Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Aan een tijdelijke verhoogd invoerrecht kleven groote bezwaren van praktischen aard, aangezien men daarbij met steeds wisselende factoren, zoo als productieprijs in Nederland en importeerend land,schommenlenden wisselkoers, heeft rekening te houden, waardoor een gestadig wijzigen van het invoerrecht noodzakelijk werd, tenzij men een zoodanig recht heft, dat concurrentie onmogelijk is. In dat geval werkt het verhoogde recht echter inderdaad als een verbod van invoer. Bij de keuze tusschen algeheel verbod van invoer of enkel beperking daarvan moet, naar de meening van den minister, aan het laatste beslist de voorkeur worden gegeven, dewijl dit naar zijn meening het meest gericht is op herstel van normale verhoudingen. Een dergelijke maatregel zal het de industrie wellicht mogelijk maken, door het verkrijgen eener normale productie wederom in dezelfde mate als voorheen in de binnenlandsche behoefte te voorzien en haar productiekosten dientenge volge te Verminderen, waardoor zij tevens beter in staat zal zijn aan de buitenlandsche concurren tie het hoofd te bieden. De beperkte invoer tegen lagen prijs zal daar bij concurreerend blijven werken en den fabri kanten een prikkel zijn, steeds tot lageren kost prijs te produceeren, te meer, wijl deze maat regel slechts van tijdelijken aard is. Bovenstaande overwegingen hebben den mi nister van arbeid, handel en nijverheid ertoe geleid, dit wetsontwerp aanhangig te maken, dat beoogt tot Januari 1924 den invoer van schoenen te beperken. Oorlogsrecht. De commissie van Juristen, aan wie was opge dragen rapport uit te brengen over de herzie ning Van oorlogsrecht, heeft gisteren haar werk zaamheden beëindigd. Zij heeft een rapport opgesteld waarin opge nomen zijn een ontwerp-regeling radiotelegraphie en een ontwerp van .dê luchtvaart in oorlogstijd. Gistermiddag is dit rapport onderteekend. De commissie bracht, op voorstel van den heer V. Rolandi Ricci, afgevaardigde van Italië bij het beëindigen v.an haar beraadslagingen, een stemmig haar dank uit aan de Nederlandsche regeering, en het Nederlandsche volk, voor de gastvrijheid hier te lande genoten. Het rapport zal thans door de onderscheidene delegaties aan haar regeeringen wordenovergelegd Omtrent eventueele publicaties zal door die regeeringèn een beslissing moeien worden geno men. De gezondheidscommissies. In verband met het plan van Minister Aal- berse om de gezondheidscommissies gedeel telijk op t? .heffen of haar werkkring te ver anderen, heeft de voorzitter der gezondheids commissies te 's-Hertogenbosch, dr. Kramer, de voorzitters van alle gezondheidscommissies in Noord-Brabant bijeen geroepen ter bespreking van deze aangelegenheid. Deze vergadering heeft in 's-IJertogenbosch plaats gehad. Alle commissies in de provincie hadden instemming betuigd en alle waren vertegenwoordigd de voorzitter der commissie te Valkenswaard zond beriqjit verhinderd te zijn. 'Bij de besprekingen bleek men algemeene tegen opheffing der commissies te zijn, vooral ten aanzien der plattelandsgemeenten. Integen deel zou men den gezondheidscommissies meer bevoegdheid gegeven willen zien. Het resultaat der discussies was natuurlijk, dat besloten werd een motie in dezen zin samen te stellen. Regceringsjubileum van H. M. de Koningin. Het Comité voor het Nationaal Huldeblijk aan H. M. dê Koningin schrijft ons Hare Majesteit de Koningin hoop op 6 Sep tember 1923 Haar zilveren Regeeringsjubileum te vieren. De wijze, waarop Zij gedurende vijf-en-twintig jaren het bewind heeft gevoerd, deed Haar naast dc liefde ook de dankbaarheid van Haar Volk winnen. Aan deze liefde en dankbaarheid thans door een daad uiting te geven is plicht. Wij wensphen tot stand te brengen de zoo nood zakelijke restauratie van het Koor der Nieuwe Kerk te Delft, waar het gedenkteeken voor Prins Willem I staat opgericht, en waaraan de her innering onzer Stadhouders en Koningen ver bonden is een nationaal monument bij uit nemendheid en aan Hare Majesteit een per soonlijk! geschenk aan te bieden dat, volgens den wensch van Hare Majetsteit, met het oog op de tijdsomstandigheden, niet kostbaar zal mogen zijn, Van den particulieren secpetaris van Hare Majesteit is bericht ingekomen, dat Hare Ma jesteit met veel waardeering had kennis geno men Van liet voornemen om de plannen der restauratie van het Koor der Nieuwe Kerk te Delft "ineen te doen vloeien met de plannen voor ëen nationaal huldeblijk ter gelegenheid van het regeeringsjubileum der Koningin, en dat Hare Majesteit de gevoelens, welke hieraan ten grondslag bggen op hoogen prijs stelt. Het banoodigd bedrag zal door het Nederland sche Volk, naar wij vertrouwen gaarne worden bijeengebracht. Laat ons allen hiertoe de handen ineenslaan. Ook in Zuid-Holland is een huldigingscomité Opgericht, waarin o.m. als leden zitting hebben de b ride heeren uit Schiedam, burgemeester A.J. Gijsen en P. J. van Harderwijk. Ontbinding rechtbanken. Ingediend is een wetsontwerp tot ontbinding dei leehtbank te Zierikzee en die te Heerenveen. Hoewel het door dc daarvoor ingestelde com missie overgelegde plan nog bij de regeering in onderzoek is, wordt dit wetsontwerp reeds inge diend, aangezien er thans eenige vacatures in de rechterlijke macht zijn en de genoemde recht banken, met het oog op het aantal jaarlijks be handelde zaken, toch bij elk plan voor ontbinding in aanmerking komen. Van het arrondissement Zierikzee wordt het kanton Zierikzee ingedeeld bij het arrondisse ment Middelburg, terwijl het kanton Tholen meer op Breda is aangewezen. Het gebied van Heerenveen kan worden opgenomen in het ar rondissement Leeuwarden, met uitzondering van het kanton Steenwijk, dat bij Zwolle ware te voegen. Dc Zomertijd. De minister van binnenlandsche zaken heeft thans aan de Kamer de gegevens verstrekt, noo- dig voor de beoordeeling van de voor- en nadee- len, verbonden aan den zomertijd. Deze gegevens zijn op de griffie ter inzage van de leden gelegd. Holland-Huis. Te Brussel, aan den C-inquantenaire, naast dc Amerikaansche Legatie, zal binnenkort een ge bouw worden geopend, genaamd „LIolland-Huis" dat van groot nut voor handel en nijverheid in Nederland en zijn Koloniën zal worden. Plan is n.l. om in dat gebouw een permanente c.n telkens ook tijdelijke tentoonstelling van Llollandsche- en Indische industrie en producten te houden, waardoor meer belangstelling daar voor zal worden opgewekt. In Nederlandsche kringen is dit plan met enthousiasme ontvangen. Een bijkantoor van het „Holland-Huis" is gevestigd te Amsterdam, Wijde Kapelsteeg 3. Aanvaard. De gisteren te Utrecht gehouden vergadering van hoofd- en afdeelingsbesturen van den Nederl. R.K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel St. Raphael heeft dn door de directie der Neder landsche Spoorwegen voorgestelde wachtgeld regeling aanvaard. Inbraak. Er is ingebroken in het secre tariaat van de Nederl. Vereeniging van Fabrieks arbeiders in Den Haag. Het yaleslot is afgekne pen. Een bedrag van 1000, dat uitgekeerd moest worden aan werkloozen is gestolen. Een zoet verbond. Naar wij vernemen heeft de Cacaofabriek C. J. van Houten en Zo nen te Weesp een fusie aangegaan met de Sipkcs' Jamfabrieken te Haarlem. De inbraak te Kerkrade. In Alen is de Duitscher D. gearresteerd, de derde mede plichtige aan de inbraak in het belastingkantoor te Kerkrade. IJ s. De pont- en bootdienst Enkhuizen Stavoren is gisteren gestaakt. Brand. Gisteren is door nog onbekende oorzaak brand ontstaan in de loodsen van het Centraal Bureau van het Nederl. Landbouw- comité aan den 's-Gravendeelschendijk te Dordrecht. Het grootste gedeelde van den grooten voorraad meststoffen is verbrand. Als schade wordt een bedrag van P/a ton geraamd, welke door verzekering gedekt wordt. Geheime distilleerder ij. De ambte naren der accijnzen te Enkhuizen ontdekten Zaterdag te Hoogkarspel bij K. de H. een com pleet toestel voor de bereiding van gedistilleerd Een gedeelte van het apparaat is uit een sloot onder het ijs te voorschijn gehaald. Een en an der is in beslag genomen en te Enkhuizen opge borgen. Effecten diefstal. Te Bussum is gisternacht in een woning in de Korte Land- straat ingebroken. Er zijn effecten ontvreemd ter waarde van 7000. Andersom. De plotselinge stijging van de mark heeft ten gevolge, dat thans de meeste artikelen in Duitschland duurder zijn dan hier te lande, Vandaar, dat de Nederlandsche grens plaatsen druk bezoek krijgen van Duitschers, die hier komen inkoopen. Te 's-Heerenberg vooral was dit Vrijdag sterk merkbaar. Spoorwegongeluk. Zondagavond, zoo meldden we reeds, liep de expresstrein Parijs- Straatsburg op een anderen trein in, waarbij 15 dooden en 20 gewonden voorkwamen. Het onge luk had plaats in de buurt van Epernay. De schok was verschrikkelijk. De sneltrein reed met een vaart van honderd K.M. per uur. De rangeerenden locomotief werd verbrijzeld de locomoetief van den sletrein werd uit de rails geworpen. Zestien personen wgrden gedood en 35 ge wond. Epidemieën. Uit Constantinopel wcf-dt gemeld, dat van de 4500 vluchtelingen, voor het meerendeel Grieken, die aan boord van de trans portstoomboot Themis" uit Novorossisk waien vertrokken, er gedurende de reis achthonderd zijn gestorven aan pokken, typhus en cholera. Liet hooggerechtshof te Constantinopel heeft den eigenaar van de Themis" tot een zware boete veroordeeld wegens de onvoldoende sani taire installaties aan boord van het schip. Toet-ankh-Amen's graf. De offici- eele opening van Toet-Ankh-Amen's grafkamer heeft Zaterdagmiddag plaats gehad in tegen woordigheid van den Britschën Hoogen Commis saris Lord Allenby, de koningin en den kroon prins van België en vele andere hooggeplaatste personen. Koningin Elisabeth daalde in de grafkamer af en bleef er ondanks de stoffige atmosfeer gedurende meer dan een half uur. Alle bezoekers stonden verbaasd over de pracht der gevonden schatten. Sneeuwstorm. Ten gevolge van een verschrikkelijken tweedaagschen sneeuwstorm zijn in de graafschappen van Noord- en Midden- Engeland en in Schotland tal van steden inge sneeuwd en verscheidene dorpen geisoleerd. Zestig dorpen in Derbyshire zijn geheel van de buitenwereld afgenseden. Eenige spoortrei nen zijn geblokkeerd, daar zij tien voet diep onder de sneeuw bedolven liggen. Te zelfder tijd koestert men zich in het Zuid- Westen van Engeland in een bijna zomerschen zonneschijn. S c h a n d e 1 ij k. De Berlijnsche politie heeft, naar men ons van daar meldt, een bende van 15 man aangehouden, die de armsten der Berlijn sche armen, namelijk zij die in het asyl voor dak- loozen overnachtten, stelsëlmatig uitplunder den. Zelfs het brood dat deze ongelukkigen kre gen werd hun ontstolen. De dieven verkochtten deze brooden voor 100 mark per stuk en zetten de opbrengst van hun plunderingen in drank om. Nieuwe postzegels. Ter herdenking van het eeuwfeest van den Hongaarschen dich ter Alexander Petöfi heeft de Hongaarsche re geering een serie postzegels uitgegeven, voorstél- lende dat van 10 kronen Petöfi in Romeinsch costuum als volksredenaar, van 15 kronen, de dichter gezeten op den Pegasus dat van 25 kro nen, portret van den dichter dat van 40 kronen, Petöfi doodelijk gewond in de slag bij Schassburg op 31 Juli 1849 dat van 50 kronen, Petöfi als officier de soldaten toesprekende. Gered. Naar uit Vancouver aan de „Times" wordt gemeld, is de uit drie en veertig personen bestaande bemanning van de „Tuscan Prince," het schip, dat in den hevigen storm van Woens dagavond nabij den ingang van Barclay Sound schipbreuk leed, gered, en wel door een der schepen van de Amerikaansche kustwachtt De „Tuscan Prince" zelve ging geheel verloren. De Ku Klux Klan. Naar de „Daily Mail" bericht, is er in den Amerikaanschen staat Louisiana veel sensatie verwekt door een mededeeling'van Dr. Burger, een der leiders van de Ku Klux Klan aldaar, dat de lijken die men onlangs uit een meer bij Mer Rouge heeft ge haald niet die waren van Watt Daniels en Tom Richards, van wie de politie vermoedde, dat ze aan een wraakoefening der Klan waren ten offer gevallen. Dr. Burger voegde eraan toe, dat Daniels en Richards beiden nog in leven zijn en zich onder de bewaking der Klan te New Orleans bevinden. Zij zullen voor de „Grand Jury" ge bracht worden, wanneer het proces tegen de leden der Klan, beschuldigd van den moord op die menschen, in behandeling komt. Op zoek naar een schat. Op de jaarvergadering te Johannesburg van het Grosve- nor-Bullion-syndicaat, dat is opgericht voor het lichten van den schat, die naar wordt vermoed, verborgen ligt in het wrak van een Oost-lndië- vaarder, die aan de kust van Pondoland is gè- zonken, werd dezer dagen het vei slag voorge lezen van een duiker, waarin werd verklaard, dat hij op den bodem der zee een verhooging van den grond had aangetroffen, die bij nader onderzoek de overblijfselen van een schip bleek te bedekken. De duiker had eenige boringen ver richt, waaruit was gebleken, dat het wrak gewe- ren, stukken ijzer en andere zware dingen be vatte, waardoor het in het zand van den zeebo dem was weggezakt. Wellichtdat onder het ove rige deel der zware lading zich ook het goud en zilver bevindt, waarnaar wordt gezocht. Hooge w i n s t e n. Op het abattoir te Mannheim zijn verschillende veehandelaars aan gehouden wegens prijsopdrijverij. Een hunner had aan een stuk vee meer dan een millioen mark en een ander aan twee runderen 21/2 millioen mark verdiend. Lezing-avond. Hedenavond heeft irt den R.K. Volksbond de achtste en laatste der lezingavondcn plaats. Zooals men weet, komt ook deze keer prof. Ver haar van Warmond, nu met het onderwerp „De witte Loge." Op De burgemeester de heer A. J. Gijsen bracht, vergezele van den haven meester, gisterenmiddag den Commandant van het in de Voorhaven liggende Belgische op leidingschip'Zinnia" aan boord een tegenbezoek Hedenmorgen heeft het schip de haven weer verlaten met bestemming naar zee. Maandag slaagde te Rotterdam voor examen nuttige handwerken onze stad- genoote mej. A. Jeijsman hoofdonderwijzeres al hier. UIT DELFT. Het weduwen- en weezenfonds der Oliefabriek Calvé-Delft te Delft heeft de loongrens waar van pensioen betaald werd en welke tot nog toe ƒ2000 bedroeg, verhoogd op ƒ4000 per jaar. Bij overlijden ontyangt de weduwe 35 pCt. van het gemiddelde loon over drie jaren. Voor elk kind beneden 16 jaar, tot een maximum van vier, komt daar nog een vierde deel bij. De fabriek betaalt dc helft der contributie. Indien een weduwe hertrouwt ontvangt zij een uitkeering gelijk aan een jaar pensioen. Slachtoffer van haar plicht. Zuster Schuddeboom te Maurik, die aldaar twee typhuspatiënten heeft verpleegd, is gisteren naar Utrecht overgebracht. Vermoedelijk is zij door vlektyphus aangetast. In verband hiermede zijn de gezinnen van Boelhouwer een der typhuspatiënten en zijn gehuwde dochter ter observatie naar Utrecht overgebracht. Verdronken. De Nederlandsche schoe ner „Prima" (kapitein Boerma) van Manchester naar Cadix vertrokken, is gister wegens storm te Falmouth binncngeloopen. Twee der opvaren den zijn overboord geslagen en verdronken. De „Prima" is een driemastschoener en be hoort aan de Maatschappij Prima te Gronin gen. Kolen verstikking. Gisternamiddag omstreeks een uur had er bij Sittard in het nabu rige Broeksittard een droevig ongeval plaats. Na uit een ingesteld onderzoek is gebleken zou huisvrouw S. en 2 kinderen resp. 35 jaren, die bovin verblijf hielden, door kolendamp ge stikt zijn. Toen de dokter uit Sittard ter plaatse verscheen was de vrouw en een der kinderennog in leven, doch even later stierven zij. Gisternamiddag is de officier van justitie uit Maastricht met een tweetal doktoren en een scheikundige ter plaatse verschenen tot het instellen van een onderzoek: Liet ongeval is des te droeviger, wijl de vrouw 8 dagen ge leden moeder was geworden. Het jongste kindje, dat ook op de kamer verbleef is niet door de kolendamp getroffen, doordat het diep onder de dekens verborgen lag. De man, kleermaker van beroep, was tijdens* het ongeval beneden werkzaam. De drie lijken zijn door de justitie en politie in beslag genomen en naar een der schoollokalen vervoerd waar het parket gistermiddag een lijkschouwing hield. („Msb."). Treurig. Te Oerlo is een Oostenrijksche vrouw van uitputting in elkander gezakt. Zij was met haar man, een Nederlander, op de reis in het Roergebied door de Franschen aan gehouden, ondanks zijn protest dat hij Nederlander was. De vrouw kwam te voet van Venlo, zonder middel van bestaan. Medelijdende menschen hebben haar aan reisgeld naar Rot terdam geholpen, waar haar schoonouders wo nen. 14- Achteruitgang. Het aantal inwoners van ILellevoetsluis, dat eens ruim 4500 bedroeg, was op 31 Dec. j.l. gedaald tot 2971; dus moet het aantal raadsleden van 11 op 7 gebracht wor den. Ongelukken. Te Longerhouw (Friesl.) is het 6-jarige dochtertje van S. St. door het ijs gezakt en verdronken. De 18-jarige C., die gisteren naar het sleden aan den Bergeweg te Hilversum" stond te kijken, werd door een slede omvergereden en kwam zoo ongelukkig te vall n, dat hij met een hersen schudding naar het diaconessenhuis werd ver voerd, waar hij overleden is. Straatroof In de .Nonnenstraat te Nijmegen werd Zaterdag een sergeant-majoor van het Ned. Indische leger uit de Pepergas aan gevallen en van zijn portefeuille beroofd. Een der aanranders, de 2l-jarige G. uit de Peper gas, werd door de politie gearresteerd toen deze ■op hulpgeroep van den beroofde te hulp kwam. 20.000 gestolen. Tusschen Emmerik en Wezel heeft een auto-ongeluk plaats gehad, de luxe auto van een Amsterdamsche tabaks handelaar reed tegen een voertuig óp. De chauf feur werd ernstig gewond. De overige inzittenden leden van een Hollanpjsche commissie, die geld naar het Roergebied wilden brengen, kregen lichte verwondingen. Tijdens het ongeluk werd een portefeuille, inhoudende 20.000 welke be stemd waren voor „Ruhrspende", gestolen. De dader, een straatwerker, die z.g. hulp ver-, leende, wist te ontsnappen. Gesnapt. Te Essen (Wf.) is een meisje aan gehouden, dat te Nijmegen als dienstbode in be trekking was geweest, en dezer dagen was ver dwenen met medeneming van 375 uit de wo ning van haar meesteres. E e n buitenkansje. Op hetpostkantoor te Kerkrade worden sinds te Aken het spoorweg verkeer is stopgezet, vele pakketten van Duitsche firma's uit Aken ter verzending aangeboden, bestemd voor alle landen van Europa, De ge zamenlijke port, die natuurlijk in guldens moet worden betaald, bedraagt millioenen en millioe- nen marken. Krankzinnigengesticht in brand. Bij een brand in het krankzinnigen gesticht van Manhattan zijn twee en twintig verpleegden en drie verpleegsters om het leven gekomen. De ramp had plaats om vijf uur 's morgéns, tijdens een hevige koude. Vele ver pleegden kwamen om in hun gepolsterde cellen. Anderen ontsnapten en vluchtten de met sneeuw bedekte velden op zij werden echter allen weer gepakt. Herdenking. Zondag is in heel Polen de feestelijke herdenking begonnen van het feit dat 450 jaar geleden op 19 Februari 1473 de groote sterrenkundige Copernicus te Thorn is geboren. Russische prinses beroofd. Prin ses Josephine Tcheny Toumanieff uit Parijs,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2