Het oude lasted. ujx DAGBLAD VOOR SCHIEDAM ESW OMSTREKEN. F U ILLET Fabrikanten van fijne stoffen, 'raden steeds aanwasscfren ira, Gebruik een lauw sopje Draag zórg, niet te boenen of te wrijven. Dan in driemaal versch lauw water fuitapoelen zonder 'wringen. 5trijken met I een warm ijzer, geen heet ijzer. 46ste Jaargang. Dinsdag 20 Februari 1923. No. 13570 Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnem enten per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Btiitenlandseh Nieuws. IN HET BEZETTE GEBIED. Uit te Berlijn ontvangen berichten blijkt, dat sinds gisterochtend vijf regimenten infanterie van Bochum naar Dortmund zijn getrokken. Om 10 uur had een regiment LuetgenDortmund bereikt. Te' Dortmund zelf wachtte men kalm de hernieuwde bezetting van de stad af. Men is er vast besloten van het wapen van het lijdelijk Verzet zooveel mogelijk gebruik te maken. Gisterochtend zijn de schupoagenten te Essen uit hun barakken verjaagd en ontwapend. Generaal Fournier had eergister met den flaatsvervangenden burgemeester en landraad van Essen een onderhoud over de ontwapening van de Schupo. De generaal stelde voor, dat de agenten voortaan" in burgerklecding dienst zou den doen. Zij zouden alleen nog een herkennings- teeken dragen, als een band om de mouw.Zij zou den dan ook niet meer zijn gedwongen de Fran- sche officieren te groeten, waartoe alle ambtena ren in uniform verplicht blijven. Bovendien stel de de generaal voor een nieuwenveiligheidsdienst in het leven te roepen. Te Gelsenkirchen trachten de Franschcn nog steeds in het bezit te komen van de 100 millioen mark, welke de stad weigert te betalen. Zij be weren bij .elkaar reeds 70 millioen mark te heb-' ben in beslag genomen, maar van Duitsche zijde wordt verzekerd dat daar 50 millioen gemeen telijk noodgeld bij is, dat sinds jaren niet meer m omloop en dus waardeloos is. Een aantal bur gers der stad is als gijzelaars door de Franschen in hechtenis genomen. De Franschen zouden vandaag trachten zich in elk geval het bezit van de 100 millioen te verzekeren. Het ,,Acht Uhr Abendblatt" verzekert, dat de Franschen steun hebben gevonden bij een gedeelte van de communisten uit het Boerge- bied. Voordat de Schupo te Essen door de Fran schen werd ontwapend, verzochten de commu nisten de agenten hun de wapens af te staan. De correspondent van het „Acht Uhr Abendblatt" verzekert, datgeneraal Fournier reeds onderhan delingen met de communisten heeft gevoerd over het oprichten van een communistische arbeids- weer. De generaal zou de eischen van de commu nisten weliswaar van de hand hebben gewezen, maar tusschen de Franschen en de communis ten zijn de betrekkingen daarom nog niet afge broken. Generaal Lerond, de gewezen voorzitter van de entente-commissie in Opper-Silezië, is in het Roergebied aangekomen. Beweerd wordt dat hij alg plaatsvervanger van generaal Desvignes in de entente-commissie voor het Rijnland zal zetelen. Naar verluidt, heeft luitenant-generaal sir Charles Godley, die het bevel voert in de Biitsche zone in het Rijnland, een regeling getroffen om hedenmiddag drie uur aan de Fransche militaire autoriteiten ten behoeve van het transport van kolen van het Roergebied, een gedeelte van dc spoorlijn GrebenbroickDüren, dat in den uitersten Noordwesthoek der Briteche zone gelegen is, over te dragen. De geringe wijzigingen in de grens der Brit- sche zone, welke hiervan het gevolg zullen zijn, zullen later worden vastgesteld. De kwestie der faciliteiten voor het trans port van Fransche troepen en voorraden langs andere spoorlijnen, welke door het Engelsche gebied loopcn, vormt nog steeds het voorwerp van besprekingen tusschen de Engelsche en Fransche regeeringen. De Belgische premier, tevens minister van Financiën, Theunis zal zich morgen naar Parijs begeven, waar hij een onderhoud zal hebben met 40 Zij wilde hem kortwieken Dat alleen wist hij. Zij legde beslag op zijn kracht en wilde ver nietigen waarnaar hij streefde zijne vrijheid. Voor de weinige jaren, die hem van zijn meer derjarigheid scheidden, eischte zij den arbeid Van zijn geheele leven. Hij zou zijn weldotticr alles hebben willen geven. Niets zou hem meer behooren alles kwam haar toe. „Gij kunt gaan." „Dit zijn alzoo de voorvvaarden, die Uwe Genade aan de mij verleende Weldaad stelt?" Zij had slechts met een minachtend schouder ophalen gèantwoord en was opgestaan om het vertrek té verlaten. ,,Ik neem de gunst op deze voorwaarden niet aan Andermaal had hem een blik vol minachting getroffen, of neen, minachting had daarin niet den boventoon. Het was iets anders ge weest. Bij zijn eerste Woorden, bij het geluid van zijn stem had hij die vreemde uitdrukking reeds al opgemerkt. Zijn stem was haar on- Verdragelijk en toch had zij cr naar geluisterd. Het was hem ook voorgekomen of zij zich- Selve niet langer had beheerscht, niet langer Poincaré en De Lastcyrie in zake de emissie van een nieuw papieren circulatiemidde! uitsluitend bestemd voor het bezette gedeelte van Duitsch- land. Poincaré heeft gister voor de senaatscommis sie voor buitenlandsche zaken zijn beloofde ver klaringen over het Roergebied afgelegd, maar bracht daarin geen nieuws naar voren, De vol gende week zal hij verdere verklaringen geven. In het Engelsche Lagerhuis is gister ook de Roerbezetting ter sprake gekomen, men besloot cr het standpunt van afwachten en blijven toe kijken te handhaven. DE VER. STATEN EN EUROPA. Reuter verneemt uit Washington, dat gister werd te kennen gegeven, dat als cr geen duide lijke verzekeringen worden gegeven, dat inter ventie van Amerika geWenscht wordt, de Ver. Staten zich niet met de Europeesche zaken zullen bemoeien. NA LAUSANNE. De ministerraad te Angora is gister in buiten gewone zitting bijeengekomen om te beraad slagen over- enkele voorstellen der geallieerden. Reuter verneemt, dat men volgens berichten uit Gonstantinopel van meening is, dat de Tur ken waarschijnlijk zullen veagen, dat enkele wijzigingen worden aangebracht in hetontwerp- vredesverdrag van Lausanne, in het bijzonder betreffende de financieele, 'juridische en econo mische bepalingen. Ismet Pasja is gisteravond aangekomen te Eskishehr. Hij zou aldaar Moestafa Kcmal ontmoeten. De Nationale Vergadering van Angora is tegen Woensdag a.s. bijeengeroepen in geheime zifting, ter bespreking van het rapport van Ismet Pasja. DE VOLKENBOND. Uit Genève verluidt De financieele-.pontrole- commissie van den Volkenbond, die ieder jaar een zifting in Mei moet houden, is nu reeds voor een voorbereidende zitting te Genève bijeengekomen. Deze zitting is gewijd aan een bestudeering van enkele kwesties betreffende de financiën, van het Volkenbondssecretariaat en het Arbeids bureau. Aanwezig zijn de heeren dr. Nederbragt, chef van de economische afdeeling aan het Ne- derlandsche ministerie van Buitenlandsche Za ken dr. Osusky, gezant van Tsjecho-Slowakije te Parijs dr. Waddington, adviseur bij het Chi- leensche gezantschap te Londen. De voorzitter de heer Noblemaire, heeït zich om gezondheids redenen laten verontschuldigen de heer Osusky is daarop tot voorloopig voorzitter gekozen, en dr. Nederbragt tot voorloopig rapporteur. ALLERLEI. Uit Parijs Er is een overeenkomst tot stand gekomen tusschen de mijneigenaars en -werkers in de departementen van het Noorden en van Pas de Galais, waardoor er aan de staking een einde komt. De mijnwerkers kregen loonsverhooging. Doze regeling is daarom van groot belang aangezien de mijnwerkers in de twee genoem de departementen 90 vormen van alle mijn werkers hi Frankrijk. Dc Litausche gezant te Berlijn, die gister uit Kowno is teruggekeerd, bevestigt dat Pool- sche en Litausche geregelde troepen in de neutra le zone van Wilna op twee punten slaags zijn geraakt. Oorzaak van deze gevechten was, dal de Poolsche troepen ecnige kilometers waren zoo koel, noch zoo kalm en hoog was als haar strak gelaat deed vermoeden. Ook haar stem was gejaagd „Gij hebt niet te kiezen er wordt over u beschikt." Hij had de vuist gebald en in het volgende oogenblik tusschen haar en de deur gestaan, één seconde maar, want hij had plotseling begrepen dat hij te ver was gegaan. Hij had geen woord gezegd maar zijn oogen vol ver ontwaardiging en toorn hadden voor hem gesproken en de Vrijvrouwe nog woedender gemaakt. Zij had aan de schel getrokken. „Roep den slotvoogd," had zij den binnen- i,redenden kamerdienaar gelast, en toen de .slotvoogd voor haar stond „Sluit dien overmoedigen knaap op. Gij zult hem morgen op het binnenplein een dracht slagen laten geven. Dat zal hem leeren hoe hij zich tegenover zijn meerderen moet gedra gen." Eerste toen de deur van de gevangenkarner echter hem was dichtgevallen, was de beteeke- nis dier woorden tot Wolfram gekomen, ook de beteckenis van den blik, die daarmede was gepaard gegaan. De Vrijvrouwe haatte hem. Was dat ook het gevoel, dat hem in haar bijzijn had overheerscht en zijn bloed in vuur had verkeerd, dat hem alles had doen ver- geten Of had het besef van zijn onmacht hem Advert e n t i n 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten woiden berekend. DE-LEVER'S ZEEP MAAT5CH. VLAARD1MGEM fabrikanten van Twink en Lifebuoy binnengerukt in het gebied achter de nieuwe demarcatielijn, welke door den Volkenbondsraad is vastgesteld. Uit Leipzig De Paus liet door bemidde ling van kardinaal Faulhabcr opnieuw een bedrag van ongeveer 30 tot 40 millioen Mark beschik baar stellen om behoeftige leerlingen der Duit sche hoogescholen, die aan longziekten lijden, in staat te stellen, een kuur te ondergaan. Uit Dublin Nadat de rebellen tal van huizen, toebehoorende aan bekende Ieren, had den opgeblazen, hebben gewapende mannen aanvallen gedaan op huizen, behoorende aan republikeinsche vrouwen te Dublin waar zij den inboedel kort en klein sloegen. Uit Brussel In de Borinage staken thans van de 35000 mijnwerkers niet minder dan 26000 man. B innen land. Onze Universiteit. Zondagmorgen is te Nijmegen de adresbewe ging. vóór de subsidieverleening van gemeente- weege aan de St. Radboudstichting schitterend geslaagd. Niet minder dan zestien duizend hand- teekeningen van meerderjarige katholieken wer den in den morgen verzameld. Dit aantal zou ongetwijfeld nog beduidend grooter zijn geweest, indien de teekening enkele uren langer had open gestaan. De geestdrift der Katholieken was bewonde renswaardig. De lijsten der andersdenkenden werden bij na niet geteekend van hun actie was in de stad Weinig te bemerken. Nederland en Oostenrijk. De geheele Weensche pers schrijft met waardee ring over de deelneming van Nederland in de ga rantie van de Oostenrijksche staatsleening. De Reichspost schrijft De in verhouding zeef groote deelneming van Nederland kan niet anders worden verstaan dan als een nieuw bewijs van de warme belangstelling van Nederland voor °ns land, waaraan wij het edelmoedige liefdes werk van het Nedeilandsehe volk te danken hebben, en welke belangstelling thans nog vaster verankerd is, nu een op den voorgrond tredend burger van Nederland de zorg en verantwoorde lijkheid voor de uitvoering van de protocollen van Geneve met de Oostenrijksche regeering deelt. Dank komt toe aan de Nederlandsche financiers, die zich thans aan de spits van de credietactie voor Oostenrijk in Nedeiland stellen. Mgr. J. A. S. van Seliaik. Mgr. van Schaik, president van het seminarie te Culemborg is thans in zooverre weder her steld, dat Z. ÏIoogEcrw. binnen enkele weken zijn bezigheden hoopt te hervatten. zoo verbitterd, dat hij blindelings tegen de wreede behandeling was opgestaan De straf ondergaan Hij wilde het niet 1 Zijn cel in de tweede verdieping van den to ren was te hoog om een sprong uit het venster te wagen, ook al ware het venstertje niet van dikke traliën voorzien geWeestde kap der schouw Was door ijzeren bouten van binnen afgesloten. Een andere uitgang was nergens zichtbaarde zoldering was verwulfd en de grond met roode vakken bevloerd. Aan ontkomen viel niet te denken. Zijn eenige hoop was Bodo geweest. Moedeloos had hij zich voor het smalle ven ster neergezet en uitgekeken. Bodo had hem niet vergeten. Twee, driemaal was er driflig op zijn deur gebonsd geworden. „Wolfram, ben je daar Wacht, ik kom je." Maar de. deur was toegebleven. Bodo had- een vruchtelooze onderhandeling met den slot voogd aangeknoopt. „Ik mag u.niet toelaten, Jonker. Jk heb zelfs den sleutel moeti n afgeven." En daarop Bodo's ongeduldig „Ga hem dan uit mijn naam halen. „Wat heb je uitgevoerd vroeg Bodo, toen de slotvoogd weg was. „Geen zorg, hoor, Ik zal helpen. Moeder heeft niet bedacht hoeveel Vader van je houdt." De slotvoogd was teruggekeerd zondei Tijdelijke nvoerbeperking. Een wetsontwerp is ingediend tot tijdelijke beperking van den invoer van schoenen, waar omtrent de regeering zegt in haar memorie van toelichting De invoer bedroeg in 1922 het 11- 12-vou- dige van dien in 1913. In verband hiermede is de werkloosheid in die industrie tot een zorg wekkende hoogte gestegen. In de 57 der voornaamste schoenfabrieken is in één jaar tij ds liet aantal arbeiders met 42 pet. afgenomen. Bij een 32-tal der groote fabrieken ontbreken 41 pet. der arbeiders. In sommige ge meenten is dit 75 pet. In werkelijkheid is de productie echter nog veel geringer, doordat vele fabrikanten meer personeel in dienst hadden, dan met de productie overeenstemt. Zoo bleek, dat in 11 groote fabrieken bij een normaal be drijf met 2500 arbeiders 51.000 paar schoenen werden geproducceerd, terwijl nu met een aantal van 1350 arbeiders slechts 14.000 paar schoenen Worden vervaardigd. Uit de op dit oogenblik nog niet gepubliceerde cijfers over Januari blijkt, dat het ingevoerde paar schoenen gemiddeld op 3.20 komt., terwijl zulk werk, in ons land ver vaardigd, tot een verkoopsprijs komt van f 7.50. Een stelsel van exportpremies acht de minister practisch niet uitvoerbaar en minder gewenscht bovendien. Bij een mogelijke loonsverlaging zou ook geen merkbare verbetering kunnenverwacht worden. sleutel en met het bevel, dat de Jonger bij de Vrijvrouwe zou komen „Tot straks." ,,Een lang „tot straks" Bodo was niet terug gekomen het was avond geworden. Een knecht had een kruik rtiet water en brood gebracht. „Waar is de Jonker Geen antwoord. De torenklok had half elf geslagen. Alles was stil geworden Had hij zich bedrogen had hij een grendel hooren verschuiven Zou Bodo Het volgend oogenblik had hij voor de deur ge staan. Neen, het geluid was van een anderen kant gekomen, lager, achter hem. '„Help mij." Bodo's stem, niet buiten, maar binnen het vertrek. Onder den schoorsteen, in den hoek had iets bewogen. Met moeite was Bodo uit het lage deurtje gekropen. „Er is niets aan te doen," bad bij gehijgd. „Moeder heeft mijzelf in mijn kamer laten op sluiten. Ik wil niet, dat. je hidr blijft. Om twaalf uur moet je morgen buiten Moeder's bereik zijn, als ik je vóór dién tijd niet kan ver lossen. Luister goed. Door dit deurtje komt men in de tusscliengangen van het slot. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1