Het otidi SCHIEDAM EN FEU 1 L L ITO Al. 46ste Jaargang. Zaterdag 17 Februari 1923. No. 13568 Bureau post ƒ2 KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. onnem enten per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per .50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk aaverteeren. Tarieven worden op aanvraag Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van- den 15 Februari 1923 vergunning verleend aan de FIRMA DIR- VEN SPOOR tot oprichting van een fabriek tot vervaardiging van koper- en leidingwerken en constructiewerken in het pand Mariastraat 12, kadaster Sectie M. no. 824, met 3 electro motoren van resp. 0.1, 2 en 5 P.K., drijvende 2 draaiban ken, 2 boormachines, 2 sleepmaehines en één ventilator. Schiedam, 16 Februari 1923. Burgemeester en Wethouders van Schiedam geven hiermede kennis, dat een verzoek is inge komen om onder controle gesteld te worden over eenkomstig te Verordening ter regeling van de door de gemeente Schiedam uit te 'oefenen con trole op de echtheid van Schiedamsche jenever en Schiedamschen Moutwijn van de FIRMA W. HASEKAMP GO, alhier, voor hare branderij Willemskade no. 2731. Zij noodigen belanghebbenden uit hunne be zwaren overeenkomstig art. 3 der Verordening dd. 25 Februari 1902 (Gemeenteblad no. 6.) binnen 8 dagen na heden in te dienen. Schiedam, 17 Februari 1923. Buiteulandseb Nieuws. IN HET BEZETTE GEBIED. De Hooge Intergeallieerde Commissie voor het Rijnland heeft besloten, dat met ingang van 20 dezer het geheele Duitsche douane-personeel in het bezette gebied is ontslagen. Voorloopig zal van alle goederen, die uit het buitenland in het bezette gebied worden in gevoerd over de buitenlandsche grenzen of langs den Rijn in plaats van de rechten, vast gesteld in het Duitsche douane-tarief, een vast en uniform recht worden geheven, dat bepaald is op 10% ad valorem. De goederen, welke in het bezette gebied worden ingevoerd over de grensovergangen, zullen in principe Worden ingeklaard aan het eerste grensbureau, uitgezonderd in bepaalde gevallen vastgesteld door de administratie der douane. Voorloopig zal het geheele verkeer over de buitenlandsche grenzen verboden zijn, behalve langs de toegangswegen, welke door de admi nistratie der douane zullen Worden aangewezen. De Franschen nemen verdei uitgebreide maatregelen met het oog op de militariseering van de spoorwegen in het oude en nieuwe bezette gebied. Eiken spoorwegarbeider individueehvordt gevraagd, of hij onder de Franschen Wenscht te werken. De spoorwegarbeiders, die deze vraag in ontkennenden zin beantwoordden, hebben last gekregen, binnen 24 uur hun woningen te ont ruimen. De Franschen hebben reeds een dienstrege ling voor het militaire verkeer opgesteld. Zij beginnen eerstdaags ook met het uitgeven van biljetten voor het vervoer van civiele personen. In het Roergebied neemt het goederenver- 38 Ik had zoo nederig .gesmeekt en gebeden, dat de portier niet op geweldige middelen van mijn kant bedacht zou zijn. Ik was groot en sterk. Met beide handen vooruit deed ik een aanloop op het poortje en schoot naar binnen, voordat de verblufte portier aan verzet dacht. Ik sloeg geen acht op zijn half toornigen, half meewarigen uitroep „Gij komt in ongelegenheid zonder den under te helpen." Gelukkig, het ambtshuis wa.> al open Daar achter door het kabinet van den Vrijheer, door de deur, die naar het Heerenhuis leidde. Tijd tot bedenken had ik niet. Nu ik eenmaal zoover was, moest ik vooruit. Ik sloop een zijtrap op en klopte aan Bodo's kamer. Geen antwoord. Die was ook in den toren opgesloten. Dan maar weer naar beneden en in de groo ve gang op de VrijvrouWe gewacht, als zij uaar de eetzaal zou gaan om te ontbijten. Ik hoorde haar lichten stap, het ritselen van haar kleed op de trap. Zij was niet alleen. Een kamerdienaar snelde ^aar vooruit om de deur te openen. Maar al keer, naar van Fransche zijde gemeld wordt sterk af. Gisteren" zijn slechts 88 treinen het Roergebied in- en uitgegaan. De kolenzendingen naar Frankrijk en België vinden met zeven treinen per dag, regelmatig voortgang. Er bestond vandaag voor de zitting van den krijgsraad te Bredeney zeer groote belangstel ling. Havcnstein, de Oberbürgemeister van Oberhausen, tegen wien tien jaar tuchthuisstraf was geëischt, werd gistermiddag wegens sabo tage van de elcctrische voorziening van het sta tion van Oberhausen veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. De beschuldiging, dat hij <te spoorwegtransporten in gevaar zou hebben ge bracht, liet de krijgsraad vallen. De directeur van de Rheinisch-Westphali- sche Elektrizitatswcrke Bussmann werd ver oordeeld tot 5 millioen mark boete. Dr. Schafer, burgemeester van Essen, werd wegens het niet nakomen van het requisitie- bevel voor auto's en steenkolen (de andere beschuldigingen werden ingetrokken) veroor deeld tot twee jaar gevangenisstraf en 5 mil lioen mark boete. De eisch had geluid 1 jaar ge vangenisstraf en 10 millioen mark boete. toegezonden. bijna algemeen "gewerkt. Van de vijftigduizend mijnwerkers staakten slechts drieduizend Po len. In het departement Nord is 20 van het personeel in staking gegaan in het departe ment Card staken 1500 personen van de 6000. In het Loire-departement wordt gestaakt door 75 van de arbeiders. In het Tarn-depar- tement staken slechts weinigenin het de partement Avcyron staakt 10 van de ar beiders. Staten Generaal. MEMEL. De Raad van Ambassadeurs heeft bij het be spreken van de kwestie in zake Memel geconsta teerd, dat de voorwaarden,welke door de mogend heden waren gesteld, zijn vervuld. In verhand hiermede heeft de Raad de souvereinitcit over het gebied van Memel toegewezen aan Litauen, doch daaraan eenige voorwaarden verbonden, met name in zake het instellen van een autonoom bestuur, de organisatie van den doorvoer ter zee en op de rivier en het regime voor de haven van Memel. IERLAND. De bureaux van Womens Organisation te Dublin welke aan de zijde van de Vrijstaatsregeering staat, zijn door een mijnoniploffing vernield. De regeeringstroepen vuurden op de plegers van den aanslag. ALLERLEI. Uil Warschau Met de overneming van de aan Polen toegewezen districten van de Ooste lijke neutrale zone tusschen Polen en Litauen is gistermorgen door de Poolsche autoriteiten een begin gemaakt. Nabij het plaatsje Poesjkar- nia ontstond een gevecht tusschen de Poolsche grenswacht en soldaten van een Litausche vrij corps. Bij het gevecht Werden een Poolsch offi cier en twee Poolsche soldaten gewond. De Pool sche grenswacht heeft vervolgens het dorp bezet. Een ander Litausch vrijcorps heeft nabij Woillowo een brug opgeblazen, terwijl nabij Orany de spoorlijn werd vernield. Havas verzekert, dat de Engelsche regeering het verzoek van Frankrijk betreffende het ver voer van steenkolen langs de spoorlijn Greven- broich—Düren heeft ingewilligd. Omtrent het gebruik van de hoofdlijnen, welke Keulen passeeren, heeft Le Trocquer een tegenvoorstel gedaan, waarin gedeeltelijk aan het Fransche verzoek wordt Voldaan, en over het geheel principieele bevrediging wordt gegeven. Uit Parijs. Het ministerie van Publieke Wer ken heeft gister omtrent den toestand in de mijnen de volgende inlichtingen verstrekt Bij het begin van den morgen werd in de voornaamste mijncentra in het Pas de Calais waren er nu duizenden geweest, zij zouden rnij niet weerhouden hebben. „Genadige vrouwe," en ik wierp mij op de knieën voort haar, zoodat zij een oogenblik moest stilstaan, „schenk Wolfram vergiffenis of leg hem een andere straf op, zóó zult gij hem knakken Zij kleurde tot in den hals. „Onbeschaamde," zeide zij langzaam, „die mijn dienaars durft omkoopen en mijn bevelen in den wind slaat." „Ik alleen ben schuldig Ik ben doorge drongen, alleen om u te spreken onthef Wol fram van deze onteerende straf. Hij is niet zoo- al anderen. Uwe Genade weet niet hoe diep en fijn hij gevoelt. Wat een straf is voor anderen, is hem een marteling." Zij had mij laten uitspreken zij had zelfs met aandacht geluisterd. Maar haar eerste woorden benamen mij alle hoop. „Het wordt hier meer dan bespottelijk. De goedheid van Zijn Genade maakt allen het hoofd op hol. Een dracht slagen in het open baar aou een brutalen kwajongen knakken. Sta op. Maak, dat gij wegkomt. Eén woord meer of ik verdubbel zijn straf." Zij ging door. Langzaam stond ik op en viel op een bank neer. Was daar geen uitkomst De kamerdienaar stond voor mij. EERSTE KAMER. Vergadering van Vrijdag, 16 Februari, Aan de orde is het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de bepalingen van het Burgerlijk Wetboek omtrent de erfopvolging. Mevrouw Pothui s-S m i t (S. D.) bepleit verbetering van de positie van de natuurlijke kinderen en vraagt, wat van den minister in deze is te verwachten. De heer Slingenberg (V. D.) juicht in het ontwerp speciaal toe dc beperking van de erfopvolging en de regeling van de positie van de echtgenoote. Hij vraagt een novelle ten aan zien van de huwelijksvoorwaarden, die hij als overeenkomst wil beschouwd zien. De heer Anema (A. R.) bespreekt de socia le strekking van het ontwerp, dat een over gangsstadium van het familie- naar het gezins- erfrecht brengt. De heer Van Lanschot (R. K.) wijst op de bezwaren, door notarissen ingebracht tegen te spoedige afkondiging. Minister Heemskerk zegt, dat wat de regeling van het erfrecht van den tweeden echt genoot betreft, de Tweede Kamer in te eenzijdige stemming heeft verkeerd. De eenvoudigste weg om de inwerkingtreding van de Wet te verschuiven, is, niet te veel haast te maken met plaatsing in het Staatsblad. Spreker verklaart zich bereid, te overwegen, of er eenige correctie is aan te brengen in de positie van het natuurlijke kind doch tot Welk resul taat hij zal komen, kan hij niet mededeelen. Tot een gelijkstelling van de positie van een natuurlijk kind met die van een wettig kind kan hij niet medewerken. Het wetsontwerp wordt zonder steüiming aangenomen. De behandeling van het wetsontwerp tot wij ziging van de Wet van 4 April 1892 tot vaststel ling van de Oranje Nassau-orde wordt tot later aangehouden. De Kamer gaat uiteen tot nadere bijeenroeping TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag, 16 Februari. De heer Van Ravestein (Comm.) Vraagt een interpellatie aan betreffende ondei- handelingen met de regeering te Angora in ver band met de opheffing van de capitulaties. Hierover zal Dinsdag worden beslist. Mej. Van Dorp (Lib.) zal van den heer Van der Waerden voor de belediging door de interruptie ploerterig alleen onvoorwaarde lijke verontschuldiging aanvaarden. ^Voortgegaan wordt met de behandeling van de Bioscoopwet. De heer Staalman (V.B.) trekt het amen- dement-Dresselhuys op art. 1 ter beperking van de keuring van films voor personen van 18 jaar (gj Het amendement-Colijn tot uitstrekking van de keuring ook over wetenschappelijke films wordt aangenomen met 46 tegen 28 stemmen. Mej. van Dorp licht een amendement toe ,,Op last van Haar genade moet ik u naar de poort begeleiden „Is Jonker Bodo ook in den toren opgesloten Mag er niemand bij hem komen Geen antwoord. De man had wel gelijk. Het was voorzich tig. In zijne plaats zou ik het ook geweest zijn. Ik liep op een draf naar huis, vertelde mijn wedervaren en smeekte Vader nog een poging te wagen. Werktuigelijk begaf hij zich op Weg. De morgen kroop om. Vader kwam te rug. Flet werd één, twee uur. Terneergeslagen, verontwaardigd en bedroefd, zat ik op de bank voor het huis, toen het open slaan van het hek mij deed opkijken. Bodo en Wolfram kwamen arm in arm aan. Ik schrikte van Wolfram's bleekheid. OokBodo Was bleek en vermoeid, maar zijn gezicht glansde van vreugde en voldoening. Hij liet mij geen tijd om maar iets te vra gen. „Wij hebben een slapeloozen nacht en een vermoeienden dag doorgebracht. riep hij. „Wolfram moet rust hebben en ik breng hem zelf thuis om te zorgen, dat hij onmiddellijk naar bed zal gaan." Ik hoorde Bodo met hem de trap naar zijn kamer opgaan en een oogenblik daarna alleen terughollen. Toen ik in huis ging, vond ikBodo tot vaststelling van het verhoudingscijfer tus schen het aantal zitplaatsen in de bioscoop en het aantal inwoners en tot beperking van de vergunningen. De heeren Beumer (A. R.), Boon (V. B.), Vliegen (S. D.), Van Ravestein, B o m a n s (R. K.) en minister Ruys de Beerenbrouck verklaren zich tegen het amendement. Mej. Van Dorp trekt het amendement, en vier andere, daarmee samenhangende amende menten in. De heer Rutgers (A. R.) licht een amen dement toe, om de gemeenteraden verordenin gen te laten maken ter beperking van het aantal vergunningen. De hecren Ter II a 11 en B o o n bestrijden het amendement-Rutgers. De heer Smeenk (A. R.) verdedigt het. Dc minister zou het amendement onvoorwaar delijk veroordeelen, als een Koninklijke goedkeu ring voor de bedoelde verordening niet vereischt Werd. Hij behoudt zich thans zijn meening voor. De heer Rutgers verdedigt zijn amende ment en acht het noodig dat de meerderheid in den gemeenteraad een oordeel over bioscopen moet kunnen geven. De heeren Ketelaar (V. D.) en K 1 e e r e- koper (S. D.) bestrijden het. De heer Nolens (R. K.) zal tegen dit amen dement stemmen. Het ontwerp is het resultaat van een compromis in de staatscommissie na tuurlijk kan de Kamer dat wijzigen, maar spr. acht het beter zich daaraan te houden en geen ingrijpende wijzigingen voor te stellen. Dit amen dement tast dat compromis zeer sterk aan en gaat buiten den opzet van het ontwerp om. De Minister meent dat het amende ment niet geheel buiten dit ontwerp valt. De heer M i c h i e 1 s e n (R. K.) verdedigt een amendement om de redactie te verduide lijken, zoodat de bioscoophouder ook gehouden is aan de Koninklijke Besluiten krachtens dit ontwerp. De m i n i s t e r heeft geen bezwaar. Het amendement wordt z.h.s. goedgekeurd. De vergadering wordt verdaagd tot Dinsdag één uur. Binnenland. De suikervoorziening. Het Nederlandsche Weekblad voor den handel in Kruidenierswaren meldt dat in verband met de wilde suikermarkt zoowel de Centrale Sui kermaatschappij als de suikerfabrieken te Din- teloord en Sas van Gent voorloopig uit de markt zijn gegaan. Alleen afgesloten contracten worden uitgevoerd doch nieuwe bestellingen niet aange nomen. Het blad voegt hieraan toe dat de binnenland- sche voorziening door dit besluit geen gevaar loopt, daar deze voor ten minste twee maanden gedekt is. Uit de kledingindustrie. De conferentie tusschen vertegenwoordi gers van werkgevers en werknemers in de kledingindustrie, gisteren gehouden, heeft geen verandering in den toestand gebracht. Overeen stemming over de arbeidsvoorwaarden is niet bereikt, doch de onderhandelingen zijn niet afge broken. Spoorwegen. De Bond van ambtenaren in dienst bij de Nederlandsche Spoorwegen zal a.s. Zondag te bij Moeder in de keuken. ,,Iets warms zal hem goeddoen, zeide hij, terwijl hij een kop heetten bouillon van haar overnam. Ik hield hem tegen. „Wat is er gebeurd „Niets," antwoordde hij zegepralend: „alles is nog in tijds geschikt." En hij. klom langzaam en voorzichtig met den bouillon naar boven. Ik wachtte hem op. Vertellen moest hij, al was hij vermoeid. „Eerst wilde ik Wolfram laten ontsnappen. Ik "vond een geheime gang, die in den toren uit kwam, zocht hem op en ontsnapte daarna zelf om hulp te lialen. „Dat is weer heel duidelijk voor een ingewijde. Je hebt je geweerd." Bodo lachte. „Het is alsof ik heel wat gedaan.hcb. Allesins gemakkelijk gegaan „Je begrijpt, dal ik geen rus had op mijn kamer, voora'i nietf' nadat Moeder mij daar had laten opsluiten, toen ik haar gezegd had alles te zullen doen om Wolfram te helpen. Ik zon op middelen om los le komen. Niet door de ge wone deur die was stevig dicht. Niet door het raam dat was te hoog. Daar vielen mij de kleine gangen in. (Wordt vervolgd) 'jfk-.lt-. •ivirïaLi

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1