iel oude Kasteel. LUX DAGBLAD WOGR SGHSEDAM HM OMST&E&EM. FEUILLETON. VOfTSPICIftLIST m Br. i CHÖLL s g Kliniek voor Veet'ljders te Lenden Fabrikanten van fijne stoffen, raden steeds aanwasschen inw Gebruik een lauw sopje Draag zorg, niet te boenen of te wrijven. Dan in driemaal versed lauw water uitöpoeten Zonden wringen. 5trijken met een warm ijzer, geen heet ijzer. 46ste Jaargang. Maandag 19 Februari 1923. No. 13569 Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Voorbeeldig. Volgens de „Tijd" zal,het hoofdbestuur der R. K. Volkspartij geen rekening houden met den uitdrukkelijken wensch van het Doorluchtig Episcopaat, en de actie, om de eenheid op politiek terrein in de gelederen der katholieken te verbreken, voortzetten. Wij voorspellen van die voorbeeldige actie niet veel goeds. Onze trouwe katholieken zullen zich wel wachten zich bij die actie aan te sluiten. Ziende blind. De heer Vliegen S. D.) ontkent, dat er ver band zou bestaan tusschen bioscoop en ciimina- liteit. Om zoo iets te beweren moet men wel ziende blind zijn. De feiten toch spreken te luid. B. A. K. tegen de Kath. Uni versiteit. Wie kent den Israëliet B. A. K. niet. Welnu, de roode meneer kan het niet ver kroppen, dat de Katholieken hun Universiteit krijgen. In de „Voorwaarts" gaat hij te keer tegen deze katholieke stichting en hij vindt het zonde, dat de gemeente Nijmegen jaarlijks een ton voor de Kath. Universiteit zou geven wat toch zit er voor de gemeente voor voordeel aan Hij zegt „Het voordeel voor de burgerij is ook nog maar zeer betrekkelijk. Het zal zich beperken tot een gesloten, in elk geval Roomschen kring. De anderen krijgen de klandizie niet. Ieder kentdie kunsten, niet waar Men ziet dat die A. B. K. weer als een echte zoon van het oude volk aan masselen denkt. „Nijmegen zal slikken, zoo schrijft hij verder, en ietwat benauwd juichen. En de regeering, die alle besluiten van alle gemeenteraden ketst, zal deze noodelooze uitgave uit de publieke kas goedkeuren Recht is niets. Macht is alles. Maar dat moest Zaandam eens doen voor een socialistische Partij school De heer A. B. K. schijnt te willen beweren, dat bij de sociaal-democraten macht niets en recht alles is. Wij zouden dezen meheer kunnen wijzen op ras-echte liberalen, die met de liberale „Nieuwe Arnhemsche Courant" wel degelijk inzien, dat er voor de burgerij stoffelijke voordeelen aan de Kath. Universiteit vastzitten. En zelfs geestelijke voordeelen, al ware het alleen maar de gelegen heid vooi iedereen, ook niet-Katholiek en voor het verkrijgen der Middelbare Acte. Maar afgezien daarvan, A. B. K. moet niet praten van macht is alles. Wanneer de rooden veel macht bezitten, wat doen zij dan Dan worden de leiders van roomsche scholen het land uitgezet denk aan Frankrijk. En wanneer zij alle macht bezitten, dan hangen zij die Roomsche schoolleideis op denk aan Rus land. Intusschen kunnen we begrijpen, dat de op richting der Kath. Universiteit dien heer een doorn in het oog is. Want als een hecht bolwerk tegen de sociaal-dernoc.ratie zal zulk een stich ting de belangen der roode partij van den heer A. B. K. niet bevorderen. W. Buitenlandseh Nieuws. IN HET BEZETTE GEBIED. Uit Dusseldorp verluidt, dat de toestand op de spoorwegeu stationnair is. Gisteren kwafn te CrefeldLinn een Bel gische militaire trein in botsing met een Fran- schen levensmiddelentrein. Eén persoon werd gedood. Advertentiën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. 39 Ik klopte en zocht. totdat ik vond. Met mijn vuurslag in de hand doolde ik door de duistere hoeken. Onderwijl beraamde ik een plan. Die gangen voerden wellicht naar den toren, waar Wolfram was opgesloten. Het was zooals ik hoopte. Ik belandde in den groo- ten hoek naast den toren, in de kast die ik Wel eens had zien openstaan, en ik wist, dat ik mij niet had vergist, want juist hoorde ik den gevangenknecht, die Wolfram zijn avondeten bracht. Moeder's kabinet is zoo dichtbij. Ik durfde nu niet verder gaan, de grendels verschuiven en Wolfram w'aar- schuwen. Ik moest wachten totdat alles sliep. Toen kwam ik bij hem, even maar, want het was laat geworden en ik had mijn tijd noodig. Ik had namelijk alweer een ander, een beter plan in het liOofd. Als de wind naar het waterpoortje Gij weet, dat er aan dien kant weinig ramen zijn. Ik had een lang touw medegenomen. Het einde maakte ik vast aan het lot, schoof het andere eind door den ring aan den muur en hield dat uiteinde in de hand. Toen stuurde ik het vlot naar den over kant, sprong aan wal en trok door middel van Te Daihausen kwam een Fransche militaire trein in hotsing met een trein uit enkel locomotie ven bestaande, waarbij twee personen werden gedood en elf gewond. Toch schijnt er eenige ontspanning merkbaar. De directeur der douanen te Bochum heeft besloten, mededeelingen der bezettingsautori teiten in ontvangst te nemen, zelfs wanneer zij in het Fransch zijn gesteld. De raad van commissarissen van de „Mar- kischer Sprecher" heeft verzocht om intrek king van het besluit, waarbij het verschijnen van dat blad voor den tijd van 2 weken ver boden was. De raad erkende volkomen de mo tieven te begrijpen, welke tot de schorsing had den geleid. De winkeliers te Essen beginnen weer aan de Franschen en Belgen te verkoopen. Te Essen zijn de ruiten van een handels inrichting ingegooid op grond van de bewering, dat die inrichting op te goeden voet met de Franschen stond. De directeur protesteerde en verklaarde een vervolging te zullen instellen tegen degenen, die dien laster verkondigden. NA LAUSANNE. Ismet Pasja is Zaterdagnacht te Constanti- nopel aangekomen. Henderson, de plaatsver vangende Britsche hooge commissaris, vergezel de Ismet Pasja, toen hij zich gistermorgen aan boord van de „Guldjemal" begaf, en stelde hem in kennis met de mededeeling van lord Curzon, dat Groot-Biittannië nog steeds 1 ereid is, het vredesverdrag te ondeiteekenen, zooals het te Lausanne aan dc Turken is voorgélegd, en waarin er krachtig op wordt aangedrongen, het aanbod te aanvaarden, alvorens het te laat zou zijn. Ismet Pasja zond aan Lord Curzon een op vriendelijken toon gesteld antwoord, waarin hij verklaarde, te Angora de zaak van den vrede te zullen voorstaan. Ismet Pasja had daarna een onderhoud met generaal Harington. IERLAND. De Iersche regeering heeft haar voornemen hekend gemaakt, in geen geval den termijn voor inlevering der wapens die hedenavond afloopt, te verlengen, doordat het amnestie-voorstel aan de republikeinen daarmede vervalt. De resultaten dezer tegemoetkomende houding zijn zeer teleurstellend geweest, hoewel naar het schijnt een aantal republikeinen zich van de hoofdmacht hebben afgescheiden en naar huis zijn teruggekeerd. In de graafschappen Cork, Clare en Blarney zijn verschillende spoorwegongelukken veroor zaakt door de republiekeinen. Bij Müllingar werd een mailtrein opgehouden en toen zonder machi nist losgelaten op een goederentrein uit andere richting. Tengevolge van deze botsing ontspoor den nog eenige andere goederentreinen, zoodat de lijn totaal werd vernield. Bovendien lieten de opstandelingen verschillende bruggen in dy» lucht vliegen, terwijl verschillende kleine plaat selijke filialen van banken werden beroofd. ITALIË. Na de rede van Mussolini bekrachtigdeZaterdag de Senaat de volgende verdragen dat van Santa Margherita tusschen Italië en Joegoslavië, het vlootverdrag, op 6 Februari 1922 te Washington geteekend, het verdrag van Washington (6 Februari 1922) betreffende de bescherming van het leven van neutralen en non-combattanten op zee in tijd van oorlog en betreffende het verbod van het gebruik van gassen en andere schadelijke, chemische producten in tijd van oorlog het het touw het vlot weer naar-den overkant terug, bond een steen aan het lange eind, dat ik nu in de hand kreeg en liet dit in het water zakken. Al dreef het vlot een eindje van de poort, Wol fram, die op klaarlichten dag daarvan gebruik moest maken, zou het touw aanstonds zien en het vlot naar zich toehalen. Als mijn plan gelukte, Margreet, moest hij ontsnappen. Toen naar de Mciershoeve en den Meier opge klopt. „Een paard Op één na uw beste." De boer maakte zwarigheid. „Of zijne Genade daarvan wist „Vader zal u dank weten," „En Hare Genade Sammel niet, maar gehoorzaam," en ik zette daarbij een paar oogen van geweld. -Den weg op naar Klakau Gelukkig kwam de maan op. Ik had mij anders zeker in den weg vergist. Na drie uur ren- nens kwam ik daar aan. Het was zes uur. De poort was open." „En toen „Wel toen rustten ik en mijn paard, na dat ik Vader had gesproken, die na een haastig ontbijt met mij terugkeerde." „Jonker Bodo, gij hebt flink gehandeld." Alles is goed gelukt. Ik hoop, dat Wol fram morgen hceiemaal beter zal En nu ga ik naar huis om zelf te slapen, want ik ben overmoe." Gelukkig werd hem de loop naar huis bespaard- Baron Siegfried zond zijn bavriolet. Bodo knik kebolde al toen het rijtuig om den hoek sloeg. w DE LEVERS«S ZEEP MAAT5CH.VLAAR.DINGELM fabrikanten, van Twink. en Lifebuoy houdt ziüing WOENSDAG en DONDERDAG 21 en 22 FEBR. 1012 en 26 uur 553 30 in bet Sehoenmagazijn der firma M. C. v. WA MELEN, SCHIEDAM, Hoogstraat 123. Gratis consult voor alle voetgebreken. verdrag van Washington (6 Februari 1922) be treffende de onafhankelijkheid van China, he1 verdrag van Washington (6 Februari 1922) betreffende de herziening der Chineesche douane tarieven het handelsverdrag tusschen Italië en Tsjecho-Slowakije, dat tusschen Italië en Polen, en de commercieele modus vivendi tusschen Italië en Spanje. AMERIKA. De Senaat heeft de ontwerp-regeling der fun deering van de Britsche schuld gerati ïceer De Senaat heeft verder een amendement op de fundeeringswet aangenomen, waarm bepaald wordt, dat voor regelingen met andere naties de goedkeuring van het Congres vereischt wordt, in plaats van die van den president. CHINA. De vier leidende generaals, die tot dusver tegen over elkander stonden, trachten thans een her- eeniging van China te bewerkstelligen. Zij zijn begonnen met te trachten onderling een over eenkomst te sluiten, en zullen daarna beproeven met de Zuidelijken tot een accoord te komen door bemiddeling van den premier. De laatste is voor nemens een hereenigingsschema voor te leggen aan Tsjang Tscre Lin. die een afgevaardigde, heeft gezonden om met de regeering te ondei- handelen over den vrede,en verder is hij van plan den bolsjewistischen aanval op den Chinee- schen Oosterspoorweg te bespreken. „Een beste jongen," zeide Moeder. „Hij heeft zijn Vader's hart." „En zijn Moeder's hoofd," viel ik lachend m, denkende aan zijn wel overlegd en wel uitgevoeid plan. 's Avonds vertelde Wolfram aan ons de rest. Hij was gisteren onmiddellijk in de boeke rij gelaten, waar de Vrijvrouwe zat te schrijven. Na zijn eerbiedigen groet niet een bijna on- merkbaren hoofdknik beantwoord te hebben, was zij daarmede nog een langen tijd voort gegaan. Eindelijk had zij hem gewenkt nader te ko- men. Haar koele blik was over hom heen gegleden met tergende langzaamheid en opzettelijke minachting het was een blik, die pijn ee en kwetste, als ging er een scherp mes over hem heen. Het bloed Was hem naar het hoofd geste- 8<" Zijne Genade heeft mij gezegd, dat gij bin nen kort naar de Academie zult gaan. Hij zal uwe studiën bekostigen. Flctk. nj u erin nerd aan de verplichtingen, die op u rusten r,Aan den plicht der dankbaarheid zal ik nooit1 £- „Dankbaarheid Onzin Uwe verplichtin gen" en zij had bijzonder op dat woord ge drukt, „zijn van anderen aard. Gy zijt met hier, maar op het mij toebehoorende Wisburg ALLERLEI. Belga verneemt uit Las Pabnas, dat een op stand van nomaden-Indianen zou zijn uitgebro ken. Bclga seint uit Brussel, dat 15.000 mijn werkers uit de Borinage het werk hebben stil gelegd. Zij eischen hooger loon. De aangeboden verhooging van 3 pCt. achten zij onvoldoende. De leiders der staking beweren, dat deze niet in direct verhand staat met de gebeurtenissen in het Roergebied. Belga uit Rvssel De stakingsorder der com munistische mijnwerkersfederatie is opgevolgd door de meerderheid der arbeiders in 't hekken van het Département du Nord, door een ge deelte in het hekken van Anzin, en door een klein gedeelte in het bekken van Pas de Calais. Het totale aantal stakers bedragt 10.203 op Je 30.251 arbeiders. Volgèns de laatste berichten is de Tsjechi sche Minister van Financiën, Rasin, gister overleden. Uit Sofia. Het Bulgaarsche kabinet is thans definitief samengesteld met Stamboeliiski als premier en minister van Buitenlandsche Za ken. Binnenland. De R. K. Universiteit. Ingezetenen dergemeenteNijmcgen hebben een adres geznden aan Ged. Staten van Gelderland, geboren "mT"gedurende uwe minderjarigheid onderworpen aan de overheid aldaar. Die meer derjarigheid treedt eerst met uw vijf-en-twin- tDste jaar in. Tot zoolang zijt gij rekenschap verschuldigd aan de rechtbank van Wisburg en staat gij onder mijn toezicht. Ik houd er niet van om lieden van lagen stand m hooger stand te verplaatsen, allerminst nu er een verderfelijke adem gaat door heel Duitschland, door heel Europa. Op verzoek van den Vrijheer heb ik mijn toestemming tot uw vertrek ge geven, vertrouwende, dat gij niet besmet zu worden met de dolle eerzucht en de wanbegrip pen der hedendaagsche raddraaiers. Gij zult in de rechten studeeren. Ik beschouw de ver gunning daartoe en het u voorgeschoten kapi- taal als een waarborg, dat gij niet zult afwijken van den weg, die u wordt aangegeven, en dat de verworven kundigheden in dienst van Sturm- fels en Wisburg zullen worden gebruikt. Dat is de rente van de u verleende gunst en het is om u dit duidelijk te maken, dat ik u heb laten ontbieden. Gij kunt gaan." Maar Wolfram had zieh niet verroerd. De harde, smalende toon bad hem nog meer ge kwetst dan de woorden zelf. Hij was in geen stemming om zich rekenschap te geven van het gevoel, dat licm overheerde en prikkelde tot verzet. Alle lijdzaamheid had hem verlaten. (Wordt vervolgd) NIEUWE H EDAMSCHE COURANT A zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1