in verband met de 24-urige pro teststaking der ambtenaren wegens de arres tatie van burgemeester Schaefer. De protest staking werd gister in alle kringen doorgevoerd. Ook de winkels en koffiehuizen waren gesloten. Er hebben zich tot gisteravond geen incidenten voorgedaan. De Fransche delegatie, die naai Londen is gekomen om de Engelsche regeering te spreken, heeft gisterochtend om 10 uur, geconfereerd met de Engelsche ministers. De Fransche delegatie bestond uit LeTrocquer, de minister van openbare werken, en generaal Payot, die aan het hoofd staat van de verbin dingen in de Roer, vergezeld door graaf de Saint Aulaire, den Franschen gezant. De Engelsche ministers warenBonar Law, Gurzon en lord Derby, de minister van oorlog. De conferentie werd ten slotte verdaagd tot Advertentiëni I5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. heden. Er werd geen communiqué omtient het verhandelde uitgegeven. ONTSPANNING. De Temps" publiceert een telegram uit Smyrna, volgens hetwelk in de verhouding tusschen de geallieerde en de Turksche autori teiten een aanmerkelijke ontspanning te con- stateeren valt. Onder de bevolking der stad heerscht orde. De paketbootdienst functionneert normaal. MEMEL. Ondanks de door de geallieerden getroffen regeling ten aanzien van de stad Memel, schijnt deze kwestie toch nog niet geheel in orde te zijn. Althans de „Times"-correspondent te Riga meldt, dat zich nieuwe moeilijkheden heb ben voorgedaan. Zooals gemeld, weigert Simonaitis 't hoofd van de „regeering" der opstandelingen, hard nekkig zijn „regeering" op te heffen en zich terug te trekken. Hij eischt met klem de 'te rugroeping van den Franschen Commissaris. De proclamatie van de Litausche regeering, waarin de vrijwilligers worden verzocht naar Litauen terug te lteeren, heeft weinig resul taat opgeleverd. Integendeel, dag aan dag, komen nieuwe vrijwilligers uit Litauen aan. Zoo arriveerde dezer dagen een nieuw vol tallig en goed uitgerust detechament recht streeks uit Soewalki Ook de commandant van het rebellenleger, Boedri, is nog te Memel. Nader verluidt, dat gistermiddag Simonai tis, het hoofd van de „regeering" der opstande lingen, de macht aan de regeering van Gailius heeft overgedragen. De formeele overdraging van de regeermacht werd o.a. bijgewoond door den Franschen Floogen Commissaris. De bezetting van Memel is tot de definitieve beslissing zóó geregeld, dat de Litauers het Zui delijke deel van de stad bezet houden, terwijl het Noordelijke deel door de Franschen bezet blijft. ALLERLEI. Uit Praag. Volgens het communistische blad ;,Rude Pravo" is het waarschijnlijk, dat in het mijngelied van Ostrau eerlang een mijn werkersstaking zal uitbreken. De werkgevers willen den werktijd in de mijnen, die tot dusver op zes uur per dag was bepaald, verlengen, ten einde daardoor de pruductie te kunnen opvoeren. De arbeiders verzetten zich hiertegen. Liet blad spreekt de meening uit, dat een eventueele sta king in het Ostrauer mijndistrict zou kunnen leiden tot een algemeene mijnwerkersstaking in geheel Tsjecho-Slowakije. Uit Parijs De nationale raad van mijn werkers, aangesloten bij de C. G. T„ weigert zijn deelneming aan de staking, die tegen heden door de federatie van unitaire mijn werkers is afgekondigd. De raad stelt vertrou wen in de regeering en is van oordeel, dat de beloften, door deze afgelegd, zullen worden ge houden. Onder die omstandigheden noodigt de raad alle mijnwerkers uit het resultaat der thans gaande onderhandelingen af te wachten, zonder middelerwijl reeds het werk neer te leg gen. Uit Brussel. Gisteren zijn plotseling 3000 mijn werkers in het kolenbekken Charleroi in staking gegaan, omdat de patroons weigerden hun een loonsverhooging van 25 toe te staan. Uit Tokio Wordt gemeld, dat de Japansche kamer de begrooting heeft aangenomen, doch de credieten, voor de diplomatieke vertegen woordiging bij het Vaticaan heeft verwoipen. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. Vergadering van Donderdag15 Februari. Aan de orde is de wijziging van de Lager On derwijswet 1920. De heer De Waal M a 1 e f ij t (A. R.) gelooft dat de minister nog te optimistisch staat tegenover deze zaak en meent, dat de wijzigin gen, die nu worden ingevoerd, wel van blij ven den aard zullen zijn. Honderd millioen alleen voor het onderwijs vindt spreker een te zwaren druk voor onze financieele draagkracht. Hij vraagt, welke maatiegelen te wachten staan ten opzichte van scholen voor tuberculose kinderen De heer Van der Hoeven (C. H.) mist geestdrift voor het ontwerp. Wel acht hij de bezwaren, ertegen ingebracht, overdreven. Wij kunnen ook op onderwijsgebied niet op dezen voet voortleven. Spreker betreurt het, dat de gemeenteraden voor zulke gewichtige besluiten worden gesteld, zooals het bepalen van het aan tal kinderen per klas. Voorts, dat het 7de leer jaar niet kan gehandhaafd blijven. Hij betreurt het eveneens, dat het vervolgonderwijs door den minister wordt weggevaagd, en wijst er op, dat voor het ambachtsonderwijs in Rotterdam zich honderden kinderen meer aanmelden dan kon den worden geplaatst. De heer Boon (V. B.) namens de heer Dres- selhuis sprekend, bestrijdt speciaal het door De Lgvet'i ZgepmijVfaordingcrt--» t FABRIKANTEN VAN TWINK EN VIM. mej. Van Dorp verdedigde drankwetsysteem. Mej. Van Dorp (Lib.) repliceert. De Minister van Onderwijs is alsnu aan het woord. De Minister bevindt zich in een zeer onaan gename positie door dit ontwerp te moeten ver dedigen. Hij kan met voldoen aan den wensch van den heer Franssen, die wil, dat de bijzon- de*e school in een bepaalde gemeente zelf mag uitkiezen de openbare school, die als no m kan dienen voor de keuze van het aantal „bo ventallige" onderwijzers. Dit zou neerkomen op een abnormaliteit. Aan het verzoek van den heer Slingenberg om de adviezen van den Onderwijsraad aan de Kamer over te leggen, kan de Minister niet voldoen. Hij wijst er ten slotte op, dat het budget al leen voor onderwijzerssalarissen voor het Rijk bedraagt 90 millioen. D t bedrag kan niet wor den gehandhaafd. Nu stond de Minister op den tweesprong óf de salarissen te verminderen, of het aantal onderwijzers in te krimpen. Dit laatste heeft hij gedaan zonder het onderwijs te veel schade aan te doen. Deze schade is zoo miniem, dat men daarom zijn stem aan het ontwerp niet behoeft te onthouden. Na repliek van de heeren Schönfeld. De Waal Malefijt en v.d. Hoeven woidt het ontwerp aangenomen met 27 tegen 8 stemmen, (tegen de vrijz-dem. soc.-dem. en de heer Smeenge). De vergadering wordt verdaagd tot heden 11 uur. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag, 15 Februari. Voortgegaan wordt met de behandeling van de Bioscoopwet. De heer Ter Hall (V. B.) acht de beant woording van zijn vragen zeer bevredigend. De heer Van G ij n (V. B.) oordeelt ecnige censuur noodig en vindt het ontwerp aanneme lijk. Hij beveelt een landelijke keuring aan en bestrijdt beperking van het vergunningsrecht, als door mej. Van Dorp bepleit. De heer KI eerekoper (S. D.) bestrijdt den heer Van der Molen en mej. Van Dorp. De bioscoop wekt niet op tot oneerlijkheid goede films zijn wel degelijk rendabel. Hij komt op tegen de aandeburgemeesters toegekende macht. De heer Van Vu uren (R' K.) herinnert aan het bestaan van Schoonheidscommissies in vele gemeenten en hij vraagt of het juist of niet juist is dat de kunst behoort tot de zedelijke goederen. Hoe kan men dan wenschen dat een commissie zal uitmaken wat kunst is of goede kunst is Spr. begrijpt niet dat men niet tegen die plaatselijke Schoonheidscommissie is wan neer men tegen dit wetsontwerp is. De Minister van Binnelandsche Zaken, de hee,É Ruys de Beerenbrouck, dupli ceert Hij betoogt nogmaals, dat dit ontwei p is een compromis in de Staatscommissie verkre gen tusschen personen van rechts en links en daaraan houdt spr. vast. Geen der beide moties kan Worden aanbe volen (De motie-Marchant (niet verder gaan dan toezicht voor minderjarigen) wordt verworpen met 50 tegen 24 stemmen. Rechts tegen lmks behalve de heer Van Gijn en mej. Van Dorp en de heer Ter Hall. De motie-Kersten (absoluut tioscoop-verbod) wordt verworpen met 74 tegen 0 stemmen. (De heer Kersten is afwezig. Geroep Hij is naar den .bioscoop De vergadering wordt verdaagd tot heden één uur. Stads- en Gewestelijk Nieuws» „Recht, Plicht en Orde." Gisteravond heeft in den R.K. Volksbond de uitgeschreven vergadering van de R.K. Kiesvereemging „Recht, Plicht en Orde" plaats gehad. De voorzatter, de heer Mouwens, opende de vergadering met den christelijken groet, heette de aanwezigen welkom en sprak zijn vreugde uit, over de flinke opkomst, als- zijnde een uiting van een gezonde en verblijden de belangstelling in het politiek gebeuren. De notulen door den secretaris, den heer Steens voorgelezen werden daarna goedgekeurd. Vervolgen® bracht de heer Janse, die als af gevaardigde naar de vergadering van den kies kring Delft is geweest, verslag uit van zijn weder varen. Voordat de vergadering begon hadden de afgevaardigden van Schiedam een samenkomst met het bestuur van den Kieskring, om zijn hulp in te roepen voor het bereiken van Schie dams wensch, wat tot geen resultaat leidde, evenmin als de daaropvolgende vergadering de verlangde bevrediging tot gevolg had. Onder protest hadden daarop Schiedams af gevaardigden de vergadering verlaten. De heer Mouwens, daarna het woord nemende, deed de mededeehng, dat naar aanleiding van het onsympathiek optreden van den kieskiing het bestuur met algemeen stemmen besloten had het volgende besluit aan de vergadering voor te leggen: t An ,,De afdeeling Schiedam neemt haar beide candidaten terug, bij wijze van protest tegen do Ojr-organisatorische daad van den kieskring Oorspronkelijk vervolgde de voorzitter was ei een streven in 'het bestuur geweest om zelf met een lijst uit te komen, daar men echter terecht vreesde dat de verkiezing van een candidaat niet zeker was en dat door het groot aantal stem men dat dan verloren ging, de verkiezing van den lieer Mooijman ook uitgesloten was, werd hier van af gezien. De secretaris leest hierop een schrijven voor, ingezonden door de heeren J. v. Noort en C. Visser, waarin werd aangedrongen om het lid maatschap van den kieskring Delft op te zeggen en zelf met een lijst met drie candidaten uit te komen. De voorzitter spreekt de vrees uit, dat de gewenschte candidaten niet op een afzonderlijke lijst willen geplaatst wordenbovendien zal Delft wel niet meewerken, en met de hulp van Maassluis en Vlaardingen, verondersteld dat ze helpen willen, is ei nog geen kans op een zetel. Het bestuur meent daarom te moeten advi- seeren, niet op dit schrijven in te gaan. De heer Albers pleit voor een eigen lijst met den heer Nolet als candidaat. De heer Conbrink is alleen voor een eigen lijst, als er kans op een zetel is, bovendien betreurt hij het, dat Schiedams afgevaardigden de Kies kringvergadering verlaten hebben en daardoor misschien oorzaak zijn geworden, dat de heer Mooijman een lager rangnummer heeft gekregen. De heer Maagdenberg verwacht verandering ten goede, als Schiedam bij Delft dreigt met af scheiding. De voorzitter verklaart, dat de lijst niet meer veranderd kan worden, de terugtrekking van NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT JOHAnna COSTER „Springende handen2 Cjeen last* van hoor! Yvfij gebruiken, in de keuhen ook alt"yd goede zachte zeep, voor t werk. en voor de honden„£n wat* is dat don voor zeep? „Matuurfjjk SunlightZ

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1